k NFT Aart van 'tNet:En nog steeds heb ik er geen spijt van. L km^Fm fK) „Ook al had je het dan vroeger financieel wat minder, we hebben wat af gelachen. Ieder vak heeft zijn humor, ook het onze. Neem nou de truc die de stof feerder uithaalde om aan een borreltje te komen. Zo'n man maakte altijd deel uit van de verhuisploeg. Stoeltjes bekleden, stoffering op nemen en weer neerleggen. Er was er een die zich altijd bereid toonde spiegels van de vrouw des huizes schoon te maken. Hij adviseerde als schoonmaakmiddel: brandewijn: Misschien is er ooit eens een drupje op een spiegel terecht gekomen, de rest verdween in ieder geval bij de stoffeerder naar binnen. Soms meer dan goed voor hem was 24 Soester Courant van woensdag 12 december 1979 25 mlijk Levenslang tussen de wielen P.K. 's uit een voltooid verleden tijd Aan het woord Aart van 't Net sr. Op de drempel van zijn A.O.W., maar er nog lang niet aan denkend definitief afscheid te nemen van een leven dat zich hoofdzakelijk tussen de wielen van machtige verhuis wagens heeft afgespeeld. ,,De oude Van 't Net" gaat het wel wat kalmer aan doen, daartoe in staat gesteld door zijn rech terhand Aart van 't Net jr. en zijn zoons Jan en Bert. Een 3-tal dat al jaren nadrukke lijk in het verhuisbedrijf van vader aanwezig is en waar van Aart jr. het meest op de voorgrond treedt. Sr. en jr., twee generaties, waarvan de oudste de oprichting van het verhuisbedrijf heeft meege maakt. Twee vlotte gezellige praters die boeiend over een vak vertellen waarover door buitenstaanders nog wel eens ten onrechte meesmuilend wordt gesproken. Mannen die wilden en konden werken, het niet cadeau kregen maar na veel ploeteren er in zijn ge slaagd van een 65 jaar oud bedrijf een florissante zaak te maken. Hoe vaak zullen ze in de afgelopen jaren tegen el kaar hebben gezegd: ,,Dat hadden Opa en Oom Jan nog eens moeten mee maken..." Opa van 't Net, een verhaal apart. Begonnen als bakker. Kwam al snel tot de conclu sie in een ongezond vak te zijn terecht gekomen waar bovendien uitsluitend droog brood te verdienen was. Ver kocht zonder medeweten van zijn vrouw de bakkerszaak en wilde met zijn gezin emigre ren. Dat de oversteek niet plaats vond was te danken aan vrouw van 't Net die radicaal alle emigratieplannen met be slistheid van de hand wees. Wat zou Amerika immers meer te bieden hebben dan Soest? Zonder tickets, maar met wat geld, overgehouden aan de verkoop van de bakke rij, gingen ze op zoek naar een nieuw bestaan. Een nieuw be staan dat zich aandiende door de aankoop van een bodedienst die door een bijna bejaard ge worden J. v.d. Dijssel werd onderhouden. De gehele „inboedel" bestond uit een klein bestelwagentje op vier krakende wielen en het daarbij behorende paard. „Oom Jan" oudste zoon van grootvader van 't Net keerde de school de rug toe en begon met zijn vader de bodedienst Soest - Amersfoort v.v. Bode- werk, zo'n vijf en zestig jaar geleden, bestond hoofdzakelijk uit het vervoeren van stuk goed. Drie maal per week werd de tocht Soest - Amersfoort ondernomen. In regen en wind, zomer en winter. Op de zondag na werden de overige dagen van de week gevuld met meel rijden en in een later stadium kwamen daar de verhuizingen bij. Van 't Net sr.: „Het was ronduit een slechte tijd. Als je nagaat dat je voor een vracht je meel vijf gulden beurde. Wat daar niet voor moest wor den gedaan. Vijftig zakken meel opladen - vervoeren en bij de bakker thuis op zolder afleveren. Voor de middag één vracht en na de middag er één. Tientje per dag. Daar moesten de zaken van worden onderhouden - een gezin ep. een paard van leven. Tel dus maar uit je winst. Bovendien stelde vader aan zijn paarden hoge eisen. Hij moest en zou de beste hebben. Al moest hij voor een bepaald paard hon derd gulden meer betalen, het interesseerde hem niet. In die tijd moest hij er ook al fors voor betalen. Een beetje knap paard, vader hield van het Gel derse ras, kostte toch zeker duizend gulden. Achteraf zou je kunnen zeggen dat de paarden het in die tijd beter hadden dan de mensen. Vader kocht ze als ze vier jaar oud waren, de meesten werden ruim twin tig jaar oud. Een bewijs dat er goed op ze werd gepast. Ze deden wel veel en zwaar werk, maar draven was er niet bij. Alles werd stapvoets ge daan. Ook door de mensen uit die tijd, maar die waren 's avonds meer kapot dan de paarden". Ondanks die harde realiteit was het voor Aart van 't Net niet weggelegd een an der beroep dan dat van zijn vader te kiezen. De oorzaak? „Ach je groeit er in op, het is je als het ware meegege ven, en het is ook een stuk lief hebberij. Toen je twaalf, der tien jaar werd was je al in de zaak betrokken. Je reed mee met de bodediensten of bracht op een oude fiets in al le uithoeken van Soest en om geving pakjes rond. Bovendien was het onmogelijk nog eens over de heining te kijken. Ons leven speelde zich af tussen Soest en Amersfoort. Je wist niet beter. Het is aan mijn broer Jan te danken dat de paarden tenslotte, althans voor het werk, werden opgeruimd. Hij maakte vader duidelijk dat er met een T-Ford als bestel wagen sneller gewerkt en meer verdiend kon worden. Vader wilde er eerst om be grijpelijke redenen niet aan. Hij stond er onwennig tegen over. Bovendien moest een in vestering van maar liefst twaalfhonderd gulden in 1922 plaats vinden. Dat was in die lijd een vermogen. De wagen, en de schulden bij de bank kwa men er. De een bracht zijn geld op, de ander kreeg zijn geld. In letterlijke zin is er toen dag en nacht gewerkt om van de schuld af te komen en te sparen voor de aanschaf van een nieuwe wagen. In die tijd in van 't Net serieus aan het on derdeel verhuizingen begonnen. Verhuizingen, van 't Net sr. heeft er in zijn werkzame le ven duizenden gedaan. Er zou over zijn belevenissen een boek te schrijven zijn. Vele mense lijke drama's uit de vooroorlogse jaren zouden daarin worden geschilderd. Gerechterlijke huisuitzettingen van mensen die buiten hun schuld met het betalen van huur achter wa ren gekomen, inboedelverhui zing van gescheiden mensen, in de oorlogsjaren verhuizin gen van Soesterbergers en Soesters die onvrijwillig wer den geëvacueerd. Bij het vertellen van gebeurte nissen uit vroeger tijden blijkt ook van 't Net's gevoel voor humor. „We hebben eens een verhuizing gedaan voor een on derwijzer uit Nijkerk. De man was getrouwd en had tien kin deren. Het hele gezelschap en de huisraad moesten worden verplaatst naar een dorpje in de omgeving van Nijmegen. De man had daar zonder medewe ten van zijn vrouw een veel te klein huisje aangeschaft. Enfin we komen er aan en daar wordt zijn vrouw kwaad. Logisch, je kon er met z'n allen niet in, laat staan dat je er zou kunnen wonen en slapen. De vrouw met haar man naar de plaatselijke burgemeester en wij met onze vracht wachten op de dingen die stonden te gebeuren. Na een dik uur komt het hele gezelschap, inclusief de burgemeester, terug. Die bekijkt de situatie en wijst ter si*. vkmlE*. V 'iv'S H. (EvP'' plekke een tweede huurwoning toe. Daar paste uiteindelijk de hele handel wel in. Bij het val len van de schemering is het geval geklaard en maken wij aanstalte te vertrekken. Had je gedacht. De school meester zag onze taak nog niet als beëindigd en gaf opdracht zijn kippehok in elkaar te zet ten. Toen was de boot aan". Menselijke drama's, zeldzame figuren, lachwekkende scènes, ze maakten allemaal deel uit van een zeer gevarieerd be roep. Desondanks, beter is te spreken over dankzij, doet de sterk wisselende gebeurtenis sen v. 't Net sr. grootdeels met plezier achterom kijken. „Mijn leven is in feite een avontuur geweest. Je had maar af te wachten of de klan ten kwamen. Iedere dag in mijn leven is anders geweest. Andere mensen, andere situa ties. Ik merk wel eens dat mensen ons er om benijden. Ze zouden het wel mee willen maken, maar ze zien tegen het werk op". Apart hoofdstuk in de van 't Net-geschiedenis: de oorlogsjaren. Cokes stoken in de generator van de auto - paarden verstoppen bij een be vriende boer - gesnapt worden bij een verhuizing - paarden in leveren bij de Wehrmacht en alleen met het schamele bezit van een zweep thuiskomen. Hout zagen om aan de kost te komen en het er levend van af brengen. Een uiterst zuinig financieel beleid van groot vader van 't Net was er de oorzaak van dat al spoedig na de bevrijding een aardige 2e hands legerauto tot verhuis wagen kon worden omge bouwd. Gouden jaren voor een verhuizer. Hij kreeg te maken met mensen die naar hun stek kies wilden terugkeren, of zo maar wilden verhuizen om oor logee herinneringen te vergeten, terwijl in de vijftiger jaren het fenomeen emigratie tot de verbeelding ging spreken. Werk te veel, handen te kort. Het personeel kreeg aanvulling met de komst van Aart van 'i Net jr. Junior had voor zich zelf al uitgemaakt dat hij nooit en te nimmer in de zaak van zijn vader te stappen. Om dat voornemen te realiseren stu deerde hij na het behalen van T-Fordhet begin van het sukses zijn ULO-diploma verder aan de Handelsschool. Van 't Net jr.: „Ik zag het vak van mijn vader helemaal niet zitten. Ik heb hem en mijn Oom Jan, voor wie ik net zo'n waardering heb als voor vader, alleen maar zien ploeteren. Daar stap je als je jong bent dan toch niet in. Na de Handelsschool ben ik gaan werken als kantoorbe diende bij Mercurius. Hoe ze het verzonnen hebben weet ik nog niet, maar ik kwam er te werken op de afdeling expedi tie. Na een paar jaar werd ik bevorderd. Ondanks die bevor dering zag ik 't niet meer zit ten. Allemaal beste mensen, goed salaris en aardig werk, alleen ik had geen zitvlees. Van Mercurius naar een vlees grossier in Hilversum. Daar heb ik een stuk van de verkoop gedaan. Na verloop van tijd ook de inkoop. De oude Klaas Verrips, vroeger een bekende slager in Soest, heeft het mij geleerd. Het was een baan met een boterham waarvoor in die tijd heel wat op zat. Het is de ziekte van Oom Jan ge weest, hij mocht van de ou de dokter Rupert niet meer werken, die een eind aan die baan heeft gemaakt. Door het uitvallen van Oom Jan kwam vader overal alleen voor te staan. Gevolg veel te hard wer ken en een maagbloeding. Ik was 22 jaar oud toen moeder mij vroeg thuis te komen. Met mijn ouders afgesproken dat beide partijen een proeftijd van twee maanden zouden krij gen. Ik kon gelijk aan de bak. Mijn eerste klus was de verhui zing van Groot Engendaal. Ik had alleen de steun van de gebroeders Hornveld. Prachti ge kerels die koetsier waren geweest en waarmee je veel plezier kon hebben. Mensen die makkelijk leefden, alles kon den ze en alles ging goed. Ko- bus en Henk, mensen om nooit te vergeten. Zij hebben mij het vak geleerd. Ik had respect voor ze. Beresterk. Ze hebben mij ook leren eten. Gingen wij schaften dan moest ik laten zien wat ik op mijn brood had. Dan kwam er uit mijn zakje een „schilderij" met jam of hagelslag. Grote minachting. Hun maaltijd bestond uit brood met dikke plakken spek als beleg. Volgens Kobus en Henk het enige voedsel om dit vak langdurig te kunnen beoefenen. En ze konden er wat van. Man nen die ook een aparte aanpak hadden. Op een uurtje werd niet gekeken, maar waagde het niet onderweg alle café's voor bij te rijden. Was je onderweg dan werd 's morgens om zeven uur al het eerste cognacje naar binnen geslagen. Nooit meer dan twee. Hoorde bij hun levensritme zo als een verhuizer bij zijn vak. Vroeger was het trouwens niet anders. Toen mijn vader en mijn oom nog met paarden werkte stopten die dieren, zon der dat het werd gevraagd, bij het café van de dames West mei j er. Neutje halen en weer verder gaan". Onder het tijdelijke bewind van Aart jr. is de firma recht over eind gebleven. Senior herstelde en bracht zijn zoon de fijne kneepjes van het vak bij. Over de proeftijd van twee maanden werd verder met geen woord gerept. Een groot verlies leed het familie-bedrijf door de dood van „Oom Jan" van 't Net. Aart van 't Net jr.; „Het was zo'n geweldige man. Ik kom nog steeds mensen tegen die mij ongevraagd vertellen dat ze Oom Jan zo'n fijn mens vonden. Die man stond voor ie dereen open, of je problemen had of niet. Iemand die geen geld had zou hij nooit manen. Kwam wel een keer was zijn opvatting. Een te goed mens voor de tijd waarin hij leefde Het woord „vak" is in dit ar tikel al meerdere malen ge schreven. Is het beroep van verhuizer er een waar meer kracht dan hersens voor nodig zijn? Aart van 't Net jr.: „Ver huizers moeten, zeker in deze tijd, allround jongens zijn. Ze moeten overal verstand van hebben. Het is wel degelijk een vak. Tegenwoordig moet of kun je er zelfs een cursus voor vol gen. Of dat garanties biedt weet ik niet. Voor verhuizer moet je niet in de eerste plaats leren, je moet er voor geboren zijn. Dat merk ik in onze zaak door bijna twintig man hebben wij aan het werk. Er zijn er bij die het in hun vingers hebben, an deren leren het nooit. De van 't Nets zijn verhuizers van huis uit. Wie in dit vak zit moet met mensen kunnen omgaan. Rust gevende figuren moeten het zijn die mensen op hun gemak weten te stellen. Tenslotte is een verhuizing voor vele men sen niet niks. Daarnaast moet je verantwoordelijkheid dur ven dragen. Soms ga je met stukken om die een kapitale waarde vertegenwoordigen. •Soms ook is de financiële waar de nihil maar zijn het voorwer pen waaraan men persoonlijk gehecht is. Wat het ook is, het zal voor ons en de goede ver- izer geen enkel verschil ma- huiz ken. Dat dure schilderij uit die kapitale villa is voor ons even veel waard als het waterverf schilderij van dat mensje dat naar een bejaardenhuis gaat. Het is ook geen toeval dat wij zoveel werk voor bejaarden huizen hebben. De persoonlijke waardering van die mensen is onze mooiste reklame. De eers te en belangrijkste eis die wij onze medewerkers stellen is dan ook dat ze in die sfeer willen en kunnen werken. Wat wel eens pijn doet is de vraag van bepaalde klanten: zijn uw medewerkers betrouwbaar. Wat is dat nou toch voor een opmerking? Ik stel die vraag toch ook niet aan mijn klanten. Dat bij voorbaat opplakken van een etiket is eigenlijk on menselijk, het doet zeer. Een ander, minder pijnlijk misverstand, is de veronder stelling dat verhuizers over een soort oerkracht dienen te be schikken. Vroeger wel, maar met de tegenwoordige hulp middelen speelt techniek een veel grotere rol dan man kracht". Het wagenpark, zes wagens in totaal, laat zich verder zien dan alleen in Soest. Van 't Net, anno 1979, 65 jaar oud, ontmoet u „all over the world". Bestemmingen ver buiten de landsgrenzen zijn geen zeldzaamheid. Sterker nog, ruim zestig procent van de omzet is daarop afgestemd. Op die machtige vierkante reu zen spelen in vele gevallen Jan en Bert van 't Net de hoofd rollen. Thuis hebben de beide Aarts de handen vol. Geen dag gaat voorbij of Aart jr. voert besprekingen over op komst zijnde transporten. Geen dag gaat voorbij, of Aart sr. meldt zich als eerste medewerker. Begonnen met paard en wagen. Wat er uit groeide is een schit terend bedrijf en het principe dat het oog van de meester het paard nog steeds vet maakt. Ouderwets? Misschien, maar het werkt in ieder geval wel. Vandaar dat Van 't Net 65 jaar oud werd. A.VAn» Van 't Net, ,,All over the world

Soester Courant | 1979 | | pagina 25