Stagnerende woningbouw grootste zorg PvdA-fractie Begrotings-horden in record tijd genomen Meerjarenbegroting om uit sfeer wensenlijstjes te komen En toch...de Mooiste Eethoeken vindt u bij de Scepter gg Motie van Progressief Soest tegen kernwapens Soest weer op de goede weg Lopende posten doorlichten noodzakelijk Gemeenteraadsvergadering 33 Soester Courant van woensdag 13 december 1919 33 £mek'r„p SZSSOSLSISZ bUkte'hy'ierueNMn te° |be9Ch°UW'n^ en,8e d De kritiek op het CDA betrof de houding van deze fractie ten aanzien van het aanvullen van de opgestelde prioriteiten tijdens de november- vergadering. Het CDA was het toen inhoudelijk niet met de PvdA-voorstel- len oneens, maar stemde toen tegen omdat die aanvullingen te laat waren binnengekomen". Goote stelde nu dat hij een en ander al in een commissie vergadering aankondigde en dat het CDA zich verschuilde achter „irrele vante argumenten". Terug kijkend constateerde de heer Goote dat Soest landelijk in de belang stelling kwam door de demonstratie van het Nationaal Jeugdfront. Hij ging daar verder niet meer op in. Het feit dat Eemland rechtspersoonlijkheid verkreeg in het afgelopen jaar, bete kende niet dat er veel vooruitgang werd geboekt. Ook de ophanden zijnde beslissing of Amersfoort nu al dan niet „groeistad" zou worden, zou naar zijn mening niet betekenen dat er voor de Soester woningzoekenden direct soe laas zou komen. „De plancapaciteit van Amersfoort tot 1985 lijkt dermate beperkt, dat Soest in ieder geval tot dat tijdstip zijn eigen boontjes zal moeten doppen", aldus de heer Goote. Tevreden was de fractie over de be reikte resultaten ten aanzien van de openbaarheid van bestuur, maar grote zorgen had men over de woningbouw. Met de andere fracties bleek men achteraf te optimistisch geweest te zijn om de realisatie van de wijken Over- hees 3 en 4 een „eerste prioriteit" te noemen. Onverteerbaar was het om te beseffen dat er tot 1982 in feite heel weinig gedaan zou kunnen worden voor de 2500 woningzoekenden. Rijkelijk laat noemde hij in dat verband de toezegging van het college om in het eerste kwartaal van 1980 te komen met het werkplan „prioriteiten bestem mingsplannen". Goote wilde weten hoe het nu stond met plannen voor het gemeentehuis en politiebureau en ook hoe ver men gevorderd was met het verkeersplan. Vooruitgang constateerde hij op het gebied van onderwijs en welzijn en ingenomen was de fractie met het vooruitzicht dat voorjaar 1980 de meer jarenbegroting gepresenteerd zal wor den. Evenals D'66 stelde de PvdA-fractie voor in de toekomst de behandeling van de concept-begroting te wijzigen: in het openbaar slechts éénmaal in de commissies (en dan liefst in augustus/ september) en dan daarna in de de- cembervergadering van de raad. Zo'n behandeling zou aansluiten op de jaar lijkse bijstelling van het beleidsplan in het voorjaar. Blij was de fractie dat het college zich heroriënteerde op het bestaande be leid, maar en vroeg zich wel af of dat nu al voldoende gebeurd was. „Ei vraag dat", aldus de heer Goote, „gezien enerzijds de hoeveelheid van wensen en verlangens zoals neergelegd in het beleidsplan en anderzijds de zeer beperkte vrije financiële ruimte. Wen sen zoals b.v. een zwembad kunnen in dit perspectief niet gerealiseerd wor den". Gerechtvaardigd achtte de fractie het voorstel de onroerendgoed-belasting met 4te verhogen en eens was men het ook met de aanzienlijke verhoging van de reinigingsrechten. Service vermindering op dit gebied zag men niet zo zitten en tenslotte kon de fractie zich ook verenigen met het beschik baarstellen van 5 ton uit de saldi- reserve. Sprekend over de plannen voor het komend jaar, stelde de heer Goote vast dat met de uitbreiding van de Molensoos-staf en de pensioenregeling voorde Artishock-medewerkers (naast de andere hoge prioriteiten) een finan ciële ruimte (op jaarbasis) resteerde van 17.250 gulden. Men kon er nauwelijk iets mee doen en jammer was het daarom dat de ge plande overkapping bij de kinder- H. J. Goote PvdA boerderij van het prioriteitenlijstje was afgevoerd. Heroverweging was misschien nu toch op zijn plaats. Goote besloot met het college en de ambtelijke medewerkers veel sukses toe te wensen „bij hun moeilijke taak in het komend jaar". Het CDA beperkte zich in zijn algemene beschouwing voor de begroting van 1980 tot de financiën en een enkele opmerking over woningzoekenden en woningbouw. De fractie drong aan op doorlichting van de lopende posten. „Natuurlijk, dat weten wij ook wel, ontmoet het college weerstanden als opdracht wordt gegeven om lopende posten door te lichten. Maar dat mag geen vrijbrief zijn om dit achterwege te laten", aldus mevrouw Greefhorst, de fractievoorzitter. Een vraagteken werd gesteld bij de begroting van het grondbedrijf en dan met betrekking tot de rentebeschrijving. Was het wel reëel als het bijna zeker is dat de waarde van gronden in de toekomst niet zal stijgen? Mevrouw Greefhorst stelde vast dat het voor de verwezenlijking van de via de prioriteitenstelling vastgestelde plannen, onontbeerlijk was dat er een goed financieel beleid gevoerd werd. De meerjarenbegroting, die de finan ciële grenzen aangaf van de wensen, werd met grote belangstelling tege moet gezien. Zo'n meerjarenbegroting betekende weliswaar dat de jaarlijkse begroting aan waarde had ingeboet, maar de jaarbegrotingen bleven belangrijk omdat daarin de financiële mogelijk heden voor de komende twaalf maan den werden aangegeven. Sprekend over de financiën situatie van de gemeente zei mevr. Greefhorst dat de invloed op de inkomsten gering was. Het leeuwendeel daarvan kwam van rijksuitkeringen en uit het ge meentefonds. Daar stond dan naast het feit dat de „ei gen" inkomsten, uit belastingen en rech ten, niet onbeperkt verhoogd konden worden. „Hier ligt onzes inziens de grens niet", aldus de CDA-woordvoerder. De rek aan de inkomstenkant was eruit. Bekeken moest daarom worden of er aan de uitgavenkant ruimte zat, dan wel of daar ruimte gecreëerd kon worden voor een nieuw beleid. De fractie bepleitte, evenals vorig jaar, de uitgaven in eerste instantie met 3% te verminderen en dit bedrag achter de hand te houden voor realisatie van nieuwe plannen. „Het krachtigste en meest overtuigen de argument om voor een bepaald doel uitgaven te doen is voor velen, ook in de ambtelijke sfeer, gelegen in de omstandigheid, dat hiervoor ook in De fractie van Progressief Soest somde in haar algemene beschouwing een flink aantal positieve punten op, al meende men dat met name de „heroriëntering op bestaand beleid" een teleurstellend resultaat had opgeleverd. De fractie-voor zitter, Jan Visser, kwam met een motie over de gewenstheid van kernwapens in Nederland en zegde er nog één toe over het „doorzichtig maken van het beleid". Visser meende verder dat het beschikken over de saldi-reserve, om de begroting sluitend te maken, niet anders was dan een administratief foefje, waar men geen dubbeltje bij inschoot. Progressief Soest stelde vast dat de zeven jaren en zeven maanden, welke burgemeester Corver in Soest was, de gemeente geen windeieren hebben ge legd. In 1974 werd een half miljoen overgehouden; in 1975 1,4 miljoen, in 1976 nogeens 1,6 miljoen terwijl over 1977 weer 677.000 gulden kon worden bijgeschreven. Visser meende dat Soest een rijk gezegende gemeente was. In dat verband vroeg de fractie zich af of de verhoging van 4% van de onroe rendgoed-belasting wel gerechtvaardigd was. Liever zag men dat het hebben van een tweede of meer honden buiten gewoon hoog belast werd. En wat het gebruik van de saldi-reserve betrof vond Visser dat daaruit ook best een derde wijk-agent in Soest en de school- bioloog bekostigd konden worden. Waarom deed men dat wel bij de herziening van oude bestemmingsplan nen en voor het opstellen van het verkeersplan. Teleurgesteld was de fractie dat ..her oriëntering op het bestaand beleid' slechts wat opgeleverd had op het terrein van bureaubehoeften, fotoko- pie-tjes en plantmateriaal. Positief oordeelde men over de tot standkoming van het AWOS-rapport; de voortvarendheid waarmee wethou der Menne vorige week het bedrijf Lindner had aangepakt („een nieuwe ontwikkeling in Soest") en over de inzet van de nieuwe directeuren van gemeentewerken en het gasbedrijf .we hopen dat ze zullen blijven' Gehoopt werd, dat vooral door het werk van de vereniging Soesterbergs Belang, voor het overheidscontact met Soesterberg een goede oplossing ge vonden zou worden. Goede verwach tingen had de fractie ook van het instituut wijkagent en hoopvol was men gestemd ten aanzien van het prioriteitenoverleg en het Beleidsplan 1979. non ..Wij gaan met uw plannen voor 1980 globaal accoord en stellen u voor om de begroting 1980 woensdagmorgen snel vast te stellen", aldus Jan Visser. Wensen had de fractie ten aanzien de bestemmingsplannen Overhees 3 en 4. Soesterberg-kom en Dalweg. Het col lege kreeg evenwel op het hart gedrukt „niet met een kant en klaar plan te komen uit de geheime koker van de stuurgroep, maar in een vroeg stadium de bevolking te betrekken bij de plan voorbereidingen". Onaanvaardbaar werd het gevonden dat nog steeds te veel geld over de balk ging, omdat men te lang wachtte met de uitvoering van een heleboel dingen en/of een niet-waterdichte budget bewaking. Tenslotte kwam Visser met de motie over de kernbewapening. Soest was er naar zijn mening immers ten nauwste bij betrokken. In de motie werd kern bewapening om velerlei redenen, waaronder het gevaar van de bewape ning voor de Soester bevolking, onaan vaardbaar genoemd. Uitgesproken werd de mening „dat het ongewenst is in Nederland kernwapens te statione ren en tot kwalitatieve en kwantitatie ve uitbreiding van het wapenarsenaal in Europa" over te gaan. Visser besloot met mevrouw Corver in de komende drukke afscheidsdagen veel sterkte toe te wensen. voorgaande jaren uitgaven gedaan zijn. Nieuwe uitgaven moeten op die manier altijd uit nieuwe middelen komen", aldus de fractievoorzitter van het CDA. Zij vroeg zich af of men dan voortaan alles bij het oude moest laten als die nieuwe middelen ontbraken. De fractie kwam daarom tot de conclusie dat aan doorlichting van het bestaande uitga ven pakket niet kon worden ontkomen. Doorlichting van „lopende posten" zou voortaan als een vast element in de begrotingsprocedure moeten worden ingebouwd. Het was niet de bedoeling het huidige voorzieningenpeil aan te tasten, („wij zijn geen bezuinigings maniakken"), maar er moest ruimte gereëerd worden om iets van het beleidsplan terecht te laten komen. Met belangstelling werd ook uitgeke ken naar het toegezegde ontwerp voor de kredietbewaking, temeer omdat voor verschillende onderdelen van de gemeentelijke huishouding belangrijke stijgingen van de uitgaven te verwach ten waren. Die betroffen de terreinen van de milieuhygiëne; de wettelijke verplichtingen zoals de Wet verontrei niging oppervlaktewater, de Wet ge luidshinder, de Afvalstoffenwet, de Wet chemische afvalstoffen en de Hin derwet. Door deze stijgingen zou in de naaste toekomst de keuzemogelijkheid voor nieuwe aktiviteiten nog verder beperkt worden. Helder Inzicht in de financiële positie van de gemeente was nodig en aan deze constatering werden de vra gen gekoppeld: Wat zijn onze finan ciële mogelijk- en onmogelijkheden? Hoe staan we er eigenlijk bij? Hebben wij éen goed inzicht bij deze begroting gekregen van de financiële ruimte die er is of die er komen zal? Node werd daarom de uitkomst van de gemeente-rekening over 1977 gemist; de cijfers waren nog steeds niet ter voorlopige vaststelling aangeboden. De Fractie had begrip voor de redenen, welke in het personele vlak lagen, maar drong toch aan de jaarrekenin gen sneller aan te bieden. En omdat de rekening 1977 er nog niet was, vroeg het CDA op te geven hoe hoog de saldi-reserve was opgelopen. Een vraagteken werd vervolgens gezet bij de begroting van het grondbedrijf en wel omdat nog steeds rente bij schrij ving plaats vond op gronden „waarvan het de vraag is of deze wel in de toekomst in waarde zullen stijgen". De rentebijschrijving zou reëel zijn in dien de bewuste gronden op korte termijn tegen tenminste kostprijs van de hand gedaan zouden worden. Maar als de grond onbebouwd zou blijven, zou van waardestijging geen sprake kunnen zijn en dan behoorde rentebe schrijving achterwege te blijven. Hoe langer er mee doorgegaan werd, hoe groter het verlies zou worden. Hetzelfde was volgens het CDA het geval bij voortgaande rentebeschrij ving op woningen. Immers ook aan de waardestijging van deze huizen kwam een einde. De fractie wilde een en ander vóór 1981 weten met het oog op nog te nemen besluiten. Met nadruk werd er op gewezen dat de toekomstige bestemming van de gronden niet uit financieel, maar uit planologisch oog punt bezien diende te worden. Al met al vroeg de fractie zich af of men nu onder deze omstandigheden wel de begroting van het grondbedrijf kon aanvaarden. Tenslotte drong me vrouw Greefhorst er op aan al het moge lijke te doen om meer woningen te bou wen. Overhees 2-2 kwam daarvoor het «>erst in aanmerking en het college kreeg op het hart gedrukt zich niet te veel door andere problemen te laten af leiden. „Het is niet zo", aldus mevrouw Greefhorst, „dat de procedures geheel buiten onze invloedssfeer liggen". Mevrouw Greefhorst besloot met een dankwoord tot de burgemeester die voor de laatste keer de begrotingsver gadering leidde. De jaarlijkse hindernissenwedstrijd van het „nemen" van de algemene beschouwingen en begrotingshorden levert recordtijden op. Bin nen twee uren waren de algemene beschou wingen met re- en duplieken genomen en ander half uur later waren ook alle begrotingen van de bedrijven, en dat zijn er acht, alsmede van de Stichting zwembaden en de sportstichting, achter de rug. Vanmorgen, woensdag 12 decem ber om half negen, is het dit keer uiterst vlot werkende gezelschap van raadsleden begonnen aan de begroting van de gemeente en als het niet tegenzit is vanavond ook de 36 punten tel lende agenda afgewerkt. Bij de algemene beschouwingen werd gevraagd Of de begroting aan waarde heeft ingeboet. Ja, was het antwoord, want we gaan werken vol gens een beleidsplan en straks ook nog met een meerjarenbegroting. Maar juist in verband met dat aangenomen beleidsplan, konden de algemene beschouwingen zo kort zijn. Daarom bleef iedere fractie binnen de haar toegemeten 15 minuten. Het CDA maar net; precies tien seconden; de WD kwam uit op 11 minuten 52 seconden; de PvdA op 12 minuten 31 seconden; progres sief Soest op 10 minuten 15 seconden en D'66 op 7 minuten 46 seconden. De beantwoording van de voornamelijk finan ciële vragen nam 31 minuten en 10 seconden in beslag. De burgemeester nam, als beheerster van de portefeuille van financiën, daarvan 19 minuten en 27 seconden; wethouder Menne 7 minuten en 33 seconden; wethouder Plomp één minuut 52 seconden; wethouder Hoekstra één minuut en 19 seconden en wethouder mevrouw Van Stiphout bleef zelfs binnen de minuut (59 seconden). Daarna werd er even geschorst om fractie standpunten te bepalen ten aanzien van een motie van Progressief Soest. Die motie ging over het landelijk knelpunt; het verbieden van kernwapens. Op vijf leden na, de drie van Progressief Soest en mevrouw Alard en de heer Jonker van D'66 vond iedereen dat de discussie in de Twee de Kamer thuishoorde. Niemand van de raadsleden zei hardop dat er heel wat mensen zijn, die vrijheid boven leven stellen; die liever nooit meer levend een oorlog en bezetting willen meemaken, omdat zij er al genoeg van ondervonden hebben; die ook hun kinderen die vreselijke ervaring willen bespa ren; die niet meer terugwillen naar de tijd van de meidagen van 1940 toen de soldaten jankend uit de stellingen vluchten omdat zij niets hadden om zich te verdedigen; die de oor log meer haten dan wat ook, maar weten wat vrijheid allemaal inhoudt. En toch zijn er raadsleden die er zo over den ken en die hopen dat het in ons parlement zo eens een keer gezegd wordt. Voor vrijheid hebben zij hun leven over; zoals menig ver zetstrijder dat had. Overigens lof voor Visser. Hij bleek dit keer de beste leerling van de klas te zijn want hij had tijdens een van de lesuren, de commissie vergaderingen, opgevangen dat in 1977 toch ook weer 677.000 gulden werd overgehouden en de andere raadsleden was dat ontgaan. Visser kreeg een pluim van de burgemeester en een plakplaatje in zijn schriftje. Daardoor heeft Soest hu een saldi-reserve van bijna 8% miljoen en van de rente van dat be drag kunnen we aardige dingen doen. De burgemeester was natuurlijk erg mild ge stemd. Het was immers haar laatste begrotings vergadering en met de vakantie in het vooruit zicht kijk je nooit zo hoog tegen de problemen aan. Blij moet zij ook geweest zijn nu toch weer CDA en PvdA woorden van dank te horen af vuren in de richting van het ambtenarencorps. Je blijft je afvragen waarom dat gebeurt. Amb tenaren werken ook voor een salaris en zou bij hen de spanning van de dagelijkse arbeid nu zoveel groter zijn dan in het bedrijfsleven. Of zou het die twee raadsfracties meegevallen zijn dat de ambtenaren dit jaar gewerkt hebben? Als ambtenaar zou Ik me opgelaten voelen met deze dank. Je doet immers je plicht en omdat je hart hebt voor je werk, soms meer dan je plicht. Net zoals dat in het bedrijfsleven ge beurt. Visser had, om terug te keren tot de raads vergadering, zo op het oog de aardigste alge mene beschouwing. Hij maakte gebruik van al le gegevens die in de loop van een jaar ter be schikking komen en speelt in op aktuele zaken. En dat doet het wel; het zet de tribune-zitter aan het denken. De tribune was uiterst mager bezet met de gebruikelijke volhouders en adspirant-raadsle- den. Zij hoorden hoe de stem van de heer Jonker van D'66, om onverklaarbare redenen, plotseling gebroken was. Zou de heer Jonker het naderende afscheid van de burgemeester zó zwaar vallen dat hij nu al een brok in zijn keel heeft? De burgemeester was er ook een klein beetje door in de war, want voor het eerst in al die jaren sprak zij raadslid Visser bij zijn voornaam aan. Zo van: Als Jan Visser zegt... enz. Visser, als hij opgelet heeft, natuurlijk blij. We zeiden het al, hij was het beste jongetje uit de klas. Visser was heel even stout toen hij geen verge lijking wilde horen over zijn opmerkingen over de schrijnende woningnood in Soest en het stre ven van zijn fractie om te voorkomen dat er in Overhees 2, tweede fase, een paar honderd wor ningen méér gebouwd kunnen worden. Dat was iets anders hield hij raadslid Goote voor. die hem op zijn krokodilletranen en hypocritie attent maken en hij vond dat de burgemeester de heer Goote het woord maar moest ontnemen. Als Visser voorzitter geweest was, zo zei hij, dan kreeg Goote nooit meer het woord. Visser zal vermoedelijk vandaag ook nog wel horen dat de opmerking van zijn fractiegenoot Nuijten, dat alleen de woningzoekenden de dupe worden van het voornemen van de raad om in beroep te gaan tegen een besluit van ge deputeerde staten, in dat verband helemaal nergens op slaat. Als je dat tenminste bekijkt op de realiteit dat er in Soest 2700 ingeschreven woningzoekenden zijn en de fractie zonder blik ken of blozen woningbouw in Overhees wil voor komen. Al met al was het geen optimistische raadsver gadering, want steedsduidelijker blijkt dat er in Soest nauwelijks geld is om wat dan ook te on dernemen. Intern moet bekeken worden of er hier en daar nog wat te bezuinigen valt. Men wil, zoals dat heet, van het automatisme af. Maar stel dat zoiets effect heeft, dan kost het misschien banen. En nog niet zo heel lang geleden hebben we gemerkt dat een ambtenaar zich niet zomaar laat wegsturen. Hij wil, dan minimaal een „gou den handdruk" hebben en dat kost tonnen. Het raadslidmaatschap is een onvoorstelbaar moeilijke baan, dat blijkt toch steeds maar weer. P. RESS. Na een jaar van bezinning en her-oriëntering is Soest weer op de goede weg. Er zijn belangrijke zaken van de grond getild zoals het beleidsplan met een prioriteitenschema, de welzijnsnota en een onderwijsnota. Het komt er nu op aan de goede voornemens om te zetten in voor de burger tastbare resultaten. Dat is nodig, want anders raken niet alleen bestuurders en ambtenaren gefrustreerd, maar ook de zich toch al zo machteloos voelende inwoner van Soest. Aldus de heer A. Onderdelinden, fractie-voorzitter van de VVD, tijdens de j.1. maandag gehouden algemene beschouwingen. De heer Onderdelinden merkte terecht bij het begin van zijn beschouwing op dat in de dit jaar gehouden raadsver gaderingen regelmatig „algemene be schouwingen" gehouden werden bij de behandeling van diverse nota's. Nu was de tijd van uitvoeren aangebro ken. „Vele groepen en personen in Soest en Soesterberg snakken naar daden, dit is niet overdreven gezegd, en onze fractie zal zich daarvoor in het komende begrotingsjaar zo goed mo gelijk inzetten", aldus de heer Onder delinden. Voor Soesterberg moest dat onder meer betekenen het instellen van een overlegorgaan, dat in de plaats komt van de enkele jaren geleden opgeheven wijkraad. Er waren in dat dorpsdeel, volgens de VVD-fractievoorzitter, heel wat problemen op te lossen. Hij dacht daarbij aan het verkeersvraagstuk en een goede concentratie van de midden stand. Wat de financiën betrof was naar de mening van de WD-fractie, met het oog op de opgestelde prioritei tenlijst, een continue afweging van belangen nodig om binnen de budget taire ruimte te blijven. Wel rekende de fractie er op dat het voor ruimtelijke ordening beschikbare geld ook nuttig besteed werd „door het adequaat aanvullen van lang, té lang bestaande vacatures en waar nodig door uitbesteding". In dit verband vroeg de fractie wan neer de eerste spade voor het plan Albert Cuyplaan de grond in ging; hoever men was met de invulling van het plan „Gouden Ploeg" en wanneer het ontwerp-bestemmingsplan Dalweg kon worden vastgesteld. Gelukkig was de fractie met de huis vestingsnota, die voorziet in het bij wijze van tussenoplossing aanbieden van woningen aan hen die lang lo pende vacatures bij het bedrijfs leven aanvullen. Gehoopt werd dat. nu Amersfoort de aanwijzing als groei stad wil accepteren, daar ook meer woningen voor de regio, inclusief Soest, gebouwd zullen worden. Van b. en w. wilde de fractie weten hoe het stond met de uitbreiding van het indus trieterrein. In aansluiting daarop werd ook ge vraagd of in januari a.s. de nota win kelvoorzieningen voorgelegd zou wor den en op welke wijze de plaatselijke middenstand èn de consument bij deze nota betrokken werden. En werd ook de Kamer van Koophandel daarbij ingeschakeld? Blij was de fractie dat een begin gemaakt werd met het afstoten van gemeentelijk bezit dat, als gevolg van het niet doorgaan van bestemmings plannen, niet meer van belang was. Eens was men het met het college om tóch, ondanks financiële problemen, 300.000 gulden op jaarbasis op te ne men als „lasten" voor nieuwe investe ringen. Stilstand zou ook hier ach teruitgang betekenen. De heer Onderdelinden stelde overi gens ook vast dat in de afgelopen jaren een behoorlijke reserve was opge bouwd, die nu voor een aantal urgente projecten gebruikt kon worden. „Dit gebruik zal evenwel, en dit moe ten we ons terdege realiseren, flinke gevolgen hebben voor de algemene middelen. Een ruwe schatting onzer zijds komt op 850.000 gulden op jaar basis", aldus de heer Onderdelinden. Het juiste inzicht in de omvang van de reserves ontbrak evenwel, omdat de rekening 1977 nog niet uit was. Hoe zat het daarmee en wanneer werd de eerste aanzet voor de meerjarenbegro ting voorgelegd? Naar de mening van de fractie moest daarmee niet verder gegaan worden dan een periode van vijf jaar. Met de forse verhoging van de reini gingsrechten ging de fractie akkoord en graag wilde men geïnformeerd wor den over de opbrengst per woning •van de onroerendgoedbelasting. A. Onderdelinden (VVD) Aangedrongen werd ook om stappen te ondernemen voor een spoedige bouw van een gemeenschappelijke zieken huis voor Baarn en Soest. Het samen gaan bood vele voordelen en kwam ook de kwaliteit van de dienstverlening aan de patiënten ten goede. Vervoerspro blemen naar Amersfoort of Hilversum zouden daardoor worden voorkomen. Dank werd tenslotte gebracht aan het ambtenarenkorps. De heer Jonker van D'66 constateerde in zijn algemene beschouwing dat de begrotingsbehandeling aan het veranderen is. „Was het vroeger de gelegenheid bij uitstek om over beleidsterreinen, die men van belang achtte, zijn licht te laten schijnen; dit is thans door het beleidsplan achterhaald", aldus de fractie-voorzitter van D'66. De fractie achtte dit overigens een ontwikkeling ten goede omdat een meerjarenbenadering voor vele beleidsterreinen tot betere resultaten zou kunnen leiden. Wel hoorde daar dan de meerjarenbegroting bij, „om uit de sfeer van Sinterklaaswensenlijstjes" te komen. D'66 kwam met een voorstel de jaarbe grotingen in de toekomst anders te gaan behandelen omdat de behande ling in de besloten commissievergade ringen niet voldeed. De fractie meent dat de interesse bevorderd zal worden door a. de concept-begroting eerst te behandelen in openbare commissie vergaderingen; daarna b. alleen in de financiële commissie, waarbij ook an dere raadsleden aan de discussie kun nen deelnemen en tenslotte c. de be handeling in de raadsvergadering. Ingenomen was de fractie met het feit dat een samenvatting van de begroting opgenomen werd in het gemeentelijk voorlichtingsblad en ook met de ope ning van het informatiecentrum. Voor gesteld werd in dat centrum gratis of tegen een kleine vergoeding, kopieën te Inderdaad, onze meubelen stelen de show. Niet onze entree. Die is heel eenvoudig, maar daar achter vindt u het breedste en voordeligste assortiment kwaliteitsmeubelen dat u zich maar denken kunt. Oók eethoeken in alle genres. En vanzelfsprekend met de bekende vriendelijke Scepter service en echte Garantie! Welkom. Geuzemveg 45a Hilversum Tel. 035-85 97 41 EIGEN PARKEER RUIMTE verstrekken van bladzijden uit officiële stukken. Wat het meepraten van de tribune tijdens commissievergaderingen be trof, stelde de fractie voor dat meepra ten ook uit te breiden tot een kwartier voor de aanvang van raadsvergade- ringen. Het zou ondermeer de behande ling van laat ingekomen stukken ten goede komen. Ook D'66 zag met belangstelling uit naar de winkelnota („met name voor Soest-Zuid en Overhees moet toch eens duidelijkheid komen") en het ver keerscirculatieplan. Men wilde uit het verkeersplan het fietspadenplan met voorrang behandeld zien. Een ander voorstel van de fractie betrof de bevordering van de brand preventie. Men wilde er graag alsnog circa 55.000 gulden voor opvoeren op de begroting voor 1980. Opmerkingen werden tenslotte nog ge maakt over de noodzaak de sport te betrekken bij het Soester welzijnsge- beuren en over de behandeling van het beleidsplan in het komende voorjaar. Met het oog op dit laatste wilde de fractie een globaal overzicht hebben van wat er in 1979 van de beleidsvoor nemens was terecht gekomen; een vergelijking tussen de vorig jaar de cember vastgestelde begroting en de daadwerkelijke realisering van toen opgevoerde plannen. Vooral ging het de fractie daarbij over het geplande beroep dat op de reserves gedaan werd.

Soester Courant | 1979 | | pagina 33