m. w ft» m ft» M i M m 'Syj" Mft Reisbureau GERTH nu ook in Soest-Zuid b, 0? a iW W B B W B, Jffc B B S&é srtKé élêg W„ a ■5» ^so- Van Weedestraat 58 Telefoon 22144 Soesterbergsestraat 22 Telefoon 12683 Er zit in zakelijk opzicht duidelijk „muziek" in het van oorsprong Soester reisbureau Gerth. Werd in 1979 de opening van een schitte rend nieuw pand aan de Stadhouderslaan een feit, op de valreep van 1980 heeft reisbureau Gerth opnieuw zijn vleugels uitgeslagen. Sinds 11 december j.1. is aan de Soesterbergsestraat 22 een nieuw Gerth- filiaal geopend dat wordt geleid door Bert Hovestad, die na een ver blijf van zeventien jaar bij busbedrijf W. C. Tensen een compagnon schap voor wat betreft deze vestiging met Frits Gerth is aangegaan. Een zeer druk bezochte openingsreceptie maakte duidelijk dat reis bureau Gerth in Soest een begrip is geworden. Zakelijke en niet zake lijke relaties kwamen bloemen en geschenken aandragen en lieten er hun persoonlijke en schriftelijke goede wensen achter. In het pand waar eens altijd alles „tip-top" werd geregeld is nu een reisbureau van start gegaan waarvan insiders in de Nederlandse reiswereld voor spellen dat de toekomst er rooskleurig uitziet. Een conclusie vooral gebaseerd op de kwaliteiten van het koppel Frits Gerth en Bert Hove stad. Eerstgenoemde is reeds eerder uitvoerig in de Soester Courant aan het woord geweest, in deze aflevering van de Soester Courant spreken we met nieuweling Bert Hovestad, de man die het in Soest- Zuid nog allemaal moet gaan waarmaken. 10 w S£0" •S'SJ~ •z?j- SC/J~ -5'JJ~ Uvj» -?yj- Soester Courant van woensdag 19 december 1979 Reisbureau GERTH slaat opnieuw zijn vleugels uit Foto Herman van Dam *r> Nieuwe „vleugels" van Gerth in Soest-Zuid In tegenstelling tot de Gerths is Bert Hovestad (40) geen ge boren Soester. Zijn wieg stond in Zwolle van waaruit hij op 9- jarige leeftijd naar Amersfoort verhuisde. In die stad behaalde hij zijn HBS-B diploma, om vervolgens een studie chemie te beginnen in Utrecht. Het behalen van zijn kandidaats betekende te vens het einde van zijn studie. Toch vertrok Bert Hovestad niet met lege handen uit de Domstad. Hij heeft er zijn vrouw Ellen leren kennen en stapte in 1962 als medewerker bij busbedrijf W. C. Tensen binnen. Zowel het een als het ander waren liefdes op het eerste gezicht. Ook in zijn studententijd had Bert Hovestad van veel belang stelling voor het Tensen-bedrijf blijk gegeven. Tijdens vakan ties was hij altijd in de Birk- straat te vinden en samen met zijn zwager Rob Tensen groei de hij in een dynamisch be drijf. Hoewel Bert Hovestad geen aanwijsbare oorzaken kan aan wijzen voor het beëindigen van zijn studie chemie, constateert hij zo'n zeventien jaar later dat zijn vroege en intensieve belangstelling voor alles wat met het touringcar- en reiswe- zen te maken heeft de oorzaak van zijn verdwijnen uit Utrecht kan zijn geweest. Toen Tensen nog Tensen was trof Bert Hovestad bij zijn in diensttreding een goed geleid bedrijf aan waar zowel de kwa liteiten van mensen als mate riaal op de voorgrond traden. Foto Herman van Dam Reisbureau Gerth v. Weedestraat Toen Tensen nog Tensen was. Bert Hovestad Terugkijkend op die tijd con stateert Bert Hovestad van daag: „Er werd in die tijd goed verdiend. De positie die mij werd aangeboden zag er rooskleurig uit. Met mijn zwa ger Rob kreeg ik de leiding over het gehele bedrijf. Door de enorme opkomst van het particuliere autobezit ging in de tweede helft van de zesti ger jaren de zaken rond het openbaar vervoer minder goed. Dat was niet alleen een verschijnsel dat bij Tensen werd waargenomen, ook elders deelde men in de malaise. De belangstelling voor de touring car als vervoermiddel tijdens vakanties bleef overeind. De basis van Tensens zakelijke bestaan was echter de lijn dienst. Vroeger ging men met de bus naar zijn werk, tegenwoordig heeft men zelf het stuur in han den. Wat Tensen betreft een duidelijk nadeel van de wel vaart. In 1970 moesten wij noodgedwongen aan de bel gaan trekken en werd onze eerste subsidie-aanvraag inge diend. Het eerste jaar kregen wij een subsidie van drie dui zend gulden. Nu is er op de lijndiensten een jaarlijks te kort van zo'n miljoen' De vraag lijkt gewettigd of er mogelijk fouten zijn gemaakt in het Tensenbedrijf waardoor de verliezen tot een gigantisch bedrag zijn opgeschroefd. Bert Hovestad: „Binnen het bedrijf zijn geen fouten ge maakt. Misschien zou je kun nen zeggen dat we de bakens niet tijdig hebben verzet. Ja ren geleden heb ik mijn schoon vader geadviseerd er een reis bureau bij te beginnen. Dat was nog voor de tijd dat Ruys in Soest was neergestreken. Mijn schoonvader voelde om zeer plausibele redenen daar niets voor. Hij voerde het beheer over een kerngezond bedrijf en wilde het laten zoals het was. Persoonlijk heb ik dat altijd jammer gevonden. Reizen had en heeft mijn belangstelling. Het is te verklaren uit het feit dat ik als kind er al vroeg mee te maken kreeg. Vader werkte bij de Nederlandse Spoorwe gen en dus zat je nog wel eens tussen de wielen. Overigens is het natuurlijk nooit hard te maken dat Tensen met een flo rerend reisbureau er nu an ders voor zou staan. Een uit vloeisel van de welvaart heeft ons in feite de das om gedaan. Steeds minder passagiers op de lijndiensten, de kosten stegen, de verliezen ook. Als ik kijk naar de dochterondernemin gen van de Nederlandse Spoor wegen dan moet daar verhou dingsgewijs nog veel méér geld bij. Als particulier busbedrijf heeft Tensen het goed gedaan. Mijn schoonvader, Piet Tensen, heeft nooit de weg van de min ste weerstand gekozen. Hij hield van zijn bedrijf en zijn mensen en wilde, zo zou je kunnen zeggen, in het harnas sterven. Door de subsidies op de ver liezen van de lijndienst is het leven van het bedrijf nog vele jaren gerekt, maar intussen was er natuurlijk wel sprake van verliezen op het eigen ver mogen. Mijn schoonvader tilde daar niet zo zwaar aan. Voort gang van het bedrijf was het dóel dat hem voor ogen stond. Toen kwam het moment dat het ook met de nevenaktivitei- ten van Tensen, de touringcar- reizen, minder ging. Het ging dubbel zwaar wegen omdat wij in een CAO zitten die het hele bedrijf omvat en waaronder ook de tourwagenmensen on der vallen. Die lonen liggen een stuk hoger dan voor alleen een tourwagenbedrijf en nog veel hoger in vergelijking met de bedrijven waar ze het niet zo nauw nemen met een CAO. Daaruit blijkt dan weer dat wij altijd hebben geprobeerd het netjes te doen. Een gegeven dat ons door de vakbonden werd bevestigd, terwijl ook de chauffeurs over deze regeling tevreden waren. De dag dat duidelijk werd dat het zo in zakelijk opzicht niet langer verantwoord was door te gaan kondigde zich aan. Mijn schoonvader ging akkpord met ons voorstel onderhalingen over verkoop te beginnen mits er niemand zóu moëfèh afvloei en en er voor mijn zwager en mij een redelijke baan zou uit rollen. Daaruit blijkt dat hij 't eerst aan zijn 65 medewerkers en het laatst aan zich zelf heeft gedacht. Alle posities - lonen en pensioenrechten zijn ge waarborgd. Desondanks blij ven vakbonden - medewerkers en ook wij het betreuren dat het zover is gekomen. Een ding is zeker: alle partijen heb ben het zien aankomen. Op personeelvergaderingen werd jarenlang de bezorgdheid over de ongunstige ontwikkelingen uitgesproken. Toen de kogel eenmaal door de kerk was wa ren de reacties even verbijs terd als begrijpend. Van slag was iedereen". Inmiddels is de kruitdamp op getrokken. Op enkele forma liteiten na is het een vast staand feit dat Tensen binnen zeer afzienbare tijd wordt overgedragen aan de Neder landse Spoorwegen. Raad van commissarissen van N.S. de ministers van Verkeer en Waterstaat en Financiën heb ben 't laatste woord in deze verkoop. 1 Januari houdt Tensen op te bestaan. In dit verhaal mag best eens worden vastgesteld dat de indianenverhalen waar uit zou moeten blijken dat de verkoper aan de transactie een vermogen heeft verdiend naar fabeltjesland dienen te worden verwezen. Bert Hovestad en Rob Tensen hadden er een kolossale baan aan kunnen overhouden. Eerstgenoemde was reeds ingegaan op een verzoek van de Nederlandse Spoorwegen als marketing-officer in dienst te treden, en ging als Tensen- vertegenwoordiger op zoek naar een partij die zijn mini Tensen-reisbureau wilde over nemen, een reisbureau waar voor de N.S. geen belangstel ling toonde aangezien men slechts lijndiensten en geen touringcarreizen exploiteert. De langdurige en plezierige re laties die er tussen Bert Ho vestad en Frits Gerth beston den resulteerden in een aantal zakelijke gesprekken waarbij van de zijde van Frits Gerth de vraag boven tafel kwam of vriend-collega Bert Hove stad geen zin zou hebben sa men in Soest-Zuid iets te gaan ondernemen. Er zijn wat nachtjes minder goed slapen overheen gegaan alvorens Bert en Ellen Hove stad besloten de overstap naar de N.S. niet te wagen, maar onder de in Soest bekend,e Gerth-kleuren aan de Soester-' bergsestraat het avontuur te beginnen. Bert Hovestad: „Het is daar een filiaal van zijn reisbureau. Ik ga daar als bedrijfsleider beheerder, nou geef het maar een naam, aan het werk. Al les kent een moderne aanpak. We werken zelfs met een com puter-administratie. Samen vattend durf ik gerust te stel len blij te zijn deze keus te hebben gemaakt. De reiswe reld en alles wat er mee te maken heeft is zo veelomvat tend dat je er niet op uitgestu deerd raakt. Zes jaar lang heb ik er bij Tensen op een zeer bescheiden wijze van geproefd. Daar beperkte het zich hoofd zakelijk tot verzorgde touring carreizen. Die blijven ook in Soest-Zuid tot de mogelijkhe den behoren, alleen zullen wij qua afstand onze vleugels tot in alle hoeken van de wereld gaan uitslaan" Bert Hovestad is zeker van zijn zaak. In plaats van een stuk maatschappelijke zekerheid bij de Nederlandse Spoorwe gen koos hij doelbewust voor het zakelijke avontuur. Bert Hovestad„Zo'n avontuur is het natuurlijk ook weer niet. Ik heb een redelijk grote klan tenkring opgebouwd, voeg daarbij de reputatie die Frits Gerth sinds jaar en dag in Soest heeft en het zal duidelijk wor den dat de basis om er een groot sukses van te maken aan wezig is". Mensen met zoveel durf - ener gie en persoonlijk initiatief hebben het in Nederland nog altijd gemaakt. Gerth en Hovestad, een paar apart in de vaderlandse reis wereld, weten zich gesteund door een stuk onbetaalbare goodwill. Alleen al op grond daarvan is de uitslag van hun nieuwe onderneming in Soest- Zuid voorspelbaar. I

Soester Courant | 1979 | | pagina 11