cidcima Champagne: Begin er eens vóór de laatste klokslag mee kristallen glazen maken uw kerstdis extra feestelijk Sportbonden zijn dictators! VVV nieuws l&m&Wt'mv 50.000 Gulden voor brandpreventie blijft in portemonnee Minder geld voor verbouw Margrietschool Raad zelf schuldig aan vertragingen DE VRIES Kaarten bij Hees Hoge score [te] hard-rijders Minicontainers voor huisvuil Geen vrije doorgang Fiets in de boom berijder licht gewond Kerstconcert BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM Sieraden en spaarbankboekje gestolen Diepvrieskist met inhoud gestolen 115 Soester Courant van woensdag 19 december 1979 15 In de Oude Kerk te Soest is op 22 december een Kerstconcert, met orgel werken van: J. S. Bach, J. Brahms. C. Franck. Toegang 4,-, aanvang 8.15 uur. In de Volksuniversiteit te Soest en Soesterberg gaan vanaf 14 en 15 janua ri een aantal nieuwe cursussen van start nl.: Nederlandse letterkunde, Kunstgeschiedenis, Biologie, Psycho logie. 12 lessen k 1% uur 80,- 2 lezingen rechtshulp zowel voor Soest als Soesterberg. Inlichtingen/inschrij ven bijSoesterberg 03463-1310 en Soest 16253. Fotokring „Astra" houdt een Foto- Expositie in het „Zoester Prentenkabi net", Stationsgebouw Soest, Stations weg, tegenover Oude Kerk, Soest. Werk van cursisten en leden van Foto kring Astra" in zwart/wit en volgens een speciaal Frans procédé behandel de vergrotingen in kleur. Permanente expositie prenten ,,Oud Soest". 2e Kerstdag van 14.00-17.00 uur; Do. 27/12 van 20.00-22.00 uur; Vr. 28/12 van 20.00-22.00 uur; Zo. 30/12 van 14.00-17.00 uur; Nieuwjaarsdag van 14.00-17.00 uur. Toegang vrij. Dit jaar is van 23 dec. *79 t/m 7 jan. '80 de grote Napolitaanse kerstgroep weer te zien in het Catharijne-convent te Utrecht. De uit de 18e eeuw daterende groep bestaat uit een veertigtal figuren die in een natuurgetrouw landschap worden opgesteld, zoals dat oorspron kelijk het geval moet zijn geweest. Open. tijden: Di. t/m vr. 10-17 uur; za.- zo.- en feestdagen 11-17 uur. Maandag gesloten. Op 24 Dec. wordt een Kerstnachtdienst verzorgd door het Leger des Heils in het Muziekcentrum Vredenburg te Utrecht. Aanvang 22.00 uur. Toegang gratis. Op vr. 21 Dec. speelt het Pools Kamer orkest in Muziekcentrum Vredenburg te Utrecht het Weihnachtsoratorium van Joh. S. Bach. Koor Nederlandse Bachvereniging. Dirigent: Charles de Wolff. Toegang 15,-; 65plus/cjp 10,-. Op zo. 23 December Is om 14.30 uur een Kerstmatinee van het Utrechts Symfo nie Orkest in muziekcentrum Vreden burg. Dirigent: Christopher Seaman. Gespeeld worden o.m. delen uit Vivaldi Vier Jaargetijden, Tsjaikowsky's Notenkrakersuite én een publiekskoor. Toegang 10,-. 65plus 7,50; cjp 5,-. Op zo. 23 Dec. komt om 22.00 uur Her man Brood His Wild Romance in muziekcentrum Vredenburg te Utrecht. Toegang 15,-. In de Stadsschouwburg te Utrecht speelt het Publiekstheater op 25 dec. het stuk van Joost van den Vondel Lucifer" met o.a. Mariëlle Foilet, Sigrid Koetse, Josée Ruiter, Carol Linssen, Ton Lutz, Frans Vorstman en Siem Vroom. Aanvang Matinee 14.30 uur. Prijzen 6,- t/m 17,50. Van 26 t/m 30 Dec. is Henk Elsink in de Stadsschouwburg te Utrecht met zijn nieuwe One Man Show. Een gezellige voorstelling voor het hele gezin in de donkere dagen na Kerstmis. Aanvang 20.00 uur. Prijzen 11,- t/m 22,50. In de Flint te Amersfoort komt op za. 22 December een kindervoorstelling van Jeugdtheater Dubbeldwars „Wat doen die mussen op m'n kussen?" 'n vrolijk verhaal, leuke verrassing voor fin de Kerstvakantie, leeftijd 6-12 jaar. Aanvang 14.15 uur; Prijs 5,50, elk zesde kaartje gratis. De Stichting Jazz in Amersfoort orga niseert op zo. 23 Dec. een Kerst-Jazz- Inn in De Flint Stadshal te Amersfoort, met de Gooise Compagny, Tempting Six, Country Side Jazzband, E-8 dixie seven and one, Offroad Quintet, e.v.a. De presentatie is in handen van Meta de Vries. Aanvang 15 uur. Prijs 12,50; 5,- donateurs St. Jazz. Tot 12 jaar kos teloos. Kaarten aan de zaal. In de Expohal aan de Soestdijker- straatweg te Hilversum is op do. 20 December een Volks Kerstzangdienst. Aanvang 20.00 uur. In het bezoekerscentrum Corversbos aan de Vaartweg 202 te Hilversum is t/m 23 Dec. een expositie van Piet Braakhuis over de natuur rondom Hilversum. Geopend vr. t/m zo. 10-17 uur. In het Singermuseum te Laren ls t/m wo. 26 Dec. een „Kerst-inn" show, met kerststukken van Gooise bloemisten. Geopend di. t/m za. 10-17 uur. Zo. 13-17 uur. In Hoofd- en bijgebouwen van kasteel Nederborst zetelt een van de belang rijkste producenten van tekenfilms en wel de Toonder Studio's. Medewerkers van dit bedrijf en animators van ande re studio's exposeren een dikke maand in De Vaart in Hilversum. Een koste lijke tentoonstelling, speciaal voor te kenfilm en stripliefhebbers. Tot 6 Ja nuari 1980. In sportpaleis Ahoy te Rotterdam is van 20 t/m 30 December het Ahoy Kerstcircus '79. Met bijna alle dagen matinees. Prijzen van 12,- t/m 24,-. Jeugd t/m 14 jaar en 65 plussers beta len op alle rangen half geld. Op 24 December en op Ma. 31 Decem ber is ons kantoor aan de Steenhoff- straat 9a gesloten. De VW wenst U allen een sfeervolle kerst, een prettige jaarwisseling, en hoopt U in het nieuwe jaar weer tot genoegen van dienst te kunnen zijn. VERBOUWEN...? 02155-10652 SOEST A.s. vrijdag, 21 december kan ieder die iets op heeft met deze Soester voetbal club, terecht in de kantine van Hees aan de Kooiweg (Insingerstraat recht door). Het wordt een vrij kaartavond- je, waarmee om 20.00 uur begonnen wordt. Bij een snelheidscontrole gedurende vier en een half uur op de Stadhouders laan, bleek weer tien procent van de passerende chauffeurs veel te hard te rijden. De hoogst gemeten snelheid was 90 kilometer per uur; 40 km. harder dan is toegestaan. In totaal werden 539 voertuigen met gebruik making van de radarapparatuur ge controleerd. Daarvan kregen 53 be stuurders een bon. In Nederland werden in 1977 bijna anderhalf miljoen flessen champagne gedronken en het ziet er naar uit dat dit aantal in 1979 nog hoger zal liggen. Eén van de belangrijkste gelegenheden, waarbij champagne wordt geschonken is traditiegetrouw de Oudejaarsavond. Overal in Nederland zullen de laatste klokslagen van 1979 weer worden overstemd door het geluid van wegknallende cham- pagnekurken. Eigenlijk is dat jammer, want champagne is méér dan het brui sende symbool van feestelijkheid. Champagne is ook een „gro te wijn" die het alleszins waard is om er al ruikend en proevend van te genieten. drie jaar gemoeid. Deze lange produk- tieduur alsmede de voortdurende zorg, waarmee de zich ontwikkelen de champagne moet worden omgeven, verklaren waarom champagne niet tot de goedkoopste wijnen kan worden ge rekend. De opwinding rond het aanbreken van het nieuwe jaar - met gelukwensen en meestal de doos met vuurwerk wachtend op de gang - biedt aan een dergelijke genieting vaak weinig kan sen. Meer en meer gaat men er daar om toe over de champagne al eerder op Oudejaarsavond te ontkurken en er in ontspannen sfeer één of meer gla zen van te drinken, waarbij zoutjes en andere hartigheden kunnen worden geserveerd. Het sprEinkelende karak ter, het delicate bouquet en de eigen rijke smaak kunnen op deze manier geheel tot hun recht komen. Wanneer dan de laatste klokslagen weerklinken, worden de glazen bijge vuld en geheven in een dronk op het nieuwe jaar. Champagne is uiteraard niet alleen een wijn voor de Oudejaarsavond. Ie dere feestelijke gelegenheid krijgt een extra dimensie, wanneer er een fles champagne bij wordt ontkurkt. Boven dien vormt champagne het ideale ape ritief voor een gezellig etentje en wel ke gelegenheid leent zich daar in de ze dagen meer voor dan het kerst diner? De Champagnestreek Alle champagne is afkomstig uit de Champagnestreek in het noord-oosten van Frankrijk. Het is daarmee het meest noorderlijk gelegen wijnbouwge- bied van dat land; nog verder naar het noorden is de gemiddelde tempe ratuur te laag en het aantal zonne- uren te gering om de druiven te laten rijpen. Het meest opvallend aan de champag ne zijn de belletjes in de wijn. Deze ontstaan tijdens het speciale produk- tieproces, dat bekend staat onder de naam „méthode champenoise". Het belangrijkste aspect hiervan is, dat de wijn twee gistingen ondergaat. Nadat de druiven in de herfst zijn geplukt, wordt hieruit het sap geperst, waarvan - op vrijwel dezelfde manier als bij andere wijnen - een niet - mousserende wijn wordt gemaakt. Dan vindt de specifieke bewerking plaats die van deze wijn champagne moet maken. De wijn wordt daarvoor op fles gebracht; maar voordat de flessen worden gekurkt, voegt men een hoeveelheid rietsuiker en wijngist toe. Vervolgens gaat de kurk op de fles en wordt de fles opgeslagen in de champagnekelders die diep in de krijtrotsen van de streek zijn uit gehouwen. De flessen liggen daar in volstrekte rust, maar van binnen - in de wijn - is het een leven van belang. De gist- cellen en de rietsuiker zorgen voor een tweede gisting, waarbij zoveel kool zuurgas wordt gevormd dat de druk in de fles oploopt tot 6 atmosfeer (vier maal de druk in een normale autoband). De kurk sluit de fles echter herme tisch af, zodat het gevormde kool zuurgas niet kan ontsnappen en heel geleidelijk wordt opgenomen in de wijn. Bezinksel Tijdens deze gisting wordt bezink sel gevormd dat uit de champagne moet worden verwijderd. Dit gebeurt door de fles horizontaal in rekken te plaatsen; vervolgens worden de fles sen door een „remueur" gedurende een groot aantal weken om de dag licht geschud, gedraaid en iets meer ondersteboven gezet. Aan het einde van deze bewerking staat de fles volledig op zijn kop en ligt alle bezinksel op de onderkant van de kurk. Hierna wordt de hals van de fles ln een pekeloplossing van 20 graden onder nul gedompeld: in de flessehals ontstaat daarbij een klein ijsklompje, waarin alle bezinksel ls vastgevroren. Wanneer de fles nu wordt ontkurkt, schiet het ijspropje met het bezinksel eruit, en beschikt men over een kristalheldere champag ne. Met het ijsklompje is ook een beetje champagne uit de fles verdwenen. De fles wordt daarom bijgevuld en tevens wordt een hoeveelheid rietsuiker toe gevoegd die de champagne de gewen ste zoetheid moet geven. Men onder scheidt drie smaaktypen: Brut (zeer droog), Sec (half-zoet) em Demi-Sec (vrij zoet). Met de produktie van een fles cham pagne is - vanaf het moment van de druivenpluk - gemiddeld meer dan Een gratis brochure over de produktie van champagne kan (schriftelijk) wor den aangevraagd bij het Comité Inter- professionnel du Vin de Champagne, Raamweg 43, Den Haag. Serveren Champagne wordt koel, maar niet ijs koud geserveerd op een temperatuur tussen de 6° en 9°C. Deze tempera tuur wordt bereikt door de fles cham pagne ongeveer twee uur in het melk- vak van de koelkast neer te zetten of hem ongeveer een kwartier in een (half-om-half met water en ijs gevul de) koelemmer te plaatsen. Het laten wegknallen van de kurk moet worden afgeraden. Niet alleen riskeert men daarmee beschadiging aan plafond en meubilair, maar bo vendien lijdt de kwaliteit van de cham- pagne schade van de zo explosieve kennismaking met de buitenwereld. Ondanks de hoge gasdruk in de fles is het niet moeilijk de champagne op rustige wijze te ontkurken. Men draait voorzichtig het ijzerdraadje los dat de kurk gevangen houdt. Vervolgens pakt men met één hand de hals van de fles vast (met de duim op de kurk) en draait met de andere hemd de fles rustig rond. Langzaam komt nu de kurk omhoog en ontsnapt - met wat de Fransen de „erotische zucht van de champagne" noemen - aan de fles. Coupes hebben wel de naam een cham pagne-glas te zijn, maar zijn er in feite totaal ongeschikt voor. De belle tjes en het karakteristieke bouquet van de champagne verdwijnen uit een der gelijk glas als sneeuw voor de zon. Champagne wordt daarom geserveerd in flütes of in tulpvormige glazen, zo als het Nederlandse Gildeglas. Alleen daarin presenteert de cham pagne zich werkelijk in alle rijkdom aan geur en smaak, die aan deze feestelijke drank de erenaam „Koning der Wijnen" hebben bezorgd. Als u op een feestelijk gedekte tafel de kaarsen aansteekt, mag er één ding ei genlijk niet ontbreken: een goede wijn, geschonken in echt kristallen glazen. Al te vaak wordt vergeten hoe belangrijk het glas voor de wijn is. Veel glazen zijn te klein van formaat, met als gevolg dat ze te vol worden geschonken. Jammer, want op die manier krijgt de wijn geen kans zich te ontplooien. En dat gaat ten koste van de smaak. Neemt u liever een ruim glas, dat u half vol schenkt: u kunt later altijd nog eens bijvullen. Liefst een gla3 dat van boven iets toeloopt, zodat de fijne geur van de wijn niet te snel vervliegt. En kiest u bij voorkeur een model met een steel, dat houdt prettiger vast ter wijl u niet het risico loopt van vette vingers op het glas die het uitzicht op de drank kunnen vertroebelen. De schitterende pracht van kristal Om uw feestdis extra feestelijk te ma ken, kunt u kiezen voor een drink- servies van echt kristal. Juist de flon kerende schittering daarvan geeft uw met zorg en toewijding bereide feest- maal iets heel bijzonders. Sfeer, ro mantiek, gezelligheid. Noem een kris tallen drinkservies daarom gerust de kroon op uw werk in de keuken. Het aardige is, dat echt kristal vaak veel minder kost dan wordt aangeno men. Uit Frankrijk komt bijvoorbeeld het alleszins betaalbare kristallen drinkservies Longchamp van Cristal s'Arques, waarvan het wijnglas bij goede huishoudelijke speciaalzaken net zeven gulden kost. Zoals u van kristallen glazen uit Frankrijk mag verwachten, zijn ze precies goed van vorm en formaat. Een paar praktische tips voor uw wijn Wat gaat u schenken in die feeste lijke, kristallen glazen? Als we u een goede raad mogen geven, gaat u dan af op het advies van uw slijter, zelfs als zijn keus iets duurder uitvalt dan u in gedachten had. Voor die ene keer mag dat misschien best. Koopt u wijn vooral niet op het aller laatste moment. Wijn moet rust krij gen voor die wordt gedronken: haalt u hem daarom liefst een paar weken tevoren in huis. Omdat rode wijn meestal iets onder kamertempera tuur wordt gedronken, kunt u die het beste een dag voor het gebruik in de huiskamer zetten. Een paar uur voor gebruik ontkurken, dan komt het bou quet beter tot z'n recht. Witte wijn wordt eigenlijk altijd iets gekoeld ge serveerd, dat is net iets warmer dan zo uit de koelkast. Als u bij uw feest maal twee wijnen drinkt, komt de witte voor de rode. Bonappetit! Voor het ophalen van huisvuil gaat Soest mogelijk in de toekomst gebruik, maken van minicontainers. In Baarn wordt momenteel een proef genomen met de „vergrote vuilnisbakken". Als dat een sukses blijkt te zijn, en wet houder Hoekstra deelde vorige week tijdens de raadsvergadering mee dat de resultaten bevredigend zijn, zal Soest ook tot de aanschaf overgaan. Het zou een besparing op de kosten moeten gaan betekenen, omdat dan slechts eenmaal per week het vuil opgehaald hóeft te worden. Op het fietspad langs de Dalweg kre gen mevrouw W. W.-B. (33) en haar tienjarig dochtertje Dorina, geen vrije doorgan van de van de Veenbesstraat komende automobiliste G. B. (66). Aan de botsing hield de fietster letsel aan haar been over. Zij werd met een auto naar haar woning gebracht. Het doch tertje kwam met de schrik vrij. Op het fietspad langs de Birkstraat, bij de Bartolottilaan, werd de 69-jarige fiet ser W. R. omver gereden door de automobiliste M. W. (42). Zij verleende de heer R. eveneens geen vrije door gang. Hij werd met inwendige kneu zingen naar het ziekenhuis Zonneglo ren gebracht. f Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 Soest - 02155-21433 Op de Van Weerden Poelmanweg werd de 18-jarige fietser I.H.A. bij het over steken geschept door de automobilist C.O. (40) uit Soest. A. hield aan de botsing een gekneusd linker been over, maar zijn fiets werd hoog in de bomen teruggevonden. Weet u dat wij niet alleen veel OVERHEMDEN hebben in mouwlengte 5 en 6, maar ook in mouw lengte 7! ■MODE Soesterbergsestraat 51 Soest Tel.02155-12400 De 50.000 gulden welke zowel de fractie van D'66 als van de WD en Progressief Soest wilden uitgeven voor de aanstelling van een extra brandpreventie-officier, blijft voorlopig in de gemeentelijke portemonnee. In meerderheid zwichtte de raad voor de opmerking van de burgemeester dat de raad, als hij zichzelf nu eens aux serieux wilde nemen, toch het beleidsplan met prioriteiten maar moest volgen. En in dat vorige maand aangenomen plan kreeg de brandpreventie niet zo'n hoge prioriteit, dat er aan de begroting nu direct al een post van 50.000 gulden [ieder jaar] moest worden toegevoegd. Het voorstel, de extra-brandpreventie man aan te stellen, kwam van D'66. Fractie-voorzitter Jonker kwam zelfs met een motie, die later omgeturnd werd in een amandement. Een voor lichtingsavondje van de brandweer, speciaal voor de raadsleden, ging daar aan vooraf. Die voorlichting maakte voldoende in druk ook op de VVD en PS, om D'66 in 61 haar streven te steunen. Men wilde er de le ges verordening voor verande ren, om zo aan de 50.000 gulden te komen. Voor de door de brandweer afgegeven brandveiligheidsverklaring moet het bedrijf betalen. Dat is nu al geregeld, maar door gebrek aan per- soneel, worden de bedrijven niet ge controleerd en dus de verklaringen niet afgegeven. CDA en PvdA zagen de noodzaak van de benoeming wel in, maar waren kennelijk minder onder de indruk van de voorlichtingsavond, dan van het door hen zelf vastgestelde prioriteiten lijstje. En samen waren zij met het college sterk genoeg om de vroegtijdi ge aantasting van dat lijstje te voor komen. In april, bij de eerste herzie ning van de prioriteiten, en dan voor de begroting van 1981, wordt er weer over de aanstelling gepraat. Met alleen de stommen van de drie D'66-raadsleden tegen heeft de raad besloten dat de leegstaande Margrietschool verbouwd mag worden voor de huisvesting van de bibliotheek en nog twee andere gebruikers. De verbouwing moet echter minder luxueus zijn en op het oorspronkelijk gevraagde krediet zal bezuinigd moe ten worden. 330.000 Gulden werd gevraagd en volgens de CDA-fractie zal daar van 60.000 70.000 minder van mogen wordn besteed. In het voorjaar besloot de raad, met de stemmen van het CDA tegen en een toen eveneens tegenstribbelende frac- De gemeenteraad is er zelf de oorzaak van dat er in Soest de laatste jaren nauwelijks iets van de grond gekomen is. Door zowel het centrumplan als het plan centrumweg in de ijskast te zetten, verdween de ruggegraat uit alle struktuurplannen van vele jaren. Daardoor moest het ambtelijk apparaat overal weer van voren af aan beginnen. Deze duidelijke taal sprak wethouder Menne vorige week tijdens de behan deling van de gemeentebegroting. Bij herhaling liet de raad weten niet gerust te zijn op de voortgang met de bestem mingsplannen. Verondersteld werd dat de vertraging veroorzaakt werd door gebrek aan personeel. Opgemerkt werd zelfs dat het gemeentelijk appa raat „om de hete brei" danste; er zat te weinig schot in het opstellen van bestemmingsplannen. Hoe stond het met de plannen voor woningbouw, de winkelplanning, het verkeerscircula tieplan, de nieuwbouw van gemeente huis en politiebureau? Er moest maar personeel aangetrokken worden, dan- wel het werk uitbesteed. Wethouder Menne maakte duidelijk dat overal hard aan gewerkt werd, maar dat de raad er zelf de oorzaak van was, dat er grote vertragingen waren. Desondanks er toch nog wel hier en daar gebouwd: Slangenbosje, plan Korenweg, Egghermonde 2 en begin volgend jaar het plan Albert Cuyplaan. Om verdere stagnatie te voorkomen, riep de wethouder alle medewerking van de raadsleden in. De burgemeester voegde daar nog aan toe dat de raad met zijn beslissing eerst de plannen op te stellen en daarna pas de bevolking erover te mogen raadplegen, toch al weer voor nieuwe vertraging gezorgd had. Verstandiger had men er aan gedaan het collegevoorstel te volgen en de inspraak van de burgers aan het op stellen van plannen vooraf te laten gaan. Sportbonden doen maar. Eenzijdig bepalen zij aan welke voorwaarden zalen moeten voldoen om aan competities te mogen deelnemen. Het aanschaffen van een electronisch scorebord voor basketbalwedstrijden is geen basisvoorziening en daarom, volgens dertien van de zesentwintig raadsleden die vorige week de maandelijkse vergadering bijwoonden, een luxe waarvoor Soest géén geld beschikbaar moet stellen. Omdat ook dertien leden er anders over dachten, staakten de stemmen met het gevolg dat het voorstel in januari weer aan de orde komt. Het 27ste lid, de CDA-er Stam, kan dan de doorslag geven. Het ging alles bij elkaar over een bedrag van ruim 20.000 gulden, waar voor het electronisch scorebord aange schaft kan worden. Een dergelijk bord wordt al gebruikt in de sporthal Beu kendal en werd direct bij de inrichting van de nieuwe sportzaal in het dorps huis „de Borg", als basisvoorziening, aangebracht. De helft van de aanwezig raadsleden, de rug hadden, zag er plotseling voor de sportzaal „de Bunt" niets in. sportzaEil „de Bunt" niets in. Visser van progressief Soest, Goote van de PvdA, mevrouw Allard van D'66 en Blaauw van de VVD, vonden het maar luxe. De mededeling VEm sportwethouder Plomp dat het afwij zen van het voorstel weieens zou kun nen betekenen dat de basketbalver eniging The Red Stars dan niet meer in de landelijke competitie zou kunnen uitkomen, bracht geen wijziging in de standpunten. Plomp hield hen voor dat in „de Bunt" tot voor kort gebruik gemaakt kon worden van het scorebord dat van de vliegbasis afkomstig was. Dat bord werd echter weggehaald omdat perso neel van de basis geen gebruik meer maakt van deze sportzaal. De tegenstanders van de aanschaf vonden dat de raad die eenzijdige voor schriften van de sportbonden niet moest slikken. „Het zijn hobby-isten die maar regels maken, maar er mooi geen geld voor beschikbaar stellen", aldus de WD-er Blaauw. Visser vond dat dan de verdeling van de zaalruimte maar anders moest, maar de voorzitter van de commissie zaalruimteverdeling, de PvdA-er Van den Brakel, wees er op dat zoiets makkelijk gezegd was, maar in de praktijk niet uitvoerbaar. Bij de stemming werd het dertien dertien. Soester voetballers mogen blij zijn dat er voorlopig geen voetbalvel den aangelegd hoeven te worden. De diktatoriale KNVB bepaalt eenzijdig de afmetingen. En de hockeyers mo gen blij zijn dat het complex er ligt. De atleten zullen moeten afwachten of in Soest straks de honderd meter op een baan van negentig meter gelopen moet worden. Aan de CDA-er Stam is het laatste woord. Overigens ging de raad met 24 tegen 2 stemmen wel akkoord met de aanschaf van een geluidsinstallatie van ruim 7000 gulden in „de Bunt". Zaterdag 22 december a.s. zal de organist van de Oude Kerk te Soest, Jan Jansen, een orgelconcert geven; hij zal dan een groot aantal kerstkora len spelen. Uitgevoerd worden o.a. koralen uit het „Orgelbüchlein" van J. S. Bach; variaties op een frans kerst lied van C. Daquin; De pastorale van Cesar Franck en de partita over Nun Komm der Heiden Heiland van Hugo Distier. Het concert begint om 8.15 uur toegang 4,-. PRAAMGRACHT 5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552 tie van D'66, de Margrietschool te onttrekken aan het onderwijs. Er werd toen door het college geschermd met een verbouwingsbegroting van onge veer 180.000 gulden. Nu moest het geld beschikbaar komen en nu bleek dat de verbouwing niet 180.000 maar 280.000 gulden zou gaan kosten, vermeerderd met nogeens 50.000 gulden voor de twee andere gebruikers. Mevrouw Allard (D'66) nam dat niet. Had men begin dit jaar over dit bedrag gepraat, dan was de beslissing toen mogelijk geheel anders uitgevallen. Zij stelde voor drastisch te bezuinigen; dit voorstel in te trekken en t.z.t. met een geheel nieuwe be cijfering te komen. Ook het CDA voelde zich bedrogen, maar de fractie bleek niet standvastig. Van Poppelen vond het maar een schandalige zaak en ook hij vroeg zich af hoe de beslissing wel geweest zou zijn, indien indertijd de juiste bedra gen op tafel gelegen hadden. Dat de fractie achteraf toch met het voorstel akkoord ging, was een gevolg van het feit dat zowel de WD als Progressief Soest op bezuiniging aandrongen. Minder zwaar tilde de PvdA er aan. Er was zeker geen reden om de besluit vorming terug te draaien en wel omdat in het voorjaar de financiën nauwelijks deel uitmaakten van de eindbeslissing. Men vond het gat tussen de aanvanke lijke raming en de begroting wel erg groot en men vroeg als dat mogelijk was, de verbouwing wat sober te hou den. Wethouder Hoekstra raadde die verso beringen af. Werden de plafonds niet verlaagd, zoals voorgesteld werd, dan zou dat ten koste gaan van energie. En de toiletgroepen niet aanpassen zou onhoudbaar zijn. Kortom; lapwerk moest voorkomen worden. Wethouder mevrouw Van Stiphout hield de raad nog voor dat er nu al twee jaar gepraat werd over een nieuw onderkomen voor de bibliotheek en dat het er daarom nu maar eens komen moest. In de begroting van de biblio theek was al met de nu opgevoerde kosten rekening gehouden, zodat er geen reden was om te vrezen dat de bibliotheek straks de huur niet op zou kunnen brengen. Er werd uiteindelijk gestemd en alleen D'66 bleef bij haar standpunt. Uit een woning aan de Amersfoortse- straat te Soesterberg werden sieraden en een spaarbankboekje ter waarde van 1500 gulden gestolen. Om binnen te komen trapte de onbekende dader eenvoudig een paneel uit de voordeur. Het hele huis werd doorzocht. Aangifte van diefstal van een zoge naamde auto-ambulance deed de heer G. bedrijfsleider van een garagebe drijf aan de Koningsweg. Het voertuig werd vermoedelijk eind november al weggenomen. Uit de kantine van de voetbalvereni ging Soest werd in de nacht van zon dag op maandag een complete vries kist met inhoud gestolen. Bovendien verdween de inhoud van een andere diepvriezer alsmede de geluidsinstallatie met drie boxen en een voetbaltrofee. Om binnen te komen werd een ruit ingeslagen. Ingebroken werd ook in een bouw keet op de hoek Koningsweg/Vrijheids- weg. Daar werd een telmachine weg genomen. Tenslotte werden op het terrein van de firma Roest aan de Nijverheidsweg twee vrachtwagens opengebroken. Daaruit werden meegenomen 24 kin derradio's, 8 geluidboxen en een hoe veelheid speelgoed. De gezamenlijke waarde wordt geschat op 3000 gulden.

Soester Courant | 1979 | | pagina 15