4 4 ONDERVJEDING: Schandaal van deze eeuw Wat zijn scharreleieren? Slechte gezondheid vaak oorzaak van slecht heleid staatslieden Ford's onderzoek naar auto voor de toekomst Met Raad en Daad Zieken aan de machtonthullend hoek Dertig procent minder brandstof iken Gezondheidskeuring goede zaak voor ieder mens 27 Soester Courant van woensdag 19 december 1979 27 32.50 17.95 feine broertjes spelen vlak naast de lege etenspotjes. Ze wachten op hun beurt op I de zden<Je binnenplaats van het woestijnstadje2 inder in Niger, tot de arts van het kleMziekenhuis tijd heeft hen te onderzoeken, tn dat wachten kan lang duren. Soms X twee dagen, omdat er een groot tekort is aan medisch personeel en het aantal n (vooral zwangere vrouwen en kinderen) schrikbarend hoog Foto: Janny van den berg «j etei te veel, te vaak en te vet. yorsten met hart- en vaatziekten, lijn- probleien en corpulentie. Kreten die Vrijwel agelijks weerklinken. Maar ondantde dieetadviezen en lijnproblemen I in vrijvi ieder damesblad, gaan we rustig door ereten we ons het graf in', zoals i sommig het zo treffend kunnen zeggen. In schriltegenstelling met miljoenen mensen i aarde, die ook op het randje van het g zweven, niet door een over vloed, mi door een schrijnend tekort aan evenvhtig voedsel. India, Bangladesiahelmet een benauwen regelmaat zijn deze namen •erug te vim in de kolommen van onze jag- en we>|aden. 'Een nieuwe hongersno^edreigt de Sahel. Ruim 500.000 to-aan zal er nodig zijn om duizenden iisen een hongerdood te besparen.' 'Het grootsthandaal van deze eeuw', zei Adde Bo>a, de directeur-generaal van de FAO, Landbouw en Voedsel- organisatie v?e Verenigde Naties, in november '7'%r de voedselramp van het seizoen '"74. De Sahellanden hadden toen :even droge jaren en een volledige vervting van de oogst, voor de eerste keeichtig de noodklok geluid. Voedseldesku<en sloegen ons met beschamende ;n om de oren. De westerse werebert meer graan aan zijn veestapel op, cie derde wereld gezamenlijk comeert. Zo voert men 10 kilo graan v>m 1 kilo vlees te verkrijgen. Het wat eerlijker zijn, als Ie westerse we zich in vleescomsumptie wat zou beperkorn meer granen vrij te krijgen voor de je wereld. Een wat eerlijker verdelian voedsel en rijkdom in het algemeen ARMOEDE Ondervoeding h nauw samen met armoede. Het zi;ht niet alleen de natuurrampen dndervoeding veroorzaken. Deirstromingen in Bangladesj die d>gsten van de velden spoelen of de oraakbare zon in de Sahel, die de sorm en mais op de akkers doet verpren. Ook zonder deze rampen bli de kille cijfers overeind staan, -n 45% van de bevolking in Azi Afrika is onder voed, waarvan Sp het randje van de dood zweeft. Mgetroffen groep: zwangere vrouven kinderen. In Afrika bijvoorbeeld haJechts 50% van de kinderen de vijir. Ze sterven aan op het oog onschije kinderziekten als mazelen, rode dj aan malaria of diarree. Maar de werkiejoorzaak ligt vaak bij de permanentidervoeding, die hun weerstand he*erzwakt, gewillige slachtoffers vien heeft gemaakt. Heel veel gez.n' in de arme landen hebben niet oènde inkomen om protei'nenrijledsel te kunnen kopen (vlees, vis, etiver het algemeen het duurdere vod). Velen vertonen ook de symptomen ije meest voorkomende ondervoedniekte: kwashiorkor. Een tekort aan jeinen, dat zich uit in gezwollen ties, oedeem, verdroogde huid en ven Ie spieren. Dr. Cecily Williams he.ziekte in 1930 ontdekt en het de n. ;washiorkor mee gegeven, ons tj aan het Ga-dialect in Ghana, waa 'h die jaren werkte. Zij merktest veel kinderen een gebrek aan irohen vertoonden, nadat de borstvoejinjoegtijdig was stopgezet De kinderei wen Van de ene op de andere dag >p Eenzijdig dieet gezet van gestampte nioc (inheemse aard- appel), maispurtf gestampte plantain (soort banaan), dsel dat de maag wel vult, maar verdeijnjg voedingswaarde heeft Voornaamoorzaak van het vroegtijdig slopzv, van borstvoeding is een foutieve gezihnning of liever het volledig ontbreken enige planning. De vrouwen baren hee j<jnd na het andere. Hebben nauwelijkd om op krachten te komen. De kinder/orden daardoor gedwongen zeer sr aby-af te zijn, omdat het volgenda(j de borst al weer vraagt Ook de Europese f>nvoeding speelt een negatieve rol. drukt de dure poedermelk te zwai, het gezinsbudget De moeder komt dae| jn de verleiding het met de juiste Veiding melk-water niet al te nauw te ne vee| water en een beetje melk, ma«ch liever de 'prestige-fles', omdatjjt Europa komt, dan de eigen gezondee(jerme|k. ONWETENDHEID Hiermee raken we meteen een andere oorzaak van ondervoeding. Onwetendheid! Van het toch al schrale inkomen gaat een belangrijk deel naar relatief duur voedsel. In Niger bijvoorbeeld is de Europese groene spercieboon erg populair. Zo populair dat de protei'nenrijke Niebe (inheemse witte boon) genegeerd wordt. 'Veel moeders denken dat de groene boon gezonder is, omdat hij duurder is en uit Europa komt', zegt Marie-Louise Pichonier, voedingsvoorlichtster voor Unicef (het Kinderfonds van de Verenigde Naties) in Niger. 'Een foutieve gedachte die moeilijk uit het hoofd te praten is. Het voedsel wat op de lokale markt verschijnt wordt ook lang niet voldoende uitgebuit. De keuze van maaltijden wordt sterk beïnvloed door gewoonten, geloof, taboes. Een in Afrika wijd verspreid taboe heeft te maken met het eten van eieren. Sommige stammen geloven dat als zwangere vrouwen eieren eten, hun kinderen later geen haar zullen hebben. Andere verbieden kinderen onder de vijf jaar het eten van eieren, omdat ze anders het spraakvermogen zullen verliezen. Er bestaan vistaboes (omdat de schubben van de vis lijken op de schubben van de heilige slang) en het verbod voor vrouwen kip te eten, omdat dat ze onvruchtbaar zou maken.' Volgens de Unicef-voor- lichtster kan alleen een voedingsvoor lichting op grote schaal de eetgewoonten bij de mensen bijschaven. Marie-Louise: 'We moeten de kinderen op school en vooral de moeders proberen te bereiken, vertellen dat de prijzen op de markt weinig te maken hebben met de voedings waarden, ze leren met het beschikbare marktaanbod een niet te dure, voedzame maaltijd te bereiden. Pas als je de mensen op het platteland met eenvoudige voor beelden en aan hun situatie aangepaste methoden kunt overtuigen, zullen ze bereid zijn hun voedingsgewoonten te wijzigen. Daarom ook is Unicef afgestapt van het oude systeem van voedingsvoorlichting. Vroeger kookten we in nette gebouwen, waar water gehaald werd uit de kraan en het voedsel bereid in dure pannen op gasfornuizen. Je kunt de vrouwen dan nog zoveel zinnigs vertellen, maar kans dat ze het zullen navolgen is er nauwelijks. Tegenwoordig wordt er zoveel mogelijk de situatie van de vrouwen thuis nagebootst. Dat wil zeggen: koken op houtvuurtjes in de traditionele etenspot. We werken met rieten matjes en kale bassen, doen met de vrouwen inkopen op de lokale markt. Of het betere resultaten geeft? Ja, dat wel. Maar het blijft moeilijk. De mensen zijn nu eenmaal niet zo een, twee, drie, bereid hun eetgewoonten te veranderen.' VLEESCONSUMPTIE Ze haalt direct de voedingsproblemen in de westerse wereld aan. Marie-Louise: 'De rijke landen verorberen veel te veel dierlijke vetten. Nu vrijwel alle gezinnen zich vlees kunnen veroorloven komt dat ook iedere dag op tafel. Ondanks alle waarschuwingen van een te hoog cholesterolgehalte in het bloed en de vele slachtoffers van hart- en vaatziekten. In de Verenigde Staten eet men gemiddeld 130 kilo vlees per jaar, terwijl 25 kilo voldoende is. Ik denk dat er heel wat voorlichting en voedingskampagnes voor nodig zullen zijn, om dat vleeseten wat te beperken. En niet alleen het vlees', voegt ze eraan toe, 'op veel meer gebieden bestaat er een grove overconsumptie'. Een gedegen voedingsvoorlichting om de overconsumptie in goede banen te leiden ontbreekt vrijwel geheel in het westen. Wat voedingsvoorlichting betreft lijken df arme landen verder ontwikkeld dan de rijken. Zij zijn in ieder geval bezig de mensen een voedingsbewustwording bij te brengen. En dat er een enorm belang aan gehecht wordt, blijkt uit het creëren van speciale departementen voor de voeding, zoals in de meeste Sahellanden. Bitter feit blijft echter, dat dergelijke departementen de bekende druppel op de gloeiende plaat zullen zijn zolang de voornaamste oorzaak van ondervoeding blijft bestaan: de armoede! En voor daar een oplossing voor gevonden wordt, zal er in de wereld nog heel wat moeten veranderen. J. van den Berg Unicef Abidjan KIP UIT NICE Ik maak de kip zo lekker mogelijk klaar, o.a. door haar lang te laten sudderen op een petro leumstelletje, zodat ze dóór en dóór gaar wordt. Maar het is me nog nooit gelukt het recept te krijgen van poule nicoise. Weet u dat? Antwoord: In Nice snijdt men de kip in stukken en bakt die in zo heet moge lijke olijfolie. Als er kleur op komt, voegt men er aan toe: een paar kleine uitjes, 2 fijngewreven teentjes kno flook, wat saffraan, in vieren gesneden tomaten, een dozijn zwarte en groene olijven waar de pit is uitgehaald, een takje dragon, een blaadje laurier, wat salie, thijm, zout en peper. Tenslotte afblussen met witte wijn, waaraan evenveel water is toegevoegd. Dan 't deksel op de pan en langzaam op het allerlaagste vuur (liefst uw petroleum stelletje) laten sudderen. Voor het eten een beetje citroensap over het vlees druppelen. N.O. - Hoe verklaart u het, dat je in Frankrijk duidelijk N.O. van ons Wat zijn scharreleieren? Daar bestaan heel wat misverstanden over. Scharrel- eieren worden gelegd door scharrelkippen, dat is duidelijk. Maar veel mensen weten niet precies wat scharrelkippen zijn. Die denken dat scharrelkippen lekker vrij rondscharrelen op het boerenerf. En dat de scharreleieren in de winkel van dat soort kippen afkomstig zijn. Maar dat is niet waar. pende kippen", weet men nog niks. De scharreleieren in de winkel komen van kippen die ln schuren worden gehouden. Die dieren komen, net zoals kippen op legbatterijen, nooit buiten. Het verschil met batterijkippen is, dat de scharrelkippen niet in kooien zitten, maar los op de grond lopen. Laatstge noemde dieren verblijven in zoge naamde strooiselschuren. Dat zijn schuren met een vloer, die voor een deel bedekt is met zand, stro of ander strooiselmateriaal. De dieren in deze schuren hebben minstens een derde van het beschikbare bodemoppervlak- als scharrelruimte. De rest van het bodemoppervlak bestaat uit gaas of1 roosters van latten of iets anders waar de mest vanzelf door kan vallen. Langs de kant bevinden zich legnesten. Verder zijn er in dergelijke stallen natuurlijk apparaten te vinden waaruit de kippen eten en drinken kunnen halen. De verstrekking van voer en drinkwater gebeurt meestal automa tisch, net zoals in stallen met legbatte rijen. Ook het verzamelen van de eieren gaat er vaak machinaal. Nadat een ei in een legkast is gelegd, rolt het dankzij de hellende bodem op een lopende band. Scharreleieren zijn bijna altijd bruin. Dat komt omdat bruine legkippen be ter los kunnen worden gehouden dan witten. Witte zijn wat vechtlustiger en fladderen meer, ze zijn gewoon zenuw achtiger. Men kan zich voorstellen dat het aardig uit de hand kan lopen als je er duizenden bij elkaar in een schuur hebt zitten. Het nadeel van legbatterij (dat zijn reeksen kooien met in elk hokje een stuk of vier kippenis dat de dieren daarin weinig bewegingsvrij heid hebben, niet kunnen scharrelen (iets wat kippen graag doen) en niet in een nest hun ei kunnen leggen. Een van de grote voordelen is echter dat de dieren er elkaar veel minder aanpik ken dan wanneer ze in grote aantallen los worden gehouden. Het kappen van een deel van de snavel is bij kippen in strooiselschuren dan ook harder nodig dan bij batterijkip pen. Datzelfde geldt voor het leewie ken, dat is het korter maken van de vleugels, zodat de dieren niet gaan opvliegen. Er zijn op dit moment in ons land ongeveer 4500 bedrijven waar con- sumptieëieren worden geproduceerd. Daar worden in totaal meer dan 22 miljoen legkippen gehouden en 6 a 7 miljard eieren per jaar gelegd. Er zijn in ons land zo'n 700.000 legkippen gecontroleerd voor de produktie van gegarandeerde scharreleieren. Sinds begin dit jaar is de produktie van scharreleieren wettelijk geregeld. Er bestaat een Stichting Scharreleieren Controle die de zaak controleert. In het bestuur van deze stichting zit ook de „Belangengroep Rechten voor al wat leeft", waarvan het idee van scharrel eieren afkomstig is. In de winkel kun je scharreleieren herkennen aan het woord „scharreleieren" dat op het doosje moet staan gedrukt. Worden ze los verkocht, dan moeten ze gestem peld zijn met de opdruk „scharrelei", met daaronder het registratienummer van het pakstation. Andere aanduidin gen dan „Scharreleieren" zijn verbo den. Dus als er op een doosje kreten staan als „Van vrije, blije kippen", of „Niet uit legbatterijen", of „Van loslo- Alleen de opdruk „Scharreleieren" ga randeert eieren uit strooiselschuren van kippen die daar met niet meer dan 7 a 8 stuks per vierkante meter leven. Tot slot willen we nog een laatste misverstand over scharreleieren uit de weg ruimen: er bestaat geen enkel wetenschappelijk onderzoek waaruit blijkt dat scharreleieren beter of slech ter dan „gewone" eieren zijn wat betreft kleur, geur, smaak, voedzaam heid en dergelijke. Het enige verschil zit hem dus in de plaats van herkomst. noord-oost ziet staan en dat ze dan noord-west blijken te bedoelen? Antwoord: Ter voorkoming van derge lijke misverstanden is het toch wel noodzakelijk een aantal lessen in het Frans te nemen, nu u vaak voor een scheepvaartbedrijf in Franse havens moet zijn. Het Franse woord nord voor ons noord geeft weliswaar geen pro blemen, maar ons oost wordt in die taal vertaald met est en ons west is in Frankrijk ouest. Noord-oost wordt dan nord-est, afgekort N.E. en noord-west is nord-ouest, ofwel N.O. U schrijft ook over „Middenstation" in Brussel, maar bedoelt waarschijnlijk Gare du midi en dat is daar Zuidstation (wij zouden zeggen station Zuid). OUDE WEKKLOK - Ik heb een antieke klok gekocht met wekwerk, maar als ik die 's avonds instel met het koperen rad op de 7 of 8 omhoog, belt hij midden in de nacht. Ik zie ook geen vast punt, want dat stelrad draait mee. Foto sluit ik in. Hoe moet ik de wekker instellen? AntwoordVolgens de foto bezit u een Amerikaanse wekkerklok met slag werk en front met houtsnijwerk van omstreeks 1840-1850. Dat koperen rad, waarmee u de wekker kunt instellen, loopt rechtsom mee met het uurwerk en de 12 staat precies naar boven gericht als de lichter van de alarmin richting in de inkeping valt van de achter dit rad met reliëfcijfers mee draaiende nokschijf. Bij dit systeem fungeert de kleine wijzer als 't vaste punt, waarop de gewenste wektijd kan worden ingesteld. Bij de 12 van de normale wijzerplaat vindt u dan het verschil tussen wektijd en juiste tijd van de dag. Wijst de klok zelf 's avonds 11 uur aan en wilt u om 8 uur gewekt worden, dan betekent dat: over 9 uur. U kunt dus ook de 9 van het stelrad naar de 12 van de wijzerplaat draaien. ERFT DE PARTNER? - Ik leef al jaren samen met een vriendin, die nu ongeneeslijk ziek is. Ons huis en meer nog staat allemaal op haar naam. Erf ik dat bij overlijden, of gaat het naar haar ouders, en familie? Antwoord: Personen die zonder echt genoot en kinderen komen te overlij den, kunnen hun ouders nooit het recht op een wettelijk erfdeel ontnemen. Het helpt u dus niet als zij nu nog een testament maakt. Beter is het, als u alsnog aantekent en zo snel mogelijk voor de wet in het huwelijk treedt. Desgewenst kunt u publicatie in kran ten (burg. stand) voorkomen door de ambtenaar te vragen om zoveel moge lijk discretie. Voor het afsluiten van de bedoelde levensverzekering is het te laat, want daarvoor is een keuring vereist. Wilt u géén huwelijk, dan kunt u zich tot de notaris wenden en althans in een akte laten vastleggen, dat de gemeenschappelijke goederen bij overlijden van de één aan de andere partner komen en dat die het eerste recht verkrijgt het nagelaten privé bezit tegen een bepaalde prijs over te nemen. SPIEGEL OPHANGEN - Ik heb een mooie passpiegel weg moeten doen, omdat het weer erin zat. Hoe moet ik nu de nieuwe aan de muur bevestigen, zo dat er niet opnieuw iets mee ge beurt? Antwoord: „Het weer" wil zeggen, dat het weerkaatsend vermogen plaatse lijk afneemt, doordat de reflecterende laag aan de achterzijde van het glas loslaat. Dit kan gebeuren bij een slech te kwaliteit spiegel, maar ook als er vocht in het spel is. Daarom is het 't beste, uw passpiegel zodanig aan de wand te bevestigen, dat er een ruimte van tenminste één centimeter tussen blijft. De aanwezige lucht kan dan circuleren en zorgt er voor, dat er geen vocht uit de muur tegen de weerkaat sende laag van het glas komt. Overi gens moet u ook zorgdragen voor een niet te hoog relatief vochtgehalte van de lucht in de kamers met spiegels, onder andere door veel te luchten bij droog weer indien dgl. kamers niet worden verwarmd. TITULATUUR Bij het adresseren van de kerstkaart en nieuwjaarswen sen zit je altijd met die verplichte aanscljrijftitels, zoals ze nog in de zakagenda's en „Hoe hoort" vermeld staan. Moet dat er werkelijk bij? Antwoord: U schrijft aan uw eigen studerende zoon in deze tijd geen brief meer met „weledelgeboren heer", ook al staat dat van oudsher in de (nu verouderde) lijstjes. U mag tegen woordig schrijven „De heer precies zoals men vroeger altijd schreef „Me- vrouw want een vrouw met aca demische titel moest het ook stellen zónder al die franje die bij mannen wel noodzakelijk werd geacht. Omdat wij nu niet meer zo opzien tegen adellijke figuren, ministers niet meer met „ex cellentie" worden aangesproken en wij boven een brief aan de koningin ook „Mevrouw", mogen zetten, is er alles voor, die hele titulatuur maar over boord te gooien. Op de normale adres bandjes gebeurt dat al, zelfs de vroe ger gebruikelijke letters s.s.t.t. (be houdens titels en waardigheid) vergeet men in de regel. Alleen uit een oogpunt van wellevendheid, takt of louter zake lijke redenen kan het een enkele keer aanbeveling verdienen voor bepaalde brieven zo'n ouderwetse aanschrijf- vorm te gebruiken. DUYVEKATER - Waar vind ik een „Gekroonde duivekater?" Antwoord: Die historische Zaanse bak kerij „In de Gecroonde Duyvekater" bevindt zich aan het Zeilenmakerspad 4,1509 BZ Zaandam. President Roosevelt leed eind 1944 aan de ziekte van Alvarez (hoge bloeddruk, hartaanvalletjes, hersenbeschadiging), waar door een verlies van werkelijkheidszin optrad. Op de conferen tie van Jalta had hij geen weerstand meer, gaf het lot van Polen uit handen en stierf zes dagen lager. Kennedy had ernstige rugklachten toen hij president werd, als gevolg van vroeger opgelopen blessures. In 1958 openbaar de zich de ziekte van Addison, waardoor hij cortison moest gebruiken, een middel dat nogal eens gepaard gaat met depres sies en apathie. De lichamelijke en geestelijke verschijnselen van zijn ziekte gingen gepaard met foutieve beslissingen: slech te contacten met China, de mislukte Cubaanse invasie, het in stand houden van de oorlog in Vietnam. Nixoti boekte grote successen, zoals de betere verhoudingen net de Sovjet-Unie en China, het beëindigen van de strijd in Vietnam en het verlagen van de belastingdruk. Daarnaast maakte hij afgrijselijke blunders, zoals het bombarderen van Hanoi, zijn acties in Chili en tenslotte Watergate. De duidelijke tweeslachtigheid in de figuur van Nixon wordt verklaard door zijn ziekte: dwangneurose. Rampzalige gevolgen .Zieken aan de macht" is de Neder- .andse vertaling van het door P. Acco- 3e en dr. P. Rentchnic geschreven Doek, waarin zij aantonen dat gees- :elijk of lichamelijk zieke mensen door de eeuwen heen een belangrijke rol nebben gespeeld in de geschiedenis van de mensheid. Het boek is ver schenen bij Uitgeverij Becht. Het is een onthullend boek. De gezond heidstoestand van één individu blijkt enorme invloed te kunnen hebben op de geschiedenis. Met tientallen voorbeelden wordt aangetoond dat rampzalige gevolgen uit deze situatie kunnen voortkomen. Hitier was bang voor de medische wetenschap en verbood op grond hier van dat zijn strijdkrachten tegen tetanus werden ingeënt. Vele duizen den militairen zijn als gevolg van dit besluit gestorven. Mussolini liep waarschijnlijk in 1908 een neurosyphilis op met in 1930 een heftige allergische reactie op salvar- san. Sinds 1939 tastte de ziekte zijn geestvermogens zodanig aan, dat hij zich te buiten ging aan exhibi tionisme, waardoor van een normaal leiderschap geen sprake meer was. Franco leed sinds 1960 aan de ziekte van Parkinson, waarvoor hij L-dopa gebruikte, welk middel het denkver mogen nadlig beïnvloedt. Spanje heeft daar tot Franco's dood in 1975 duide lijk onder geleden. Churchill heeft hersenbloedingen ge had in 1949 en in 1952. In 1953 ging hij in slechte lichamelijke toestand naar de Bermuda-eilanden voor een conferentie met Eisenhower. Hij dolf het onderspit. Van regeren is sinds dien geen sprake meer geweest. Ontstellend zorgeloos De schrijvers van „Zieken aan de macht" vinden het opvallend, hoe ont stellend zorgeloos een volk is waar het zijn politieke leiders betreft, die zich wegens ziekte niet volledig aan hun taak kunnen wijden. Zouden passa giers zonder tegenstribbelen in een vliegtuig stappen als zij wisten dat de aderen van een piloot er zo slecht aan toe zijn dat hij ieder moment aan een hartaanval kan bezwijken? Zouden de bewoners van een vallei, die door een stuwdam tegen het water moet worden beschermd zich kalm houden als zij weten dat de architect van de stuwdam aan hersenverweking lijdt? Hoe komt het dan dat men der gelijke dingen wel toestaat als het de leiding van de staat betreft? Dean Rusk heeft er herhaaldelijk op gewezen dat het van doorslaggevende betekenis kan zijn als gesprekspart ners bij belangrijke beslissingen hun stemming van hun hoge bloeddruk laten afhangen. Bepaalde beslissingen zouden volgens hem anders zijn uitge vallen als de betreffende staatslieden in een goede gezondheid hadden ver keerd. Keuring voor politici? De Nederlandse Stichting voor Ge zondheidsbewaking NSG heeft zich ge ruime tijd geleden tot de voorzitter van de Tweede Kamer gewend met het verzoek politici, die voor het land belangrijke beslissingen moe ten nemen, periodiek lichamelijk te onderzoeken. Want in onze maat schappij geldt nog te dikwijls de regel: soldaten worden bij indiensttreding gekeurd, maar niemand bekommert zich om de gezondheidstoestand van hun leiders. Overigens is het een verheugend feit, dat steeds meer mensen het nut van een periodieke gezondheidskeuring in zien. De NSG, die vijf jaar geleden is opgericht om de preventieve ge neeskunde meer in de aandacht te brengen, heeft in samenwerking met een groot aantal huisartsen een proce dure voor een gezondheidskeuring ont wikkeld. De keuring is bedoeld voor een ieder, die op grond van zijn ver antwoordelijkheid jegens anderen of zichzelf periodiek de balans van zijn gezondheidssituatie wil laten opma ken. NSG- gezondheidskeuring De NSG-gezondheidskeuring, die wordt verricht door bij de Stichting aangesloten (huis-)artsen, heeft een uitgebreid laboratoriumonderzoek ten grondslag, uitgevoerd door het Diag nostisch Centrum Utrecht. Dit onder zoek bestaat uit het maken van rönt genfoto's van de borstkas, een elektro cardiogram, een longfunctieonder- zoek, een cervixuitstrijkje bij dames, gehoortest, gezichtstest, bloeddruk, lengte en gewicht, uitgebreid urine-, faeees- en bloedonderzoek. De uitsla gen worden beoordeeld door o.a. long en hartspecialisten en een patholoog anatoom. Al deze uitslagen vormen de basis voor het totaal medisch onder zoek. De keurende arts zal de conclusie met de betrokkene bespreken en na afwegen van diens belangen de gege vens ter beschikking van de behande lende huisarts stellen. Deze kan ze gebruiken voor zijn eigen kartotheek of een wenselijke behandeling instel len. Normaal kosten de verschillende on derdelen van het onderzoek (röntgen foto's, cardiogram, raadplegen specia listen, laboratoriumonderzoek enz. samen zeker tussen de zeven- en acht honderd gulden. In de NSG-keurings- procedure zijn deze kosten tot 265,- teruggebracht. Nadere inlichtingen over de periodieke gezondheidskeuring kan men aanvra gen bij de Nederlandse Stichting voor Gezondheidsbewaking NSG, Heren gracht 340, 1016 CG, Amsterdam, tel. 020-268528. Us antwoord op de nieuwste trend in auto-ontwerpen en rijstijlen, heeft een ont- verpteam van Ford Amerika een toekomstontwerp ontwikkeld voor de jaren na i990. Dit ontwerp heeft een sterk doorgetrokken aërodynamische vorm en een volledig nieuwe interieurindeling. Deze wagen, Probe I, zo genoemd vanwege de doelstelling die erachter schuil plaats, is het resultaat van een nauwe samenwerking tussen Ford Aerodynamics Department en de Internationale Ontwerpstudio in Dearborn [Verenigde Staten]. Door intensieve proefnemingen in de windtunnel zijn de Ford-technici erin geslaagd diverse manieren te vinden om de aërodynamische zuigkracht achter de auto en de luchtweerstand van de carrosserie te verminderen. Uitsteeksels, die de lucht kunnen te genhouden, en plotselinge veranderin gen in carrosseriehoeken veroorzaken energie-verspillende turbelenties. Door deze problemen tot een minimum te beperken, demonstreert de Probe I dat er een 4-zits auto ontworpen kan worden met minder compromissen dan de meeste vorige modellen. Door de auto uit te rusten met een slanke, beitelvormige neus, een voor ruit die bijna in dezelfde hoek is geplaatst als de motorkap, glad wegge werkte ramen, afgesloten wielkasten en een vlak chassis, voorspelt men dat de luchtweerstandscoëfficiënt slechts de helft zal bedragen van het Europese gemiddelde voor personenauto's. Men berekende, dat hierdoor ongeveer 30 procent minder brandstof wordt ge bruikt dan bij de huidige wagens, die met een gemiddelde snelheid van 120 km/uur rijden. Om de technologische snufjes zo ver mogelijk door te voeren, is de Probe I uitgerust met een ruime variatie aan elektronische hulpmiddelen, van een informatie-computer en digitale in strumentatie tot een amusementspa neel voor de passagiers. Om alle knoppen en schakelaars bin nen handbereik te brengen, zijn deze andergebracht in een wegklapbaar in strumentenpaneel, dat naar voren wegklapt als de deur aan de bestuur derszijde geopend wordt. Als de deur weer gesloten wordt, glijdt dit paneel weer terug in een van tevoren gekozen positie, zodat alles steeds onder hand bereik ligt. Iedere bestuurder kan deze voorgeprogrammeerde positie naar 2igen inzicht instellen. Vóór de passagier is een wegklapbaar amusementspaneel in het dashboard ingebouwd, waarin o.a. een TV-scherm is verwerkt voor ontvangst van norma le TV-programma's, maar waar ook computer-programma's kunnen wor den geprojecteerd. Men kan hiermee ook TV-spellen laten verschijnen, er is een aansluiting voor video-cassettes en de mogelijkheid om met anderen te communiceren, zo gauw deze service beschikbaar komt. De Probe I wordt bediend door middel van een elektronische indentiteitsvei- ligheidskaart, een vervangend systeem voor de normale bos met sleutels. De kaart, met een eigen micro-chip, kan deuren openen, de motor starten en men kan er ook benzine mee betalen bij de pomp. De Probe I heeft afmetingen, die ongeveer overeenkomen met die van een Ford Mustang of een Europese Taunus en het zou best dè familie auto kunnen zijn waar we over tien jaar in gaan rijden. "Met de Probe I probeert Ford te bewijzen, dat men door nauwkeurig te ontwerpen auto's kunnen ontstaan met een luchtweerstandscoëfficiënt die on der de 0.3 ligt", zei de heer Robert A. Lutz, voorzitter van de Raad van Bestuur van Ford Europa tijdens de opening van de Autotentoonstelling in Frankfurt, waar deze auto zijn debuut maakte. „Onze 5000 Europese technici werken aan deze en andere projecten zeer nauw samen met onze research-teams in Amerika om tot de meest efficiënte ontwerpen voor de toekomst te ko men".

Soester Courant | 1979 | | pagina 27