Zo gezien... ENS I B.V. Wees zacht - knal alleen op Nieuwjaarsnacht Kerstgeschenk voor de Soester missionarissen Het Foster Parents Plan doet er wat aan IfliS fACHT Een Chili-komité in Soest! Vuurwerk verkopen en afsteken van vuurwerk i Kerstpakket liddenklasse is ontwerp ère Enveloppen Briefpapier Rekeningen enz. Drukkerij Smit Het Hutschenreuther Karstbord 1979 Extra Sportinstuif in De Borg Nieuwjaars bijeenkomst PvdA ■t, ,Hun grootste probleem is in leven te blijven 32 33 Soester Courant van woensdag 19 december 1979 33 door GEKARD PAUL SN RUITEN - Wat kan toch c zijn, dat bij ons de ruiten zo ,an? Wij hebben nota bene ■erwarming en bij de buren heerlijk heldere ruiten. U schrijft niet, waar de 1 staan. De beste plaats daar- der de vensters, zodat daar rmde lucht opstijgt en de i waterdamp bij de ramen t naar de andere kant van de aan de radiotoren elders, dan 'aterdamp uit de warmere de afkoeling langs de ramen condenseren. Ook zal er noeten worden geventileerd. ventilatieroosters in tegen- ïde muren en staan die wel kan ook zijn, dat ze nodig >rden schoongemaakt. Moge- t.o.v. de buren in het nadeel roter gezin, de aanwezigheid planten of huisdieren, een :en, binnenshuis drogen van en natte regenjassen, het 1 van water voor kamerplan- Als u weet, dat 100 gram liter zuivere waterdamp ilt u begrijpen dat ventilatie grijk is. Begint u eens met ijkse controle van de rela- htigheid van de lucht op nde plaatsen in de woonka- niddel van een hygrometer, n door een nieuwe meter in latte doek te wikkelen, dan ■ijzer 100 aanwijzen. Bijstel- et schroefje aan de achter- relatieve vochtigheid mag 40 en 65Tc schommelen. Als e droog is, is dat niet goed jmvliezen van mens en dier, niet voor veel kamerplanten et houtwerk in de kamer, lygrometer b.v. 70 of meer cunt u al veel bereiken met i ventilatie ml iinig gen air agen TELEFOON 19064 IFOON 02154-18633 Van Weedestraat 29 De situatie in Chili verslechtert iedere dag. Van Chilenen die onlangs uit Chili zijn teruggekeerd na een bezoek aan hun vaderland, is vernomen dat de huidige toestand onvoorstelbaar is. De krottenwijken breiden zich gestaag uit; ondervoeding is normaal, net als kinderprostitutie; de onderwijsvrijhe den worden streng aangepakt; men durft niet hardop zijn mening te zeg gen; verklikkers zijn er overal. In Chili heerst een fascistisch regime dat mensenrechten links en rechts vertrapt. Om de Chilenen te helpen en blijk te geven van onze solidariteit zijn er in Nederland een aantal organisa ties werkzaam. Overal in Nederland zijn er Chili-komi- tees opgericht (o.a. in Amersfoort en Zeist). Hierin zitten Nederlanders en Chilenen van alle politieke richtingen. Wat doet men zoal? Kleding wordt ingezameld en verstuurd, publiciteits acties d.m.v. informatiekraampjes op markten, collectes, voorlichting aan scholen, aandacht voor de Chileense cultuur, adopties van gezinnen en fa milieleden van vermisten. Er zijn plan nen om ook in Soest, zonodig in samen werking met Amersfoort een Chili- komité op te richten. Voor dit alles heb je mensen nodig. Wie belangstelling hiervoor heeft kan bellen met Chris- tiaan Eijspaart, Luytenaarpad 12, Soest, telefoonnummer 02155-21298 (gaarne bellen na 18.00 uur). Ontwerp van de Deense kun stenaar en dichter Ole Winther. Met een fascinerende kleuren rijkdom; met goud, platina en kobalt. Oplage beperkt tot het jaar 1979. Waardevol voor verza melaars. Hutschenreuther: Wij vinden het fijn om uw mooiste porselein te maken. WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT (31) In de Kerstvakantie zijn er geen sport- instuiven in de sporthal Beukendal. Daarvoor in de plaats is een aantal extra sportinstuiven ingelast in de Borg/Overhees. Donderdag 27 december kunnen vanaf 14.00 uur de kinderen van 6 t/m 11 jaar terecht voor judo, boksen en ka rate. Vrijdag 28 december, zelfde tijd en om derdelen, maar dan vodr de jeugd van 12 t/m 15 jaar. Zaterdag 29 december is hetzelfde ge reserveerd voor de jeugd van 15 jaar en ouder. Donderdag 3 januari, aanvang 20.00 uur, wordt in het zaaltje van de post- duivenliefhebbers „de Zwaluw" aan de Schrikslaan, de nieuwjaarsbijeen komst gehouden van de afdeling Soest/Soesterberg van de PvdA. Het verkopen van vuurwerk In de gemeente Soest mag slechts geschieden in de periode donderdag 27 december tot en met maandag 31 december. Uitgezonderd hierop is de verkoop van de zogenaamde klappertjes welke het gehele jaar verkocht mogen worden. Vuurwerk mag slechts verkocht worden door en aan per sonen die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. Voor wat betreft de zgn. klappertjes geldt deze eis niet. In de gemeente Soest is het afsteken van vuurwerk al leen toegestaan tussen 18.00 uur op 31 december en 01.00 uur op 1 januari. De politie zal er weer streng op toezien dat buiten deze genoemde periode geen vuurwerk wordt afgestoken. Vuurwerk in handen van jongeren beneden de 18 jaar wordt onherroepelijk in beslag genomen. i Ook dit jaar weer probeert de Nederlandse Stichting Geluidshinder het vuurwerk-geknal te beper ken tot de daarvoor toegestane uren van Oudejaarsavond. Vooral omdat, nog afgezien van de hinder en de schrik, die mensen en huisdieren ervan ondervinden, en blijkt dat dit geknal kan leiden tot blijvende gehoorbeschadigingen. Vrijwel alle Nederlandse gemeenten werken mee aan de aktie. Het Kerstfeest staat weer voor de deur, en het Missie-Comité doet ook deze keer een beroep op U de eigen plaatsgenoten die ver weg mede namens U - noden van velerlei aard proberen op te lossen een handje te helpen. Uit de brieven, die zijn naar huis schrijven blijkt duidelijk hoezeer zij onze hulp op prijs stellen. Enkele delen uit hun brieven publiceren wij hieronder, waardoor U precies weet wat er met Uw geld gebeurt. 1. ANTOON v.d. BREEMER, Philippijnen: Het geld uit Soest gebruik ik o.a. om een van de seminaristen ge deeltelijk te onderhouden. Zij moeten later ons werk overnemen, want wij worden geleidelijk aan een dagje ouder. 2. KOOS HOUDIJK, Irian Barat (Indonesië) In september j.1. werd Irian getroffen door een zware aardbeving. Veel kampongs zijn daardoor in elkaar gestort. Op het eiland „Ja pan Gerni" is ons kerkje verwoest, en het herstel vraagt voor onze gemeenschap zware geldelijke offers. U zult begrijpen dat ik niet lang behoef na te denken waar Uw Kerstgave dit jaar voor gebruikt gaat worden. 3. PIET MAJOOR, Brazilië: We hebben voor jonge mensen cursussen gegeven voor auto-tech niek, electrisch lassen, omdat er hier geen gewone technische scholen zijn. We hebben dit jaar twee maal zo'n cursus gegeven, en daaraan hebben wij het geld van de Kerstactie van de Soester Parochies besteed. Het is dus besteed aan iets blijvends voor die jonge mensen. 4. JOHAN NARON, Kameroen: Ik zou de mensen van Soest willen bedanken, die elk jaar weer met Kerstmis bijdragen aan het financieel mogelijk maken van bepaalde projecten. 5. KEES SMEELE, Zaïre: Wij geven hier dagelijks een 500-tal jongens te eten. Zouden we dat niet meer kunnen, dan zagen deze jongens misschien ééns in de twee dagen wat op hun bord. 6. GEKARD SMEELE, Brazilië: Wij waren begonnen met de bouw van een gemeenschapshuis, ech ter zonder het benodigde geld. Maar nu Uw gift binnenkwam was dat voor ons allen - mensen van de buitenwijken - een grote opluch ting. 7. SERAFINA WANTEN AAR, Brazilië: Zo zijn er nog verscheidene andere gevallen waar we van zeggen: „Hier MOET geholpen worden". Maar van het grootste belang achten wij vooral dat alle kinderen de kans krijgen naar school te gaan om te leren lezen en schrijven. 8. MAGDALEEN WESTERVELD, Brazilië: We zijn begonnen door te reageren op de noden die zich voordeden en op de vragen die werden gesteld. Zowel het les geven in lezen en schrijven als het zinvol leren besteden van vrije tijd zijn de eerste behoeften in ons werkgebied. Tijdens de NACHTMISSEN en op de EERSTE KERSTDAG wordt in de Soester R.K. kerken voor dit doel gecollecteerd. Een giro-biljet wordt bij „Kruispunt" gevoegd voor diegenen die gedurende de Kerst dagen op vakantie zijn, ofwel die er de voorkeur aan geven per giro of bank hun deel bij te dragen. De girokaart kan als voorbeeld dienen bij het invullen van Uw eigen giro-overschrijvingskaart. Ook kunt U de kaart meenemen naar het postkantoor om geld te storten, of als opdracht-formulier afgeven bij Uw eigen Bank. INTER PAROCHIEEL MISSIE COMITE SOEST „Moeten we met Kerst nou weer met zo'n crisispakketje naar huis?", mopperde ie mand. „Alsof we thuis niks te vreten krijgen", viel een ander bij. Een blikkie zalm en een fles wijn uit de aanbieding kan ik zelf ook wel kopen. Als je toe vallig iemand weet, die ik er een plezier mee kan doen, mag 'ie mijn pakket hebben". Uitzicht op de uitdeling van de jaarlijkse Kerstpakketten kon blijkbaar weinig bijdragen tot de bijbehorende sfeer en vrede in het bedrijf, noch was het aanleiding tot verwachtings volle blikken. En omdat het juist koffiepauze was, werd de weinig gewaardeerde tractatie aanleiding tot een hoog oplo pende discussie. Ontevredenheid vierde hoogtij, tot op het moment dat er ie mand van zijn stoel opstond. Dit haast officiële gebaar ver oorzaakte even wat verwar ring, gevolgd door een plotse linge stilte. „Ik ben het met jullie eens dat niemand van ons, zoals wij hier zitten, een pakket levensmid delen nodig heeft om met de Kerstdagen iets behoorlijks te kunnen eten". Even stokte hij omdat iedereen hem zat aan te kijken. Zó'n aandachtig gehoor had hij niet verwacht. „Nou kunnen we wel flinke praat ophangen en zeggen dat we het best willen weggeven aan iemand die het harder no dig heeft dan wij, maar nie mand doet 't. Dus verandert er niks. Blijft het grootste deel van de wereld kreperen van de honger en zitten wij hier le kankeren omdat de wijn niet duur genoeg is, we geen be schimmelde kaas lusten en de koelkast toch al vol zit. Als we nou 'ns naar de baas gaan en zeggen dat we geen pakket meer hoeven, maar van het geld bijvoorbeeld een kind adopteren in één of ander land, waar ze bij bosjes dood gaan van de honger? Met een hoogrood hoofd en tril lende knieën ging hij weer zit ten, maar de vlam was in de pan geslagen en tenslotte „ver heugde iedereen zich over zijn bereidwilligheid Aan de baas werd gevraagd zijn Kerstpakketten in te slik ken en inlichtingen op te vra gen bij het Foster Parents Plan. Er hangt nu een foto in de kantine van een Kerstkindje, dat een beetje vrede bracht... Sudarman Palopo is een Indonesisch jongetje van zes jaar, van wie we nooit gehoord zouden hebben als niet iemand in Soest zich zijn lot had aangetrokken. Als pleegvader wil hij best wat vertellen, want hij is laaiend enthousiast over de manier waar op tenminste één kind uit de derde wereld heel concreet gehol pen kan worden. Maar als hij in de gaten krijgt dat ik er nieuws in zie, priemt hij dreigend zijn wijsvinger tegen mijn borst en zegt: „Je schrijft maar een eind weg, maar geen namen, hel Het Foster Parents Plan Het is bij dit Soester echtpaar niet anders gegaan dan bij die paar mensen die enkele jaren geleden dit internationa le plan in Nederland introdu ceerden. Zelf enthousiast, wordt er met vrienden over gepraat, foto's en brieven wor den getoond en het wazige be grip ontwikkelingshulp krijgt gestalte in een levend wezen, voor wie je een zekere ver antwoordelijkheid op je hebt genomen. Sinds het Foster Parents Plan in 1976 voet aan wal zette in Nederland kun je met recht spreken van een sneeuwbaleffekt: in drie jaar tijd hebben 53.000 mensen zich aangemeld, die elk 45 gul den per maand bijdragen. De Nederlandse afdeling is onderdeel van de internatio nale Foster Parents Plan Or ganisatie, die sinds 1973 hulp verleent door middel van Fi nanciële adoptie van kinderen uit gezinnen in de derde we reld. Het geld wordt besteed aan financiële steun voor het hele gezin omdat anders de vreemde situatie zou ontstaan dat bepaalde kinderen voor getrokken worden. Het kind zou los komen te staan van de gemeenschap omdat het geld binnenbrengt, wat ongelijk heid en scheve ogen oplevert. Maatschappelijk werkers be geleiden de gezinnen en samen wordt er een soort vijfjaren plan opgesteld om eerst de ergste nood te lenigen en daar na plannen te maken om na die periode voor zichzelf te kunnen zorgen. Behalve de informatie die pleegouders ontvangen over het land en de streek waar het kind woont, blijven ze op de hoogte door brieven van de kinderen zelf. Bovendien stuurt de maatschappelijk werker die ze maandelijks bezoekt, rapporten en wordt er jaarlijks een verslag ge maakt over de vooruitgang van het gezin. Overigens is het ook weer niet verplicht om kontakt met de kinderen te onderhouden. Sommigen hebben er moeite mee dat ze, zelf uit het rijke westen, kinderen afhankelijk maken en ze lieve briefjes laten schrijven. Anderen zijn juist van mening dat het erg belangrijk is om een „persoonlijke band" te onderhouden en het is zelfs geen zeldzaamheid dat ze na verloop van tijd hun bescher melingen met een bezoek ver eren. Veel van deze bezoeken vinden plaats in Indonesië en dat is niet zo verwonderlijk als we bedenken dat vele fa milies in Nederland nog nauwe banden hebben met dat land. Bezoek aan een pleegkind wordt in zo'n geval vaak ge combineerd met een vakantie reis, waardoor de betrokken heid met de situatie daar sterk beïnvloed wordt. Eén van hen schreef: ,,Bij het gezin aangekomen ontmoetten we de moeder die direkt" „onze zoon" van school ging halen. Het was heel schoon in het huisje, maar de wijk was afschuwelijk. Warm, nau welijks sanitair en een vrese lijke stank. Een gesprek voe ren met de moeder was erg moeilijk omdat ze zo totaal verschillen met wat we gewend zijn. Hun grootste probleem is in leven te blijven' Begeleiding In een tussentijds verslag vertelt de direkteur van het Foster Parents Plan in Zuid- Sulawesi aan de Soester fa milie over de werkwijze in het geval van Sudarman Pe- lopo: „Ons hoofdkantoor is gevestigd temidden van de zes dorpen die we helpen. Het is een klein kantoor voor de direkteur, het hoofd en de in specteur, maatschappelijk werk en een administratieve kracht. In elk dorp is een chef maatschappelijk werk en twee of drie assistenten, afhanke lijk van de grootte van het dorp. Allen werken direkt met pleegkinderen en hun familie aangezien zij de hoek steen van ons programma zijn. De dorpen zijn verdeeld in kampongs en daar wonen de maatschappelijk werkers. Ze hebben hun kantoor waar ze werken en zijn direkt toe gankelijk voor de families. Aan mijn geliefde pleegvader Deze kennisbrief is geschreven door mijn oudere broeder, want ik ga nog niet naar school en in de maand juni '79 zal ik pas naar school gaan. We zijn met z'n zevenen, waaronder k jongens zijn en 3 meisjes zijn, mijn vader heet Palopo, hij is een landbouwer, terwijl mijn moeder Sittiha gaat alleen koken voor ons allen en verder zorgt zij voor de huishouding. Het is te hopen, dat u in de goede orde zult ontvangen hebben. Wees gegroet, Sudarman Palopo 'i 3 Elke week hebben we een ver gadering met de karnat, die de leiding heeft over de zes dor pen en de dorpshoofden om ons vijfjarenplan ter ontwik keling van gezondheid, onder wijs en voedselproduktie uit te werken. Onze assistenten hebben een opleiding aan de Sociale Akademie voltooid. Zodra uw pleegkind is inge schreven en voordat het wordt toegewezen aan de pleegouders, heeft onze assistent maat schappelijk werk een gesprek met het gezinshoofd om uit te leggen wat we doen kunnen voor het pleegkind en alle ge zinsleden. Er wordt overlegd wat de familie over vijf jaar bereikt wil hebben, verschil lende manier om een inkomen te verdienen en speciaal onder wijs en opleiding voor elk van de volwassen gezinsleden en daarmee samenhangend de gezondheids- en welzijnspro blemen die ze misschien heb ben. Het doel na vijf jaar is: eko- nomische onafhankelijkheid, wat geld op de bank, een goed huis, al wat onderwijl waar toe de gezinsleden in staat zijn en een familie die aktief deel neemt aan het dorpsleven en blijft werken aan de ontwikke ling van het dorp". Op deze wijze heeft een net van maatschappelijk werkers voortdurend toezicht op de projecten. Liesbeth List vindt deze mo rele en financiële begeleiding van een hulpbehoevend gezin een zeer noodzakelijk initia tief en daarom zo schrijft zij doe ik er ook zelf aan mee. v Onwillekeurig moet ik daarbij denken aan dat verhaaltje van een jongetje die niet begreep wat heiligen waren. Op een keer was hij met zijn ouders naar de kathedraal van Reims geweest. Weer thuisgekomen en nog onder de indruk van de prachtige gebrandschilderde ramen, zei hij: „Nu weet ik wat heiligen zijn. Dat zijn men sen waar het licht doorheen schijnt". Adres voor inlichtingen: Stich ting Foster Parents Plan Ne derland, Postbus 5000, 1007 AA Amsterdam, tel. 020-767676. Voor verenigingen e.d. is een 40 minuten durende film be schikbaar via het verhuur- bureau International Film Services. Benoordenhoutse- weg 230, Den Haag, tel. 070- 245020. FOSTER PARENTS PLAN NEDERLAND Johannes Vcrmewtraal 24, 1071 DR Postbus 5000. 1007 AA Amsterdam Tri. 020-767676 Ik wil een kind „financieel" adop teren en pleegouder worden van: ee^jongen een meisje leeftijdland ik laat het uitkiezen van een kind geheel aan u over Door omstandigheden genood zaakt kan ik mijn ondersteuning altijd stopzetten. Ik ben reeds pleegouder, mijn nummer is NL Ik wil met mijn kind corresponde ren in de Nederlandse Engelse taai ik wil liever geen brieven ontvan gen lk verzoek u mij gelijk met de adoptiebescheiden van het pleeg kind een machtigingsformulier met antwoordenvelop toe te zen den voor automatische afschrij ving van mijn bijdrage ad: 45,- per maand ƒ135,- per kwartaal 270,- per half jaar 540,-per jaar Ik verzoek u mij vanaf de ingangs- maand in de eerste week van iede re termijnmaand een acceptgiro kaart te doen toekomen om bo vengenoemde bijdrage te voldoen. Ik kan momenteel geen kind „fi nancieel" adopteren, maar steun uw werk met een bijdrage van Deze bijdrage storten op Rabo bank nr. 39.35.86.766 of Postgi ronummer 3452100 t.g.v. Stich ting Foster Parents Plan Neder land. Wilt u wachten met betalen tot u nader bericht van ons krijgt. Naam: Mm Hr lam: Adres: Woonplaats mei postcode:

Soester Courant | 1979 | | pagina 69