Brandveiligheid aan boord van uw schip Moderne leesbril JER FOTO STRIP. VER HAAL Helpen mooi te zijn stelt zeer bijzondere eisen! ËN- Met Raad en Daad Max Factor kweekt" zijn schoonheidsadviseuses. Modieus en comfortabel 11 Soester Courant van donderdag 3 januari 1980 11 Rouaani )eken en maar bi e. Sarti aarn en ,5-16215 ƒ8.950,- ƒ16.750,- ƒ12.500,- ƒ13.900,- >en soortgelijke eme, goed er interessante tificatie, nvergoeding Dellen naar onze lefoon (02155) de afdeling io Nederland ;C Soest. 1977 1979 8 19761 1976 1 1977 1 1978 E |s ^1®ar naam en ze is belast met de opleiding en begeleiding van die en meisjes die overal in Nederland Max Factor verkopen. Verkopen? Neen, aaviseren, Korrigeert Ineke de Maar pertinent en daarmee zijn we meteen al beland j nvan e voornaamste principes die Max Factor hanteert bij de opleiding van ze meisjes. Potjes, tubes en lipstick aan U verkopen; een goede verzorging, ander 11? W^' a^een maar adviseren en dat vraagt een principieel Moeilijk vak? Misschien, vraagt mej. De Maar zich af. Misschien een moeilijk vak. Maar niet als je interesse in mensen hebt, als je bereid bent in hun huid te kruipen en daar ook het ge duld voor hebt. Maar vooral een dankbaar vak. Omdat je steeds weer te maken krijgt met vrouwen die van die kleine probleemp jes hebben waar jij geleerd hebt een oplos sing voor te geven. En dan: Zijn die probleempjes wel zo klein? Want hoeveel zekerder kan een vrouw zich soms voelen als ze haar persoonlijkheid weet onderstreept met de juiste cosmetica. En is juist die zekerheid niet de basis van zelfvertrouwen en... levensgeluk! Max Factor maakt geen uitzonderingen Elke vrouw moet de gelegenheid hebben zich goed te verzorgen: dit is de volgende Max Factor filosofie die blijkt uit de rede lijke prijzen. Prijzen zijn nooit een barrière geweest bij Max Factor om iedereen die goede huidverzorging te garanderen - hoog stens onbekendheid en soms: onwetend heid. Vandaar dat onze meisjes ook niet ver kopen maar adviseren, waarbij elk meisje de takt moet hebben sommige vrouwen over hun eerste schroom heen te helpen. Maar ook: de eerlijkheid moet opbrengen te be kennen als de problemen door Max Factor niet kunnen worden opgelost, bijvoorbeeld wanneer moeder natuur ons bijzonder slecht heeft bedeeld. Eigen opleiding Max Factor verzorgt zelf de opleiding van zijn adviseuses: wie weet beter wat de mogelijkheden van de Max Factor produk- ten zijn en hoe ze moeten worden toegepast! Voor meisjes met feeling voor dit vak heeft dit interessante mogelijkheden. "Algemene" schoonheidscursussen zijn vaak verschrik kelijk duur en je moet maar afwachten of je later met zo'n diploma ook een baan vindt. Max Factor betaalt de opleiding en... garan deert meteen een leuke baan. Vanzelfspre kend zorgt Max Factor er al even nauwgezet voor, dat de meisjes volledig op de hoogte blijven van de meeste ontwikkelingen op cosmetica-gebied: regelmatige "aanvullen de cursussen" blijven de adviseuses begelei den: de wetenschap staat nu eenmaal niet stil. Feeling is belangrijker dan de opleiding Omdat Max Factor zelf zijn adviseuses kweekt, is ervaring in "de branche" nimmer een vereiste. Zelfs aan vooropleiding tilt dit cosmeticahuis niet te zwaar: mits er duide lijk sprake is van feeling voor dit vak, de juiste mentaliteit, de bereidheid op zuiver menselijk niveau andere vrouwen van dienst te zijn. Allen hebben ze een hoog ontwikkeld ver antwoordelijkheidsgevoel: de mogelijkheid geheel zelfstandig te werken en Max Factor op waardige wijze te vertegenwoordigen. Geëmancipeerd beroep Niet alleen die zelfstandige funktie bewijst dat adviseuse bij Max Factor een duidelijk geëmancipeerd beroep is. Ook de mogelijk heid bijvoorbeeld als de kinderen minder aandacht vergen, om als gehuwde vrouw weer terug te komen bij Max Factor. Niet alle beroepen hebben extra garantie voor financiële zelfstandigheid voor later. Ineke de Maar is altijd "in" voor een gesprek Jammer dat zo weinig meisjes de kansen kennen die Max Factor hen te bieden heeft, vindt Ineke de Maar. Of ze bereid is geïnteresseerde meisjes iets meer te vertellen over de opleiding en mogelijkheden? "Laat ze alsjeblieft even bellen!", zegt ze spontaan. (Vraag naar Ineke de Maar) Max Factor Nederland B.V. Koningslaan 42 1075 AE Amsterdam Telefoon 020-768844 MASTBËZITTERS - Ik ben op de Euro mast geweest in Rotterdam en vroeg me af, waarom dat ding daar staat en wie hem er heeft laten zetten. AntwoordIn 1959 bereidde Rotterdam de bloemententoonstelling Floriade van 1960 voor. Men wilde daar een uitkijktoren bijbouwen om publiek te trekken (denk aan Eiffeltoren en Ato- mium, gebouwd ter gelegenheid van wereldtentoonstellingen in Parijs en Brussel). B W van Rotterdam wilden voor de helft in het benodigde kapitaal deelnemen, maar toen er geharrewar losbarstte, trokken zij hun toezegging in. Het was dr. J. H. Oerlemans die het bedrijfsleven wakker schudde. Anker Kolenmij, Caltex, Van Eesteren, Hol- land-AmerikalijnAmrobank en wat kleinere bedrijven legden het geld op tafel en er kwam een n.v. (nu b.v.) voor de bouw en de exploitatie. In 1970 is het smalle deel boven het restaurant er aan toegevoegd. Aandeelhouders hebben vrije toegang. De gemeente bemoeit zich er niet meer mee. KLOK DIEPVRIEZEN - Ik tob met houtworm in een antieke klok. Nu zegt een buurman, dat je de houtworm finaal dood krijgt als je het hout in de diepvrieskist doet. Maar hoe lang moet de klok er dan in, bij hoeveel graden onder nul en kan het geen kwaad voor het metaal? AntwoordInderdaad sterven veel in- sekten w.o. houtworm door grote af koeling. U moet het aangetaste hout dan echter drie etmalen bij min 30 graden bewaren. Zolang duurt het namelijk voor de kou werkelijk tot diep in het hout is doorgedrongen. De bewerking moet een paar maal worden herhaald, omdat de eitjes anders nog niet allemaal dood zijn. Daarvoor is zeker -50° C. nodig en dat haalt u niet in uw diepvriezer. Het beste zou 'dan nog zijn, dat u de metalen klok uit de houten kast nam. In elk geval mag de veer niet zijn opgewonden. Maar véél eenvoudiger is het, bij de drogist een blanke meubel- was met insecticide te halen. Als u de kast daarmee van binnen en van buiten goed inwrijft, sluit u de gangen van de houtworm af en deze legt dan eveneens het loodje. Ook deze behandeling moet u af en toe herhalen. Om de watersport veilig te kunnen beoefenen is het noodzakelijk dat u de kans op brand zo klein mogelijk maakt, want als er aan boord brand uitbreekt, ontstaat er een bijzonder gevaarlijke situatie voor u, de opvarenden en de watersporters in uw omge ving. Wat is brand? Brand wordt veroorzaakt door een sa menloop van omstandigheden waarbij zuurstof, brandbare stoffen en een ont stekingsbron tegelijkertijd aanwezig zijn. Zuurstof is in de ons omringende lucht, dus ook aan boord, altijd in ruime mate aanwezig. Brandbare stoffen zijn: bekledings- stoffen, sommige isolatiematerialen, dotten poetskatoen, lappen en vooral: de vloeibare gassen zoals butaan, pro paan en LPG die aan boord in fles sen, leidingen en apparatuur aanwezig kunnen zijn. de vluchtige stoffen zoals motorbrand stof, wasbenzine, terpentine, lampolie, etc. de voorraad onderhoudsmiddelen aan boord zoals de verfvoorraad met de uiterst gevaarlijke verdunners, lijmen en lakken. Ontstekingsbronnen komen ook aan boord voor en wel als Open vuur: o.a. bij roken, koken, ver warming en verlichting. Elektriciteit: o.a. accu's, bedrading, schakelaars en apparatuur. Motoren: o.a. spruitstuk en verdere uitlaatdelen. Het leven begint bij veertig, wordt wel eens gezegd. En voor veel mensen klopt dat. Kinderen groot, loopbaan goeddeels opgebouwd, nieuwe kansen om jezelf te ontplooien. Een soort tweede jeugd breekt aan, geestelijk althans. Voor je lichaam komt die tweede jeugd niet echt. Het gaat immers al veertig jaar mee, en dat kun je merken, Al wil je het niet zo gauw laten merken. Daarom laat je je eerste grijzen haren kleuren, en camoufleer je de eerste rimpels in je gezicht. Met de verandering in je lichaamsfuncties loop je niet te koop, en het afzakken van je conditie vang je op met sauna en sportieve training. Ook je ogen laten je voelen dat ze al een tijdje mee gaan. Na je veertigste wordt het langzamerhand moeilijker om de krant goed te lezen zonder die iets verder van je af te houden. En om een draad door een naald te steken houd je je handen steeds verder van je ogen. Het hoort bij het ouder worden. Iedereen krijgt er vroeg of laat mee te maken. Gelukkig kan een eenvoudig bezoek aan de opticiën voldoende zijn, om dit kleine ongemak op te lossen. Met een goede leesbril gaat het leven weer prettig verder, en je ziet er nog prima mee uit bovendien. Vooral dankzij de moderne optische technieken, waardoor wij thans beschikken over oplossingen die vroeger ondenkbaar waren. Het oog is eigenlijk een fantastisch veelzijdig orgaan, dat ontzettend veel kan. Het kan tege'ïjkertijd een détail zien (een letter bijvoorbeeld) én de ruimtelijke situatie erom heen (het woord, de bladzij, de tafel waar het boek dat je leest op ligt). Het oog kan heel snel heen en weer bewegen (lezen) en zich in een fractie van een seconde scherp stellen op het gezochte punt (accommodatie heet dat). Voor iedere afstand moet het oog weer anders accommoderen. Met twéé ogen kijken is dan nóg ingewikkelder, omdat het ene oog niet altijd op precies dezelfde afstand van het te bekijken punt is als het andere. Toch is het beeld dat wordt waargenomen harmonieus. Bij het ouder worden neemt de mogelijkheid tot accommoderen af. Dat wil zeggen, dat het vermogen van de ooglens tot opbollen vermindert. Dingen, die zich dichtbij bevinden kun je daardoor moeilijker onderscheiden. Op iets verdere afstand, waar minder accommoderen vereist is, lukt het dan meestal nog wel. In vaktermen spreekt men dan van ..presbyoop". Presbyopie werd vroeger ouderdoms- verziendheid genoemd, nu heeft men het over leeftijds-verziendheid. Om daar wat aan te doen is de eenvoudigste oplossing - en tegelijk de meest doeltreffende - te kiezen voor een simpele leesbril, waarbij op leesaf- stand scherp is te zien. Om iets waar te nemen buiten die leesafstand moet de bril altijd worden afgezet, en om iets te lezen moet ie óp. Er valt niet veel te verdoezelen, de hele wereld kan het zien: je wordt ouder. Nu zijn er ook heel wat mensen, die al een bril hebben om in de verte scherp te kunnen zien. Krijgen zij te doen met de leeftijdsverziendheid, dan kunnen zij kiezen uit diverse oplossingen. Al lereerst twee brillen: die voor ver zien en de leesbril. Dit is vooral interessant voor hen, die langdurig op korte af stand bezig zijn en daarbij nauwelijks behoeven op te kijken. Voor hen die meer gebaat zijn met één bril, die zowel voor ver zien als voor lezen geschikt is, zijn er twee moge lijkheden: de „klassieke" dubbel-focus bril (met het leesvenstertje onderin) en het moderne, progressieve glas dat nóg meer biedt en bovendien esthetisch mooier is. Deze progressieve glazen bieden een maximum aan kijkcomfort. Men zou ze kunnen vergelijken met de automatische schakeling in een auto. Het gezichtvermogen krijgt een on dersteuning, die de natuurlijke oog functie niet in de weg staat. Daardoor wen je er zonder moeite aan. En hoewel je ook een bril met zulke glazen best mag afzetten als je hem niet nodig hebt, kun je hem gerust ophouden als je in de verte moet kijken. En dat ophouden kan best de moeite waard zijn. Want alle mooie brillen, die de mode biedt, liggen nu ook voor de „ouder wordende mens" binnen hand bereik. Dat komt omdat deze glazen voldoen aan alle eisen die aan de moderne brillen worden gesteld. Ze zijn verkrijgbaar in glas en in kunst stof. In glas kunnen ze alle oppervlak te-behandelingen ondergaan, zoals ont- spiegeling, kleuring, enzovoort. In kunststof, dat veel minder weegt dan glas, kunnen glazen met grotere dia meters worden gebruikt, zonder dat het gewicht een beletsel vormt. En kunststof kan gemakkelijk in alle denkbare tinten - ook dégradé (verlo pend) - worden gekleurd, in vele geval len ook ontspiegeld. Brandpreventie is dus noodzakelijk Brandpreventie betekent kortweg voorkomen dat de drie eerder genoem; de elementen bij elkaar komen. Omdat zuurstof en brandbare stoffen altijd wel in meer of mindere mate aan wezig zijn, moet u zeer voorzichtig met de ontstekingsbronnen omsprin gen. Het is raadzaam om de volgende ad viezen op te volgen: Gas, gasflessen en gasleidingen De gassen die ontsnappen zijn alle zwaarder dan lucht en verzamelen zich net als water in de onderste ruim ten van het schip. In deze ruimten kan een geringe hoeveelheid gas al een explosief mengsel vormen. Het aanleggen van een gasinstal latie is vakwerk en moet bij voorkeur voldoen aan de eisen gesteld in de norm NEN 3375/1). Bij ondeskundig installeren zijn de gevolgen vaak rampzalig. Ga daarom nooit zelf ex perimenteren. Stel de gasfles op in een afzon derlijke, goed geventileerde ruimte (bun), die op het laagste punt voor zien is van een .opening naar buiten. Kontroleer deze ventilatie-opening re gelmatig op verstoppingen. Zorg dat de gasfles rechtop staat en door schommelingen van het schip niet kan gaan verschuiven. Rook nooit bij het verwisselen van de gasfles en zorg dat er ook geen ander open vuur in de omgeving aan wezig is. Monteer de juiste drukregelaar op de fles. Voor propaan en butaan zijn verschillende regelaars noodzakelijk. Voor de aansluitingen mogen uit sluitend goedgekeurde butaan- of pro- paangasslangen worden gebruikt. Bij de flessen max. 60 cm en bij de toe stellen max. 100 cm lange slangen. De gasslangen moeten aan de uit einden voorzien zijn van passende slangklemmen. De slangen, die vrij en ongespannen moeten zijn aangebracht, mogen niet in aanraking komen met de hitte van de apparaten. Kontroleer regelmatig verbindingen en leidingen op lekkage met behulp van zeepsop, gebruik nooit een kaars of lucifers. Ontdekt u een lek, repareer dit dan nooit met tape of kit. Het verdient aanbeveling om de slangen om de twee jaar te vervangen. Sluit de hoofdkraan wanneer u voor langere tijd geen gas gaat gebruiken. Laat nooit de kranen van de niet in gebruik zijnde apparatuur open staan, ook niet als u denkt dat de gasfles leeg is. Kook- en verwarmingsapparaten De installatie van deze apparaten zoals kachels, geysers, koelkasten en com- foors, moet door een vakman geschie den volgens de geldende voorschrif ten. En die zijn er. Zorg dat- de toestellen slingervast en niet te dicht staan opgesteld bij brandbare stoffen zoals gordijnen, wandbekleding en plafonds. Gastoestellen moeten bij voorkeur voorzien zijn van een thermische be veiliging. Gebruik beslist geen verplaatsbare kachels. Verbrandingsgassen (o.a. van de geyser) moeten langs de kortste weg, via dubbelwandige of geïsoleerde pij pen worden afgevoerd. Denk ook aan voldoende ventilatie in de ruimte waar een gastoestel brandt. Bij het ontsteken van de appara tuur eerst de lucifer aansteken en dan pas de gaskraan opendraaien. De elektrische installatie Deze installatie kan een essentieel on derdeel vormen van de veiligheids voorzieningen van uw schip. Behalve voor de verlichting van de kajuit kan de boordverlichting en de navigatie- apparatuur hiervan afhankelijk zijn. De kans op brand door gebreken in de elektrische installatie mag niet wor den onderschat. Laat alle werkzaamheden aan deze installatie uitvoeren door een erkend vakman. Zorg dat de bedrading van voldoen de dikte is voor de aanwezige appa ratuur. Indien een zekering doorslaat, spoor dan eerst de oorzaak op. Zorg vóór een aantal reservezekeringen. De motor Door fouten bij de bediening en ach terstallig onderhoud kan brand of ex plosie ontstaan in de motorruimte. Let vooral op de volgende punten Zorg dat de uitlaat van de motor voldoende gekoeld wordt of dat deze tenminste goed geïsoleerd is. De accu moet vast in uw schip gemonteerd staan. Bij het opladen moet u niet roken. Als er brandstof ingenomen moet worden, rook dan niet en doe al het open vuur uit. Denk ook aan de waak vlammen en zet zeker de motor af. Zorg dat de motorruimte schoon is en dat er geen overbodige zaken in worden opgeslagen. Sluit alle brandstofkranen wanneer het schip voor enige tijd wordt afge meerd. Kontroleer regelmatig de motor en alle brandstofleidingen van uw schip op lekkages. Nog enkele praktische tips Denk aan de start-procedure: 1. De motorruimte ca. 5 minuten ven tileren met een vonkvrije ventilator. 2. Stel de gasdetector in werking en kontroleer dit apparaat. 3. Als alles in orde is, dan pas starten. Ruikt u gas? Doof dan eerst al het vuur, ook waakvlammen, sluit de hoofdkraan, rook niet en gebruik geen schakelaars. En vooral: ventileer. Bij het onderhoud van uw schip kunnen ook explosieve of brandbare dampen ontstaan bij het gebruik van lijm, terpentine, lakken, afbijtmiddel etc. Rook hierbij nooit en zorg dat er geen open vuur in de buurt is. Gebruik alleen metalen afvalemmers met deksel. Zorg dat er één of meerdere goede brandblusapparaten op gemakkelijk en snel te bereiken plaatsen aan boord zijn met tenminste een inhoud van 2 kg poeder of 1,4 kg halon. Zorg voor een EHBO-trommel en kontroleer de inhoud regelmatig. Zorg voor de noodzakelijke reddings materialen zoals reddingsboeien, zwemvesten, lijnen en kommunikatie- middelen. Wat te doen bij brand? Indien u de voorgaande voorschriften en praktische wenken opvolgt is de kans op brand of explosie klein. Mocht er toch brand uitbreken, handel dan als volgt: 1. Tracht de beginbrand te blussen met de beschikbare blusmiddelen en laat gelijktijdig door de mede-opvarenden of andere watersporters de brandweer waarschuwen, eventueel via politie, havenmeester, sluis- of brugwachters. De rijkspolitie te water is te berei ken via de onderstaande alarmnum mers 2)o.a. per marifoon. 2. Breng zo snel mogelijk opvarenden en dieren in veiligheid. 3. Sluit zo mogelijk de gastoevoer en de elektriciteit af en sluit ook de deuren, ramen en ventilatie-openingen. 4. Zorg dat het schip geen gevaar voor de omgeving oplevert, dat de brandweer het gemakkelijk kan berei ken en het vaartuig niet kan afdrij ven. 5. Geef de brandweer duidelijke in formatie over: de plaats waar de brand is ontstaan, de opvarenden en de aanwezigheid en plaats van de gas flessen. 1) Norm NEN-3375 is uitgegeven en verkrijgbaar bij het Nederlandse Nor malisatie Instituut, Polakweg 5, Rijs wijk. 2) Meldkamers Rijkspolitie te water: Amsterdam, 020 - 26 3311 Leeuwarden, 05100 - 2 30 44 Nijmegen, 080 - 77 52 44 Dordrect, 078 - 4 64 44 TOP-PUNT - Op één punt in 't land zouden topmensen beschikbaar zijn, die op afroep kunnen invallen bij bedrijven die tijdelijk om zo'n deskun dige verlegen zitten. Maar welk tele foonnummer moet je dan draaien? Antwoord: Dat top-punt heet Stichting Trefpunt en het telefoonnummer is: 070-468837. Er zijn zo'n 600 mensen bij aangesloten, waarvan de helft een academische opleiding heeft gevolgd. Er zijn o.m. 200 ingenieurs bij, 70 economen en 40 juristen. Ruim 100 waren marketing manager en 70 zijn deskundig op het gebied van de uit voer. SARTRES TWEELINGZUSTER - Ik las een uitspraak van Sartre over zijn tweelingzuster. Ik heb nooit geweten dat hij van een tweeling was. Kunt u mij iets over zijn zuster vertellen? Antwoord: Wij hebben het voor u nagekeken bij de burgerlijke Parijs. Jean Paul Sartre is daar op 21 juni 1905 geboren als éénling. Tijdens zijn studie aan de Sorbonne vond hij echter zijn toekomstige levenspartner, namelijk Simone de Beauvoir, studen te in de filosofie, die op 9 januari 1908 in Parijs werd geboren. Zij werkte tot 1943 als lerares in Marseille, en Parijs en schreef daarna boeken toneelstukken. Enkele daarvan door de R.K.-kerk op de index plaatst, want zij schreef scherp am tisch en maatschappij kritisch, werd niet alleen existentialiste aan zijde van haar levensgezel, vendien radicaal feministe, noemde haar om die reden „mijn geestelijke tweelingzuster". PAPEGAAI - Hoe kun je een papegaai zindelijk maken, zodat die niet de hele dag in zo'n kleine kooi behoeft te zitten? AntwoordEen papegaai kunt u helaas niet zindelijk maken, maar inplaats van die kleine kooi raden wij u aan een flinke volière te bouwen, waarin het dier een paar meter kan vliegen, met boomtakken om zich langs te bewegen en om in te knauwen en ruim water voor 't dagelijks bad. Voer de bodem uit als een lade, zodat u die gemakke lijk in- en uit kunt schuiven teneinde het (schelp)zand geregeld te kunnen verschonen zonder de vogel(s) te sto ren. BUREN-LEEF-En-LEED - Hoe voor kom ik moeilijkheden met de buren bij een feestje? AntwoordNodig hen uit, dan hebben ze er ook plezier van. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-dr ieluik Fotograferen is leuk, omdat je er d'®|e ge\ukkige uren van je leven De cste was: een verjaarskado voor een jarige mee kunt bewaren. Een leuk familie, téfeest een vakantie de zus.^00s ujt onze verzameling een serie foto's jeugd van de kinderen ze blijvt daen zjChtbaar. Mensen worden ouder maar foto's veranderen niet. vj>! q een aVond pak je een doos met familiekiekjes en dan geniet j"0pVweer: ja, zo was het leven toen. Zo waren de mensen vroeger. Z;nn,^jfs eeó bijna vergeeld zwart/wit fotootje van lang geleden krijgroor n grote waarde. Waarom - dacht ik - berg ik die foto's ^®*TEen\tik op \n een doos? Ik zou er méér mee moeten doen, er K J—-or rnAP ver* rassen. Denkend over wat je 7 toepassingen van mijn die hier in öfekking hadden op haar gezin en leven en vwéie in zo'n klein foto-etui, dat past in elktaaif ZSL^ £en iclein levensverhaal in foto's: haai\ehjs jcjncjj op school, als padvindster, de eerstele van haar man, de trouwerij en een vakaniei. piaatjes van de kinderen enzovoort. ■spcxR van maken, anderen er mee ver- 't Was|&oedkoop kado, maar ze was er ver- kunnen doen, ontstonden er drie scnrixNc» mee en Z£ |iet het aan jecjereen Voor de kinderen maakte ik van bestaande foto's een wandversiering. In de fotohandel kocht ik een setje fotokaders, die je om foto's heen kunt plak ken. Het geheel plakte ik op een ondergrond van spaanplaat. De derde fotoserie maakte ik voor mezelf: een foto-collage geplakt op stevig karton met een glasplaat er voor. Foto's van familie, vrienden en van onszelf zomaar door elkaar heen. Hier is een gedeelte er van. Uit deze drie ideetjes blijkt wel dat er met foto's van alles te doen is.

Soester Courant | 1980 | | pagina 11