Bij Drukkerij Smit 60 jaar binnen zonder kloppen eum drijf assa* Goed florerende familiebedrijven zijn tegenwoordig een zeldzaamheid. Druk kerij Smit b.v. hoort in het rijtje uitzonderingen thuis. Een constatering, die in de eerste plaats te danken is aan de oprichter, de heer G. J. Smit. Zijn kin deren Harry, Everard en Gerard, kregen als eerste en enige taak zijn zaak verder uit te bouwen en groot te maken. Jongste zoon Gerard moest door medische omstandigheden noodgedwongen afhaken. Harry en Everard, groter tegenpolen zijn nauwelijks denkbaar, voeren als firmanten de opdracht uit en bepalen het beleid binnen Drukkerij Smit b.v. Twee solisten met ieder een eigen repertoire. Oudste zoon Harry is sinds het overlijden van Smit sr. hoofdredakteur van de Soester Courant en heeft de zorg voor de wekelijkse uitgave met alles er op en er aan. Een krant met traditie, een krant met kwa liteit. Relatief gezien werd tijdens een marktonderzoek vastgesteld, dat de Soester Courant, in relatie tot vergelijkbare bladen, de grootste leesdichtheid en attentiewaarde heeft. Everard Smit soleert in de handelsdrukkerij van de firma. In technisch opzicht een vakman, die met veel gevoel en talent voor improvisatie het marktaandeel van deze tak van het bedrijf jaarlijks weet te vergroten. Zijn zoon Paul, zeer nadrukkelijk bij de produktie betrokken, zal hem over een jaar of wat opvolgen. Een kleine dertig medewerkers com pleteren met grote inzet en kwaliteit de bemanning van Drukkerij Smit b.v. Een schip met „meneer Harry" en meneer Everard" als kapteins aan boord. Door Smit sr. in de vaart gebracht, door de zoons en verdere bemanning op de juiste zakelijke koers gebracht en gehouden. Zestig jaar, en het einde van de vaart is nog lang niet in zicht. mail Drukkerij 'Smit recipi^ert den van terug in akelijke Mag 't Foto: Herman van Dam ,Foto: Herman van Dam Foto: Herman van Dam Foto: Herman van Dam wwwïïmmmmmmwmti Een deel van de afdeling kleinere formatenmet links het bedrijfskantoor en daarachter de Aangezien wyfewsen en ma chines op d.te %kc decem beren \fele maanden daarvoor, jdoor productie overbezet f waren is de feestelijk# herdenking van het pO-jarig bestaan naar latef* datum verscho ven. le Op 16 jiv'huari a.s. wordt 60 jaar;, drukkerij SMIT o.a. geyderd met een fees telijke f receptie in café- xu/rant n iJn 16.1 restaurant Darthuizen. Tussen 16.30 en 18.00 uur is iefdereen van harte wel- ko'to" jd nit was negen jaar hij, staande op een it als noodzakelijke diende bij de letter- eerste werkstuk af- een visitekaartje rijn naam vermeld ïit: Vader was een te. Een vasthouder - lijter - een alleswil- zijn tijd ook een al- Een patriarchale fi- linerend. man die zolen heeft met zijn vrijwilli- op het chariatieve ft in zijn jonge jaren 1 veel gedaan voor de i de R.K. kerk in die in 1978 is afge- Ij was eerlijk op ba- .elijke monniken - ge en' Hard voor ande voor zichzelf. Ik heb k meegemaakt dat afschuwelijke crisis- is niet in staat was onen uit te betalen, jzijn van zijn kinde nen de spaarpotten werden leeggemaakt en schuldbekentenis Het was in de tijd '.efinitieve vestigings- feitelijk schuil achter E. Gr. A. Smit (links) direkteur Drukkerij Smit B.V. Rechts H. E. J. Smit, hoofdredakteur Soester Courant en direkteur Drukkerij Smit B. V. dat wij een hele advertentie pagina met de hand moesten zetten. Een pagina die ,,de som" van vijftien gulden op bracht. Het waren „orders" die hij aannam om de magen te vullen en de spaarpotten weer aan te zuiveren. Moeilijk begin „Everard' s visie op zijn va der: "Aan wie het lag laat ik buiten beschouwing, maar wij konden het soms niet zo best met elkaar vinden. Vooral in de beginjaren dat ik aan de zaak verbonden was lag het wat moeilijk. Later met de groei van de Soes ter Courant ging het beter. Hij had zijn taak als hoofdredak teur en uitgever, mijn werk speelde zich af binnen de druk kerij. Er was geen tijd en ook minder reden om elkaar let terlijk en figuurlijk voor de voeten te lopen. Ik geloof dat alles is terug te voeren tot de tijd waarin mensen zoals hij geleefd hebben. Hij was, en daarmee doe ik hem geen on recht, verzot op geld. Logisch, hij had ontdekt wat je er in zakelijk opzicht mee kon doen wanneer je het had, en wat je er niet mee kon doen wanneer je het niet had". Met eerbied en respect spreken de gebroeders Smit over de rol die hun moeder in het bedrijf heeft gespeeld. Een rol die in hun opvatting in hoge mate be palend is geweest voor het suk- ses van vandaag. Met Smitjes in de wieg en de box presteerde zij het de af deling kantoorboekhandel vol ledig voor haar rekening te ne men maar ook bij het overige werk van haar man was er van haar vele jaren een groot stuk betrokkenheid' Slechtst betaalde Everard Smit: „Als moeder in de tegenwoordige tijd had geleefd was het een goede za kenvrouw geworden. Die kans heeft ze amper gehad. Een vrouw hoorde in principe in de keuken en bij de kinderen. In de winkel en in de huishou ding was zij een slecht betaal de arbeidskracht." Terwille van de objectiviteit, het waren situaties en toestan den die niet uitzonderlijk ge noemd mogen worden. De tijd dat de vrouw expansiemoge lijkheden is gaan ontdekken en daar ook gebruik van tracht te maken, is van redelijk recente datum. Met de vrije beroepskeuze van kinderen die bij hun vader werkten was het in het begin van de 20e eeuw evenmin roos kleurig gesteld. Harry Smit: „Natuurlijk fan taseerde je als kind wel eens, maar een ander beroep kiezen dan dat van je vader kwam niet in je op. Het was met de paplepel ingegeven. De wereld werd voor mij wat groter toen ik na mijn Mulo-diploma de grafische vakschool in Utrecht ontdekte, maar daar bleef het bij. De zaak en nog eens de zaak daar draaide alles om." Aanpakken maar Everard Smit: „Ik heb wel eens serieuze plannen gehad om reklame-tekenaar te wor den. Vader praatte mij met enige volzinnen die „onzin" uit het hoofd, vond mij goed aan Derde loot Tot nu toe is in dit verhaal Gerard Smit ongenoemd ge bleven. Een van de Smitten, die lange tijd buiten de muren van het familiebedrijf bleef. Waar thans Warung Kiepas in de Kerkstraat is gevestigd, verkocht hij electrische arti kelen. Zeer zelfstandig gewor den door vervulling van dienst plicht bij de 7 december-divisie in Indonesië koos hij zijn eigen weg. Een korte weg, want ten- Een ruime fabriekshal met moderne machines werd o. m. het resultaat van 60 jaar keihard werken slotte werden het „de grote Ruimschoon en helder, de voorwaarden voor prettig werken in een collegiale sfeer Foto: Gof.< van der Wilt De nieuwe fotozetafdelingJmet de drie zetcomputers die dit jaar tot stand kwam de maat en oordeelde dat er door een jonge vent behoorlijk aangepakt moest worden als hulp bij het zware werk aan de loodgietmachines en daar stond ik met mijn Mulo-diplo ma als jongste bediende in het bedrijf. Heel lang heb ik gedacht: „Vader je kan mij nog meer vertellen", daarom botsten nog weieens onze me ningen, maar toen ik mij in techniek en produktie onaf hankelijk had gemaakt kon ik mij wat meer vrijheid van wer ken veroorloven. Perfectionist Harry Smit: „Er was nog een moeilijkheid waar ook som mige jonge mensen van van daag het niet makkelijk mee hebben. Mijn vader was in al les, een perfectionist. Als wij als kind de tuin voor vader harkten moest het qua resul taat de indruk wekken of wij er met een stofzuiger overheen geweest waren." Verder in de geschiedenis van de nu 60-jarige drukkerij Smit. Hoewel niet gehinderd door enige journalistieke kennis of opleiding was Smit sr. een veelzijdig en inventief mens. Om de concurrentie voor te blijven verleende hij onder dak aan de belangrijkste gees telijke en maatschappelijke stromingen in Soest. Drie Soester couranten Het Hoorns Katholieke Volks deel werd bediend via de Soes ter Post, het christelijke deel der natie kwam in aanmerking voor het Soester Nieuwblad, alles wat er buiten viel mocht rekenen op de Soester Courant. Drie kranten van één en de zelfde uitgeverij, qua inhoud nauwelijks verschillend, al maakten de voorpagina's daar op een uitzondering. drie" die Smit sr. terzijde stonden. Gerard was, evenals broer Everard in het bezit van een technische knobbel. In zijn tijd dagelijks op zoek naar technische verbeteringen en automatisering. Eer Harry Smit: „Ere wie ere toekomt, Gerard is degene geweest die vader van de nood zaak van voortdurende ver nieuwing heeft weten te over tuigen. Dank zij hem is bij ons het offset drukprocéde naast de boekdruk ingevoerd. Heel schuchter en voorzichtig zijn wij met een offsetpersje be gonnen en in 1980 zal de laatste boekdrukpers verdwijnen. Een verkeersongeval met later bijkomende complicaties zijn er jammer genoeg de oorzaak van geweest dat aan Gerard's werkzame aandeel in drukkerij Smit een einde moest komen". Gouden jubileum In het jaar 1969 werd het gou den jubileum van drukkerij Smit gevierd. Vandaag, tien jaar later, is een nieuwe mijl paal bereikt. In tien jaar is er binnen drukkerij Smit veel ver anderd. De oprichter van het bedrijf is in het harnas gestor ven. Werkte nagenoeg tot aan de dag van zijn dood aan zijn levensideaal, terwijl zoon Gerard noodgedwongen moest afhaken. Everard's zoon Paul stapte in vaders voetsporen en neemt in de leiding van de drukkerij een belangrijk deel voor zijn rekening en vestigt hoe langer hoe meer de aan dacht op zich. Het personeels bestand, typerend voor de sfeer van het bedrijf, kent zeer weinig verloop en heeft zich uitgebreid tot circa 30 me dewerkers. Er is echter meer buiten deze waarnemingen veranderd. Everard Smit: „Alles is veran derd. Er staat hier niet één machine meer die wij in 1969 gebruikten. In technisch op zicht hebben wij enorme in vesteringen gedaan. Investe ringen die in de eerste plaats automatisering, mechanise ring en efficiënter werken be oogden, zonder dat daarbij ar beidsplaatsen in gevaar kwa men. Resultaat: een omzet die vervijfvoudigd is." Grote af nemers als - Fiat-, Peugeot en Renault-dealer-organisaties en al die andere grote en kleine afnemers zijn sinds jaar en dag bij drukkerij Smit „kind aan huis". Dit is ook geen wonder, als men weet, dat de uiteenlopende soorten drukwerk op de vol automatische rollen-offsetpers in één machinegang gelijktij dig in 3 kleuren van rol tot vel worden gedrukt. Door speciaal contract-vervoer zorgt Van Gend Loos met zijn dagelijk se afhaaldienst dat de vele afnemers door het gehele land binnen 24 uur zijn bevoorraad. Een recent voorbeeld van ef ficiënt werken is de drukorder van „De Soester Ondernemer" voor het vervaardigen van 2 series van elk 1 miljoen speel kaarten voor de St. Nicolaas- De nestor-oprichter van Druk kerij Smit, de heer G. J. Smit en Kerstaktie. Dit drukwerk werd in twee delen gedrukt en gesneden. Met de moderne apparatuur hebben de druk kers van Drukkerij Smit voor dit werk, dat aan 2 zijden be drukt moest worden slechts 2x3 dagen nodig gehad. De plannen voor de aanschaf voor nog zo'n „papiervreter" nemen in de direktie vastere vormen aan. Afnemers zijn bij drukkerij Smit geen ééndagsvliegen. Wie zo'n hechte klantenkring heeft hoeft zich, gesteund door bekwame medewerkers voor vervaardiging van kwaliteit# produkten, geen zorgen te ma ken voor de toekomst. Ben je zestig... JAN LEIJENDEKKER Harry Smit: „In de Roomse krant plaatste vader iedere week op de voorpagina het Evangelie van de volgende zondag. De dominee zorgde voor voorpaginacopy van de Christelijke krant, en wat neu traal heette kwam terecht op de voorpagina van de „Soester Courant". Slimme oplossing. Iedereen had er vrede mee en hij bereikte met deze tactiek een zo breed mogelijk publiek. Twee kwartjes per kwartaal was de abonnementsprijs van de krant".

Soester Courant | 1980 | | pagina 9