Enveloppen Briefpapier tekeningen enz. Drukkerij Smit ING i-14526 Soester Courant van woensdag 9 januari 1980 Dat zeggen mensen, die in landen hebben ge woond waar de jaargetijden niet of nauwelijks te herkennen zijn. Zij ontdekken dat Nederland altijd anders is... je leeft er eigenlijk in vier steeds wisselende decors. Neem nu dat winterdecor van kale bomen en grauwe luchten, van mist en van rijp op de takken, van ijs en soms - als de weergoden het èrg mooi willen maken - de sneeuw die alles wéér anders maakt. Daarom is 't zo fijn, dat er kamera's zijn om al die decors vast te leggen. Om de wereld om u heen te vangen in foto's of filmscènes. Hebt u dit seizoen al op de plaat gezet? Moet u doen, want de winter is een veelzijdig en boeiend fotomodel, zoals de foto's op deze winterse pagina laten zien. Motief dat veel tijd vraagt a. Niet altijd liggen de foto- en filmmotieven in de winter voor de hand. Deze wildfoto heeft heel wat moeite en tijd gekost. Eerst het wild lokaliseren, dan het van de goede kant benaderen, het juiste opname standpunt kiezen zonder door de herten ontdekt te worden.daar moet je - als je een flinke dosis geluk hebt - toch nog een hele morgen voor uittrekken. Maar 't is wèl een opwindende en boeiende belevenis. 4 Winters portret Portretten neem je meestal binnen onder ideale omstandig heden. Maar 't kan ook in de buitenlucht en in een winters landschap. Twee jongens, die het koud hebben... de sneeuw zit op hun snoet en kleren. Dat is een winters portret, datje, als je vol wassen bent geworden, bewaart I als een waardevolle herinnering I aan een stukje van je jeugd. BUSSUM: .De Heemburgh" f Wichmanlaan 28 ion 02159 - 1 79 88 Motief voor het oprapen tallen. Voorzichtig pak je zo'n Dan stapje op een wintermorgen takje op, legt het op een zwart naar buiten en daar liggen op de vel papier en dit is het resultaat: grond een aantal wilgentakjes, een kunstwerkje in zwart en wit. waarvan de blaadjes zijn versierd Zomaar voor het oprapen op 'n met een wit randje vdn ijskris- winterse morgen. ion 02155 - 1 70 03 'vC,. - 'v -- Kinderpret in wintertijd valt. Dat is een misverstand: ook Er zijn mensen, die bij voorkeur in de winter spelen kinderen (hun) kinderen fotograferen. Ze buiten en zijn er leuke kinder- denken soms, dat 's winters voor plaatjes te schieten. Deze foto is hen buiten niet te fotograferen er een voorbeeld van. Historisch moment Zo'n winterplaat van een meisje, dat aan de hand van haar zusje de eerste wankele streken op het ijs doet: dat is voor zo 'n kind later een herinnering aan een his torisch moment. Net zo'n moment als de eerste schooldag, 't behalen van zwemdiploma A of een fietsles. Maak er een foto van al is 't misschien wat koud op zo'n moment. Uw kinderen zullen u er nu en vooral later dankbaar voor zijn. Oud stadje op de plaat Ook in een winter zonder sneeuw zijn er voldoende motieven, die een foto waard zijn. Dat blijkt wel uit deze foto: de fraaie stads poort met ophaalbrug in de oude stad Delft. De foto is genomen van tamelijk korte afstand; door gebruik te maken van een groot hoeklens, die een groter beeld vlak bestrijkt dan een standaard lens, kon op deze korte afstand toch de hele toren in het beeld worden opgenomen. Donker voorgrondmotief a Foto 's maken als het net ge sneeuwd heeft... wandelen in een wondermooie witte wereld en dan maar foto 's maken van al dat moois.is er een meer gezonde manier om van de winter te genieten? Een tip: zorg bij foto's van een sneeuwland schap voor een sterk element op de voorgrond, zoals hier is gedaan. Dat hek en die boom vormen een goed kontrast met de lichte achtergrond. Sneeuw in de avond Een foto, die laat zien hoe mooi een besneeuwde wereld bij avond kan zijn. 't Knappe van deze plaat is vooral de beeldopbouw met de donkere figuur in het midden, die als eerste opvalt en die de foto een rustpunt geeft, 't Is een plaat, die bewijst, dat voor wie graag geslaagde foto 'smaakt de winter een best seizoen is om - koude neuzen en vingers ten spijt- er toch vaak met de kamera op uit trekken. -mr Sleetje varen We willen niet somber doen, maar 't is toch goed er aan te denken, dat zulke foto's in ons volle landje steeds moeilijker te maken zullen zijn. Sleetje varen.de heerlijke sport, die nog maar op weinig plaatsen kan worden beoefend. Maak er een foto van als u kinderen zo bezig ziet. Zeker als het uw eigen kinderen zijn, die zo intens van de winter genieten. Hollandse winter Een gewoon stukje polder met zomaar een molen aan de horizon en wat sloten... iemand, die er oog voor heeft en weet wat je met een kamera kunt doen, maakt er een meesterwerkje van. 't Geheim zit 'm in dat hoge standpunt (dankzij een dijk) en het gebruik van een oranjefilter, waardoor de kontrasten tussen de witte sneeuw en de donkere partijen als het wateren de lucht iets zijn geaksentueerd. EFOON19064 N 02154-18633 zwammen. Hier is zo'n plaat, die vooral in kleur een bijzonder resultaat geeft omdat boom en zwammen samen vooreen wonderlijke kleurenrijkdom zorgen. k Van Weedestraat 29

Soester Courant | 1980 | | pagina 19