focht vréét energie Broccoli en venkel van Nederlandse bodem t «;«■»- Een betaalbare autofocus Geluidsfilmcamera Filmcamera dat bijna alles zelf regelt NIEUW EEN LICHTGEWICHT VIDEOCAMERA AUTOFOCUS -éér vindt die hinderlijke wind een manier om enre hm™ v. oeen raam o« denr sluit so goed a( el er is wel rSeï^eSTo" te li Aa KanMiflnn slin A iwm uuur ie dit tocht te bestrijden rijn er tochtstrips voorhanden Dat daarhtt „i, „ik de mens kan dienen is richtbaar in dé zellklevondo boor oi raag aan te brengen tochtstrips "tieten v^ZoU? Altijd wéér dringen laten. om f banier, Afhankelijk van de omvang en aard van het tochtprobleem is er keus uit 5 Lrten. Elk met een eigen specifieke assing. Het denken bij het hante- van deze tochtstrips richt zich ^jr tot het buitensluiten van tocht, iets wat vanzelfsprekend in het woord tochtstrip is tenig te vinden. Niettemin bezit tochtstrip nog een «heel andere eigenschap: het belet Jet alleen de tocht binnen te komen, het belet tevens dat de warmte naar buiten verdwijnt. Die dubbelfunktie van het tesamoll produkt is eerst goed aan het licht gekomen bij het zoeken naar afdoende methodes om energie verlies tegen te gaan. immers met de ongewenste uitwisse- ling van warmte wordt energie ver spild. En niet zo'n beetje ook. Recente duitse onderzoekingen tonen aan dat de stookkosten met 10% zijn terug te brengen wanneer deuren en ramen goed afgesloten worden. Dat wil zeg gen niet alleen dicht voor 't oog, maar ook echt tochtdicht. Het energie-probleem is een groot probleem dat dagelijks de kranten SwiIedereen ls OP zoek naar nog effectievere methoden, terwijl veel van die problemen al heel eenvoudig een halt is toe te roepen. Tegen die achtergrond is een nieuwe tesamoll tocht- en energiestrip ontwik keld. Een universele toepasbare pro fiel met een duurzaam karakter. Dat permanente is zéér belangrijk, omdat nu in één keer voor jaren het tocht probleem aan de kant ls. En de ener gie-besparing dlrekt een feit wordt. Het bijzondere van de vol rubberen tesamoll tochtstrip is het O-proflel. Eenmaal aangebracht laat het zich naar de omvang van de af te dichten ruimte samendrukken en voegt zich zo volledig dat maximale afsluiting ver kregen wordt. De holte of „O" loopt uit in een flap, die voor een royaal beves- tigingsvlak zorgt. Hierdoor is de ver ankering op de sponning „rotsvast". Door de grote verouderingsbestendig- heid kan van een permanente tocht- voorziening worden gesproken. En ook nu weer is alleen een schaar het enige gereedschap. Wie met vakantie in het zonnige zuiden ls geweest, bewaart misschien goede herinneringen aan lekkere groenten als broccoli en venkel. In ons land zijn deze ook te koop, maar wat menigeen niet weet is dat zij hier nu ook worden geteeld. De Nederlandse tuinders blijven altijd zoeken naar mogelijkheden om nieuwe produkten te telen en in binnen- en buitenland aan de man te brengen. De laatste tien jaar zijn er zo heel wat produkten van eigen bodem bij gekomen. Denk maar aan paprika's, aubergines en vleestomaten, aan koolrabi, rettich, radijs, courgettes, ijsbergsla en aan chinese kool. En sinds enige tijd horen daar nu ook broccoli en venkel bij. Deze produkten worden in ons land niet in kassen, maar in de vollegrond, dus buiten, geteeld. De broccoli is een verbeterde vorm van de uit Azië afkomstige wilde bloem kool. Daar vandaan is het zaad van deze groente via Kreta en Cyprus in de 17e eeuw in Italië terechtgekomen. Daar is men voor het eerst met de teelt van dit produkt begonnen en nog steeds komt daar het grootste gedeelte van de geconsumeerde broccoli vandaan. Broccoli lijkt wat smaak en vorm betreft op bloemkool. Maar waar de bloemkool een grote, vaste bloemen kroon heeft, zijn de groene roosjes van de broccoli echte dikke trosjes, losse bloempjes op vrij lange, vlezige sten gels. De hoofdstengel, waaruit de klei ne zijstengels zich losmaken, is ook veel langer dan die van de bloemkool en wordt, in tegenstelling tot die van laatstgenoemde groente, wel gegeten, evenals de groene blaadjes. In de „oksels" van die bladeren groeien kleine roosjes. Er bestaan vele soor ten, waaronder paarsachtige en alleen al in Italië worden zo'n dertig variëtei ten gekweekt. De broccoli die in ons land vooral op de markt komt is de groene soort. Broccoli moet, net als bloemkool, niet te lang worden gekookt. Vooral als de stelen worden geschild is vijf minuten koken voldoende. Deze groente heeft een ongekend hoog gehalte aan vita mine A. Broccoli moet er fris en stevig uitzien, de bloempjes mogen niet geel of geopend zijn en ze moet zo snel mogelijk worden gegeten. Deze groen ten kan overigens enkele dagen in de koelkast worden bewaard. Ze smaakt het lekkerst met een sausje. Dronkenschapbevorderend? Net als de broccoli stijgt ook de venkel in populariteit. Deze groente dankt haar naam aan de Romeinen, die vonden dat de geur van de venkel zo sterk deed denken aan die van vers hooi. Hooi heette foenum in het Latijn en daar stammen venkel en alle andere namen waaronder deze plant elders bekend is van af. Of venkel, zoals men in de Middeleeuwen dacht, dronken schap zou bevorderen is niet duidelijk, maar de zaden van deze plant worden wel in dranken, met name in Franse likeuren als anisette en chartreuse en in de Scandinavische aquavit ver werkt, tezamen met anijs en karwij- zaad, planten waar de venkel familie van is. De venkel is een laaggroeiende, tame lijk forse éénjarige plant, waarvan we de zachte, verdite, sappige bladsche den, die bovengronds tot een soort witte en bleekgroene ui in elkaar groeien, als groente eten. De verse jonge blaadjes, de zogenaamde veer tjes, kunnen rauw als decoratie of als kruid in salades, soepen en sauzen worden verwerkt. De groente zelf kan ook uitstekend rauw als salade worden gegeten, ze kan worden gekookt en gestoofd en zelfs gebakken. In een open, geperforeerde zak kan venkel een paar dagen in een koelkast (liefst zo dicht mogelijk bij het vriesvak) worden bewaard. Venkel koken gaat als volgt: ontdoe de venkelknollen zo nodig van het buiten ste blad, snijd een gedeelte van de stengel af, halveer ze of verdeel ze in vieren en zet ze op met water en zout. Breng de groente aan de kook en laat ze ongeveer 15 a 20 minuten gaar worden. Giet het vocht af, bestrooi de knollen met nog iets peper en zout en druppel er citroensap over. Giet er voor het opdienen wat gesmolten boter over. Lm is een iuiu van ccu aici iiw6i"»»5v die elkaar proberen de loef af te steken. Ze kijken met hun hoge kruinen van een afstand neer op het kleine grut aan hun voeten. Ik heb deze foto in tegenlicht genomen, waardoor de bomen als zwarte kontouren tegen de lucht zijn afgetekend. De zon breekt net door de wolken; omdat ik de kamera bewust in de schaduw heb gehouden, scheen het zonlicht niet in de lens. Als dat zou zijn gebeurd, dan zou de foto door overbelichting zijn mislukt. C.n OOK Uil IS CCU ICgCUin-m-v/^iictiiiv, de lichtbron buiten het beeld. Voor zo'n opname is het fijn om een zonnekapje te hebben. Deze boom heeft, zo lijkt het, de strijd verloren: de kale takken steken wat zielig in de lucht. - Wie weet krijgt u, als u deze boomportretjes bekijkt, er ook zin in om bomen te fotograferen. Maak van een mooie opname dan een vergroting en u hebt een leuke wandversiering. Zo haalt u de bomen, die buiten staan, naar binnen in uw eigen huiskamer. praktische tips vooi fotografen in de vorm van eenfoto-dneluik MICROFOON MET AFSTANDS BEDIENING. De bijgeleverde microfoon is voor zien van een knopje voor afstands bediening. Indien men b.v. een in terview wil afnemen, kan de came ra via het knopje bediend worden. TECHNISCHE DATA. Objectief f: 1,2 XL, scherpstelling kontinue autofocus, naar wens met de hand instelbaar. Afstand 1.50 mtr. oneindig. Direkte scherpstel ling ingebouwd. Automatische en handzoom. Extra grote en heldere reflexzoeker. Zoekerindicatie: film- loop-eindesignaal-waarschuwinq voor onderbelichting-geluidsniveau indicator. Belichting, volautomatisch "door de lens" belichtingsmeter op de zijkant van het toestel afleesbaar. Diafragma's van f 1,2 tot f: 45. Filmsnelheid 18 bid. per sek. en enkelbeeld (animatie, truc of teken film) Automatische geluidscontrole ALC. Voeding 6 penlightbatterijen Mallory MN 1500 of externe voe dingsbron. Batterijcontrole, tegen- lichtcorrectie, filmtelwerk, opklap bare handgreep, meeluistermogelijk heid met oortelefoon, aansluiting voor afstandsbediening. Camera met accessoireschoen voor spriet- microfoon. Filmlampaansluiting, ingeb. filter 85A. Leeg gewicht 1.3 kg. Inf. Transcontinenta BV, Basis weg 40,1043 AP, Amsterdam. Op de een of andere manier heb ik een zwak voor er onder te zitten of alleen naar te kijken, maar als onderwerp, dat ik wil fotograferen. Als ik m'n foto's doorkijk, dan valt me op, dat er heel wat "portretjes" van bomen tussen zitten. Ik zeg met opzet: portretjes, want een portret geeft, als het goed is, een karakter weer. En dat doen ook de foto's van bomen, die ik in de loop van de afgelopen jaren op de plaat heb gezet. Kijk maar eens naar de foto's, die ik heb uitgekozen. De foto hierboven is het portret van een taaie volhouder, een vliegden die het moeilijk heeft om zich te handhaven. De wind heeft 'm zelfs zijn vorm gegeven, maar hij geeft de strijd niet op. Een ruige eenling. Het zat er in, de kompakte "zichzelf scherpstellende" geluidsfilmcamera is er! De moderne electronica stelt de camerabouwers in staat een toestel te con strueren, dat niet alleen de belichting, maar ook de scherpte "voortdu rend" volautomatisch regelt. Daarmee zijn de voornaamste problemen voor de gewone amateurfilmer verleden tijd geworden. en een minimum aan problemen voor de niet-technische gebruiker. De Sankyo S.320 XL is voorzien van een objectief en sluitersysteem dat het mogelijk maakt om, (met gebruik van een hooggevoelige film) eventueel zonder filmzon te VRUCHT VAN DE RUIMTEVAAF De constructeurs van het hiernaast afgebeelde toestel, de Sankyo (Sound XL-320 VAF) zijn er in ge slaagd een bijzonder plat en kom- pakt toestel te maken, in feite een echt "smalfilmcamera". Dankzij de, in de ruimtevaart ont wikkelde technieken voor micro- electronica kunnen de moderne ca mera's, een veelheid van functies bergen in een minimum aan ruimte. Mede hierdoor ontstond deze came ra die zelfde scherpte, de belichting en het juiste geluidsvolume volauto matisch regelt. Wat de amateur moet doen is kij ken, goed kijken en filmen. Per sal do zijn dat ook de voornaamste za ken. GELUIDSOPNAME. De geluidsfilmcamera is volwassen geworden. De eerste, wat primitieve geluidscamera's uit 1974 hebben een snelle evolutie doorgemaakt. De ietwat plompe toestellen die bij el ke scènewisseling een storend bijge luid veroorzaakten, hebben plaats gemaakt voor strakgelijnde camera's met een veelheid aan mogelijkheden filmen in trouwzalen, sporthallen enz. Het gebruik van een filmzon wordt echter wel aanbevolen als men een wat fraaier belichting wil hebben. Wie de handen vrij wil hou den b.v. bij het filmen van een trouwpartij, wordt geadviseerd een speciale sprietmicrofoon op het toe stel te plaatsen. Deze registreert het "ja-woord" keurig netjes, beeld en geluid worden feilloos vastgelegd voor later. Verlies van film door verkeerd belichten, foutief scherp- stellen enz. is onmogelijk, de came ra neemt die zorg over. HOOGTEMETER ONTWIKKELD DOOR FOTOGRAFISCHE INDUSTRIE ZEER KOMPAKTE VIDEOCA MERA VOOR KLEUREN. JVC heeft nu een zeer kompakte en lichte Video-kleurencamera ge construeerd. De op de foto afge beelde camera weegt slechts 1,5 kg. en is qua afmeting gelijk aan de hui dige Smalfilmcamera voor geluids opname. De camera is voorzien van een geheel ingebouwde condensator microfoon voor synchrone geluids opname. Het toestel heeft geen ei gen voedingsbatterijen nodig, maar betrekt zijn werkspanning van de draagbare recorder. Evenals de moderne filmcamera heeft dit toestal een "paral laxvrije" reflexzoeker, zodat men exact "ziet wat men opneemt". De belichting is uiteraard volautomatisch, maar naar wens ook met de hand in te stellen. De camera is instelbaar op normaal of weinig licht b.v. voor opnamen in kerken, trouwzalen enz. De lens is een 3 delig zoom objectief f 1,9- 15-45 mm.- voor wat betreft het type GX-33 E. Er is ook een type GX-66E met een 6x zoomobjectief, met macromogelijkheid, het ge wicht daarvan is 1,8 kg. Beide Vi deocamera's zijn op elke videore corder met Videoingang te gebrui ken. Niet lang geleden werd, voor het eerst in de geschiedenis, Het Kanaal overgestoken in een door man kracht aangedreven vliegtuig. Piloot Bryan Allen haalde dit kunststukje uit in een met de voe ten aangedreven toestel. Het vliegtuig, de Albatros, werd ontwikkeld door de Amerikaan Dr. Paul McGready. Hij ging er bij het ontwerp van uit dat het toe stel laag boven het wateroppervlak zou moeten vliegen. De normale hoogtemeter kan daarbij geen dienst doen. De hoogte in zo'n ap paraat wordt namelijk vastgesteld door het verschil in luchtdruk op diverse hoogten te meten. De oplossing werd gevonden in een fototoestel dat door Polaroid ge maakt wordt. De camera, PolaSonic genoemd, heeft een scherpstelsys- teem dat werkt volgens de sonar- techniek. Voordat er een foto ge maakt wordt zendt de camera, in een fractie van een seconde, een onhoorbaar geluidssignaal uit dat door het te fotograferen onderwerp terug wordt gekaatst. De tijd die het geluid nodig heeft om naar de camera terug te keren wordt ge meten en de lens in de exacte scherpstelpositie geplaatst. Dit Polaroidsysteem, dat in de foto grafie accurater werkt dan het menselijk oog, werd als hoogteme ter onder het vliegtuig bevestigd. Per seconde zendt het vijf geluids golven uit die na terugkaatsing elek tronisch worden omgezet in de afstand die de piloot in de cockpit kan aflezen. Video, het systeem om beeld en geluid vastte leggen op magnetisch band, komt steeds meer in de publieke belangstelling. Het aantrekkelijke van Video is, dat men de beelden vrijwel meteen na de opname kan afdraaien op de eigen TV. De prijs van een zwartwit Video is al gedaald tot ca. f 1750,- voor een kleurenset (camera-recorder) tot ca. f 5000,-. Nadeel dat nog immer aan de Video kleefde was het gewicht en het volume van de camera. "De Polaroid 5000 - camera met sonar".

Soester Courant | 1980 | | pagina 21