Nou moet je maar eens gaan. wm Anna Rommers-de Bree exposeert in Artishock m 50 jaar geleden in Soest CONTANT-BON rm BELANGRIJKE MEDEDEELING. WKÊÊmm jpfssM Op den 80-ste verjaardag van Peter v.d. Bremer •••-. ^ipiv Maandag van nani. 1.30 tot 8 uur; de andere dagen der week van voorm. 8.30 tot 12 en van 1.30 tot 8 uur; Zater dags tot 10 uur nam. J. Koelman (De Vlijt), Steenhofstraat W. G. Middelman, Torenstraat J. C. Post, F. C. Kuijperstraat L J. Rasch, Koninginnelaan 10 Januari 1930 Minimum 4 regels f6,00 9 Soester Courant van woensdag 9 januari 1980 9 <r ftp 4*i\ Y:' ■eter van den Breemer voor zijn boerderij op zijn 80ste verjaardag „Nou moet je maar eens gaan en kom je 'n andere keer maar eens weer", waren •orden die Peter van den Breemer nogal eens gebruikte als het gesprek hem te ng uitliep. En wie er ook voor hem stond, of dat nu de burgemeester was, de lOtaris of een buur, als hij ze weg wilde hebben, kwam in onvervalst Soesters „nou mos je moar es gaon!Hij zei het ook tegen Teunis Kuijer van de boerderij ,'t Klooster" op zondagmorgen een uur voor zijn dood „kom je 'n aandere keer lor es weer". Het was een van de eerste dagen in november 1944 toen Pe ter van den Breemer overleed. De toenmalige NSB-burgemeester van Soest, de heer Van Goor zond een condoleance-brief. „De overledene die in zijn -ven als raadslid en wethouder veel voor de gemeente Soest en haar inwoners leeft gewerkt, zal zonder twijfel de meest aangename herinnering aan zijn uchtbaar leven bij de ingezetenen achterlaten". Last had men er dan ook niet van. Wel had v.d. Breemer een bijzondere erva ring met een huishoudster die dronk. Dat was omstreeks 1930. Met de koffie, om half elf, was ze meestal al dronken. ,,Ik heb ze toen 's zaterdags d'r centjes gegeven en gezegd: „nou moetje maar weer gaan", aldus het verhaal van Peter. Als raadslid ijverde hij voor een goed contact met Soesterberg en daarom wilde hij „de bult van Soesterberg weg hebben", zo vertelde hij mevrouw v.d. Leemkolk. En hij had veel contact met de Soes ters. Zo was hij lid en voorzitter van de sociëteit „De Vriendschap", die resi deerde in „De Gouden Ploeg". Tijdens het jaarfeest op 4 februari 1942 werd een lang rijm gezongen, waarvan enige coupletten gewijd waren aan Peter van den Breemer: 1) Al leven we in oorlogstijd "De Vriendschap" onze Sociëteit Die viert gezellig met elkaar Haar feestje zooals ieder jaar. 2) Al is de kring niet overgroot Ze is voorde bliksem lang niet dood Zoolang ons Buurtje blijft bestaan Zal onze vriendschap nooit vergaan. S) Aan 't hoofd staat steeds nog d' oude baas Zoo oud haast als Sint Nicolaas Hij wordt gevierd door 't heele land Zijn daden prijken in de krant, if) Eén ding, en dat is erg beroerd, Werd nooit in de vaatdoek aangeroerd, Dat hij nu al vele jaren door De hamer zwaait hier in dat koor. 5) Al ben je nou ook tachtig jaar Je bent nog d''echter Soestenaar Vrouw Kors was oudmaar jij zowaar Jij brengt 't nog tot honderd jaa r. Peter was een imponerend Soester; een uitstekend vertegenwoordiger van de boerenstand. Vanaf 1939 werd hij 'erzorgd door de huidige mevrouw J. v.d. Leemkolk-Wantenaar. In dat jaar at zij samen met hem in de tilbury als deelneemster aan het ringsteken. Het was de laatste keer dat Van den Breemer aan dit evenement deelnam, lij was toen 78 jaar. Bij de viering van zijn tachtigste erjaardag, 14 december 1941, kwam de harmonie Soest-Zuid een serenade brengen. Een groep (oorlogse) melk- tlanten boden hem onderstaand rijm aan. Peter, 't is niet te geloven, Wordt je werk'lijk tachtig jaar? Met je tintiend blauwe oog en, Stoere kop met grijzend haar. Iedren winter, als er ijs is, t Schaats je als een jonge vent. En er is geen kind, geen sterv'ling Die den Soester boer niet kent. Hier een lach en daar een praatje Met een knappe boerenmeid Die vol trots aan haar vriendinnen 'Zegt, hoe fijn die PETER rijdt. Kijk hem zwieren, kijk hem klauwen angs de spiegelgladde baan Menig stuntelige rijder ttijkt hem vol bewondring aan. En wie was bij Soesterfeesten f Middelpunt van jool en pret? Peter in zijn lakensch feestpak poezeroen en zwarte pet. k Zie hem nog, toen 't oude dorpje Negen eeuwen had bestaan, jDp zijn mooie bruin merrie Beed hij in den stoet vooraan. (Vas er draverij of wedstrijd Dichtbij d'oude boerderij 8 versierd met groen en linten, Van den Breemer was er bij. Bij Revue en bij comedie Sport en spel ofjubilé Altijd was daar Soester Peter Trouw deed hij aan alles mee. Door je kracht, j' arbeidzaam leven Door je vooruitstrevendheid Had je een open oog voor alles \Voor de nooden van deez' tijd. Peter slijt je levensavond In gezondheid dag aan dag Tobbers kunnen van jou leeren ["Wat een vroolijk hart vermag. i.M.H. Soest Hf Dec. 1941. Middelpunt „En wie was bij Soester/eesten 't niddelpunt van jool en pret?"; „Peter ii zijn lakensch feestpak boezeroen en warte pet!" Dat was maar al te waar. Bij het ngsteken was hij een vaste deelne- I mer, maareok tot op hoge leeftijd was hij op de schaats te vinden. De ijsbaan aan de Eemweg werd naar hem ver- noemd: Peters Baan. Het heeft er ook mee te maken dat het f- weiland van hem was. Zelf nam hij 1 indertijd met zijn knechts de zorg op zich dat het water bleef staan. De l' sloten werden afgedamd. I Bij de opening was hij een van de I eersten die op het ijs verscheen en mevrouw v.d. Leemkolk heeft met hem in boerenklederdracht, en zij en Mien van Logtesteyn als Soester boerinnen, nog eens een prijs van vijf gulden gewonnen. Van den Breemer was toen al tachtig jaar. Zijn grond stelde hij overigens ook voor andere festiviteiten beschikbaar. De Blaak aan de Ferdinand Huijcklaan werd gebruikt voor kermissen, circus, voetbal en vuurwerk. Hij vond alles best. Een middelpunt was hij ook in 1933 toen het natuurbad geopend werd. En dat niet vanwege zijn raadslidmaat schap, maar vanwege een wedden schap met de oude dokter Rupert (de grootvader van de huidige dokter P. Rupert). Het ging er om wie het eerst in het water was. Na de openings woorden ging de dokter op een draf naar de kleedhokjes, maar Peter stap te even achter de stxuiken en kleedde zich daar uit. Zijn donkerblauw wollen zwempak had hij al aan en hij won met een straatlengte. Daarmee is overigens wel het verhaal de wereld uit dat hij tijdens de opening met kleren en al het water in gespron gen zou zijn. Minder bekend is het verhaal dat hij in 1923 al een rondvlucht maakte boven Soest. Dat was op 19 september 1923 en hij kreeg net als alle andere deelne mers een soort diploma: „De Heer P. v!d. Breemer heeft gevlogen met het toesteld H-N ABM van Soesterberg boven de gemeente Soest (een afstand van circa 60 km) op den 19 september 1923. De Leider van het vliegveld." Mevrouw v.d. Leemkolk heeft van Peter zelf gehoord dat hij, voor hij de lucht in ging, als goed katholiek, eerst was gaan biechten. Spiritus „Opa", zo zegt mevrouw v.d. Leem kolk, „had ook altijd spiritusdrinkers in de hooiberg. Op het eind van de oorlog waren die mensen er niet meer. Maar in de eerste jaren soms twee of drie en zaterdags wel zeven tot tien. Hij zei altijd: „je moet die mensen niks doen, dan doen ze ons ook niks." HE£FT GSVtOSEN MET HST TOESTEL VAN - 4 AFSTAND VAN OF DEN .„.rfU-Sf UTOUF; VAN HET VUHGYBL& Het bewijs van de luchtdoop In januari exposeert mevrouw Anna Rommers-de Bree in het Artishock-gebouw 14 schilderijen. Zij werd in 1902 in Soest geboren. Haar jeugd bracht zij door op verschillende plaatsen in Soest, die zij later in haar schil derijen gestalte zal geven. Al jong ging zij uit werken en vulde de geringe vrije tijd die ze had met het maken van lappen poppen. Omdat ze deze kreatieve uiting als te beperkt ging ervaren, legde ze zich toe op het maken van wandkleden. Hiermee wist ze heel eigen tafereeltjes vast te leggen, die zo beeldend waren, dat niemand minder dan de kunstenares Emmy Eerdmans haar stimuleerde te gaan schilderen en zo haar impressies op het doek vaste vorm te geven. Van die periode stammen haar schilderijtjes, juweeltjes van naïve kunst, waarmee ze de omgeving van haar jeugd op ontroerende wijze weergeeft en het interieur van de boerenhuisjes uit die tijd in al hun eenvoud weet te typeren. Gedurende een periode van ruim drie jaar exposeerde zij met haar wandkleden en schilderijen in Galerie R. G. op Cura^ao: Ook op diverse kunstmarkten is zij een vertrouwde exposante. Tot en met 27 januari is haar werk te bezichtigen in de kleine tentoonstellingszaal van het AS-gebouw. Dagelijks open van 2 tot 5 uur. ue foto is van Hans Erik Helberg. Onderstaande Manufacturiers berichten hiermede, dat in verband met de in werking treding van het Werktijden besluit hun zaken in den vervolge zullen zijn geopend: „GIJ ZULT NIET WERKEN In ons laatste nummer was een artikel gewijd aan het dwaze „Werktijdenbesluit", waardoor ook nu de winkelstand in ons zoo vrije Nederland wordt gedwongen, op uren, waarop heel de overige wereld werkt, tegen zijn 2in in te luieren... Wat dien winkelstand natuurlijk - en wij hebben hier bepaald het oog op den midden-winkelstand of den winkel middenstand - veel schade zal berokkenen. Het „Algemeen Handelsblad" wijdde er deze week eveneens een artikel aan en het begon zijn - met voorbeelden van teleurstellingen en schadeberokke- ning - opgesteld artikel, onder bovenstaand hoofd, aldus: Het winkelwerktijdenbesluit werkt, sinds 1 Januari. En daar het winkelwerktijdbesluit werkt, moeten wij, op bepaalde uren, ledig gaan. Wat, immerk, bepaalt dit nieuwe Koninklijk Besluit van 13 Juni 1929? „Gij zult", voegt het alle winkelpersoneel toe, „niet langer arbeiden dan negen en een half uur per dag; en als gij de korte broek nog draagt of in de bakvischjaren zijt, dan niet tusschen 's avonds acht en 's ochtends acht; maar ook anders in géén geval 's avonds na elven. Rusten zult ge steeds twee en dertig uur in de week, - aan één stuk, let wel! - en naast, ten minste eens in de drie weken, uw vrijen Zondag, zult gij rusten op één dag per week vóór of na één uur 's namiddags. En in géén normaal gevalt zult gij langer werken dan drie en vijftig uur in de zes dagen." Zoo, in het kort, staat in het winkelwerktijdenbesluit vermeld. En daar dit besluit op 1 Januari jongstle den in werking trad, beleefden wij hedenochtend (3 Januari) den eersten vóórmiddag, dat verschillende zaken artikel nummer zóóveel van het besluit in praktijk brachten door hare deuren voor publiek en personeel te sluiten. En dan volgen de teleurstellingen en de voorbeelden van schade, die de winkelstand door dit dwaze winkelwerktijdenbesluit zal ondervinden. DE VOGEL GEVLOGEN Toen dezer dagen een deurwaarder zekere v. D. vervoerde, om hem in gijzeling te zetten, sprong deze, zijn woning passeerende, uit de auto, om hierna zijn woning in te vluchten. Een en ander bracht nog al eenige consternatie. Nadat de politie een tijdlang de woning omsingeld had gehouden, heeft v. D. zich wederom vrijwillig ter beschikking van den deurwaarder gesteld. NEDERLANDSCHE OPERETTE Den 4en Januari trad genoemd gezelschap wederom in Hotel „Eemland" op met de schlager van dit seizoen: „De Boemelbaron" met Piet Kohier, de gevierde operette artist in de succesrol „Droogkeel- tje". In deze oerkomische operette met luchtige dansmuziek en bekende melodieën traden o.m. op de bekende operette-ster Sophie Köhler-v. Dijk en Herre de Vos, terwijl verder de bezetting was als de eerste maal. Ook ditmaal had het gezelschap reus achtig succes; er werd hartelijk door de velen, die opgekomen waren, geapplaudiseerd, zoodat meer malen gehaald moest worden. De muzikale leiding was in handen van Hendrik Kreeft, die dat werkje wel is toevertrouwd. Piet Kohier was wederom uitstekend op dreefsmakelijk is om zijn geheele persoon en optreden gegierd. Het was een zeer goed geheel. GEMASKERD BAL IN EEMLAND Voor de 2e maal, deze keer op 14 Januari a.s., arrangeert de heer H. Bouma wederom een groot scheeps opgezet bal-masqué, met als hoofdprijs voor de mooiste groep 25,-. Verder nog een aantal andere mooie prijzen, welke zijn geëtaleerd bij den heer Ekel in de Torenstraat. Een reusachtig recla medoek, advertentiën en strooibilletten vermelden nadere bijzonderheden. CONCOURS Zaterdagavond j.1. had in de concertzaal van Hotel ,,'t Zwaantje", de officieele opening plaats van het concours, georganiseerd door de R.K. muziekver- eeniging „St, Jozef" te Soesterberg. Nadat door den voorzitter, den heer Lensink eenige woorden van welkom waren gesproken, bracht spr. nog dank aan den Edel Achtbare Heer Burgemees ter Deketh, voor zijn aanwezigheid. Verder werd dank gebracht aan het eere-comité en in 't bijzonder aan den Heer Scheffer en den Directeur, den Heer Wakelkamp, die zich beiden zooveel moeite hebben gegeven. Hierna werd het woord verleend aan den Edel achtbare Heer Burgemeester Deketh. Spr. zeide blijde te zijn dit concours te mogen openen, waarbij spr. opmerkte, dat het hem goed deed, de vereeni- gingen in dit deel der gemeente zoo eensgezind te zien werken. Spr. heeft dit steeds gezien in de Oranje-vereenigingen en nu weer in de zang- en muziekvereeniging. Deze samenwerking moet Soes terberg en de geheele gemeente ten goede komen. Een zes-tal muzieknummers werden hierna uitge voerd, welke door de pas 3 jaar bestaande vereeni- ging zeer verdienstelijk werden gegeven. Het Soesterbergs gemengd koor. Directeur Theo de Vries en de R:K. Zangver. „Sancta Secilia", bracht eveneens enkele nummers ten gehoore. UIT DE ADVERTENTIËN: TYPISTE: Ter gemeentesecretarie van Soest wordt gevraagd bekwaam typiste, in dienst te nemen volgens arbeidsovereenkomst tegen beloo ning van 40,- per maand. Sollicitaties moeten vóór 13 Januari 1930 worden ingezonden bij den Burge meester. BELANGRIJKE MEDEDEELING: Onderstaande Manufacturiers berichten hiermede dat in verband met de in werking treding van het Werktijdenbesluit hun zaken in den vervolge zullen zijn geopend: Maandag van nam. 1.30 tot 8 uur; de andere dagen der week van voorm. 8.30 tot 12 uur en van 1.30 tot 8 uur; Zaterdags tot 10 uur nam. J. Koelman (De Vlijt), Steenhofstraat; W. G. Middelman, Toren straat; J. C. Post, F.C. Kuijperstraat; L. J. Rasch, Koninginnelaan voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT Naam: Straat: Woonplaats: Tel verzoektmaal plaatsing Op woensdag ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten Ondertekening 1 2 3 4 5 5 regels f 8,00 6 6 regels f 10,00 7 regels f 12,00 8 regels f 14,00 9 regels f 16,00 10 regels f 18,00 11 regels f 20,00 12 regels f 22,00 7 8 9 10 11 12 De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer: f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136, 3760 VB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaart) DENK AAN DE ONDERTEKENING!

Soester Courant | 1980 | | pagina 9