Samen koken - Samen eten Kerrïe-rijst Peper schijven 21 Soester Courant van woensdag 16 januari 1980 21 VERTIKAAL OOK IN ATELIERS WOL is 'in'. Het zelf spinnen van wol op een antiek of modern spin newiel en het zelf verwerken van deze wol tot allerlei kledingstukken neemt steeds meer toe. Het oude ambachtelijke heeft nu eenmaal een groeiende belangstelling. Behalve de toepassing van, al of niet zelfgesponnen, wol voor kleding stukken zijn er nog meer mogelijkheden. Eén van die toepassingen is het maken van artistieke lampekappen door ze met wol te bekleden in plaats van met stof. De techniek is eenvoudig en kan door iedereen uitgevoerd worden. Uiteraard kunt u, wanneer u niet zelf spint, ook met de kant-en-klare wol werken zoals u die in de winkels koopt of met restanten die u nog hebt liggen. KARKASSEN schuift u het vlechtsel stevig naar boven, zodat de draden stevig tegen elkaar aan zitten en u gaat weer verder. Wkm H mZ mozaïek wordt vervaardigd, ■WBm m AflA Hm minder vergankelijk dan vele andere WH M V m kunstwerken. HET mozaïek is één van de oudst bekende kunstvormen. Reeds de ou de Egyptenaren verstonden deze kunst tot in een hoge graad en vele vloermozaïeken, die wij bij hen aan treffen, zijn van uitzonderlijke schoon heid en getuigen van een knap kun stenaarschap. Bijvoorbeeld in de oude stad El Amarna werden in de opgegra ven ruines van oude paleizen mo zaïeken gevonden met diervoorstel- lingen in zulke schone kleuren, dat deskundigen versteld stonden over de EEN DER OUDSTE VORMEN VAN BEELDENDE KUNST VELEN zullen wel eens vol bewondering gestaan hebben voor een vloer- of wandversiering uitgevoerd in mozaïek, terwijl zij zich verbaasd af vroegen hoe een kunstenaar dit geschapen had. Inderdaad mogen wij mozaïek rekenen tot de ware beeldende kunst. De manier waarop kunstenaars kans zien een prachtige voorstelling te geven, uitgevoerd in ontelbare stenen en steentjes van diverse kleuren, grenst soms aan het ongelooflijke en wij kunnen hiervoor niets dan grote bewondering hebben. AL 40 EEUWEN VOOR CHRISTUS WERDEN MOZAÏEKEN GEWROCHT ALS EEN LEGPUZZEL DE kunstenaar bouwt een bepaalde voorstelling op, door het aan en tegen elkaar voegen van stukjes steen in de gewenste vorm en van de gewenste kleuren. Populair gezegd maakt hij een grote legpuzzel, waarbij de steen tjes door vorm en kleur een beeld vormen. Dergelijke mozaïeken kunnen gewel dige afmetingen krijgen en uitgroeien tot enorme stenen schilderijen, waar de beschouwer wordt gefascineerd door de schitterende kleuren en vor men die de kunstenaar in zijn werk heeft weten te leggen; een werk dat zeer moeilijk genoemd mag worden en dat ontzettend veel geduld eist. Daarom kunnen wij werkelijk schitte rende scheppingen niet hogelijk ge noeg waarderen. Oorspronkelijk ontstond het mozaïek werk door de behoefte de vloer, die bedekt werd met stenen, aantrekke lijker te maken door invoeging van stenen van een andere kleur. Allengs kwam men nu tot de ontdekking dat op deze wijze bepaalde figuren waren te leggen. De techniek werd verder uitgebreid en men ging over tot het werken in meer kleuren en met kleine kleurnuances, waardoor het mogelijk was vloeiende overgangen te krijgen, waardoor het beeld aan aantrekke lijkheid won. Zo ontstond langza merhand de mozaïekkunst. SOORTEN WOL MANNEN BLIJKEN ENTHOUSIASTE KEUKENPRINSEN TE ZIJN! VORIG jaar werd in Heemstede begonnen met kookcursussen voor mannen boven de 50 jaar. Heel veel vooral oudere alleenstaande' mannen kunnen nauwelijks voor zich zelf koken, waardoor zij afhanke lijk worden van anderen of gedwongen worden buiten de deur te gaan eten. Daarbij komt dat men maar moet afwachten wat men zoal voor geschoteld krijgt! Niet slechts alleenstaanden, ook mannen wier echt genoten ziek of slecht ter been zijn komen op les. Er zijn zelfs vrouwen die hun echtgenoten naar de kookles toe sturen. Na vele jaren koken willen zij af en toe wel eens een dagje daarvan worden vrijgesteld! Deelneming door iets jongere mannen is in noodgevallen eveneens mogelijk, maar deze 'gevallen' moeten eerst door de organisatoren worden bekeken. De deelnemers komen uit alle lagen van de bevolking maar hebben allemaal een ding gemeen; namelijk enthousiasme! nen zorgen, is niet alleen het zelf standig wonen langer mogelijk, maar zij blijven ook langer actief en hebben mogelijkheden tot sociale contacten buitenshuis (b.v. winkelen). De kook lessen worden aan bovengenoemde in het doel omschreven personen gege ven. Het aantal personen wordt door de cursusleider vastgesteld, die te vens het aantal lessen bepaalt (mini maal 10 lessen). De kosten van de ingrediënten worden door de cursis ten betaald. De lessen worden liefst op een zodanige manier en tijdstip gegeven, dat de zelf bereide maaltijd genuttigd kan worden. MANNENBEROEP DE enthousiaste leerlingen vertelden in een interview dat ze het leuk vonden weer eens naar school te NU AL EEN WACHTLIJST HET is allemaal begonnen in Heem stede, waar de 71-jarige Jan van Nieuwenhoven het initiatief hiertoe heeft genomen. Bij de praktische uitwerking kreeg hij de onmisbare steun van de heer G. Koolmoes, kok van Augustinessenklooster 'Marien- heuvel' en van mevr. S.M. Vroege- Mulder, kooklerares. Mariënheuvel stelde de subliem uitgeruste keuken ter beschikking teneinde de heren kosteloos te leren koken. De deel nemers betalen namelijk alleen de aanschaf van ingrediënten dat is on geveer f 5,-- per keer. Inschrijfgeld f 10,--. Een kleine advertentie in een plaatselijke krant leverde al meteen twee ploegen van twintig man op. De jongste deelnemer was 56 en de oudste 83 jaar. Niemand viel af. Uit alles blijkt wel dat het geven van kook cursussen voor mannen in een be hoefte voorziet. Nu nauwelijks een jaar later, is een wachtlijst ontstaan. Sinds 15 november 1978 heeft dit initiatief een officiële stichtingsvorm gekregen. Het doel van de stichting is om aan oudere mannen zelfstandig te leren koken, zodat zij (en hun vrouw) langer in hun eigen huis kunnen blij ven wonen. Vaak moeten ouderen hun huis verlaten en naar een bejaar denhuis gaan, omdat zij o.a. geen maaltijd kunnen bereiden. Het ver laten van hun huis en buurt is dan een gedwongen stap, die zij liever (nog) niet hadden genomen. Wanneer ouderen voor zichzelf kun- moeten gaan. 'Eigenlijk zou iedere man moeten leren koken' verzuchtte er een. 'Je komt er eigenlijk niet toe. Moeders en echtgenoten zouden de keuken niet uitsluitend als hun eigen domein moeten beschouwen' en 'Vroeger werden mannen die zich voor koken interesseren veelal voor 'Jan Hen' uitgemaakt.' Een assistente merkte op dat 'Koken eigenlijk een mannenberoep is'. Een vrijgezel, de Benjamin van het gezelschap bekende dat hij dikwijls, hoofdzakelijk voor de gezelligheid, bij anderen als het ware om eten liep te bietsen. 'Je kunt nu etentjes organiseren, waardoor con tacten ontstaan' vond iemand. Het meest typerend vond ik de uitspraak van een leerling die zei: 'Als de man gepensioneerd is krijgt de vrouw thuis meer te doen, moet de man dan maar gaan zitten en de vrouw maar lopen?' De heer Koolmoes die veel respect voor tafel-dek-je heeft, vindt toch dat er niets gaat boven zelf koken: 'Het eten wordt veelal over lange afstan den vervoerd wat de kwaliteit niet ten goede komt. Ook diepvries is niet ideaal, wel voor een keer of als aan vulling maar niet voor altijd. Er is behoefte aan gezellig ouderwets ko ken. Ouderwets is tegenwoordig weer modern. Zelf ben ik een voorstander van rauwkost, maar daar houden oudere mensen gewoonlijk niet zo prestaties die deze Egyptische beel dende kunstenaars hadden geleverd. Reeds omstreeks 4000 jaar vóór Chris tus blijkt deze kunst beoefend te zijn, gezien de vondsten die men heeft gedaan. Het bleek geen typisch Egyptische kunst te zijn, want ook bij de oude Perzen en Grieken werd de mozaïek- kunst beoefend en dit heeft tot re sultaat gehad, dat vele prachtige mozaïeken voor ons bewaard zijn ge bleven. Door de wijze waarop een HET bleef echter niet bij de vloeren. Ook wanden werden met stenen belegd. Zo ontstond het wandmo- zalek. Dit begon op een schilderij te lijken en het gevolg was, dat de kunstenaar het in zijn atelier ging ver vaardigen en niet op de plaats waar het diende te komen. De mozaïek kunst is oud en heeft een ontwikke lingsgang van duizenden en duizen den jaren doorlopen. Zij mag daarom één der oudste vormen van de beel dende kunst genoemd worden en we dienen reeds daarom met eerbied tegen haar op te zien. Geruime tijd beleefde de mozaïek kunst een periode waarin zij weinig werd beoefend, hetgeen wij zeer mo gen betreuren. Hier is echter veran dering in gekomen. Steeds meer kunstenaars voelen zich tegenwoor dig tot deze vorm van beeldende kunst aangetrokken en zijn tot de beoefening ervan overgegaan. Ook het publiek begint er meer belang stelling voor te krijgen, waardoor zich nieuwe mogelijkheden openen in onze commerciële eeuw. Een oude, bijna vergeten kunstvorm, het mozaïek, herleeft en gaat weer een nieuwe toekomst tegemoet als wand- en interieursversiering. Ook onze huidige kunstenaars kunnen prachtige mozaïekwerken vervaardi gen die een aanwinst voor onze cultuur zijn. (Nadruk verboden) DEZE methode geldt voor rechte en schuine kappen die meestal een wij dere boven- en onderring hebben dan de andere typen. Bij rechte kappen zijn die ringen zelfs van gelijke groot te. Het vooraf omwikkelen van de boven- en onderring is hier niet nodig. U knoopt dé wollen draad boven aan een der vertikale spijlen en tevens aan de bovenste ring vast, slaat hem tweemaal om die ring en gaat lood recht naar beneden. Sla hem daar weer tweemaal om de onderste ring en ga loodrecht naar boven. Eén slag om de bovenste ring, loodrecht terug naar beneden, tweemaal omslaan en weer naar boven. Ook hier weer "de wol zo nu en dan stevig aanschuiven zodat de draden tegen elkaar aan komen te liggen. Bent u helemaal rond geweest, dan knoopt u de draad aan de bovenste of onderste ring af. koopt zijn kaal, dat wil zeggen u kijkt tegen het blanke metaal aan. Meestal is het gegalvaniseerd ijzerdraad. Vóór hij bekleed wordt met stof dient zo'n karkas eerst met smal katoen band omwonden worden. In dit geval hoeft dat echter niet. U neemt een bolletje wol, knoopt het eind aan één der spijltjes, op de plaats waar deze aan de bovenring zit gelast en omwik kelt de gehele bovenring met de wol. Hetzelfde doet u daarna met de onderring (de rand van de kap). Vervolgens knoopt u een nieuwe draad wol aan een der spijltjes aan de bovenkant en gaat met deze draad naar het volgende spijltje. Sla de wol daar éénmaal omheen (van buiten naar binnen en terug). Dan gaat u met de draad naar het volgende spijltje. Ook daar éénmaal omheen slaan en weer verder naar het volgende spijltje. U ziet... héél simpel. Wanneer u een aantal malen bent rond geweest. HET zal u duidelijk zijn dat niet op elk willekeurig kapje of kap elke wille keurige wolsoort kan worden aange bracht. Een klein kapje vraagt om dunnere, fijnere wol dan een grote kap van bijvoorbeeld een staande schemerlamp, die u met grove wol kunt bekleden. Ook de kleur van de wol speelt een rol. Gele of rose wol geeft een warm licht. Blauwe wol zal een kil licht geven en zo heeft elke kleur zijn eigen sfeer. Het is allemaal een kwestie van persoonlij ke smaak en passen bij de rest van het interieur. Ook moet u bij de keuze van de wol rekening houden met de beschikbare lampvoet. Natu-elkleuren kunnen in de meeste gevallen wel gebruikt worden. Angorawol zal weer een heel ander effect geven dan een gladde, strakke wolsoort. Er ligt een groot terrein voor u open om eens te experimenteren. Probeer het desnoods eerst eens met wat restjes wol en bekijk hoe het effect is vóór u tot de definitieve bekleding overgaat. (Nadruk verboden) van. Dus door bijhapjes kan je pro beren hiervoor meer waardering te kweken. Je moet weten te improvi seren, sommigen hebben een zoutarm dieet, daar moet je rekening mee hou den. Er was iemand met slikmoeilijk- heden. Deze mijnheer krijgt gewoon hetzelfde eten en drinken maar waar nodig wordt het voedsel eerst klein- gemaakt. En ten slotte: 'Het leggen van sociale contacten onder elkaar is heel belangrijk Tamelijk veel ziekenhuisen, bedrijven, kloosters, huishoudscholen en derge lijke instellingen stellen hun keukens ter beschikking. De Vereniging van Keukenhoofden, Ziekenhuizen en In stellingen (VKZl) heeft zich bereid verklaard de schouders onder het project te zetten. Het Nederlands zuivelbureau heeft reeds demonstra ties gegeven aan de heren, voor de toekomst hebben zij nog meer op het program. Wellicht zullen meerdere produktschappen hun medewerking willen verlenen? Van Groningen tot Zeeuws-Vlaan- deren en van Noord-Holland tot Limburg overal vandaan hebben al medewerkers(sters) zich opgege ven om belangeloos aan dit mooie doel mee te werken. De stichting kan echter nog veel koks en leraressen koken gebruiken. Maar vooral ook keukens! Een geweldig Nederlands initiatief, dat zeker in het buitenland navolging zal vin den! Inlichtingen over SAMEN KOKEN - SAMEN ETEN kan men krijgen via de telefoonnummers (023) - 28 46 25 De heer van Nieuwen hoven of (023) - 28 33 50 (Mariën heuvel) vragen naar de heer Kool moes. [Nadruk verboden] JOKE VOS HORIZONTAAL KARKASSEN, die bol of grillig van vorm zijn, hebben meestal boven en onder een ring. Deze ringen zijn door middel van veel vertikale spijltjes met elkaar verbonden. Deze vertikale spijl tjes bepalen ook de vorm van de kap. In dit geval gaat u voor de bekleding als volgt te werk: De karkassen die u ONDANKS dat wij Hollanders er een beetje voor huiveren om hartigheden met zoete spijzen te combineren, kan dit toch bijzon der smakelijk zijn. Wij raden u aan om de volgende combinatie eens te proberen. BENODIGDHEDEN; 4 koppen rijst, 4 grote uien, twee teentjes knoflook, twee volle theelepels kerrie, twee theelepels kippe- bouillonpoeder of blokjes, peper. 1 liter tropsiche fruitcocktail of vers fruit naar keuze. MAAK de uien schoon en snij ze aan ringen. Doe ze samen met de rijst en 1 !6 keer zoveel water als rijst, de knoflook, de peper, kerrie, bouillon poeder, in een snelkookpan. Laat dit aan de kook komen en 10 minuten onderdruk koken. Maak in een andere pan de fruitcock tail warm. Doe de rijst over in een voorverwarmde schaal, maak in het midden van de rijsberg een kuil en deponeer daarin de warme fruitcock tail. BIJ de rijstschotel geeft u pittige peperschijven die u op de volgen de manier klaarmaakt. BENODIGDHEDEN: 1 pond tar taar, peper, zout en paprikapoe der. MAAK van tartaar, zout, peper en paprikapoeder 4 platte schijven. Deze laat u aan beide kanten ongeveer 2 minuten op een hoog vuur bakken. U kunt het vlees apart serveren maar u kunt de peperschijven ook (als u alles op een 'grote' schaal kunt leggen) op de kerrie-rijst leggen. ER zijn in doe-het-zelf-zaken en lam penwinkels losse karkassen verkrijg baar in allerlei vorm en grootte. U hebt daar een ruime keuze en kunt dus uit zoeken wat bij uw smaak past. Ook kan het zijn dat u een oude schemerlamp hebt, die nodig eens aan een opknapbeurt toe is. Dat kan ook. U sloopt er dan eerst de oude bekleding af en houdt het karkas over. De vorm van het karkas bepaalt hoe u het moet gaan bekleden. Daarom zijn er twee methoden,, de horizontale en de vertikale.

Soester Courant | 1980 | | pagina 21