Otto 't Lam zestig jaar lid van de vakbond NKV d^ant 26'jan\ Toch weer tegenstanders plan Dalweg-Noord ftestofrint gratis Pr artihome ES55 Leerlingen Rinke-Tolmanschool schoonden omgeving Weegbreestraat „Soester Applaus" met Frans blijspel sa-graiins FEESTELIJKE HEROPENING Kapsalon Tielemans zaterdag foto-film mP TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT KURSUSSEN SPREEKVAARDIGHEID A VAN GINKEL boekhandel Wij houden OPEN HUIS van 17.00-20.00 uur. DeSoestef l^Uuineifcc-- Alle geluk van de wereld Het BROOD van de welbekende BAKKER KUIPER uit BAARN Éis dagelijks vers verkrijgbaar bij HET IS GEEL/ZWART OPRUIMING 3 Soester Courant van woensdag 16 januari 1980 3 Foto: Herman van Dam Otto 't Lam, geboren 3 maart 1894 in Meerkerk; aJs militair in de Eerste Wereldoorlog in Soest gelegerd; hier in mei 1919 getrouwd met mej. G. C. Leeuwenkamp en kort daarop lid ge worden van de Katholieke Arbeiders Beweging, is duidelijk aan de beurt om flink gehuldigd te worden voor zijn 60-jarig lidmaatschap van de vakbond. Dat gebeurt dan vrijdag 25 januari a.s. vóór het begin van de jaarlijkse feest avond. 't Lam is geen geboren, maar wel een getogen Soester. Na de lagere school in Leerbroek doorlopen te hebben, ging hij bij een boer werken. Daar werden vroeger geen problemen over ge maakt: gewoon gaan werken hoe jong je ook was. De oproep voor de militaire dienst was de enige onderbreking die er toen bestond. Voor 't Lam werd het een langdurige onderbreking van vier jaren. De Eerste Wereldoorlog bracht hem in Den Haag, Den Bosch en daarna Soest. Ingekwartierd werd hij in een boerde rij aan de Lange Brinkweg en ook een tijdje in hotel Trier. ,,'t Was wel even anders dan tegenwoordig", zegt hij, overigens zonder enige afgunst. „We kregen droog brood. Van beleg was geen sprake, daar moest je zelf voor zorgen. Kom daar nu eens om!" Toch leverde Soest hem wat op: hij vond er zijn vrouw. Het was een dochter van Leeuwenkamp; een boer die op de boerderij „Dorresteln" aan de huidige Dorresteinweg woonde. Daar trouwde hij na de oorlog (op 29 april 1919 voor de wet en vier dagen later voor de kerk) „in". Wat later werd een eigen huisje gebouwd op het land van zijn schoonvader, aan het Weteringpad. Daar werden elf kinderen geboren, van wie er nog negen in leven zijn. Zo'n vijftien jaar geleden werd het huis afgebroken om plaats te maken voor fabrieken, 't Lam trok met vrouw naar een bejaardenwoninkje in de buurt van de Beckeringhstraat. Vandaar ver huisden ze, vijf jaar geleden, naar Molenschot. Bovenste etage, met een pracht uitzicht over Soest, ,,'t Is wel anders dan zestig jaar geleden", zegt hij nog eens, „maar het uitzicht is nog mooi". Tot zijn 65ste jaar deed hij grondwerk: wegenbouw, waterleiding, riolering enz. Hij deed dat ook voor de R.K. Kerk van Nieuwerhoek. „Handwerk, me neer; diep de grond in, voor de funde ring, Twee meter brede ringen, vol- Otto 't Lam en zijn echtgenote storten met beton; vier op elkaar waar de pilaren van de kerk op stonden. Onder de toren kwamen ringen van twee en een halve meter. We hadden enorme last van het grondwater, dat onder het veen doorstroomde. Grote gaten vielen er soms plotseling", 't Lam weet nog dat dat gebeurde onder de pastorie. „Op een morgen bleek al het werk van de vorige dag weggezakt te zijn. En dan begonnen we maar weer van voren af aan. Met het handje, meneer!Het loon was twintig gulden per week en daarvan ging 1,05 naar de bond. „Ik voelde het als m'n plicht georganiseerd te zijn. Dat was in die jaren een voornaam iets. Eerst was ik lid van de Land van Tuinbouwbond, maar al vlug ging ik over naar de bouwbond. De afdeling Soest had wel 400 a 500 leden. Men leefde mee. Iedere maand een ledenvergadering waar alle informatie van het hoofdbestuur ge zamenlijk behandeld werd. Tegen woordig komen ze nog maar eens per jaar bij elkaar. Ze weten niet eens waar hun contributie naar toe gaat. Alles wordt van bovenaf geregeld en daar nemen ze blijkbaar genoegen mee". 't Lam was aktief; veertien jaar was hij penningmeester van de afdeling. Iedere week organiseerde het bestuur een kaartavond, die goed bezocht werd. De jaarlijke kerstviering met de kinderen van de leden, was een gebeur tenis waar men naar uitkeek. En zo waren er nog meer dingen, 't Lam was ook bestuurslid van de coöperatie „Werkmans Welvaart"; de kruide nierswinkel, waar de leden tegen lage prijzen levensmiddelen konden kopen. Menigeen bewaart daar heel goede herinneringen aan. Het was ook wel nodig, want er werd in verhouding weinig verdiend. Helemaal bar was het in tijden van werkloosheid. „Dan beurde je een tientje en daar moest de contributie voor de bond dan nog af. Als je dan erin slaagde een dag werk te vinden, dan moest je van het bedrag dat je dan ontving nog een/derde afstaan aan de gemeente. Een slechte tijd hoor!" Na de oorlog werd het beter. De vakbonden kregen greep op de lonen en daar hebben de mannen van het „eerste uur" aan mee gewerkt, 't Lam was er één van en hij verdient de huldiging méér dan wie ook. Toen hij 25 jaar lid was, kreeg hij een speld; daarna is er van huldigingen niets meer gekomen. De schade kan vrijdag 25 januari ingehaald worden. Voor 't Lam hoeft dat overigens niet zo direct. Hij is blij dat hij heeft kunnen doen wat er gedaan moest worden. En hij profi teert daar met zijn vrouw nu ook van. „Die sociale voorzieningen zijn er ge komen dankzij de vakbonden, want zonder de bonden was er nog niks. Daar ben ik .van overtuigd", aldus 't Lam. Iedere laatste zaterdag van de maand m.m.v. Billy Claussen^— 4 gangen Keuzemenu 47,50 p.p. Aanvang 20.00 uur L Tijdige reservering gewenst! RESTAURANT 50ESTER8ERGSESTRAAT 188. L SOESTOUINEN TEL. 02155 12739 Ter viering van haar tienjarig bestaan komt de toneelvereniging „Soester Applaus" met het Franse blijspel van Michel Fermaud „Zachtjes met de deuren". De uitvoering vindt plaats op vrijdagavond 25 januari a-s. in de grote zaal van het dorpshuis „de Borg". Het getuigt van moed om dit stuk, waaraan liefst tien amateurspelers hun krachten geven, in te studeren en voor het jubileum op te voeren. Bij wijze van kanttekening schreef Marja Krudde, de regisseuse van de vereniging in het programmablad: „Het is bekend dat Franse blijspelen niet dikwijls op het repertoire staan van een amateurtoneelvereniging, daar zij een gedegen rolkennis en een bijzonder vlot spel verlangen. De ver eniging „Soester Applaus" heeft voor de viering van haar tienjarig bestaan deze uitdaging aangenomen, wat dus het uiterste vergt van het acteertalent van de spelers". 01010 waarin de vader tevergeefs probeert zijn huisgenoten aan de gezamenlijke maaltijd te krijgen. Wanneer hem dat uiteindelijk toch gelukt valt de toepas selijke uitspraak: „we hebben hier allemaal één ding gemeen en dat is dat we op hetzelfde adres wonen". Het belooft zoals gezegd een boeiende avond te worden en daarom is het eigenlijk te betreuren dat de toneel accommodatie in „de Borg" er nog niet geheel op ingesteld is om toneel verenigingen een optimale voorziening te geven. Gezien de bereidheid van „Soester Applaus" om ondanks dat daar toch te spelen, mag gehoopt worden dat die noodzakelijke voorzie ningen op den duur wel aanwezig zullen zijn. Na afloop van de voorstelling is er overigens gelegenheid voor een dansje. Vanaf vrijdag 15 januari a.s. zijn toegangsbewijzen te bestellen bij het WV-kantoor aan de Steenhoff straat of telefonisch bij het sekretariaat van de vereniging: 21704. Daar kan men zich ook aanmelden als lid en toekomstig toneelspeler. Het „Soester Applaus" verdient onze waardering en hulde voor het moedig doorgaan, nu al tien jaar, op de lang niet makkelijke toneelweg. Alle geluk van de wereld had de 55- jarige mevrouw R. uit Huizen, die zondagmiddag tijdens een wandeling in het vrij stille Monnlkenbos kwam te vallen. Zij kon niet meer opstaan maar heel toevallig werd zij gevonden door bospolitieman Van Galen. Hij liet de ambulance waarschuwen, waarmee zij voor onderzoek naar het ziekenhuis Zonnegloren werd gebracht. Sft njirTC Delicatessen S? JUH.IVIClO Wijnkopen] VAN WE EDESTRA AT 90 - TELEFOON 02155-12404 (behalve's maandags) Er blijken in de gemeenteraad nu toch weer tegenstanders te zijn van het plan Dalweg-Noord, zoals dat door een werkgroep is ingevuld. Het gaat daarbij niet zozeer om de bouw van een nieuw gemeentehuis en een nieuw politiebureau, maar om de verdere invulling met woningen, sportvoorzienlngen en een marktplein. In de commissie ruimtelijke ordening werd het plan behandeld en daar bleken de CDA-er Bolhuis en Jonker van D'66 zich niet met de „toevoegingen" te kunnen verenigen. Bolhuis vreesde verzet uit de bevolking en daardoor vertraging van de nieuwbouw. De overige commissieleden [VVD, PvdA, P.S. en de CDA-er Oldenboom] konden zich echter geheel met de opzet vereniging. De gemeente is met deze opzet op de goede weg, vonden zij. zende bijzondere bestemming van het gebiedje tussen Molenstraat en Dal- weg naast de daar voorgenomen wo ningbouw, was nog niet bekend; het marktplein was nooit in discussie ge weest, maar het was wel het geogra fisch middelpunt van de gemeente) ging de commissie in meerderheid akkoord met het plan. Het bezwaar van de heer Bolhuis betrof niet de nieuwbouw van gemeen tehuis en politiebureau op het terrein achter de sporthal Beukendal. De be sluiten daartoe waren al eerder in een gemeenteraadsvergadering genomen. Maar zowel de heer Bolhuis als de heer Jonker vonden dat het in eerste instan tie daarbij moest blijven. De rest (sportaccommodaties, markt en wo ningen) kwam in een later stadium aan de orde, zo men daar al toe zou willen besluiten. Bolhuis maakte duidelijk dat die voorzieningen niet persé nodig waren om de beide overheidsgebouwen in een „goede context te plaatsen", zoals de planopstellers beweerden. In het groen zouden de gebouwen ook goed uitkomen. Bolhuis vreesde dat daardoor onnodige discussies zouden oplaaien en beter was het daarom deze invulling over te laten aan de inspraak. Een vraagteken zette hij ook bij het marktplein. Dat hoorde hij winkels thuis en zeker niet bij officiële gebou wen. Verder veronderstelde hij dat er verkeersproblemen op de Dalweg zou- Bij ontwikkelen en afdrukken van een volle kleurenfilm krijgt u van ons een waardebon vooreen mooie gratis vergro ting kado! Afhankelijk van het negatief in het formaat 13 x 18 of 13 x 13 cm. Twee volle kleurenfilms geven u zelfs recht op een nóg grotere vergroting 20x28 of 20 x 20 cm. (negatief naar keuze). Breng vóór 23 februari uw volle kleurenfilm Birkstraat2, Soest, tel. 12874 Het belooft daarom niet alleen voor de bezoekers, maar ook voor de acteurs een boeiende avond te worden. Die acteurs zijn Bep de Graaf (vader); Truus Kudders (moeder); Toos Slagt (Dominique)Leo Pappot (Francois) Clara de Vries (Danielle); Irma van der Gast (Pinky); Mia Kraal (groot moeder); Cocky Bisschop (Arlène); Herman van Konkelenberg (George) en Anne Holtrop (oude heer). Het gaat over een rommelig gezin HET INSTITUUT VOOR EFFEKTIEVE TALENSTUDIE ENGELS DUITS FRANS SPAANS ITALIAANS NEDERLANDS Individuele talenpraktikumkursussen (10, 40, 60 of 100 uur) voor beginners gevorderden vèrgevorderden algemeen, toeristisch, commerciëel, economisch en technisch taalgebruik. Iedere morgen, middag en avond lessen. SPREEK NOG VOOR DE ZOMER EEN VREEMDE TAAL Inlichtingen 033-729097 Ook in de opruimingstijd is het de moeite waard, toch even te komen kijken bij Artihome: komplete in terieurverzorging, waar de binnenhuis architekten u graag adviseren bij uw keuze. HBÉHI Burg. Grothestraat 1a - Soest den komen vanwege de bereikbaarheid van het te creëren plein. Aanzienlijk minder somber was me vrouw Korthuis (VVD). De invulling was een kwestie van het indelen van de ruimte om zodoende de bouwplaatsen van gemeentehuis en politiebureau te kunnen bepalen. Wel voorzag zij even eens wat verkeersproblemen, maar zij hoopte op spoedige aanvang van de bouw. De heer Jonker (D'66) deelde de opvat tingen van de heer Bolhuis, maar de heer Nuijten (PS) daarentegen was enthousiast. Een vraagtekentje zette hij bij de opvatting of overheidsgebou wen wel een goed decor waren voor een gezellige marktplein en met het oog daarop stelde hij voor de weekmarkt pas te verplaatsen (van de Weegbree straat) na het gereedkomen van de te bouwen huizen. Verder wilde hij weten welke bijzondere bestemmingen men op het oog had voor het gereserveerde terreintje tussen de Dalweg en de Molenstraat en of men dacht aan een 25 meterbad voldoende te hebben. Moest dat bad niet groter worden? De heer Goote (PvdA) hield de heren Bolhuis en Jonker voor dat de raad, en met name hij, aangedrongen had op „aankleding" van het gehele gebied. Marktplein en zwembad waren daar aan toegevoegd en vooral het zwem bad, bij de andere sportaccommoda ties, vond hij een uitstekende gedachte. Wel vroeg hij zich af of dat zwembad niet bij de sporthal gebouwd moest worden, waardoor een gemeenschap pelijk restaurant mogelijk werd. Ook Goote wilde weten welke bijzonde re bestemmingen men op het oog had voor het terrein Dalweg en Molen straat en hij vroeg aandacht voor de bouwhoogte van het gemeentehuis. Naar zijn mening zou het belangrijk ste verkeersprobleem zijn het overwin nen van het hoogteverschil tussen de Dalweg en het marktplein. Tenslotte i gaf ook de heer G. Bei jen (WD) zijn fiat aan het plan. Nadat een yan de planopstellers, ir. P. J. Risseeuw nog een nadere toelichting gegeven had (het verkeersprobleem was oplosbaar; de plaats van het politiebureau was na rijp beraad geko- en moet per 28 februari ach terop uw bromfiets zitten. Voor ƒ99,50 premie (incl. schroeven) krijgt u dat BROMFIETSPLAATJE en polis en... onze service. Eén telefoontje en wij brengen hem. U kunt ook langskomen. Uw persoonlijke adviseur VALERIAANSTRAAT 18 TELEFOON 18540 Lid NBvA De échte begint nu! Met staaapels laag geprijsde restanten, ook licht beschadigde boeken en jeugdboeken. *n Eldorado voor snuffelende boeken wurmen nu bij: SoesterbergsestraatS3 Soest Op DINSDAG 22 JANUARI a.s. heropenen wij onze geheel gemoderniseerde kapsalon. U bent van harte welkom. OUDE UTRECHTSEWEG 57 TELEFOON 14462 Foto: Herman van Dam Wethouder J. Menne geeft het boek voor de bibliotheek aan schoolhoofd H. Knol De bibliotheek van de Rinke Tolmanschool is een boek over de natuur rijker geworden. Maandagmiddag kregen zij het van wethouder J. Menne, in Soest speciaal belast met het milieu. Het was een cadeau van het gemeentebestuur gegeven uit dankbaarheid voor het schoonmaken van de omgeving van de flats aan de Weegbreestraat. De bewoners waren ook dankbaar, want voorzitter A. Hagman van de Stichting Bewonersvereniging Weegbreestraat, bood samen met mevrouw H. Kortland-Vinke, appels aan. De grote vraag is nu of de klok huizen nu weer tussen de struiken liggen, want het is zoals de heer Hagman opmerkteLeuk dat het gebeurt, maar treurig dat het moet! Organisator van deze schoonmaakak- tie was weer Chris Uiterwijk. Hij zorg- de voor de prikstokken en de vuilnis zakken. Er werden er meer dan tach tig gevuld met ondermeer ondergoed en bovenkleding, blikken en flessen, kerstbomen, vuurwerk, een telefoon boek, matten, tapijt, oud-ijzer, een zak chips en sexbladen. Onvoorstelbare rommel, die merendeels door de flat bewoners over de railing gegooid moet zijn. Er werd ook een levende kanarie aan getroffen, die nu liefderijk in de school verzorgd wordt. In zijn toespraakje wees wethouder Menne op de man naar wie de school genoemd is: Rinke Tolman, de 88-ja rige auteur die meer dan vijftig boeken over de natuur in het algemeen en over diverse dieren in het bijzonder, schreef. „Jullie deelname aan deze milieu-aktie is dan ook niet verwonderlijk", zei de wethouder. „Het zat er al lang in. Na de Ludgerusschool (vorig jaar mei)de Ingenhof (in juni)de Stich ting Jeugdwerk Soesterberg (in augus tus) en de openbare lagere school in Overhees (oktober) zijn jullie de vier de school in Soest die meedoet". Daarmee werd ook voldaan aan de in 1968, bij de opening van de school uitgesproken wens, dat de leerlingen van de school die Rinke Tolman's naam kreeg, extra betrokken zouden worden bij alles wat de natuur te bie den had. In de dank van de gemeente werd uiteraard ook Chris Uiterwijk betrok ken en voor de schoolbibliotheek over handigde de heer Menne het iVN-boek: „Doe mee met de natuur". 4 (i

Soester Courant | 1980 | | pagina 3