FEESTJE Regionale samenwerking van brandweercorpsen voldoende fgralis Herbouwplan daggeldershuisje stuit op verzet |ÉS3j TFfj 17089 Huiswerkcentrale Meiners - Soest iwfroting Slachtoffers van de gladheid 2.90 butzelaar „Queimada" in Filmhuis Artishoek DeSoestef Duinen. WIJ LEREN UW KIND STUDEREN ZE ZIJN er weer! LET OP: boekhandel WONING? makelaardij Het BROOD van de welbekende BAKKER KUIPER uit BAARN !c dagelijks vers verkrijgbaar bij EEN GEZELLIG BOUWEN? zoek uw woning zelf uit! Het Beertje Paddington BOEKEN OPRUIMING 18.000 Gulden voor Soester missionarissen Eerste Soester scholenmarkt geslaagd Air-tramp in sportinstuif Zoekt U een middd!wijkstraat 54 telefoon 02155-13539 bs W'to Delicatessen ü\Jrl- IVIt I O Wijnkoperij VAN WEEDESTRAAT 90 - TELEFOON 02155-12404 (behalve 's maandags) Ook in de opruimingstijd is het de moeite waard, toch even te komen kijken bij Artihome: komplete in terieurverzorging, waar de binnenhuis architekten u graag adviseren bij uw keuze. In Filmhuis Artishoek aam de Steenhoffstraat draait morgenavond,-donderdag 24 januari aanvang 20.30 uur, de Italiaanse kleuren film „Queimada" met Marlon Brando. Gillo Pontecorvo voert de regie. „Queimada" is de bijnaam van een suikereiland in het Caraïbisch gebied en betekent „verbrand". Op het eiland voeren de Portugezen een wreed be wind om de negerslaven op de suiker- Ook bruiloftsfeesten en partijen voor grote gezel schappen kunt u m Soest houden. Onze uitstekende keuken en gezellige restaurant staan tot uw beschikking. In gezellige bos rijke omgeving en zonder parkeer- problemen. OESTERBEHGSESTRAAT 1M. SOESTOUINEN. 021 SS -12739. plantages aan de arbeid te houden. Om een slavenopstand te onderdrukken branden zij ooit het hele eiland plat. Na de officiële afschaffing van de slavernij probeert Engeland de Portu gezen van het eiland weg te krijgen. Als agent van de Britse Admiraliteit wordt Sit Wllliam Walker (Brando) naar Queimada gestuurd om onrust te zaaien onder slaven. De opstand komt en een kapitalistische plantagehouder, Teddy Sanchez, schiet de Portugese gouverneur dood. De slavernij wordt afgeschaft en de slaven worden loonarbeiders. Die beginnen dan weer een guerilla-oorlog, welke door Sit William met Britse troepen wordt onderdrukt door het platbranden van het eiland. De opstandelingenleider, Dolores, eerst een medewerker van Sir William, wordt door hem terechtgesteld. Ook Sanchez wordt gedood wegens hoog verraad en tenslotte verlaat ook Wil liam het eiland niet levend. Vrouwen spelen in deze film geen rol; het is compleet een mannenzaak. In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie enmet onze assistentie. Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. Wilt u informatie omtrent onze begeleidingsmogelijkheden? Bel dan Aangesloten bij het samenwerkingsverband voor Huiswerkinstituten ias op 4e woonlaag, moderne keuken met rzien van alle benodigde mers, doucheruimte, begane grond. loek Braamweg r jaren. i" >ent u nou niet n grote tuin of nderhoud en Ie jaren u af. bouw wel eens :ijn. lande villa's die ie eisen die u stelt b villa's worden fantasierijk ontwerp, :e living, luxe bad- lucheruimte en Het wordt immers wd. eens te iderheden. itc.v.-gas. die tevens een spring- id huis. euken, 3 slaapkamers, H en berging op de jen grond). ikken in een hart- ijl met rieten kap en een ur. et open haard en Een aparte zitkamer euken, entree met !t. •ners (uitbreiding ikamer met ligbad en jonderiijke c.v.-gas ■nte, achterliggend ank en tot slot een buitengewoon fraaie uis voor tuinmeubels. met diepe tuin, grote mis met veel sfee&nog verbouwing waarbij de i aan eigentijds camer met open haard, ne beglazing, moderne jimte, toilet en entree, ïrloop en een berg- MET VIJF STALLEN, vergelijking. Kijkt u ;ap, de omgevende •amen. 'eer; balken plafond, keuken, smeedijzeren 5 garageboxen zijn r een plezierige laapkamers met irkamer, badkamer, jimte. sr niet laat beschrijven, en. En niets is een- sllen. woonhuis met s. de Lazarusberg een voonwijkje verrezen, jm rijdt u er makkelijk 3t tussen het groen •ein. open haard en ixe keuken (houten /verkcorner, uche, toilet en hal. rs en overloop, jn berging. ten kap, souterrain aar de stijl van een •midabele ruimte niet naar ook in het n oppervlakte heeft leeld in 4 vertrekken, imer met balken ten hal. s, badkamer, r en overloop, ijkheid voor e, thermopane 'muren met aan- ond van ruim 900 bouw van 6 garage rden. Vaste prijs 147/033-30488 '155-16251 2 03404-51365 Soester Courant van woensdag 23 januari 1 De kostelijke boeken met de avonturen van van 6.50 voor U vindt steeds NIEUWE attraktieve koopjes in onze grandioze Soesterbergsestraat 53 Soest De collecte in de R.K. Kerken van Soest gedurende de Kerstviering heeft in totaal 17.974,55 opgebracht. Door afronding op 18.000 gulden krijgen de acht Soester missionarissen elk 2250 gulden toegezonden. De opbrengst in de Petrus en Paulus- kerk (Soest-Midden) was 9.030,85; in de kerk Maria Onbevlekt Ontvangen (Soestdijk) 4.154,75; in de kerk van de H. Familie (Soest-Zuid) 2.975,89 en in de Joannes Parochiekerk (Soester- veen) 1.813,06. Bij ontwikkelen en afdrukken van een volle kleurenfilm krijgt u van ons een waardebon vooreen mooie gratis vergro ting kado! Afhankelijk van het negatief in het formaat 13 x 18 of 13 x 13 cm. Twee volle kleurenfilms geven u zelfs recht op een nóg grotere vergrotinq 20x28 of 20x20 cm. (negatief naar keuze). Breng vóór 23 februari uw volle kleurenfilm Het al heel oude plan en in de loop van vele jaren ontwikkelde plannetje van de heer H. van de Hengel uit Soest, om een oud-Soester daggeldershuisje te her bouwen is onverwacht op verzet gestuit. De toekomstige buren voelen er niets voor het huisje in hun omgeving te krijgen en dat dan voornamelijk vanwege de bestemming die de heer Van den Hengel er aan wil, en min of meer ook moet, geven. De buren vrezen lawaai-overlast van de toekomstige bezoekers, want het pandje zal. gaan dienen als verenigingsgebouwtje en zaaltje voor kleine bruiloften en partijen. Het daggelderhuisje bij de R.K. Kerk te Soest-Zuid, naar een schilderijtje dat in 1951 gemaakt werd Het gaat in feite om de herbouw van het huisje dat zo'n twintig jaar gele den nog stond op een perceeltje grond naast de r.k. kerk van Soest-Zuid aan de Willibrordusstraat. De grond be hoorde aan de kerk, samen met de grond waarop nu, wat haaks op het kerkplein huizen staan. Het kerkbestuur verkocht indertijd een gedeelte van haar bezit voor dat doel: woningbouw. Het andere deel van de grond bleef eigendom van de kerk en kreeg in het bestemmingsplan Soest- Zuid (in 1971 door de raad; in 1978 door de Kroon goedgekeurd) de bij zondere bestemming ,,b". neergezet mag worden, maar dat bewo nen niet is toegestaan. Dé heer Van de Hengel, die tot dan toe in Soest voor de uitvoering van zijn plan steeds tegen planologische bezwa ren opliep, danwel tegen een grond prijs die hij niet baas kon worden, nam contact op met pastoor Van Wijk en het kerkbestuur. Van die kant bestonden er geen be zwaren toen duidelijk werd dat het daggelderswoninkje dienst zou kunnen gaan doen als verenigingsgebouw- tje. De heer Van den Hengel vroeg de bouwvergunning aan, die hem zonder meer verleend werd; verleend moest worden gezien de bijzondere bestem ming die op de grond rustte. Die vergunning had hij vorig jaar november in zijn bezit; de grond kreeg hij in erfpacht van de kerk. Niets stond en staat de bouw in de weg. Verzet Toch kwam er verzet van de omwonen den en het resulteerde in een aktie die 55 handtekeningen opleverde. Het hoofdbezwaar is wel de te ver wachten overlast met als nevenbezwa- ren de inrichting van een berghok als keuken; de aangevraagde drankver gunning en het feit dat het huisje niet aan horeca-eisen zou voldoen; het overschrijden van een rooilijn en de late ter visie legging van het bouw plan (twee maanden nadat de bouw vergunning was verleend) De omwonenden gingen in beroep bij de Raad van State en het beroepschrift werd maandagmorgen in eerste in stantie behandeld. Daar voerde de heer D. G. Keijzer namens de be zwaarden het woord. Aangevoerd werd ondermeer ook dat een stukje natuur schoon verloren zou gaan; een argu ment dat door de heer Van de Hen gel weerlegd werd. Volgens hem is er meer sprake van een stukje natuur- vuil, gezien het „misbruik" dat er op het moment van gemaakt wordt. Van gemeentezijde werden de bewo ners er op gewezen dat de bijzondere bestemming de bouw van het huisje zondermeer toelaat, mits het gebruikt wordt voor het bijzondere doel. Gebruik Volgens de heer Van de Hengel zijn er met de pastoor duidelijke afspraken gemaakt over het gebruik teneinde misbruik tegen te gaan. Het kerkbe stuur heeft inspraak gekregen en zo is ondermeer bepaald dat tijdens kerk diensten het pandje niet gebruikt zal mogen worden. Ook de sluitingstijd is aan de orde geweest. Van de Hengel: „De bruiloften en par tijen toestand heeft een véél te zwaar accent gekregen. Veel meer wordt ge dacht aan clubs; dam- en schaakver eniging; bejaarden enz. Om het exploi- tabel te maken zal er ook wel eens een bruiloft in gevierd worden, maar echt grote bruiloften kan nauwelijks gezien de afmetingen van het huisje. In de bergruimte wordt een fornuis neerge zet om iets voor de bezoekers warm te kunnen maken. Maar van een keu ken is niet direct sprake' Van de Hengel is enigszins teleurge steld in de aktie van de omwonenden. Nadat hij de bouwvergunning kreeg, bezocht hij uit eigen beweging de meest bij de bouw betrokken omwo nenden. Hij vertelde hun wat er ging gebeu ren en liet een bouwtekening achter. Daarna kwam de aktie. „Als het erop aankomt kan er een gebouw neergezet worden dat drie maal groter is dan wat er nu komt. Volgens het bestemmingsplan mag 50 procent van de grond bebouwd wor den en dat zou een dergelijk groot gebouw toelaten. In overleg met het kerkbestuur beperkte men het tot het daggeldershuisje. Dit ook al om even tuele overlast tot een minimum te be perken en rekening houdend met het karakter van de omgeving", aldus de heer Van de Hengel. Historische plaats Herbouwd wordt een huisje, waarvan er vroeger tientallen op Soest ston den en dan met name juist op die plaats. Komend van de Eng zag het er „wit" van deze woninkjes. Bijna exact op dat perceel stond er een en daarin woonde Maas Hilhorst. Een dochter van deze Maas Hilhorst is getrouwd met Kees Hilhorst; „Kees van Gies" voor de oude Soesders. „Kees van Gies" heeft de architect van het herbouwplannetje, Leo van de Berg uit Soest, met raad bijgestaan om al les zo verantwoord mogelijk van de grond te krijgen. De heer Van de Hengel heeft een groot deel van de bouwmaterialen, verza meld van tientallen slopen in Soest en wijde omgeving, reeds gereed lig gen. Ondermeer de originele stenen (Vechtformaat); gebinten, daksporen; oud-Hollandse dakpannen; Drede zol der-delen; Goudse steentjes; zolder balkjes en oud-riet. Zo'n daggeldershuisje kenmerkt zich door de rieten wolfeindskap, een 9- ruitsschuifraam met luiken in de voorgevel en een zijgevel van 1.60 me ter hoogte. Er staan er nog enkele in Soest, zij het dat er dikwijls ondeskundig aan gesleuteld is om het bewoonbaar te ma ken aan de eisen van de huidige tijd. Het ziet er nu naar uit dat er weer een origineel daggeldershuisje terug komt en wat de overlast betreft zal de tijd veel leren. Vast staat wel dat met gebruikmaking van de Algemene Verordening Soest overlast zeker bin- nen de perken gehouden kan worden. Voorlopig is het laatste woord aan de Raad van State. Vorige week donderdagavond werd in „De Open. Hof" een scholenmarkt ge houden, die georganiseerd was door de plaatselijke afdeling van de Vereni ging voor Openbaar Onderwijs. Er waren tien marktkraampjes inge richt voor de diverse schooltypen uit Soest en de regio. Meer dan 200 bezoe kers maakten gebruik van deze infor matie-avond, om al of niet vergezeld van hun kinderen over de verschillende mogelijkheden van vervolgonderwijs beter te worden ingelicht. De scholengemeenschap Eemland, de openbare Mavo en de LEAO werden druk bezocht en de VOO liet zich ook niet onbetuigd om de ouders, door middel van dia's, op de hoogte te stellen over de participatie in het onderwijs. Al met al een groot sukses waarmee bewezen is dat een dergelijke avond in een behoefte voorziet. De Air-tramp, het luchtgevulde spring kussen, is a.s. zaterdag opgesteld in de sporthal Beukendal. Alle deelnemers en bezoekers aan de sportinstuif mo gen er gebruik van maken. Met een handdruk en bloemen neemt wethouder Plomp afscheid van brandweerchauffeur H. van der Heiden. Rechts de heer J. Groart. Brandweercommandant J. Groart van de Soester brandweer, is van mening dat één regionale brandweer niet effectiever zal werken maar de burger aanzienlijk meer geld gaat kosten. Met de huidige regionale sa menwerking kan zeker volstaan wor den. „Soest kan er echt wel buiten", aldus de heer Groart tijdens het vorige week gehouden traditionele brand weeravondje. Groart heette deze avond loco-burgem- meester Plomp en zijn echtgenote welkom. Van burgemeester mevrouw Corver had men in december tijdens een extra ledenvergadering reeds af scheid genomen en haar bij die gele genheid benoemd tot erelid. Tot de bijzondere gasten van deze januari-avond behoorden ook kapitein Schulte van de tankwerkplaats; de heer Vonk, brandweercommandant van de vliegbasis en zestien brand weerlieden uit het Duitse Kevelaer. Terugblikkend op het voorbije jaar merkte de heer Groart op dat de brand schade vooral door de enorme brand bij Chemco (5 miljoen) opliep tot het formidabele bedrag van ruim 6% mil joen. Dank bracht hij aan de brandinspectie in verband met de prettige samenwer king voor de modernisering van mate rieel. Soest heeft van deze inspectie een bluswagen in gebruik, waaraan, zoals de heer Groart constateerde, „heel wat mankementen ontdekt zijn". Dat gaf niet omdat dat het doel van het gebruik was. Soest zou er bij de definitieve aanschaf van een nieuwe wagen zelf profijt van hebben. Hij bood vervolgens de heer Plomp het eerste exemplaar van het jaarverslag 1979 aan, waarna deze namens het gemeentebestuur afscheid nam van hoofdbrandwacht H. van der Heiden. Van der Heiden kreeg naast zijn offi ciële ontslagbrief een met bloemen opgemaakte koperen brandweerhelm. De brandweervrijwilligers bedachten hun scheidende collega met grammo foonplaten, muziekcassettes en een kaartspel. Hij werd tot buitengewoon- lid benoemd terwijl zijn echtgenote een bloemetje kreeg. Jaarverslag In het jaarverslag wordt melding ge maakt van een aantal grote branden. De brand bij Chemco op 4 oktober spande wat de schade betreft (5 mil joen gulden) de kroon. 450.000 gulden was de schade van de brand die op 31 maart de drogisterij „De Pil" in de as legde en 400.000 gulden van de brand op 28 december waardoor de kleuterschool „Hummelhonk" verloren ging. Ander halve ton schade veroorzaakte de brand op 2 januari in de modezaak Bobby's Fashion aan de Burgemeester Grothestraat; 75.000 gulden de brand op 10 augustus in een schuur aan de Koningsweg en 2 ton de brand op 30 oktober in het pension voor buitenland se werknemers aan de Burg. Grothe straat. In totaal rukte de brandweer vorig jaar 285 keer uit; 83 keer in verband met wateroverlast (31 mei, 37; l juni 14; 3 juni, 2; 4 juni. 26 en 5 juni, 4 maal) records die vermoedelijk niet licht gebroken zullen worden. Voorzitter R. E. H. Buss, maakt in zijn voorwoord bij het jaarverslag de op- kom naar merking dat er ook weer de nodige diploma's werden uitgereikt. „Daarbij vraag je je af of de Soester, maar ook de Nederlander in het algemeen, zich wel eens realiseert dat vele vrijwilli gers avonden per week oefenen, cursus volgen en studeren voor hun belang", aldus de heer Buss. Met een duidelijke hint naar de aan stelling van een extra brandpreventie officier, zegt hij: „Desondanks blijft ook voor brand gelden „voorkomen is beter en goedkoper dan blussen". We hopen dat dit besef in 1980 een hogere prioriteit mag krijgen". Wat dat oefe nen betreft werden vorig jaar 51 oefen een stortkoker; één bosbrand; 8 afval- branden; 2 keer vals alarm; 12 bui- tenbranden; 2 keukenbranden en 5 keer bijstandverlening. Het einde van de vorstperiode leverde zoals gebruikelijk een aantal slachtoffers op. Zondagavond al maakten diverse automobilisten kennis met lantaarnpalen en bomen, waartegen zij terecht kwamen na een korte glijpartij. Maandagmorgen nog slipte de heer R. G. op de Regentesselaan toen hij voor een tegenligger moest afremmen. Hij gleed tegen een geparkeerde wagen, welke doorschoof naar een daarvoor staande auto. Ook aan de andere kant van de weg werd nog een auto geraakt. Het bleef bij blikschade. avonden georganiseerd, terwijl ook nog een keer deelgenomen werd aan een oefening in regionaal verband. Van deze laatste oefening zei comman dant Groart in zijn openingswoord: „Ze zijn beter georganiseerd dan el ders voor regionale brandweren. Laten we het daarom maar zo houden als het nu is. Ik weet niet hoelang dat.kan, maar laten we het wel proberen". De uitrukkingen betroffen vorig jaar 184 maal hulpverleningen; 20 keer een binnenbrand; 21 keer loos alarm; 6 bermbranden; 8 uitslaande branden; 6 autobranden; 3 schoorsteenbranden; 5 keer brand in een container en 2 keerin een stortkoker; 2 keukenbranden en 5 keer bijstandverlening. Birkstraat2, Soest, tel. 12874

Soester Courant | 1980 | | pagina 3