De jacht op vergeten olietanks is geopend t! W M mid Pub Flehite weggooien of bewaren??? de gemeente soest vraagt uw aandacht voor; gemeente soest Jaarbeurs Utrecht 24 t/m 27 januari '80 •rabw®. •KBEWJ® v Weekend-opvangdienst voor mensen in geestelijke nood A. VAN GINKEL Personeel gevraagd een jeugdige administratieve medewerk(st)er Verleende bouwvergunningen Bouwzaken Hinderwet Informatieavond over bebouwingsplan terrein „Gouden Ploeg" op maandag 28 januari Openbare commissievergadering Stichting L.O. en Sport V oorlichtingsavond Diabetes Vereniging Nederland Antiek gestolen HET IS GEEUZWART Telefooncel en verkeerslichten Soesterberg Operatie Tankslag in Utrecht Tip Ook in Soest straks Aktie „Tankslag" Hinderwet Uitbreiding bureau Sportstichting Gekleurde parkeerstroken Nieuwe weg/ Beukenlaan yTri'etijdsneuv^n M 5 Soester Courant van woensdag 23 januari 1980 Bij de afdeling bevolking, burgerlijke stand, verkiezingen en militaire zaken van de gemeentesecretarie wordt gevraagd: die zal worden belast met loketwerkzaamheden en ander administratief werk. Vereist: een opleiding op tenminste MAVO-niveau. Het bezit van een HAVO-diploma strekt tot aanbeveling. De regeling voor studiefaciliteiten is van toepassing. Salaris: afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring van f 1626,- tot f2148,- bruto per maand (voor 21 jaar en'ouder). Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen aan de gemeentesecretaris. Postbus 2000, 3760 CA Soest binnen 10 dagen na verschijning van dit blad onder vermelding van het vacaturenummer 79-43H. Niet-gebonden besluiten Verlening d.d. 15 januari 1980. a. aanbrengen van een dakkapel en bouwen van een kelder op een terrein gelegen aan de Hildebrandlaan 27, (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie C, nummer 2917) b. uitbreiden en verbouwen van een kantoor voor maatschappelijk werk op een terrein gelegen aan de Birkstraat 84, (kadastraal bekend ge meente Soest, sectie V, nummer 2766 c. uitbreiden van een garage op een terrein, gelegen aan de Heideweg 66 (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nummer 2542). Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB), kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de beschikking bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. Openbare bekendmaking) Toepassing artikel 19 Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet. i Bij het college is een aanvraag binnengekomen voor: het bouwen van een verdieping op een bestaande drukkerij aan de Paral lelweg 11 (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie K, nummer 2161). Genoemd bouwplan ligt vanaf vrijdag 25 januari 1980 gedurende 14 dagen ter inzage op de gemeentesecretarie (afdeling I) op de werkdagen tussen 9 en 12 uur. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bij het college van burgemees ter en wethouders schriftelijke bezwaren ingediend worden tegen het voor genomen bouwplan. Op de gemeentesecretarie (afdeling I) ligt ter inzage een verzoek om een vergunning van: Gielen B.V., Van Weedestraat 9 te Soest om een vergunning tot het op richten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting tot opslag van maximaal 300 kg. vuurwerk op het perceel Van Weedestraat 9 te Soest. Schriftelijke bezwaren kunnen worden ingediend gedurende 4 weken na de ze publicatie. Op dinsdag 19 februari 1980 wordt om 9.00 uur in het gemeentehuis, af deling I, de openbare zitting gehouden, waar gelegenheid bestaat persoon lijk of bij gemachtigde bezwaren in te brengen. N.B. Inwoners van deze gemeente zijn later gerechtigd tot het instellen van beroep, indien zij in persoon of bij gemachtigde op bovenbedoelde zitting zijn verschenen. Andere belanghebbenden kunnen volstaan met het schriftelijk inbrengen van bezwaren binnen de gestelde termijn. In „De Borg", Overhees, wordt maandagavond 28 januari om 8 uur een informatieavond gehouden over het bebouwingsplan terrein voormalige Gouden Ploeg aan de Middelwijkstraat. Dit plan voorziet in de bouw van 48 wooneenheden. Het betreft hier 8 be jaardenwoningen, 28 woningen voor tweepersoonshuishoudens en 12 wo ningen voor éénpersoonshuishoudens. Aan de hand van tekeningen zal het plan die avond worden toegelicht. Geïnteresseerden zijn van harte welkom. Een maquette van het plan alsmede de tekeningen zijn te bekijken in het gemeentelijk Informatiecentrum, Steenhoffstraat 9a (tegenover het ge meentehuis). dinsdag 29 januari -19.30 uur - gebouw gemeentewerken. Lange Brinkweg: Stichting Lichamelij ke Opvoeding en Sport Op de agenda staat o.m. het sluiten van een huurovereenkomst met de Stichting Wijkdiensten centrum De Borg voor het huren van de sportzaal en de grote zaal. het nemen van een beslissing op het verzoek van „De Springbokken" tot de aanschaf van mattenwagens t.l.v. de valmatten in diverse gym nastieklokalen. advisering aan het gemeentebestuur inzake de nota „aanleg sportvoor- zieningen Soesterberg". het beslissen op het verzoek om toe te treden als deelnemer tot de Stich ting van de Postduivenvereniging Soest, zaalvoetbalver. De Kluis en zaalvoetbalver. Polboys. de huur van het gymnastieklokaal in het Dorpshuis te Soesterberg door AGAVS alsnog in te passen in het systeem hoofdelijke omslag gebruiksvergoedingen. herziening van het bestuursbesluit (d.d. 4.12.1979 agendapunt 5) inzake inpassing huur gymnastieklokaal het Dorpshuis te Soesterberg door KVO. bespreking locatie sporthal als vermeld in programma van eisen en structuurschets Dalweg Noord. De stukken voor bovengenoemde vergadering liggen ter inzage in het ge meentelijk Informatiecentrum, Steenhoffstraat 9a (tegenover het gemeen tehuis). Spreekrecht publiek 1. Vanaf één kwartier vóór en tot aanvang der commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter der commissie opgeven voor het stellen van vragen of het geven van een toelich ting bij een bepaald agendapunt. 2. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de gelegenheid hun opmerkingen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 mi nuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. 3. De commissie kan de door de sprekers uit het publiek gemaakte opmerkingen bij haar beschouwingen betrekken. De voorzitter kan, indien daaraan bij de meerderheid van de com missie behoefte blijkt te bestaan, de sprekers uit het publiek vragen hun opmerkingen bij de behandeling van het agendapunt te verdui delijken of aan te vullen. Sinds enkele jaren is er nu ook in de weekends voor de Inwoners van Soest en omgeving een weekendopvangdienst. Wat houdt die hulpdienst nu in? Voor wie is de dienst bestemd? Een exact antwoord konden wij als redaküe niet geven. Reden voor ons om een gesprekje te hebben met enkele vrijwillige .medewerkers van de weekend-opvangdienst Soest, teneinde U, lezer, belangrijke informatie te kunnen doorgeven. Om te beginnen een stukje geschiedenis. Zo beknopt mogelijk, want uiteindelijk gaat het er niet om, wat de hulpdienst gedaan heeft, doch wat de huidige werkzaamheden van de weekend-opvangdienst zijn. Aanleiding tot het opzetten van de weekend-opvangdienst was het feit, dat in de weekends geen hulp aanwezig was voor mensen in geestelijke nood. Uit hulpvragen die regelmatig bij de Soester politie binnen kwamen bleek een duidelijke behoefte aan deze vorm van hulpverlening. Na een lange voor bereidingsperiode slaagde een team vrijwilligers erin om van de gemeente Soest een subsidie te krijgen voor een experimentele periode. In 1977 werd gestart met een werk groep die in de weekends hulp bood. De aanvragen liepen via de politie. Op 16 maart vorig jaar kon het experiment „Weekenddienst Maatschappelijke Hulpverlening" gaan starten als ge subsidieerd experiment. Er kwam een speciale telefoonnummer (19911). Dit nummer wordt bemand door de brand weer, die als centrale meldingspost fungeert. De dienstdoende vrijwilli gers kunnen via een semafoon (z.g. piepertje) worden opgeroepen. De dienstdoende hulpverlener begeeft zich dan naar de hulpvrager teneinde te proberen de problemen op te lossen. De weekend-hulpdienst is dag en nacht bereikbaar van vrijdagavond 19.00 uur tot maandagmorgen 7.00 uur. Wie kunnen er nu bij zo'n hulpdienst terecht? Eigenlijk iedereen die in gees telijke moeilijkheden zit. Moeilijkhe den van tijdelijke of langdurige aard. Ieder mens heeft zulke moeilijkheden, vaak veroorzaakt door de „harde en gevoelloze" maatschappij, door con flicten en spanningen. Door verande ringen als verhuizingen, sterfgevallen, langdurige ziekten, ander werk enzo voort. Om een paar geestelijke moeilijkheden op te noemen: angsten, radeloosheid, gespannenheid, neerslachtigheid, ob sessies, schuldgevoelens, verward heid, eenzaamheid, leefproblemen met andere mensen, in het gezin, huwelijk of op het werk. De meeste problemen waarmee de weekend-hulpdienst te maken heeft, zijn de eenzaamheid, verslaving en huwelijks- of gezinsmoeilijkheden. Ge bleken is, dat veel menen te lang wachten met het vragen om hulp. Maandagavond 28 januari a.s. houdt de D.V.N. een voorlichtingsavond in het Medisch Centrum, Nieuwewegl4. Aan vang 8 uur. De film „De zes en twintiger" zal vertoond worden. Dr. J. Glerum, inter nist van het ziekenhuis „Zonnegloren", zal deze film nader toelichten en is bereid de hierna te stellen vragen te beantwoorden.' Mej. E. Wagenaar diëtiste van „Zonne gloren" zal aanwezig zijn om vragen over het dieet te beantwoorden. Tijdens de pauze is er gelegenheid om voorlichtingsmateriaal en spuiten en naalden te kopen, terwijl er ook een stand aanwezig zal zijn met suikervrije artikelen. Ook belangstellende niet-leden zijn van harte welkom. Super Van Dam geeft deze voorlich tingsavond extra reliëf door een ver koopstand in te richten. Daar kan men terecht tijdens de pauze. Uit een te koop staande, maar nog niet ontruimde woning aan het Kerkpad werden een antieke naaimachine en een antieke delftsblauwe koffiemolen gestolen. Naar de dader wordt uitge keken. ETEN APART Geopend: 's maandags t/m zondags vanaf 17.00 uur. Lunchuur: 's maandags t/m vrijdags van 12.00 tot 14.00 uur. Dinsdags gesloten. SOESTERBERGSESTRAAT 107 SOEST -TELEFOON 02155-20202 Alcohohol- en drugsgebruikers komen vaak pas om hulp, wanneer men al geruimte tijd verslaafd is. Eenzame medemensen vragen soms pas om hulp, wanneer ze het leven moe zijn. Gezins- en huwelijksmoeilijkheden komen pas aan het licht, wanneer de situatie thuis ondraaglijk is geworden. Reden hiervan is, de zg. „drempel vrees". Angst om in contact te komen met bekende namen als psychologen, maatschappelijk werkers en psychia ters. Blijkbaar bestaat er nog steeds de angst, door de maatschappij afgekeurd te worden, wanneer men met zijn problemen niet aan de algemene nor men voldoet, wat die ook mogen zijn. Waar wij als redactie nog eens extra de aandacht op willen vestigen is het feit, dat dè hulpvragers te allen tijde anoniem blijven. De hulp wordt ver leend door een team van 12 deskun dige helpers. Hulpverleners die elk weekend klaar staan om geheel vrij willig hun medemens in geestelijke en/of sociale nood te helpen. Als afslui ting een deel van een brief gericht aa'n de lezer van de Soester Courant die de redactie van de weekend-opvangdienst ontving. Een brief waaruit duidelijk blijkt, dat de hulpverleners er alles voor willen doen, om zo goed mogelijk hulp te bieden. „Wij willen hulp bieden. Door een gesprek, door te luisteren en er te zijn. Na het weekend houdt het contact op tenzij U daar anders over denkt. U hoeft niet bang te zijn, dat U wanneer U contact met de weekenddienst heeft gehad verwezen moet worden of iets van dien aard. De bedoeling van de weekendopvang is, U door dat weekend heen te helpen. Dit heeft voor U verder geen enkele consequentie. De door U verstrekte informatie over Uw moei lijkheden zijn strikt vertrouwelijk. Er wordt wel wat opgeschreven omdat het aantal keren dat een beroep op onze groep wordt gedaan, bepalend is voor de beslissing of wij met ons werk doorgaan of stoppen. Registratie vindt alleen anoniem plaats." Mocht U, lezer ooit behoefte hebben aan een gesprek, hulp of advies in een moeilijk geestelijk probleem, bel dan gerust de weekend-opvangdienst. Daar staan altijd mensen voor U klaar die nog tijd hebben om naar U te luisteren en die bereid zijn, al is het 's nachts, te helpen met het oplossen van Uw pro blemen. Uiteindelijk heeft ieder mens recht op een waardig bestaan. Telefoonnummer van de weekend opvangdienst is 02155-19911. en moet per 28 februari ach terop uw bromfiets zitten. Voor f99,50 premie (incl. schroeven) krijgt u dat BROMFIETSPLAATJE en polis en... onze service. Eén telefoontje en wij brengen hem. U kunt ook langskomen. Uw persoonlijke adviseur VALERIAANSTRAAT 18 TELEFOON 18540 LidNBvA Het college heeft het verzoek gekregen om te bewerkstelligen dat in Soester- berg-Noord een telefooncel wordt ge plaatst. Ook werd verzocht de tijds duur van het oversteken door voetgan gers bij de verkeerslichteninstallatie kruispunt Amersfoortsestraat/Veldm. Montgomeryweg weer eens te bezien. Het college zal het verzoek om in Soesterberg Noord een telefooncel te plaatsen ondersteunen. Omtrent de verkeerslichtinstallatie gaat er nog maals een schrijven naar Rijkswater staat. In de provincie Utrecht is sinds enkele maanden een vreedzame strijd aan de gang: Operatie Tankslag; een aktie die tot doel heeft om olie te verwijderen uit ongebruikte olietanks die nog in tuinen liggen. Duizenden mensen morsen olie zonder het zelf te weten. Sinds de jaren zestig zijn namelijk veel mensen van ollestookverwarming op aardgas overgegaan. Dat was niet alleen goedkoper maar bovendien gezonder voor het milieu, want aardgas stookt schoon. Daarbij werd echter één ding vaak vergeten. Na het ombouwen van de installatie bleef de olietank achter in de tuin. In zo'n niet langer gebruikte tank gedraagt achtergebleven olie zich bijzonder agressief. Vroeg of laat gaat zo'n tank dan ook lekken. Druppel na druppel, maar wel steeds sneller loopt de olie weg, waardoor het grondwater wordt verontreinigd. Niemand die het merkt, totdat het in huis, of bij de buren onaangenaam naar olie gaat ruiken. Misschien ligt er ook in uw tuin 5 ergens een „vergeten" olietank. B Dan is er nu gelegenheid om een i kleine milieuramp te voorko- men. Vraag de vorige bewoners B van uw huis waar de tank zit, als I u 'm zelf niet kunt vinden. Ziek Gelukkig worden bloemen en planten eerder ziek dan mensen. Wanneer de tuin het minder goed gaat doen is de ondergrondse boosdoener meestal vlug gevonden. De eigenaar van de lekken de tank is wettelijk aansprakelijk. De aangetaste natuur moet weer worden hersteld, de 'schade aan derden ver goed, en de verontreinigde grond uitge graven en verwijderd om verder moge- Enige maanden geleden heeft in een aantal plaatsen in de provincie Utrecht de aktie Tankslag plaatsgevonden. Een ieder die achtergebleven olie uit een niet langer gebruikte ingegraven tank had, kon dit opgeven bij de provincie. Deze 'instantie zorgde er voor dat de olie door een firma werd weggehaald. Daarbij werd ook nog geld betaald. In juni vorig jaar ontving men voor elke liter ingeleverde olie 15 cent. De proef was toen zeer suksesvol. Dezelfde aktie wordt nu ook in de ge meente Soest gehouden. In dé maand februari wordt huis-aan-huis een folder bezorgd waarin nadere mededelingen worden gedaan over deze aktie. De folder bevat een coupon welke men dient op te sturen aan de provincie. Er hoevel%geen kosten te worden betaald. Sinds de jaren zestig zijn veel mensen overgegaan van oliestookverwarming op aardgas. Na het ombouwen van de installatie bleef echter de olietank in de tuin achter. In veel gevallen nog ge vuld met olie. Bewezen is dat na verloop van tijd de olietanks gaan lekken. Het gevolg is dan bodemver ontreiniging. Om dit te voorkomen is deze aktie opgezet. Op de gemeentesecretarie (afdeling I) ligt ter inzage een verzoek om een vergunning van: Actief, Nijverheidsweg 71 te Soest om een vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een chemische wasserij op het perceel Smitsweg 16 te Soest. Schriftelijke bezwaren kunnen worden ingediend gedurende 4 weken na de ze publicatie. Op dinsdag 19 februari 1980 wordt om 9.30 uur in het gemeentehuis, af deling I, de openbare zitting gehouden, waar gelegenheid bestaat persoon lijk of bij gemachtigde bezwaren in te brengen. N.B. Inwoners van deze gemeente zijn later gerechtigd tot het instellen van beroep, indien zij in persoon of bij gemachtigde op bovenbedoelde zitting zijn verschenen. Andere belanghebbenden kunnen volstaan met het schrif telijk inbrengen van bezwaren binnen de gestelde termijn. lijk onheil te voorkomen. Geen verze kering die dat risico dekt! En dan te bedenken dat er mensen zijn waar een lekkende olietank voor meer dan hon derdduizend gulden aan schade heeft aangericht. Olie morsen is letterlijk zonde van het geldIn het voorjaar van 1979 werd in Utrecht de provinciale „Verordening grondwater en bodem bescherming van kracht. De provincie wil met deze verordening vervuiling van het grondwater beperken en waar mogelijk voorkomen. Olie in de grond kan waterwingebieden onbruikbaar maken. De drinkwatervoorziening kan daardoor ernstig in gevaar komen. Oude tanks gratis leeg In de provincie Utrecht waar Operatie Tankslag is begonnen, verspreidde de provincie huis-aan-huis folders, waarin precies stond beschreven hoe bezitters van een oude olietank konden reage ren. Na enige tijd komt er dan (na telefonische afspraak) een tankauto voorrijden van een bedrijf dat gespe cialiseerd is in het ophalen van oude olie. Deze firma maakt de oude tank leeg en rekent rechtstreeks met de bewoner af (leegpompen is gratis, bij voldoende voorraad oude olie krijgt de bewoner zelfs nog een aardige vergoe ding per (liter). Wel is het verstandig om de oude tank met zand of water te laten vullen, dat voorkomt bodemven zakkingen. Andere provincies hebben inmiddels belangstelling getoond voor het Utrechtse initiatief. Want er moeten nog duizenden oude olietanks in Neder landse bodem zitten. Van staal of van kunststof, dat maakt weinig uit. Ook kunststof olietanks kunnen op den duur lekken. In Duitsland, waar veel plastic tanks zijn gebruikt, weten heel wat mensen daarvan mee te praten! Voorzichtig met olie Eén druppel olie kan de kwaliteit van vele kubieke meters water aantasten. Als drinkwater is het dan bedorven. Laat daarom nooit olie achter in „de natuur". Wie in zijn tuintje de motor olie uit zijn auto ververst, kan de afgewerkte olie het best in een blik opvangen en dat inleveren bij een garage of pompstation. Heus, niemand kijkt daar vreemd van op. De olie maatschappijen staan immers achter deze voorlichtingscampagne. Komt dat zien! Komt dat zien! Er zit nog wat voor je bij misschien!! j voor je bij A UÉ misschien!! jmL Laatste koopjes! [y Overhemden vanaf25.— SWEATSHIRTS L alle kleuren 29.50 Alle DAMES- Binnen afzienbare tijd zal de huisves ting van de directie en administratie van de Sportstichting en de Stichting Zwembaden aanmerkelijk worden ver ruimd. Het hele pand Steenhoffstraat 6 zal dan dienst gaan doen als huisves ting voor beide stichtingen. Eind deze maand komt het Woongedeelte Steen hoffstraat 6 leeg. De parkeerstroken Nieuweweg, Beu kenlaan etc. zullen duidelijk geaccen tueerd worden door een oppervlakte behandeling met steenslag die door de kleur afwijkt van beide rijstroken. geopend van 10.00-18.00 uür entreebiljet: 6,— p.p. - £51 Voordelige Trein-Toegan'gs- biljetten bij vele HS-stations verkrijgbaar. V.-.. Sinds 19 januari is in Museum Flehite een bijzondere tentoonstelling te bezoeken die als thema „Weggooien of Bewaren" heeft gekregen. Het thema is min of meer gekozen door de direkteur van Flehite, de heer B. G. J. Elias. Aansluitend op de tentoonstelling is ook een projekt van start gegaan, waaraan verschillende instellingen hebben meegewerkt. Zo heeft het thema via de O.A.D. bekendheid gekregen op vele fecholen. Gevolg is, dat ruim zeventien scholen aktief meewerken aan het projekt „Weggooien of Bewaren". Ingegaan wordt op de vragen: wat bewaar je en waarom? Wat gooi je weg en waar om? Wat houdt het begrip waarde ei genlijk in? De samenstellers van de tentoonstel ling hebben duidelijk gefilosofeerd over bovengenoemde vragen. Ze kwa men tot verschillende conclusies. Wij noemen er enkele. Persoonlijk bewaren: Mensen bewa ren iets omdat ze het mooi of inte ressant vinden. Zoiets begint vaak al vroeg. Kinderen sparen kastanjes etc. Ouderen bewaren hun zorgvuldig ge spaarde postzegels in speciale albums en ga zo maar door. Een andere reden om het een en an der te bewaren is de herinnering die eraan verbonden is[ Vaak speelt hier bij het persoonlijk sentiment een be langrijke rol. We denken aan oude fa milieportretten of bijvoorbeeld dag boeken. Een heel ander punt is het weggooien. Op de tentoonstelling in Flehite wordt schematisch weergegeven, hoeveel afval een mens per jaar produceert en waaruit dat afval bestaat. Overi gens is het opvallend dat de tentoon stelling zeer overzichtelijk is opge steld. Bovendien is de uitleg bij de tentoon gestelde voorwerpen overduidelijk en voor een ieder zeer goed te begrijpen. Een zeer inventief grapje van de sa menstellers is een vitrine met in on bruik geraakte voorwerpen. De bedoe ling is, de naam van de voorwerpen te raden. Voor de ouderen onder u misschien erg eenvoudig. Voor de jeugd echter bepaald geen gemakke lijke opgave. Om alle tentoongestelde voorwerpen met naam en toenaam te gaan noemen zou onbegonnen werk zijn. Van vuilnis emmer en dakpantegels tot antieke kleding en snuisterijen zijn te bewon deren in museum Flehite. Een tentoon stelling die voor jong en oud zeer ze ker de moeite van het bezoeken waard is. „Weggooien of Bewaren" is tot en met 24 februari te bezichtigen. Mu seum Flehite is geopend van dinsdag t.e.m. vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdag en zondag is het museum van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Museum Flehite vindt u aan de Westsingel nr. 50 te Amersfoort.

Soester Courant | 1980 | | pagina 5