Zo gezien... Géén daggeldershuisje bij kerk Soest-Zuid Amersfoortse huizen in ruil voor Soester grondgebied „Gouden Ploeg* - woningen worden volgend jaar opgeleverd Geintrein Wethouder mevrouw Van Stiphout naar Vara? UNIEKAAS Rundergehakt Japanse mix WORTELS PETERSELIE Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen K G KOFFIE ziektekosten verzekering Auto uit verkeer Woensdag 30 januari 1980 58e jaargang no23 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per halfjaar f 10.40 Buiten Soest per halfjaar f 20.80 Verschijnt iedere woensdag door GERARDPAUL ALLEEN DONDERDAG OUDE KILO slechts Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG MAGER KILO van 10.98 voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG 250 GRAM slechts Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG 500 GRAM GESCHRAAPTE Zje onze advertentie ALLEEN DONDERDAG Bonen of snelfilter 500 GRAM slechts UIT HET ZIEKENFONDS? vraag vrijblijvende informatie over de aan. „5 minuten voor straks". Laat u vrijblijvend informeren. rrÜll II fi Demmers en Ksr vÜS' de Wotff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 „De bovenleiding is gebroken. Er is geen kijk op een andere trein", aldus de weinig opti mistische en wat onzeker aan doende stationsstem, waarvan de eigenaar ons volledig in het onzekere liet waar we beter aan deden: uitstappen en een bus opzoeken of lijdelijk af wachten Luiheid, een pittige werkdag of wat dan ook deden mij tot het laatste besluiten. „Hoor 'ns hoe ontroerd de con ducteur is", zei één van de twee HTS'ers die tegenover mij zaten en speelden daarbij duidelijk op een deel van het publiek dat behalve mij uit een alleraardigste studente be stond. Het was de ouverture van een al gehele verbroedering, begin nend bij een uitwisseling van kranten en tijdschriften, ge volgd door het elkaar attenderen op lezenswaardige feiten met aansluitende discussies. De, als rechtgeaard overheids bedrijf wel lekker veilig maar zeker niet vlug en voordelig werkende Nederlandse Spoor wegen, lieten ons alle tijd het ijs in de coupé, ondanks de dalende temperatuur, te bre ken en weldra hadden we de grootste pret. Eén van de beide vrolijke kna pen had de studente, die wel iets zag in een treinkaping met dit gezelschap, overtroefd door melding te maken van de ijse- lijke taferelen die zich afge speeld hadden toen een vlieg tuig in de jungle was neerge stort en de overlevenden, na de gebruikelijke voedselvoor raden, elkaar gingen opeten. Na enig heen en weer gepraat werden de mannen plotseling solidair en besloten met één stem tegen, het „malse" meis je als eerste te verorberen als de nood daartoe zou dringen. Vrijwel direkt na deze, voor haar zo fatale beslissing, moes ten we overstappen in een op het andere spoor gereedstaand treinstel. We hebben haar toen uit het oog verloren en tot Soest de tijd gedood met het opstellen van de volgende advertentie tekst: Wil jij, blonde krullebol, vol gende week dinsdag op dezelf de tijd in dezelfde coupé plaats nemen? Eén van ons drieën zal de bovenleiding doorknippen. Opvreten doen we je niet, ten zij je er om vraagt". Op het Weteringpad werd een 25-jarige autobestuurder uit Bussum aangehou den. De wagen was in slechte staat van onderhoud en werd in beslag genomen. Voor de bestuurder krijgt de zaak nog een staartjehij had geen rijbewijs en de auto was niet verzekerd. Het voltallige kerkbestuur van de R.K. parochie Soest-Zuid heeft eenstemmig besloten geen énkele medewerking te verlenen aan de bouw van het daggelders huisje op het terrein van de kerk. Er is ook geen sprake van wélke overeenkomst dan ook met de initiatiefnemer, de heer H. v.d. Hengel, waaronder het bouwspel naast de kerk in erfpacht zou kunnen worden gegeven. Aldus heeft het kerkbestuur afgelopen zondag via een bij de kerk uitgereikt stencil aan de parochianen doen weten. Het kerkbestuur zegt daarin zich ge dwongen te zien „opening van zaken" te geven in verband met de vele kranteberichten welke vorige week over de bóuw van het zogenaamde „verenigingsgebouw" verschenen. De zaak is nu weer tot de „juiste propor ties" teruggebracht, zo zegt het kerk bestuur. In 1978 werd het kerkbestuur benaderd door de heer v.d. Hengel met het verzoek om het daglonershuisje in precies dezelfde staat als oorspronke lijk te herbouwen. Het zou dan voor de viering van het 950-jarig bestaan van Soest gereed kunnen zijn. In de verga dering van 20 juni van dat jaar werd door het toenmalige kerkbestuur in principe medewerking toegezegd. De grond zou in erfpacht gegeven kunnen worden op voorwaarde dat de heer v.d. Hengel voor een afdoende afrastering rond het gehele terrein zou zorgdragen en bovendien het terrein in goede staat van onderhoud zou brengen en houden. In de stencil zegt het kerkbestuur dan verder, dat op grond van bouwkundige voorschriften, de gemeente het bouw plan niet goedkeurde, waarna de heer v.d. Hengel in maart 1979. mét een alternatiefplan kwam. Het had eenzelf de opzet, maar de afmetingen waren groter waardoor de belemmeringen ten aanzien van de bouwvoorschriften waren weggenomen. Het kerkbestuur heeft tegen dit „ver grote" plan een zeer gereserveerde houding aangenomen, vooral ook om dat vanaf het begin aan de heer v.d. Hengel duidelijk was gemaakt, dat het gebouwtje nooit en te nimmer een horeca-functie mocht krijgen. „Tegen de achtergrond van de investe ring en het volkomen redelijk uitgangs punt om kostendekkend te kunnen werken, was dit gevaar reëel aanwe zig", aldus het kerkbestuur. In de vergadering van maart 1979, tijdens het laatste contact met de heer v.d. Hengel, heeft hij dat duidelijk onderkend, aldus de stencil. Verrassing „Een complete verrassing" noemt het kerkbestuur alle recente publicaties en vooral ook het feit dat een vergunning werd verleend voor de bouw van een daggeldershuisje op „haar" grond. Het kerkbestuur verklaart daarom dat; a. zij onkundig was van de stand van zaken omtrent het verlenen van een bouwvergunning op korte termijn b. behoudens de gesprekken in juni 1978 en maart 1979, op bestuursniveau geen contacten meer geweest zijn met de heer v.d. Hengel en dat bovendien die gesprekken nimmer méér dan oriënterend waren; c. er dientengevol ge geen letter op papier staat inzake welke overeenkomst dan ook en onder welke voorwaarden eventueel erfpacht zou kunnen worden gegeven; d. de heer v.d. Hengel vorige week is medege deeld dat het voltallig kerkbestuur één stemmig heeft besloten geen énkele medewerking te verlenen inzake het tot stand komen van dit „Soester boer derijtje" e. vorige week eveneens aan de woordvoerder van de protesterende en verontruste omwonenden (de heer D. G. Keijzer) dit standpunt is door gegeven. Voor de heer Van den Hengel is de ont wikkeling tegenvallend. Hij heeft daar om in februari nog een gesprek met het kerkbestuur om misverstanden uit de weg te ruimen. Of het standpunt van het kerkbestuur daardoor veranderen zal, is niet te zeggen. Do maquette van het „Gouden Ploeg" plan. De twee „blokjes" links zijn bestaande woningen op de Stationsweg Ongeveer vijftig belangstellenden woonden maandag in het dorpshuis „de Borg" de gemeentelijke informa tie-avond bij over het woningbouw plannetje „Gouden Ploeg". Onder hen weer een aantal [28] speciaal genodig den, die in principe, volgens de gege vens van het woningzoekendenbe stand, voor één van de daar te bouwen 48 wooneenheden in aanmerking ko men. De avond verliep bijna exact hetzelfde als de vorige week gehouden infor matiebijeenkomst voor het plan „Al- bert Cuyplaan". Ook nu weer zette wethouder drs. J. Menne uiteen dat met het plan haast gemaakt wordt om bejaarden en kleine huishoudens aan een onderdak te helpen. Een en ander was het gevolg van een vorig jaar door de raad aangenomen nota over één- en tweepersoons huis houdens en de besluiten 35% van de nieuwbouw te bestemmen voor deze categorieën; eventueel grote flats in kleinere op te splitsen en datzelfde zo mogelijk te doen met grotere woningen alsmede een onderzoek in te stellen naar de opvulling van zogenaamde open plekken. Het terrein van de voormalige Gouden Ploeg was zo'n open plek en daarop zouden, nadat de oude openbare Mavo- school was afgebroken, vier woonblok ken van ieder twaalf wooneenheden gebouwd gaan worden. Daarvoor was een terrein van ruim 5000 vierkante meter beschikbaar; grond die door de gemeente in juni 1969 was aangekocht. In het uit 1967 stam mende plan Kerkebuurt, kreeg dit perceel de bestemming bijzondere doeleinden en openbare weg. Daar de Weg-over-de-Eng niet door ging, kon nu woningbouw gepleegd worden; een bijzondere bestemming waar de raad mee akkoord ging. Ieder woonblok bevat 2 bejaardenwonin gen op de begane grond; 3 wooneenhe den voor éénpersoons huishoudens en 7 wooneenheden voor tweepersoons huishoudens. Aan dit aantal kan niet getornd worden in verband met de hoogte van een subsidie van het Rijk. Wethouder Menne zei tenslotte dat hij hoopte dat met de bouw in de maand augustus aangevangen kon worden zo dat volgend jaar april/mei de opleve ring van de huizen kan plaatsvinden. Aansluitend gaf de architect ir. G. Schiller van het architectenburo Inbo te Woudenberg een uitvoerige toelich ting van de indeling van het plan. Daarna was er mogelijkheid om vra gen te stellen, waar schaars gebruik van werd gemaakt. De nieuwe voorzitter van de Soester Zakenkring, de heer W. Schotanus, heeft maandagavond tijdens de traditionele nieuwjaarsbijeenkomst van de kring de suggestie gedaan, de gemeente Amersfoort de door haar gewenste uit breiding van het industrieterrein Isselt tot op Soester grondgebied toe te staan. „Dat Lijkt mij een goede zaak. Het lijkt me alleen nog beter dat Soest in ruil voor het afstaan van een deel van zijn grondgebied van Amersfoort een aantal woningen krijgt voor het bedrijfsleven, in het bijzonder voor leden van de Soes ter Zakenkring". Loco-burgemeester drs. G. Plomp noemde dit een belangrijke suggestie, die het gemeentebestuur in de voorbereidingsfase zal meenemen. In de sprookjesachtige omgeving van het besneeuwde Soester Natuurbad bij kaarslicht en orgelmuziek ontmoetten prominenten uit het Soester zakenle ven elkaar in het restaurant voor de nieuwjaarsreceptie. Onder de gasten waren loco-burgemeester drs. G. Plomp, wethouder D. Hoekstra, ge meentesecretaris mr, J. M. Kruitwa gen, drs. J. C. van Ek namens de Ka mer van Koophandel, hoofden van ge meentelijke diensten en de oud-voor zitters van de Zakenkring de heren A. H. Hoegen Dijkhof en H. Huisma. In zijn nieuwjaarstoespraak zei voor zitter Schotanus onder meer dat in de ondernemingen een optimale commu nicatie-wil een absolute vereiste is. Dat communiceren echter, dat luisteren vooral, is langzaamaan onze dag gaan vullen, maar een uiterst belangrijke bezigheid geworden. „Het individueel te woord gestaan wor den is in de ogen van onze mensen misschien wel de meest bepalende fac tor voor het sociale klimaat in de on derneming. Voor de ondernemer is het een tijdverslindende en energie- vretende bezigheid", aldus de heer Schotanus. Hij was ervan overtuigd, dat het ge halte van het management in de be drijven dusdanig is, dat aanpassing aan veranderde omstandigheden steeds meer ingecalculeerd wordt. „Er wordt van ons ondernemers verwacht dat we de kar altijd in het goede spoor houden, in goede en in minder goede tijden. Met een redelijk goed jaar achter ons, zal nu het kunnen van het management, van de voerman dus, aan de tand gevoeld worden, want wat er op ons afkomt, mag niet onderschat worden. Er is slecht weer op til". „Ondernemers-managers-voerlieden zijn geen ayatolla's, maar toch wel een door de maatschappelijke vernieu wing ietwat gestroomlijnd soort echte potentaten. Mensen dus, die van natu re de drang in zich hebben iets te willen beheersen, macht willen uitoe fenen, maar mensen ook die staan voor de consequentie die verantwoording heet". De heer Schotanus stelde, dat het aanzien van de ondernemingslei- ders uiteindelijk alleen wordt bepaald door het resultaat dat bereikt is en niet door de plannen die gemaakt zijn. Loco-burgemeester drs. Plomp noem de de woningbouw- en woningruimte- problematiek een eerste prioriteit van het gemeentebestuur. Wat dat betreft zijn er goede afspraken gemaakt tus sen de gemeente en de Zakenkring over woningtoewijzing aan personeel in moeilijk vervulbare vacatures. Hierbij zijn ook het Gewestelijk Ar beidsbureau en de Kamer van Koop handel betrokken. „Zo kunnen we wel licht tot betere afspraken komen, al .is het moeilijk hierover snel tot dui delijkheid te komen", aldus de heer Plomp. Hij bood de Zakenkring tenslot te aan, de contacten met het gemeen tebestuur te intensiveren en te struc- tureren om elkaar vaker dan één keer per jaar te ontmoeten. Een aanbod, dat door bestuur en le den als zeer positief werd ontvangen. AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. f20,75 Br andinboedelverzekering va/ 1,75 Aansprakelijkheidsverz. v.a. f 3,95 Rechtsbijstandverzekering v.».f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. f61,60 Kinderen v.a. f30,80 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. f24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. Denkt u om uw bromfiets plaatje? Het moet voor 1 maart in uw bezit zijn. Het ligt voor u bij ons klaar. VJ- G. van ROUWENDAAL Mïurg. Grothestr. 1 la I Soest - Tel. 02155 -164 671 Wethouder mevrouw M. van Stiphout- Croonenberg, lid van dè PvdA-raads- fractie is kandidaat voor de funktie van secretarispenningmeester van het VARA-bestuur. Zij heeft naar deze functie gesolliciteerd en staat als eerste op de voordracht. Mocht zij op 9 februari in de vergade ring van de verenigingsraad benoemd worden, dan betekent het dat zij haar wethouderschap van Soest voor deze fulltime-job zal opgeven. Haar opvolgster zou dan kunnen wor den haar fractiegenote mevrouw J. W. D. P. van Gelder-Cornelissen. Omdat de PvdA-fractievoorzitter drs. H. J. Goote al in een eerder stadium te kennen gegeven heeft de raad te zullen verlaten, zal mevrouw Van Stiphout plaatsnemen in de fractie en zodoende dus raadslid blijven. Als opvolger van de heer Goote is genoemd de heer F. Kingma. Mevrouw Van Stiphout was al lid van het hoofd bestuur van de VARA. Mevr. M. F. van Stiphout-C'roonenberg

Soester Courant | 1980 | | pagina 1