artihome Etage uitgebrand ff De 1 I laatste „SOESTER APPLAUS" oogst groot sukses met „Zachtjes met de deuren" S^efehandd Kielenbal wederom groot succes Ironde Mineri W' Restaurant van den Brink Nieuwe eigenaar Turkenpension Burg. Grothestraat DeSoestef VERGADEREN TWEETJES? Het BROOD van de welbekende BAKKER KUIPER uit BAARN ujs dagelijks vers verkrijgbaar bij butzelaar makelaardij zoek uw woning zelf uit! Zoekt U een WONING? Mondharmonika- Kerkconcert in Utrechtse Dom Nieuw bestuur PSP Baarn/Soest spelers gevraagd MET Z N Bij toeval twee illegale zenders ontdekt Soester Courant van woensdag 30 januari 1 (Foto Herman van Dam •SOESTERBERGSESTRAAT 188.3OESTDUINEN.02155-12739. m |tj|r--rO Delicatessen JUtl. IVItlO Wijnkoperij VAN WEEDESTRAAT 90 TELEFOON 02155-12404 (behalve 's maandags) mjddélwijkstraat 84 telefoon 02155-13539 béter zitten Dat weten we zeker: u kunt beter zitten dan u nu doet. Goed zitten hoort bij beter wonen. En dat begint bij een goed inte- rieur-advies. Bij Artihome helpen binnenhuis-architek- u bij uw keuze. Voor komplete interieur-verzorging: Artihome, Burg. Grothestraat 1a in Soest. In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie en... met onze assistentie. Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. kom naar „Tableau de laTroupe": deakteurs van „Soester Applaus" met, derde van links (staande) regisseuse Marga Krudde Er is in deze tijd veel artistieke en financiële moed voor nodig om amateurtoneel te bedrijven. Moordend is in de eerste plaats de concurrentie met de aan belang stelling alles verslindende televisie, terwijl het Nederlands theaterleven, al of niet met subsidie, eveneens een scala van mogelijkheden te bieden heeft. Voeg er nog eens aan toe dat het vaderlandse amateurtoneel allerminst een grote populariteit geniet, en de vraag dient zich aan of het nog wel zinvol is zoveel energie - goede wil - inzet en soms talent er aan te besteden. Wat de Soes ter toneelvereniging „SOESTER APPLAUS" betreft kan, na de opvoering van „Zachtjes met de deuren", vrijdagavond in de toneelzaal van „De Borg", het antwoord in vele opzichten bevestigend luiden. Maar wat heeft het jubilerende SOESTER APPLAUS het zich moeilijk gemaakt. We schreven over een toneelzaal juister is het te spreken over een ruim te waarin zich een podium, zonder voordoek en decorstukken bevindt, een souffleurshok ontbreekt, een toneel meester niet op de loonlijst schijnt voor te komen. Wat is er evenwel van deze gezellige ruimte, met een akous- tiek waarvoor menig direkteur van een groot theater zou willen tekenen, veel te maken. Toekomstmuziek? Men mag het hopen en verwachten, al ws het maar om een stuk artistieke zelfwerk zaamheid blijvend te stimuleren. „Zachtjes met de deuren", (we zagen het stuk elders gespeeld en daarin had het geluid van knalhard dichtgesme ten deuren wel degelijk een essen tiële funktie, speelde zich noodge dwongen af in een „decor" dat uit weliswaar fraaie, maar fantasieloze gordijnen bestond. Ga er maar eens aanstaan om van daaruit het interieur van een Franse woonkamer, de sfeer van een hoogst merkwaardig Frans ge zin te laten overkomen. Hoewel de regie van Marga Krudde in tal van opzichten veel waardering ver dient had ik niet de indruk dat aan de sfeerbepaling van het stuk de mees te aandacht was geschonken. Met enige, in ieder geval meer fantasie, ivas er van het interieur iets anders te maken geweest. Wat de uitverkochte „Borgzaal" na het vriendelijke openingswoord van voor zitter P. Krudde te zien kreeg had voor 't zelfde geld in de Groningse provincie-plaats Sappemeer kunnen staan. Ook de tekstbewerking was niet in al le gevallen even gelukkig. Sinds waii- neer wordt een Franse werkneemster in Nederlandse guldens uitbetaald? In ander verband nog een detailfout. Fransen mogen misschien van het si garettenmerk „Benson and Hedges" hebben gehoord, roken doen ze ze niet. Vader André dacht daar anders over. Voor ik aan de inhoud van het stuk en de vertolking er van toekom, eerst grote complimenten aan het adres van de meesterhand die verantwoordelijk was voor de coiffures. Meer dan voor treffelijk. Dezelfde lof gaat naar de grime-verzorging van Wil de Graaf, en souffleuse Margareth Dokter die, zeldzaamheid bij het amateurtoneel, onhoorbaar voor de zaal aanwezig was. Inspeciëntes Joke van Doom en Fem ke Ploeg moeten maar van mij aan nemen, dat „Mona-toetjes" (nog) niet in Frankrijk verkrijgbaar zijn, en een diner met koude aardappelen er zeer zelden op prijs wordt gesteld. De ge noemde detailfouten stonden het op merkelijke sukses van de voorstelling echter niet in de weg, toonden alleen aan hoe bijzonder moeilijk het is voor alle onderdelen van de uitvoering een ruime voldoende te behalen. „Zachtjes met de deuren" is een door de Fransman Michel Fermaud ge schreven blijspel dat men om begrij pelijke redenen zelden op het reper toire van een amateurtoneelvereniging zal aantreffen. Zoals gezegd begrijpe lijk, omdat het stuk zeer hoge eisen stelt aan de acteertalenten van de spe lers, een hoog speeltempo vraagt (een feilloze rolkennis is voor de realise ring van dit laatste eerste voorwaar de) en inhoudelijk traag op gang komt. „Zachtjes met de deuren" heeft een nogal cliché-achtig gegeven, ivaarin vooral kansen worden geschonken aan tonelisten die in staat zijn typetjes neer te zetten. In het kort komt 't er op neer dat va der André (waarom maakte het goed uitgevoerde programmaboekje er geen papa van?) zich zonder suk ses veel moeite getroost zijn gezin da gelijks aan een gezamenlijke maaltijd te krijgen. In dit streven wordt hij belemmerd door een uiterst merk waardig gezelschap. Zijn beeldschone dochter Dominique (Toos Slagt), de fraaist geklede toneliste van de avond, heeft het te druk met ruzies en films. Zoon Frangois (Leo Pappot) is even eens aandeelhouder in de ruzies en heeft daarnaast zijn handen vol aan vriendin Pinky (Irma v.d. Gaast). Bui tenbeentje in het merkwaardige gezin is jongste dochter Danièle (Clara de Vries) die er nadrukkelijk prijs op stelt haar familie in de waan te la ten verkeren een buitenechtelijk kind te verwachten, ivaarvoor tenslotte als meest acceptabele oplossing haar vriend Georges (Herman van Konke- lenberg) ten onrechte als vader wordt aangewezen. Naast deze personages marcheert op regelmatige tijden een zwijgende oude heer (Anne Holtrop) van badkamer naar uitgang om tenslotte te worden ontmaskerd als het klaverjaswriendje en „gabbertje" van een allesbegrij- pende Oma (Mia Kraal). Betuttelend, onrustig en zorgzaam is de rol die voor mama (Truus Kudders) in dit gekkenhuisis weggelegd, terwijl het dienstmeisje Arlène Cocky Bisschop) in tegenstelling tot de dienstmeisjes van nu, allerminst in de armen van de vrouw des huizes wordt gesloten. Zoals het in een goed blijspel behoort te verlopen; alles komt voor iedereen tot een goed eind. Vader (Bep de Graaf) blijkt tenslotte slechts een Jcnorpot te zijn, maar dan wel een op passende. Moeder en Dominique blij ven 't gezin trouw, Georges en Da nièle blijken nog aan het ouderschap te moeten beginnen, feministe Pinky gaat met haar Frangois aan de haal, Oma blijft met de oude heer in „het kwaad" volharden, dienstmeisje Ar lène tenslotte wekt de indruk dat je tenslotte aan alles kunt wennen. Zachtjes met de deuren" kwam in mijn beleving wat moeizaam op gang. Dat had' meer met de inhoud van het stuk dan met de rolkennis van de uit voerenden te maken. Die was voor amateur tonelisten bewonderenswaar dig goed, en accentueerde nog eens met hoeveel inzet er voor en tijdens repetities moet zijn gewerkt. In het 2e en 3e bedrijf zat men minder aan een perfect geleerde tekst gekleefd en dien den de ware amateur actrices en ac teurs zich aan. Ik denk aan de mooie scène waarin Oma (naar mijn smaak de beste actrice van de avond) André op de hoogte stelt van haar kaart- en financiële avonturen. Ik herinner mij het expressieve spel van Pinky, de hulpeloosheid van Da nièle, de allures van Dominique. In het Se bedrijf groeide zoon Frangois (de biechtvadervan de familie) naar uitstekende prestaties. De kleine, qua speelmogelijkheden mooie rol die voor Georges xoas gereserveerd, kwam niet tot ontplooiing. De regie had uiterlijk een typetje van Danièle's aanbidder gemaakt, in zijn spel kwam dat niet tot uitdruk king. Ongenuanceerd en vlak was ook Danièle's bekentenis aan George Alsof het om een pond bruine bonen in plaats van een baby ging. Zonder twij fel waren de rollen van de ouders, met name die van mama, de meest ondankbare. Zowel Bep de Graaf als Truus Kudders leverden in dit niet eenvoudig te spe len blijspel wisselende prestaties. Het meest heb ik ze bewonderd in de niet ensemble-scènes. Dan werden er pres taties geleverd die doen vermoeden dat een nog strakkere regie in ensemble- spel een betere uitkomst als resul taat zouden hebben gekregen. Ten onrechte wordt er nogal eens ge ringschattend, vooral vooraf, gedacht over de bezetting en vertolking van kleine róllen. Anne Holtrop had er zo één. „Lopen" zoals hij het deed verraadde gevoel voor situatie en sfeer. En dan was er nog Arlène. Ze leverde gedurende alle bedrijven een presta tie op niveau, en maakte van haar Se plans-rolletje een zeer acceptabele vertolking. Samenvattend-, respect en waardering voor hetgeen SOESTER APPLAUS vrijdag j.l. presenteerde. Als „De Borgooit nog eens over een redelijke toneelaccommodatie de beschikking krijgt, vereiste voor een ontmoetingscentrum, dan zullen de on miskenbare kioaliteiten van het SOES TER APPLAUS nog meer reliëf krij gen. Van harte gegund door: JAN LEIJENDEKKER Gerookte Coburger ham met Cumberlandsaus. Geserveerd met toast en boter. Menu voor de maand februari Le Jambon Cobourg JÉ Sauce Cumberland Les Quenelles de Brochet la Nantua Snoekrolletjes geserveerd in kreeftensaus. La Poitrine de Veau d la mode du Chef Gevulde kalfsborst naar een recept van onze keukenprinses. Geserveerd met verse seizoengroentes en gebakken aardappeltjes. Mousse au Chocolat Chocolade mousse met slagroom. :ÉË:#i Wijnsuo gestie De prijs van dit menu Beaujolais Village 1978 bedraagt Gewiirztraminer 1977 f45,-per persoon. Soesterbergsestraat 122 Soest - Telefoon 02155 -12706. Een verrassende aanbieding met EXTRA in prijs verlaagde boeken! De laatste kans om voor WEINIG GELD uw boekenkast te vullen met kwaliteitsboeken en boeken van blijvende waarde'. Soesterbergsestraat 53 Soest De Baarnse Mondharmonikavereni- ging „Excelsior" heeft voor ieder die in het bespelen van een mondharmo- nika is geïnteresseerd wel een plaatsje vrij. Vooral het senioren-orkest kan wat aanvulling goed gebruiken. De vereniging repeteert iedere maan dagavond. aanvang 20.00 uur, in het speeltutngebouw Oosterkwartier, aan de Dahliastraat te Baarn. Het voor jaarsconcert wordt op 8 maart gegeven in „Astoria" aan de Oranjestraat. Voor informatie kan men terecht bij de heer H. Bakker, Gruttostraat 18, tel. 02154- 13045. Zaterdagmiddag 2 februari, aanvang 15.30 uur, zullen in de Utrechtse Dom kerk door de Nederlandse Cantorij onder leiding van Maarten Kooy en de organist Jan Jansen, werken uitge voerd worden van Fr. Liszt en M. Reger. Van Liszt de „Missa Choralis" en „Fantasie en Fuga over J. S. Bach"; van Reger het motet „Ach Herr". De toegang is vrij. Openingstijden Door de week vanaf 11.30 uur. Voor Uw meetings en vergaderingen kunt U ook vroeger reser veren. Zaterdag en zondag zijn wa vanaf 17.00 uur geopend. Voor Uw party maken we echter graag ejen uitzondering. Het vorig jaar uitgebrande Turkenpen sion aan de Burgemeester Grothe straat heeft een nieuwe eigenaar. K. Cakir, die het pand in bezit had, heeft het doorverkocht aan het Soester Bouwbedrijf J. Smeeing. Wat er nu met het pand gaat gebeuren, staat nog niet vast. Vast staat wel dat het perceel in het geldende bestem mingsplan een „woonbestemming" heeft. Voor verandering van deze be stemming is verandering van het be stemmingsplan nodig; een vrij langdu rige procedure, waartegen bezwaren kunnen worden ingebracht en gepro testeerd kan worden tot bij de Kroon. Smeeing is inmiddels begonnen met het opruimen van de rommel welke na de brand was blijven liggen. Tijdens het „Kielenbal" onderscheidde Prins Jan I enige personen die zich voor het foto decoreert Prins Jan de heer Han van de Brink, exploitant van het Restaurant de „Narre Knollen" kind aan huis zijn Ondanks de concurrentie van het zaterdagavond televisieprogramma en het minder gunstige winterweer hebben zaterdagavond wederom vele leden van de Soester Karnavalsvereniging „De Narre Knollen" gevolg gegeven aan de uitnodiging van het bestuur om het kielenbal te bezoeken. Soester Karnaval extra inzetten. Op de „Soester Natuurbad", de ruimte waar Foto: Goos van der Wilt Tijdens de jaarvergadering van de PSP afdeling Baarn/Soest, welke op dinsdag 5 februari a.s. in het café „Het Wapen van Berestein" aan de Zand- voortweg 132 te Baarn wordt gehouden, komt ondermeer een bestuursver kiezing aan de orde. Het is de bedoeling dat er een geheel nieuw bestuur gekozen wordt. Daar naast worden de jaarverslagen over 1979 gelezen en gaat men het hebben over de aktiviteiten in het nu lopende jaar. Het restaurant van het „Soester Na tuurbad" was ook nu weer op de be kende karnavaleske manier versierd, toen de eerste bezoekers zich meldden. Wat het bestuur bijzonder verheugde was het feit, dat het Kielenbal door zeer veel jongeren uit Soest en omge ving werd bezocht. Op muziek van de muziekband „De Desperado's" uit Lobith vermaakten de aanwezigen zich al dra opperbest waarbij de nieuwe karnavalsschlagers van dit jaar o.a. van André van Duyn, Vader Abraham enz. het bijzonder goed deden. Om ongeveer 10 uur maakte' Prins Jan I zijn opwachting op dit kielenbal, uiteraard vergezeld van zijn Raad van Elf, dansmariekes en voorafgegaan en muzikaal begeleid door de Eemlan- der Blaaskapel, een muzikale groep uit onze Soester P.V.O. Na de toespraak van Prins Jan I, werden nog enkele leden van „De Nar re Knollen", die de laatste tijd bij zonder veel werk voor de vereniging en het komende karnaval hebben ver richt, onderscheiden met de gebruike lijke karnavals-medaille. Na dit officiële gedeelte meldde zich ook nog „De Bakermatters" van het Kamp van Zeist te Soesterberg. Ook de beide prinsen wisselden de gebrui kelijke onderscheidingen uit. De dans mariekes van de „Narre Knollen", dit jaar gecoached door Mevrouw Ver- wey presenteerden zich ook nu weer met een leuke dansshow, daarbij bege leid door de Eemlander Blaaskapel. Door een uitslaande brand is zaterdag j.l. in de vooravond de etage van de wo ning Vinkenweg 15 geheel uitgebrand. De schade wordt geschat op circa 90.000 gulden. Bij de bestrijding van het vuur zette de brandweer 29 man in, die de vlammen met vijf stralen te lijf gingen. In zes minuten kon toen het sein „brand meester" gegeven worden. De belendende percelen liepen geen schade op. De brand is mogelijk ontstaan door een fel brandende open-haard. Daardoor kan op de zolder een betimmering rond het rookkanaal vlam gevat hebben. Naar de oorzaak wordt nog een onderzoek ingesteld. De bewoners van het huis, de familie Burgsteden, ontdekten het vuur toen twee maal kort na elkaar een stop van de electricitéit doorsloeg. Men ging op onderzoek uit en kwam toen tot de ontdekking dat de zolder in brand stond. Om 18.18 uur kwam bij de brandweer «Ie melding binnen; om 18.22 uur waren de eerste wagens ter plaatse en zes minuten later, om 18.28 uur, was men de brand meester. Daarna begonnen de nablussingswerkzaamheden die tot on geveer elf uur duurden. Of met 100 man? Ook dat kan. In Soestduinen Wij beschikken over een riante accommodatie voor vergaderingen, bijeenkomsten, sales meetings ot wat u maar wilt' Centraal gelegen, midden in de bossen en met een 1e klas keuken. Dat het Soester Karnaval met het daarbij behorende Kielenbal wel dege lijk bestaansrecht heeft, werd zater dagavond zeer duidelijk bewezen. Terwijl brandweerlieden op het dak het vuur aanpakken, wordt op de eerste verdieping hard gewerkt om te redden wat er te redden valt De politie bracht hen zondag een be zoek in verband met in Doorn gepleeg de diefstallen. Van deze diefstallen afkomstige goederen, ondermeer drie koperen buitenlantaarns, een koffer met textiel en een munttelefoon appa raat, werden gevonden. Uit de lucht is nu de zender „Delta Yankee"; de andere zender welke bij S. werd gevonden, had geen roepnaam. S. beweert dat het apparaat niet van hem is. Het onderzoek loopt nog. Bij toeval heeft de politie twee illegale zenders in beslag kunnen nemen. Zij werden aangetroffen in de woningen van de 21-jarige B. de G. en de 18-jarige D. S.

Soester Courant | 1980 | | pagina 3