FOLY Onderwijscommissie geen bezwaar tegen nieuwbouw Van der Huchtschool Concours voor Soester zondagsdichters Zo gezien... 8.98 1.98 BV Met voorbereiding M'80 gestart ms 5 13 BEZIG MET Kuikenbouten „Braamhage" blijft Vrijzinnig Protestants Bejaardenoord Marcel Klarenbeek beste junior atleet Grapefruits UNIEKAAS Parelpinda's Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen KALKOEN Koninginnelaan 11 Telefoon 22658 b.v. ziektekosten verzekering Groeten uit Moskou Van september Tien maanden voor steken met mes Openbare vergadering schoolraad Soest 200 klanten ALLEEN DONDERDAG GELE 5 stuks voor Zie onze advertentie DEZE WEEK VERSE Zie onze advertentie door GERARDPAUL ALLEEN DONDERDAG JONG BELEGEN KILO Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG VERSGEBRANDE 500 gram, van 3.10 nu Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG Voor de eerste van 1800 GRAM voor Woensdag 6 februari 1980 58e jaargang no 24 SOESTER i COURANT Cord. broeken nn 5 kleuren 2 voor50.- Velours broek «Q qp van 98.- nu49 >99 Veel Sweatshirts nr vanaf tOe- Vanilia Cowboy 79.- f en Kraanverhuur 3760 AH SOEST >665/15159/16352 Soest 256 en: e Ford. Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.40 Buiten Soest per half jaar f 20.80 Verschijnt iedere woensdag UIT HET ZIEKENFONDS? vraag vrijblijvende informatie over de aan. „5 minuten voor straks". Laat u vrijblijvend informeren. iebherr hydro rove hydro rove hydro rove hydro ove hydro ove hydro ove hydro Een niet bij name te noemen Ruslandkenner vertelde mij vandaag na terugkeer van een bezoek aan dat land dat de ont' volking van Moskou tot de voorbereidingen behoort voor de Olympische Spelen. Evenals de Joden die even moeten „moven" mogen ook de kinderen van Moskou tij dens de Spelen ergens logeren en als ze niet willen, mogen ze toch. Ouders die al of niet opzettelijk, geen adres buiten de stad kunnen verzinnen, krij gen er één toegewezen. Het is één van die onbegrijpe lijke maatregelen, die een soort galgenhumor oproept die je, zo zeggen ze daar, alleen in het concentratiekamp onge straft kunt bedrijven. Zo beloofde Iwan om geduren de zijn rondreis door enkele satellietlanden telkens een ansichtkaart te sturen zodat zijn familie enigszins op de hoogte bleef van zijn reizen. Hij kwam zijn belofte na en zonder kaarten met: „Groeten uit het vrije Warschau, groeten uit het vrije Praag, groeten uit het vrije Oost-Berlijnen on dertekend met „Iwan". Op de laatste kaart die zijn familie ontving stond: Groeten uit New York. Een vrije Iwan". In een waar gebeurd verhaal vertelt onze Ruslandreiziger waar de aan elke dictatuur ge paard gaande bureaucratie in de praktijk toe leidt. Een Russische filatelist vroeg aan een buitenlandse relatie om zoveel mogelijk bijzondere postzegels te plakken als hij te rug zou schrijven. De a.s. ontvanger werd op ze kere dag op het plaatselijk postkantoor ontboden waar de direkteur hem duidelijk maak te dat het importerenvan postzegels door de Staat verbo den was. De gezagstrouwe man verontschuldigde zich door te zeggen dat hij dat niet wist en dat het bovendien nooit zijn bedoeling was geweest zich aan een dergelijk vergrijp schuldig te maken. Hij nam de enveloppe en schreef met kloe ke letters „Retour afzender", waarmee de zaak in der minne scheen geregeld. Na verloop van tijd echter kreeg hij een oproep van het hoofdpostkantoor van de dichtstbijzijnde grote stad waar de direkteur hem voor hield dat het uitdrukkelijk ver boden was om postzegels te exporteren Wederom verontschuldigde de filatelist zich op dezelfde wij ze, stak de enveloppe in zijn zak en keerde vrolijk huis waarts. Demmers en de WoKf b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 Vorige week is tijdens een goed bezochte vergadering in het Medisch Centrum een begin gemaakt met de organisatie van de tweejaarlijkse Soester Manifes tatie: M'80. Dezelfde avond al werd ongeveer Va van de expositieruimte inge huurd in totaal zal er dit keer 1800 vierkante meter beschikbaar komen. De tentoonstelling zal niet meer gehouden (kunnen) worden op het terrein aan de Talmalaan. Daar wordt vermoedelijk in augustus begonnen met de bouw van 151 woningen. Uitgeweken wordt naar het terrein aan de Koningsweg, tus sen de Varenstraat en de Eigendomweg, dat door de gemeente voor kermis- circussen en dergelijke gTote evenementen, waaronder óók deze Manifes- zal worden gereed gemaakt. In zijn welkomstwoord zei organisatie voorzitter W. G. Hilhorst een grote re opkomst verwacht te hebben, gezien het enorme sukses van de M'78. Dit dan met het oog op het feit dat er bij de organisatie uitgegaan wordt van het principe: die het eerst komt, het eerst maalt. Mooie plaatsen in de expo sitietent zijn snel vergeven. De heer Hilhorst merkte verder op dat 1980 voor menig winkelier een uiterst belangrijk jaar zal worden om de gunst van de koper naar zich toe te trekken. ,,De gulden wordt schaarser", zo ci teerde hij de KNOW-secretaris VONK, ,,en dat betekent een strijd op leven en dood. Om de omzet van 1979 te halen, zal een grotere koperskring nodig zijn, vooral in de groep „duurzame goe deren", aldus de heer Hilhorst. Oriëntatiebezoeken aan tentoonstel lingen elders in het land, overtuigden het bestuur dat men op de goede weg was. Wel was het noodzakelijk meer levendigheid te brengen in de stands; het zou de Manifestatie ten goede ko men. Om een grotere verscheidenheid aan deelnemers te krijgen was de beslis sing genomen om het aantal exposi tietenten met één uit te breiden en te brengen op vier. De huidige noodbehuizing van de Van der Huchtschool in Overhees Het Van der Hucht-bestuur heeft de gemeenteraad gevraagd medewerking te verlenen voor de bouw van een nieuwe permanente school in de wijk Overhees aan de Di Lassostraat. Nu de onderwijscommissie maandagavond aan het voorstel weinig woorden besteedde [er werd een enkele vraag gesteld over de leerlingen-prognose] mag verwacht worden dat de raad deze medewerking zal verlenen. Het Van der Hucht-bestuur heeft de bereidheid van de raad nodig om de ministeriële goedkeuring te krijgen. In Overhees beschikt Van der Hucht over vier noodlokalen; daar zal er nog één bij gebouwd worden. Het bestuur vroeg er twee, maar de minister ver leende echter maar voor één lokaal de zogenaamdeverklaring van goedkeu ring". De aanvraag voor een permanente school dateert van vorig jaar juni en is gebaseerd op de prognose van 42 kleu ters en 120 lagere school leerlingen. Deze aantallen geven volgens het col lege van burgemeester en wethouders aanspraak op twee lokalen ten behoeve van het kleuteronderwijs en vier loka len voor het gewoon lager onderwijs. Daar op grond van de thans geldende leerlingenschaal bij 121 lagere schoöl- leerlingen een vijfde leerkracht kan worden aangesteld, vroeg het bestuur, vorig jaar november, rekening te hou den met een vijfklassige school. In het raadsvoorstel zegt het college niet te beschikken over sociografische rapporten, die de opgegeven leerlingen aantallen kunnen ondersteunen, dan wel als toetsing kunnen worden ge bruikt. Gezien echter de bezetting van de reeds aanwezig noodlokalen en gelet op het feit dat de lagere school nog niet volgroeid is tot een school met zes leerjaren, vindt het college de aan vraag voor de permanente school wel reëel. schoolgebouwen werden ingrijpend ge moderniseerd en uit een oogpunt van gelijkstelling tussen de diverse scho- len/onderwijsrichtingen zou het vol gens het college daarom niet juist zijn om één kleuter/lagere school, onge acht onder welk bestuur die staat, in feite voor onbepaalde tijd in noodloka len te huisvesten. Bovendien is er volgens het college in Soest geen sprake van werkelijke leeg stand van schoollokalen. Er is wel leegstand, maar deze vindt het college acceptabel, omdat de leegstaande lo- kalen gebruikt worden als vaklokaal of gemeenschapsruimte; als documenta- tieruimte of als lokaal voor het werken met aparte groepen, zoals anderstali gen, remedial teaching en logopedie. Het college stelt daarom voor de beno digde 1.850.000 gulden beschikbaar te stellen. Dat betreft dan de bouwkosten en het (aanvullend) meubilair en leer- en hulpmiddelen. De onderwijscom missie is het daarmee eens. Ondanks de recent doorgevoerde orga nisatorische wijziging van de Coöpera tieve Vereniging Braamhage, blijft het een Vrijzinnig Protestants Bejaarden oord. Tijdens de Nederlandse indoor-atle- tiekkampioenschappen te Zwolle is Marcel Klarenbeek uitgeroepen tot de beste junior-atleet van 1979. In de IJsselhal kreeg hij de daarvoor be schikbare Albert-Spree-beker. Klarenbeek maakt deel uit van de atletiek-selectie voor de komende Olympische Spelen in Moskou. Hij zal ons land daar mogelijk vertegenwoor digen op de viermaal 400 meter estafet te. Afhankelijk van zijn prestaties op de 400 meter individueel bij de Neder landsen-kampioenschappen is inschrij ving voor deze afstand uiteraard ook mogelijk. Overigens verrichtte de S.O.Soest-atle- te Pauline Groen j.1. zaterdag in de IJsselhal een opvallende prestatie bij het hoogspringen dames. Zij eindigde achter Miriam van Laar als tweede bij het hoogspringen. Miriam van Laar won met 1.81 meter; Pauline Groen bedwong de hoogte van 1.78 meter. Een uitstekende prestatie voor Pauline die sinds januari inge deeld is bij de senioren. Dit schrijft ds. W. Leerink in het februari nummer van het blad „Stem men". De Coöperatieve vereniging werd omgezet in twee stichtingen: een „Eigendomsstichting Braamhage" en een „Exploitatiestichting Braam hage". Het bestuur van de Eigendoms stichting wordt thans gevormd door het zittende bestuur van de stichting Bejaardenzorg, Ds. Leerink zegt in deze opzet „pijn lijk" te missen dat de vroegere coöpe ratieve een „Coöperatieve Vereniging voor Vrijzinnig Protestantse Bejaar denzorg" was en dat de stichting be jaardenzorg „Vrijzinnig Protestantse Stichting voor Bejaardenzorg van de Nederlandse Protestantenbond" heet. Naar zijn mening is het onjuist dat de aanduidingen „Vrijzinnig Protestant" en „N.P.B." werden weggelaten. Hij meent dat de afdeling Soest van de N.P.B. nog steeds trots mag zijn op het initiatief van oud-voorgangster me vrouw C. Jolles en de toenmalige erevoorzitter, wijlen notaris Van Vee- ren, waardoor Braamhage gesticht kon worden. „Er is geen enkele reden", aldus ds. Leerink, „om het Vrijzinnig Protes tantse karakter van Braamhage weg te 'moffelen". „Integendeel", zo besluit hij. „Laten we, gedachtig aan wat met de voorma lige Vrijz. Prot. Radio Omroep (VPRO) gebeurd is, alert zijn. Vrij zinnigheid is beslist geen vrijblijvend heid en voor onze naam van Vrijzinnig Christenen behoeven we ons in genen dele te schamen". September De Manifestatie zal dit keer wat vroe ger gehouden worden dan vorige jaren. De opening is gepland op vrijdag 5 september en de sluitingsdatum op zaterdag 13 september. De deelnemers betalen voor hun stands slechts één gulden per vierkante meter méér dan in 1978. Inclusief BTW komt de huurprijs op 57 gulden per vierkan te meter. De opbouw van de stands zal verzorgd worden door Stegman Standbouw B.V. uitNieuwegein. Na een uitgebreide informatie over deze standbouw, door de heer Heid- siek, bleek tijdens de pauze de belang stelling voor de stands zo groot, dat direkt al 600 vierkante meter werd ingehuurd. Belangstellenden kunnen voor infor matie en standhuur terecht bij het se cretariaat van de organisatie: Mevr. van Essen, Eikenlaan 19, Soest, tel. 20629. Door de Utrechtse rechtbank is de 19-jarige Soester B. H. veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van voorarrest. Hiervan zijn drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. H. stak vorig jaar begin november in de nacht van zaterdag op zondag de 22-jarige B. R. Het slachtoffer slaagde ér, hevig bloedend, in Het politiebureau te bereiken. Vandaar werd hij naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht voor een spoed operatie. Bij de steekpartij was ook een jongen uit Baarn betrokken. Hij had het slachtoffer geschopt en met een stillet- to bedreigd. Hij kreeg negen maanden gevangenisstraf met aftrek en even eens drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Daarbij komt dan ook nog dat de wijk niet is volgebouwd. Verder is het college van mening dat met medewer king van de raad nagenoeg alle kleu ter/lagere scholen in deze gemeente in goede gebouwen zijn gehuisvest. Oude Maandag 11 februari a.s., aanvang 19.45 uur, wordtin de commissiekamer van het gebouw gemeentewerken aan de Lange Brinkweg een openbare ver gadering gehouden van de gemeen schappelijke schoolraad voor het open baar onderwijs in Soest. De kleine agenda vermeldt verslaggeving van het dagelijks bestuur; van de werk groepen, de regionale schoolraad en de onderwijscommissie. dient van eigen hand te zijn. Men mag niet meer dan drie gedichten inzenden, die elk maximaal dertig regels mogen omvatten. 2. Iedere deelnemer verklaart zich door inzending van zijn/haar gedichten akkoord met publicatie ervan in de pers of voordracht van de gedichten op radio of t.v. op voorwaarde dat dit geschiedt in het kader van het Natio naal Concours Zondagsdichters 1980. 3. Iedere inzender verklaart zich even eens bereid zijn/haar gedichten in het kader van een plaatselijke, regionale of landelijke finale voor te dragen. (Afhankelijk uiteraard van desbetref fende selectie door de jury). 4. Voor een eventuele uitgave in boek vorm van een deel van de ingezonden gedichten zal aan de betreffende in zender opnieuw afzonderlijk toestem ming worden gevraagd. 5. Gedichten dienen te worden ingele verd vóór 2 maart 1980 bij één van de bovengenoemde organisatie-adressen. 6. Uitspraken van de jury zijn bindend. Mevr. P. J. Oranje-Entink In het kader van de komende Boekenweek 1980 in april wordt door de Kon. Ned. Uitgeversbond, die dit jaar haar honderdjarig bestaan viert, in samenwerking met de CPNB een „Nationaal Concours Zondagsdichters" georganiseerd. Ook Soest doet hieraan mee, zodat het thans mogelijk is voor amateurdichters in onze gemeente hun gedichten in te zenden. De organisatie voor deze plaatselijke manifestatie is in handen van Artishock, de Gemeentebibliotheek, boekhandel v.d. Ven en de Soester Courant. Tot 2 maart kan iedere Soester ama- teurdichter, die nog niet eerder in boekvorm heeft gepubliceerd zijn/ haar gedichten inzenden bij de Ge meentebibliotheek aan 'de Albert Cuyp- laan of bij boekhandel v.d. Ven aan de Soesterbergsestraat. Op de envelop vermelden: „Concours Zondagsdichters" Na 2 maart zullen de gedichten worden beoordeeld door een jury, bestaande uit: mevrouw P. J. Oranje-Entink (ex-gemeenteraadslid), Nelleke de Haan (Gemeentebibliotheek) Bernard Daniëls (Artishock), Peter Brinkers (boekhandel v.d. Ven) en Jan Visser (voorzitter van de jury). De door de jury aangewezen beste gedichten komen in aanmerking voor publicatie in de Soester Courant en wellicht voor deelname aan de lande lijke finale van dit „Nationaal Con cours Zondagsdichters", die door de NOS-televisie wordt uitgezonden. Hoofdprijsde Gouden Lier 1980. De plaatselijke finale waar twee eind- kandidaten worden geselecteerd ter afvaardiging naar de regionale radio- ronde vindt half april plaats in het kader van Artishock's negende Soes- tock-festival. Voorwaarden voor deelname: 1. Iedere amateurdichter die niet eer der in boekvorm heeft gepubliceerd kan deelnemen. Het ingezonden werk

Soester Courant | 1980 | | pagina 13