Video kiest U bij SCHOEMAKER Drogend weer op verzoek Tweede Soester sporthal t.z.t. aan de Dalweg voordeel vakmanschap kwieke service J Die goede Valentijn, die wist het wel vaaRöeRhooQt's tuintips Ooe-het-zelveRs Derde Open School-groep Baarn gaat van start Da's andere koek dan afwachten wat de weergoden van plan zijn. Vergeet de buien, want zo'n wasdroger zorgt voor heerlijk droog (en zacht) wasgoed in 'n ommezien, 'n Wasdroger is géén luxe maar 'n oplossing voor 'n probleem van veel huisvrouwen. Kom bij ons eens vrijblijvend praten over de opklaring die het best bij u past. Al een échte WASDROGER voor ƒ399.- Natuurlijk met 3 jaar garantie! Jeugdmuseum- kaart verkrijgbaar Vergadering regionale schoolraad E. G. Kerkhof Uw succes is onze reclame!!! Voor alle RIJBEWIJZEN Autorij- en Verkeersschool M. LOS VAMOR E. G. Kerkhof BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM Bolbloemen halen de lente dichterbij VOOR Zelf zaaien.erg leuk r. 4-%. E. G. Kerkhof 8 Soester Courant van woensdag 6 februari 1980 9 VAIR CONDITIONING riisatie op het gebied van air- »r o.a. ziekenhuizen, hotels en lamheden hebben wij op de idingsniveau van MAVO met /oonplaats is voor deze funktie rden. i sollicitatieformulier kunt u LENBURGH te Soest is >n enthousiaste ilende werkzaamheden. /lAVO/HAVO-diploma met iren en/aring. ORT COMBINATIE (NEC) 158 - SOEST /onds 055-411530 XPORTBEVORDERING erweg 2; Soest: 'weg, Soesterbergse- 156; Soestdijk: VHS-systemen Nordmende2395.-met3jaargarantie AKAI JVC2795.-met 3 jaar garantie AKAI nieuw met afst.bed. 2995.-met3jaar garantie Panasonic2695.-met3jaar garantie VCR Philips systeem 3 uur speelduur 1998.- met 3 jaar garantie Cameraset compleet AKAI VHS 3 uur speelduur4995.- met 3 jaar garantie Cameraset compleet Panasonic VHS 3 uur speelduur 5995.- met 3 jaar garantie Cameraset zwart-wit AKAI compleet 1998.- met 3 jaar garantie met 3 jaar volledige garantie Schoemaker start met verhuur van voor- bespeelde VHS video-cassettes. Speelfilms - Tom en Jerry enz. 5 dagen35.- scliociiisriicï SOEST: WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT - TEL. 02155-10344 Naar de mening van de bestuursleden van de Sportstichting moet een tweede grote sporthal in Soest gebouwd worden aan de Dalweg, nabij de nieuwbouw van gemeentehuis en politiebureau. Het bestuur, op de vertegenwoordiger van Soesterberg na, verenigde zich daardoor met de opvatting van een werkgroep, welke vorige maand het programma van eisen en de structuurschets van het gebiedje Dalweg-Noord het licht deed zien. Volgens de sportbestuurders moet deze tweede sporthal echter niet aan de bestaande sporthal [Beukendal] gekoppeld worden, maar aan het in het plannetje opgenomen overdekte zwembad. Het dan te bouwen gezamenlijke restaurant, zou daardoor rendabel kunnen worden. Gebruikmakend van het spreekrecht van de tribune pleitte de heer H. Gerth voorde bouw van deze nieuwe sporthal in de wijk Overhees. Bovendien wees hij de sportbestuurders op de in Soest gebruikelijke inspraak. Het resultaat daarvan mocht niet bij voorbaat al aan de kant geschoven worden. Eveneens vanaf de publieke tribune verstigde S.O.Soest-voorzitter C. Boer- koel de aandacht op het door de gemeenteraad vastgestelde priori teitenlijstje. Op dat lijstje stonden vóór sporthal, en eventueel zwembad, ook andere sportverenigingen en wanneer kwamen die dan aan de beurt? Heftig verzette zich de vertegenwoor diger van Soesterberg tegen het voor nemen in Soest wéér een sporthal te bouwen. Daar moest mee gewacht worden. Minimaal diende er een struc tuurschets van Soesterberg tegenover te staan. Als er dan later geld beschik- Vanaf heden kan iedereen in de leeftijd van 11 tot 21 jaar de jeugdmuseum- kaart 1980 komen afhalen bij cultureel centrum ,,De Vaart", Vaartweg 163 te Hilversum. Deze kaart geeft gratis toegang tot meer dan tweehonderd musea in Nederland. Ze kost 1,50. Dinsdag 11 maart, aanvang 20.00 uur, wordt in het gemeentehuis van Amers foort een openbare vergadering gehou den van de regionale schoolraad. Belangrijkste agendapunt is de discus sie over de mening van het dagelijks bestuur over de taak van de regionale schoolraad. Die taak zou moeten bestaan in bespre ken van onderwerpen die regionaal van belang zijn; overleg met de regio nale schoolraden van het bijzonder onderwijs; invloed uitoefenen op orga nen die landelijk voor het openbaar onderwijs werken en het creëren van een programmatische overlegsituatie tussen het dagelijks bestuur en de dagelijkse besturen van de plaatselijke openbare schoolraden. baar was, kon „afgewogen" worden waar de sporthal gerealiseerd moest worden. Soesterberg verdiende een eerlijke kans! Hij verwees naar de nota „sportvoor- zieningen kern Soesterberg" en zei het niet eens te zijn met de daarin opge nomen conclusie dat een sporthal al leen in de avonduren en gedurende het weekend vol bezet zou zijn. (In de nota werd de bouw van een sporthal in Soesterberg vrijwel onmo gelijk geacht, omdat de aanwezige gymnastieklokalen in voldoende mate voorzien in gebruik voor onderwij- doeleinden. Waren deze gymzalen er niet, dan was de bouw van een sporthal eenvoudiger). De vertegenwoordiger van Soester berg vond dat voor de dag-bezetting niet alléén in de richting van defensie gekeken moest worden, maar ook naar de in de omgeving gevestigde tehuizen, zoals Sterrenberg, Zon en Schild enz. Met de inschakeling van deze gebruikers moest een sporthal in Soes terberg rendabel te maken zijn. Met name de zwemvertegenwoor- diger in het sportstichtingsbestuur was het met deze visie niet eens. De nota „Sportvoorzieningen Soesterberg" was een inventarisatie en een wensen- lijstje. Realisatie kwam pas in een veel later stadium aan de orde. Hoeveel later dat wel zou kunnen worden, maakte gemeenteraadslid J. van den Brakel duidelijk. „We moeten dat maar helemaal vergeten de eerste tien jaren. Zolang de economische situatie in ons land zo slecht is, komt er voor sport geen gulden beschikbaar van welke ministerie dan ook, „aldus de heer v.d. Brakel. Voorzitter Plomp vestigde tenslotte de aandacht op de voorliggende vraag, waarbij het alleen om de „lokatie in Soest" ging. En met die lokatie konden de sportbestuurders zich verenigen. De zwem vertegenwoordiger infor meerde daarna nog of het advies van de sportbestuurders „overruled" kon worden door de inspraak. Hij was het daar bij voorbaat al niet mee eens. Voorzitter Plomp kon hem niet gerust stellen. DAK-ISOLATIE DAK-BEDEKKINGEN en SHINGLES DAKEN Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Korte Brinkweg 37A - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 TELEFOON 16621 A.N.W.B. ERKEND VAN LENNEPLAAN 47 LOODGIETERS WERKZAAMHEDEN EN SANITAIRE ARTIKELEN OOk voor doe-het-zelvers Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Korte Brinkweg 37A - Soest Tel, 14332-b.g.g. 10816 PRAAMGRACHT 5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552 Nadat half januari de eerste twee Open Schoolgroepen begonnen zijn, stond er nog een groot aantal gegadigden op de wachtlijst. Er zijn twee nieuwe bege leidsters aangetrokken en men is hard bezig de subsidie rond te krij gen. Zodat er nu een derde Open School groep van start kan gaan! In deze groep zijn nog enkele plaatsen over, zodat u zich nog kunt aanmelden. De twee eerste groepen hebben nu een aantal bijeenkomsten gehad en de deel neemsters zijn er onverdeeld enthou siast over. Men houdt zich bezig met Nederlands, dat op een „speelse" wijze behandeld wordt. Er wordt namelijk over een aantal onderwerpen (the ma's) gepraat zoals gezondheid, op voeding, politiek, diskriminatie, enz. Daarbij is het de bedoeling dat men leert zich goed uit te drukken, een verslag te schrijven en dat weet te lezen. Op deze wijze wordt de Neder landse taal op allerlei manieren ge bruikt: bij het praten, bij het lezen en bij 't schrijven. Zo kan men binnen de Open School wat algemene kennis op doen, leren voor z'n mening uit te komen, zelfstandig informatie ver zamelen, kritisch te luisteren en te lezen. Hiervoor worden niet alleen les boeken, kranten, radio ent.v. gebruikt, maar ook persoonlijke ervaringen. Er wordt dan ook mét elkaar in de groep gewerkt. De Open School is bedoeld voor mensen van alle leeftijden, die vroeger niet zoveel onderwijs hebben kunnen vol gen, dat nu als een gemis ervaren en daar iets aan willen doen. De derde groep kan half februari al van start gaan, en komt dan éénmaal per week bijeen; in principe op de dinsdagmiddag van half twee tot half vier. De cursus duurteen jaar en in dat jaar worden de schoolvakanties van de kinderen aangehouden. De kosten zijn 5,- per middag. Er zijn nog een paar plaatsen open, dus mocht u belangstelling hebben, of ge woon wat meer willen weten over de Open School, dan kunt u bellen naar; Maria van der Heide, van Wassenaer- laan l, Baarn, tel. 02154-15550. Ieder voorjaar worden er in de periode april tot juni weer miljoenen kant- en klaar gekweekte eenjari gen verhandeld. Dit zijn meestal keurig bloeiende plantjes in perspot gekweekt, die na het planten, de tuin al direct een vrolijk aanzicht geven. De vroege bloei en de gezondheid van deze plantjes hebben de lust tot zelf kweken de laatste jaren toch wel doen inkrimpen. Dit is echter erg jammer, omdat het zelf opkweken van zaad tot gezond bloeiende en groeiende planten een boeiende bezig heid is voor jong en oud. Bovendien is het assor timent eenjarige tuinplanten dat door de kwekers aangekweekt wordt niet zo breed, waardoor erg veel leuke en aparte zomerplanten niet meer of zelden in onze tuinen voorkomen. Alleen al om naast het perspotassortiment ook wat andere zomerplanten in de tuin te kunnen plaatsen, zullen we zelf weer eens het zaad ter hand moeten nemen. De benodigdheden zijn vrij beperkt. Als zaaimedium kunnen we gerust gewone verpakte handelsgrond gebruiken. Goede potgrond is die, welke voortdurend onder controle staat van het keuringsinstituut te Naaldwijk, hetgeen dan ook altijd op de verpakking vermeld dient te worden. Een mogelijkheid tot beschutting is vaak noodza kelijk om onze plantjes tegen nachtvorst te be schermen. Erg praktisch is een koude kweekbak met eenruiters, maar een stuk doorzichtig plastic folie is ook afdoende. Verder is goed zaad na tuurlijk erg belangrijk, omdat dit de basis is van ons kweekproduct. Het zaad moet in principe vers zijn, wat niet zeggen wil dat oud zaad niet te ge bruiken zou zijn. De kiemkracht kunnen we be palen door wat zaadjes op een vochtig watje te plaatsen. Kiemkrachtig zaad zal op deze manier snel tot leven komen. De zaaitijd is geheel afhankelijk van het gewas dat wij willen zaaien en staat in alle gevallen op de verpakking vermeld. We kunnen in kistjes zaaien waardoor de plantjes bij strenge nachtvorst gemak kelijk te verplaatsen zijn. De zaaikistjes vullen we met de eerder genoemde potgrond en drukken deze stevig aan. Vervolgens wordt het zaad goed verdeeld uitgestrooid over het grondoppervlak. Bij erg fijn zaad ofwel „stof-zaad" kunnen we dit bereiken door het zaad te mengen met metselzand, waardoor het eenvoudiger wordt om het zaad gelijkmatig te verdelen over het kist je. Hierna wordt het geheel afgedekt met een dun laagje grond, dat we licht kunnen bevochtigen. Een lichte plaats is nu een eerste vereiste en we moeten er tevens op letten dat het zaad na de ont kieming niet droog komt te staan. Zodra de plant jes groot genoeg zijn om te worden verspeend (2e bladpaar aanwezig) worden ze met behulp van een lucifer of ander klein voorwerp op ruime afstand van elkaar gezet. Hierdoor kunnen ze ge zond uitgroeien. Na half mei kunnen we onze plantjes in de tuin uitplanten, waarna ze ons hopelijk met een rijke bloei zullen belonen. Dit hebben we zelf grotendeels in de hand, doordat we voor het planten de grond goed moeten bemesten met compost, koemest en of tuinturf. Tijdens de groei is het ook verstandig om om de 3 a 4 weken nog eens over te bemes ten met mengmeststof 12-10-18 wat een extra oppep- pertje betekent. We hebben nu alleen gepraat over het kweken van zomerplanten, maar natuurlijk kunnen we ook zelf erg leuk kruiden, droogbloemen, tweejarigen en vaste planten kweken. Voor diegenen die van plan zijn te gaan zaaien, is het aan te raden nu reeds zaad aan te schaffen, omdat er nu nog volop keus is bij uw zaadhandelaar. Wie weet wat Valentijnsdag precies betekent mag z'n vinger opsteken. Zullen we het dan maar zeggen? Is genoemd naar de heilige Valentius. Valt steevast - hoe bestaat het? - op 14 februari. In het begin werden in de Angelsaksische landen, meest anonieme, liefdesverklaringen afgegeven. De uitver korene werd dan vaak „valentine" genoemd wat we met een beetje goede wil in „liefje", „liefste" danwel „uitverkoren min naar" zouden kunnen vertalen. Schrikt u niet: zo heet wordt die liefdesdrank al lang niet meer gedronken. Tegenwoordig wordt er op die 14e februari (kijkt u even op de kalender? blijk gegeven van gevoelens van dank baarheid, respect en genegenheid ten opzichte van bepaalde personen. Waarbij Eros, als hij dat wil, zonder bezwaar thuis mag blijven. Al hoeft dat om de drommel niet. Winkler Prins - waar we even in gebladerd hebben - noemt in dat ver band vooral het sturen van een bloe- mengroet en voegt daaraan toe: Mis schien houdt het gebruik verband met een voorjaarsfeestviering. Laten we nu even wél wezen. Als we het over de lente hebben: Waaraan denken we dan in de eerste plaats? Heel goedaan de prille lenteboden, de sneeuwklokjes en crocussen en de lief lijke bolbloemen als daar zijn: tulpen, hyacinten, narcissen en later irissen, lelies en freesia's. In een gemengd boeket kunnen al die tenslotte toch nauw verwante familie leden het uitstekend met elkaar vin den. Zo'n bloemencocktail doet de harten van de mensen wat sneller kloppen: zie je wel, het nieuwe, frisse, jonge leven komt eraan. Geen plaats meer voor enige depressie. Des te meer voor vertrouwen en nieuwe moed. Er is nogal eens gezegd, dat vergele ken met andere landen in Nederland het minst aan Valentijnsdag wordt gedacht en gedaan. Laten we dat op ons zitten? Nee toch? Die goede Valen- tijn heeft toch zeker niet voor niets geleefd? En zijn wij Nederlanders dan minder lief en uiten wij ons minder lief en uiten wij ons minder makkelijk dan onze buren? Onzin. Hebt u soms geen lieve vriend of vriendin, die u een heel warm hart toedraagt? Dan moet u dat ook maar eens een keer laten blijken. Valentijn helpt u een handje, om dat niet al te nadrukkelijk maar wel heel duidelijk te doen. Een gemengd jeugdigd voor jaarsboeket - mag best 's een keer. Doen. ■•v Vooreen BEDRIJFSZEKERE CENTR. VERWARMINGS INSTALLATIE Ook voor doe-het-zelvers Service-abonnementen schoonmaken enz. Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V,-bedrijf Korte Brinkweg 37A - Soest Tel. 14332 - b.g.g. 10816

Soester Courant | 1980 | | pagina 21