m Voorvallen Feest voor de 27 M.C.-ers vAARöeRhooqt's tuintips VOOR öoe-het-zelveRS Wisselende prestaties Soester Orkestvereniging Thema-ochtend over „Islam en politiek" ^De Restaurant Wist u wat er allemaal gedaan kan worden aan de Soesterbergsestraat 107? -^Restaurant^X NIET? Wel, hier komen de mogelijkheden: diner a la carte diners recepties broodtafels vegetarisch menu koud en/of warm buffet fondue v.a. 4 pers. Jan Wittenberg excelleerde als solist Dompelaar vergeten E. G. Kerkhof Weggelopen na ruzie met ouders E. G. Kerkhof E. G. Kerkhof Februari: „De KIMME" Tel. 02155-20202 b.g.g. 033-10146 0142997 Min,*m mtm, -li De Soester Orkest Vereniging met dirigent Willen de Vries tijdens het concert vorige week in de Petrus en Pauluskerk. Foto Herman van Dam Met zeer gemengde gevoelens zal het publiekdat ondanks de slechte weersomstandigheden de Soester Orkestvereniging dins dag 5 februari j. I. trouw bleef, aan het voorjaarsconcert terug denken. Als vanouds was de Petrus en Pauluskerk aan het Kerk plein weer tot concertzaal getransformeerd. Een zeer ambitieus programma met daaraan gekoppeld Jan Wittenberg, een viool solist van naam en faam. Wat kan een concertbezoeker zich meer wensen Nog afgezien van het feit dat het raadselachtig is hoe men begin februari een dergelijk concert tot voorjaarsconcert kan stempe len, qua programma-inhoud hadden de aktiviteiten van de Soes ter Orkestvereniging evenmin iets met de naderende lente te maken. Jammer genoeg verslikte de organiserende vereniging zich echter niet alleen in de etikettering en programmering, voor een deel was hetgeen er in een bepaald niet uitverkochte Petrus en Pauluskerk te beluisteren viel beneden artistieke normen die ook amateur-musici zich dienen te stellen. Nog afge zien van de wijze van uitvoering had men zonder één maat te spelen aan de hand van de partituur ruim vooraf kunnen vast stellen dat Rossini's vrij onbekende ouverture 11 Turco in Italia, allerminst geschikt is voor een bezetting waarover de Soester Orkestvereniging de beschikking heeft. Het resultaat was dan ook dat het meer met Soest en S. O. V. te maken had dan met Italië en Rossini. Mozart's balletmuziek „Les petits rien" was in ieder opzicht muzikaal heel wat beter verteerbaar. Dit uit maar liefst twaalf delen bestaande werk kende hoog tepunten door de fraaie toonkleur van de hobo, het zeer speel se tweede Allegro en de afsluitende delen Gavotte en Allegro. Dirigent Willem de Vries en de zijnen leken in Pergolesi's concert in B. voor viool en orkest, laatste programma-onder deel voor de pauze, aanzienlijk beter gedisponeerd te zijn. Toen ook werd duidelijk wat een solist van het kaliber Jan Wittenberg vermag. Zijn zeer subtiele spel kreeg vooral reliëf in het over bekende Largo. Weliswaar ontbraken ook in dit concert de schoonheidsfoutjes van de begeleidende S.O.V. niet, kwalitatief kwam men tot zeer acceptabele prestaties. Na de pauze excelleerde Jan Wittenberg, concertmeester van het Radio Philharmonisch Orkest en eerste violist van het Gau- deamuskwartet, in Beethoven's wereldberoemde Romance in F opus 50. Geen zichzelf respecterende solist die dit werk niet op zijn repertoire heeft staan. Vergelijkingen dienen zich dus aan. Jan Wittenbergs benadering en opvatting van deze Romance werd wat zijn aandeel en de begeleiding van de S.O.V. betrof absoluut hoogtepunt van een qua muzikaal niveau nogal wis selende avond. Het karakter van deze Romance is er bij uitstek voor geschikt een vioolsolist tot onverantwoorde en a-muzïkale hoogstandjes te verleiden. Jan Wittenberg deed dat terecht niet. Zijn briljante bijna ingetogen vertolking verraadde zijn muzika le kwaliteiten en respect voor wat aan muzikale rijkdom aan ons is nagelaten. Of de S. O. V. daardoor werd geïnspireerd moet buiten beschou wing blijven, feit is dat deze amateur-musici met de solist de aansluiting vonden die werd gevraagd waardoor een in alle opzichten optimale uitvoering tot stand kwam. Haydn's Oxford-Symphonie vormde een indrukwekkend sluit stuk. S. O. V. en dirigent Willem de Vries namen revanche voor grote en kleine missers. Eindelijk sprong de vonk van dirigent naar orkest over. Duidelijk werd ook dat er op dit programma onderdeel bijzonder hard moet zijn gewerkt. Violen, koper en het belangrijke aandeel van de houtblazers vormden een prachtige eenheid met als resultaat een voor amateurs bijna optimale vertolking. Een enthousiast publiek toonde veel waardering voor deze mu zikale prestatie. Een staande ovatie en bloemen gaven daar aan terecht uitdrukking. JAN LEIJENDEKKER. In een huisje achter de camping 't Eekhoornnest aan de Birkstraat ont stond vrijdagavond een begin van brand doordat de bewoners vergeten waren een dompelaar uit te schakelen. Het apparaat werd in een donkere kamer gebruikt, die in de kelder was ingericht. De bewoners waren afwezig, maar het begin van brand werd ont dekt door familie uit Rotterdam die onaangekondigd op visite kwam. Veel rook deed het ergste vermoeden. De brandweer werd gewaarschuwd. Men hoefde echter nauwelijks „water te geven"; de dompelaar werd even nat gespoten en de zaak was geklaard. Voor al Uw LOODGIETERS WERKZAAMHEDEN EN SANITAIRE ARTIKELEN OOk voor doe-het-zelvers Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Korte Brinkweg 37A - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 Vrijdagavond om tien uur werd op de Vredehofstraat een 12-jarig jongetje uit Blaricum gehouden. Het knaapje was die avond van huis weggefietst na oneenigheid met zijn ouders. Zijn moe der kwam hem terug halen. BEDRIJFSZEKERE CENTR. VERWARMINGS INSTALLATIE Ook voor doe-het-zelvers Service-abonnementen schoonmaken enz. Wij helpen U direct! Loodgieters- en (TV.-bedrijf Korte Brinkweg 37A - Soest Tel. 14332 -b.g.g. 10816 Voor meer dan 120.000 Nederlanders, al dan niet aangesloten bij de Neder landse Citizen Band Federatie [N.C.B.F. is er 1 maart reden tot feest vieren. Dan wordt de 27 meter band vrijgegeven voor amateurzenders. Vanaf die datum kunnen hun mogelijke illegale aktiviteiten, legaal worden als zij zich strikt aan de door de wet vast gestelde normen gaan houden. Hoe dan ook: de NCBF organiseeert een groot feest waarvoor op 1 en 2 maart het R.A.I.-gebouw te Amster dam afgehuurd is. Daar wordt het nuttige met het aangename verenigd. En wat het nuttige betreft: toegelaten zendapparaten worden tentoongesteld en er wordt uitleg bij gegeven. Deze tentoonstelling is voor iedereen, ook Zondagmorgen 17 februari aanvang 10-30 uur, wordt in het Artishockge- bouw aan de Steenhoffstraat in Soest, een thema-ochtend georganiseerd met als onderwerp „De rol van de Islam in de politiek". Spreker over dit onderwerp is Dr. Rudolph Peters, wetenschappelijk medewerker aan het Instituut voor het Moderne Nabije Oosten [IMNO] van de Vrije Universiteit in Amsterdam en medewerker bij de Groene Amster dammers. Nog maar juist terugge keerd uit Iran, zal Rudolph Peters over zijn ervaringen kunnen vertellen op de komende thema-ochtend. Hoe aktueel het onderwerp is, toont de situatie in het Midden Oosten op dit moment, waar grote internationale spanningen gerezen zijn met als voor naamste brandhaarden Iran en Afgha nistan. zo hoog zijn de spanningen zelfs opgelaaid, dat het Palestijnse vraag stuk naar de achtergrond is verdron gen. Rudolph Peters, vorig jaar gepromo veerd op zijn proefschrift „Islam and colonialism, the doctrine of Yiad in modern history", zal het ongetwijfeld ook hebben over de Yiad (heilige oorlog). Want naast de ontwikkelingen in Iran en Afghanistan, is het belangrijk de achtergronden te weten en wat de oorzaken zijn van een grotere invloed van de Islam op het wereldgebeuren dan 20 jaar geleden. De vraag is dan ook of dit geldt voor alle Islamitische landen en of de rol van de Islam niet los kan worden gezien van de oliebelangen van de westerse wereld. In elk geval zal de komende thema-ochtend veel stof voor diskussie geven. voor niet-leden, toegankelijk. Ouders kunnen hun kinderen „droppen" bij een speciaal kinderprogramma. Het „aangename" bestaat uit een show met een grote verscheidenheid aan artisten. Te zien en te beluisteren zijn er ondermeer de groep „Friends" van Ferry Windsant en Ron Windsant; de groep „Ten Four" onder leiding van André Geerdinck; „The Frozen Pen- quin Band" uit den Haag; „Trade Mark": de „Rudolf Fitskie Dancers" met modem ballet; de zangeres Els Zorn met Weense liederen; „Jacque- line, het zestienjarige trompetwonder; Windfall en Marietje Lippold met Country- en Western muziek; Henk van Wijngaaden; Jack Reijndell; Se- rayla met oosterse buikdansen; de Belgische groep „Puzzle" en uit Enge land Al Dickinson. Op zaterdag 1 maart en op zondag 2 maart start de show om 13.00 uur en loopt door tot 24.00 uur. De entree kaartjes kosten tien gulden per dag. Voor inlichtingen kan men, wat deze regio betreft, terecht bij de heer J. Pater, Pleineslaan 52, Den Dolder, tel. 030-787018. DAK-ISOLATIE DAK-BEDEKKINGEN en SHINGLES DAKEN Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.^bedrijf Korte Brinkweg 37A - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 We mogen in februari al weer heel ander weer verwachten dan in de 2 maanden daarvoor, waarbij vaak zelfs enkele zomerse dagen voorkomen. Al is het misschien voor velen nog niet zo aanlokke lijk om de tuin in te gaan, toch valt er weer een hoop nieuw leven te bespeuren. De eerste sneeuw klokjes steken hun witte kopjes al weer in de lucht, en kunnen tegen het einde van de maand in volle bloei staan. Als de bolletjes het afgelopen najaar pas geplant zijn, dan kunnen ze nu al wel bloeien, omdat pas geplante bolletjes altijd 2-3 weken eerder bloeien. De Hamamelis of toverhazelaar staat nu ook in volle bloei, met zijn gele spinnekopachtige bloemen die als het ware tegen de takken aankleven. Deze heester is de moeite van het aanplanten dubbel en dwars waard. Dit kan gebeuren zodra de bloei ten einde is, dus volgende maand. Bij open weer waar we toch allemaal wel op hopen, kunnen we volop aan het planten gaan, alle planten zonder uitzondering, bladverliezende hees ters, bladhoudende coniferen, rozen, bomen, klim planten, vaste planten en heide. Bij het planten van de bladverliezende heesters, die grotendeels zonder wortelkluit geleverd wor den is het raadzaam de gekneusde wortels met een scherp mes bij te snijden. Daarna moeten we de planten niet zonder meer in de grond proppen, maar doen we er goed aan een ruim plantgat te graven, waarin we compost of stalmest deponeren. Goed door de omliggende grond mengen van de meststoffen is aan te bevelen. De bladhoudende heesters worden in principe altijd met wortelkluit geleverd, omdat deze geen rust perioden kennen, zodat ze met grond en al over geplant moeten worden. Ook hier geldt net als voor de vorige genoemde planten dat zonder meer planten uit den boze is. Dit kunnen we alleen ris keren, wanneer de grond goed doorlatend is en van een hoge voedingstoestand getuigt. We kunnen hierbij vermelden dat dit ideaalbeeld van nature weinig voorkomt. Een erg goede tijd is het momenteel om klimro zen te snoeien. De meeste klimrozen worden nooit of niet goed gesnoeid, waardoor de bezitters ervan er op den duur geen raad meer mee weten. Als er voldoende takken in de struik zitten is het ver standig alle oude takken weg te nemen omdat hier toch geen bloemen van betekenis meer aan te verwachten zijn. De jonge scheuten geven de mees te en de mooiste bloemen, zodat we, die zoveel mogelijk moeten sparen. Als er echter te veel jonge scheuten in de struik zitten, moeten ook die verwijderd worden, waar voor een scherpe snoeischaar noodzakelijk is. Een niet scherpe schaar veroorzaakt kneuzingen in plaats van mooie gave snijwonden. De jonge scheu ten moeten op 30 cm. van elkaar worden aangebon den. Doordat de meeste klimrozen te dicht in het hout zitten, zijn ze 's zomers erg vatbaar voor allerlei ziekten zoals meeldauw. Een gedistingeerd sterk herenmontuur. In brown fade. 119,75 VOOR BETAALBARE BRILLEN-MODE VAN WEEDESTRAAT17A - SOEST TELEFOON 02155-17120 Leverancier alle ziekenfondsen Weer is er een neef van mij gestorven; negentig jaar is hij geworden. Hij verbleef met zijn vrouw in „de Kimme". De kimme is de gezichtseinder, en je zegt: „De zon neigt ter kimme". Toen ze zestig jaar getrouwd waren ben ik bij hen geweest. Ze maakten zich ge reed om op de bejaardensoos er een feest van te maken. Zijn vrouw had een cake gebakken en verdeelde die in zoveel sneetjes als er leden van de Soos waren. Met nog één extra voor als de dominee komen zou. Het speet hen dat ik er was nu zij weg moesten. Maar ik zou wel even met hen meelo pen en de tas dragen. Mijn neef pakte alle bloemen in kranten papier gewikkeld onder zijn arm. Zijn vrouw leunde op mij, want ze was slecht ter been. En aangezien mijn neef een man van aanzien was - hij speelde orgel en begeleidde de zang op de Soos - groetten alle Soosgangers hem heel beleefd. Waarbij hij zijn hoed afnam. En telkens wanneer hij terug groette en zijn hoed optilde gleed er een bloem uit het kran tenpapier en viel achter hem op straat, 't Was net als bij Klein Duimpje, je kon de weg terug vinden als je lette op ie dere bloem die er op gelijke af stand lag, zo ongeveer. Totdat mijn neef het merkte en we halt hielden. En ik te rug ging om de verloren bloe metjes op te halen. De bejaardensoos was in het wijkgebouw naast de kerk. Toen we daar aankwamen stond er een aantal oude vrouwtjes het bruidspaar op te wachten voor de felicitaties. Maar dat mocht niet van de leidster, die gebood: „Naar binnen dames". Want eerst moest de inhuldiging plaats vinden, en daarna gaf de pre sidente gelegenheid tot geluk wensen. Ik hoorde een van de oudjes zeggen: „Ze heeft weer wat". De presidente loosde ons een zijkamertje in. Mij ook want de bruid had zich aan mij ver ankerd. „Dat is mijn man z'n neef, zei ze. En hier heb ik een cake met voor iedereen een plak, en de bloemen zijn voor op alle tafeltjes wat". Mijn neef vroeg wie er nu op 't or gel speelde, want een ander dan hij zat hem dwars, „Dan moet u maar niet de bruide gom zijn", merkte het hoofd van de Soos lakoniek op. Ze liet ons alleen. Voor een kwar tiertje. „Wat hebben we een feest", zei mijn neef. „En wat een ca deaus", zei zijn vrouw. „Van onze Joodse onderduiker kre gen we een electrische koffie molen. Moet je nagaan. Hij had gevraagd wat we hebben wil den, en we zeiden dat we al al les hadden. En we zijn maar met z'n tweeën. Dan heb je geen electrische koffiemolen nodig". Ik vroeg verbaasd waar ze in een grote stad een onderduiker verborgen hadden gehouden. Dat was onder het trapporttaal. Toen het bruidspaar door het voltallige bestuur gehaald werd voor de grote zaal, moest ik beslist mee. Want er waren al zo weinig mannen. En van daar. We kregen een ere plaats, en naast ons stond de presidente die de opening ver richtte en een psalm opgaf. Ze nam het woord, zoals het heet, en zei dat je tegenwoor dig huwelijken hebt van nog geen zestig dagen. Hier zagen we een paar zestig jaar ge trouwd zijn. Mijn neef kreeg een doos sigaren en zijn vrouw een doos bonbons. Eerst ver giste de presidente zich en gaf ze de bruid de sigaren en de bruidegom de bonbons. Maar dat was voor de pret. Een stokoud vrouwtje las een vers voor. „Voor de bruide gom". Ik herinner mij nog hoe het begon. „Wat een kra nig man is hij, speelt hij or gel, zingen wij". Ze had het zelf gemaakt en ze kreeg een warm applaus. Toen volgden de gelukwensen van iedereen, en bij de tractatie zou mijn neef een dankwoord uitspre ken. 't Werd een drama, want steeds als wij dachten dat hij zou beginnen, ging hij weer zit ten. Hij had geen sprekersta lent. In de pauze mengde ik mij onder het publiek. Aan een moedertje vroeg ik hoe het toch kwam dat er zo overwe gend veel oude vrouwen zijn. „Mijnheer, zei ze, wacht maar, als de vrouwen gelijk zijn aan de mannen zullen ze ook wel eerder op zijn. Een kraanma chinist of een vrachtwagen chauffeur vergt zoveel van zichzelf. Ik weet het van m'n eigen man". Ik heb ook nog even de leidster van de Soos gevraagd naar haar werk-methode. Ze zei dat je de mensen een taak moet geven. Eén verantwoordelijk voor de spellen; één voor de boekjes; één voor de uitgaans- kas; één voor het serviesgoed. En zo meer te bedenken op drachten. „Want met het heb ben van een functie houden ze het oud zijn vol". En tegen mijn neef zei ze: „Als we het niet zeggen kunt, dan speelt u het maar". En zo speelde hij nog even het „Largo" van Handel. Na de Soos liep ik nog even met het bruidspaar mee. Tot aan „De Kimme"; het bejaar denoord.

Soester Courant | 1980 | | pagina 15