Adri Wijnands„Mijn kinderen lusten geen sigaren..." «Sj 17 Soester Courant van woensdag 13 februari 1980 17 Wijnands Woonmode 12Yz jaar In de laatste aflevering van de Soester Courant werd op „luidruchtige", maar zeer h,?iüe„.f"i aa"tr®Kke,iJke wijze melding gemaakt dat er in Soest-Zuid, be- ter DeKena als Hartje-Zuid", iets te vieren valt. Wijnands Woonmode kwam aan wfoob?1 iaren vanuit Naarden in Soest-Zuid neerstrijken, en maakt er begin 80 allerminst een geheim van dat het 12V4 jarig zaken- jubileum in Soest maar eens op een aparte wijze moet worden gevierd. Geen kost bare receptie waarop klanten zich min of meer verplicht voelen te verschijnen, wel een gebaar naar de afnemers van Wijnands Woonmode. Twaalf maan den lang opzienbarende aanbiedingen, een zelfde aantal maanden prijsvragen waarin de hoofdprijs, een lederen „zet-m-zelf-in-elkaar-stoel", centraal staan. Wij nands Woonmode heeft, sinds de start in '68, niet alleen in „Hartje-Zuid", maar ui Soest en er buiten een niet meer weg te denken plaats ingenomen. Aanleiding V°uL r£daktie van de Soester Courant met Adri Wijnands op een bijna lente achtige zaterdagmorgen rond de tafel te zitten, om aan de weet te komen op welke wijze de stormachtige ontwikkeling van een klein begonnen zelfstandige tot stand is gekomen. Klein begonnen Wat velen wellicht zal verba zen: Adri Wijnands is een gebo ren en vele jaren getogen Soes ter. Zijn wieg stond in de Birk- straat en zijn „meesters" wa ren de heren Taris (lagere school) en Hilhorst (Mulo). Zoon van een aannemer, deel uitmakend van een gezin dat uit vijf kinderen bestond. Een oorlogskind, zonder speelse jeugdjaren die na het behalen van zijn papiertje, nagenoeg zonder enige begeleiding, zijn eigen weg moest gaan zoeken. Zestien jaar oud, barstensvol idealen, maar op een in eco nomisch en sociaal bepaald niet florissant tijdstip de maat schappij ingestuurd. Zijn eers te leermeester: Ton Beuken. Adri Wijnands: „Een prima man. Ik heb er drie jaar lang een goeie tijd gehad. Mijn werk bestond hoofdzakelijk uit het repareren van bedden. In de ochtenduren per bakfiets naar de klant het bed ophalen, in Beuken's reparatie-afdeling ta fel op de bakfiets zetten, bed den los peuteren en vervolgens met kapok volstouwen en weer dichtmaken. Dezelfde dag werd zo'n bed dan weer per bakfiets bij de klant afgele verd. Op die manier heb ik het beddenvak geleerd. Zó goed zelfs dat ik er nu een grondi ge hekel aan heb gekregen. Ik weiger in mijn zaak niet veel, maar een bed bijvullen is er niet meer bij". De kennismaking met het vak leverde Adri Wijnands een sa laris op van 2,50 per week. Wij schrijven 1947, 5^4-daagse werkweek, circa 55 werkuren. Toch kijkt Adri Wijnands zon der enige wrok om. Jon gens van zijn leeftijd hadden in die tijd niet zoveel te wil len. Een „forse" loonsverhoging, zijn salaris werd vier gulden per week, bracht hem bij de fa. Steitner aan de Pelikaan- weg. Het onderdeel bedden maken, bedden vullen, was hem na drie jaar stevige scholing wel ver trouwd geworden, bij zijn nieu we werkgever kwam hij met andere facetten van de stof- feerderij in aanraking. Daar werd na verloop van een korte tijd door Adri Wijnands een wat meer bewuste keuze voor de toekomst gemaakt. Meubel- stofering zou zijn voorlopige einddoel worden. Via vele werkgevers in en buiten Soest heeft hij zich de vele fijne kneepjes- van het veelzijdige vak eigen gemaakt. De avond school en de behaalde vakdi ploma's waren zijn metgezel len pp weg naar het sukses. Een weg met tenminste onder weg één persoonlijke hobbel: linkshandigheid. Een handicap die werd overwonnen en in kwalitatief opzicht de uitvoe ring van geen enkele opdracht in de weg heeft gestaan. Laatste en plzierigste werkge ver waaraan Adri Wijnands goede herinneringen bewaart is de fa. Luttmer in Bussum. Op 26-jarige leeftijd kreeg hij bij deze klasse-zaak een job als verkoop-adviseur aangeboden. In deze funktie maakte hij zijn lange opleidingstijd af. „Daar heb ik" vertelt Adri Wijnands „iets geleerd wat ik later als zelfstandig ondernemer kon- sekwent in praktijk heb ge bracht. De heer Luttmer was een Groninger, hetgeen bete kent dat afspraak ook afspraak is. In ieder opzicht, tijd - zaken en geld, nakomen wat je hebt afgesproken. Niet om tien over negen aanbellen, wanneer je om negen uur hebt afgespro ken. Dat vraagt discipline van jezelf en van je medewerkers. Ouderwets misschien, maar de klant stelt het op prijs en heeft er recht op". Victorie in Naarden Nauwelijks 32 jaar oud diende zich voor werknemer Wijnands de mogelijkheid aan als zelf standig winkelier te gaan be ginnen. Recht tegenover het Naardense politieburo vestigde hij zich in de Cattehagestraat, Naarden Vesting met slechts een inwonersaantal van 1100 zielen. Practisch bruikbaar vloeroppervlak circa 60 vier kante meter. Huurprijs voor de winkel 50,- per week, afbeta ling voor overname - inventa ris en goodwill 75,-. „Daar kijk je nu misschien vreemd tegen aan. Maar wat moesten wij. Eigen kapitaal was er nauwelijks. Met hard werken en de geweldige mede werking van de vorige eige naar, de heer Snoek, zijn wij er gekomen. Hij heeft ons in staat gesteld iets op te bouwen. Mijn schuld mocht ik in weke lijkse termijnen aflossen, de rente bedroeg slechts 2%. Mijn eerste karwei zal ik, zo oud ik word, nooit vergeten. De heer Snoek vertelde mij dat ik mij geen zorgen moest maken over klanten, de eerste had zich op de openingsdag al aangediend. Fantastisch natuurlijk. Ik er naar toe. Dat werd een kamer tje Jabo keren.Ik begon om 8 uur en was om twaalf uur klaar. Vroeg voor mijn werk een bedrag van 25,-. En wat dacht je? Hadden ze met de heer Snoek afgesproken dat ik het karweitje voor een doosje sigaren zou doen. Na mijn eerste karwei ging ik met een doosje sigaren als verdienste naar huis. Wel natuurlijk even mijnheer Snoek gebeld om hem te vertellen dat mijn kinderen geen sigaren lusten". Wijnands aanloop in Naarden mag dan in zakelijk opzicht op z'n zachtst gezegd merk waardig zijn geweest, de ver dere ontwikkeling van het nieu we bedrijf was stormachtig. Na twee jaar vond de eerste uitbreiding plaats. Het kamer tje achter de winkel werd uitge broken waardoor een winkel ruimte ontstond van circa 75 vierkante meter. Burgemees ter en Wethouders die kenne lijk veel schik hadden in het sukses van de jonge onderne mer verschenen bij de herope ning, kortom iedereen gunde Wijnands zijn succes. Een treffend staaltje van bij voorbeeld politioneel medele ven. Adri Wijnands: „Als ik achter mijn toonbank stond keek ik uit op een raam van een politie-wachtlokaal. Komt er op een dag een klant bij mij binnen die een bestelling doet van heb ik jou daar. Sta het een na het ander te verko pen en te noteren. Kijk op en zie aan de overkant het gor dijn verschuiven. Komt een po- litie-man tevoorschijn die heel nadrukkelijk met zijn hoofd „nee" staat te schudden en het veelzeggende gebaar van duim en wijsvinger maakt. Voor mij dus een hint om in financieel opzicht mijn klant niet al te zeer te vertrouwen. Onvoor stelbaar zoiets. Daar had ik met de politie zo'n goeie ver houding dat ze mij, als er nie mand in mijn zaak aanwezig was, opbelden en vroegen een kaartje te komen leggen. Zaten wij te klaverjassen dan kon het gebeuren dat er een telefoni sche melding van een ver keersongeval binnenkwam. Direct stoppen met kaarten, de politie-mensen weg, en ik de telefoonwacht voor mijn reke ning nemen. Naarden, voor ons in ieder opzicht fantastisch. Het is de basis geweest van ons sukses in Soest. Na de ver bouwing steeg de omzet in één jaar met zeventig procent. Er 12Vz jaar WIJNANDS WOONMODE nieuwe stijl kwam als opslagruimte zelfs nog een fabriekshal bij. Daar begon ik voor een huurprijs van slechts vijftig gulden per week mijn eerste meubel showroom. Gezien de zakelijke suksessen was een chronisch gebrek aan ruimte in Naarden mijn enige onoplosbare handi cap". Terug in Soest Het zal wel louter toeval zijn geweest dat het wederom Ton Beuken is geweest die in zake lijk opzicht opnieuw als Wij- nand's wegwijzer fungeerde. Tijdens een receptie na de her opening van zijn nieuwe pand aan de Soesterbergsestraat behoorde de Naardense meu belstoffeerder tot de gasten. Van zijn tegenwoordige „bijna buurman" kreeg hij de tip dat een van zijn vroegere werk gevers, de heer Wehmann, de zaak ging. verkopen. Er was een overbruggingsperiode van negen maanden voor nodig als- vorens Adri Wijnands en zijn gezin zich definitief als de op volgers van de fa. Wehmann in Soest gingen vestigen. Adri Wijnands over die verande ring: „Geen woord kwaad over Naarden, maar wij groeiden er uit. Je bent jong en je wilt wat meer. Dat is toch normaal. In Soest zag ik een stuk expansie voor mij weggelegd. Boven dien had ik in Naarden vastge steld dat mijn specialisatie in nagenoeg alle onderdelen van ons veelzijdig vak niet onop gemerkt was gebleven. Na zo'n constatering heb je de zeker heid dat je, waar ook ter we reld, met handen die het vak verstaan een boterham met wat er op kunt verdienen. Bovendien werd als vaststaand besluit ons toen medegedeeld dat Soest na verloop van jaren een centrumplan zou krijgen en 80.000 inwoners zou gaan tel len. Dan wil je wel". Een centrumplan en 80.000 in woners, ze zijn er (nog) niet gekomen. In plaats daarvan trof de nieuwe eigenaar een op z'n vriendelijkst gezegd wat ontredderde boel aan. Iets waarvan ook vast stond dat met mensen met initiatief - in zicht - werklust en vakman schap er kansen in zouden kun nen krijgen. De oude schoolvrienden en vriendinnen, inmiddels uitge groeid tot vaders en moeders met grote en kleine gezinnen, wisten zich Adri Wijnands snel te herinneren. Zonder imposante verbouwin gen is de familie Wijnands aan de Soesterbergsestraat aan een nieuw begin begonnen. Recept: hard werken, afspraken na komen, en kwaliteit leveren. Het assortiment omband - ga ren, haken en olie bleef wel liswaar gehandhaafd, maar kreeg spoedig gezelschap van een groot aantal artikelen waardoor het begrip WIJ NANDS WOONMODE in ieder opzicht de kleur heeft van de vlag die de lading dekt. Alsof ze bij de inventaris leek te behoren bleef ook verkoop ster-adviseuse Jenny v.d. Heu vel de nieuwe baas trouw. Adri Wijnands: „Een schitte rend mens die twaalf jaar bij Foto Herman van Dam „Aleenburo, bed of zo maar wat van Wijnands gehad? ons is gebleven en aan wie wij veel dank verschuldigd zijn. Haar huwelijk is er tenslotte de oorzaak van geweest dat on ze wegen moesten scheiden". En zoals het in deze tijd thuis hoort, een nog verder toegepas te specialisatie werd in WIJ NANDS WOONMODE doorge voerd. Nuchtere constatering van Adri Wijnands: „De con currentie met de meubelgigan ten in Soesterberg was een on gelijke strijd. Dan ga je zoeken naar wegen waar je wel recht overeind blijft. Die hebben wij door de toepassing van spe cialisatie gevonden. Vanaf dat moment hebben wij hier de wind in de zeilen gehad. Naast de kwaliteit die wij leveren is het sukses vooral te danken aan dat keiharde principe: af spraak nakomen. Als hier een klant verschijnt die mij vraagt of hij er wel van op aan kan dat wij maan dagmorgen zijn kamerbreed tapijt komen leggen dan weet ik dat het een nieuwe klant is. Onze vaste afnemers weten sinds jaar en dag al waar ze bij ons aan toe zijn. „Ze" zijn dan niet alleen klanten uit Soest, maar uit heel 't Gooi". Opmerkelijk is de filosofie van Adri Wijnands t.a.v. de concur rentie. „Iedereen knokt en werkt op eigen terrein. Wie dat kan en wU opbrengen zal er altijd ko men. Neem een zaak als Mid delman. Ik heb er een hartstik ke fijne collega aan. Waar no dig helpen wij elkaar over en weer. Zo hoort 't. Ik heb nooit de illusie gehad klanten van Middelman naar mij toe te trekken. Wie daar wil komen moet dat vooral doen, daar verander ik nooit iets aan. Omgekeerd is dat precies het zelfde". Adri Wijnands, de 16-jarige ULO-scholier, die van matras- senvuller en meubelstoffeerder uitgroeide tot een kleine gigant in woningtextiel. Hij, zijn echt genote Wil en zoon Albert (bei den hebben een zeer werkzaam aandeel in het sukses van de zaak) maken niet de indruk in wat tot nu toe tot stand geko men is te berusten. Grote wens van Adri Wijnands: „Nog al tijd vertrouw en reken ik er op dat er in Hartje-Zuid ook nog eens een werkelijk winkelcen trum tot stand zal komen. Daaraan bestaat behoefte. Niet om te voorkomen dat men sen in een grotere stad inko pen gaan doen. Dat kan de hele middenstand van Soest niet te genhouden. Wel, omdat één winkelcentrum voor een plaats met 40.000 inwoners, al was het maar om de parkeergelegen heid, absoluut onvoldoende is. Of het er ooit van zal komen? Een niet te beantwoorden vraag. Zeker is alleen dat het „koper" is bereikt, het zilver in zicht komt en 't goud voor zoon Albert haalbaar moet zijn. Tenslotte wordt hij ge traind door een vakman die zich in ieder opzicht profes sional mag noemen. Foto Herman van Dam

Soester Courant | 1980 | | pagina 17