Binnen vijf jaar bijna alle antennes van de daken 11.25 Zo gezien... Suikerpinda's Extra belegen Uniekaas HEINEKEN BIER Varkenslappen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen ziektekosten verzekering GOLDEN DELICI0US Ledenvergadering Soester Bowlingbond „Ouderavond" Vijf paardestallen op „De Paardenkamp" Woensdag 13 februari 1980 58e jaargang no 25 ALLEEN DONDERDAG 500 GRAM Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG DEZE WEEK Zie onze advertentie door GEKARDPAUL ALLEEN DONDERDAG KILO MAGERE van 12.00 voor Zie onze advertentie UIT HET ZIEKENFONDS? vraag vrijblijvende informatie over de aan. „5 minuten voor straks". Laat u vrijblijvend informeren. Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 ALLEEN DONDERDAG 2 KILO HOLLANDSE Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Sbest - Tel. 14152*- Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.40 Buiten Soest per half jaar f20.80 Verschijnt iedere woensdag Dorpshuis „de Borg" TE KOOP Onder de rook van het Paleis Soestdijk vrijstaande goed onderhouden VILLA met garage en vrijstaande grote schuur en ruim prieel. Tuin en boomgaard met vele soorten vruchtbomen. Totale oppervlakte ca 3500 m2. Een lustoord voor mens en dier. Dit is iets voor de liefhebber. Indeling: hall, ruime keuken, grote bijkeuken, kelder. Woonruimte is verdeeld in 3 gedeel ten: 7.00 x 3.50, 3.60 x 3.60, 3.60 x 3.00 m. Boven 4 slaapkamers, waar van één met balkon, grote douche ruimte. Op de zolderverdieping zijn 3 kamers aanwezig. Het huis is cen traal verwarm en van dubbele be glazing voorzien. Vraagprijs f 575.000,-. J. G. van ROUWENDAAL Burg. Grothestr. 11a Soest- Tel.02155-16467 SOESTER COURANT functioneert niet optimaal De hoofdingang van het dorpshuis „de Borg" Het dorpshuis „de Borg" in de wijk Overhees, functioneert nog lang niet optimaal; de gebruikers hebben klach ten te over. Dat bleek vorige week tijdens de eerste werkvergadering van de Stichtingsraad. In deze raad hebben vertegenwoordigers van frequente ge bruikers zitting en men mag het be stuur van gevraagde en ongevraagde adviezen voorzien. De vergadering werd voorgezeten door de heer P. J. Moerkerke; tijdens de installatie-vergadering, tot voorzitter gebombardeerd. Hij werd bijgestaan door de secretaresse van de raad, mevrouw G. van Bercum-Koppe. Zij noteerde een waslijst klachten. Zo voldeed de grote zaal niet voor toneel voorstellingen, alles wat er minimaal moest zijn ontbreek. Geen vóórgordijn, geen souffleurshokje, een slechte akoestiek, kortom een ruimte die de naam toneelzaal niet mag dragen. Unaniem was men van mening dat er met spoed iets aan gedaan moest worden. De toneelvereniging „Soester Applaus" komt anders niet meer te rug, terwijl verhuur aan andere toneel gezelschappen niet te verwachten valt. Niet te spreken was men ook over de sfeer in de ontmoetingsruimte; de jeugd maakte er misbruik van en bezette constant de bar. Door het lawaai dat zij maakten, werd het bijvoorbeeld voor de leden van de schaakclub haast onmogelijk van de bovenzalen gebruik te maken. Ook de bediening werkte Ineffciënt en dan werd niet eens zwaar getild aan het geval dat bijvoorbeeld wijn geserveerd werd in sherry-glazen. Wel werd geprotesteerd tegen het vroege sluitingsuur van de bar. Met name de bridgers vonden 23.45 uur een onwijze tijd. Wedstrijden waren dik wijls pas om 23.30 uur afgelopen en daarna ving men bot aan de bar. De verwarmingsinstallatie, met het ingewikkelde warmteterugwinnings- systeem, bleek niet goed te kunnen functioneren door in de grote zaal opgehangen gordijnen. Het probleem had overigens al de aandacht van het bestuur en de PUEM was ingescha keld. Klachten waren er verder over te weinig parkeerplaatsen; het ontbreken van fietsenrekken; het ontbreken van spelmateriaal voor jeugdige bezoekers (die ook niet in de kinderboerderij terecht kunnen); de onmogelijkheid om het dorpshuis met het openbaar vervoer te bereiken. Vrij lang werd stilgestaan bij het fenomeen, dat zonder voorkennis van de gebruikers (leden van de stichtings raad), zij al in het stichtingsbestuur vertegenwoordigd waren. De voorzitter van het stichtingsbestuur de heer R. van Gelder, die met secre taris de heer J. Hilhorst en twee bestuursleden de vergadering bijwoon de, zette in het kort de moeilijkheden van het pas functionerende bestuur uiteen. Zo verklaarde hij dat het be- heersteam niet optimaal kon functio neren, omdat het kwantitatief onder bezet was. Dit ingevolge het ontslag van de directeur. Men hoopte in deze vakature spoedig te kunnen voorzien. Verder had men te kampen met tal van aanloop-problemen, waardoor ook de dagelijkse organisatie niet goed func tioneerde. „Het hoort er waarschijn lijk bij", aldus de heer Van Gelder. Deze eerste werkvergadering werd bijgewoond door ondermeer afgevaar digden van de badmintonvereniging Selby; de scholengemeenschap Eem- landde Bridgeclub ONI en de Soester Bridgeclub; de Soester Schaakclub; 't Nut Soest; de kaartclub van Chemco; de toneelvereniging Soester Applaus; de wijkvereniging Overhees en de ambtenaren vereniging ABVA. Vermoedelijk komt men in april weer bijeen. Begrip Begrip bestaat er bij de leden van het dagelijks bestuur, de heren R. van Gel der [voorzitter] en J. Hilhorst [secre taris] voor deze „schoonheidsfoutjes". Van Gelder zei in de vergadering al dat het „normale aanloopproblemen" wa ren ook niet zó groot gezien het feit dat „de Borg" pas vijf maanden draait. Er zijn problemen; dat wordt niet ontkend. Duidelijk werd dat zaterdag middag nog eens, toen een van de parttime-krachten kwam informeren wanneer haar salaris nu toch eens uitbetaald werd. Het was onderweg, wist secretaris Hilhorst. Ook een schoonheidsfoutje De beide bestuurders vragen van hun kant ook begrip. Er is één levensgroot probleem en dat is de onvoltalligheid van het beheersteam. Veel van de in de stichtingsraad geuite klachten hadden bij een directeur-beheerder terecht kunnen komen en waren dan vermoe delijk geruisloos verholpen. Naarstig wordt naar een oplossing gezocht. Voorlopig gaat het om een tijdelijke bezetting van de vacante plaats, waarbij men moet kiezen tus sen een tijdelijke aanstelling (voor een periode van een jaar) van een waar- nemend-directeur óf toezicht door de stichtingsbestuursleden in een soort Foto Herman van Dam roulatie-systeem. Voor de aanstelling van een nieuwe beheerder wil het bestuur graag wat meer tijd hebben. Het bestuur hoopt In die tijd beter ingespeeld te zijn op het functioneren van het dorpshuisde gang van zaken en eventuele knelpunten te kennen en daardoor een nauwkeurig taakom schrijving voor de dan te benoemen functionaris te kunnen opstellen. Jeugd Het gedrag van de jeugd in het dorps huis-gedeelte van „de Borg" baart wat zorgen. De ontmoetingsruimte is niet bedoeld als jeugd-sociëteit. Daarvoor moet men in de „Molensóos", „Praat paal" of „Vangrail" zijn. Overigens vindt secretaris Hilhorst dat de zaak niet overtrokken mag worden. „Is het eigenlijk wel zó'n groot pro bleem", vraagt hij zich af. En voorzit ter Van Gelder voegt er aan toe: „De Jeugd komt hier naar toe omdat ze er elders, in die clubgebouwen, niets aan vinden. Ze vinden het te kinderachtig daar, te flauw. En niet vergeten mag worden dat ook de openingstijden een rol spelen. In „de Borg" kunnen ze altijd terecht. Ieder dorpshuis heeft met dat probleem te maken". Er is inmiddels een activiteiten com missie samengesteld waarvan een plan verwacht mag worden waardoor de ontmoetingsruimte (beter) benut kan worden. „De totaalfunctie béter tot haar recht laten komen", aldus voor zitter Van Gelder. Grote zaal Over het „probleem" van de grote zaal kan verschillend gedacht worden. Voorzitter Van Gelder meent dat het maar de vraag is of een zaal pas toneelzaal is als er een voorgordijn hangt en er een souffleurscabine is. Nog niet eerder hoorde men dat ook to neelverenigingen van buiten Soest inte resse in de zaal hebben. „Blijkt de zaal een regionale-functie te krijgen, dan is het het overwegen waard die voorzie ningen aan te brengen. Het is een kwes tie van geld en het is de vraag of dat voor twee of vier voorstellingen per jaar uitgegeven moet worden", aldus de heer Van Gelder. Misschien zijn de verwachtingen te hoog geweest; misschien ook zijn te hoge verwachtingen gewekt in de aan loopperiode en bouwfase. Volgens voorzitter Van Gelder is „de Borg" een unieke zalenakkommodatie met facili teiten; niet minder maar ook niet méér. Bar De consumptieprijzen aan de bar zijn niet te hoog en in feite zelfs lager dan elders in Soest in horeca-bedrijven. De prijzen die gevraagd worden, dragen bij aan de sluitende exploitatie. Met de zalenverhuur en de bowling baan (en de huuropbrengsten van de „Onderhuurders") moet „de Borg" eigenlijk selfsupporting zijn. Dan moet wel van een volle bezetting uitgegaan worden en zover is men (nog) niet. Het was één van de klachten uit de stich tingsraad. Ook hier wordt wat aan gedaan. Zo huurt de plaatselijke bowlingbond, in tegenstelling tot andere, volkomen on juiste publikaties, iedere week twee avonden, vier banen. Van die bond kan men lid worden en verder zijn de banen, per stuk, te huur voor ieder die er gebruik- van wil maken. De beide bestuurders zijn van mening dat deze bowling-faciliteit in „de Borg" lang niet voldoende bekend is. Zelfs niet in Soest! De bar is op dat gebruik afgestemd; men kan er, net als elders, een snack en een warrne- hap krijgen. In het weekend is overi gens de baan zo goed als geheel verhuurd. Wat de exploitatie betreft is de heer Van Gelder van mening dat het ver moedelijk reëler is de „aktiviteit" die in de grete (of een van de kleinere) zalen plaats vindt te subsidiëren dan het dorpshuis. Het streven is immers dat „de Borg" zichzelf bedruipt. Of dergelijke aktiviteiten voor subsidie in aanmerking komen, is een politieke beslissing. Die onttrekt zich aan het stichtingsbestuur Alles bij elkaar zijn er probleempjes, die opgelost zullen worden. Er zullen altijd wel problemen blijven, menen de heren Van Gelder en Hilhorst, maar het zal tot de taak van de beheerder behoren, daar oplossingen voor te vin den. Het grootste probleem is voorlopig de kwantitatieve onderbezetting van het beheersteam, maar ook daarvoor hoopt men binnen afzienbare tijd in ieder geval een tijdelijke oplossing ge vonden te hebben. Vanavond, woensdag 13 februari, aan vang 20.00 uur, wordt in het dorpshuis „de Borg" de ledenvergadering ge houden van de Soester Bowlingbond. Aan de orde komen ondermeer de voorwaarden voor het lidmaatschap, de contributie en het indelen van teams. De club is aangesloten bij de Nederlandse Bowling Federatie; de contributie bedraagt 55 gulden per jaar. Voor inlichtingen kan men terecht bij de heer E. R. Mijnders, tel. 15300. Televisie- en radio-antennes zullen in de toekomst van de daken moeten verdwijnen, tenzij via deze antennes méér kan worden ontvangen dan met de gemeenschappelijke of centrale voorziening. Het verbod geldt niet voor de, op het tijdstip waarop dit verbod van kracht wordt, aanwezige antennes, maar dan slechts voor een periode van vijf jaar. Onder het verbod vallen evenmin de antennes die in gebruik zijn bij de „ontvang-amateurs.. Deze bepalingen zijn opgenomen in de nieuwe redactie van artikel 265 van de Bouwverordening. Daarmee wordt be oogd te kunnen optreden tegen ontsie rende antennes van degenen die niet vrijwillig bereid zijn hun individuele antenne te verwijderen, hoewel er een redelijk alternatief (de kabel-ont vangst) voor de antenne ter beschik king is. Ook wordt het hierdoor mogelijk onge vallen en schade aan daken als gevolg van de aanwezigheid van antennes op daken zoveel mogelijk beperken. De antenne mag blijven staan als ze dienst doet voor een groep van twintig en meer woningen en ook als binnen een afstand van twintig meter geen gemeenschappelijke of centrale voor ziening is, waarmee alle ter plaatse goed ontvangbare omroep- en televisie signalen kunnen worden doorgegeven. In de vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening verzette de WD-er Beijen zich tegen deze bepa ling. Hij wil, minimaal, een ontheffings Foto: Goos van der Wilt mogelijkheid opgenomen zien. Dat verzoek wordt nader bekeken. In de commissie algemene bestuurs zaken vond de heer R. van Logtenstein (CDA) dat er een soort aansluitings plicht (op het kabelnet) afgedwongen werd. Begrijpelijk, meende hij, uit een oogpunt van betere exploitatie van de kabeltelevisie, maar of dat geen aan tasting was van de individuele vrijheid van de inwoners, wist hij zo niet. Hij wilde het onderzocht zien en toetsen op haalbaarheid. Ook wilde Van Logten stein duidelijk omschreven hebben wie voor de status „ontvangamateur" in aanmerking komt. Het voorstel tot wijziging van de bouw verordening komt in de raadsverga- ering van donderdag 21 februari a.s. aan de orde. Een groep echtparen en op zichzelf staande dames van zeer uiteenlopende leeftijden is druk met elkaar in gesprek. In het begin lukte het eigen' lijk niet zo best. Als we hem terugbrachten dan zwaaide hij ons altijd heel enthousiast uit. Gelukkig gaat het nu veel be ter en verstopt 'ie zijn schoe nen als het tijd is om weg te gaan. Verder hebben we een ouwe telefoon waar hij erg ge lukkig mee is". „O", valt een ander in wij hebben twee kapotte radio's waar 'ie uren mee zoet is. Nou jaer is toch niks meer aan heel. Z»e zijn nog van mijn oud ste zoon en die is al lang ge trouwd". „Zeg" wil iemand weten „hoe doen jullie dat eigenlijk in een winkel Laatst graaide hij in een zak met nootjes, stak er bliksem snel een handvol van in zijn mond en had ze al bijna weer teruggegooid omdat de winkel juffrouw het merkte". Nou ja, een porceleinwinkel zal ik bij voorkeur niet binnen gaan als hij er bij ia, maar als ik toch boodschappen doe gaan als hij er bij is, maar ten de mensen er maar aan wennen Ervaringen worden om strijd uitgewisseld: Als we op bezoek gaan nemen we hem ook gewoon mee en ik merk dat mijn omgeving er he lemaal aan gewend is geraakt en het helemaal niet griezelig meer vindt". „Ik bel altijd wel even op om te vragen of ze het goed vin den. Wie er niet tegen kan moet dat gewoon zeggen. Even goeie vrienden, hoor". „Hij hoort er zo langzamer- hand helemaal bij. Dat vinden de anderen ook. Weet je, we hebben twee ge zonde kinderen, die niets man keren en zelf al weer kinderen hebben met alles d'ropend'ran en daarom doen we dit graag". Het was een merkwaardige „ou deravond" daar in dat Soester kindertehuis. Eén overeenkomst tussen men sen die een gehandicapt kind „adopteerden" om het min of meer regelmatig te bezoeken en heel gewone, natuurlijke ouders: ze raken er niet over uitgepraat! De Stichting De Paardenkamp heeft van het college bericht gekregen dat medewerking zal worden verleend aan een bouwplan voor vijf paardestallen. De Stichting kan nu een bouwplan indienen.

Soester Courant | 1980 | | pagina 1