Suksesvol optreden juniorenorkesten ra VV V-markt nu al met ruim vijftig oude ambachten Standaardwerk over onze folklore Restaurant van den Brink Rommelmarkt Honsbergen i Verruiming Pas 65 .1 Zoekt U een WONING? butzelaar makelaardij en :t zoek uw woning zelf uit! Te lang open Op Hemelvaartsdag i|i m i i§i Dineren in stijl? TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Het BROOD van de welbekende BAKKER KUIPER uit BAARN Éis dagelijks vers verkrijgbaar bij Boekennieuws: een nieuwe kijkeen nieuw gezicht Vragen staat vrij en een test kost helemaal niets optiek Birkstraat2 - Soest-Z. Telefoon 02155-12874 UW PAPIEREN RAI AUTOTEST '80 f22,50 Vleesverkoop Danscentrum Slingerland Soest „Kinderfilm in Artishock" Nieuw in het gemeentelijk Informatie centrum I I l I l I l l l I 2 antoorruimte annex inkortte betrekken. 111 >lijnd woonhuis met inhuis. is bij de Lazarusberg een rlijk woonwijkje verrezen. :entrum rijdt u er makkelijk ligt het tussen het groen e terrein. met open haard en i en luxe keuken (houten eer/werkcorner, in douche, toilet en hal. :amers en overloop, mte en berging. voonhuis met garage en van top tot teen (inkl. e is bestemd. :hutte tuin waar maar d kamers op uitzien, amer met open haard, er, keuken, bijkeuken, amers. Vaste trap naar een vaste wastafel, j sublieme staat van et garage, c.v.-gas en u een maximum heeft. inderd uit over het i een gemoedelijke, g staat. onkamer, keuken, vindt U drie slaapkamers, leruimte. ikken in een hart- ijl met rieten kap en ee ur. et open haard en Een aparte zitkamer Buken, entree met it. ners (uitbreiding Jkamer met ligbad en '.onderlijke c.v.-gas nte, achterliggend anken tot slot een buitengewoon fraaie uis voor tuinmeubels. Iwoonhuis met g nte (ca. 55 m2), ede een perceel bouw- der bouwgrond kan il praten we over een winkelruimte, hal, slaapkamer, keuken, een grote et c.v.-gas, schuur en n dergelijk huis op uw eken van het huis is an een karakteristieke eft met veel zitruimte jken is praktisch uur en u heeft op de net een praktisch jortiek. imers, badkamer gruimte op zolder. ows in het verlengde n. 3 worden in de loop galows gebouwd. Bk ontwerp. De iws krijgen een rel, terras aan voor- e grote woonkamer, ner en 3 berg- lijkheden zoals: il of niet een extra rond. Zo'n sublieme anmerking ge- jt'ig dat net er nog jarage en c.v.-gas. voorkomen. :eer grote woon- ird, vaste grind- als decoratieve a-installatie, louten uitvoering ipparatuur I een studeer- nenteerd oilet. mers, luxe 5t en vaste trap el bijzondere iie formidabele imer en 3e toilet. .7/033-30488 55-16251 03404-51365 Soester Courant van woensdag 13 februari 1980 Foto Herman van Dam kom naar middelwijkstraat 54 telefoon 02155-13639 a—. In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie en... met onze assistentie. Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. De jaarlijkse uitvoering van de Regio nale Muziekschool Amersfoort in de Soester Petrus en Pauluskerk trok vorige week veel belangstellenden. En dan niet alleen van ouders van „meespelende" kinderen. De kerk was „uitverkocht" en met volle teugen werd genoten van het optreden van de twee leerlingenorkes ten. De aan deze uitvoering voorafge gane werkweekends in het „Kontakt der Kontinenten" hebben hun nut wel bewezen: er werd op bijzonder goed niveau gemusiceerd. Instruktief, vooral voor de vele jeug dige bezoekers, was weer het afzonder lijk optreden van diverse „groepen" uit het orkest: de strijkers, het koper, de fluitisten, het slagwerk, de harpiste en de gitarist. Het geeft juist zo'n concert extra reliëf. Met recht werd na afloop dirigent Qui van Woerkom in het zonnetje gezet. Een controle in de nacht van vrijdag op zaterdag leverde een caféhouder aan de Stadhouderslaan een bon op. Om half drie 's nachts had hij nog publiek in zijn zaak. Voor de markt met oude ambachten op Hemelvaartsdag, donderdag 15 mei, In de Kerkebuurt bestaat weer een enorme belangstelling van de bedrijvers van het oude ambacht. Stonden vorig jaar ongeveer vijftig ambachtslieden hun werk te tonen aan de vele belangstellenden die van her en der kwamen: dit jaar heeft het organisatiecomité - dat deze markt voor de vijfde keer organiseert - al ruim vijftig oude ambachten voor de Soester markt op Hemelvaartsdag weten te interesseren. De bezoekers kunnen die dag getuige zijn van onder meer de volgende ambachten: nettenbreier, stoelenmatter, siersmid, rietdekker, spin sters, klompenmaker, kaarsenmaker, koperslager, speculaasplanksnijder, mut senmaakster, gutsenmaker, houtdraaier, klei-beelden maker sigarenmaker, hoepelmaker, emailleerder, popppenmaakster, Delftsblauwschilder, bijenkorf- vlechters, mandenmakers, kopergraveur, tingieter, midwinterhooramaker en pyrogra veren. Al deze en andere niet-genoemde am bachten zullen weer een stukje van het verleden doen herleven. Ze zullen niet alleen aantrekkelijk zijn voor de gene ratie die zich één en ander nog herin nert uit de jeugdjaren, maar ze zullen ook interessant zijn voor de jongeren die deze vaak inmiddels verdwenen beroepen in het geheel niet kennen. De markt duurt van 11 uur tot 17 uur en zal evenals vorig jaar weer een opstel ling krijgen volgens een rond circuit. Dat wil zeggen dat opnieuw gebruik kan worden gemaakt van de weg naar de boerderij 't Klooster en van het terrein bij de boerderij van de heer v.d. Grift. Op dit laatste terrein zal ook dit jaar weer een draaiorgel voor de muzikale klanken zorgen. In het weiland naast de boerderij 't Klooster vinden de hele dag weer demonstraties schapenscheren plaats. Door het ronde circuit is het voor de bezoekers gemakkelijker om de ver schillende oude ambachten te bekij ken. Vorig jaar was er nog een gedrang in de buurt van de Ferd. Huycklaan/ P.v.d. Breemerweg, door een iets an dere opstelling verwachten de organi satoren dit ook opgelost te hebben. Voor de jeugd komt wederom de be kende poppenkast van de Dam in Am sterdam naar Soest. Op gezette tijden vinden op het parkeerterrein naast de Oude Kerk voorstellingen plaats. Ook voor een hapje wordt weer gezorgd: poffertjes, stroopwafels, koffie, vis, kaas e.d. 's Avond om kwart over acht is er in de Oude Kerk weer een concert. Hieraan zal onder meer meegewerkt worden door het Motet en madrigaalkoor. Dit koor geniet zowel in ons land als over de grenzen een grote bekendheid. Vaak is het koor tijdens de dagen rond Hemelvaart in het buitenland. Dit jaar echter niet, zodat vele muzieklief hebbers een plezier gedaan zal worden door dit koor op Hemelvaartsdag te laten optreden. Het traditionele Hemelvaartgebeuren in Soest zal op 15 mei begonnen worden met het dauwtrappen per fiets. De start is wederom bij restaurant 't Hoogje in de Kerkebuurt waar men tussen 5 en 6 uur kan vertrekken voor een tocht langs vele minder bekende plekjes. Door de organisatie is een nieuwe startformule in het leven ge roepen, zodat lang wachten om te kumien vertrekken tot het verleden behoort. De organisatie van deze voor de vijfde keer door de V.V.V. te houden feesten is opnieuw in handen van de dames M. de Wind en G. Kudders en de heren A. C. van Ee, A. P. A. Mol, K. de Vries, J. W. R. Alexander en B. J. van Os. Informatie kan men krijgen bij de V.V.V.Steenhoffstraat 9a, tel. 12880. IÉ! lli i# Bij van den Brink natuurlijk! In ons sfeervol restaurant zult U zich werkelijk uit voelen. Onze keukenstaf staat garant voor een uitmuntend diner. Uit onze steeds wisselende spijskaart zult u zeker Uw keuze kunnen maken. Ook al, omdat U zelf de bijpassende garnituren kunt bestel len, welke uitsluitend op Uw bestelling vers worden bereid. Soesterbergsestraat 122 Soest Telefoon 02155 12706. Wij zijn geopend vanaf 11.30 uur. Op zaterdag en zondag vanaf 17.00 uur. Op zaterdag 1 maart 1980 zal er in het Dienstencentrum Honsbergen, Wiardl Beckmanstraat 475, een rommelmarkt worden gehouden. De opbrengst is be stemd om de aanschaf van een wedstrijdbiljart te bekostigen. In Soest zijn nog maar weinig gele genheden om een partijtje biljart te spelen. Gelukkig beschikt het diensten centrum over de mogelijkheid om in deze behoefte te voorzien, althans voor wat betreft de oudere inwoners. Er zijn dan ook tientallen ouderen, uit geheel Soest afkomstig, die hier een dankbaar gebruik van maken. Speciale cursussen spreekvaardigheid English in management English in marketing English in computing English in banking Franpais dans Ie domaine du management Franpais économique et commercial Wïrtschaftsdeutsch Inlichtingen 033-729097 Een aantal biljarters hebben het ini tiatief genomen om op eigen krachten het benodigde geld voor een wedstrijd biljart bijeen te brengen. Vervolgens willen zij dit aan het Dienstencentrum ter beschikking stellen. De Federatieve Raad, die onder meer ook het Dienstencentrum Honsbergen beheert, ondersteunt dit initiatief. De initiatiefnemers verzoeken met name de honderden personen, die wekelijks het Dienstencentrum bezoeken, eens thuis rond te kijken of er nog wat spul letjes liggen, die voor de rommelmarkt gebruikt kunnen worden. Het gaat hierbij niet om grote gebruiksgoe deren of kleren. Iedere morgen tussen 9.30 en 11.30 uur kunt u deze artikelen bij het buf fet afgeven. Is dit bezwaarlijk, dan willen zij het ook bij u aan huis ophalen. Men kan hiervoor telefoneren naar tel. 10607, liefst tussen 9.00 en 10.00 uur. Voor hen, die liever een geldelijke bijdrage willen geven, wordt mede gedeeld dat deze gift gestort kan wor den op rekening 94.383.7642 van de Bondsspaarbank met vermelding: „Rommelmarkt Honsbergen". n pta Delicatessen P JUn. HWlfc I O Wijnkoperij VAN WEEDESTRAAT 90 - TELEFOON 02155-12404 (behalve 's maandags) Appellerend aan de grote belangstelling voor de eigen omgeving, de lokale volkskuituur, is bij Elsevier verschenen het boek „Onze Volkskunst". Het is een soort „Van gewest tot gewest" in boekvorm waaraan heel wat deskundigen hun medewerking verleenden. Er worden veel zaken aangesneden en het geeft alles bij elkaar een aardig overzicht van wat er in Nederland te doen was en nog is. Ter verduidelijking zijn in het 320 bladzijden tellende boek 260 afbeeldingen, grotendeels in kleur, opgenomen. Supervisie bij het tot stand komen van deze uitgave had dr. Tjaard W. R. de Haan, de hoofdredacteur van „Nederlands Volksleven" en bekend publicist op folkloristisch gebied. In zijn inleiding zegt dr. de Haan,Het heeft alle zin studieuze aandacht te besteden aan het „volkseigen" der Lage Landen en daarmee een breed publiek te willen bereiken' Dr. de Haan heeft daarbij op het oog dat zich elk weekend een soort „grote trek naar buiten" in Nederland mani- de kontaktlens De andere oplossing die alle verschil van de wereld maakt Vraag het iedereen die de grote stap heeft genomen: het verwisselen van de bril met kontaktienzen is een overgang vol wonderlijke ervaringen. Je kijkt anders Je ziet anders. En je ziet er anders uit De spiegel is een voortdurende bron van verbazing, 't Is al met al of ie in een heel nieuw jasje bent gestoken. Wie dat allemaal heeft meegemaakt wil niet meer terug, voor geen goud en goede woorden. Vandaag de dag zijn er lenzen voor elk e iedereen Plezierig voor u en iedereen is dat de techniek ook op het terrein van kontaktienzen niet heeft stilgestaan. Naast de lens van hard plastic is er nu ook de zachte lens van een meer sponsachtige samenstelling. Waarmee het sprookje dat de kontaktlens maar voor de minderheid is weggelegd voorgoed uit de wereld is. Bijeen tuiste keus is van irritatie en andere bij-effecten geen sprake meer. Zo'n andere kijk is ook voor u een haalbare zaak zonder grote bezwaren. Het wanneer en waarom van kontaktienzen in zes punten omdat u met kontaktienzen weerde oude 'ik' van vroeger wordt omdat u veel aan sport doet en de kontaktlens dan veel veiliger is omdat u in uw werk beslagen of be regende glazen niet kunt riskeren omdat gebleken is datkontaktlenzen de achteruitgang van uw gezichts vermogen duidelijk aanwijsbaar afremmen omdat u niet aan een dubbelfocus bril kunt wennen en twee aparte brillen te lastig vindt omdat er eigenlijk niets tégen en heel veel vóór het dragen van kon taktienzen pleit. Wat lèt u om eens met ons over kontaktienzen te komen moet nemen. Besluit u na zo n gesprekje tot kontaktlen- praten? Niets, helemaal niets, want het is allemaal com- zen, dan vinden we dat prachtig Zo niet, dan graag ge- pleet vrijblijvend Na een gratis test kunnen we u precies daan en even goede vrienden. Alle beslissingen zijn aan u vertellen welke lens voor u het meest geschikt is. hoe u er en zo moet het ook zijn. het snelste aan went en welke algemene regels u in acht festeert. En dat impliceert voor vele trekkers een stijgende belangstelling voor het volkslevenzoals het vroeger was en wat daar nu nog van over is gebleven. Een aantal deskundigen verleende medewerking. Dr. de Haan nam „De studie van de volkskunde" (een soort historische verantwoording); „gevel stenen en uithangtekens" en „Volks geloof en bijgeloof" voor zijn rekening, (het bijgeloof van de horoscoop; het cijfer dertien enz. „Klederdrachten" kunnen in een der gelijk standaardwerk niet ontbreken: S. J. van der Molen vertelt er in kort bestek heel wat van. Zeeland, Stap horst; Volendam, Spakenburg enz. Van zijn hand ook de bijdragen over „Spel en dans" (fierljeppen, beugelen, klootschieten, kaatsen e.d.); „Scheep jes in de kerk" (in kerkgebouwen opgehangen scheepsmodellen) en „Volkskunst in de scheepvaart" (over roerklikken en roerkoppen enz.). Wina Born, veel geïmiteerd nooit ge ëvenaard, leverde de bijdrage „Eten en drinken". „Het is droevig" schrijft zij „dat er in de Nederlandse res taurants zo weinig wordt gedaan aan de echte Oudhollandse gerech ten en tradities", (bruine bonen met stroop, spek met stoofperen, grauwe erwten met rozijnen, hete bliksem van zoete appeltjes). In het verlengde hiervan ligt de bijdra ge van J. J. Schilstra over Koekplan- ken. Bakkersgereedschap vroeger, kunstig gesneden uit hout; nu dikwijls wand ve rsiering. Over de knipkunst en knipprenten schrijft J. de Jong-Brouwer; over „wagens, sjezen en arren" vertelt H. B. Vos en over „stiepeltekens en gevel einden „E. Jans (donderbezemmotie- ven; kruis, zonnewiel en maalkruis). De bijdrage van drs. W. Knippenberg betreft de „Religieuze folkloristica" (de heksen- en donderballen)over „Volksprenten" schrijft M. de Meyer, terwijl de „Kinderfolklore" behandeld wordt door B. W. E. Veurman. Sommi ge spelen, zoals „in de kring" en „hinkelen" gaan al honderden jaren mee. Nieuw zijn de hoelahoep en skip pybal. Hoepelen is zowat verdwenen. In „Wooncultuur" van dr. A. Wassen- bergh en mevrouw P. Wassenbergh- Clarijs wordt uitgebreid aandacht be steed aan boerderij-interieurs en ten slotte geeft R. Smaling een overzichtje van de Nederlandse Volksmuziek en dan hoofdzakelijk over de verscheiden heid aan instrumenten. Het is een boek dat, zoals dr. de Haan in zijn inleiding zegt op een zo aange naam mogelijke wijze interessante fei telijkheden laat zien, zonder in zwaar wichtig getheoretiseer te vervallen". Het boek is ook bij de Soester boekhan delaars verkrijgbaar. met uitgebreide overzichten en informatie van ruim 1500 automodellen Soesterbergsestraat 53 Soest Morgen, donderdagmiddag om twee uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatshebben aan alle houders van kaarten. Weegbreestraat 205-207 Telefoon 02155-17954 Met ingang van 18 februari a.s. AANVANG NIEUWE CLUBS Jazz, Beat, Disco en Rock and Roll. Bel voor inlichtingen 02155-17954 iedere avond tussen 19.00 en 22.00 uur. De werkgroep Filmhuis Artishock pre senteert zondagmiddag 17 februari a.s. de kinderfilm „Repelsteeltje". Het be kende sprookje van de molenaars dochter, de prins en de dwerg Repel steeltje. In kleur. Nederlands gespro ken. Leeftijd vanaf 5 jaar. Toegang: ƒ2,-. Aanvang: 14.30 uur. En natuurlijk gratis limonade! Tel, inl.: 02155-19577. In het gemeentelijk Informatiecen trum aan de Steenhoffstraat 9a (tegen over het gemeentehuis) ligt voor iedereen gratis mee te nemen de nieuwste uitgave van de Huur- en Subsidiekrant. Deze krant bevat de meest belangrijke informatie over de vele regelingen op het gebied van huren, kopen en subsidiëren van wo ningen. Ook is voor iedereen verkrijgbaar de brochure „Laten we zacht zijn voor elkaar". Deze brochure gaat over ge luidhinder in en om de woning en wat u daaraan kunt doen. Tenslotte is deze week nieuw in het Informatiecentrum de „Ontwerp Inspraaknota". Hierin worden enkele hoofdlijnen van de in spraak beschreven en wordt een raam regeling voor de inspraak gegeven. Het gemeentebestuur wil gaarne reakties op deze ontwerp nota ontvanger en wel voor 15 april aanstaande. Voor geïnte resseerden is de nota mee te nemen. Per 1 februari 1980 zullen ruimere afgifte-mogelijkheden voor de Pas 65 m worden ingevoerd, teneinde deze aan te passen aan de veranderde maatschappelijke opvattingen. Twee duurzaam samenwonenden, van wie één van beiden tenminste 65 jaar en de andere tenminste 60 jaar is, zullen gelijkgesteld worden met een echtpaar, indien zij reeds gedurende 1 jaar duurzaam samenwonen op één adres. Aan een (gewezen) Nederlander, wonend in het buitenland, kan desgevraagd een pas 65 worden afgegeven, indien de Gemeente van afgifte de persoonsgegevens van de aanvrager verifieert met de Nederlandse gemeente waar de aanvrager laatstelijk was ingeschre ven.

Soester Courant | 1980 | | pagina 3