Tips voor het rijden bij dichte mist TAXI 20555 1445,- welkooi» i I Rabobank Q Lagere scholen lopen leeg „Eenjarigen" - Zaaidemonstratie bij de KMTP LHPPER WOONHUIS Het défilé Anti-slip blad Een mens is maar 12,50 waard 2* autotax Aluminium tuinkas ENERGIE 1 BESPAREN??? p iSPOUWMUUR-l ISOLATIE!!! Autorijschool Arrivé Tel. 02155 - 20620 Jan Sakkers Service Soest ^Via interim uitzendburo Autorijschool ROB ^TUIN Per direkt FORD TAUNUS GHIA1979 Zijn schoonmoeders jaloers? DELTA B.V. J. M. Veninga G. van der Veenstraat 81 Soest DAKBEDEKKING SANITAIR RIOLERING opnieuw verhoogd! Hoogste rente nu te huur gevraagd Soest of Baarn tot f1000,- p. maand. Tel. 02155-22450 Soester Courant van woensdag 13 februari 1980 Er kwam de vrije afstand van de kroon, helaas, wij waren het hier zo gewoon, de koningin verjaarde op Soestdijk, en 't défilé was daar als huldeblijk. Nu is 't voorbij, en op het feestterrein zullen voortaan geen huidebrengers zijn, geen veld van bloemen voor de koningin, geen blijde schare, juichend, een van zin. Het volk dat leefde mee bij de tee-vee, keek naar de koningin en 't défilé, hoe zij daar stond in de familiekring, een volk dat zag de hulde die z' ontving. Voorbij is 't trefpunt hier op eind april, op Soestdijk hier, want hier was er de spil van 't feest; voor 't laatst is nu gedefileerd op eind april, hoe of je 't wendt of keert. In de komende vijf jaren zal het aantal lagere schoolleerlingen in Soest [inclusief Soesterberg] met 22.7% verminderen. Volgens de nu beschikbare cijfers bezoeken dan nog maar 3068 kinderen de scholen tegen 3970 bij het begin van het schooljaar 1979/1980. Het sterkst is de terugval in de wijken Soestdijk/'t Hart en Soest-Zuid. De te verwachte daling wordt daar geschat op respectievelijk 42,7% en 42,8%. Overeen periode van tien jaar [vanaf 1976] betekent het een daling van 27,4%. Deze gegevens zijn opgesteld door de afdeling onderwijs van de gemeente secretarie. Uiteraard is daarbij uitge gaan, voorwat de wijken betreft, van de huidige woonplaats van de ouders. Er kunnen en zullen ook heel wat verhuizingen binnen de gemeente plaatsvinden en daardoor kan het per centage schoolgaande kinderen per wijk beïnvloed worden. Op l augustus 1976 bezochten 4223 kinderen de Soester lagere scholen; in 1985 zullen dat er nog maar 3068 zijn en dat betekent een daling van 27,4%. Tussen nü (begin schooljaar 1979/1980) en 1 augustus 1985 zal het aantal schoolgaande kinderen 802 lager zijn. Op 1 augustus 1980 wordt nog rekening gehouden met 3812 leerlingen, maar volgend jaar (1981) zijn er dat nog maar 3576. In de wijk Soestdijk/'t Hart worden de scholen nu nog bezocht door 661 kinde ren; in 1985 nog maar door 379. Voor Soest-Midden zijn die aantallen 573 en 495 (daling 13,6%); Soest-Zuid 662 en 379 (daling 42,8%); Hees en Overhees 703.en 458 (daling 34,9%); Soesterberg 525 en 471 (daling 10,3%). De aantallen voor Overhees zullen ongetwijfeld beïnvloed worden door nog te plegen nieuwbouw, maar dat zal dan gedeeltelijk gaan ten koste van de andere wijken. (De nieuwbouw is voor namelijk bestemd voor de eigen inwo ners). Betrekkelijk gunstig zijn de verwach tingen voor de wijken Klaarwater en Smitsveen. Voor Klaarwater wordt in de periode 1978-1985 een stijging van 7,1% verwacht (van 407 naar 436 leer lingen) en voor Smitsveen een stijging van 2,5% (van 846 tot 886). Het Smitsveen maakt volgens de prog nose tot 1982 nog een daling mee (1979, 439 -1980, 434 - 1981, 419 - 1982, 415) om daarna weer te stijgen tot 450 in 1985. Uiteraard kan in zo'n prognose geen rekening gehouden worden met bij voorbeeld de vestiging van enkele gro te gezinnen. Ze zouden per wijk zeker van invloed zijn. Op dinsdag 19 februari a.s. kunt U alles te weten komen over „Eenjarigen", ook wel Zaaibloemen genoemd. Spreker is dhr. G. H. Buitenhuis, chef van de Gemeenteplantsoenen in Harderwijk. Veel mensen die jaarlijks voor het opvullen van de lege plekken in hun tuin eenjarige planten kopen weten niet hoe leuk, hoe bevredigend en hoe goedkoop zélf zaaien is. Men denkt dat zaaien moeilijk is en dat er altijd een kas voor nodig is. Natuurlijk gaat het in een kas allemaal makkelijker dan in huis en zijn er meer mogelijkheden, maar in huis kun je veel doen. De beschikbare hulpmiddelen, zoals zaaibakken met een plastic kap, zijn ieder jaar weer opnieuw te gebruiken. Trouwens, met een zaaibak, waar een plastic zak over gespannen wordt gaat het ook best. Zo'n zaaibak kan helemaal gevuld worden met grond, maar men kan ook zaaien in kleine bakjes (b.v. van kwarkdie dan in een grotere bak bij elkaar gezet worden. (Het voordeel hiervan is, dat ongelijk kiemende za den apart kunnen worden verspeend en bovendien bespaart het veel ruimte.) Als grond kan men potgrond uit een zak nemen of mengsels daarvan met turf of scherp zand. De grond in de bak wordt nu goed nat gemaakt en licht aangedrukt, b.v. met een lucifersdoos je. Daarna wordt dun gezaaidmeestal zaait men veel te dik. Dat is later, met het verspenen van de kiemplantjes, bijzonder lastig. Beslis hoeveel planten U van één soort wilt hebben en kijk naar de zaden in het zakjeals U tweemaal zoveel zaait als U wilt hebben komt U meestal aardig in de buurt. Het zaad wordt ook weer even licht aangedrukt met het lucifers doosje en daarna wordt het zaaisel afgedekt met een laagje fijne aarde, net zo dik als het zaad. Deze bovenlaag wordt nog eens licht besproeid en daarna wordt de bak warm weggezet, bij voorkeur met wat onderwarmte: op de vensterbank boven de c.v. radiator, op de c.v. ketel of in een warme kast. Voor het ontkiemen is geen licht nodig, op een enkele uitzondering na. Zodra U groene puntjes ziet, moet de bak in het volle licht (geen zon!) geplaatst wor den. Geef geen water met een gieter, maar uitsluitend met een plantenspuit. Worden de steeltjes van de kiemplan- ten lang, dun en wit, dan staat de bak nu te warm en/of te donker. Houdt alles onder plastic, met voldoende luchtruimte. Menig kopje of glas is er al aan scherven gevallen, omdat iemand een dienblad een klein beetje scheef hield. Erger nog, vele gasten kregen op die manier glazen met inhoud en al in hun schoot gepresenteerd. Een slimme Zwitser heeft er iets op gevonden. Hij ontwikkelde een dienblad waarop glazen en vaatwerk niet kunnen glijden, zelfs al houdt U het blad 45° schuin. Het oppervlak voelt wat ruw aan, maar is niet onprettig aan de handen. Bovendien is dit wonderblad ook nog bestand tegen afwassen in de vaatwasmachine. Als de kiemplanten behalve de eerste twee kiemblaadjes nog twee tot vier blaadjes gevormd hebben moeten de planten worden verspeend. (Dit is het opnemen van de kiemplantjes uit de grond en weer ruim planten in bakken of potjes). Het is beslist nodig voor een goede ontwikkeling van de plantjes. Ze kunnen daarna nog koeler (meestal is 10-15°C een goede temperatuur) en zéér licht worden geplaatst. Tegen het glas b.v. op vensterbanken met weinig of geen zon. Na enige weken moeten de plantjes worden getopt om mooie bossige plantjes te krijgen. Het is belangrijk tijdig te zaaien en dit is voor veel soorten vroeger dan men vaak denkt. Vlijtige Liesjes en Geraniums worden nü gezaaid, evenals Petunia's, Lobe lia's, Begonia's, Ageratum, Violen Leeuwebekken, Nicotiana (tabak), Violieren, eenjarige Salvia's, en een jarig stokrozen. Wie pas begint met zaaien doet er het beste aan niet te fijn zaad te kiezen, wat moeilijker zaait en vooral moei lijker verspeent. Vlijtige Liesjes zijn erg leuk om eens mee te beginnen, maar het zaad heeft voor het ontkiem- men beslist flinke bodemwarmte no dig; de afgedekte bak kan meestal direct op de radiator staan. Geranium zaad is ook goed te hanteren, evenals eenjarige stokrozen, asters, statice (droogbloemen) en dianthus. (anjers) soorten. Maar er zijn nog veel meer geschikte en zeer ongewone soorten, ook vaste planten en kamerplanten. Dhr. Buiten huis zal aan de hand van demonstratie materiaal laten zien hoe U de kans op succes zo groot mogelijk maakt en uw vragen beantwoorden. Bovendien kunt U zich ter plaatse oefenen in het verspenen van kiemplanten, die U daarna thuis verder kunt kweken. Dinsdag 19 februari, 20.00 uur in het Medisch Centrum, Nieuweweg. Toe gang niet-leden 3,00. TE DIKKE VERNIS - Wij willen het vernis vernieuwen op ons schilderij, want dat is erg dik gedaan. Ik ben echter bang, het papier te beschadi gen. Hoe krijg ik die oude vernislaag daar af? Antwoord: Als we de beschrijving in uw brief lezen, lijkt het er op, dat het hier niet om een schilderij gaat, maar om een papieren reproductie, waar heel dik vernis op is aangebracht om het echt olieverfwerk te doen lijken. Dat soort namaak is zo'n vijftien jaar geleden in de handel gebracht en dergelijk drukwerk is soms in vele exemplaren tegen absurd hoge prijzen verkocht. U kunt die zware vernislaag niet verwijderen zonder het papier te beschadigen. Verf zit er waarschijnlijk helemaal niet tussen, zodat bij behan- deling met zuivere alcohol of aceton alles oplost. U kunt het natuurlijk proberen, maar dan op een onopval- lend randje. Beter lijkt het ons, een nieuwe reproductie te kopen of een fraaie kalenderplaat uit een kunst kalender te laten inlijsten. Dat kost ook niet veel en u bespaart uzelf veel tijd en ergernis. Men weet tegenwoordig exact uit welke stoften eenmens ieeb^d- zuurstof (ca. 659». koolstoffen (18%), waterstof (10%), stikstof (3%) en een enorme massa kleinere hoeveelheden van elementen zoalIs fcisfor, zwavel, magnesium, calcium, zouten, potassium, ehloor, Ijzer enz. enz Al deze elementen vormen In diverse verbindmgen tezamen het menselijk lichaam. Een chemicus van een groot mternationaall heeft nu eens uitgerekend hoeveel dit allemaal zou kosten en kwrn tot de conclusie dat de mens in chemische substantie met zo "J OM1 waard is. Voor ca. 12,50 kunt U alle ingrediënten kopen. Groothandelsprijs, welteverstaan. En toch kunt U daarmee nog geen mens maken. Daarvoor is een andere, natuurlijkere methode, zo oud als de wereld. In de winter is mist een veel voorkomend weersverschijnsel. Rijden bij mist brengt risico's met zich mee. Uit oogpunt van verkeersveiligheid meent de ANWB er goed aan te doen nogmaals een aantal wenken op een rijtje te zetten teneinde die risico's zo veel mogelijk te verkleinen. Wat is dichte mist? Onder dichte mist wordt verstaan een zichtafstand van 200 meter of minder. Er is sprake van zeer dichte mist als het zicht minder bedraagt dan 50 meter. Verlichting Zorg voor goede verlichting die ook goed is afgesteld. Bij dichte mist 's nachts bent u ver plicht dimlicht of mistlichten te voe ren. Bij dichte mist overdag mag zowel dimlicht, groot licht als mistlicht ge voerd worden. Groot licht meestal niet nodig. Alleen bij zeer dichte mist overdag is het voeren van groot licht beter om eerder gezien te worden. Als u 's nachts het verboden grote licht zou voeren, zou u van het vele licht weinig profijt hebben, omdat de mist de stralen terugkaatst waardoor u door de lichten van uw eigen voertuig ver blind wordt. Mistlichten mogen alleen in combina tie met stadslicht gevoerd worden. De combinatie dimlicht/mistlicht is niet toegestaan. Mistlichten mogen ook alleen maar gebruikt worden als er sprake is van dichte mist. Bij een zicht van 250 m. mogen de mistlichten dus niet ontsto ken worden. Een mistachterlicht mag alleen ge bruikt worden bij zeer dichte mist, dus bij een zicht, minder dan 50 m. Momenteel mag het mistachterlicht Volg uw voorligger niet blindelings en alleen nog buiten de bebouwde kom 0p te korte afstand. mistlichten door het verschil in het gebruik bij de maximum zichtafstan den. Voorruit Om bij mist goed te zien, zijn goede ruitenwissers en sproeiers onmisbaar (denk aan anti-vries). Vergeet bij mist de binnenkant van de ramen niet. Vaak is de binnenkant ook beslagen. Aangepaste snelheid gebruikt worden, maar binnenkort is ook het gebruik in de bebouwde kom toegestaan. Als deze wijziging van kracht wordt, dan is het ook toegestaan twee mistachterlichten te voeren. Ga bij een mistbank nooit boven op de rem staan. De kans dat iemand u van achteren aanrijdt is erg groot. Verminder geleidelijk de snelheid en let goed op de achterliggers. Ontsteek onmiddellijk de dimlichten en het mistachterlicht. Wees bedacht op een mistbank en let op of een voor u rijdende auto niet plotseling zo maar verdwijnt. Tenslotte Als het reeds mistig is als u nog weg moet, vraag u dan af of u de reis niet beter kan uitstellen. Bent u onderweg, denk aan de moge lijkheid van een overnachting in een hotel. Mist in de stad lijkt altijd minder dan Ga niet inhalen, zeker niet op enkel- baanswegen. Rij met aangepaste snelheid. Oriëntatie V.. WW „i.tf M.W.4.W. UWIl.Wli VW VUplWil, A De ANWB geeft echter de voorkeur Orienteer u op de strepen op het daarbuiten, aan één mistachterlicht, aangezien wegdek. Let op de verkeersinformatie op de Let ook op de reflectorpalen in de radio. berm. Raadpleeg eventueel de ANWB Ver- Let nog meer dan anders op verkeers- keersinformatiedienst 070-264455. borden. Zij waarschuwen voor bijvoor- Denk ook aan het openbaar vervoer als beeld wegversmallingen, kruisingen of alternatief om de reis te maken of te voetgangersoversteekplaatsen of vervolgen. plaatsen waar fietsen oversteken. Als u toch per auto gaat, neem er de Mistbanken ti;id voor en neem vaker rust. Het Mistbanken, die plotseling opdoemen jijden in dichte mist is vermoeiender zijn zo mogelijk nog gevaarlijker dan clan u denkt- „gewone" dichte mist. verwarring kan ontstaan met de rem lichten. Het oplichten daarvan is bij twee mistlampen nauwelijks of niet meer te zien. In het algemeen is dan sprake van overstraling. De ANWB adviseert dan ook niet over te gaan tot de aanschaf van een tweede mistach terlicht. Bij regen mag een mistachterlicht niet gebruikt worden. Het mistachterlicht kan ook niet gekoppeld worden aan de Volgens ons niet altijd. Maar alsüw a.s. schoonmoeder straks uw trouwkaart uit onze Kennemer Kaarten Kollektie ontvangt, dan zal zij zeker zeggen tegen uw a. s. schoonvader: 'Tóch hebben wij iets gemist bij 't begin van ons huwelijk'. Dus. mensen-met trouwplannen. kom snel eens bijons naardie uitgebreide en smaakvolle kollektie huwelijks-en dankbetuigings kaarter- kijken! I Drukkerij Smit Van Weedestraat29 Telefoon 14152 Ivoor particulier I I en ziekenfonds I M vervoer Uitsluitend gedurende februari 1980 bieden wij u onze groot ste BACO kas, model BA 812 aan: van 1895,— voor Met een oppervlakte van 2,47 x 3,83, bijna 9 1/2 m2 is deze kas niet alleen uitstekend geschikt voor het opkweken van plantmateriaal maar ook voor verse groenten, druiven, cacteeën of orchideeën. Reserveer tijdig! Leverbare accessoires: aluminium fundering, kweektafel, ventmaster (voor automatisch openen van luchtramen), schapdragers, sproei- leiding, ventilatorkachel, schaduwgaas, isolatiefolie. Envoor de BACO kassen BA 86, BA 88 en de hierboven genoemde BA 812, kunnen ook verlengstukken worden geleverd. TORENSTRAAT 16 - SOEST Voor uw medeleven, ondervonden na het over lijden van mijn lieve man en onze zorgzame vader, betuigen wij onze oprechte dank. A. P. M. HARTMAN-KUIJER en kinderen p DtLIAB.V. p M Torenstraat 8 - Soest - Tel. 19979% i ONAFHANKELIJK ADVIESBUREAU PAULUS POTTERLAAN 6 Vooral uw TELEFOON 02155-11044 b.g.g. 16290 voor spaarders goed nieuws voor spaardersgoed nieuws Ja, het is waar! Spaarbrieven aan toonder 5 jaar vast 9%% Spaarbrieven aan toonder 6 jaar vast 9%% Termijnspaarrekening 5 jaar vast 10% Termijnspaarrekening 6 jaar vast 10% Spaarbrieven op naam 5 jaar vast10% Spaarbrieven op naam 6 jaar vastio% Overige spaartarieven onveranderd geld en goede raad KANTOREN: KERKPLEIN 9 - KONINGINNELAAN 28 SOESTERBERGSESTRAAT14 - SMITSWEG 4 TELEFOONNUMMER VOOR ALLE KANTOREN 12568 wijzigingen voorbehouden. vraagt per direct: VERPLEEGKUNDIGEN A/B (nachtdienst) ZIEKENVERZORGENDEN ERV. VERPLEEGHULPEN (weekenden) ERV.ADM. KRACHTEN (STENO)TYPISTES NED. M.T. Diensten in overleg dag, nacht, weekend, of werk zaamheden voor korte of langere tijd. Voor de regio Amersfoort, Bosch en Duin, Den Dolder, Soest en Bilthoven kunt u mevrouw J. Baars bellen: tel. 030-791438. Van der Veldeplantsoen 17- Soest Instr.: Rob en Anneliese. Lesmateriaal: Golf L en Golf D BEL 02155-11172 21258 Te koop wegens beëindiging B.V.-werk- zaamheden Automatic - V6 - 2 liter - 4-deurs - beige bruin Reële kilometerstand 12.800. Perfecte staat van onderhoud. f 18.000.- inclusief BTW Inlichtingen tel. 02155-13972

Soester Courant | 1980 | | pagina 4