Do, P; DonBosco: 50 jaar y r— "v Grepen uit het verleden „Beeld van Arabieren wordt in het Westen sterk overtrokken" ISI „Survival" in bar „De Loofhut" Openbare vergadering sportstichtings bestuur Rudolph Peters op Thema-ochtend: t winkelen waard prijs 114,- Schaatsen: Eemlanders doen het goed Geslaagd Muziekschool Amersfoort Semafoon gestolen Inbreker gepakt \ZET EENS EEN TENT OPJ 16 Soester Courant van woensdag 20 februari 1980 16 In de koffiebar ,,De Loofhut" aan de Steenhoffstraat 28, wordt a.s. zaterdag 23 februari a.s., aanvang 20.00 uur, de film „Survival" gedraaid. Het is een spannend drama op de rand van leven en dood. De toegangsprijs is 2,50. Volgende week dinsdag, 26 februari, aanvang 19.30 uur, wordt in de kantine van gemeentewerken aan de Lange Brinkweg een openbare vergadering gehouden van bet sportstichtingsbe- stuur. De agenda vermeldt ondermeer de behandeling van de ingekomen brieven van de Sport Organisatie Soest betref fende voorzieningen aan de kleedka mers en de aanleg van een kalkput.'' Verder komt ook de sportuitwisseling met Soest-Duitsland aan de orde en moet een advies voor het gemeentebe stuur opgesteld worden inzake de be groting voor het jaar 1981. Dat advies betreft de uit het beleidsplan voort vloeiende voorzieningen en aktiviteiten en de prioriteiten daarvan. Eind 1979 werden de aanleg van een atletiekaccommodatie en een honkbal accommodatie de uitbreiding van het sportpark Bosstraat-Oost en de bouw van een nieuwe sporthal als „noodza kelijk" (de hoogste kwalificatie in het Soester prioriteitenlijstjeopgenomen. „Zeer gewenst" was de uitbreiding van het tennispark Schrikslaan en „ge wenst" de uitbreiding en verharding van de handbalvelden aan de H. Blaeckweg; een sportgebouw in Soes- terberg en de aanleg van een nieuw sportveldencomplex. Met „noodzakelijk" is in totaal een bedrag van ruim 6% miljoen gulden gemoeid (prijspeil begin 1979); met „zeer gewenst" 120.000 gulden en met „gewenst" bijna 5% miljoen gulden. „Al sedert de Kruistochten wordt in de Christelijke wereld een negatief beeld opgeroepen van de Islam. Dit beeld is zeker de laatste decennia versterkt door de grote angst in politiek opzicht voor de Islam, mede veroorzaakt door het toeval dat zich in veel Islamitische landen olie bevindt. Op allerlei gebied wordt het Islamitisch zelfbewustzijn negatief weergegeven. Je kunt de krant niet opslaan of je ziet foto's van Islamitische geestelijke leiders met oorlogsuitrus ting, waaruit je kunt opmaken: zie je wel het zijn oorlogszuchtige, onbetrouw bare lieden. Vanuit een kultureel superioriteitsgevoel kijkt de westerling neer op het Islamitisch kuituurpatroon". Met deze duidelijke uiteenzetting, sprak Rudolph Peters op een matig bezochte thema-ochtend j.1. zondag in het Artishockgebouw, zijn teleurstel ling uit over het op imperialisme geschoeide westerse denken. De thema-ochtend had als onderwerp „Islam en politiek". Volgens Peters, zojuist teruggekeerd uit Iran, bezit de Islam een veel grotere politieke di mensie dan het Christendom. „Christe lijke politiek is veel meer een vertaling van een aantal ethische principes dan dat het een werkelijke politieke inhoud heeft. De Islam daarentegen is als staat ontstaan en kende een politiek leider in de persoon van Mohammed, die in verzet kwam tegen de rijkdom van de kooplieden. In dit opzicht kun je de Islam een sociale godsdienst noe men, waarbij de huidige rijkdom van de oliesheiks weinig met het Islami tisch denken te maken heeft. De Islam kent ook religieuze wetten en gedetail leerde voorschriften over sociaal ver keer. Onder politiek kun je ook ver staan de heilige oorlog, die kollektief of individueel gevoerd wordt met als belangrijkste doel gebiedsuitbreiding en in mindere mate het bekeren van mensen". „Het funktioneren van de heilige oor log moet worden gezien als een anti koloniaal verzet. Naar gelang de situa tie kan dit verzet sterker of zwakker naar voren komen. In de e,erste plaats is de oppositie die gevoerd wordt afgestemd op het beleid van de heerser en of deze wel goed Islamitisch denkt. De onafhankelijkheidsstrijd die ge voerd is heeft als voornaamste strijd middel dan ook de eigen Islamitische kuituur gebruikt als gelijkwaardige tegenhanger van de westerse kuituur. Er is enorm veel verzet tegen de agressieve kultuurpolitiek van het Westen, die de kuituur van Arabische landen heeft willen vernietigen of wil len ontkennen, zoals dat gebruikelijk was in de kolonisatietijd". „Wat ik denk", zegt Peters, „is dat er op het ogenblik een tweede proces van dékolonisatie aan de gang is in de Arabische wereld, waarbij de kulturele onafhankelijkheid voorop staat. Van daar de enorme agressie in Iran tegen de Amerikaanse Coca-colakultuur. In Iran staat het streven naar een eigen kuituur voorop. Het is teleurstellend te zien hoe dit in de Westerse pers-media wordt verdraaid zoals: „de moderni sering is te snel gegaan". Je kunt het ook anders zien. De grote vraag voor het Westen is of de Islamitische revolu tie zich beperkt tot Iran. In elk geval is er geen sprake van export van de revolutie, wel een steunverlening aan de verzetsgroepen in andere Arabische landen. Aanwijsbaar is ook dat er iets gaande is in de Islamitische wereld, gezien de ongeregeldheden in andere landen tengevolge van wanbestuur". Hierbij legt Peters uit dat de kans op oppositie van de zijde van de Sjiïtische geestelijkheid groter is dan die van Soenitische zijde (twee stromingen binnen de Islam). „De Sjiïtische gees telijkheid (zoals in Iran) wordt recht streeks middels belastingen of schen kingen door het volk betaald. De Soeni tische geestelijkheid is in dienst van de overheid. De grote denkfout die wij kunnen maken is, dat de Islam een eenheidsworst is, maar de Islam biedt verschillende mogelijkheden. We moe ten een goed onderscheid maken wat er op sociaal gebied gaande is. Iran gaat volgens mij een Islamitische staat worden, maar geen staat waar de geestelijkheid het heft in handen heeft. In het programma dat de Iraanse president Bani-Sadr heeft opgesteld staat de ontwikkeling van het platte land voorop en moet de assemblage industrie vervangen worden door een echte industrie. Tijdens het bewind van de Sjah is het platteland schromelijk verwaarloosd en is de trek naar de steden enorm geweest". Tot slot van de thema-ochtend werd nog ingegaan op de slechte positie van de vrouw in de Islamitische mannen wereld. Ook Peters ziet daar weinig verbetering in ontstaan hoewel er in de toekomst wel enkele lichtpuntjes zijn waar te nemen. „We moeten alleen niet vergeten dat ook in de Christelijke wereld de vrouw ongelijkwaardig aan de mannen wordt behandeld of gedis- krimineerd zoals in landen als Spanje en Italië". Deze simpele, dunne, eigentijdse lijn is afgestemd op de vrouw die jong blijft. Leverbaar in degradé kleuren: abrikoos en marron. VOOR BETAALBARE BRILLEN-MODE VAN WEEDESTRAAT17A - SOEST TELEFOON 02155-17120 Leverancier alle ziekenfondsen Vrijdagavond werden er wedstrijden verreden voor A en B junioren. Gerdie van de Weerd noteerde op de 500 mtr. 53.8 en op de 1500 mtr. 3.04.4. Bert van der Weerd had voor de 500 mtr. 44.- nodig en voor de 1500 mtr. 2.21.3. Marcel van Hornsveld zette 51.5 en 2.55.8 op de klokken. Zondagmorgen was er juniorencompe titie. Erik Walgreen reed een persoon lijk record op de 500 mtr. 49.9. Voor de 1000 mtr. had hij 1.47.9 nodig. Yvonne van de Lienden noteerde ook een per soonlijk record op de 500 mtr. 46.4 (tevens een klubrecord). Voor de 1000 mtr. noteerde zij 1.37.1. Corine van der Meijden zette respec tievelijk 48.8 en 1.42.7 op de klokken. Meike Weverink reed haar eerste wed strijd en deed het uitstekend. Op de 500 mtr. 60.9 en op de 1000 mtr. 2.12.4. Frank Peter van der Wey had respec tievelijk 61.8 en 2.03.7 nodig. Ron Ottenhof reed alleen de 1000 mtr. en noteerde 1.32.7. Aan de Faculteit der Letteren van de Rijksuniversiteit te Utrecht is onze oud-plaatsgenoot Evert Peet cum laude afgestudeerd in de Algemene Literatuurwetenschappen. Met ingang van 15 februari 1980 heeft het bestuur der Regionale Muziek school Amersfoort - op aanbeveling van directeur en personeelsraad - Me vrouw Miep Zijlstra benoemd tot plaatsvervangend directeur. Door deze benoeming wordt niet alleen voorzien in vervanging van de direc teur in geval van afwezigheid, maar ook zal mevrouw Zijlstra een aantal directietaken op zich nemen. Hiervoor wordt zij een gedeelte van de week vrijgesteld van het geven van lessen. In de laatste 9 maanden die voorafgin gen aan de indiensttreding van de huidige directeur heeft Miep Zijlstra, die docente is voor piano, zang en theorie, de dagelijkse leiding van de R.M.A. gehad. Uit een niet-afgesloten personenauto, welke aan de Heuvelweg stond gepar keerd, werd een semafoon gestolen. Zo'n radio-ontvanger kost ongeveer 4500 gulden. Opengebroken werd een personenauto, welke op het parkeerterrein van een meubelzaak aan de Amersfoortse- straat te Soesterberg stond. Dat ge beurde zaterdagmiddag. Meegenomen werd een damestas met daarin een rijbewijs en een portemonnee met 275 gulden. Uit een woning aan de Valeriaanstraat verdwenen levensmiddelen en bestek met een gezamenlijke waarde van ongeveer 1500 gulden. Maandagmorgen om half zeven werd in de sporthal Beukendal een 18-jarige jongeman uit Soest aangehouden. Hij had zich met geweld toegang verschaft tot het restaurant. Daar werd hij door de beheerder overlopen. se 1932: meegedaan aan een inter nationaal kamp met Baarn sa men. Er was in die tijd erg veel kon- takt met de regio - Hilversum - Amersfoort - Laren - Baarn, waar de padvinderij ook welig tierde. Weekends werden georgani seerd, waar veel aan pionier- werk werd gedaan. Don Bosco was daar altijd goed in, eindig de vaak bovenaan. Had alleen in Laren grote con currentie. Het was zelfs zo dat bij een de monstratie „tumbling" - een koprol over 2 man -. Don Bos co, (te weten Ton Beuken - Jan Koelink) over, let wel, 6 man heen doken, tot enorme verbazing van alle aanwezi gen. Ander staaltje: in Gilze-Rijen werd een veldloop georgani seerd. Ton Beuken en Wim Roeten „even" op 't fietsje erheen - veldloop gedaan, als 4e en 6e geëindigd en daarna weer gauw op 't fietsje terug. Vroeger ging alles op de fiets. Ander vervoer was er niet. Zware tenten met stokken zo dik als balken werden meege sjouwd in een kar die met een klem achter aan de fiets werd gehangen, (achterop stond Don Bosco geschilderd). De Hopman of Vaandrig hadden dan het „voorrecht" om deze kar achter hun fiets mee te mo gen trekken. Die keer naar Maarn De stok van de aalmoezenier (bevestigd tussen frame en ba gagedrager) ging bij iedere trap net even langs het ventiel, net zo lang tot het ventiel los gedraaid was en met een enor me knal de lucht in vloog. Een foto gemaakt tijdens de Jamboree: Lord Baden Powell met commissaris Koelink en Ton Beuken. Vroeger ging alles op de fiets... Urenlang zoeken naar het ven- doen helemaal niet gepast tiel van de aalmoezenier. was. Dat het vroeger wel wat preut- In 1937 werd deelgenomen aan ser toeging dan tegenwoordig de Jamboree. Dit is de bekende blijkt uit de volgende verhalen: internationale samenkomst Toen het Soester Natuurbad werd geopend gingen we daar natuurlijk zwemmen. Ge mengd, wel te verstaan. En dat was wat! De aanmoezenier verbood dit en stelde ons voor de keus: of je levert je abon nement in, of je ,,gaat van de verkenners af". Toen hebben we maar voor het eerste geko zen, aangezien het badseizoen toch bijna voorbij was. Nog een staaltje van dezelfde aalmoezenier: Bij patrouille wedstrijden in Amersfoort moesten de jongens - 24 in to taal - één voor één de trap op naar de hilt om zich daar uit te kleden omdat zoiets tegelijk ik» De „Jacobsladder" op het Jamboree- insigne van alle verkenners uit de he le wereld, en wordt 1 x in de 4 jaar georganiseerd, steeds in een ander land. In 1937 was Nederland aan de beurt. Jan Nijman: „Ik had toezicht op een groep verkenners die aan het koken waren. Tot mijn verbazing zie ik ze één voor één weglopen. Niet één bleef er over. Ik stom verbaasd er achter aan: zij wa ren naar een andere groep ge lopen want daar was inmiddels Lord Baden Powell gearri veerd. Dat bracht ze dus van de kook. Het land dat de Jamboree or ganiseert bedenkt ook een em bleem voor het gebeuren. In Vogelenzang waar de Jambo ree plaats vond, was het em bleem „De Jacobsstaf". Dit is (volgens Oosthoek enceclope- die) een primitief sterrekundig instrument, bestaand uit een verdeelde houten lat waarop één of meer dwarslatten kun nen worden geplaatst. Die Jacobsladder, heeft bij Don Bosco ook eens een rol gespeeld. Eén van de eerstelingen van Don Bosco: Jan Koelink, nu wonend in Amersfoort, begon plm. 1932 als verkenner bij Don Bosco. Daarna werd hij pa trouilleleider en voortrekker, tot plm. 1942. In 1950 werd Jan aangezocht als groepsleider van de St. Henricusgroep te Amersfoort waar hij gebruik kon maken van al zijn ideën en ervarin gen bij Don Bosco opgedaan. Hij doet dat trouwens nu nog steeds. Naar aanleiding daarvan werd hem in 1971 de GOUDEN JA COBSSTAF uitgereikt als ui ting van dankbaarheid voor al het goede werk en de toewij ding, ten faveure van het scou ten. De oorlog was een streep door de rekening van Don Bosco. In 1940 werden „de Verken ners" verboden. Alles wat een uniform droeg werd verboden. Toch is Don Bosco nog l1^ jaar doorgegaan. Het hoofdkwar tier was bezet door de Duitsers. Er werd een onderkomen ge zocht in een daggeldershuisje op Soest-Zuid. Piepklein, met ontelbare vlooien, maar het draaide, totdat ze echt niet meer door konden gaan omdat ze anders het risico liepen in gelijfd te worden bij de Jeugd storm. Zij zijn uit elkaar ge gaan, met de plechtige belofte dat als de oorlog voorbij zou zijn ze weer bij elkaar zouden komen om door te gaan. Niet zij konden de draad weer opnemen, er was teveel ge beurd, anderen hebben dat voor hen gedaan. Don Bosco bloeit en groeit door. Op naar de volgende halve eeuw. In 1948 startte Akela Annie van Meegen met een groep van 24 welpen. Annie had in de oorlog, in de hongerwinter, samen met de dochter van Dokter Rupert, in het Josephgebouw iedere week 3 x eten gekookt voor on geveer 120 schoolkinderen van de Bonifaciusschool. Huis vriend kapelaan Tempel wist daarvan, en door haar goede omgang met die kinderen kwam hij haar toen vragen om te komen helpen bij de wel pen, bij de groep onder Akela Geurts. Zij heeft dit gedaan tot plm. 1952. Onder haar leiding werd veel meegelopen met de Sacra mentsprocessie. Ook gingen zij iedere le vrijdag van de maand 's morgens om 7 uur met de jeugd ter kerke. Ook op Chris- tusKoning hadden de welpen hun taaktijdens de consecra tie met de vlag op het altaar staan. Allemaal zaken, die nu uit onze samenleving zijn ver dwenen. Met deze groep werden er weekends en kampen op touw gezet in het buitencentrum aan de Bosstraat (gebouwd door Lambert Rademaker en Her man Mulder), waar nu de S.O. Soest-voetbalvelden liggen. Na die tijd zijn er velen geko men en gegaan bij Don Bosco. In 1962 werd een fusie aange gaan met de André de Thaye groep, Soestdijk. In 1967 werd de Dominicavus Savio Horde in Soest-Zuid op gericht. Deze horde is in 1969 in Don Bosco opgegaan. Een paar jaar geleden is Akela Verhoef gestart met een ge mengde groep. Er waren plm. 10 welpen waar zij mee begon, die brachten af en toe een zusje mee, en die op hun beurt weer vriendinne tjes, totdat het idee geboren werd een gemengde groep sa men te stellen. Er wordt in i spoor gezoch' Het wemelt i verkenners, i vuren zijn aai Er worden tei vlaggen gehei Het lijkt in d« allemaal, dat zou kunnen zu Het „barst" i de Van Weedc ker, in civiel c aanwezig, om niet eens vooi dag nog voor ii Wij zijn in Soc lijk, ook hier nu eenmaal. II deel der burge en turend al n zingend van d< kamp naar ka op, de lanen ii ners bij uitsta jeugd, die er v< Het vrije-tijds- vinder heeft dc vaak in een w daglicht gestat zes, geboren weet zich nog u inneren hoe ja: zijn vriendje er wél bij wai er fel op tege de padvinderij motiveerd sten ris me. Hij was en is 1 maar enigszins spelen" lijkt. Z< pier gemaakt uit mijn Amstei gemept: „Niksi ga maar tollen En ik weet - hi dat 'ie de rol va in de maatschi van dat zogenai spelen, nog stee zitten. Mijn zot zoon derhalve, worden. Opa wa op ook en dat ii eigenlijk altijd i prikt heeft... Ik heb dankzij n gemaakt met dc zoals wij ze noem En ik heb goet Opa - op dit puni gehad. De padvir de kwaliteit van welp, gids en pa (dat klinkt wel et uit de kazerne, r ven) ervaren als felijk instituut c dingrijkheid, bez ganisatie, en vee over hebben, er n bijgedragen dat z andere manier maar-van-thuis' stuk opvoeding kregen. Hij heeJ wat kameraadscl het betekent om voor te moeten zc hele tent goed dr£

Soester Courant | 1980 | | pagina 16