Soest weer „Knollendam" Ministerie en nutsbedrijven vertragen stichting nieuwe woonwagencentra Zo gezien... ik Oranje Hotel monument? „De Pil" voor de bouwvakvakantie gereed Wisseling der seizoenen 48& iHHni es-isp.. St. Josephschool wordt gebedsruimte Terrein Gilde-feesten BANANEN ROOMBOTER ROZIJNEN UNIEKAAS Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen verzekering Rechtsbijstand verzekering Woensdag 20 februari 1980 58e jaargang no 26 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Sbest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.40 Buiten Soest per halfjaar 20.80 Verschijnt iedere woensdag In een brief aan het college van burge meester en wethouders hebben de le den van de culturele commissie ge vraagd door Rijksdienst voor de Mo numentenzorg te laten uitzoeken of het Oranje Hotel een bouwwerk van histo rische waarde is. Méér dan driekwart jaar geleden de den de geruchten de ronde dat op het terrein van het hotel een flat gebouwd zou worden. Dat werd toen door de gemeentelijke voorlichting ontkend. Mocht er echter nu toch een definitief verzoek voor komen, dan wil de com missie culturele zaken over een uit spraak van Monumentenzorg be schikken. De werkgroep „Karakteristiek Soest" noteerde in 1978 Oranje Hotel, pand no. 70 (100 jaar oud) vroeger villa Groenhof; bewoond door de fam. Dreesman-Hoppe. Aan gekocht door de fam. Cramer-v.d. Boogaart in 1939, als dependance van hun hotels op Java in het voormalige Ned. Oost Indië (Java-Hotel-Soest) Doel was hier verlofgangers uit Indië in een sfeervolle omgeving vakantie te laten houden. Er was een prachtige tuin bij met gezellige zitjes. Het hoofdgebouw van het huidige Oranje Hotel is gedekt met pannen, de linker vleugel met leistenen. Een geschulpte dakgootrand wordt ge steund door beeldschone steunbalkjes (gebeeldhouwd). De voornok van het Hoofdgebouw bestaat uit kantachtig houtsnijwerk, hieronder een smeed ijzeren hekje aan balkon. Daaronder reliëfwerk, boven grote ramen, mooie gebeeldhouwde bal- lustrade langs de drie balkons. Het is een buitenplaats die zeer verwaar loosd is, met heel erg mooie details. De linkerzijvleugel heeft ook veel hout snijwerk en reliëfs. Beeldhouwwerk boven de ramen. Er is een ijzeren hek met speerpunten (dubbele rij). De ingang wordt gemarkeerd door rhodo- dendrons. De bungalow (bijgebouw) is aangepast- rieten dak, halfronde koe koek aan de voorkant. Verder mooie raampartij. De ingang erheen gemarkeerd met eveneens rhododendrons. Hier draaien we om en nemen de andere kant van de Burg. Grothestraat. Grotendeels zijn dit oude villa's van meer dan 50 jaar oud, met allen een zeer persoonlijke bouwstijl en veel details. Langs de weg nog een restant van het oude eikenbestand, pand no. 67 Klein Weltevreden: zeer aparte bouwstijl, vooral bij het dak details. Foto: Herman van Dam Vorig jaar 31 maart brandde de bekende drogisterij „de Pil" aan de Koninginnelaan geheel uit. Het pand, inclusief woonhuis, moest worden gesloopt. Half november 1979 werd met de nieuwbouw gestart, naar een ontwerp van de Soester architect H. Beekman. Voor de bouwvakvakantie hoopt aannemer T. Spelt het pand op te leveren. J.L. vrijdag legde de eigenaar, de heer P. N. van Dijk, in aanwezigheid van zijn familieleden, de „eerste steen". De totale oppervlakte van het nieuwe pand, inclusief het woonhuis, is 23 bij 13.64 meter; de winkel neemt daarvan 23 bij 7.22 meter in beslag. De werkzaamheden worden uitgevoerd door aannemer Spelt, het schildersbe drijf J. Mulder, het installatiebureau Frans Bosman en Installatie Service BV uit Soest voor het loodgieterswerk en de centrale verwarming. Op de foto de heer Van Dijk en zijn echtgenote na de steenlegging. De loco-burgemeester drs. G. A. W. G. A. Plomp ontvangt Prins Jan I op het bordes voor het gemeentehuis. Met de traditionele sleutel krijgt prins Jan de leiding tijdens de karnavalsdagen over de gemeente Soest. Foto: Herman van Dam In een j.I. vrijdag In Amersfoort gehouden bijeenkomst hebben gemeentebestu ren en woonwagenschappen In vier resoluties hun mening vastgelegd over onaanvaardbare vertragingen welke er de oorzaak van zijn dat nieuwe woonwagencentra niet gesticht kunnen worden. Die vertragingen komen geheel voor rekening van het ministerie van CRM en de nutsbedrijven waar gedeputeerden zitting hebben in de besturen. Een hoogst onbevredigende situatie gezien In het licht van het feit dat de opsplitsing van de grote woonwagencentra wordt doorgevoerd op last van het ministerie van CRM. Het gaat daarbij enerzijds om de [te lage] rijksbijdrage en anderzijds klinkklare te genwerking van de eerder genoemde nutsbedrijven. Directe aanleiding voor de bijeen komst was een conflict dat het Woon wagenschap Amersfoort vorig jaar augustus had met CRM. Het ging daarbij om de kostenraming voor het Soester woonwagencentrum. CRM verleent een rijksbijdrage voor de realisering van een standplaats. Hiervoor wordt een normbedrag ge hanteerd van 55.000 gulden per stand plaats, hetgeen in de praktijk vaak niet toereikend blijkt te zijn om de kosten van aanleg van zo'n standplaats te dekken. Tot die kosten behoren de grondver werving, het bouwrijpmaken en het inrichten van het terrein. De ervaring heeft geleerd dat de kosten van de realisering van een standplaats het normbedrag van CRM verre overtref fen. Slechts in zeer uitzonderlijke ge vallen bleek CRM bereid een hoger bedrag in de rijksbijdrage te betrek ken. Een standplaats kost door elkaar ge nomen circa 90.000 gulden. Rekening houdend met het normbedrag (55.000 gulden) zou de door de overheid opge legde (en meer dan noodzakelijke) decentralisatie voor iedere gemeente aanzienlijke kosten met zich meebren gen. Daardoor is zowel voor schappen als gemeenten een onaanvaardbare situatie ontstaan. Onaanvaardbaar Onaanvaardbaar is ook de opstelling van de nutsbedrijven, waar de Gede puteerden zitting hebben in de bestu ren. Enerzijds dringen Gedeputeerde Staten er bij de schappen en gemeen ten met de grootst mogelijke klem op aan de decentralisatie door te voeren, anderzijds geven de nutsbedrijven „niet thuis" wanneer het om daadwer kelijke uitvoering van plannen gaat. Kinderachtig Ongelooflijk kinderachtig gaat het bij deze, door volwassen mannen gelelde, bedrijven aan toe. Door de monopolie positie kan een nutsbedrijf bijvoor beeld alleen één bepaalde, dure, me terkast willen leveren, waardoor een schap of gemeente wordt opgezadeld met overbodige kostenverhogingen. Nog belachelijker is het dat een ander nutsbedrijf weigert woonwagenbe woners individueel aan te sluiten. Men plaats voor het centrum één centrale meter en men wil dan afrekenen met gemeente of schap. Dat deze voor en door de gemeenschap ingestelde bëdrijven graag een eigen leven leiden, met voorbijzien van hun taak, is bekend. Het gaat echter alle perken te buiten dat zij doelstellingen van de overheid saboteren. Immers bij de aanpak van de woonwagenproble- niatiek, waarbij die overheid er van uit gaat dat woonwagenbewoners dezelfde rechten en plichten hebben als de in huizen wonende bevolking, is zo'n op stelling niet acceptabel. Ook de verwerking bij CRM van door schappen en gemeenten ingezonden plannen blijkt niet op de juiste wijze te verlopen. Opmerkelijk is daarbij dat de minister door het land trekt met verwijten, dat de schappen en gemeen ten niet genoeg haast maken met het realiseren van de decentralisatie. Over het hoofd ziet de minister dan echter dat als er plannen komen er juist geen sprake is van een goede verwerking op haar eigen afdeling Woonwagenzaken. De vier resoluties hebben allen betrek king op deze zaken. Er wordt een betere medewerking in gevraagd, zo wel van CRM als van de nutsbedrijven. Bovendien wordt de aandacht geves tigd op het belangrijke probleem van de werkgelegenheidssituatie van de woonwagenbevolking. Dit als gevolg van de ook voorgenomen deconcentra tie van dc sloopterreinen en het ontbre ken van subsidiemogelijkheden om daarvoor een oplossing te bewerk stelligen. In dit geval zijn maatregelen nodig van de betrokken colleges van Gedeputeer de Staten in het kader van de Wet Verordening Afvalstoffen en in het kader van het planologisch beleid. GEKARDPAUL Als de takken van de bomen doorbuigen onder het gewicht van rijpende vruchten is het voor mij pas echt zomer. Hoog- zomer, waar alles naartoe ge groeid is. De boer en de (primi tieve) tuinder neemt deel aan dit proces en werkt met extra inzet om de oogst binnen te ha len, terwijl de van de natuur vervreemde burger bij deze energie-uitbarsting vakantie houdt, niet beseffend dat het daar nu juist de tijd niet voor is. In mijn kinderjaren waren de appelbomen van de buurman symbolen van de wisseling der seizoenen. Het eerste hoogte punt was het moment waarop de rood-witte bloesem tegen de achtergrond van een diep blauwe voorjaarshemel afge tekend stond. Op mijn rug in het nog harde wintergras liet ik het voorjaar over mij ko men. Overweldigd door zoveel schoons en in-gelukkig wilde ik dat beeld vasthoudenmin stens tot vandaag. Gevoelens van schoonheid en zuiverheid werden bij het aan schouwen van de vruchtbegin selen naar de achtergrond ge drongen en het duurde niet lang of ik bekeek de overhan gende takken met andere ogen. Ik klom op onze schuur, waar een tweede appelboom zijn vruchten de vrije hand liet. Maar de buurman, met wie ik bij het vorderen van het sei zoen op gespannen voet ging leven, had in zijn jonge jaren een handvol appelpitten in de grond gestopt en wilde van de zijn huis verduisterende bo men, uitsluitend zelf de vruch ten plukken. Als mijn vader nog sliep -en dat moet onwaar schijnlijk vroeg geweest zijn- sloop de buurman heimelijk door onze tuin om de s nachts gevallen appels uit de bloemen- borders vandaan te vissen. Als Adam net zo goed op zijn han del had gepast als onze buur man, dan zou de- wereld er nu heel anders uitgezien hebben. Vele jaren later zat ik in de boom om de wat stram gewor den buurman te helpen met het binnenhalen van zijn oogst. Ik plukte razend snel met diep in mij nog de angst om be trapt te worden. Ik had zelf al appels stelende kinderen toen de buurt be zweek onder de druk van de grote stad en de huizen één voor één dichtgespijkers en ge sloopt werden. Op het erf van de buurman lag nog één om- vergeduwde appelboom, die mij met een laatste krachts inspanning toeriep dat het toch weer voorjaar was ge worden. De al enkele jaren leegstaande St. Josephschool aan de Parallelweg is door burgemeester en wethouders aan Turkse en Marokkaanse werknemers beschikbaar gesteld. Zij mogen enkele lokalen inrichten als gebedsruimte. Tot nu toe konden zij gebruikmaken van de eveneens al jaren leegstaande openbare mavoschool aan de Middel wijkstraat. Dit pand wordt dit jaar nog gesloopt in verband met woningbouw. Voor de St. Josephschool staat verder ook nog als gebruiker op de nominatie de Scholengemeenschap Eemland. In verband met ruimtegebrek in de school aan de Soesterengweg zoekt men een ruimte om anderstalige kinderen les te kunnen geven. Het is een pril plan en het is niet zeker dat het gerealiseerd kan worden. Het terrein De Blaak aan de Ferdinand Huycklaan wordt door het college we derom beschikbaar gesteld voor het houden van de Gildefeesten in de periode 28 augustus tot en met 1 september. ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG SUN-MAID DEZE WEEK 500 GRAM van 3.96 nu voor Zie onze advertentie Zie onze advertentie Uw auto is een waard! Informeer eens bij ons. noodzaak! Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451

Soester Courant | 1980 | | pagina 1