Ralph Polak deelnemer internationale etalage-wedstrijd r Motorsprint: Lang sleutelen en zo kort mogelijk rijden ik VAARöeRhooqt's tuintips öoe-het-zelveRs SNüS m A. VAN GINKEL Hans; Netoer Serie voorjaarscursussen bij Artishock s 3 SOESTDIJK y Schoiengemeenschap „Eemland" VOOR Goed tuingereedschap is het halve werk (deel 2) HET IS GEEL/ZWART Asfalteringswerkzaamheden Soesterbergsestraat BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES Dolkmes in beslag genomen 11 Soester Courant van woensdag 27 februari 1980 11 APART GEZELLIG Geopend: 's maandags t/m zondags vanaf 17.00 uur. Dinsdags gesloten. SOESTERBERGSESTRAAT 107 SOEST -TELEFOON 02155-20202 De „Open Dag" op 24 januari is een enorm succes geweest. Bijna 600 leer lingen van de zesde klassen der lagere scholen uit Soest, Soesterberg, Baarn en Maartensdijk hebben in schoolver band een bezoek gebracht aan de Scholengemeenschap „Eemland". Zij konden eens met eigen ogen zien, met eigen oren horen, met eigen mond proeven en met eigen handen voelen wat een school voor lager beroeps onderwijs inhoudt. Voor velen was het een openbaring. Zij kwamen dan 's avonds terug met vader en/of moeder, met de bedoeling om de indrukken samen te kunnen bespreken. Het feit dat het weer gunstig was en de wegen veel beter berijdbaar waren dan vorig jaar, was ongetwijfeld van in vloed op het bezoek. De leerlingen konden door een puzzel tje op te lossen ook nog een prijsje winnen. Blijkbaar was de opgave dit jaar niet erg moeilijk, want er waren honderden goede oplossingen. Eindelijk is nu ook de grote puzzel, wie er voor een prijs in aanmerking komt, opgelost. De volgende jongens en meis jes zijn de gelukkigen: Caroline Dak- ker uit Soest, Alwin Dooyeweerd uit Baarn, Ralph Hellebrand uit Soest, Petra Lubbersen uit Soest, Heike van Rossum uit Maartensdijk, Sylvia Rui tenbeek uit Baarn, Lidwien v.d. Schepop uit Soest, Arnold Seleski uit Baarn, Michiel Verhoef uit Maartens dijk en Erik Voskuilen uit Soest. De prijzen kunnen aan de school wor den afgehaald tussen 8.30 en 17.00 uur. De in Baarn, Soest en wijde omgeving bekende Baarnse stoffenzaak Ralph Polak is deelnemer aan de door Simpliclty (patronen) in Europa uitgeschreven etalage-wedstrijd. Met de door het Baarnse etalage-bureau Fred Beerbaum vervaar digde etalage hoopt Ralph Polak hoge ogen te gooien. Het is de moeite waard het fraais eens te gaan zien en wie buiten de winkel staat doet er goed aan ook even binnen te lo pen. Polak heeft zijn voorjaarscollectie gereed. Even breed als de sortering is ook het scala aan prijzen; voor iedere portemonnee is er wat te vinden. Fameus is Polak om zijn bruidsboetiek: meer dan 500 zeer exclusieve bruidsstoffen. en moet per 28 februari ach terop uw bromfiets zitten. Voor f99,50 premie (incl. schroeven) krijgt u dat BROMFIETSPLAATJE en polis en... onze service. Eén telefoontje en wij brengen hem. U kunt ook langskomen. Uw persoonlijke adviseur VALERIAANSTRAAT 18 TELEFOON 18540 LidNBvA Vorige week bespraken we in het kort het onder houd van ons gereedschap en maakten we reeds een begin met het bekijken van het hedendaags assortiment gereedschap dat de tuinliefhebber voorgeschoteld krijgt. We zagen welke artikelen in verschillende omstandigheden van nut waren en vervolgen dat deze week. Niet voor alle tuinen is het nodig een kruiwagen aan te schaffen, maar zodra de tuin groter is dan 100 mz zal de aankoop overwogen kunnen worden. Voor het verplaatsen van mest, grond en tuinafval is de kruiwagen een ideale hulp. De meest geschik te kruiwagen is een kruiwagen met een capaci teit van 80 liter. Een stuk gereedschap dat onmis baar is in iedere tuin met een gazon is natuurlijk de handmaaimachine, waarvan twee typen in de handel zijn. Het eerste type, de rolmaaimachine, is over het algemeen duurder, maar daarentegen makkelijker te bedienen. De rolmaaimachine maait precies tot aan de randen van het gazon en zorgt voor een gestreept eindresultaat. Doordat bij de wielmaaier, het tweede type, de wie len naast het snijdend gedeelte zitten (de messen- kooi) maait deze niet helemaal tot aan de gazon- rand en laat niet zulke uitgesproken maaistrepen achter. De wielmaaiers zijn echter Wel geschikter voor het maaien van ruwe en dichtbegroeide ga- Voor de bezitters van grote gazons is zelfs de aanschaf van èen motormaaier te overwegen, waar bij goede voorlichting erg op zijn plaats is. Op het gebied van motormaaiers is er een zeer ruime keus, met vele verschillende maaitypen, zodat bij aanschaf een goed advies van een vakkundige verkoper een vereiste is. Een plantschepje is een klein stukje gereedschap wat toch veelvuldig zijn nut bewijst bij het planten van kleine planten, bollen en knollen. De beste schepjes zijn die met een smal blad. Een prikrol zal alleen van waarde zijn voor een groot gazon, omdat het beluchten van een wat kleiner gazon net zo goed gaat met de greep. Een prikrol zorgt door het prikken van gaten in de bovenlaag van het ga zon voor een goede afwatering en luchthuishou ding. Voor de aanschaf van een goede snoeischaar is er maar een raad „GOEDKOOP IS DUURKOOP". Een goede snoeischaar zit al gauw in de prijs klasse van 30 tot 40 gulden, maar gaat dan wel jarenlang mee. De betere scharen hebben twee snijdende delen, waardoor een gave snoeiwond ont staat. Een doelmatige heggescliaar heeft gegolfde messen, waardoor voorkomen wordt dat de te knip pen delen, ongeknipt tussen de messen uitglijden. Als laatste noemen we een degelijke schoffel, die altijd flink scherp gehouden moet worden. Een schoffel gebruiken we voor het losmaken van de dichtgeslagen bovenlaag. De firma Almere begint maandag 3 maart met asfalteringswerkzaamhe den aan de Soesterbergsestraat, tussen de Vondellaan en de spoorwegover gang Soestduinen. De werkzaamheden zijn een vervolg van de in het najaar uitgevoerde werkzaamheden aan deze weg. Het werk zal ongeveer drie maanden duren. Vanaf maandag 3 maart tot en met vrij dag 7 maart wordt gewerkt aan het gedeelte van de Soesterbergsestraat tussen de Vondellaan en de .Heideweg. Gedurende die week is dit gedeelte van de Soesterbergsestraat voor alle ver keer gesloten, uitgezonderd de fietsers, bromfietsers en voetgangers. In die periode wordt het verkeer naar en van Soesterberg omgeleid. „Naar Soesterberg" via de Vondellaan Birkstraat, Bartolottilaan en Van Beu- ningenlaan; „Van Soesterberg" via de Van Beuninglaan, Bartolottilaan en Birkstraat. In de loop van de drie maanden zal ook de Van Lyndenlaan, tussen de Soesterbergsestraat en De Beaufortlaan, voor alle verkeer afge sloten worden, eveneens voor asfalte ringswerkzaamheden. f Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 Beginnend maandag 3 maart a.s. start "en, jongeren als kinderen. Voiwasse- Artishock een nieuw serie korte kur- nen kunnen op zes maandagavonden sussen bestemd voor zowel volwasse- terecht voor „discodansen voor paren" [van 17.30 ot 18.30 uur]. Ook op maan- Een al verschillende jaren bestaande maar nu pas bekend wor dende sport is het motorsprinten. Een tak van de motorsport waarin alleen „amateurs" rijden. Een vorm van sport waarin velen het zonder sponsors doen. Een dure vorm van sport. Een sprintmotor kost minimaal zo'n zeven duizend gulden, terwijl men voor een supersnelle en superluxe motor zo'n twin tig duizend gulden neertelt. Wat bezielt iemand nu om die sport te gaan beoefenen? Wij gingen een avondje naar de Schouten kampweg, waar Soest's enige motorsprinters bezig zijn met het bouwen van een echte „sprinter". Even voorstellen Gerard Willemse, 21 jaar oud. Volgde de L.T.S. en werkt nu in de bouw. Hij zal degene zijn die de motor zo snel mogelijk over de eind streep moet proberen te krij gen. Jan Honée, 25 jaar oud. Hij deed na zijn L.T.S. een jaar M.T.S. en werkt nu in de fo tografische industrie. Samen met Gerard heeft hij de motor betaald. Samen met hem ook zal hij de motor startklaar ma ken. Eric Willemse, 22 jaar oud. Deed 5 jaar Atheneum. Wordt min of meer beschouwd als „hulpmonteur". l*SK. -? JÊÊÊÊ Gerard Willemse Hoe haal je het in je hoofd? Gerard: „Het idee is eigenlijk in 1977 ontstaan. We waren met een stel naar de motorsprint- wedstrijden geweest en kwa men wild enthousiast thuis. Jan en ik hebben toen besloten een motor te gaan bouwen. Die moet plm. half maart klaar zijn. Begin mei beginnen de wedstrijden". Een motor, buitengewoon van vorm en buitengewoon snel. Voor de insiders enkele gege vens: Het motorblok komt van een motor die voor de speed wayraces gebruikt werd. De motor gebruikt als brandstof methanol, heeft één cilinder en een cilinderinhoud van 500 cc. Jan Honée De compressieverhouding is 13.5:1. Gewicht van het geheel is slechts 65 kilogram. Ver bruik op de 400 meter is 0,5 liter methanol en 0,25 liter olie. De motor heeft een droge kop peling en twee versnellingen. Maximaal te behalen snelheid is ongeveer 190 tot 210 km. per uur. Wat houdt die sport in? Bedoeling is, met een motor over een afstand van een kwart mijl zo hard mogelijk te rijden. De afstand wordt afgelegd op een weg van plm. 1 kilometer. 600 meter dus om „uit te rij den", een afstand die eigenlijk maar net voldoende is. De weg waarop gereden wordt, is kaarsrecht en geasfalteerd. Elke deelnemer moet de af stand alleen rijden. Alleen bij de z.g. dragraces wordt tegen elkaar gereden. De snelheden worden precies getimed tot op honderdsten van seconden. De motor wordt gestart met behulp van een auto. De auto wordt gestart en het aangedre ven wiel wordt op een zgn. startrol gereden. Het achter wiel van de motor wordt op dezelfde startrol geplaatst. Door de hoge compressiever houding is een andere vorm van starten onmogelijk. Vóór de start wordt het ach terwiel van de motor nog even „opgewarmd". Het voorwiel wordt tegen een paal geplaatst. Het achterwiel op het asfalt. Het achterwiel wordt snel rondgedraaid. De achterband zet uit en het rubber wordt warmer. Hierdoor krijgt de motor meer „grip" op de weg. Om een idee te geven, hoe warm de achterband wordt: voordat de band warm ge draaid wordt, is deze zacht. Er wordt slechts weinig of geen extra lucht ingepompt. Wan neer de band opgewarmd is, dan is deze stevig doordat de in de band aanwezige lucht door de warmte is gaan uit zetten. Is de motor in gereedheid ge bracht, en zijn rijder en motor aan de strenge veiligheidsvoor schriften onderworpen, dan kan het spektakel beginnen. Hoge snelheden, zelden een on geluk, veel rook en nóg meer stank en nóg meer herrie vor men de sensatie. Indeling in klassen De motoren worden in klassen ingedeeld. Rijders met een 250 cc motor halen eindsnelheden van zo'n 160 km. per uur. De 500 cc-ers bereiken eindsnel heden van 190 tot 210 km. per uur. Een 1000 cc motor kan maximaal een eindsnelheid ha len van plm. 260 km. per uur. De heel snelle motoren zijn die met een cilinderinhoud van meer dan 1000 cc. Met deze mo- torefi worden snelheden van 300 km. per uur gehaald. Bijna klaar voor de start Twee buitenbeentjes in de sprintsport zijn de zijspanmo- toren en de pro stock. De zij- spanmotoren halen snelheden tot 160 km. per uur terwijl de pro stockmotoren, dit zijn mo toren die het uiterlijk van een straatmotor hebben maar over een sterk opgevoerde motor be schikken, snelheden van 200 km. per uur kunnen behalen. Foto: Goos van der Wilt ff/ v'v Het starten van de motor m.b.v. een startrol Wat is er nodig om te kunnen starten? Om te beginnen geld, veel geld want zonder dat kan je gewoon niet mee doen. De motor, die je voor een deel zelf zult moeten bouwen, kost kapitalen aan onderhoud. Dan moet je natuurlijk een comple te race-uitrusting aanschaf fen. Voor degenen die dat alle maal hebben, volgt er het lid maatschap van de K.N.M.V., het officieel orgaan van de Ne derlandse Motorsport. Ook het - lidmaatschap van de sprint club Explosion mag niet ont breken. Om bij de start te kunnen ver schijnen, moet een startbewijs hij de K.N.M.V. worden aan gevraagd. Dan is er verder de medische en technische keu ring. Ook aan vervoer moet worden gedacht! Met andere woorden: eerst lang naden ken en veel sparen, vervolgens een sponsor trachten te interes seren. Mocht dat allemaal luk ken, dan valt er aan het rijden van een sprint te denken. De race blijft een gok Toch blijft de wedstrijd zelf een gok. Vooraf kan er niet of nau welijks getraind worden. Goe de trainingsbanen zijn niet aanwezig. Binnen de bebouwde Foto: Goos van der Wilt kom kan en mag niet getraind worden. Iets waar elke sprinter begrip voor opbrengt. De hoge snelheden die bereikt worden en het lawaai dat geproduceerd wordt, kan men de omwonen den niet aandoen. Toch zou het voor de fanatieke sprinters leuk zijn, wanneer ze hun eigen stukje rechte weg zouden heb ben. Een oude landingsbaan is er uitstekend geschikt voor. Maar ja, die is er niet. Sprintwedstrijden Voor degenen die de sensatie van stank, lawaai, rook en her rie een keer willen meemaken, en voor hen die Gerard Willem se en Jan Honée willen zien racen, de volgende agenda. 11 mei, Uden. 25 mei, Almere. 15 juni, Den Oever. 3 aug., Vlis- singen, recorddag, verbeteren van eigen records. 9 en 10 augustus, Drachten. Dragraces. Afvalrace en 5 okt., Wehl. Met andere woorden; voldoen de kans. om het spektakel eens te kunnen meemaken. Voldoen de kansen voor Gerard en Jan. We hopen, dat ze in de prijzen vallen. Uiteindelijk mag er best een beetje van de geïn vesteerde tijd en geld worden teruggewonnen want zij heb ben de motor zelf bekostigd. dagavonden, acht stuks, wordt een kur sus bloemschikken gegeven [van 20.00 tot 22.00 uur]. Op de dinsdag avonden tenslotte [tot en met mei] kan nog deelgenomen worden aan de lo pende kursus ruimtelijk vormen [van 20.00 tot 22.00 uur]. Dit betreft dan de kursussen in het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat. In het dorpshuis „De Borg" wordt op de maandagavonden (van 20.00 tot 22.00 uur) de kursus edelsmeden gege ven en op dinsdagmiddag (van 14.45 tot 16.00 uur) de kursus Yoga. De lessen lopen tot juni en er zijn nog wat plaatsen open. Hetzelfde is het geval met de kursus Yoga die in het Carolus- huis te Soesterberg op de maandagoch tend van 9.00 tot 10.15 uur gegeven wordt. Televisie maken Nieuw is de kursus „televisie-maken" voor jongeren van 13 tot en met 16 jaar. Het gaat om opnames, regie, decor, kleding, schminken, geluid, licht, beeldmontages en het kamerawerk. Het bedenken van programma's en het uitvoeren. Op 5 maart om vier uur 's middags wordt begonnen en de kursus heeft een looptijd van 10 weken. De kosten zijn slechts 37,50 per persoon. Op donderdag 6 maart start voor deze leeftijdsgroep de kursus „tekenfilms maken". Duur: tien avonden van 18.30 tot 20.00 uur in het Artishockgebouw. Voor kinderen van 5 tot 7 jaar is er op 10 vrijdagmiddagen in het Artishock gebouw een kursus „vrije dans" (16 tot 17 uur); op de dinsdagmiddagen voor de leeftijd 9 tot 12 jaar een kursus „tekenfilms maken" en op woensdag middagen van 14.00 tot 15.30 uur kun nen zij terecht voor de kursus „televi sie maken". Per keer Onder de noemer „per keer- van alles wat" kan de jeugd iedere woensdag middag zowel in het Artishockgebouw als in het dorpshuis „de Borg" terecht. Er is van alles te doen „per keer" zoals tijdschriften en afdrukken, linoleum- snijden, bouwen met karton en papier, van oud tot nieuw, landschap maken, tekenen en schilderen, zoute broodjes bakken, maskers maken, eieren be schilderen enz. Voor inlichtingen kan men terecht bij Artishock, Steenhoffstraat 46, telefoon nummer 18456. CAFÉ-RESTAURANT BART KOOY Vredehofstraat 6 Telefoon 12525 Voor uw In oud-hollandse stijl ingerichte zaal Bij een normale verkeerscontrole werd in de auto, bestuurd door een 22-jarige jongeman uit Ankeveen, een dolkmes aangetroffen. Het steekwapen werd in beslag genomen en de bestuurder kreeg een proces-verbaal.

Soester Courant | 1980 | | pagina 11