Voorkoming misdrijven. een zaak van de Politie èn U Enkele wenken Neem uw maatregelen voorkom misdrijf Ook u loopt de kans op ongewenst bezoek Dieven gaan ook met vakantie i De politie adviseert: jj voorkom inbraak beveilig- nw huis 17 Soester Courant van woensdag 27 februari 1980 17 ft Controleer im sloten en vergeet de achterdeur niet. Vervang al te [jjj n simpele of plastic sloten door /gn. cylindersloten. g J Verv ang buitenscharnieren v an het oude type door een type met niet of moeilijk te verwijderen pen. Of breng een paar „dievenklauwen" aan; S Q die kunt u bij iedere ij/erwinkel kopen. H Bevestig de /ware sluitplaat (met schootkasten en hoekbeveiliging). n die bij ieder goed slot hoort, met lange schroeven. g S Zorg voor een mogelijkheid om de spanjolet van openslaande deuren of f9 J ramen te vergrendelen. pa G 0 Onderzoek uw kelderraam, bovenlichten, schuif- en uitzetramen op inbraak/wakheid. H Laaf nooit een sleutel in het slot steken. 0 Zorg dat de sleutelopening in het slot verticaal staat. g 0 Hang geen touwtje uit de bus. Stop geen sleutel onder de mat. a 0 l.aat de buitendeur niet open als u „maar even" het huis uitgaat. En ook de achterdeur niet. Doe de gordijnen dicht als u het licht aansteekt. Dan kan de geïnteres- n seerde „voorbijganger" uw bezit niet op z*n gemak taxeren. gj \\ees om de/elfde reden voorzichtig met het binnenlaten van vreemden jfj en „kooplieden". Dre v oordelige aanbieding is vaak alleen maar een a 1 „binnenkomertje". fi Berg uw waardevolle bezittingen verspreid op (maar noteer voor u zelf B 0 vvèl waar!). Dan bent u bij inbraak niet alles in één greep kwijt. J [n Noteer van waardev olie eigendommen de registratienummers e.d. gj (de politie heeft er speciale kaarten voor beschikbaar). ia ti Neem kleurenfoto's van uw antiek en schilderijen. Informeer eens naar goedkope kluisjes die in vloer of muur kunnen 0 0 worden ingemetseld of bij het betonstorten aangebracht. fi s Vraag de politie inlichtingen als u de aanschaffing van een gg alarmsysteem overweegt. g En tot slot een vuistregel: Hoe moeilijker u het een inbreker maakt. ni 8 hoe minder bij voor uw adres zal voelen. Bent U nonchalant? U zult het niet geloven, maar de vlotte wijze waarop U Uw goed gevulde portemonnee trekt, nodigt dief en diefjesmaat uit U tot hun clientèle te rekenen. Uw koele duik in het zwembad is voor hen het teken datiUw bezittingen even onbeheerd zijn 0 Neem nooit veel contant geld mee. Verdeel het over Uw zakken of tassen of geef het in bewaring bij Uw vakantiegenoten. 0 Neem (verzekerde) reischeques mee en bewaar deze gescheiden van Uw betaalpas. 0 Toon nimmer dat U geld of waardepapieren op zak hebt als dat niet strikt nodig is. Draag Uw portemonnee „onzichtbaar". 0 Wees op Uw hoede voor zakkenrollers, met name in drukke winkelstraten, autobussen, treinen of trams. 0 Sluit Uw auto, caravan, boot, tent of vakantiehuisje steeds goed af en „etaleer" daarin geen kostbaarheden. 0 Bevestig een buitenboordmotor nog eens extra met een slot aan Uw boot en verwijder hem 's avonds van de boot of als U een tijdje niet gaat varen. 0 Laat geen tassen onbeheerd achter. O Laat geen geld achter in kleedkamers, etc. 0 Geef waardevolle voorwerpen zo mogelijk steeds in bewaring. 0 Maak met Uw vakantieburen wederzijds de afspraak bij afwezigheid een oogje in het zeil te houden. v 9 Waarschuw bij vermeend onraad steeds de politie. 0 Voorzie Uw afgekoppelde caravan, aanhangwagen of boottrailer van een koppelingsbeveiliging. (Uw caravanhandelaar kan U hierover informeren.) 0 Registreer het chassisnummer of registratienummer van Uw caravan, trailer, aanhangwagen, boot, buitenboordmotor, radio, T.V., etc. 0 Maak een kleurenfoto van Uw caravan of schip. Elke vier minuten een inbraak kelderbox, de sleutel „die je altijd onder de deurmat kunt vinden", de achterdeur met dat verroeste slot, het briefje voor de melkboer, het als-'t-ware klaargezette trapje waarmee je zo makkelijk het slaapkamerraam kunt bereiken, Maar er zijn ook „uitnodigingen" bij, die bij de bouw al zijn aangebracht: de deur met de scharnieren aan de buitenkant (de pennen eruit en Piet is binnen!); de voordeur met de brievenbus ongeveer naast het slot, zodat dit met een een voudig ijzerdraadje kan worden opengetrokken; de tuindeuren met de spanjolet achter de mooie grote ramen. Bekijk uw woning eens anders Het heeft z'n nut om uw woning eens op een speciale manier te bekijken: op „inbraak/wakke" plekken. En het is goed te weten dat de politie u kan voorlichten over bouwkundige en andere voorzieningen waarmee u inbrekers buiten de deur kunt houden. U zult ontdekken dat u met goed materiaal, goed aangebracht op de juiste plaats, een behoorlijke mate van beveiliging tegen redelijke kosten kunt bereiken. Niemand vraagt u van uw huis een fort te maken. Wel is het raadzaam eens bij de politie langs te gaan voor beveiligings adviezen, eventueel toegespitst op in uw woongebied veel voorkomende vormen van inbraak. Ter voorkoming van onprettige ervaringen Bij het ouder worden dient men erop bedacht te zijn het contact met de medemens niet te verliezen. De eigen wil om contact met de omgeving te houden - in het bijzonder met de naaste omgeving - is van groot belang. Het is onvermijdelijk, dat men in de loop van de jaren vrienden en kennissen verliest. Men moet trachten door het zoeken onder goede contacten, ander vertrouwde relaties te hervinden. De mogelijkheden zijn niet zo gering als men denkt of be weerd wordt. Met een betrekkelijk onbeken de direct nauwe betrekkingen aan te knopen of te vertrouwe lijk te worden, is echter niet al tijd juist. Het gezegde: Bezint eer gij begint", zou hier van toe passing kunnen zijn. Enige in formatie kan zijn nut hebben. Noodzakelijk is ook belangstel ling hebben en behouden voor de maatschappelijke verande ringen die zich voltrekken. Het kijken naar televisie-pro gramma's, het luisteren naar radio-uitzendingen, het aan dachtig lezen van dag- en weekbladen en het zich aan sluiten bij groepen leeftijdsge noten kunnen de gezichtskring zeer verruimen. De spreuk: ,,Rust roest" is misschien in de loop der tijden wat in de vergetelheid geraakt, maar zij is - in het bijzonder voor ouderen - nog steeds van toepassing. Te dikwijls worden de eigen mogelijkheden én het eigen kunnen onderschat. Ter voorkoming van onprettige ervaringen geeft de Politie op de volgende bladzijden gaarne enige wenken voor te nemen voorzorgsmaatregelen. Voorkomen is beter dan genezen Sluit ramen en deuren Het verdient aanbeveling over dag de huisdeur (ook de ach terdeur) steeds gesloten te hou den (eventueel met een grendel of schuif). 's Avonds en in het bijzonder 's nachts dienen de deuren al tijd goed afgesloten te zijn (één- zo mogelijk tweemaal de sleutel omdraaien). De sleutels dienen na het slui ten uit het slot te worden ge nomen en buiten bereik van buitenaf te worden weggelegd. Bij het invallen van de duister nis dient men ook geplaatste horren uit te nemen en de ra men van vertrekken waarin niemand verblijft (slaapka- ,mers, keuken, bijkeuken enz.) goed dicht te doen. Bijzondere zorg dient te wor den besteed aan het sluiten van de kleine ramen (bovenlichten en w.c.-raampjes), indien daardoor zou kunnen worden ingeklommen. Wellicht ten overvloede zij er in dit ver band op gewezen, dat het ge wenst is er bij voortduring voor te zorgen dat raam- en deur sluitingen goed functioneren en eventuele storingen direct wor den verholpen. Hoedt u voor onprettige ervaringen In huis toelaten van onbekenden Wanneer wordt aangebeld dient men zich, alvorens de huisdeur te openen, ervan te overtuigen wie toegang ver langt, in het bijzonder wan neer men alleen thuis is. Om te kunnen zien wie toegang verlangt, verdient de aanschaf van een deurketting, een deur- spreekrooster of een kijkglaas- je in de deur aanbeveling. In geval van duisternis is het gewenst een buitenlamp boven de toegangsdeur te hebben. Wanneer er sprake is van klop pen aan de achterdeur, dan dient iedere bezoeker conse quent naar de voordeur te wor den verwezen. Wanneer zich, hetzij overdag of 's avonds, een onbekende heeft aangediend en men moet hem of haar toelaten (b.v. sto ringsmonteur, medewerk(st)er (s) van een sociale dienst) dan dient, voordat de onbekende wordt toegelaten, om een be hoorlijke legitimatie te worden verzocht. Indien men minder scherp van gehoor is en daardoor soms de huisbel niet hoort, kan door een zeer eenvoudige voorzie ning gelijktijdig met het in werking treden van de huisbel een lamp gaan branden. Het zien van een brandende lamp is dan een teken, dat er wordt gebeld. Het kopen aan de deur Ontraden wordt aan de deur van een onbekende te kopen. Dikwijls lijken de aanbiedin gen zo verleidelijk, dat men daarvoor zwicht en ondoor dacht koopt. Voordat men tot kopen over gaat, dient men te bedenken dat, wanneer zich na enige tijd gebreken openbaren of dé kwaliteit afwijkt van die welke werd voorgespiegeld, verhaal praktisch is uitgesloten (er werd immers gekocht van een onbekende Kopen aan de deur brengt meestal tevens met zich mede, dat de verkoper(ster) in de huiskamer wordt toegelaten; bijvoorbeeld om af te rekenen. Het zien van de plaats, waar het geld wordt bewaard, kan riskante gevolgen hebben! Bewaren van geld Het in huis bewaren van veel geld wordt ten sterkste ont raden. Heel lang geleden was het - om direct over het geld te kunnen beschikken - wellicht onvermij delijk om veel geld thuis te be waren. Thans is die noodzaak absoluut niet meer aanwezig door de mogelijkheden en uit gebreide service, die worden geboden door giro- en (spaar) bankinstellingen. Zonder enige verplichting ge ven deze instellingen gaarne alle gewenste inlichtingen. Het thuis bewaren van veel geld moet als onverstandig worden aangemerkt, omdat de aanwezigheid van veel geld de begeerte van minder standvas- tigen kan opwekken met alle mogelijke nare gevolgen van dién. Radio en televisie Wanneer men thuis_naar de radio of televisie gaat luisteren of kijken, verdient het aanbe veling eerst goed te sluiten. Door zorgvuldig te sluiten voorkomt men, dat - terwijl men aandachtig en gespannen het programma volgt - ongeno de gasten ongemerkt het huis kunnen betreden. Echter niet alleen tijdens het luisteren of kijken naar radio- of televisie-uitzendingen ver dient het aanbeveling goed te sluiten, ook andere huiselijke bezigheden kunnen de aan dacht volledig in beslag ne men. De jongens met de lange vingers Jaarlijks gaan miljoenen mensen met vakantie, per vliegtuig, trein. auto. boot of gewoon per fiets. Met U zoeken echter ook lieden met minder prettige bedoelingen het vakantiegenot, maar dan beroepsmatig! U kent ze wel of hebt tenminste over ze gelezen of van ze gehoord: de jongens met de lange vingers die het verschil tussen mijn en dijn niet willen kénnen. Jaarlijks worden in de vakantietijd bij de politie duizenden diefstallen aangemeld en wordt er voor miljoenen aan vakantiespullen gestolen. Vakantie maakt zorgeloos Onbezorgd zetten we tijdens de vakantie de dagelijkse beslom meringen van ons af, laten we ons verwennen, maken makkelijker vrienden dan anders en kijken vol vertrouwen de toekomst tegemoet. Elk jaar komen heel wat mensen teleurgesteld terug van vakantie. Bestolen door hun nieuwe „vrienden" of gewoon door onbekenden. Een illusie armer, een ervaring „rijker"! Weg spullendóóg vakantie Gaat U eens na hoe ellendig U zich zult voelen als U Uw vakantie moet onderbreken omdat Uw bagage of geld is gestolen, kampeerspullen zijn ontvreemd, de buitenboordmotor van Uw boot is gehaald of Uw mooie fotocamera waarmee U zojuist van die leuke opnamen hebt gemaakt is verdwenen. Hoe beschamend is het bij het afrekenen aan dat drukke ijscostalletje te merken dat Uw portemonnee is gerold! Wat doet de politie? Wat doet U? Ook in de vakantietijd is Uw politie paraat. Graag helpt zij mee in Uw vakantie-oord rust en veiligheid te bewaren. Liever voorkomt zij dat er moet worden opgetreden en geeft zij U een aantal welgemeende adviezen. Neemt U ze ter harte? Elk jaar wordt er. in ons land meer dan honderdduizend keer ingebrokèn. Dat is elke vier minuten een inbraak, dag en nacht, het hele jaar door. Bij mensen die - misschien net als u - dachten „dat gebeurt bij ons niet" en „wat valt er hier nou te halen?". Maar het gebeurde wèl en er viel wel degelijk wat te halen. Want dieven blijken heel best bereid om genoegen te nemen met mindere zaken dan briefjes van duizend, goud en juwelen. Twintigduizend uitnodigingen Dieven stellen het vooral erg op prijs als ze er weinig voor hoeven te doen om hun slag te slaan, 't Is nauwelijks te geloven, maar 20.000 keer konden ze in 1976 door een open raam of deur zonder enige moeite naar binnen. Een open raam, een open deur, het zijn maar twee voorbeelden van zulk soort uitnodigingen. Wilt u er meer? Het bekende touwtje uit de brievenbus, de niet of onvoldoende afgesloten

Soester Courant | 1980 | | pagina 17