>00,- Raadslid Goote bij afscheid bedacht met ets Raad praat over niets bijna drie uur Bovag-garantie niet altijd vanzelfsprekend DOST 9 T.V.-antennes mogen blijven staan I w j le se School s Meubelfabriek aan de Den Blieklaan krijgt hinderwetvoorwaarden Gemeenteraadsvergadering Goed opletten geboden: Rectificatie ommelmarkt Honsbergen" ito-antennes rnield t s ik - BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM Gemeente betaalt één VVV- informatrice Plan landelijk gebied in commissie vergadering jachtdebat Deel CDA-fractie valt over verkoop van woning 8 Soester Courant van woensdag 27 februari 1980 9 jroen Dopt t/m 8 maart 1980 Tel. 02155-16410 ondermeer leden van de Ren- en vereniging Tempo, ijst van deelnemers wordt in de ende weken, per sport, samenge- terugreis wordt zondag 17 mei aard; de aankomst in Soest staat .00 uur gepland. zaterdag, l maart, wordt vanaf twee 's middags in de zaal van het stencentrum Honsbergen aan de di Beckmanstraat een „Rommel- tt" gehouden met Rad van Avon- en veiling. Er zijn uitstekende jes te verkrijgen maar ook mooie en te verdienen. i-jarige T.V. deed bij de politie fte van vernieling van twee an- 3 van zijn personenauto. De wa- tond geparkeerd bij zijn woning le Oranjelaan. Een schadepost Dnderd gulden. e tweede foto is opvallend ïr licht was, moest ik werken ening. De dieptescherpte is or ik nu ook die drukke Dat is een voordeel als je :t onderwerp wilt richten, rde foto nodig had, maakte ie lichte lucht en met opzet rdoor ik een zwart-wit effekt lie kontourfoto toch ook wel orden. g maar de fen in ons lan me in ertrouwd, zijn forse ens buur- ruit is. Al econoom t alles zo was als meegere- Jenodigd- ;r enkele g bereid at ze te nerkelijk ■altijd en ir ligger, feren en dat het i wel een rgeleken den aan ar voer. te kun- ls buur- d kwam man de kwispe- den een moeten De gemeenteraad ging akkoord met het voorstel tot het verlenen van een ontheffing van de zóneverordening hinderwet ten behoeve van de uitbreiding en wijziging van de meubelfabriek Maaswinkel aan de Den Blieklaan. Alleen de fractie van Progressief Soest [Jan Visser, mevrouw L. Tomassen en de heer J. Nuijten] stemde tegen, hoewel wethouder drs. J. L. Menne [CDA] er juist op wees, dat pas bij het verlenen van de ontheffing maatregelen genomen kunnen worden om aan de klachten uit de omgeving tegemoet te komen. Daar had de fractie ook om gevraagd. Bij niet verlenen van de ontheffing zou de bestaande situatie gehandhaafd blijven en zou er verder niets gebeuren. ,,Dan kunnen we geen maatregelen treffen en dan zijn de omwonenden niet geholpen", aldus wethouder Menne. Voorwaarden kunnen alleen gesteld worden in de hinderwet vergunning, die pas afgegeven wordt indien de ontheffing van de zöneverorde- ning is verleend. Jan Visser wees erop, dat in tegenstel ling tot hetgeen de directeur van ge meentewerken op 5 december vorig jaar had geschreven, namelijk dat het bedrijf nooit aanleiding had gegeven tot klachten, onjuist was. Dit bleek uit brieven van omwonenden, gedateerd 2 december. „Daaruit blijkt duidelijk, dat omwonenden last hebben van het bedrijf. De directeur van gemeente werken was daarvan niet op de hoogte, en wat veel erger is; ook de commissie ruimtelijke ordening niet. Deze heeft de bezwaren niet gezien toen dit punt aan de orde kwam". Visser stelde dat de gemeente in 1957, toen het bedrijf zich er vestigde, verzuimd heeft de ontheffing zöneverordening af te ge ven, waardoor toen niet voorwaarden konden worden gesteld in de hinder wetvergunning die ook nodig was. Daardoor kan het bedrijf nu in een agrarisch gebied rustig z'n gang gaan, aldus Visser. Hij vond het afgeven van de gevraagde ontheffing voorbarig en wilde het voorstel aangehouden zien. De heer J. R. van Poppelen (CDA) zag in het verlenen van de ontheffing het legaliseren van het bedrijf. Wethouder Menne beaamde dit. Hij legde uit, dat eerst de ontheffing verleend zou moe ten worden om later in de hinderwet vergunning voorwaarden te kunnen stellen. Bijvoorbeeld met betrekking tot de stank, het lawaai en het licht. Uit oogpunt van ruimtelijke ordening lag het in de rede, dat de gevraagde ontheffing zou worden verleend. Zou de raad hiertoe niet besluiten, dan zou de bestaande situatie gewoon gehand haafd blijven zonder dat de gemeente de mogelijkheden zou hebben gehad maatregelen te treffen om aan de klachten van omwonenden tegemoet te komen. Jan Visser was niettemin niet tot andere gedachten te brengen en bleef tegen het verlenen van de ontheffing. „De fabriek past niet in het agrarisch gebied. Hij staat er alleen nog maar omdat de gemeente destijds heeft ver zuimd in te grijpen", aldus Visser, doelend op de wijziging van het pand van banketbakkerij in meubelfabriek. Behalve Progressief Soest had de raad overigens geen enkele moeite met het voorstel, zodat het met 23 tegen 3 stemmen werd aangenomen. Aan het slot van de tè lang durende raadsvergadering werd afscheid ge nomen van de heer K. Goote [PvdA]. Hij kreeg als aandenken voor de perio de van ruim vier jaar dat hij raadslid was, een ets van de Soester kunstenaar Sebo Detmers, voorstellende het Kerk- pad in de omgeving van het WV-kan- toor. De heer Goote had juist in zijn laatste raadsvergadering nogal wat vragen gesteld over het functioneren van de plaatselijke WV. Loco-burgemeester zei het te betreuren dat de heer Goote halverwege de rit afscheid nam. Hij bracht hem dank voor de wijze waarop hij zijn taak verricht had. In zijn dankwoord zei de heer Goote dat een aantal zaken een zo grote belasting voor hem betekenden, dat hij het raadswerk niet meer optimaal kon doen. De beslissing op te stappen was hem zwaar gevallen, temeer daar raadsleden door de kiezers voor Vier jaar gekozen werden. Hij zei het raads werk met veel plezier gedaan te heb ben en in die periode veel te hebben geleerd. „Maar het is een métier waarin je direct resultaten ziet maar ook vele teleurstellingen kent", aldus de heer Goote. Hij wordt opgevolgd door de heer F. Kingma, die in de maart-vergadering van de raad zal worden geïnstalleerd. Fractie-voorzitter wordt mevrouw A. van Gelder-Cornelissen. Loco-burgemeester Plomp (links) biedt het scheidende raadslid Goote een ets aan Foto: Herman van Dam Aan de perstafel werd al gezegd: Er staat niets op de agenda, het zal daarom wel lang duren vanavond. Dat is weer eens uitgeko men; tot kwart over tien zaten onze „geko zen" wijze dames en heren bij elkaar om zestien, in commissievergaderingen voorge kauwde, agendapunten te behandelen. Het gezelschap leek dit keer op een klasje schoolkinderen, dat de nieuwe onderwijzer eens wilde uitproberen. Ze hadden in januari al een lesje van hem bijgewoond, maar toen wogen de goede voornemens voor het nieuwe jaar nog zwaar. Van die goede voornemens, die al vele jaren gemaakt zijn, kwam opnieuw niets terecht. Gezegd moet worden dat men de vervangend meester, de „meester" (in de rechten) erg miste. De secretaris was er niet en hij kon zijn zo belangrijke souffleursrol niet vervul len. De kinderen wisten dat en maakte het de „stagiair" danig lastig. Die was ook uiter mate tolerant en dan vraag je om wanorde, 't Wordt tijd dat er weer een beroepsvoorzit ter komt. Nu was eens in de praktijk te zien hoe het in raadsvergaderingen zou toegaan als de burgemeester een „gekozen" man was, van het kaliber van de raadsleden, want daar komt hij dan toch uit voort. Zo'n man of vrouw moet zijn positie veilig stellen om te zorgen dat hij over vier jaar weer herkozen wordt. Hij laat de teugels daarom automa tisch wat vieren om toch maar vooral de populaire bink te kunnen uithangen. Voor de leidinggevende ambtenaren is niet zo lang geleden 45.000 gulden uitgetrokken voor het volgen van een kursus die te maken heeft met hun positie in de ambtenarenwereld. De Soester raad mag enbloc deze kursus ook wel eens bezoeken. Al was het maar om te weten wat deze ambtenaren weten en hoe zij nu denken over het gedoe in de raad. Ambtena ren mogen natuurlijk niet met minachting op het werk van de raadsleden neerkijken maar als daar aanleiding voor gegeven wordt dan wordt het wel erg moeilijk. Dan wordt hun eigenwijze gevoel van méérwaarde zó ge sterkt dat er op den duur helemaal geen land meer met hen te bezeilen valt. En waar we dan eindigen dat valt te voorspel len: bij Dutman. Vertaald in „slapend rijk worden". De specialist kan immers vragen wat hij wil; niemand kan zijn werk doen. Zo ligt dat toch? Enfin: de raad praatte dus weer heel wat af. Aanvankelijk leek het allemaal niet zo erg, want de geluidsinstallatie werkte niet. Het kon dus een „rustige" avond worden, maar de CDA-er Van Logtenstein wist raad. Hij maakte de voorzitter er op attent dat hij de verkeerde knop omgezet had. Nou is Van Logtenstein lid van de CAI-commissie (een technische toestand) en misschien kan hij daarom ook 'ns naar de CAI-centrale gaan kijken om de waardeloze muziekgeluidssig- nalen die daar vandaan komen te verbeteren. Wie weet staat ook daar een knop verkeerd. Tot nu toe zijn de opgeleide experts er nog nooit in geslaagd, er wat beters van te maken. Wat dat betreft is het maar goed dat de antennes niet van de daken hoeven in Soest. Ze mogen tegen de aanvankelijke opzet van burgemeester en wethouders nu toch blijven staan. „Aanvankelijke" bedoeling, want na dat alle raadsfracties daar op aangedrongen hadden, zei wethouder Hoekstra dat het college eigenlijk al van te voren besloten had dat die antennes mochten blijven staan. Om nou nog maar eens de aandacht te vestigen op „efficiënt vergaderen". Ook de wethouders daarom maar naar de eerder genoemde kursus. 't Zal beslist goed staan als ze aan de nog te benoemen burgemeester kunnen ver tellen bij de kennismaking: „We hebben de kursus leidinggeven ook gevolgd", 't Moet een hele geruststelling voor zo'n man (of vrouw) zijn. Het CDA ging ook plaatselijk in de fout. Landelijk zijn ministers het soms niet met elkaar eens en dat leidt dan tot aftreden. Maar waarom dat plaatselijk niet gebeurd, is een raadsel. Helemaal tien leden telt de fractie, maar dan gaan er toch drie, om toch eigenlijk een futiliteit, dwars liggen. Het probleem met de meeste fracties is dat er zo maar geen goede en ingewerkte opvolgers zijn. Dat was kort geleden te merken bij de PvdA, toen wethouder Van Stiphout een gooi deed naar een andere functie. Zij zou die baan hebben móeten combineren met het fractie- werk, omdat er eigenlijk geen opvolger was. Datzelfde probleem zal het CDA ook wel hebben, om dan nog maar niet te spreken van de kleine fracties. 't Is te hopen dat niemand zich laat afschrik ken om zich kandidaat te stellen voor het raadslidmaatschap. Het moet heus beslist beter kunnen dan nu op sommige momenten in Soest gebeurd. Maar dan zijn er juist nieuwe leden nodig en krijgen al die edelacht bare heren die het al meer dan twaalf en soms zelfs meer dan twintig jaar doen, eindelijk hun broodnodige rust. Afscheid werd genomen van de PvdA-er Goote. Hij heeft er nog geen acht jaar opzitten, maar toch besloten er mee te stoppen. Hij had er echt geen tijd meer voor. 'Dat bleek deze vergadering heel duidelijk. Commissievergaderingen moest hij over slaan en zo kwam hij tot een serie vragen die eigenlijk het commissie-niveau niet eens bereikten. Vragen wat de plaatselijke WV nu eigenlijk doet, is meer dan bar. Dat was zélfs te lezen bij de raadsstukken, om dan nog maar te zwijgen over de aandacht die de kranten er toch zeker één keer per jaar aan besteden, (na de jaarvergadering). Maar ja Goote had echt geen tijd want anders had hij eenvoudig kunnen stellen: „gelezen de informatie, mag de VW van mij opgehe ven worden". Want zo simpel is dat raads werk (dit voor de adspirant-raadsleden). Er waren natuurlijk ook wel aardige dingen deze avond, want zo bleek D'66-raadsiid Jonker uit de school geklapt te hebben. In de trein vertelde hij een medereiziger, die een brief aan de raad schreef, al bij voorbaat wat het antwoord zou worden. En dat notabene terwijl met de pers zeer strikte afspraken over concept-antwoorden gemaakt zijn. Maar het was van Jonker, die bij de Spoorwegen werkt, een leuke reklame voor het openbaar vervoer. „Neem de trein en je hoort nog eens wat!" Misschien is het voor de raadsleden een tip om voortaan eerst wat met de trein op en neer te rijden naar Utrecht. Je blijft op de hoogte in een prettige omgeving, met de nodige afleiding als je bij het raampje mag zitten. Vast ontspannender dan kijken naar een „groene" tafel, met daar achter een saai, weinig inspirerend gordijn in een onamusante zaal, waar je je eigen kiezers niets eens ziet. Hoewel... dat is misschien toch maar beter zo op het moment. P.RESS. De televisie-antennes hoeven niet van het dak. De meerderheid van de ge meenteraad voelde niets voor het op nemen van een bepaling in de bouw verordening, waardoor het hebben van een antenne zou worden verboden. Voordat het op een stemming aan kwam, zei wethouder D. Hoekstra [CDA], dat het college van burgemees ter en wethouders bij nader inzien ook voorstander was van het niet opnemen van die verbodsbepalingen, omdat die een aantasting betekend zouden heb ben van de vrijheid van de burger. „De heb toch eerst de reacties van de raad willen horen voordat ik dit vertelde", aldus de wethouder naar aanleiding van zijn mededeling over het gewijzig de collegestandpunt. De heer G. Beijen (VVD) vond het opnemen van de bepalingen „onaan vaardbaar". Hij achtte een antenne verbod (deels om de lelijke antenne wouden tegen te gaan, deels ook om de bewoners min of meer te dwingen gebruik te maken van de centrale antenne-inrichting in strijd met alle burgerlijke vrijheden waar men in een democratie voor staat. De meerder heid van de CDA-fractie was eveneens, tegen het collegevoorstel, zo liet de heerR. van Logtenstein weten. Ook hij sprak van een aantasting van de vrij heid van handelen van de bewoners en stelde, dat een antenne-verbod ook uitgelegd zou kunnen worden als een bescherming van de gemeentelijke centrale antenne-inrichting (CAI). Hij vond, dat er een behoefte gecreëerd moet worden, waardoor de mensen zelf de neiging hebben een aansluiting op de cai te willen. De heer J. Nuijten (Progressief Soest) vond - nog afgezien van het feit dat hij de bouwverordening niet de juiste plaats vond om een eventueel antenne aanbod in op te nemen - dat een verplichting tot verwijdering van een antenne alleen zou mogen gelden zodra een ontvanger op de cai werd aange sloten,, dus 70 procent van de antennes zou vaii de daken afgehaald kunnen worden. Namens D'66 zei de heer H. Gerth tegen het antenne-verbod te zijn. Hij voorzag, dat over vijf jaar de bestaan de antennes toch niet meer te gebrui ken zijn. Wethouder Hoekstra zei ten slotte, dat het college het antenne-ver: bod ook zag als een aantasting van de vrijheid van de burger, reden om het voorstel te wijzigen in die zin, dat de - twee verbodsbepalingen niet zouden worden opgenomen. „Wij zijn ervan overtuigd, dat de antennes verdwijnen als de cai goed doorwerkt in Soest". PR AAMGRACHT 5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552 Met instemming van zeventien van de 26 gemeenteraadsleden zal de gemeen te voortaan de netto-personeelslasten van een volwassen VW-informatrice op het minimum-loon, vergoeden. Ook werd besloten de sedert 1970 niet meer verhoogde huur van het VW-kantoor- tje, te handhaven op 2700 gulden per jaar. De tegenstemmers, de fracties van de PvdA en D'66 alsmede mevrouw To massen van Progressief Soest en me vrouw Blommers -en de heer Ebbers van de WD, waren niet tegen van de subsidie (van 18.000 gulden tot 27.000 gulden; de 9000 gulden welke de VW niet meer ontvangt i.v.m. het vertrek van de onderhuurder), maar tegen de koppeling van de subsidie aan de personeelslasten. Die subsidie was tot nog toe afhankelijk van de hoogte van de contributie-opbrengst. Het VW-be- stuur verzocht echter een bijdrage te verlenen in de personeelskosten, waar door de bestaanszekerheid van de ver eniging meer gewaarborgd zou zijn. De raad is daar in meerderheid nu mee akkoord gegaan. Het bestemmingsplan Landelijk Ge bied (nieuw) wordt op dinsdag 1 april in de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening aan de orde ge steld. Wethouder Menne zei dit naar aanleiding van vragen van de CDA-er Van Poppelen, bij de behandeling van het voorstel tot het nemen van een aantal voorbereidingsbesluiten. Twee raadsfracties, D'66 en progres sief Soest, alsmede wethouder Menne, zijn er tegen dat er waar dan ook in Soest gejaagd wordt. Zij stemden vori ge maand tegen de verhuur van het jachtrecht aan de Soester Jachtcom- binatie en deden dat vorige week ook voor het gebied tussen de Wieksloter- weg westzijde, de Dorresteinweg. Ko ningsweg en het Landgoed Pijnenburg. De D'60-er Gerth bracht zijn bezwaar onder woorden met: „Je moet met een hele grote loep gaan zoeken om in dit gebied één beest te vinden. Wij zijn ertegen de paar beestjes die er nog rondhollen te laten neerschieten voor 't genot". De CDA-ers Oldenboom, Van Poppe len en Stam hebben vorige week tij dens de raadsvergadering hun goed keuring onthouden aan het voorstel een woning aan de Ferd. Huycklaan te verkopen voor 147.000 gulden. De overige 23 raadsleden, waaronder 7 CDA-leden gingen echter akkoord. Het ging om de woning Ferdinand Huycklaan 11, welke indertijd in ver band met de Centrumwegplannen van de heer P. W. van den Deijssel werd gekocht. Met hem werd overeenstem ming bereikt over de terugkoop waar bij dan iets meer grond ter beschikking kwam. De heer G. Oldenboom vond dat het voorstel de raadsleden tè laat bereikt had; een mening die door zijn fractie-genoot Van Poppelen gedeeld werd. Er zaten zoveel kanten aan de zaak, dat zij het voorstel aangehouden wilden zien. Het idee werd door loco-burgemeester Plomp niet overgenomen, vooral ook omdat het in de financiële commissie behandeld was. In grote meerderheid was de raad het daarmee eens. „Met BOVAG-garantie" is zo gebruikelijk geworden in het da gelijks leven dat de meeste Nederlanders het als iets vanzelf sprekends beschouwen als ze vervoermiddelen en ook vaartui gen aanknopen of laten repareren. Goed opletten is echter geboden! BOVAG-garantie krijg je alleen maar als je „zaken" doet met BOVAG-bedrijven. Die garanderen reparaties, diens ten en keuringen. Van BOVAG-garantie bij de aankoop van ge bruikte auto's, motorfietsen, vaartuigen en bootmotoren, ca ravans, revisiemotoren, tractoren is alléén dan sprake als het desbetreffende officiële BOVAG-garantiebewijs is afgegeven. BOVAG-bedrijven zijn te herkennen aan het BOVAG-schild aan de pui van 't bedrijf of aan het BOVAG-garantieschild in of bij de werkplaats. Het is daarom zo belangrijk om er zéker van te zijn echte BOVAG-garantie te krijgen, omdat 't dan ook zeker is dat er aan de garantie een goede bemiddelings- en geschil lenregeling is gekoppeld. Bij de koop en verkoop en de dienst verlening gaat het niet altijd naar de volle tevredenheid van de afnemers. Er ontstaan dan klachten over ver strekte diensten of de gekochte goede ren. De aan de klachten ten grondslag liggende problemen moeten opgelost kunnen worden. Een klacht kan variëren van een be hoefte aan wat eenvoudige informatie tot een werkelijk geschil tussen par tijen. Al in 1964 is er een afspraak gemaakt tussen BOVAG en ANWB, dat de BO VAG gekend zou worden in problemen die er tussen ANWB-leden en BOVAG- leden bestonden, ten einde in die geval len met een vertegenwoordiger van de BOVAG en een vertegenwoordiger van de ANWB samen met de consu ment en het autobedrijf tot een op lossing te komen bij klachten. Ook met KNMV (Koninklijke Neder landse Motorrijders Vereniging), KNWV (Koninklijk Nederlands Water sport Verbond) en organisaties in het beroepsgoederenvervoer zijn er derge lijke afspraken. ANWB-BOVAG Geschillencommissie De ANWB en de BOVAG hebben in 1965 de ANWB/BOVAG Geschillen commissie het licht doen zien. De com missie oordeelt over geschillen over de nakoming van de garantieverplichtin gen van een autobedrijf dat een BO VAG-garantiebewijs voor een gebruik te auto heeft afgegeven. De samenstel ling van deze commissie is zo dat de voorzitter jurist is, evenals de secreta ris. Daarnaast zijn er technici lid van de commissie: één technicus van de ANWB en één technicus van de BO VAG. De BOVAG heeft dan nog een verte genwoordiger uit zijn ledenkring. De al eerder bij de zaak betrokken zijn geweest, geen stem meer. De samenstelling geeft voldoende waarborgen voor een onpartijdig oor deel. technici van ANWB en BOVAG hebben in de Geschillencommissie, indien zij Bemiddeling vooraf Voordat een geschil aan het oordeel van de commissie wordt onderworpen wordt een poging gedaan partijen tot een oplossing in der minne te doen ko men. Een vertegenwoordiger van dé BOVAG en een vertegenwoordiger van de ANWB bezoeken het autobedrijf, bekijken de auto en spreken de hele zaak door met klager en het bedrijf. Als dan blijkt dat de garagehouder de zaak niet juist heeft behandeld wordt hij daarop gewezen. Hetzelfde geldt indien de klant duide lijk op het verkeerde spoor zit. Dit systeem blijkt in de praktijk goed te voldoen omdat het bedrijf en ook de ■consument aan de hand van de tech nische kennis van deze bemiddelaars eerder tot een redelijk inzicht zijn te brengen dan indien de zaak meteen in een conflictsituatie wordt getrokken. Dit neemt niet weg dat er ongeveer 20 geschillen per jaar niet in der minne oplosbaar blijken te zijn. In die geval len doet de ANWB/BOVAG Geschil lencommissie uitspraak in de vorm van een bindend advies. De bemiddeling: door BOVAG-secretariaat De gang van zaken in de bemidde- lingssféer is dat zodra hetzij bij de BOVAG, hetzij bij de ANWB een klacht binnenkomt over de uitvoering van de garantie bij de koop van een ge bruikte auto, over en weer kontakt wordt opgenomen en de wederpartij op de hoogte wordt gesteld van de klacht met het verzoek commentaar te geven, zo nodig aan de hand van een expertise van de auto in kwestie. Dit commentaar kan een aanbod tot de oplossing inhouden. Het aanbod wordt dan besproken met de andere partij -en accepteert deze het aanbod, dan zien zowel de BOVAG- als de ANWB- bemiddelaars er op toe dat'dit aanbod naar behoren geëffectueerd wordt. Komt er geen aanbod dan volgt er een bezoek aan het bedrijf. De zaak wordt doorgesproken en bemiddelaars doen aan de hand van de toestand van de auto en van hetgeen partijen naar voren hebben gebracht een voorstel voor een oplossing in der minne. Lukt het niet tot overeenstemming te ko men dan volgt het advies een beroep te doen op de Geschillencommissie. Van deze bemiddelingsfase is inmid dels, omdat alle afspraken schriftelijk bevestigd worden, evenals de bevindin gen en het voorstel van de bemidde laars, een dossier ontstaan. Deze bemiddeling wordt gevoerd onder de naam „Bemiddeling door BOVAG- secretariaat". Behandeling ter zitting Nadat een beroep op de Geschillen commissie is gedaan krijgen beide par tijen een volledig dossier toegestuurd met een uitnodiging op een bepaalde dag ter zitting van de commissie te verschijnen. Tussen deze uitnodiging en de zittingsdag liggen minimaal 14 dagen. Beide partijen kunnen op die dag, wanneer zij willen - vertegen woordigd door een ander of bijgestaan door een raadsman - hun standpunt kenbaar maken aan de commissie en inlichtingen geven. Aan de hand van het gevormde dossier en de opmer kingen ter zitting doet de commissie' dan uitspraak in de vorm van een bindend advies. Sinds 1977 staat de BOVAG borg voor de nakoming van de bindende advie zen door zijn leden. In de Soester Courant d.d. 27-12-79 plaatsten wij een uit voerig artikel over de aktiviteiten van Tom van Luyk, nieuwe eigenaar van een automobielbedrijf aan de Sta tionsweg en dealer van de automerken Lada, Zastava en Daihatsu. In dit artikel kwam o.m. het onderwerp garantie ter spra ke. Door een reeks misverstanden zou de lezer de con clusie krijgen dat Tom van Luyk's visie ten aanzien van de BOVAG een niet-positieve zou zijn. Tom van Luyk stelt er nadrukkelijk prijs op te verklaren dat het tegen deel het geval is. Hij beschouwt het aangesloten zijn bij de BOVAG als een eerste vereiste voor een bonafide garage-onderne mer. Automobilisten kunnen het feitelijk niet meer zon der waterdichte BOVAG-garanties stellen. In bijgaand artikel méér informatie over deze garanties. Teneinde alle misverstanden te voorkomen dus nogmaals de rectificatie: BOVAG en Tom van Luyk geen paar apart, maar een twee-eenheid. Dit is dus de gang van zaken bij de ANWB/BOVAG Geschillencommissie die oordeelt over geschillen naar aan leiding van de door BOVAG-leden ge geven garantie op gebruikte auto's. BOVAG-onderhoudsgarantie Vanaf 1974 kent de BOVAG ook de zgn. onderhoudsgarantie, d.w.z. dat BOVAG-bedrijven instaan voor de juis te uitvoering van opgedragen werk zaamheden. De garantietermijn is 3 maanden. Alle leden van de BOVAG dienen de ze garantie te geven op grond van een daartoe strekkend bindend besluit van de BOVAG. Klachten over reparatie- en onder houdswerkzaamheden kunnen en niet zullen, want niemand wordt de gang naar de gewone rechter onmogelijk ge maakt) wederom op dezelfde wijze in de bemiddelingsfase behandeld wor den. Ook hier is een geschillencommis sie het sluitstuk als de bemiddeling niet een door partijen gewild resul taat oplevert. De geschillencommissie, die Commis sie van Geschillen inzake BOVAG-onder houdsgarantie heet, is met het oog op de hierna te noemen erkenningsrege ling iets anders samengesteld. De voorzitter van de NIAV (Nederlands Instituut van Automobiel- en Verkeers- deskundigen), een van de ANWB en BOVAG onafhankelijke organisatie. De secretaris is van de zijde van de BOVAG en er zitten verder een BO VAG- en een ANWB-lid in de commis sie. De commissie wordt geadviseerd door de technische experts (één van de BOVAG en één van de ANWB) die in de zaak bemiddeld hebben. De procesgang is dezelfde als bij de ANWB/BOVAG commissie. Niet alleen garantie op gebruikte auto's De BOVAG-leden verkopen behalve gebruikte auto's ook gebruikte motor fietsen, fietsen, bromfietsen, tracto ren, ruilmotoren, bootmotoren en sinds kort ook pleziervaartuigen en cara vans, allemaal met een garantiebewijs dat een bepaling bevat waarin staat dat de koper zich bij de klachten tot de BOVAG kan wenden, die in de zaak bemiddelt en - zo dit geen bevredigend resultaat oplevert - dat de koper een uitspraak kan verlangen van de ge schillencommissie. De samenstelling van deze commissie is niet vast maar wordt, als er zich een geval voordoet, voor dat geval samengesteld. Tot nu toe heeft zich geen geval voor gedaan, maar tussen de ANWB en de BOVAG bestaat een afspraak dat sa menstelling en procesvoering van een dergelijke commissie geënt zal zijn op de bestaande vaste commissies.

Soester Courant | 1980 | | pagina 9