Werkgroep leefmilieu Soest vraagt om beheersplan Soester natuur m*. r llh AUTOMOBIELBEDRIJF „DE SOESTER" B.V. DE SOESTER KLUSJESMAN TEL 20546 A. VAN GINKEL Bezwaren tegen verplaatsing evenementen naar Koningsweg vAARöeRhooqt's tuintips VOOR öoe-het-zelveRS Leden van de SOESTER ZAKENKRING hebben WERK voor U - rchitektuur is er ook voor U! HET IS GEEL/ZWART Mevrouw Greefhorst uit sportstichfings- bestuur Maart is lente (deel I) Mazda kiezen is nu extra aantrekkelijk. Laat U verrassen en kom kijken! Soester Courant van woensdag 5 maart 1980 11 indmeubel? arn eens binnen, sn strakke lijnen i. acht en advies Jlich Wohnen' gen en waarde- Het verlies gaat zeer snel... enkele jaren geleden nog natuurgebied, nu de wijk Overhees. De boerderij op de achtergrond is de huidige kinderboerderij „De Vrije Teugel" Houtwallen, knotwilgen, boerenerven, weg-, spoor- en slootbermen en dijkhel lingen vormen bij elkaar in grote mate het Nederlands landschap. Het verlies gaat zeer snel; in drie Overijsselse gemeenten werd in een periode van vier tot acht jaar 25% opgeruimd. Het probleem wordt echter onderkend. De rijksover heid heeft ten aanzien hiervan niet alleen een beleidsvisie, maar verleent ook daadwerkelijke steun. Ook provinciale besturen stimuleren het beheerswerk, terwijl steeds meer gemeenten er toen overgaan beheersplannen op te stellen. Ook Soest werkt aan een landschapbeheersplan en de Werkgroep Leefmilieu Soest draagt met een twaalftal pagina's tellende notitie haar steentje daaraan bij. Het gemeentelijk bureau voorlichting heeft ons desgevraagd gezegd dat Staatsbosbeheer op verzoek van de gemeenteraad een dergelijk plan op stelt. Het is een landelijke verplich ting, waarmee rijkssubsidie staat of valt. Er van uitgaand dat eèn aktief beheer nodig is, en niet slechts een passieve bescherming, somt de W.L.S. een aan tal elementen op die voor Soest van belang zijn: heideterreinen, hakhout percelen, stuifzandterreintjes, hout wallen, houtsingels en knotbomen, ka rakteristieke solitaire bomen, sloten in het overgangsgebied en geïsoleerde voedselarme graslandjes. Naar de mening van W.L.S. moeten deze groepen van elementen vastge legd worden op een landschapbe- heerskaart. Daarbij moeten globale beheersrichtlijnen gegeven worden. Gedetailleerd komt W.L.S. met de volgende opsomming: - Op de drogere gronden liggen de (kleinere) heideterreinen en hakhout percelen. De terreintjes komen ,ver- spreid voor in Pijnenburg en in de gemeentebossen. Fraai hakhout staat ook op de Stompert. Het zijn de restan ten van het vroeger algemene heide landschap. Het hakhoutbos leverde het zgn. geriefhout (stelen, hekken). Be heer: De heide dient eens in de 12 jaar gemaaid of gebrand te worden. Plaat selijk kan worden afgeplagd. Het hak hout dient, als het nog niet te ver is doorgegroeid, eens in de 8 tot 10 jaar te worden afgezet. De heide moet eens in de 4 jaar worden gezuiverd van opslag. De stuifzandterreintjes liggen op de brede zandflank waarop ook de Lange en Korte Duinen liggen. Verspreid rond deze Duinen liggen geïsoleerde verstuivingen, eveneens langs de Zoom. Het zand moet open blijven. Beheer: Naar behoefte dient het hout gekapt te worden langs de randen. Opslag van grassen moet worden te gengegaan. Hiertoe kan het terrein (gedeeltelijk) worden afgeplagd. Het is gewenst om nieuwe open heide- en stuifzandterreintjes te ontwikkelen. Speciale aandacht vragen de oude droogvelden achter het Soester Na tuurbad. Dit terrein is door verruiging zeer in kwaliteit achteruitgegaan. Maatregelen in de sfeer van kappen, watertoevoer en -afvoer verdienen aanbeveling. Houtwallen en houtsingels alsmede knotbomen liggen geconcentreerd op de overgang van droog naar nat: rondom de Birkstraat en in het Soester- veen evenals bij de Stadhouderslaan. De vroegere functies waren: afscher ming van land, levering van hout en bast (eiken), beschutting. Thans zijn het zeer karakteristieke elementen die helaas sterk bedreigd worden door rooien e.d. In Soest is op verscheidene plaatsen reeds veel verdwenen. Be heer: Regelmatig, eens in de 12 jaar afzetten van de houtwallen en houtsin gels, waarbij d.m.w. een hekwerk be scherming nodig is tegen begrazing. Knotbomen worden eens in de b jaar geknot. Aanplant van nieuwe elemen ten is zeer aan te bevelen. Vrijwilligers hebben dit type beheer m.b.t. het knotten in Soest reeds goed onder controle. Solitaire bomen staan zowel in de kern als daarbuiten. Ze vormen de restan ten van het oude agrarische landschap, waarbij de bomen geplant werden voor levering van timmerhout. Deze functie is thans min of meer verleden tijd. Daarom worden er ook geen jonge bomen meer geplant, behalve in de plantsoenen. Beheer: Beschermen te gen vraat en beschadigingen. Aanplant (op tijd) van jonge bomen op „histori sche" plaatsen en elders waar dat landschappelijk gewenst is. Sloten hebben een waterafvoerende functie. Veel sloten in Soest voeren tevens kwelwater af uit de Heuvelrug. Deze sloten zijn botanisch zeer rijk; ze liggen tussen Birkstraat en P.v.d. Breemerweg/spoorlijn en rondom de Stadhouderslaan. De sloten lopen het gevaar dat het intensieve mechanische beheer de planten schaadt (om van chemische „behandeling", zoals niet lang geleden op vrij grote schaal plaatsvond, nog maar niet te spreken). Beheer: Een aantal sloten moeten in handkracht worden beheerd. Dit opti maliseert de begroeiïngscondities. Dempen mag (uiteraard) niet plaats vinden. Schralere graslanden zijn in het cul tuurlandschap niet veel meer aanwe zig. Men denke bijv. aan overhoeken, percelen langs kanalen, weteringen en langs wegen. Het zijn gebiedjes die niet direct een economische functie bezit ten. Beheer: Maaien 1 a 2 keer per jaar en het maaisel afvoeren. Niet che misch bespuiten. Beweiding beperken tot plaatselijk een nabeweiding. Geen bemesting. W.L.S. stelt dat deze opgave globaal en zeker niet uitputtend is. Cultuurhis torische- en puur visuele elementen zijn buiten beschouwing gebleven. Zodra de inventarisering volledig is, kan een faseringsplan worden opge steld, waarbij de financiële mogelijk heden in acht genomen moeten wor den. Wel vindt W.L.S. dat ook een gedeeltelijke realisering van het be heersplan, zinvol is. Men verwacht overigens dat er van het opstellen van het beheersplan alleen al, een niet te veronachtzamen positieve milieu- educatieve invloed zal uitgaan. De werkgroep verwijst ook naar het door de Werkgroep Karakteristiek Soest opgestelde inventarisatie rap port en de vele gegevens die verza meld werden voor de plannen Klein Engendaal/Parklaan en Overhees 3 en 4 en naar het door Provinciale Water staat vervaardigde overzicht van de heidevelden op de Utrechtse Heuvel rug. Ook plaatselijke milieugroepen hebben veel materiaal verzameld en dat moet niet over het hoofd gezien worden. Tenslotte merkt W.L.S. op: „Wij willen er dan ook met kracht op aandringen dat de gemeente Soest gehoor geeft aan de oproep van de rijksoverheid en het voorbeeld van diverse gemeenten volgt door zich aktief in te zetten voor het beheer van landschapselementen, nl. door het ontwikkelen van een ge meenschappelijk landschapbeheers plan", aldus de Werkgroep Leefmilieu Soest. en moet per 28 februari ach terop uw bromfiets zitten. Voor 99,50 premie (incl. schroeven) krijgt u dat BROMFIETSPLAATJE en polis en... onze service. Eén telefoontje en wij brengen hem. U kunt ook langskomen. Uw persoonlijke adviseur VALERIAANSTRAAT 18 TELEFOON 18540 Lid NBvA In de vorige week gehouden vergade ring van het sportstichtingsbestuur heeft het CDA-raadslid, mevrouw J, Greefhorst-van Overdam, afscheid ge nomen. Zij zal vermoedelijk worden opgevolgd door haar fractiegenoot de heer P. Storimans. Mevrouw Greefhorst zei het fractie voorzitterschap niet langer te kunnen combineren met het bestuurslidmaat schap van de sportstichting. Ook voor haar was het een kwestie van priori teitstelling geworden. Vijf en een half jaar had zij dit werk met veel plezier gedaan en zij dankte haar medebe stuurders voor de prettige samenwer king. Voorzitter Plomp dankte op zijn beurt mevrouw Greefhorst voor haar inzet. Hij sprak de hoop uit dat de ervaring die zij in de loop der jaren als lid van de sportstichting had opgedaan zou blij ven doorklinken in de raadsvergade ringen. Achttien bewoners van de Valeriaan straat hebben in een brief aan het college van burgemeester en wethou ders hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen het voornemen van het plaatse lijk bestuur grote evenementen voort aan te laten houden op een terrein dat grenst aan hun woningen. Het betreft het besluit van het college de kermis, circusvoorstellingen en de winkeliersmanifestatie, welke tot nog toe gehouden werden op het terrein Talmalaan, hoek Soesterengweg, te verplaatsen naar een braakliggend stuk grond aan de Koningsweg, tussen de Varenstraat en de Eigendomweg. Verplaatsing is nodig omdat dit najaar begonnen wordt met de bouw van 151 woningen van het plan Albert Cuyp- laan. De bezwaren van de omwonenden ko men neer op vrees voor lawaaiover last; de nadelige invloed tijdens de opbouw- en afbraakperioden op de schoolgaande jeugd en met name sto ring van hun studie en hun nachtrust en beschadiging, zo niet ondergang, van enkele zeer fraaie bomen die op het terrein staan. De bewoners dragen een alternatieve plaats voor. Zij schrijven: „Waar de keuze van dit terrein (aan de Konings weg) er op wijst dat een ligging ver van het centrum en zonder openbaar ver voer niet bezwaarlijk wordt geacht suggeren wij een terrein te kiezen b.v. in het industriekwartier of ergens bij de sportterreinen aan de Bosweg (Bos straat, red.)". Men rekent op begrip van de vroede vaderen. De natuur ontwaakt zo zoetjesaan weer, de zon wordt iedere dag warmer, de lente begint. Het kan evengoed nog erg koud zijn in maart, maar we gaan nu toch snel de goede kant weer op, waar- door 'heèl ve'ei handelingen in de tuin moge- ii]k zyn. we zullen deze en volgende week daarom ook eens gaan bekijken aan welke zaken wij in de lentemaand onze tijd het beste kunnen besteden. Allereerst is het al weer goed mogelijk om graszo den te leggen. Bij erg koud weer wachten we liever nog even, maar treffen we al wel vast voorberei dingsmaatregelen. De grond wordt na gespit te zijn gevlakt en stevig aangelopen waarna compost wordt uitgestrooid en ingeharkt. Hierna lopen we de grond nogmaals stevig aan waarna de zoden kunnen worden aangeschaft en gelegd. Voor diegenen die wat meer geduld hebben be staat er ook de mogelijkheid, aan het einde van de maand een nieuw gazon in te zaaien, waarbij een zelfde grondbehandeling en voorbereiding als bij zoden noodzakelijk is. Hoe vroeger u deze maand rozen plant hoe beter. Ze beginnen namelijk bij de kweker of handelaar al vrij vroeg door te wortelen en uit te lopen, dat echter beter bij u in de tuin kan gebeuren. Rozen staan graag op zwaarbemeste grond, wat we d.m.v. het gebruik van compost of koemest (al of niet zuinig) kunnen verwezenlijken. De rozen kunnen voor het planten het best worden gesnoeid, waar door de struiken een stuk handzamer worden. Bij het snoeien worden alle stevige of gesteltakken afgekort tot plm. 15 cm. boven een slapend bui tenoog. Een buitenoog is een aanwezig groeipunt waaruit de plant een nieuwe schuit gaat vormen. Door boven een slapend buitenoog te snoeien, wordt de plant gedwongen een scheut naar buiten te laten groeien, waardoor er een mooie struik ontstaat. Bij het snoeien worden de eventuele dunne takjes geheel weggenomen. Voor diegenen die ondanks het bovenstaande zelf de rozen niet durven te snoeien is het verstandig om hulp en of raad te vragen aan de kweker of de verkoper op het tuin centrum. Snoeien is namelijk het behoud van uw rozen. Een roos die niet ieder jaar wordt gesnoeid verandert in een vormloze massa van verziekt en dood hout. De bloemen worden kleiner en bloeien aanmerkelijk korter. Nu is het ook de tijd voor de bezitters van tuin- vijvers om deze eens goed onder handen te nemen. Ontdooide vijvers worden voor driekwart leegge maakt, waarna we ze weer met vers water bij vullen. Hierdoor wordt de concentratie van giftige stoffen, die gedurende de winter door ontbinding van plantenresten, is ontstaan, weer een stuk lager. Hiervoor zijn vis en plant u erg dankbaar. Pro beer de algengroei tegen te gaan door het begin ervan (de jonge algenplantjes) zo veel mogelijk te verwijderen. Wat we in maart nog meer kunnen verrichten in de tuin zien we de volgende week. Mazda showt o.a de volgende typen: 323 v a 11.595.-/818 v.a. f. 12 995.-/626 v.a. f. 15.995,-/ Legato Stationwagen v.a. f. 19.595,- Legato Hardtop v.a. 120.895,-/ 121 Coupé f. 21.495.-/121 Landau f. 22.995.-/RX-7 f. 32.295,-/B-1800 Piek up f12.995,-/323 VAN f. 10.797,- KOSTVERLORENWEG1 - SOEST - TEL. 02155-21064 en 13865 NAAM BEDRIJF Butzelaar Makelaardij b.g.g. 03404-31220 Chemco Inc. Forbo Tapijt B.V. Frejo B.V. Foxboro Nederland N.V. machinale afdeling huisdrukkerij systeem afdeling Golu B.V. Howson Algraphy Klöckner-Bamaco B.V. Ltndner B.V. B.V. Mercurius B.V. Nederl. Kunststof Industrie „Soesterberg" Yves Rocher Nederland B.V. Rabobank Vortex B.V. Gebr. Stork Hermans Groep B.V. Bouwmij. W. Uyland TEL.NR. FUNKTIE 13539 Jongedame voor afw.werk 19844 Personeelsfunctionaris - HBO-niveau Magazijnbediende Typist(e) Nederlands-Engels Admin. medewerker(ster) boekhoud-afd. Analyst HBO A-niveau Bedieningsass. snijmachines (2 ploegendienst) 19244 Medewerker/ster Verkoop Binnendienst Medeerker/ster Bedrijfsbureau 15216 Werkvoorbereider Calculator Metaaldraaier, Frezer, Plaatwerkers Bankwerkers, Ervaren spuiters, Hulpspuiter 19644 Bedieningspersoneel LTS Offsetdrukker grafische school Sr.project engineer HTS 21084 Monteurs en leerl. monteurs luchtverw. installaties 18944 Onderhoudsmonteur (mechanisch) Onderhoudsmonteur (elektro-techn.) 10044 Directiesecretaresse 10144 Voorraad administratuer (M V) toestel 45 19544 Verlader/Heftruck Produktiemedewerkers 03463- Ploegbaae MTS-wtb-niveau 1647 Medewerker buitendienst HTS-wtb-niveau 21324 Magazijnmedewerker, Inpaksters Datatypiste, Sekretaresse 12568 Balie-assistente toestel 12 18 t/m 22 jaar 13816 Bankwerker, Plaatwerker/lasser 12368 Plaatwerkers, Draaier-bankwerker, Constr.bankw.-lasser 10404 Sekretaresse 13552 Boekhouder Solliciteer of vraag inlichtingen onder bovenstaande telefoonnummers.

Soester Courant | 1980 | | pagina 11