Kleuterleidster en Kleuterleider. zij blijven nodig! Oosters koken met Conimex adamo J\fenqsuggestie$ cMaart i Kom bij ons bekijken wat u gisteren opTVzag. Ineke Talen exposeert in Artishock VVV nieuws Soesterbergers mogen zich opnieuw uitspreken over contact met Soest PIETER BOR'S KAASHUIS Boeren gatenkaas q cn Eieren no 6 ft qs Gourmandise o qc PIETER BOR'S KAASHUIS Demonstratie-avond in Soesterberg ■MODE Tuin-Adviescentrum ,,'t Vaarderhoogt" B.V. Vernielingen aan auto's -ti -ti -ti -ti -ti -ti -ti -ti -ti -ti -ti -tl -ti -ti -ti -ti -ti -ti -ti -ti -ti -ti -tt 3j- tl 17 Soester Courant van woensdag 5 maart 1980 Van 14 maart t/m 23 maart gaat in RAI te Amsterdam voor de 25e keer de Tnternat. Watersporttentoon stelling HISWA van start. Alle zes tentoonstellingshallen van het Ral- gebouw zullen gevuld zijn met boten, watersporttoebehoren en kampeer- artikelen, In de haven naast de Ral worden extra steigers gebouwd om alle vaartuigen een plaatsje te geven. De „Nacht van het Hart" is zo lang zamerhand een begrip geworden. Dit jaar (10e maal) vindt het gebeuren plaats in sportpaleis „Ahoy" te Rot terdam op 29/30 maart. De voorver koop is reeds begonnen. De prijzen zijn van 15,- t/m 65,-. in verband met de grote belangstelling dient u niet te lang te wachten met het bestel len der kaarten. Dagelijks aan ons kan toor van 10-16 uur. Nu de Paasvakantie snel nadert en veel buitenlanders ons land op hun vrije dagen „doen" zal er weer veel naar logiesgelegenheid gevraagd worden. In Soest is dat niet makke lijk. Wij beschikken over een aantal adressen van particulieren, die in noodgevallen enkele mensen onderdak kunnen verlenen. Er zijn echter nog steeds meer aanvragen dan aan te bie den slaapplaatsen, zodat wij u ver zoeken, indien u slaapruimte over heeft en die met Pasen ter beschik king wilt stellen ons uw adres even door te geven. U doet er velen een plezier mee. Niets is deprimerender dan 's avonds, in een vreemd land en een vreemde plaats zonder onderdak te staan. Tel. 12886, dagelijks van 9.30 uur-16.30 uur. De 9e Internationale tentoonstelling van caravans „Caravan Ahoy" kunt u van 8 t/m 16 maart bezoeken in de Rot terdamse Ahoy-hallen. De Geref. Oratoriumver. Magdiël te Amersfoort geeft op vr. 21 maart een uitvoering van de Johannes Passion van J. S. Bach in de St. Joriskerk te Amersfoort. Het geheel staat o.l.v. Jaap Zwart. Aanvang 20.00 uur. Kerk open 19.15 uur. Entree 10,-; CJP ƒ7-- In het kader van de 18e winterserie p de zaterdagen wordt op za. 8 maart weer gewandeld door de Chr. Wandel sportveren. „Olympia" te Soest. Af standen 5-10 en 15 km. Starttijd tussen 10.30 uur en 14.00 uur bij wijkgebouw „De Rank", Soester- bergsestr. 18 te Soest. Parkoersen zijn afwisselend straat/bos. Inl. Hr. Brood, Torenstr. 8 te Soest tel. 19979 en Hr. Steendelaar, L. Brinkweg 50 te Soest, tel. 16414. Naast de Groene Kursus, bestemd voor hen die hun kennis der natuur willen ophalen of wat aanvullen, start I.V.N. Eemland op do. 27 maart met een in troductieavond voor diegenen, die de cursus tot opleiding van Natuurgids willen volgen. De opleiding duurt van maart 1980 t/m juni 1981. Verdere inl. M. v.d. Steen, Oude Utrechtse- weg 18 te Soest, tel. 15818. Op zo. 9 maart organiseert de Camera Oldtimer Club in de Flint Stadshal te Amersfoort een internationale ruil- en verkoopbeurs van oude en nieuwe foto apparatuur, foto's, albums, boeken over fotografie, kortom alles wat met de geschiedenis van de fotografie te maken heeft. Open van 11-17 uur. Prijs ƒ4,-; voorleden/2,-. De Luchtmachtkapel in volledige be zetting (50 musici), geven op vr. 14 maart een concert in de Flint Stads hal te Amersfoort. Voor de pauze se rieuze harmoniemuziek, na de pauze swingende marsmuziek en big-band- style. Een concert dat alle toehoor ders tot enthousiasme zal brengen. Aanvang 20.15 uur. Prijs 6,-; Pas 65/ CJP 4,-. Het plein van het idyllisch gelegen stationnetje Soestduinen vormt voor hen, die met I.V.N. Eemland de na tuur willen intrekken, het vertrekpunt voor een „Lente-ontdekkingsreis" o.l. v. natuurgidsen, door de Lange Dui nen. Het is, mede door heuvels en veelzijdig terrein, een bekoorlijke wandelomgeving. Vertrektijd is zo. 9 maart tussen twee uur en half drie. De hond mag mee, mits aangelijnd. In de Grote Kerk te Vreeland is op 15 maart een concert door het Reicha kwintet, bestaande uit fluit, hobo, kla rinet, hoorn en fagot. Aanvanf 20.15 uur. In muziekcentrum Vredenburg te Utrecht is op 27 en 28 maart een uit voering van de Matth&us Passion door het Utrechts Symfonie Orkest, het toonkunstkoor en het Haags matrozen- koor. Aanvang 19.00 uur. Prijs 15,-; Pas 65/CJP 12,50. In de Grote Kerk aan de Marktstraat te Naarden wordt op 3, 4 en 5 april een uitvoering van de Matthaus Pas sion gegeven. Aanvang 3 april 19.00 uur; 4 en 5 april 11.30 uur. In Zand voort worden op 23 maart de internationale wegraces gehouden. 500 km. races. In schouwburg Gooiland te Hilversum is op 10 maart het toneelstuk „Glazen speelgoed" van Josephine van Gaste ren, Manfred de Graaf, Marja Lieu- wen. Aanvang 20.00 uur. Prijzen 11,- t/m 21,-. In museum Flehite aan de Westsingel 50 te Amersfoort is van 8 maart t/m 20 april een tentoonstelling van 100 jaar maatschappij voor nijverheid en handel. Geopend di. t/m vr. 10-17 uur; za. en zo. van 14-17 uur. Wandelen met de A.N.W.B. Kunt u op 8 en 9 maart vanuit Oud Leusden naar Den Treek. I Vertrekpost is Alberts Corner, rest. Oud Leusden, Vlooswijkseweg 1. Er zijn routes uitgezet over afstanden 8-13 en 20 km. Honden mogen mee, mits aangelijnd. Het terrein is overwe gend naaldbossen, hier en daar land- bouwenclaves, oud parkbos en fraaie waterpartijen. Routebeschrijvingen zijn van 9-14.30 uur verkrijgbaar bij vertrekpost. In het dorpshuis „De Borg" aan de Willaertstr. 49 te Soest wordt op 15 maart het Nederlands Kampioen schap Scrabble gehouden, georgani seerd door het JOC. De eerste ronde begint om 10.00 uur. Inschrijfgeld 7,50. Inschrijvingen en inl. bij Jacquelien Bos, Meidoornweg 25 te Soest, tel. 11685 en Meini Jongma, Heideweg 24 te Soest, tel. 15030. Laatste inschrijfdatum is op 7 maart. S.O. Soest organiseert op zo. 9 maart een Pijnenburgcross met een parcours door de prachtige natuurgebieden van bedriegt?38' denken: Daar zijn er genoeg van - er zijn er zelfs te veel! Schijn °,D,bet oeenhlik de gediplomeerde leidsters [ders] slechts na veel moeite een betrekking kunnen vinden. Inderdaad loopt het kindertal in Nederland terug. Het aantal studenten dat de upieiding aan een Kleuterleidstersopleidingsschool begint neemt ook af en wel h ihet,er op gaat bj*1®11 dat na enkele jaren een tekort aan feit zijn! 6 ontstaan. Een normale kans op een aanstelling zal dan een Jf^bientrich echter niet te vergissen in het grote aantal arbeidsplaatsen, dat vrtJ homt door pensionering, verandering van werkkring e.d. Nieuwe titel bij een belangrijke taak! Als in 1983 de Kleuterschool en de La gere School samengaan tot één „BA SISSCHOOL" dan heten de kleuter leidster en de onderwijzer „Lerares en Leraar Basisonderwijs' De lerares en de leraar die zich rich ten op het jonge kind, van vier tot zeven jaar, zullen dezelfde boeiende taak vinden die reeds vele tientallen jaren door de kleuterleidsters is uit gevoerd. „Het begeleiden van het jon ge kind in dié levensjaren waarin dat kind vanuit de huiselijke kring z'n eerste stappen in de grote wereld zet". Die „Grote Wereld" is op vele fronten sterk in beweging. Maatschappelijke normen en regels veranderen, Onderwijs doelen en vor men zijn in beweging. Het fundamen teel zo belangrijke gezinsleven is aan wijziging onderhevig, op zoek naar an dere zin- en vormgeving. v/h A. van Dijk Jong belegen, per kiloUillU Bij aankoop kaas, 10 voorUa w %3 Franse kaas. 3 smaken, 200 gramba WW Nu ook grote sortering in HONING o.a. bloemen, acacia-, heide- en klaverhoning Af prijzen per potje vanaftmm33 KERKSTRAAT 40 - TELEFOON 12771 waar het Kaasboertje buiten staat) Op dinsdag 4 maart ruikt het ln De Hoeksteen, Buys Ballotlaan/hoek Plesmanstraat, naar sambal en kruiden. Het demonstratieteam van rijsttafel specialist Conimex laat daar dan aan leden en introducees van de NCVB zien, hoe ook een westerse hulsvrouw met oosterse ingrediënten kan omspringen. Hoe zij niet alleen een goede nasi- of bahmi goreng kan klaarmaken, maar hoe zij zelfs in korte tijd een volledige Indonesische rijsttafel uit haar mouw kan schudden. Conimex geeft zulke demonstraties al meer dan 25 jaar. Vroeger werd het kookwerk ingeleid met een eenvoudig praatje, tegenwoordig maakt het team gebruik van moderne communicatie middelen: in een levendige diaserie wordt verhaald over oorsprong en bereiding van de rijsttafel. Daarna wordt er een echte Indonesische maal tijd gekookt, die door de aanwezigen geproefd mag worden en waarover zij vragen kunnèn stellen. Op deze manier werden de geheimen van de oosterse keuken - althans ge deeltelijk - voor nu al meer dan een kwart miljoen kookliefhebbers en -sters ontsluierd. Dat de rijsttafel als dagelijkse maaltijd in Indonesië lang niet zo uitgebreid en ingewikkeld Is als bij ons over het algemeen wordt ge dacht, is daarbij voor de mee sten steeds een van de verrassende onthul lingen geweest. Waaruit bestaat dan zo'n rijsttafel? Het basisgerecht is (vergelijkbaar) met onze aardappelen). Daarbij wordt een hoofdgerecht (vlees, vis, kip of ei) geserveerd en een sajoer (onze groen teschotel). Hierin kan eindeloos in smaak en bereidingswijze worden ge varieerd. Basisgerecht, sajoer en hoofdgerecht kunnen bovendien wor den aangevuld met een aantal bijge rechten, zoals atjar (tafelzuur), se roendeng (geroosterde kokos mt krui derij), sambal en kroepoek. Soms wordt de rijst in het rijsttafel- menu vervangen door mie (gemaakt uit tarwebloem), of door mihoen. Mi hoen of rijstmie heeft dunne witte draden en wordt gemaakt van rijste- meel. Mihoen is in Nederland (nog) niet erg bekend. Omdat het een zeer smake lijke en zeer snel te bereiden vervan ging voor rijst is, laat het Conimex- team tijdens de demonstraties zien, hoe een mihoenschotel kan wordend' bereid. Deze kan dan tezamen met een aantal bijgerechten, die uit de Coni mex kant-en-klaar-keuken afkomstig zijn, worden geproefd. Ook het gebruik van de Conimex sau sen en rijsttafelmixen, de atjars en de sambals, wordt gedemonstreerd. Meer dan ooit is het van belang, dat de kleuterleidster (-der) er in slaagt in haar klas een sfeer te scheppen, waarin het jonge kind de rust en de steun vindt om zich te oriënteren in zijn leefwereld die elke dag groter en ingewikkelder wordt. Het is duidelijk, dat begeleiden van het jonge kind geen geringe opgave is, maar het is wel degelijk een uitda ging voor een ieder die, gewapend met een warm hart en een gezonde dosis energie, met het kind op pad wil gaan. Het wordt een nieuwe titel, het is nog steeds een belangrijke taak! Waar en hoe zijn de opleidingsmogelijkheden? Aan de Werkplaats Kindergemeen schap, Kees Boekelaan 10, 3723 BA Bilthoven, telefoon: 030-782841, is een afdeling voor de Opleiding van Kleu terleidsters (-ders) verbonden! De Opleiding tot Kleuterleidster (-der) duurt 3 jaar. Het is een volledige dagopleiding; die deels plaats vindt op de Kieuterleid- stersopleidingsschool (K.L.O.S.), deels op een kleuterschool (praktijkschool), zodat naast theorie van begin af aan de praktijk in deze opleiding meespeelt. Na drie jaar wordt de A-Akte behaald. Men kan dan als kleuterleidster wor den aangesteld. Daarna volgt een kursus voor de B- Akte. Deze kursus duurt één jaar en is een part-time opleiding gedurende één middag in de week. Het behalen van deze akte geeft recht op benoeming tot hoofd van een kleuterschool. Na het behalen van de B-akte is men volle dig bevoegd kleuterleidster. Integratie In verband met de komende integratie van Kleuter- en Lagere School tot Basisschool volgt voor de volledig be- boegde kleuterleidster - (der) en de on volledige bevoegde onderwijzer een zgn. „Applikatie Kursus", Deze kur sus is ook een part-time kursus. Ge durende twee jaar wordt deze kursus gegeven op één middag in de 14 da gen! Na het volgen van deze applikatie kur sus, uiteraard met sukses is men vol ledig bevoegd voor het lesgeven aan de nieuwe basisschool. Er is overleg gaande om te komen tot een dagopleiding van één jaar, waarin de Hoofdakte en de Applikatie kursus gemeenschappelijk worden ge geven. De minister van onderwijs heeft echter tot op dit moment nog geen uit spraak hierover gedaan! Toelatingseisen De toelatingseisen voor de K.L.O.S. zijn: MAVO, IVO-B diploma, Een verklaring van bevordering van de vierde naar de vijfde klas van HAVO of V.W.O. of een diploma waarvan de waarde gelijk is aan bovengenoemde diplo ma's en verklaringen. Open dag Diegenen, die meer willen weten over de Opleiding tot Kleuterleidster (-der) c.q. lerares (-raar) basisonderwijs, zijn van harte welkom op zaterdag 8 maart a.s. Het programma begint om 10.15 uur inhet Hoofdgebouw en eindigt omstreeks 12.30 uur in het KLOS-ge- bouw. Ouders en andere relaties zijn uiter aard ook welkom. De grandioze Suèdézet-kollektie die gister avond op de TV werd geshowd kunt u vandaag al bij ons komen bekijken. W ij hebben de modellen in huis. Gemaakt van de unieke stof die toont als suède. maar alle voordelen heeft van een geweven stof. heerlijk soepel valt. wasbaar en ook nog sterk kreukherstellend isSuèdéz.ei! V. Soesterbergsestraat 51 Soest BESTELAUTO HUREN? VANAF f PER DAS oaiss- IfnMINBBWEG 1a SOEST het landgoed Pijnenburg en de W. Arntzstichting, met afstanden van 2^-5 en 10 km. en de halve mara thon. Inschrijven en kleedgel. vanaf 10.30 uur in de kantine van S.O. Soest aan de Bosstraat. Starttijden: 2% km.- 11.30 uur; marathon - 12.00 uur; 5 en 10 km. -12.05 uur. Filmhuis Artishock draait op do. 6 maart de film „Instant pictures" van George Schouten, met Kees Wientjes, Shireen Strooker en Antoinette Polak. Aanvang 20.30 uur. Prijs 4,50; leden, CJP enz. 3,50. Om een ander een plezier te doen kunt u fijn een kadobon kopen. De Soester Kadobon doet ook wonderen. Ineke Talen met een van haar werken Gedurende de maand maart exposeert Ineke Talen (30) in de theaterzaal van het Artishock-gebouw met akrylschil- derijen, etsen en houtsneden. Deze tentoonstelling wordt geopend op vrijdagavond 7 maart a.s. door haar vroegere tekenleraar van de M.M.S. de heer Frans Erens te Utrecht om 21.00 uur. Na haar schooltijd volgde zij een aantal portrettekenlessen, ging zij naar de Academie in Arnhem en volgde ze de leraren opleiding. Met de daar behaalde diploma's geeft Ineke Talen die in Soest woont, nu 12 uur in de week tekenles op een Huishoud school in Utrecht. Vanaf 7 maart tot 1 april is deze AS-expositie dagelijks te bezichtigen van 2 tot 4 uur, behalve zondagmiddag 9 maart T VAARDERHOOGT, Nederlands best gesorteerde tuincentrum. Uitsluitend eer ste kwaliteit tegen aantrekkelijke prijzen. Zes dagen geopend (zondags gesloten). Ook geopend op de vrijdagavonden van". 7-9 uur. Groot eigen parkeerterrein, speel tuin voor kinderen, koffie, chocolade, frisdranken, ijs, etc., etc. AFDELING TUINCENTRUM: Volop nieuwe aanvoer, waardoor u kunt kiezen uit een over weldigende collectie, waaronder vele bloeiende tuinplanten zoals violen, primula's, madelieven, arabis etc. AFDELING PLANTENKAS (van vrijdag t/m donderdag) Voorjaarsbloesem: normale prijs ƒ3,95, zolang de voorraad strekt, per bos ƒ1,95 Mimosa: van ƒ5,75 voorƒ2,95 NIEUW: groot assortiment AARDE- en GLASWERK. Alle denkbare en ondenkbare zaden en bloembollen. Breng vrijblijvend een bezoek aan ons bedrijf. DORRESTEINWEG 72A - SOEST - TEL. 02155-12883 Geopend: donderdag, vrijdag, maandag, dinsdag en woensdag van 8-6 uur. Zaterdag van 8-5 uur - Vrijdagavond van 7-9 uur. OOK TIJDENS DE KOOPAVOND ZIJN WIJ OPEN. Inwoners van Soesterberg kunnen op dinsdag 25 maart a.s. nogeens kenbaar maken of zij een overlegorgaan met Soest wensen of niet Dat zullen zij dan mogen doen aan de hand van een aantal conclusies die getrokken zijn door een commissie die een inventarisatie maakte van de Soesterbergse knelpunten. De commissie zal dan ook een aantal mogelijkheden geven voorwat betreft het bestuurlijk overlegorgaan. In 1978 maakte de Soesterbergse bevol king, door weinig belangstelling te tonen voor een speciale verkiezing, een eind aan het armetierige bestaan van de Wijkraad. De opkomst was aanzien lijk lager dan de Soester gemeenteraad minimaal verlangde om dit overleg orgaan, door hem zelf ingesteld, te laten voortbestaan. Bij het debacle legde een aantal Soes terbergers zich niet neer en zij vonden elkaar in de kort voor de verkiezing opgerichte club Soesterbergs Belang. (S.B.). S.B. ging aktief aan de slag en organi seerde allerlei aktlviteiten. Men had de hand in evenementen vanaf de Sinter klaas-intocht tot en met de bestuurs wijziging van het Dorpshuis. Vorig jaar organiseerde men op 12 november een politiek-café dat onder meer werd bijgewoond door afgevaar digden van alle Soester raadsfracties. Het resulteerde in een wat gestruktu- reerder overleg met het college van burgemeester en wethouders. Daaruit vloeide weer voort de instel ling van een commisie waarin zitting namen mevrouw M. Krode-Ron en de heren J. Blom, G. Kersten, H. Lensink, S. Möhlmann, H. van Opstal, C. van Rijthoven en G. Stekelenburg. Deze commissie kreeg tot taak de knelpunten te inventariseren. Zij split ste zich op in twee groepen: de een voor de inventarisatie en de ander voor de oplossing daarvan in de bestuurlijke communicatie tussen Soest en Soester berg. Dit leidde ondermeer tot een oproep aan alle verenigingen en instellingen om schriftelijk kenbaar te maken in hoeverre men overleg-problemen heeft. Ook aan de Soesterbergers werd deze vraag voorgelegd. Hoewel het resultaat van deze reacties allesbehalve stimulerend voor de commissie was, heeft de commissie nog een vervolg aan haar taak gegeven omdat men van mening was dat het onderzoek in een wat ongelukkige vorm gepresenteerd werd. Op 25 maart krijgen daarom de Soes terbergers nogeens de kans om ken baar te maken hoe zij het kontakt met Soest geregeld willen zien. Van een aan de Dalweg geparkeerde personenauto werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een buitenspiegel vernield. In dezelfde nacht gebeurde dat ook aan de Schoutenkampweg. Daar werden vier jongens gezien bij het vernielen van een autospiegel. Aan meerdere auto's brachten zij lichte schade toe, maar de politie heeft hen niet gevonden. 1 4 di 34- 34- 34- 34- 34- 34- 34- 3}- 34- 34- 34- 34- 3* 34- 34- 34- 3}- 34- 3}- 34- 34- 34- 34- xj- ii 34- 34- 3}- 3j- 34- 34- 34- 34" 34- 34- 34- 34- 34- van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding za grapefruit met bruine sui ker onder de grill - ma caroni met gefruite soep groente en boterham worst zo schouderkarboriade, ro- dekoolsla met zilveruitjes, gebakken aardappelen - flensjes met vanille-ijs. ma goelasjsoep - lendelap pen, andijvie, aardappe len 18 di 19 -tl -tl -tl -tl -tl 10 12 13 14 15 16 17 stamppot rauwe raapste len met geraspte oude kaas - kwark met tutti frutti wo speklapje, witte kool met ketjap, aardappelpuree - beschuit met Haagse bluf do tomatensoep - gebakken kabeljauwfilet, witlof met pikante kerriesaus*, rijst vr slavink, gestoofde prei, aardappelen - yoghurt met sinaasappel za witte bonenschotel met ui en paprika, kropsla (aardappelen) - water gruwel zo asperges gerold in ham - gebakken tartaar, sper ziebonen patates frites - peren(blik) met gember ma stamppot zuurkool met ananas, verse worst - hopjesvla di champignonsoep - suca- delappen, wortel met venkel', aardappelen wo spaghetti met tomaten- gehaktsaus, veldsla - custardpudding do varkensschnitzel, ge stoofde koolraap, aardap pelpuree - rabarber met schuimkop vr kapucijners met preirin- gen en blokjes rookspek, atjar, (aardappelen) - kwark met rozijnen en noten za groentesoep - huzaren salade, bruinbrood - fruit zo hamlappen met ananas, doperwten met maïs, aardappelen - chocola depudding met vanille saus ma hachee, rodekool met ap pelmoes, rijst - yoghurt met cornflakes 20 21 22 23 24 25 di tomatensoep - kipfilet, bleekselderij met taugé en amandelen*, aardap pelpuree wo bami goreng met varkens- poelet, kropsla - koffievla met kokos do runderrollade, spruiten, aardappelen - stoofperen vr schelvisfilet met cham pignons in folie, bieten, gebakken aardappelen - yoghurtpudding za bruine bonen met ui, knolselderij en kaassaus, andijviesla (aardappelen) - müsli zo lamskoteletten met ge stoofde tomaten, aardap pelen - koffie met bana- nencake* ma bouillon met blokjes pa prika, ovenschotel van spruiten, aardappelpuree en gehakt met ui -ti -tl -ti -tl -ti -ti -ti -ti 26 27 28 29 30 31 gebakken rolpens met si naasappel, witlof, rösti - rijstebrij wo gepocheerd ei, spinazie, aardappelpuree - rödgröd do uiensoep - sucadelap- pen, raapstelen, aardap pelen vr macaroni met blokjes ham en champignons, wortelsla - twee-kieu- renvla za stamppot boerenkool met rookworst - fruit zo varkensschnitzel, snijbo nen, gebakken aardap pelen - gepofte appel met vanille-ijs ma linzensoep, komkom mersla - wentelteefjes met bruine suiker en ka neel

Soester Courant | 1980 | | pagina 18