Muziekinstrumenten tussen het grof huisvuil Zo gezien... 1.98 1.89 Lensing voortvarend van start Schreeuwers bleven weer thuis Bezoeking Honsbergen Bood schappentas Honsbergen Honsbergen SPINAZIE Boeren Brie Honsbergen Honsbergen goede verzekering Rechtsbijstand verzekering Concours Zondagdichters Flinke gelddiefstal opgelost Medicijnen gestolen Foto: Goos van der Wilt DEZE WEEK SPAANSE GERARDPAUL ALLEEN DONDERDAG VERSE KILO Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG HEERLIJKE van 2.25 voor Zie onze advertentie Uw auto is een waard! Informeer eens bij ons. noodzaak! (fjril II fi Demmers en de Wolff h.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 De Soester inzending voor het „Nationaal Concours Zondags dichters" is verlengd tot uiter lijk 16 maart in overleg met de regio-activiteiten in Amersfoort. De inzendingen kunnen geschie den bij de plaatselijke Gemeen tebibliotheek of bij boekhandel v.d. Ven. De beste gedichten zullen afge drukt worden in de Soester Cou rant van 16 april, wanneer ook de beide prijswinnaars bekend worden gemaakt. De prijsuitreiking geschiedt op vrijdagavond 18 april in het Stadhuis van Amersfoort om 19.30 uur door de voorzitter van de jury. 58e jaargang no 28 iCOURANT Hoofdredacteur: Abonnement per halfjaar 10.40 H. E. J. SMIT Buiten Soest per halfjaar 20.80 Verschijnt iedere woensdag Woensdag 5 maart 1980 SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152*- Postgiro 126156 „Muziek" maken met plankjes, een fles met blokjes, een deksel en een lege strooppot Foto: Geert Bruins deloze dingen om te bouwen tot een eigen bijzonder geluiden-verzamel-in- strument. En dan komt tenslotte het ontwikkelen van het vermogen om op allerlei ma nieren met die klanken te gaan spelen, in klein verband en massaal. Massaal Massaal wordt het eind mei, wanneer in het openluchttheater het concert ge geven wordt. Daaraan werken ook een aantal koperblazers mee. De 1300 schoolkinderen zullen dit concert niet alleen bijwonen maar zelf het „afval-orkest" vormen, dat een van te voren ingestudeerd repertoire ten gehore zal brengen. Het wordt een heel apart evenement. Met de aanhouding van de 18-jarige Baarnse jongen R. V. is een diefstal van 23.000 gulden uit de kluis van een bedrijf in schoolbenodigdheden aan de Industrieweg opgelost. Van de buit is 21.570 gulden terecht. De diefstal werd vrijdagmorgen ont dekt. De kluis maakte onderdeel uit van een brandvrije kast, welke was opengebroken. Omdat er geen sporen van inbraak gevonden werden, ver moedde de politie dat er sprake was van insluiping, danwel dat de dader zich had laten insluiten. Tijdens het verhoor kwam aan het licht dat V. zich had laten helpen door de 18-jarige M. W. uit Soest. W. Is in het bedrijf werkzaam en had voor zijn oud-collega een raam open laten staan. De buit zouden zij samen delen; zover was het echter nog niet gekomen. Bij een inbraak in de woning van een arts te Soesterberg werden medicijnen weggenomen. Om binnen te komen forceerde de onbekende dader een buitendeur. „Jongens, kom binnen. Wat leuk dat jullie d 'r zijn. En wat zijn jullie groot gewor den! Mensenkinderen, je groeit haast boven je vader uit, joh. En jij ook al zeg. Je oent al net zo groot als je moeder. Hang je jassen maar hier en kom gauw binnen. De koffie is bruin. Nee maar, wat een leuke jurk heb jij aan. Heeft je moeder die zelf ge maaktNoumaar dat vind ik knap hoor. Ik wou dat ik zo'n bijdehande moeder had. In welke klas zit je nu? Sjongejonge wat gaat dat hard hè. Ik weet nog goed dat jij op de kleuterschool zat. Toen was je zo'n grappig kerel tje met van dat stekeltjeshaar. Heb je het naar je zin op school? Nou joh, je moet maar zo denken, het is de mooiste tijd van je leven. Schön ist die Jugendzeit zeg ik altijd maar. Jouw vader ging ook niet altijd voor z'n lol naar school. Ik trouwens zelf ook niet. Ha, ha, ha. Nou jongens, neemt een zit en ga stoelen, dan schenk ik intus sen koffie in. Jullie limonade jongens? Of drink jij ook al koffie? Ik zou het maar niet doen hoor. Het is helemaal niet zo gezond voor een mens. Kijk, je moet ons niet rekenen, wij wisten vroeger niet beter en nu zijn er er zo aan gewend dat ik niet zou weten hoe ik zonder koffie op gang zou kunnen komen. Nou goed, jij komt dus voort aan ook op de koffie. Ha, ha, ha". Even bleef het stil op de jon genskamer vanwaar al dit ge kwek tot in de gang doordrong. We waren juist teruggekomen van een familiebezoekje. Het was een perfecte imitatie van dl te neerbuigende ooms en tantes. Derde en vierde klassertjes van de lagere scholen In Soest gaan, beginnend volgende week woensdag 12 maart in de wijken Smitsveen en Klaarwater, het langs de weg staande grof huisvuil aan een onderzoek onderwerpen. Dat ge beurt onder leiding van het onderwijzend personeel en in overleg met de ge meentereiniging. De kinderen zoeken naar weggegooide en afgedankte spullen waar „muziek in zit"; waar muziek mee gemaakt kan worden, vervaardigd van hout, metaal, aardewerk of plastic. AÜe scholen doen er aan mee en met het voor dat doel gereedgemaakte en be werkte „huisvuil" wordt dan eind mei een concert gegeven in het Openlucht theater. Slechts vijftien van de vele honderden natuurbehoudvoorvechters die Soest toch rijk moet zijn, gaven zaterdag gehoor aan de oproep zich niet eens alleen met de mond in te zetten voor het goede doel. Die vijftien man werkten zeker vijftig bomen weg uit het natuurreservaat van' de Vereniging tot behoud van Natuurmo numenten in de omgeving van de Wieksloterweg. Het waren hoofdzakelijk berkenbomen, soms van zes meter lengte, die als „wildgroei"de oorspronkelijke veenbegroeiïng overwoekerd hebben. Het werk gebeurt onder auspiciën van de vereniging, door vrijwilligers van de Werkgroep Vrijwillig Natuurbeheer Soest. Het streven is nog voor mei zo'n tweehonderd vierkante meter te schonen, waarna het terrein af geplagd moet worden. Dan krijgt de oorspronkelijke vegetatie weer een kans. A.s. zaterdag en verder alle zaterdagen in de maand maart en vermoedelijk ook van april zal het werk voortgezet moeten loorden. Méér vrijwilligers, die de handen eens uit de mouwen willen steken, zijn hard nodig. Mogelijk kunnen de vele ondertekenaars van bezwaarschriften tegen het Centrum- en het Centrumwegplan eens komen opdagen. Ook de vóórlopers van deze geslaagde akties zijn welkom. Materiaal om de bomen te verwijderen is volop aanwezig; daarvoor hoeft men het niet af te laten weten. Om 09.00 uur wordt weer verzameld op het adres Wieksloterweg OZ11. Foto- Herman van Dam Initiatiefneemster van dit unieke pro ject is Boukje Colpaart-Vellekoop (35), dochter van de in Soest wonende mu ziekleraar Gerrit Vellekoop, moeder van twee kinderen en ruim tien jaar muziekconsulente in dienst van de ge meente Soest. ten voor het volgend schooljaar. Zo wordt daarna het werkprogramma op gezet. Ingespeeld wordt dan op de wensen van een meerderheid en suggesties van de enkeling, hoe leuk ook, komen dan nauwelijks aan bod. Via werkbij eenkomsten wordt het programma dan verder uitgewerkt en zo kwamen on dermeer de projecten „Opgetrom meld" (voor de kleuterscholen) en „Wie komt er in m'n huisje" (voor eerste en twee klassertjes) tot stand. Hechte samenwerking bestaat er met Artishock. Mooie Rommel Dat is nu ook het geval met het pro ject: „Mooie rommel is niet lelijk, als je er maar iets in ziet". Daar zou bij kunnen staan: „Mooie rommel klinkt niet lelijk". Baukje Colpaart-Vellekoop Zij studeerde aan het Amsterdams conservatorium en leerde er onder meer een groot aantal instrumenten bespelen. Als een van de eerste mu ziekpedagogen in ons land kreeg zij een ambtelijke baan en dat betekende ook dat zij pionierswerk moest doen. Zij kon op niemands ervaring terugvallen. Als vakleerkracht moest zij aanvanke lijk alleen de leerkrachten van de openbare scholen zien te motiveren voor muzikale vorming van kinderen. Van lieverlee kwam ook het bijzonder onderwijs er bij. Dankzij systematisch te werk te gaan, met onder andere het opstellen van werkplannen, slaagde Boukje Colpaart in haar opzet. Daarbij had zij in het begin recht streeks contact met de kinderen. Dat ging echter, door de hoeveelheid werk, zo goed als verloren. Vele zaken moe ten nu centraal geregeld worden via werkbijeenkomsten met de leerkrach ten. Georganiseerd geluid „Muziek", zegt Boukje Colpaart, „heeft vele vormen, is los van waarde ring en normen; georganiseerd geluid. Daaronder vallen liedjes zingen en spelen op instumenten, maar ook bij voorbeeld geluldsspelen maken met toeterende auto's". Muziek leer je niet door er veel van te weten; muziek leer je door ermee om te gaan, ermee te spelen, erop te rea geren, het zelf te bedenken, samen of alleen. Het komt dus meer neer op ervaring opdoen dan op „leren" in de engere betekenis van het woord. Muziek moet ervaren en ondergaan worden en de leefwereld van kinderen is er vol van. Muziek kan leuk zijn en ook als men het maakt met kinderen. Boukje Col paart gelooft dat zij dat aan de leer krachten heeft duidelijk kunnen ma ken. Er is een hechte samenwerking met die leerkrachten gegroeid. Tegen het eind van het schooljaar stuurt zij aan alle leerkrachten een enquête-formu lier. Het geeft een groot aantal moge lijkheden aan voor muziek-aktivitei- De pas benoemde directeur/beheerder van het dorpshuis „De Borg", de heer J. Lensing, is voortvarend van start gegaan. In enkele dagen tijds zette hij een programma voor de maand maart op, dat veel beloften inhoudt voor de toekomst. Met name is er ge werkt aan een betere bezetting van de bowlingbaan en wordt er een specia le avond belegd met de jeugd, waarop zij hun wensen kunnen kenbaar ma ken. Lensing vertrouwt er op dat jeugd in grote getale van deze mogelijkheid gebruik zal maken. Voor de gebruikers van de zalen is in middels de service verhoogd en be langrijk uitgebreid. Geheel is men af gestapt van de opvatting dat de huur ders van een van de zalen zelf hun consumpties moesten afhalen aan de bar in de ontmoeringsruimte. Voort aan, en daar is direct een begin mee gemaakt, wordt in de zalen (ook bij de bowlingbanen) bediend. Om het gebruik van de bowlingbanen te stimuleren zal opde vier vrij dagen in maart (5,13, 21 en 30 maart) een Engelse instructeur informatie geven over het juiste gebruik van de baan en dan met het oog op te beha len resultaten. De bowlingbanen zijn, zoals bekend, per stuk en per uur te huur. Daarvan wordt overigens redelijk ge bruik gemaakt door de plaatselijke vereniging „Bowlingbond De Borg", door de wijkvereniging Overhees, maar ook door personeelsverenigingen van bedrijven uit Soest en omge ving. Bridge-avonden In samenwerking met de dorpshuis directie organiseren de beide bridge clubs (ONI en de bridgeclub Soest) open bridge-avonden, waaraan ook niet clubleden kunnen deelnemen. Voor dit evenement is de grote zaal gereserveerd op de donderdagavonden 6,13 en 27 maart. Ook de Nederlandse Bridgebond Gooi en Ommeland heeft „de Borg" ont dekt; op woensdag 12 maart organi seert men een toernooi dat om 19.00 uur begint. Jeugd De gehele Soester jeugd wordt maan dagavond 10 maart, tussen zeven en acht uur in de grote zaal van het dorpshuis verwacht. Lensing wil weten wat men van De Borg verwacht en wat er volgens de jeugdige bezoekers allemaal ontbreekt. Gediscusieerd kan er worden rond de vragen en de directie staat open voor suggesties. Mogelijk kunnen er werk groepen gevormd worden voor het or ganiseren van diverse aktiviteiten. Be keken wordt ook of er een etgen ruim te aan hen beschikbaar kan worden gesteld. De tijd zal leren of het nodig is een soort jeugdclub „de Borg" op te rich ten. Ter stimulering van het gebruik van het dorpshuis wordt op vrijdag 14 maart een open-inloopavond gehouden voor alle verenigingen in Soest en omgeving. De besturen worden uitge nodigd om hun wensen kenbaar te ma ken. Vanaf 19.00 uur is men welkom; zo nodig kan er gezamenlijk gedis cusieerd worden over een optimaal gebruik van De Borg. In dat verband wordt ook gesproken met de „ouderen" uit de samenleving. Zij zijn op woensdagmiddag 19 maart vanaf 14.00 uur welkom. Lensing wil ook hun wensen horen. Donkere kamer De magnifiek Ingerichte „donkere kamer" in het dorpshuis staat prac- tisch ongebruikt. De bezetting is nog slechter dan van de bowlingbaan en van de kleinere vergaderzaaltjes. Deze zijn in tegenstelling tot de grote zaal, maar voor 50% verhuurd. De grote zaal is practisch elke avond, en dik wijls ook nog op middagen, bezet. Met de leerkrachten is het project gisteren doorgesproken. Het gaat om de „aanleg" van een verzameling „af dankertjes" en deze later om bouwen in fantasie-instrumenten. Het „ophalen" is aan spelregels ge bonden. Zo mogen wel oude- maar geen vuile spullen meegenomen wor den. Kartonnen dozen en plastic zak ken blijven onaangeroerd en gemaak te rommel moet worden opgeruimd. Uiteraard mogen de kinderen ook voor het doel geschikte voorwerpen van huis meebrengen. De doelstelling van het projekt is dui delijk: bewustmaking van „wat gooien mensen weg en waarom" met als te genhanger: „wat bewaren mensen en waarom!" Naast het ontwikkelen van een open oog voor vorm en mogelijkheden voor zogenaamde waardeloze dingen en het vermogen om die dingen te gaan her gebruiken, staat dan ook het ontwik kelen van het vermogen om die waar- Zo houdt de openbare lagere school in Overhees op 22 maart er een kin dermiddag in; geeft de muziekschool er op 7 maart een uitvoering en heeft de postzegelvereniging Eemland het hele gebouw afgehuurd voor zaterdag avond 8 maart. Op zaterdag 15 maart worden er de Nationale scrabble kampioenschappen gehouden, terwijl op maandag 17 maart de Soester Volleybal Vereniging S. V.V. er ledenvergadering houdt. Op 26 maart is de grote zaal 's mid dags in gebruik voor een filmvoorstel ling en 's avonds vanaf acht uur voor Amnesty International in verband met de te houden Chileense avond. Lensing is op weg van De Borg een écht dorpshuis te maken, waarvan heel Soest profiteren kan.

Soester Courant | 1980 | | pagina 1