Foto: Goos van der Wilt Foto: Goos van der Wilt Soester Courant van woensdag 5 maart 1980 Wasserette DE BREE maatwerk in wassen - spoelen en drogen eub®lastinSen en een BTW van maar liefst achttien procent zijn er lange Van geweest dat vele wasserettes de deuren moesten sluiten, om dat er door hun eigenaren zeifs geen droge boterham kon worden verdiend. Zou de stic g De Wassalon niet in het leven zijn geroepen dan zouden de overgeble- m byv°.orbeeld de provincie Utrecht op de vingers van een hand te tellen zijn geweest. Eigenaren van was-spoel- en drooginstituten hebben zich in deze stichting verenigd teneinde hun service-instituten in zakelijk opzicht drijven de te houden. Langzaam maar zeker is de stichting De Wassalon terrein aan het winnen, hetgeen mede te danken is aan de inzet van vele bestuursleden en onder nemers waartoe ook Bert de Bree, eigenaar van wassalons in Soesterberg en Soest behoort. Bert de Bree, niet alleen opvallend in het werk voor zijn stichting, vooral echter een doe 't zeiver van het zuiverste waswater. Maandag 17 maart a.s. wordt zijn geheel verbouwde en gerenoveerde wassalon in de Van Weedestraat officieel geopend. In het woelige waswater zijn hij en zijn mensen niet in eigen sop ten onder gegaan. Deze pagina zal u duidelijk maken waarom Bert de Bree zich zoveel moeite heeft getroost de wastrommels draaiende te houden en het zakelijk sukses van zijn was salons nog steeds ziet zitten. Ook stoelen en tafels vormen een wezenlijk onderdeel van de Wasserette Kennis maken met Bert de Bree doen wij in een alleraar digst rustiek huis aan het Kerk- pad waar ook duidelijk te mer ken is dat de doe 't zeiver qua interieur op regelmatige tijden heeft toegeslagen. Bert de Bree, echtgenoot en va der, in '34 geboren in Hilver sum. Afkomstig van en groot gebracht in een gezin waar het begrip „zelfstandig onderne merschap" vreemd was. Lage re school en L.T.S. een min der geslaagd jaar op de MULO waren de aanloopjes op weg naar een suksesvolle plaats in de maatschappij. Al in zijn jeugd kwam vast te staan dat Bert de Bree het in zijn latere leven vooral van zijn handen zou moeten heb ben. Handen die, om het ver sleten cliché maar weer eens uit de kast te halen, maken wat zijn ogen zien. Het was dan ook mede daarom dat hij na zijn L.T.S. niet de minste moei te had te worden toegelaten tot de kweekschool voor scheeps- werktuigkundigen in Amster dam. Een studie die met vlag en wimpel werd doorlopen en af gesloten, met als logisch ge volg dat schip en zee zijn werk terrein werden. Tien jaar lang, van 1951 tot 1961 duurden zijn zeemansaktiviteiten. Lloyd - rederij Amsterdam en Müller en Co waren in die periode zijn werkgevers. Als zeemansvrij gezel bezocht hij acht jaar lang alle uithoeken van de we reld, totdat hij kennis aan zijn huidige echtgenote Bea kreeg. Eie ontmoering en het feit dat Bert de Bree zich allerminst een zeeman voelde waren er de oorzaak van dat zijn belang stelling voor het zeewater ver flauwde en er plannen werden gemaakt zakelijke vastigheid aan de wal te vinden. Koop- vaardij-officier Bert de Bree zwaaide af. Achteraf conclu deert Bert de Bree: „In feite ben ik nooit in hart en nieren een zeeman geweest. Het ging mij om de techniek. Pas later kom je tot de ontdek king dat het moeilijk is een re delijke walbetrekking te krij gen wanneer je studie is afge stemd op een beroep dat zich op zee afspeelt. Ik zal je de kost geven hoeveel zeevaren den er zijn die achteraf toch maar het liefst een baantje aan de wal zouden willen heb ben. Bovendien is solliciteren vanaf zee erg lastig. Wanneer je schrijft op een advertentie en je vaart weer uit dan is het onmogelijk voor een persoon lijk gesprek te worden opgeroe pen. Je vist wat dat betreft in zo'n beroep altijd achter 't net. „Terwille van zijn vrouw Bea en een stukje meer ar beidsvreugde ruilde Bert de Bree het zeewater voor een an dere job in. Belandde bij de K.E.M.A. in Arnhem en werkte er gedurende een periode van dertien maanden mee aan de proefopstelling, om onderdelen van een kernreactor te testen. De overgang van schip naar een verblijf tussen vier muren was te groot, bovendien kon Bert de Bree zich allerminst met de gedachte en het toe komstbeeld verenigen dat hij in het resterende deel van zijn leven als ambtenaar zijn kost zou moeten verdienen. Opnieuw koos hij voor techniek en water, zij het in aanzien lijk kleiner verband. Er volg de een aanstelling bij de fir ma Electro Zaan in Amster dam. Doorslaggevende factor voor zijn benoeming was Bert's opmerking bij het sollicitatie gesprek: „In die baan die ik nu heb zijn mijn handen te veel gebonden. Alles is er omlijnd. Ik zoek een baan waarin ik mijn vleugels kan uitslaan". Dat laatste mocht en kon bij zijn nieuwe werkgever. Eerste en voor naamste opdracht voor de kersverse nieuwe werknemer; bouwen van nieuwe wasseret- Electro Zaan werd door Simon de Wit opgekocht, Bert de Bree werd meeverkocht. In zijn da gelijkse werk gaf hij ogen en oren goed de kost en consta teerde na verloop van tijd dat er voor particuliere zelfstandi gen in het instituut wasserette best een aardige boterham te verdienen was. Met zijn jonge re broer Wim, die ook zee en schip als werkgevers had ge kend, besprak hij vele avonden de mogelijkheden. Het besluit viel dat ze samen een toekomst in wasserettes zouden gaan op bouwen. In de pionierstijd wer den tegen concurrerende prij zen twaalf Bendix-wasmachi- nes aangekocht waarmee de eerste wasserette in Baarn werd gestart. Hoe de gebroe ders de Bree in het bezit kwa men van een pand in de Laan straat is een verhaal apart. Bij Electro Zaan had Bert de Bree eens langs zijn neus weg geïnformeerd hoe zijn werkge ver toch aan al die panden voor wasserettes kwam. Of men de bui daar al had zien hangen vertelt de historie niet, zeker is alleen dat Bert de Bree van zijn chef te horen kreeg dat daarvoor een zeer eenvoudige oplossing bestond. Men ging een aantrekkelijke winkel straat in en informeerde links en rechts bij winkeliers of het juist was dat men de zaak zou beëindigen. Bert de Bree slik te die verklaring voor waar, voelde zich met die uitleg niet in de maling genomen, en pas te het recept toe. Bert de Bree: „Achteraf natuurlijk niet te geloven, maar ik trap te er in. Zonder mijn broer, die een dergelijke tactiek niet zag zitten, ben ik begonnen. Bij de eerste negen winkeliers in de Laanstraat te Baarn stond ik zo weer op straat. Ze keken mij na met een blik die verraadde dat ze mij voor gek verklaarden. Bij de tiende winkelier was het raak. Ik mocht binnen komen om er over te praten. De man verbaasde zich er na tuurlijk wel over dat ik er zo snel van op de hoogte was. Wij raakten verder in gesprek en in '62 werd daar onze eers te wasserette geopend. Het was een merkwaardig be gin. De vrouw van mijn broer Wim is een zusje van mijn vrouw Beatrix. Met z'n vieren zijn wij daar begonnen. De mannen werkten overdag in Amsterdam, de vrouwen zor gen voor de kinderen - het eten en hielden de wasserette draai ende. Bij toerbeurt zorgden de vrouwen voor de warme pot. Tijd voor twee gezinnen was er niet, geld voor personeel evenmin. Ons voortvarend be gin kende ook een andere kant van de medaille. Mijn werk gever had veel waardering voor mijn initiatief, maar vreesde dat er een zaakje in een zaak zou gaan komen, en dus moest ik gedwongen ver dwijnen. In die tijd werkte mijn broer Wim bij de N.V. Wasserette. Nog dezelfde dag kon ik bij die N.V. gaan begin nen. Twee keer zoveel salaris en een auto waarin ik mijn be nen kwijt kon. Ook daar voor mij hetzelfde technische werk". Terwijl de gebroeders de Bree aktief in „de buiten dienst" werkten ontdekten Baarn en omgeving de wasse rette in de Laanstraat. Manden met was werden zelfs vanuit Soest aangesjouwd en niet zel den werd het verzoek beluis terd om een dergelijke was salon ook in Soest te gaan be ginnen. Vandaar dat een ont dekkingstocht in Soest werd begonnen. Door een samenloop van omstandigheden (het ge luk is nooit met de domme), raakte men in gesprek met de vorige eigenaar van het tegen woordige pand, de heer Sis- tilha, die zijn winkel met In dische souvenirs en aanver wante artikelen wilde verko pen. Het draaide er tenslotte op uit dat hij zijn pand aan de gebroeders de Bree wilde ver huren. Een jaar na de opening in de Baarnse Laanstraat werd de tweede De Bree-vestiging in de Van Weedestraat geopend. Verbouwingen in eigen beheer maakten er een wassalon van, de bedrijfsvoering werd vanaf dat moment gesplitst. Broer Wim en zijn echtgenote namen Baarn voor hun rekening, Bert en Beatrix kwamen boven de wasserette te wonen en hadden in de Van Weedestraat hun ar beidsterrein. Zakelijke afspra ken werden tussen de twee broers gemaakt en gestand ge daan. Eventuele nieuwe vesti gingen van Wim de Bree zou den ver verwijderd van Soest blijven, broer Bert zou met nieuwe vestigingen de wasse rette in Baarn en omgeving niet voor de voeten lopen. Af spraken die tot gevolg hadden dat Wim de Bree krap een jaar later een nieuwe wasserette begon in Hilversum, terwijl Bert de Bree Soest-Zuid uit het wasserette-isolement verloste. Aan de Soesterbergsestraat kwam zijn tweede vestiging. Bert de Bree: „Wasserettes voorzagen en voorzien in een duidelijke behoefte. Het was zelfs zo sterk dat klanten uit Soesterberg die de afstand naar Soest-Zuid als hinderlijk ervaarden voor mij in Soester berg ongevraagd op zoek gin gen naar een pand waar een wasserette zou kunnen draai en. Na verschillende gesprek ken zijn wij in een voormalige bakkerij aan de Rademaker- straat in Soesterberg onze der de zaak begonnen". Invloeden van buitenaf, econo mische druk veroorzaakten zware belastingsverhogingen, verminderden de aanvankelijk interessante zakelijke aspec ten van het filiaal aan de Soes terbergsestraat. „Het was" zegt Bert de Bree „echt niet zo dat ik maling aan mijn klanten in Soest-Zuid had en het in de Van Weedestraat makkelijker dacht te kunnen verdienen. Het was pure noodzaak. Wij werkten in de Soesterbergse straat met verlies, en dat is iets wat geen enkele zaken man zich kan en mag veroor loven. Zeker niet in deze toch al zo gevoelige branche. Van daar dat wij, zeer tot onze spijt afscheid van Soest-Zuid moes ten nemen nadat wij er 12 jaar onze boterham hadden ver diend". Het verlies van Soest- Zuid moet Bert en Beatrix pijn hebben gedaan. Ze zijn er ech ter niet de mensen naar daar lang bij stil te staan. Op de dag van het vertrek uit de Soes terbergsestraat werden plan nen gemaakt die de wasse rette aan de Van Weedestraat in een waar waspaleis moesten herbouwen. Bert de Bree had inmiddels al ontslag genomen bij de N.V. Wasserette in Am sterdam en had beide handen vrij om aan zijn toekomstbeel den te gaan werken. Verliezen buiten zijn schuld door invloe den van buitenaf is voor hem een nooit te verteren zaak. Met een onwaarschijnlijke energie en inzet is hij er tegenaan ge gaan. Twee jaar lang hebben zijn geregelde klanten in hem en zijn beide zoons meer aan nemers en uitvoerders gezien dan eigenaar en medewerkers van een wassalon. Geholpen door zijn vriend, de Hilversumse architect Tom Stoetman, werd alles wat tot nu toe in zijn volkomen her nieuwde zaak in de Van Wee destraat tot stand kwam in ei gen beheer gedaan. Bert sr. - Bert jr. en Dirk-Jan hebben met het bereikte resultaat vooral respect van de Van Wee- destraat-collega's afgedwon gen. Het zal hun door aanne mers en uitvoerders misschien minder in dank zijn afgeno men, ook van die kant is de waardering voor hetgeen tot stand is gekomen niet uitgeble ven. Het tegelzetten - het stu- Het overzichtelijke hygiënische interieur van de Wasserette De stijlvolle nieuwe entree van de nieuwe Wasserette cadoor- en loodgieterswerk moesten tenslotte worden uit besteed, een fractie van een operatie die twee jaar lang alle beschikbare vroege en late vrije uren heeft opgeëist. Om een idee te geven: 58 contai ners grond werden met de hand uitgegraven en met een bouw- lift uit de bouwput gehaald. Dit verhaal beoogt niet u een beschrijving te geven wat er zo allemaal in de afgelopen ja ren bij Bert de Bree in de Van Weedestraat is veranderd en gerenoveerd. Tenslotte moet er ook nog iets te kijken overblijven. Waar u in ieder geval op kunt rekenen zijn 12 schijnbaar onvermoeibare wasmachines, in staat op ieder uur van de dag het gevraag de werk te verrichten. Ze wor den terzijde gestaan door drie imposante centrifuges en maar liefst zes forse wasgoeddro- gers. Verder een indrukwek kende strijkmachine die als reuze-mangel bekend staat. Het wachten tot de was ge droogd is zal een minimum aan tijd vragen en intussen zullen de wachtenden zich niet behoeven te vervelen. Kersver se koffie, geleverd door de nieuwste koffie-machine en een hoeveelheid gevarieerde lek- tuur zorgen er voor dat de tijd vliegt. Ondanks de felle tegenwind die vele wasserettes in het land parten speelt is het intussen wel komen vast te staan dat de wasserette, of zo u wilt wassalon, een duidelijke socia le funktie heeft. Binnen en bui tenshuis werkende vrouwen doen er hun voordeel mee, al leenstaande mannen en bejaar den zijn er mee geholpen, men sen die op doktersadvies op een wasserette zijn aangewezen. Mensen die regelmatig gebruik maken van een wassalon wor den door buitenstaanders nogal eens bestempeld als „lui". Een conclusie die Bert de Bree met verontwaardiging van de hand wijst. „Absolute onzin. In een wasserette doet men praktisch hetzelfde werk als thuis. Het gaat hier alleen veel snel ler en eenvoudiger. De tijd winst die daardoor ontstaat heeft te maken met het feit dat het waswater niet in de machine op temperatuur moet worden gebracht, maar reeds vooraf in de vereiste tempera tuur in voorraad is. Ander voordeel: het gebruik van meerdere wasmachines tege lijkertijd. Zonder leveranciers van wasmachines en centrifu ges tekort te willen doen kan ik in alle objectiviteit stellen dat wij als wasserette efficiën ter kunnen en daarom ook moe ten werken. Extra voordeel: wie hier de was doet heeft geen wasrommel thuis. Onderschat ook niet dat wij als wasserette met volkomen zacht water werken. Al het kalk is dus uit het water gehaald. In com binatie met dat zachte water zijn wij in staat met milieu vriendelijke, dat wil zeggen volkomen fosfaatvrije, was middelen te werken". In dit verhaal is nog niet aan de orde geweest de vraag of wassen in een wasserette duur der is dan de was thuis. Bert de Bree: „Als je naar een was serette gaat dan ga je de ma chines, waar je uiteindelijk per keer voor betaalt, economi scher gebruiken. Je benut ze voor de volle capaciteit. Thuis doet men dikwijls onecono misch de was. Het gebeurt heel vaak dat huishoudmachines, die slechts voor één of een paar stuks die op dat moment nodig zijn, gebruikt worden. Die kos ten voor dat gebruik dan veel als wanneer ze volgeladen zijn. Ga dan de uitkomst maar eens berekenen. Vooral gezinnen met groter wordende kinderen hebben met het niet efficiënt gebruik van een huis- houdmachine te maken. Voor een spijkerbroek, een hemd of een ander kledingstuk wordt de hele handel in bewe ging gezet. Denk maar eens aan de voetbalspullën die vrij dagavond in de machine gaan, omdat er een dag later moet worden gevoetbald". Wassalon de Bree. Wie er klant is, of zo maar als belangstel lende binnenkomt, zal ontdek ken dat alles er op is afge stemd om het iedereen zo ple zierig mogelijk te maken. In de vijftien jaar dat de machi nes in de Van Weedestraat draaien ontkom je soms niet aan de indruk dat een wasse rette een verzamelpunt is waar vele vriendinnen en kennissen elkaar ontmoeten. De zaken wereld is er o.m. vertegen woordigd door Bauers Stüberl De Oude Enghe - Korte Duinen en Soester Duinen, vertegen woordigers van Wevers Kapsa lon en de maisons Cilly Hair en Privé. Anderen zijn en blijven er anoniem. U heeft maar te kiezen. Tenslotte het „tableau- de-la-troupe" van wassalon De Bree. Trouw ook zijn de mede werksters. Ans Keyzer draait sinds veertien jaar mee met de wastrommels in Baarn - Soest-Zuid en Soest. Adri Roe lof s is sinds zeven jaar in de Van Weedestraat te vinden. Echtgenote Bea is sinds gerui me tijd „vrijgesteld". „Het gaat maar over mij, maar onderschat het aandeel van mijn vrouw Bea niet" ver telt Bert de Bree bij het af scheid. „Ze heeft nu uitsluitend de zorg voor het gezin en de kinderen. Al die jaren is ze voor mij een geweldige stimu lans en morele steun geweest". En met deze constatering ver lieten wij het gastvrije doe 't zelf pand aan het Kerkpad, met de zekerheid dat de „waswin- kel" van Bert de Bree niet zo maar een wasserette of wassa lon is. Een waspaleisje zou de werkelijkheid meer benade ren.

Soester Courant | 1980 | | pagina 20