Nieuwe binnenmanege van „De Boshoeve" Kunst - wat is dat? BUITEN artihome 25-jarige Animato hoopt verenigingsvlag terug te krijgen K 'tlmantje Jan Steman 40 jaar in dienst bij de familie Swager I.V.N.-Eemland N atuur wandeling WONING? (T* NIEUWT VOLKS VERHALEN UIT UTRECHT boekhandel Duinen.-," Zoekt U een butzelaar makelaardij zoek uw woning zelf uit! Straatterreur Vele Soesterberg Verzorging Tel. 02155-11077 Amnesty- international in voorlopig onderkomen SPECIALE AANBIEDING Het BROOD van de welbekende BAKKER KUIPER uit BAARN Éis dagelijks vers verkrijgbaar bij k E. HEUPERS 29,50 Kamerconcert in Baarn GEZELLIG DE STAD ETEN? 0e Soester' 3 Soester Courant van woensdag 5 maart 1980 3 Foto: Herman van Dam Paarden aan de ]oopmolen in de nieuwe manege van „De Boshoeve" A.s. zondag, 9 maart, wordt bij manege „De Boshoeve" aan de Beckeringh- straat, met een groot springconcours, de nieuwe binnenmanege in gebruik genomen. De familie Laseur beschikt dan over twee van dergelijke ruiter- outillages: de nieuwe met een afme ting van 45 bij 15 meter, de oude, iets kleiner, van 40 bij 15 meter. De beide maneges zijn tegen elkaar aangebouwd en binnendoor met elkaar verbonden. Het heeft belangrijke con sequenties voor te organiseren ruiter sportevenementen. Voortaan is het mogelijk dat deelnemers, vooraf in de nieuwe manege, kunnen „inspringen" en „losrijden". Het komt de spring- sport zeker ten goede. Ook is het nu mogelijk geworden in twee maneges tegelijk les te geven en dat zal ondermeer uitwerking hebben voor de privé-lessen. En tot slot krijgen de beide cracks van de familie Laseur nu een betere gelegenheid zich voor te bereiden op belangrijke nationale en internationale wedstrijden. Lammert Laseur (24) heeft zijn sporen op dit terrein al verdiend; de „coming- man" is de 15-jarige Johan Laseur die een kans maakt opgenomen te worden in de Nederlandse jeugdselectie voor uitzending naar Ierland. De nieuwe manege betekent overigens ook een belangrijke uitbreiding van de service voor Pensionpaarden. Men Het plein van het idyllisch gelegen stationnetje Soestduinen vormt voor hen, die metl.V.N.-Eemland de natuur willen intrekken, het vertrekpunt voor een „Lente-ontdekkingsreis" door de Lange Duinen. Het Is, mede door kom naar middelwijkstraat 54 telefoon 02155-13533 In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie enmet onze assistentie,. Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. heuvels en veelzijdig terrein, een be koorlijke wandelomgeving. Zondag 9 maart tussen twee uur en half drie gaat dat gebeuren. Werd de eerste zanglijster reeds ge hoord en sloeg de specht al zijn roffels, ook de boekvink is present en laten we vooral de drukke mezen niet vergeten. De eerste lenteboden zoals hondsraf en het begin van speenkruid is aanwezig net als vele andere zaken, die erop duiden dat het voorjaar al volop zijn krachten inspant om te laten merken dat het, hoe het weer zich ook zal laten aanzien, aanwezig is. Reuring, genoeg, ook in de Lange Duinen. Een brutaal en zeer pienter eekhoornsnuitje, vlak voor ons, liet merken, dat ook hij wakker is! Enfin u zult zelf wel, o.l.v. de natuurgidsen, ontdekken, wat zich zoal in de natuur waarmaakt... Trouwens, zij zullen u eveneens gaarne inlichtingen ver- Schaffen over de Groene Kursus, waar u nog meer te weten kunt komen over diezelfde natuur en... hartelijk welkom heten zij u, wanneer u uw interesse tot deelneming zult tonen voor de cursus tot opleiding van natuurgids, die over tweeëneenhalve week start. Vraag hen gerust, het zijn vriendelijke natuurlief hebbers die u op elke natuurvraag, en daaronder worden ook gerekend de cursussen, te houden door I.V.N.-Eem land, antwoord zullen geven. Temeer, omdat datzelfde Eemland u nodig heeft. Ja, ook U! Tot zondag 9 maart dus en tijdens deze (gratis) wandeling mag ook nü weer uw hond mee, mits... aangelijnd! Op de A. P. Hilhorstweg werd een autobestuurder uit Hilversum afge droogd door drie knapen. Zij fietsten naast elkaar en op het moment dat hij hen voorbij reed trapte een van de jongens tegen de portier. De Hilver summer stopte, waarna de knapen ook afstapten. Rond de auto lopend trapten zij er meer deuken in en sloegen de man een bloed neus. De politie heeft de knapen nog niet kunnen opsporen. specialiteiten voor ieders beurs! ons restaurant: ,0! Tel. 03463-1423 Turbotè la Dieppoise: gepocheerde tarbot in een verrukkelijke witte wijnsaus waarin garnalen, mosselen en champignonsf23,75 Truite d'Amandes: gebakken forel met geschaafde amandelenf 19,75 Foie de veau Suhana: gebakken kalfslever met rozijnensausf26,75 Cotelette d'Agneau la Metternich: gebraden lamskoteletjes met een gegratineerde mousse van ham, ui, champignons etcf22,75 In ons Petit-restaurant: Entrecóte café de Paris: gebraden lendebiefstuk met kruidenboter f 16,75 Paprika schnitzel: gebraden lendebiefstuk met kruidenboter f 16,75 Paprika schnitzel: varkensschnitzel met paprika-roomsausf15,25 V Hazepeper met spruitjes en pureef 14,75 '.'.V' heeft er zestien staan, buiten de twintig manege paarden. In de uitbreiding is een zogenaamde loopmolen opgesteld waarmee zes paarden tegelijk „afge stapt" kunnen worden. De .molen wisselt geheel automatisch om de vijf minuten van draairichting. De paarden krijgen op die manier toch beweging als de eigenaar niet in staat is er mee te gaan rijden. van particuliere door gepens. hoofdinspecteur accountantsdienst. In verband met de afbraak van de oude openbare Mavo-school aan de Middel wijkstraat, mag Amnesty-interna tional tot haar nieuwe onderkomen in de voormalige Margrietschool gereed is, gebruik maken van een klas in de oude R.K. mavo aan de Steenhoff- straat. Tor Line 4-daagse cruise-trip naar GÖTEBORG inclusief hotel verblijf. Gratis vervoer van auto of gratis treinretour in Nederland vanaf f265.- p.p. Nadere inlichtingen bij: HOLLAND INTERNATIONAL REISBUREAU Steenhoffstr. 15a - Tel. 14905 Nu ook vooral Uw reis- en taalgidsen ■$('s maa^agsg^tenr^ iff Wie als ongetrainde toeschouwer een museum binnenwandelt, is binnen een half uur doodop; en dat niet alleen vanwege het slenteren. De hoeveelheid kunst voorwerpen is zo overvloedig dat het niet mogelijk blijkt alles zonder schade lijke gevolgen in je op te nemen. Voordat je het weet sta je iets te bekijken zon der het te zien. Met starre ogen loop je door gewijde zalen zonder dat het innerlijk er nog bij be trokken is. Studeren moet je leren, naar kunst kijken ook. Een voorwaarde is misschien wel dat we niet al te lang „droog" zouden moeten staan om daarna zeer langdurig zo veel mogelijk tegelijk op te willen nemen. Eén onderdeel van één museum is vaak al meer dan we op één dag aankunnen. Minder gemakkelijk, maar zeker zo doeltreffend is, om vóórdat je ooit weer een museum binnenstapt, eerst iéts over kunst in het algemeen te lezen. Kunst moet je altijd in het grote geheel van de geschiedenis zien. Wie vandaag in Griekenland een miniatuur van Pal- las Athene of van de discuswerper in een souvenirwinkeltje koopt, voelt zelf ook wel dat hij zich geen kunst voorwerp heeft aangeschaft. Je moet kijken wat er na die tijd, maar vooral ook vóór die tijd, gemaakt werd: primitieve beelden die niet in de schaduw kunnen staan van de Griekse beeldhouwwerken. Je herkent een Egyptisch beeld, zon der zelf de kenmerken daarvan te kun nen aanwijzen. Deze wel wat stijve kunst werd ge durende vele eeuwen volgens vaste zin volle regels bedreven: het linkerbeen staat vóór het rechter (de figuur kan lopen), het lichaam draait zich naar de toeschouwer, waardoor de veelal rijke borstversiering duidelijk zichtbaar wordt, maar het hoofd draait weer naar rechts (zij-aanzicht waardoor de lijnen beter uitkomen), het oog daar entegen is zo belangrijk dat dit weer gedraaid wordt en naar voren is ge richt. In het Rijksmuseum in Amsterdam hangen vele schilderijen van groepen schutters, die zo voordelig mogelijk op het doek wilden komen. Niet te duur, maar vooral goed zichtbaar. Rem- brandt van Rijn was de eerste die het korporaalschap van Frans Banning Koek naar het leven tekende, zoals je een ongedwongen groepsfoto krijgt als je de echte (tweede) foto pas neemt wanneer iedereen zich ontspant en naar huis gaat. In dezelfde Nacht wacht, zoals het korporaalschap la ter werd genoemd, draaft een hondje door het beeld en (nota bene in het centrum!) wandelt een meisje dat niets met de schutters te maken heeft. Het schilderij is door de opdrachtge vers danook bepaald niet met gejuich ontvangen. Het idee om het eens op deze manier te doen was echter wel oorspronkelijk; zelf bedacht. Net zo origineel als de manier waarop Ka- rel Appel werkt, die met Rem- brandt gemeen heeft dat hij evenmin werd geaccepteerd, iéts werkelijk nieuws wordt zelden op prijs gesteld, maar is tegelijk kenmerkend voor wat onder kunst wordt verstaan. Ook past de kunst van Appel wel in deze eeuw (verwarrend, chaotisch) en dat pleit eveneens voor hem,-omdat een kunst werk altijd iets uitstraalt van de eigen tijd. Je kunt zeggen dat een kapot zadel en een verroest stuur samen nog geen kunstwerk is. Picasso laste de rommel aan elkaar en componeerde er een prachtige stierekop van. Origineel van visie en passend in de sfeer van de ze tijd, met bovendien een stukje tech niek en kundigheid (het lassen). Ook het verrassingselement („hé, kijk nou es") speelt een rol bij het be palen of iets tot kunst verheven kan worden. En... over schoonheid werd nog niets gezegd. Het is dan ook zeer de vraag of kunst altijd mooi moet zijn. Kunst kan ook alleen maar schok kend, wreed of lieflijk zijn. Op de vraag wat precies kunst is, zal waar schijnlijk nooit een pasklaar antwoord gegeven kunnen worden. GERARDPAUL. [ÖS I U nn CT"0 P JUM. IVIt I O Wijnkoperij VAN WEEDESTRAAT 90 - TELEFOON 02155-12404 (behalve 's maandags) De bijna 60-jarige heer J. A. Steman is ruim 40 jaar in dienst bij de familie Swager. Aanleiding voor een gesprekje met de jubilaris in zijn woning aan de Nieuwstraat. De heer Steman kwam in dienst bij Swager's Bouwmaterialenhandel aan de Van Weedestraat. Dat was in augustus 1939. Eigenlijk was het allemaal begon nen met het bouwen van een caravan. Die bouw is uitgegroeid tot een vaste baan in de bouw. Tijdens de oorlog was er weinig werk, maar na mei '45 zat men geen dag zonder werk. De heer Steman kon zijn ambacht als timmerman bij de firma uitvoeren. Veel woningen moesten na de oorlog opgeknapt worden. Overi gens stond de firma Swager ook in de oorlog klaar voor haar medewer kers. Toen de heer Steman in die oorlogse jaren besloot in het huwelijksbootje te stappen, stond Swager klaar met een woning. Een boerderij aan het Kerk- pad werd gedurende 23 jaar het thuis van hem, zijn vrouw en van hun twee zonen. Begin 1980 kwam de heer Steman in dienst van J. Swager jr. Samen met hem vonden zij hun werk in de dak montage. Na een periode van enkele jaren verhuisde Steman weer naar Swager's Bouwmaterialen. In 1968 besloot Jan Steman definitief in dienst te gaan bij Swager jr. en werd voorman-uitvoerder en kreeg daardoor de leiding over een team van 5 man. Inmiddels is er in het bedrijfsleven het nodige veranderd. Voor de oorlog lag het werkterrein voornamelijk in Soest en de nabije omgeving. Nu vindt men de naam „Swager" o.m. bij de sport hallen van Leiderdorp en de veiling gebouwen in Zaltbommel. De heer Steman is dus, zoals ver meld, veertig jaar in dienst bij de firma Swager. En al gaat het werk hem minder goed af dan enkele jaren geleden - uiteindelijk gaan de jaren ook tellen - wat de heer Steman be- Een jubileum voor een man die zijn sporen heeft verdient. Op veertien maart kunt u de jubilaris feliciteren in restaurant „Darthuizen", waar hem door de firma Swager een re ceptie wordt aangeboden, als blijk van waardering voor zijn vele jaren trou we dienst. ONZE VOLKSVERHALEN EN HET GOOI Sagen, sprookjes, legenden en anecdoten, met veel bijdragen over Soest van de hand van Ook meerdere delen van andere provincies verkrijgbaar bij: Soeatorbergseatraat 53 Soest In het N.P.B.-gebouw aan de Kamp straat te Baarn wordt a.s. zaterdag 8 maart, aanvang 20.15 uur een kamer concert gegeven door de harpiste Joke Willing en de fluitist Pieter Odé. Zij voeren werken uit van Chr. Bach, Louis Dureya, Rudolph Escher, Ber- nard Hilse, Joseph Jongen, Gabriel Fauré en Jean Michel Damase. Op zaterdag 19 april wordt het laatste kamerconcert van dit seizoen gegeven. Dan speelt de pianist Antoine Oomen werken van Bartok, Brahms, van Beet hoven en Mozart. treft, mogen er nog wel wat jaartjes bijkomen. Jan Steman: „Het contact dat wij met de familie Swager hebben gehad en nog steeds hebben, is erg goed. Tus sen J. Swager jr. en mij bestaat een erg vriendschappelijke band. Werken met hem is gewoon een vertrouwens kwestie. Zo heb ik drie weken in Zalt bommel gewerkt, zonder dat de baas een keer is komen kijken". Dat kan. In Soest. In ons intieme Specialiteiten-Restaurant Voor de afwisseling die het leven aangenaam maakt. Dat kan niet missen! ■OrestaurantBBHBB SOESTERBERQSESTRAAT 1M. SOESTDUINEN. 02155-12739. béter Beter slapen in bed-kombinaties die uw slaapkamer omtoveren tot een tweede woon-ruimte. Beter slapen hoort bij beter wonen. En dat begint bij een goed inte rieur-advies. Bij Artihome helpen binnenhuis-architek- ten u bij uw keuze. Voor komplete interieur-verzorging: Artihome, Burg. Grothestraat 1 a in Soest. TT®"*" ^3*^ 'j Op 1 april is het 25 jaar geleden dat de Soester Accordeonvereniging Animato werd opgericht. Het zal op zaterdag 26 april gevierd worden in het restaurant van het Soester Natuurbad waarvoor zowel de huidige leden als oud-leden zijn uitgenodigd. Men wil er een kleine tentoonstelling aan verbinden van in de loop der jaren gemaakte foto's, programma's van uitvoe ringen, kranteartikelen enz. Hiervoor wordt de hulp ingeroepen van vooral oud-leden. Stukken welke op deze tentoonstel ling dienst kunnen doen, moeten, voorzien van naam en adres, ingeleverd worden bij de secretaresse, mevrouw E Hil- horst, Nieuweweg 31a te Soest, telefoon 02155-18639. Het bestuur hoopt ook de verenigingsvlag terug te krijgen die enkele jaren geleden door een op het moment nog onbekend oud-lid mee naar huis genomen werd, zoals dat toen gebruikelijk was, voor bewaring. Op de foto, jaren geleden tijdens een uitvoering in het Verenigingsgebouw gemaakt, is de vlag duidelijk te zien.

Soester Courant | 1980 | | pagina 3