De AROS rekent af Het AROS—jaar 1979 AROS een nieuwe studio rijker aPER Wie Wat- Waar - AROS 1 Begroting 1980 12 13 Soester Courant van woensdag 12 maart 1980 13 ïkomt. ir «veg- i. naar kkelijk ïun 2 in aarde jwen met anaf ONAFHANKELIJK ADVIESBUREAU Wie wel eens een week in een ziekenhuis heeft gelegen kan het weten. Wie door ziekte lange tijd aan een ziekenhuisbed gebonden is weet het maar al te goed; wat sta je gauw buiten het dagelijks gebeuren. Wat gaat buiten het ziekenhuis het leven met al zijn beslommeringen snel. Hoe langer de ziekte duurt, hoe meer onzichtbare deuren lijken dicht te gaan. Het zicht op de buitenwereld wordt steeds kleiner. Bezoeken en brieven zetten die deuren af en toe op een kier. Sinds 4 september 1971 is het zicht voor vele patiënten van ziekenhuis Zonne gloren wat ruimer geworden. Hans v. Brenk - Martin Vredeveld - Leendert v.d. Berg en Fred Smith lieten radio Zonnegloren de lucht in gaan. Zij verzorgden op uiterst primitieve wijze radio-uitzendingen van en voor patiënten. Een jaar later werd het team aangevuld door Gerard Scheltinga - Hendrik van Toorn - Gerard Nieuwenburg. Zij waren in Zonnegloren de radio-pioniers van het eerste uur. Wekelijks twee radio-programma's. Opname en uitzending vonden plaats in een veel ie kleine kelderruimte. De technische appara tuur had een kwaliteit die goed was om bij het groot huisvuil te worden geplaatst. Desondanks is het werk van de beginners niet voor niets geweest. Aangemoedigd door het enthousiasme van de patiënten, de medewerking van de directie van Zonnegloren en de finan ciële hulp, kreeg het klein begonnen werk steeds meer gestalte. Radio Zonnegloren werd in '72 omgedoopt in AROS, Algemene Radio Omroep Soest. De nieuwe vereniging verkreeg koninklijke goedkeuring, er kwam nieuwe apparatuur, een echte studio I kon worden geopend. Vandaag, bijna acht jaar later is de nieuwe AROS-lichting medewerksters en medewerkers een nieuw hoogtepunt in het be staan genaderd. Zaterdag 22 maart a.s. te 11.00 uur wordt officieel Studio H geopend en in gebruik genomen. Ter gelegenheid daarvan op deze pagina een aantal facetten van het AROS-werk. Vraaggesprekken met andere, nieuwe AROS-medewerkers. Praten over nu, en kijken in de toe komst met mensen die veel vrije tijd en energie aan een ander weggeven. Zo maar, zonder opsmuk, omdat ze er aardigheid in hebben. De AROS is een vereniging, welke zich ten doel stelt a. het brengen van ontspanning via de weg van de telecommunicatie in zie kenhuizen, sanatoria, verpleeginrich tingen en bejaardencentra en andere inrichtingen, welke daarvoor in aan merking wensen te komen. b. het uitwisselen van programma's met verenigingen of stichtingen, die hetzelfde doel beogen, in binnen- en buitenland. c. het voorzien van Nederlandse tekst of commentaar van buitenlandse ge luidsbanden. De voorbereidingen en uitzendingen van programma's geschieden geheel belangeloos. Zo verzorgt de AROS programma's in het Ziekenhuis Zonnegloren, het ge zinsvervangend tehuis „De'Malvahoe- ve", het Dienstencentrum „Honsber- gen" en het Bejaardencentrum „Mo lenschot". Ziekenhuis Zonnegloren Iedere dag stelt een aantal van de on geveer 25 werkende leden van de AROS, die volgens een wêrkrooster worden ingedeeld, een zo gevarieerd mogelijk verzoekplatenJprogramma voor u samen. Daarbij is uw medewerking onontbeer lijk. Die medewerking bestaat uit het indienen van aanvragen voor een ver zoekplaat. Hoe vraagt u een verzoekplaat aan? In de hal van het Ziekenhuis Zonne gloren treft u een drietal AROS-bussen aan. Bij elke bus vindt u aanvraag formulieren. Wanneer deze formulieren zijn inge vuld, door u öf door het bezoek (dat kan ook), kunnen ze in één van de bussen worden gedeponeerd. Omdat de meeste programma's een dag tevoren worden opgenomen, die nen de verzoeken wél 24 uur voor de uitzending te worden ingevuld en in een bus gestopt. Om het kiezen van een plaat wat ge makkelijker te maken, ligt bij de afde- lingszuster een lijst waarop de titels van een groot aantal platen, die in on ze discotheek aanwezig zijn, staan ver meldt. Onze programma's Dagelijks kunt u verzoekplaten aan vragen; dagelijks worden uw verzoek platen gedraaid. Daarnaast brengen wij van dinsdag t/m zaterdag het laatste nieuws uit Soest in samenwerking met de Soester Courant en de Amersfoort- se Courant; op maandagavond informatie over een afdeling van het ziekenhuis. Er zijn interviews met artsen, verpleegsters en andere ziekenhuismedewerk(st)ers, waarbij ook informatie over uw eigen afdeling; in het programma van woensdag klas sieke en geestelijke muziek. Aanvra gen voor het meer populaire genre zullen we op die dag tot de volgende dag moeten laten liggen op vrijdagavond tussen 10 en 11 uur het programma „tussen bezoekuur en sla pengaan". Geheel samengesteld door onze eigen medewerkers, voor dat uur geen verzoekplaten dus, met de op zet u een rustig uurtje luisterplezier te bieden; op zaterdagmorgen tussen 10 en 12 uur „AROS-drieluik"als volgt ingedeeld: 10.00-10.30 uur „AROS-top-10", samen gesteld uit verzoeken die in de lopen de week zijn binnengekomen. 10.30-11.30 uur „De AROS ontvangt", een programmaonderdeel waarin met een inwoner van Soest gesproken wordt, afgewisseld met door de gast gekozen muziek. 11.30-12.00 uur „Elck war wils", een sterk gevarieerd muziekprogramma; Tenslotte op de zondagmiddag naast de verzoekplaten een kwis met prij zen; reportages en/of interviews naar aanleiding van belangrijke evenemen ten die de voorgaande week in Soest hebben plaatsgevonden, en als het sei zoen daar is, voetbaluitslagen van plaatselijke clubs. Postadres: Postbus 193, Soest Studio: Soesterbergsestraat 125 Telefoon: 02155-20420 öf toestel 253 in Ziekenhuis Zonnegloren 02155-19144 De AROS is telefonisch bereikbaar voor zover de studio bezet is; meestal 's avond tussen 8 en 10 uur. Postgiro: 284 99 00 t.n.v. Penningmees ter AROS. Bankrel.; Rabobank Soest, rekening- nr. 35.99.36.830. Uitzendingen via lijn 4 Maandag t/m vrijdag-17.30 tot 18.30 uur Vrijdag tevens - 22.00 tot 23.00 uur Zaterdag en zondag -16.30 tot 18.00 uur Zaterdag tevens -10.00 tot 12.00 uur U KUNT ONS FINANCIEEL STEU NEN DOOR U OP TE GEVEN ALS DONATEUR. HET BEDRAG VAN DÉ DONATIE IS MINIMAAL 10,- PERJAAR. APPARATUUR I Cassettedeck 1 Tapedeck 1 Mengtafel I Microfoons (2) I Versterker 1 Draaitafels (2) I Luidsprekers (2) 1 Lichtorgel 1 Koffers (3) 1 Kabels 500.-- 1.750,-- 750,- 1000,- 1000,-- 3000,-- 1000,-- 700,-- 75, 225,- 10000,-- 10000." I TECHNISCH ONDERHOUD 1 Set rvice-kit 1 Reserve onderdelen 1 Magazijn 1 Gereedschap 1 Planbord 600,-- 600,-- 1000,-- 500,-- 200,-- ƒ2900,- 2900," K ALGEMEEN 1 Lampen Tapes/Cassettes 1 Antenneinst. I M'80 1 Modifikatie 1 Penrecorder 200,- 3300,-- 500,-- 1000,-- 1500,-- 150,-- 6650,-- 6650,-- ƒ19550,-- D Debet Credit 1 Donaties I Giften Zonnegloren 1 Bejaardencentra 4500,-- 12500,-- 850,-- 1000,-- Techniek Onderhoud studio Drukwerk Verzekering Progr.leiding Opleiding Telefoon Apparatuur Secretariaat Bejaardencentra Onvoorzien 19550,-- 200,-- 1500,-- 1500,-- 100,-- 100,-- 500,-- 500,-- 500,-- 1000,-- 1000,-- Tekort 7600,-- ƒ26450,-- ƒ26450,-- Het begrotingstekort over 1980 is 7600,--. - Studio 2, klaar voor af Nieuwe medewerkers werden aangetrokken d.m.v. advertenties in de ver schillende kranten. Mensen die hierop reageerden werden in de studio uitgeno digd, waar ze het één en ander over de A.R.O.S. te horen kregen. Ook werd op deze avond de A.R.O.S.-film gedraaid. Mochten dè ménsen na déze introduktieavond nog steeds belangstelling heb ben dan werd hen verzocht een aanmeldingsbrief te schrijven. Degenen die zich aangemeld hadden werden op het rooster ingedeeld en kre gen een opleiding voor techniek of presentatie. Na drie maanden opleiding moest er een proefband gemaakt worden. Deze werd beoordeeld door de tech nisch leider of door de programmaleider. N.a.v. deze band werd iemand wel of niet door de A.R.O.S. aangenomen. In januaro startten we met 18 mensen. In de loop van het jaar zijn er 10 mensen bijgekomen en gingen er 5 mensen weg. Op 31 december waren 23 mensen in vaste dienst. Een aan tal aspirant-leden was in opleiding zo dat we een flinke uitbreiding van het ledental tegemoet kunnen zien. Propaganda Het huis-aan-huis krantje dat door reklameburo LIMO werd gemaakt kwam in februari uit. In april werden geschenkartikelen gekocht, bestemd voor de verkoop of om weg te geven. Uiteindelijk in september was het „oranje" boekje klaar. Regelmatig stonden er in de krant verschillende berichten over de A.R.O.S. In een programma van ra dio Veronica werd iets over de A.R.O.S. verteld. Er werd ook re- klame door de A.R.O.S. gemaakt op de Oude Ambachten Markt en op de Braderie van Soest-Zuid, waar de A.R.O.S. met een kraampje aanwezig was. Aktiviteiten buiten Zonnegloren: Honsbergen Een live programma dat bestaat uit verzoekplaten en een quiz. In over leg met de leider van het dienstencen trum werden een aantal data afgespro ken die vielen tussen september en mei. Molenschot Eén keer in de week van half 4 tot half 6 wordt een verzoekplatenpro- gramma uitgezonden, dat van te voren in de studio wordt opgenomen. De 52ste uitzending werd 's avonds live in Molenschot gehouden. Groot Engendaal Twee keer in de maand wordt er een band met een platenprogramma naar toe gebracht. Malva Hoeve Eén keer in de maand wordt er een cassette gebracht met een verzoekpla- tenprogramma. Bij speciale gebeurte nissen is er een liveprogramma. Beukenburg(Groenekan) Eén keer in de week worden er ver zoekjes opgehaald en wordt een cas sette afgegeven. Met Kerst en Sinter klaas werden er extra programma's gemaakt. Braamhage en de Drie Eiken (Soesterberg) Met deze tehuizen is kontakt opgeno men. 950 jaar Soest Namens het comité werd door de A.R.O.S. aan alle patiënten van' Zon negloren een bloemetje aangeboden. Van het gebeuren heeft de A.R.O.S. verschillende reportages gemaakt. Dit waren o.a. reportages van het dauwtrappen, de oude ambachten markt, het folkloristisch festival (dit werd door A.R.O.S.-medewerkers gepresenteerd), popfestival, optocht, Soester bruiloft, koninklijke lucht machtkapel, korenfestival, historisch spel, handboogschieten, blaaskapellen- concours en het vuurwerk. Op 2 juli werd aan de burgemeester een band aangeboden met een terug blik op 950 jaar Soest. De Borg Verschillende keren werd met de Borg samengewerkt. Van verschillende gebeurtenissen maakte de A.R.O.S. re portages; zoals de opening door Prin ses Beatrix. Rechtstreeks was het zie kenhuis verbonden met een talenten jacht, die door de A.R.O.S.-medewer- kers werd gepresenteerd. Ook waren de patiënten direkt ge tuige van een toneel- en een feest avond. Op 4 januari werd de feestavond van de Soester Ondernemer bezocht. Het platen- en bandenarchief werd op nieuw opgezet en ook aan het geluids archief werd gewerkt. In januari werden 2 luidsprekerboxen naar het ziekenhuis gebracht: Eén bestemd voor de kinderafdeling en één voor het dagverblijf van de af deling neurologie. In december werd de box op de kinderafdeling opgehan gen. Op 29 januari konden we het koffie zetapparaat in gebruik nemen. In het ziekenhuis kregen we een post vak. Iedereen moest 25,- sleutelgeld be talen. Op 7 september kregen we apparatuur, geld en platen van de opgeheven Ra dio Allegro. In november kwamen de leerling verpleegsters op bezoek in de studio. Op 14 december werd door de feest commissie een bingo-avond georgani seerd. Presentatie Steeds meer uren werden door de A.R.O.S. met programma's gevuld. Zo werd het zaterdagmiddagprogram ma met een half uur verlengd. In september werd gestart met het blokprogramma dat op zaterdagmor gen tussen tien en twaalf wordt uit gezonden. Dit programma bestaat uit de A.R.O.S. Top Tien, een special en een uur lang wordt er gesproken met een gast uit Soest. Dit jaar wer den de volgende gasten ontvangen: Mevr. Mr. J. M. Corver-van Haaf- ten, Ed van Westerloo, Ton v.d. Bre- mer, Rien Poortvliet, Cees van Dron- gelen, Peter Koelewijn, Piet Ekel, Car- ry Tefsen, Rob v.d. Gaast, Herman Kuiphof, Hans Mondt en de doktoren Stroband en Berkelbach v.d. Sprenkel. In het programma van maandag wa ren interviews met mensen van ver schillende afdelingen in het ziekenhuis te horen. Vanaf september werden de A.R.O.S.- programma's ter controle op cassette opgenomen. Om de luisteraars zoveel mogelijk te laten meegenieten van wat er in Soest gebeurt werden er repor tages gemaakt: Een bezoek aan het dierenasiel - Kin dercarnaval - Showavond door Nic. van Dam met o.a. een gesprek met Lee Towers - Aanbieden van Palm- paasstokken in het ziekenhuis - U.V.V. - Aktie Zonnepitten - Schoonmaak van plantsoenen door de jeugd - 10-jarig bestaan van de Zonnebloem - Kinder boerderij „De vrije Teugel" - Open- luchtdienst - Soesterduinen i.v.m. weersomstandigheden en de horeca - Circus met o.a. een gesprek met Bas- sie en Adriaan - Kinderboekenweek met o.a. een gesprek met Guus Kuyer. Heropening van Artishock - Oprichting Soester damclub - Spullenhulp - Hil versum 3 een gesprek met Krijn Tor- ringa - Feest Schoemaker een gesprek met Henk Wijngaard - Afscheidsre ceptie van de burgemeester en dokter Stroband - Organist Oude Kerk i.v.m. kerstconcert - Interviews kerstpro gramma - Kerst-inn. Op 1 januari werd gedurende de he le middag de Top-100 uitgezonden. 30 april werd 's middags een program ma uitgezonden waarvoor gedurende de hele dag reportages werden ge maakt o.a. in de paleistuin, op de markt, autocross, puzzelrit, kinder feest en er werden in het ziekenhuis interviews gemaakt. Foto: Goos van der Wilt 550 jaar Groot Gaasbeker Gilde: Van de volgende gebeurtenissen werden door dé A.R.O.S. reportages gemaakt: Receptie Gildebestuur en Konings paar, Fokvee-tentoonstelling, Ko- ningsschieten, Bejaardenmiddag, Gildemaaltijd, Concours Hippique en de sluitingsavond waarop de film over de optocht van 950 jaar Soest werd gedraaid. Er werden ook dia's ver toond waarbij het geluid van de A.R.O.S. werd gebruikt. De A.R.O.S.-medewerkers kregen van het gilde een medaille aangebo den. Op een feestavond van het gilde werd het bestuur een band met een over zicht van de reportages aangeboden. Van de Sinterklaasoptocht werd een reportage gemaakt en in het zieken huis konden de patiënten hun verzoek je op rijm indienen of een gedicht over de A.R.O.S. maken, hieraan wa ren prijsjes verbonden. Op le en 2e Kerstdag waren in het programma groeten te horen van familieleden voor de patiënten in het ziekenhuis. Op oudejaarsdag werd 's middags eén Soester Nieuws jaaroverzicht gegeven en werd 's nachts tussen 11 en 1 een muziekprogramma uitgezonden. Techniek Januari: Op 5 januari werd de eers te techniek-vergadering gehouden, daarin stond o.a. dat Hans en Al- bert het technische onderhoud, bou wen etc. voor hun rekening namen. Er is toen besloten dat de bouw van de 2e studio door ons zelf gedaan zal worden. Februari: Er werden voorstellen ge vraagd voor de 2e studio m.b.t. de bouw en de inrichting. Zo zouden er boxen voor de lijn, vafl., gele meng- tafel, 2 Tandberg recorders, 2 tele foons, 1 snelstarter moeten komen. Dit waren voorstellen. De voorbereiding van de 2e studio ver liep naar wens voor wat aankoop e.d. van apparatuur en benodigdheden be trof. Maart: De informatie betreffende de P.T.T.-lijnen wordt aangevraagd en ruim een maand later ontvangen. Het ging over de prijzen voor aanleg en huur van de lijn. In 1980 gaan we Molenschot per lijn doen. Er werd een bouwcommissie gefor meerd voor de bouw van de 2e stu dio. De indeling van de technische ruimte werd aan de hand van een enquête ingedeeld. April: Van het discogeld werd een Sennheiser-microfoon gekocht. Twee Tandberg recorders 20A wer den besteld. Met de heer Ribberink (aannemer) was intussen kontakt op genomen over de plannen van de 2e A.R.O.S.-studio. Albert heeft twee box jes gemaakt, zodat je met behulp van boxen in de hal het volume kunt re gelen en het retour behouden. Mei: Op 10 mei was de heer Ribbe rink aanwezig voor een gesprek met de bouwcommissie. Op de Oude Am bachtenmarkt hadden we een kraam met elektriciteit. Juni: De bouwcommissie was bijeen voor een vergadering, samen met de heer Ribberink. Tijdens deze verga dering werd een begroting gemaakt voor de 2e studio. Het begrotingsbe drag van het casco is toen gesteld op 5575,-. Tevens werd een tekening van de 2e studio gemaakt met maten e.d. Half juni was het gebouw klaar. Elektriciteit m.b.t. de schakelkast, de ze deugt niet, is gemeld bij het hoofd van de technische dienst in het zieken huis. Juli: Gesproken over probleem van verwarming 2e studio. Oktober: Gesproken werd over de disco-vergoeding. Er zijn nu ook uit zendingen in Groenekan d.m.v. casset te-band. De klok van de mengtafel is met 2 uur uitgebreid. November: Nieuwe technische leden werving waarop zich 17 mensen aan meldden. al0*m*n« radio omroap aoaat Zaterdagmorgen. Programmaleidster Gea v. Houten, in het dagelijks leven werkzaam bij de Persafdeling van de AVRO, heeft een „dit-is-uw-leven-achtig- programmabeëindigd, AROS-funktionarissen opgetrommeld en voor koffie gezorgd. In een administratie-en discotheekruimte praten wij over de AROS in het algemeen, de nieuwe studio II in het bijzonder. Naast ons draait studio I op volle toeren, The show must go on. Kennis maken met Andries Hermsen (57), voorzitter. Was opleidingsfunktionaris bij een papiergroothandel in Amster dam, werd afgekeurd, maar ging als W.A.O.-er allerminst bij de pakken neer zitten en besteedt een belangrijk stuk van zijn vrije tijd aan de AROS. Verder aanwezig Albert Kramer (22). dienstplichtig militair, in zijn schaarse vrije uren technisch leider van de AROS en lid van de bouwcommissie Studio II. Ver der aanwezig technicus René Buurman (SS), ambtenaar bij de Nederlandse Spoorwegen. Bij de AROS dus niet tussen de wielen. Hans Westerhof (22) re pareert als zelfstandig ondernemer radio's en t.v.'s in Soest, Heeft daaraan kennelijk niet voldoende. Is „de electronische in en uitgang bij de AROS. Ten slotte studio-bouwmeester Wout van Houdt (56), eens boordwerktuigkundige bij de Koninklijke Luchtmacht, na zijn pensionering actiever dan ooit bij de AROS. Ontbreken secretaresse Thari Schr'óder en de 25 andere AROS medewerk sters en medewerkers. Voorzitter Andries Hermsen: „Wij willen en moesten uitbreiden. Het jasje waarin de AROS jaren geleden was gestopt is te krap geworden. Ons werk speelt zich niet alleen meer af binnen Zonnegloren, maar ook daarbuiten. De Malva-Hoeve ën- bejaardencentra m en zelfs buiten de directe omge ving zijn of worden onze nieuwe afnemers. Al onze programma's worden hoofd zakelijk in de avonduren gemaakt. Dat komt omdat het merendeel van onze AROS-medewerkers normaal overdag werkt en alleen na werktijd beschikbaar is. De oude programma's en het nieuwe programma-pakket kunnen onmogelijk in een toch al te veel te kleine studio gemaakt worden, vandaar de noodzaak van uitbreiding". Wout van Houdt, leider bouwcommissie: „Toen eenmaal was vastgesteld dat er uitbreiding moest komen zijn wij er met z'n allen voor gaan zitten. Plannen maken, passen en meten. Eerst alles nog op papier. Hoe goed de bedoelingen van iedereen ook waren, wij zaten met 52 man op eikaars lip, en dus werd er een bouwcommissie gevormd. Van de directie van Zonnegloren kregen wij nieuwe ruimte waardoor een nieuwe technische en presentatieruimte kon worden gebouwd. STUDIO II van de AROS. Negen maanden hebben wij plannen gemaakt en er daarna uitvoering aan gegeven. Wat mij betreft kan het kindje nu geboren worden. „Exterieur en interieur verraden 'dat bouw meester Wout van Houdt meer dan zo maar een doe 't zeiver is. Voor de tech niek van de nieuweling tekenden anderen. Hans Westerhof: „Mijn dagelijks werk met radio en t.v. vindt bij de AROS een mooie aansluiting. Bij de bouw van STUDIO II ben ik uitgegaan van de erva ring die ik als technicus in studio I had opgedaan. Aan de hand daarvan wisten wij wat er ontbrak en hoe het dan wel moest. Zo is de nieuwe STUDIO II bij voorbeeld totaal op stereo afgestemd. Eis van de tijd, ook al funktioneer je „slechts" als ziekenomroep. Voor de bouw een aanvang nam zijn wij zeker een half jaar in de weer geweest om alles technisch op papier te zetten. De uit komst is nu dat wij na veel moeite gekregen hebben wat wij vroegen. Er ont breken nog wat noodzakelijke extraatjes. Geldgebrek, maar misschien dat 't in de toekomst nog eens van de grond komt". Collega Albert Kramer: „Ik kan eigenlijk niet bedenken wat wij niet hebben gekregen om STUDIO II goed te laten funktioneren. Absoluut technisch vol maakt is het natuurlijk nooitmaar dat kan ook niet. Dan zou je wekelijks ver anderingen moeten toepassen. Naar mijn mening beantwoordt de nieuwe STU DIO II volledig aan het doel". Een nieuwe studio, een nieuw afzetgebied. Zijn er nieuwe, andere program ma's van de AROS te verwachten? Programma-leidster Gea van Houten: „Om alle misverstand te voorkomeni.de AROS is en zal voor mij nooit een soort springplank zijn om bij de AVRO nog eens iets bij radio of televisie te gaan doen. Ik zou daar altijd de zelfstandig heid van het werken missen die ik hier wel heb. Voornaamste motief iets voor de AROS te doen is, en dat geldt voor ons allemaal: willen helpen. Ik kijk en ik werk nu hier twee jaar. Je raakt er steeds meer bij betrokken. Iedereen is hier zeer cri- tisch ingesteld. Geeft niet, mits het de AROS-programma's maar ten goede komt. Wat de toekomst betreft zal ik mij m.b.t. de AROS niet in de eerste plaats met nieuwe programma's bezig houden. Ik draai nu normaal met de program ma's mee eh zal mij daarnaast bezig houden met de opleiding van de nieuwe lingen. Noodzakelijk, want dit werk vraagt in de programmatische en presenta- tie-sektor om steeds meer nieuwe mensen". Er zijn mensen die medewerksters en medewerkers aan ziekenomroepen, zo als de AROS er een is, beschouwen als ego-trippers. Met andere woorden: hob byisten op zoek naar erkenning en waardering teneinde straks van de AROS springplank een duik in het professionele diepe te wagen. U moet maar van mij aannemen dat een dergelijk conclusie even voorbarig als onjuist en onrecht vaardig is. De achtergrond van de bij het AROS-werk betrokkenen is uitsluitend geba seerd op dat steeds gelukkig weer opduikende principe dat wij ook toevallig op de wereld zijn gezet om anderen te helpen. Niets meer, niets minder. Pure dienstverlening aan mensen. Het AROS vrijwilligers-legertje bestaat uit 32 personen. Alhoewel iedereen op haar en zijn manier naar een zekere perfectie in het radiowerk streeft zal het altijd werk van amateurs blijven, hetgeen niet wil zeggen dat het geleverde ma teriaal beneden bepaalde verwachtingen zou blijven. Integendeel. AVRO's ra dio-directeur Nico van Vliet beluisterde zeer recent een aantal bandopnamen en cotistateerde dat met zeer bescheiden middelen een bijna professionele kwaliteit werd bereikt. Een constatering die alle betrokkenen als een groot compliment hebben opgevat. Dat de AROS-mensen amateurs in hun werk blij ven moge blijken uit het feit dat ze ieder een maandelijkse contributie beta len, geen enkele vergoeding voor dag- avond- en nachtdienst ontvangen en wat de verdere mogelijkheden van hun vrijwillige werk betreft uitsluitend zijn aan gewezen op zeer bescheiden subsidies donaties en incidentele giften. Dat die financiële basis ontoereikend is blijkt uit de begroting 1980, elders op deze pa- gitux afgedrukt. Dat is jammer, want men wil en moet met dit werk verder uit de voeten kunnen. Zaterdag 22 maart a.s. zal STUDIO II officieel geopend worden. Een gebeurtenis die zal worden verricht door de 85-jarige mevrouw C. Kaal-Ouwehand, een van de oudste donatrices van de AROS. Dezelfde dag, vanaf 12.00 uur, open huis voor iedereen die wil komen kijken en luisteren. En wat het finxn^biële tekort betreft: Als cultureel instituut werd de AROS subsidie aanvraag door de gemeente Soest om plausibele redenen afgewezen. Het AROS- bestuur doet er verstandig aan in 1980 de sociale funktie van de AROS-om- roep eens onder de aandacht van de subsidie-gevers te brengen. Wellicht dat de vraag om financiële steun bij de gemeentelijke overheid dan wat hoorbaar der overkomt. Wie eens of meerdere malen als patiënt in Zonnegloren heeft verbleven kan weten wat een muzikale groet van thuis of vrienden betekent. De deur naar de buitenwereld wordt er wagenwijd mee opengezet. JAN LEIJENDEKKER.

Soester Courant | 1980 | | pagina 13