Bloemlezing uit Nederlandse kinderboeken 50 jaar geleden in Soest npËDDffa Raadslid in aktie tegen hondepoep [CONTANT-BON DE TENNISBANEN Boek-van-de-maand: Vogelwacht Utrecht start regionale afdeling in Amersfoort e.o. Gehannes... Meijer International wordt kunstwerk rijker Soest massaal naar Duitsland Isola Vereeniging „Van Lennep's Sportpark" Zaterdag 29 Maart 14 Maart 1930 UNIEK IN 'T GOOI HUwggmt £o«jt<!jjlwjtmtvv«i 42--tel, cjs-ewiss Minimum 4 regels f6,00 14 15 Soester Courant van woensdag 12 maart 1980 15 „Leesgoed" heet het boek van de maand, dat vanaf 6 maart tot en met 6 april tegen sterk gereduceerde prijs in de boekhandel verkrijgbaar is. Het is een bloemlezing, een verzameling uitgezochte teksten, uit Nederlandse kinderboe ken welke in de periode 1950 tot 1980 uitgebracht zijn. Het is geen uitputtende weergave geworden van de ontwikkeling van het jeugdboek, maar toch een verzameling afgeronde fragmenten, waarbij meer op het verhaal dan op de auteur gelet werd. Het is een leesboek voor kinderen van 4 tot 12 jaar, en zeker óók een voorleesboek, met veel zwart/wit en gekleurde prenten. Gedurende de aktieperiode'kost het 19,50; daarna 34,50. De inhoud van „Leesgoed" werd ver zameld door Netty Heimeriks, docente jeugdliteratuur op de Frederik Muller Akademie en Beccy de Vries, vertaal ster van vele jeugdboeken. In hun „verantwoording" zeggen zij dat het moeilijk speurwerk was, omdat er niet altijd pasklare verhalen te vinden wa ren. voorzien van kop lijf en staart. En het ging juist om afgeronde fragmen ten. Daarom zal ook niet ieder kind zijn lievelingsschrijver in het boek aantref fen. Maar het aantal schrijvers, waar van fragmenten opgenomen werden, is niet mis: liefst zestig. Om er enkelen te noemen: Paul Biegel, Godfries Bo- mans, Mies Bouhuys, Simon Carmig- gelt, Miep Diekmari, Jean Dulieu, Trijntje Fop, Jaap ter Haar, Guus Kuijer, Annie M. G. Schmidt en Jan Terlouw. Het zijn niet uitsluitend verhalen die opgenomen zijn, maar ook versjes ën strips. Terecht-zeggen de samenstel Iers tot de lezertjes: „Je zult in dit boek ontdekkingen doen". Het aanbod kinderboeken is in de loop van de laatste dertig jaren aanzienlijk groter geworden en de kinderen van nu kunnen een veel genuanceerder keus maken dan de kinderen van 1950. De samenleving is veranderd en daarmee ook het leven van het kind. Veel oude verhalen zijn daarom nu onbegrijpe lijk, saai en vooral ouderwets. Het boek bevat een goede doorsnee van wat er in die jaren verschenen is. En dat betreft óók de illustraties. Van vijfendertig tekenaars werden teke ningen opgenomen en onder hen heel wat Gouden Penseelwinnaars. Kortom: een enig boek dat het bij de jeugd goed doen zal. Kleintje Boek Gelijktijdig is ook „Kleintje Boek" verschenen; een halfjaarlijkse uitgave van de CPNB [Collectieve Propaganda van het Nederlands Boek] bedoeld als een handreiking aan ouders en opvoe ders. Het is een hulp bij het kiezen van een kinderboek. Het geeft informatie in tekst en beeld en bevat per keer zestien boekbesprekingen. De bedoeling is ieder half jaar met een nieuw overzicht te komen. Het boekje kost 2,50. De initiatiefnemer stelt zich op het standpunt dat het voor ouders en opvoeders in de praktijk erg moeilijk is de juiste boeken te selecteren, die aansluiten bij de belevingswereld van het kind. Dat is overigens ook het geval voor de mensen in de boekhandel en bibliotheken en bij het onderwijs. Een belangrijk onderdeel van „Klein tje Boek" zal bestaan uit een aantal spel- en werksuggesties. Die zijn voor al afgestemd op het onderwijs. In een apart katern worden enkele titels uit voerig behandeld met richtlijnen om deze boeken in lessen te behandelen. Een en ander is ook voor ouders een handleiding om met hun kinderen en de boeken op een leuke manier bezig te zijn. Achterin het boekje is tenslotte een literatuurlijst opgenomen met korte omschrijvingen. Op zaterdag 22 maart a.s. om 11.00 uur zal in het kantoor van de firma J. V. Meijer te Amersfoort een beeld worden onthuld, gemaakt door de bekende beeldhouwster Francisca Weinberg- Zijkstra. Het beeld, dat eeen herinnering is aan de overleden mevrouw Meijer- Goecker, is voor de beeldhouwster een van de zwaarste opdrachten uit haar carrière geweest. Zij heeft het beeld gemaakt aan de hand van foto's en herinneringen aan mevrouw Meijer. Het beeld is in de eerste plaats een „in memoriam" en voorts een „huldeblijk aan alle vrou wen" die vaak op de achtergrond, maar met volledige inzet hebben mee gewerkt aan het levenswerk van hun echtgenoot. Francisca Weinberg-Zijlstra is vooral bekend geworden door haar werken waarin voornamelijk brons, blauw hardsteen en terracotta de materialen zijn die ze bij het uitoefenen van de beeldhouwkunst gebruikt. Zij werd ge boren in 1950 te Har'.ingen en volgde zeven jaar de rijksakademie van beel dende kunsten te Amsterdam. Ze won de zilveren ereprijs „prix de Home 1975" voor het onderdeel monu mentale en versierende beeldhouw kunst. Twee jaar later werd zij de gelukkige bezitster van de zilveren ereprijs „prix de Rome 1977" voor de vrije beeld houwkunst. Het beeld van Francisca Weinberg zal in de hal van de firma J. V. Meijer International worden opgesteld. In het weekend na Hemelvaartsdag wordt in Soest-Duitsland de tweejaar lijkse sportuitwisseling georganiseerd. Een paar honderd sportieve dorpsge noten zullen die dagen in Duitsland doorbrengen. Gelijktijdig ondernemen 155 leden van de Soester Harmonie P.V.O. de reis naar het Duitse Bi- schofsheim een en ander naar aanlei ding van het bezoek dat het koor „Liedertafel" vorig jaar aan ons dorp bracht als gast van PVO. En dan worden er plannen uitgewerkt door het bestuur van de vereniging „De Soester Vogelvrienden" om op Hemelvaartsdag voor een reis van drie dagen naar Duitsland te vertrekken met ondermeer een bezoek aan het beroemde vogelpark „Walsrode". Al les bij elkaar betekent dat dat er zo'n vijfhonderd man in georganiseerd ver band de grens over gaat. Ter gelegenheid van de K-* troonswisseling j brengt SOLA [een fraaie Sola Elite etui f 4,95 Sola Society Pleet, in etui, zwaar verzilverd f 14,50 Schoolbesturen, verenigingen en clubs kunnen op deze prijzen belangrijke reductie t ontvangen. Exclusief: deze herinnerings- j lepels kunnen J ook in 100 j zuiver zilver of 'f 24 karaats goud r worden besteld. WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT (31) te Soest. van bovengenoemde Vereeniging zullen vanaf a.s. weder ZIJN OPENGESTELD. Ten gerieve der huurders Is het clubhuis thans telefonisch aangesloten. Om de hervormde Kerk De toestand rond de Hervormde Kerk was in den laatsten tijd niet bepaald schitterend. Gelukkig wordt daar thans verbetering aangebracht. Het hek, toegang gevende tot het oude kerkhof aan de zuidzijde van de kerk, wordt geheel vernieuwd, terwijl een urinoir, dat al zoo lang voor oud roest in een hoek stond, voor gebruik is geplaatst. Ook aan de voorzijde van de kerk bij de Torenstraat, wordt het inrij-hek verbreed. Wanneer nu mettertijd het steegje tusschen kerkterrein en pastorietuin - nu vogelterrein - en een rijwielbergplaats wordt aan gebracht achter den muur van het kerkhof aan de voorzijde bij den toren, is een goede en noodige verbetering aangebracht. Van Lennep's Sportpark Blijkens een in ons blad opgenomen advertentie worden de tennisbanen Zaterdag 29 Maart a.s. wederom opengesteld. Een groote verbetering mag het genoemd worden, dat het clubhuis thans ook telefonisch is aangesloten. Brand J.1. Maandag werd de Vrijwillige Brandweer ge alarmeerd, voor een uitslaanden brand in het boerderijtje van H. Kók, aan het Oude Grachtje. Omdat op dit gedeelte der gemeente blusschings- werk zeer moeilijk is, doordat daar ter plaatse geen aansluitingen op de waterleiding kunnen worden verricht, viel hier toch aan een behouden van het huis niet te denken. Wel kon de brandweer na eenig werken uit een nabij gelegen sloot nog water pompen. Het huis is geheel afgebrand, terwijl men de schuren nog wist te behouden. Huis en inboedel waren verzekerd. Vee-auto gekanteld Door het afloopen van het rechter-achterwiel is een vee-auto, komende van de richting Amersfoort, op den Amersfoortschen straatweg te Soesterberg tegen een boom gekanteld. Ongelukken van mensch noch dier zijn te betreuren. Het regelmatig verkeer ondervond eenige vertra ging. Groene Kruis Belangstellenden wordt medegedeeld, dat het ma gazijn van het Groene Kruis thans telefonisch is aangesloten onder no. 2281. Tevens kan worden mede gedeeld, dat in het magazijn thans een hoogte- zon is geplaatst en voor de leden ter beschikking staat. Schoorsteenbrand Maandagnacht te ongeveer 2 uur werd de brand weer voor de tweede maal binnen 24 uur opgeroe pen. Ditmaal betrof het een schoorsteenbrand in een perceel aan het Julianplein. Na ongeveer een uur werken en nadat eenige emmers roet uit den schoor steen waren verwijderd, kon de brandweer inruk ken. Vrijwillige Brandweer De Bilt-Bilthoven Voor de leden van den brandraad, de werkende leden der organisatie en genoodigden, hield Dins dagavond de heer G. P. v. Zutphen, commandant van de Vrijw. Brandweer te De Bilt, een lezing voor haar organisatie en arbeid. De samenkomst werd o.m. bijgewoond door het college van B. en W. en den gemeentesecretaris, de raadsleden Gasille, Doorman, Grootewal, Busch, v.d. Bremer, den commandant van Baarn e.a. Na deze inleiding, welke breed was opgezet, werd aan de hand van een 75-tal lantaarnplaatjes een rondwandeling gemaakt maakt door de garage en alles wat zich daarin bevindt aan materiaal, waar bij bij elk onderdeel werd stilgestaan en toegelicht. Vervolgens deelde spr. mede, dat de Vrijw. Brand weer te De Bilt is opgericht 1 September 1922 en 46 personen telt, een hoornblazer heeft voor de signa len, welke nergens aangetroffen worden en de beide vereenigingen De Bilt en Bilthoven met 18 stralen water het vuur kunnen bestrijden. De geheele organisatie en inrichting sloot als een bus, men zou zeggen daar ontbreekt niets meer aan, het is model in orde. Gewezen werd op de behandeling der onderdeelen, zoodat het geheel zeer leerzaam was. Aan het slot werden vragen gesteld en de samen komst plm. 11 uur gesloten. De Soester Trekvogel Daar de oude kampeertent zoo lek is al een mandje en het doel is om die voor een betere in te ruilen, gaf bovengenoemde organisatie een feestavond in „Eemland" welke druk bezocht was. De hopman Houtman riep allen het welkom toe en vroeg de noodige aandacht voor het beoogde doel. Daarop klonk uit volle borst de padvindersmarsch, waarop een paar schaduwbeelden volgden. Het Ameri- kaansche orgel, de Negerdans en de Sinaasappel schil deden het best, evenals het Herfstlied, waarbij Mej. Emmy Drost het zangnummer vervulde. Een paar padvinders verzorgden het muzikale gedeelte. In de pauze werden de padvinders op limonade getrakteerd. De bezoekers vergastten zich aan pannekoeken. Alles bijeen een leuke avond voor de jongelui. UIT DE ADVERTENTEËN: TE KOOP burgerhuisje met tuin, bev. voorkamer, woon-keuken-kamer; boven 2 slaapk., zolder, wa- terl. en electra. Gemeubeld te koop voor 3500,-. Te bevragen Rembrandtlaan 1, Soestdijk. BLOEMKOOLPLANTEN te koop. Emmalaan 2. DE FILM PIET PELLE draait van 15 tot en met 18 Maart in de Rijwielzaak van H. Grift, Krommeweg 28, Soestdijk. Agent Gazelle, Germaan en Amstel Rijwielen. Van 19 tot en met 22 Maart in den Rijwiel handel van A. Fugers, Kerkstraat 3, tel. 2241. Agent Gazelle en Burger E. N. R. Rijwielen. Sfeervol RIJST TAFELEN met zicht op exotische tuin met vogels, o.a. flamingo's. Tevens gezellige bar voor uw aperitief. Let op grote Boeddha op het dak! Amersfoort krijgt een regionale afdeling van provinciale Vogelwacht Utrecht. Op vrijdag 21 maart wordt in het restaurant Kobus a/d Poort (Utrechtse straat 49 in Amersfoort) een oprichtingsbijeenkomst gehouden. Hiertoe hebben leden van de Vogel wacht Utrecht uit de regio Amers foort en het bestuur van de vereni ging besloten. Tijdens de oprichtings bijeenkomst zal de heer Hans Tiele- man een dia-lezing houden over „de natuur in de vier seizoenen". Voorts zal de informatiestand van de Vogel wacht Utrecht aanwezig zijn. De Vogelwacht Utrecht is een pro vinciale vereniging, die zich onder andere bezighoudt met het bestuderen van vogels, het beschermen ervan en de educatie. De vereniging stelt zich als doel rij ke vogelgebieden te handhaven en het zo mogelijk verbeteren van de vogel stand. De vogelwacht tracht deze doelstelling te verwezenlijken door het organiseren van velerlei aktiviteiten. Zo wordt er jaarlijks voor beginnend vogelaars een cursus „Vogels herkennen" gehou den. Regelmatig vinden er leden- en kontaktbijeenkomsten plaats, zowel op provinciaal als op regionaal ni veau. Zowel bestuur als afdelingen houden maandelijks excursies naar rijke vo gelgebieden. Een zeer aanzienlijk aan tal leden van de vogelwacht houdt .zich bezig met vogeionderzoek.. Vele bossen, parken, graslanden en moe rasgebieden worden jaarlijks onder zocht op de aanwezigheid van broed- vogels. Deze tellingen zijn van grote maat schappelijke betekenis, zo ook de win tervogeltellingen. Tijdens strenge vorst in de wintermaanden coördineert de vereniging de voedering van vogels. De vogelwacht Utrecht steunt vogel- asiels en bemiddelt bij het vervoer van gewonde vogels. De vereniging kent werkende leden en donateurs. Allen ontvangen vier maal per jaar het geïllustreerde ver enigingsblad de Kruisbek en zes maal per jaar de Nieuwsbrief. De Vogelwacht Utrecht telt in de pro vincie zes regionale afdelingen, te we ten: De Bilt/Bilthoven, Driebergen/ Doorn, Nieuwegein e.o., Utrecht (stad). Vechtplassen en de afdeling Zeist/Bun- nik. In de Lopikerwaard is momen teel ook een afdeling in oprichting. De afdeling Amersfoort e.o. zal wor den geleid door een coördinatie groep die tevens de aktiviteiten ont plooit. Het werkgebied omvat globaal de plaatsen Hoogland, Amersfoort, Soest, Soesterberg en Leusden. De oprichtingsvergadering op 21 maart begint om 20.00 uur. Leden/do nateurs en belangstellenden zijn van harte welkom. Nadere informaties over de afdeling Amersfoort e.o. kunnen worden inge wonnen bij N. van Donkersgoed, Kap- peyne v.d. Coppellolaan 64a, Amers foort, telefoon 033-11498 (na 18.00 uur). Zo zaachies an roakt ons Soest haardstikke vol Oan aalle kaante komme d'r huuze bie. En t is nog nooit genogt. Voor- temee beginne ze ok weer op de neng te bouwe. Vrogger waas ut doaro alle- moal laand vaan de boere. Vaanaaf de Taalmoaloan tot an de Begroafploats liep je tusse de korevelde. En doar kojje ok maakkeluk een knol letje jaatte. Ik schaat daatter noeng wel kindere benne, die nog nooit zoö'n ding gegete hebbe. Ze smoakte ming aaltied best. 'k Hetter heul waat op. Doar hek welles laast vaan ehaad. ,,Daarmgaas" zee de meester op school, moar wullie haadde doar een aandere noam veur. Woar noeng de kaarmis aaltied is, komme ok aalweer huuze. Voortemee mojje veur de droaimoöle en de oliebolle heu- lemoal noar Overhees en daat ziet ik nog niet zo zitte. We hebbe aal een borrelbus; daan motter ok moar een groa- tis kaarmisbus komme. Licht kriege ze daan nog waat klaan- te veur 't loawoai. Aaster nieuwe stroate komme an de Aalbert Kuuploan daan hek nog wel een plaan veur de noame. Bietweg, Knollestroat of Mestpluus-loan, daat liekt me nog wel oardig veur die plek. Daat ben toch mooie aagroa- rische woorde en die kaajje ok maakkeluk onthouwe. Doar mot de Road moar us goed over praakkisere. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge: Hoffe en poadde heuwe noeng zaat. Hannes is een gehore Soesder, moar as ze ming de weg vroa- ge in Overhees, daan zaak baarste ak ut weet. Vrogger waas een stroat rechtuutmet huuze der laangst, moar noeng mojje rondjes rieje om je taan- te te vingde. HANNES VAN DE NENG. Ir. J. G. Nuijten, lid van de gemeenteraadsfractie van Progressief Soest is van mening dat de Soester overheid langzamerhand echt iets moet gaan doen aan het onaangeüjnd uitlaten van honden. „Het moet mij van het hart", zo schrijft hij in een brief aan het college, „dat het in Soest tot nu toe gevoerde beleid terzake verre van geloofwaardig is. Uitlaten lijkt synoniem met laisser faire", aldus de heer Nuijten. tegen overtreders van het aanlijnge- bod? Wat is de waarde van een Alge mene Verordening, als op de naleving ervan klaarblijkelijk zeer onvoldoende wordt toegezien? Is het Kollege bekend met de maatregelen die de gemeente Baarn zeer onlangs met betrekking tot bovengenoemde problematiek heeft getroffen? Zo ja, is het Kollege dan met mij van mening dat ook de gemeente Soest tot dergelijke maatregelen, en wel op korte termijn, zou moeten besluiten? De heer Nuijten heeft tenslotte nog een idee: paarde-faeces schijnen te worden gebruikt als mest bij de champignon teelt. Iets voor de hondebezitters, een nieuwe variëteit te gaan kweken?... Het raadslid heeft zelf geconstateerd dat met name in het park achter het dienstencentrum Honsbergen, het er honds toegaat. „Onlangs hield ik mij gedurende ongeveer een uur in en om het park Honsbergen op. In die tijd zijn zeker acht a tien honden onaangelijnd in het park uitgelaten, hetzij door hun baas of bazin, hetzij zonder enige begeleiding", aldus de heer Nuijten. Met eigen ogen heeft hij zo kunnen konstateren dat het park inderdaad als openbaar hondetoilet gebruikt wordt. „We schijnen te moeten leven met de slagzin: De een zijn hond, is de ander z'n stront". De heer Nuijten stelt vier vragen: Hoe en wanneer denkt het Kollege nu eens eindelijk konkreet te gaan optreden voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT Naam: Straat: Woonplaats: Tel verzoektmaal plaatsing Op woensdag ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten Ondertekening 1 2 3 4 5 5 regels f 8,00 6 6 regels f 10,00 7 regels f 12,00 8 regels 1 14,00 9 regels f 16,00 10 regels f 18,00 11 regels f 20,00 12 regels f 22,00 7 8 9 10 11 12 De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer: f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136,3760 VB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaart) DENK AAN DE ONDERTEKENING!

Soester Courant | 1980 | | pagina 15