„Wieksloterplas" nodig om 3000 dagjesmensen op te vangen Nieuwe burgemeester mm üüi sas m 3.10 8.95 0.98 8.98 2.98 Zo gezien... dkyi Beperkte begeleidingsmogelijkheden rond woonwagenproblematiek Recreatiebasisplan Eemland: Handzaam £L Sperciebonen Honsbergen Belegen kaas Honsbergen ANDIJVIE Honsbergen Stootlappen Honsbergen Suikerpinda's Honsbergen goede verzekering Rechtsbijstand verzekering Woensdag 12 maart 1980 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 58e jaargang no 29 SOESTER COURANT Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.40 Buiten Soest per half jaar f20.80 Verschijnt iedere woensdag In het recreatiebasisplan Eemland, opgesteld op verzoek van het Samenwer kingsorgaan „Eemland" door het adviesbureau Arnhem bv. [lid van de Heidemij-groepl, wordt met voorbijzien van het duidelijke standpunt van de Soester gemeenteraad, het recreatie-object „Wieksloterplas" opgevoerd als een van de nog aan te leggen ontspanningsterreinen. Het is gelegen tussen de Biltseweg en de Dorresteinweg, achter de hockeyvelden in de richting van de Wieksloterweg. Het gebied moet 300 dagjes mensen kunnen opvangen. Het tuincentrum „Vaarderhoogt" is er in opgenomen en verder waterpartijen, niet geschikt om in te zwemmen, en een grote speelkuil. Dit „pretpark" is volgens de planopstellers nodig omdat er ontlastende maatregelen genomen moeten worden in verband met de grote recreatiedruk op bos- en duingebieden. De ligging wordt uitstekend genoemd vanwege de ontsluitingsmogelijkheden en de nabijheid van de kernen Soest en Baarn. Vele jaren geleden, toen voor Soest nog gedacht werd aan 60.000 a 70.000 inwo ners, werd de „Wieksloterplas" voor het eerst opgevoerd voor „eigen" be hoefte. Nieuwe prognoses vielen anders uit en de behoefte van Soest voor dit recrea tiegebied verdween. De „plas" werd daarna gehandhaafd als recreatiege bied voor de inwoners van Amersfoort en dan met name voor de bewoners van het Soesterkwartier en omgeving. Het recreatiegebied werd, ondanks verzet van de gemeenteraad, toch opgenomen in het streekplan Utrecht- Oost. De provincie stelde zich echter op het standpunt dat de Wieksloterplas vooral diende voor ontlasting van de bossen van de Lage Vuursche. Er was niet direct haast bij en het huidige gebruik kon daarom nog wat gecontinueerd worden. De verwachting was echter dat in de streekplanperiode de urgentie om het gebied te ontwikkelen, steeds groter zou worden. Soest vond dat, met het oog op het be houden van de huidige functie de aan duiding „recreatiegebied" (in het streekplan) diende te vervallen. De provincie was het er niet mee eens en verklaarde het bezwaar ongegrond. Negatieve ontwikkeling De planopstellers zijn van mening dat door de stedelijke uitbreiding van Soest (Overhees en mogelijk straks ook de Boerenstreek) het bosgebied van het landgoed Pijnenburg onder grotere recreatiedruk komt te liggen. Daar komt dan bij dat er negatieve ontwikkelingen zijn in het plangebied en wat Soest betreft zijn dat het militair gebruik van de Vlasakkers, de Stompert en de Leusder Heide, en ook de nieuwbouw in het Soesterveen. Ook de rivier de Eem is, volgens de planop stellers, in negatieve zin behandeld door de bochtafsnijdingen en het aan brengen van beschoeiingen. Becijferd is dat er een tekort is aan recreatieplaatsen; in Utrecht-Oost ten behoeve van 25.000 landrecreanten en 15.000 oeverrecreanten. Eemland heeft ruimte tekort voor 13.500 landrecrean ten en 4.500 oeverrecreanten. De Wieksloterplas zou een capaciteit moeten krijgen van 3000 personen en het nabijgelegen recreatie-object Lage Vuursche 1500 personen, in beide ge vallen dagjesmensen. Geen alternatief Omdat de planopstellers op de hoogte waren van de Soester bezwaren is ook naar alternatieve mogelijkheden ge keken. Serieus is daarbij gedacht aan de omgeving van de Christoffelhoeve, in het gebied ten zuid-westen van de Wieksloterweg. Maar omdat óók daar zeer waarde volle ecologische gradiëntsituaties aanwezig zijn, de actuele en potentiële ecologische waarden zeer groot zijn, is men van dit alternatief afgestapt. Nu Soest minder groot wordt, dan men aanvankelijk dacht, is er een gebied van ongeveer 100 hectare, tussen de Dorresteinweg en de Biltseweg, open. Daarvan is ongeveer de helft open weiland, dat in aanmerking komt voor de inrichting van een recreatieobject. „Deze plaatskeuze", aldus de opstel lers, „kan beschouwd worden als re sultaat van een defensief afwegings proces, of om het populair te zeggen: als de minst kwalijke ligging met het Indeling recreatie oord „Wieksloterplas" oog op de ecologische en stedebouw- kundige randvoorwaardën". Men is van oordeel dat het gebied voor recreatie doeleinden uitstekend gele gen is (in de nabijheid van de kern Soest en wat verder van de kern Baarn) en dat de ontsluitingsmogelijk heden prima zijn. En wat de technische kant van de zaak betreft zeggen de planopstellers: De terreingesteldheid is gekenmerkt door zeer hoge grondwaterstanden (soms op maaiveldhoogte). Het gebied is dus potentieel zeer geschikt voor het aanbrengen van waterpartijen. De wa terkwaliteit is door het hoge ijzerge halte waarschijnlijk niet geschikt als zwemwater. De te ontgraven water partijen kunnen echter structureel en visueel'voor het recreatieobject zeer bepalend zijn. De vormgeving van het „water" is enigszins aangepast aan het sloten- en kavelpatroon. Zo kan het gebied in tegenstelling tot de roman tische parkopzet van Landgoed Pijnen burg een karakter krijgen, dat meer aansluit bij het cultuurhistorisch gege ven van het Soesterveen. In het laagste terreingedeelte in de westelijke helft is deze waterpartij van zo'n 5 ha. geprojecteerd. Naar de kant van de Wieksloterweg toe bevindt zich een moerassige zóne met ondiep water en een zeer rafelige oeverlijn. De oevers en eilanden zijn gedeeltelijk bebost. De oeverlijn volgt globaal de oude kavelgrenzen, ook in het tegen overliggende gedeelte. Het middengebied is relatief open met enkele groepen bomen langs de oevers van de plas. Het gebied wordt naar het oosten afgerond door een te graven, in de breedte wisselende sloot en be planting. Dit dient ter afscherming van de toekomstige bedrijven aan de Ko ningsweg. De door de gemeente Soest in het ontwikkelingsplan '77 gedachte over gangszone" (tussen wijken en bosge bied) kan zich voortzetten in het ge plande recreatiegebied. De Wieksloterplas gaat wel dienst doen voor de hengelsport-liefhebbers. In Utrecht-Oost is ruim voldoende vis- capaciteit aanwezig, echter met uit zondering van Soest. Men heeft bere kend dat er een tekort is van 1600 visplaatsen. Een oplossing voor de motorcrossers is nog niet gevonden. Gebruik maken van de Stompert, het terrein waar de politieschool rijdt, wordt nog bekeken. Men vreest voorshands een te ver gaande beschadiging van de begroei ing. Kosten Voor de realisering van de Wieksloter plas zal 7.262.000 gulden beschikbaar moeten komen: daarvan is 3 miljoen nodig voor verwervingskosten. Totaal zou het gaan om 60 hectare en dat zou neerkomen op 71.000 gulden realise- ringskosten per hectare. In het geheel van de aan te leggen recreatie-objecten, krijgt de Wiek sloterplas de hoogste prioriteit. Ook het zogenaamde „Lage Vuursche Blok" krijgt deze prioriteit, maar om dat het het minste kost (0,6 min. gulden) kan het waarschijnlijk het snelst gerealiseerd worden. Hoorzitting Op dinsdag 18 en woensdag 19 maart worden hoorzittingen voor dit plan gehouden; op 18 maart in de Raadhuis kelder te Amersfoort en op 19 maart in de zaal van de Soester brandweerka zerne. Beide avonden wordt daarmee om 20.00 uur begonnen. Met ingang van 1 april a.s. is tot burgemeester van de gemeente Soest benoemd mr. P. Scholten. De heer Scholten is 41 jaar, lid van de VVD en thans burgemeester van Delfzijl. onLwikws.Jings Qvt^rhöes 4^. Faoe De in verband met de vestiging van een woonwagencentrum aan de Konin- ginnelaan in het leven geroepen werkgroep is van mening dat de mogelijkhe den tot begeleiding, van zowel de toekomstige bewoners als van de omwo nenden, momenteel beperkt zijn. „Integratie", zo staat er in het discussiestuk dat donderdagavond in een geza menlijke vergadering van de commissies maatschappelijke dienstverlening en voorlichting ter sprake komt, „integratie opgevat als een proces van wederzijd se aanpassing en begrip, is iets wat zich niet laat dwingen. Er kunnen slechts voorwaarden geschapen worden die een dergelijk proces mogetijk maken". De door de Wet voorgestane „integra tie" kan aangeduid worden als een proces van wederzijdse aanpassing, waarbij een positieve acceptatie een essentiële voorwaarde is. En van ac ceptatie is in Nederland nauwelijks sprake, gezien het feit dat de huidige centra grotendeels, zowel geografisch als sociaal ver buiten de samenleving zijn gevestigd. Dat versterkte de toch al negatieve gevoelens en had ook tot gevolg dat de woonwagenbewoner zich vijandig tegenover de rest van de samenleving ging opstellen. Het onbegrip werd ook in de hand ge werkt door de zogenaamde „positieve discriminatie". Daarmee wordt be doeld de soepele toepassing van de bij standswet", de niet bezorgde belasting biljetten en het gratis gebruik van schaarse enrgiebronnen. In Soest was de situatie al niet anders en dat kwam duidelijk tot uiting tij- dens de vorig jaar gehouden informa tie-avond in het r.k.-centrum aan het Nieuwerhoekplein. Er heerste daar een ronduit agressieve sfeer en juist deze avond droeg totaal niet bij tot meer begrip voor de situatie waarin de woonwagenbewoners in het grote kamp in Amersfoort verkeren. „De werkgroep", zo staat in het dis- kussiestuk, „had gehoopt dat door het verstrekken van nadere gegevens en historische achtergronden de sterke negatieve gevoelens van de om wonenden enigszins afgezwakt zouden kunnen worden". Dat deze opzet in het geheel niet slaag de werd duidelijk toen ruim 400 be zwaarschriften tegen het bestem mingsplan werden ingediend. Ook de woonwagenbewoners reageer den en wel met een demonstratietocht door de wijken 't Hart en Soestdijk. Gezien de huidige verhoudingen zijn de mogelijkheden van begeleiding, zo wel van de omwonenden als van de toe komstige bewoners van het centrum, beperkt. „Bedacht moet worden", zo stelt de werkgroep, „dat elke aktiviteit het gevaar in zich heeft van verdere ver slechtering"Men komt daarom met een minimaal plannetje dat bestaat uit het organiseren van een foto-tentoon stelling in het clubhuis De Vangrail op zaterdag 12 april; het eventueel beleggen, als daar belangstelling voor blijkt te zijn tijdens de tentoonstel ling, van een bijeenkomst van om wonenden met woonwagenbewoners en t.z.t. de opvang van de eerste be woners van het centrum en het weg wijs maken in de Soester samenle ving. Wat de tentoonstelling betreft: deze geeft een duidelijk beeld van de ont wikkelingen in de woonwagenwereld tot en met de decentralisatie van de grote centra. „Wij zijn van mening", zo wordt op gemerkt in het discussiestuk, „dat mócht dit summiere begeleidingsplan niet slagen, het „vreedzaam" samen leven van de groepen sterk afhankelijk zal zijn van de gebeurtenissen van het eerste uur. Over blijft dan de hoop AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. ƒ20,75 Brandinboedelverzekering v.a. f 1,75 Aansprakelijkheidsverz. v.a. f 3,95 Rechtsbijstandverzekering v.a./ 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a./61,60 Kinderen v.a. 30,80 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. 24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. AUTO- VAKANTIEREIZEN 1980 Haal bij ons de VRIJ UIT..i auto-vakantiegids. ANWB kwaliteitscontrole. J. G. van ROUWEND AAL NBk4 Burg. Grothestr. 11a Soest - Tel. 02155-164 67 DEZE WEEK DIEPVRIES KILO ALLEEN DONDERDAG JONG KILO, nu 7 Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG GOUDGELE KILO Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG KILO, van 12.98 voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG 500 GRAM van 3:70 voor ZJe onze advertentie GERARDPAUL Een hand, is meer dan het on dereind van je arm. Je kunt er mee wurgen en schieten, maar ook strelen of troosten: fascinerende li chaamsdelen die de uitvoerders zijn van de scheppende mens die de beelden eerst zelf be dacht. Rien Poortvliet''s ,,Hij was één van ons..." staat boordevol handen. „Dat kloptzei hij toen ik hem er naar vroeg, „het is een soort tweede expressie die ik te hulp heb geroepen. Bovendien praat het Joodse volk (en dat heb ik in dat boek tenslotte getekend) met zijn hele lichaam en vooral met z"n handen. Dan praat je duidelij ker dan wanneer je ze in je zak houdt. Handen versterken je zeggingskracht. Moet je eens kijken hoe schaamteloos mensen bijvoorbeeld kunnen wijzen. Met je handen kun je aanmatigend, brutaal, maar ook bescheiden zijn. En dan al die verschillende soorten kla vieren. Of je nou iemand hebt die de hele dag met van die grote molenscheppen ijzeren dingen loopt te sjouwen of je kijkt naar die van een violist". Als die vijf afzonderlijke mini- ledematen, die we vingers noe men, samenwerken zijn ze tot zeer veel goeds in staat. Zeker wanneer dat hand in hand gebeurt. Wie niet de mogelijkheden heeft om iets groots aan te pak ken kan het voorlopig ook met wat vingeroefeningen doen. Een wereld zonder handen is nauwelijks in te denken. Om maar dicht bij huis te be ginnen: dit cursiefje zou nooit geschreven zijn, nog afgezien van het feit dat het vasthouden van de Soester Courant met je polsen me ook al niet erg han dig lijkt. dat een aantal te nemen en genomen maatregelen en voorzieningen een po sitieve invloed zullen hebben op de vijandige gevoelens, waardoor er op langere termijn sprake kan zijn van een zekere integratie". Tot die maatregelen behoren: woon wagenbewoners dezelfde rechten en plichten geven als de overige inwo ners van Soest; (in dit verband wordt het belangrijk genoemd dat ook de bijstandsverstrekking aan de woonwa genbewoners gedecentraliseerd wordt); voorwaarden scheppen om de woonwagenbewoners deel te laten nemen aan het maatschappelijk gebeu ren; het nakomen van het gemeente bestuur van gedane beloftes optreden o.a. bij aanwezigheid van schroot óp het centrum); het aanbieden van mo gelijkheden tot scholing en vorming van jong volwassenen van het cen trum èn het werken aan een werkge legenheidsplan voor de woonwagen bewoners. De gezamenlijke vergadering van de beide commissies wordt in het gebouw van gemeentewerken gehouden en begint morgenavond, donderdag 13 maart, om 19.30 uur. Uw auto is een waard! Informeer eens bij ons. noodzaak! Demmers en de Wolft b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451

Soester Courant | 1980 | | pagina 1