De grote schoonmaak in uw boekenkast I Richtlijnen voor het juiste gebruik van de Nederlandse vlag ►ER ETS. Filmagenda Amersfoort M. LOS Winterwandel- tochten een sukses Paard uit winkelen Agenda Soester Gemeenschap Klaverjassen bij SEC Lederen jasje gestolen Vóórdat u uw keukenkeus maakt 0er0 Het vogeltje op de Palmpaas Uw succes is onze reclame!!! Voor alle RIJBEWIJZEN Autorij- en Verkeersschool 24 De wandelsportvereniging Olympia han terugzien op een zeer geslaagde 18e Winterserie in het seizoen 1979/go De door haar onder auspiciën van de Sticht Gooise Wandelsport Bond [SGWB] georganiseerde vier winter- wandelingen trok een rekord aantal deelnemers van 767 tegen vorig seizoen slechts 192. Verdeeld over de vier zaterdagen wa ren de aantallen op 1/12-1979 - 206 od 12/1 - 252. op 2/2 -137 (ondanks de hele dag regen) en afgelopen zaterdag 8 maart 1980 tenslotte 172 deelnemers De wandelaars kwamen uit diverse plaatsen in het land zoals Nijmegen Woerden. Aalsmeer. Nieuwendijk eri Culemborg maar ook uit omliggende gemeenten o.a. Nijkerk. Bilthoven Eemnes en Zeist. Zij konden een keuze maken uit drie afstanden, de vijf, tien en vijftien kilometer. De vier verschillende route's voerden de enthousiaste deel- nemenden door de fraaie Soester na tuurgebieden De Korte en Lange Dui nen, De Paltz en het landgoed Pijnen burg en Hees. Zaterdag 15 maart neemt Olympia deel aan de Rekreatie-openingstocht in Zeist. Vertrek per fiets vanaf de Toren straat om 10.00 uur precies. In de nacht van zondag op maandag, tegen éèn uur, werd op de Van Weede- straat een loslopende paard aangetrof fen. De politie bracht het winkelde dier naar een weiland aan de Korte Brink- weg en ging daarna op zoek naar de eigenaar. 13 maart: Filmhuis Artishock met de film „Sus- picion", regie: Alfred Hitchcock tijd 99 min. en in zwart/w.;, in het Artishock- gebouw, Steenhoffstraat 46, aanvang: 20.30 uur te Soest. 14 maart: Een wandeling met de Ned. Vereniging van huisvrouwen door en om de Lange Duinen in Soest. Lengte ongeveer 4 km. en de wandeling duurt circa 5 kwartier. Vertrekpunt de parkeerplaats aan de Foekenlaan. Inlichtingen tel. 02155- 17418. 15 maart: Ned. Scrabble Kampioenschappen te Soest voor de 8e maal, gehouden in het Dorpshuis ,,De Borg", Willaërtstraat te Soest. De eerste ronde zal zijn om 10.00 uur en prijsuitreiking rond 16.30 uur. Inschrijvingen bij de volgende adressen: M. Jongma, Heideweg 24, 3768 BB Soest en J. Bos, Heidoornweg 25, 3768 CM Soest. 16 maart: Muziek in Artishock, klassiek concert met het gitaar-trio .Arcadia" uit 's-Gravenhage. Een lichtvoetig .sna renspelconcert met op het programma korte werken van: J. Dowland, L. de Call, J. S. Bach, E, Werdin, T. Susato, H. Villa-Lobos, M. Giuliani, J. Albeniz etc. Aanvang: 15.00 uur. In het Arti- shockgebouw, Steenhoffstraat 46 te Soest. Soester Courant van woensdag 12 maart 1980 25 ?(H;,r,1,^nÜafiaVOntl-17 maar» aanvang ;t ";7 savende klaverjas* pre,Is M SeiZOen nahouden. Om vooï de e .UUr WOr<Ien de darten tochtelfiko S geschud. Harts- overise klaverjassers en alle menen k?arters di'- het goed met SEC menen, zijn welkom. 4êlïrHblism?ani1 februari bleek B. met h£t .8Ste kaarter of de mart met het meeste geluk. Hij verzamelde van f .e7' Een goede tweede "as J. van Luytelaar met 5329 punten. Met Hornsveld met 5174 ptn. en mevrouw Huisman met 5169 ptn. De ranglijst na zes speelavonden wordt aangevoerd door L. van Hornsveld met 30397 punten; op de tweede plaats staat E. van Klooster met 30209 punten en op de derde plaats de heer Carta met 29422 punten. De winnaar van februari staat op de zevende plaats met 28356 pnt. en J. van Luytelaar, de nummer twee, komt bij de eerste twintig niet voor. Deze stand is overigens niet bepalend üPn HordHUHI.CH. mei uv-I .uv.u aan Plaats werd het grote peloten voor de eindstand. Ieder die zes maal gevoerd door de heer Van Soelen. komt kaarten kan de hoofdprijs win- inÜLVerzaTmelde 5180 Na hem nen, want van de acht avonden worden amen Lopez met 5177 ptn.L. van de zes beste resultaten geteld. Nu u toch binnenkort bij de grote voorjaarsschoonmaak de boekënkast een flinke beurt gaat geven, kijk dan gelijk eens hoe uw boeken er bij staan. Als boeken uit hun band vallen of anderszins beschadigd zijn, is dat niet alleen een slordig gezicht, het vermindert ook de waarde van het boek. Dat is echt niet nodig, vinden de particuliere boekbinders, want kapotte boeken kunnen meestal weer in prachtige staat teruggebracht worden. De handboekbinders houden dit jaar weer een actie om de mensen ervan te doordringen, dat mooie boeken een waardevol bezit zijn, dat je niet moet laten verslonzen. Voor de actie is een fraaie vierkleuren-affiche ontworpen onder de slogan „Uw Boekbinder Staat Voor Niets" en om dat te bewijzen heeft men een twintigtal smakelijke pannekoeken in een lederen band ge bonden en met gouden opdruk voorzien van „Oetker's Verzamelde Werken". Dit affiche, waarop tevens staat ver meld waar in de omgeving zo'n hand boekbinder te vinden is, komt te han gen bij boekwinkels, bibliotheken, uni versiteiten, leeszalen etc. Overigens, ergert u zich ook dagelijks zó aan die stapel stripbladen in de kinderkamer, aan die losse breipatro- nen en recepten of aan die weten schappelijke tijdschriften of sportbla den, die allemaal beslist niet wèg mogen? Ook daarmee weet de particu liere binder raad: hij maakt er een keurig boek van, eventueel met de titel in goud er op, als u hem dat vraagt. /Wie in z'n omgeving-zo'n particuliere binder zoekt kan zich bovendien wen den tot de Organisatie van Fabrikan ten van Grafische Eindprodukten FGE, Postbus 6178, 1005 ED Amster dam. Als het voor een verjaarsca deautje is, waarschuwt de FGE, dan moet u vooral niet tot het laatste moment wachten, want handwerk vergt nu eenmaal tijd. Uit de garderobe van een bar aan de Van Weedestraat werd het lederen jasje van de Amersfoorter I. R. (21) gestolen. Met het jasje verdween de portefeuille met daarin een rijbewijs, een paspoort, een oproepkaart voor het chauffeursdiploma en een bedrag van circa 250 gulden. Grand 1: Tel. 033-14632. Een uitdagende komedie voor volwas senen. ,,10", met Bo Derek, Dudley Moore en Julie Andrews. 16 jr. dagelijks: 13.45-19.00-21.45 uur. zondag: 13.45-16.15-19.00-21.45 uur. Grand 2: De film van Volker Schlön- dorff „DIE BLECHTROMMEL". 16 jr. dagelijks: 13.30-20.30 uur. Grand 3: De nieuwe keiharde en ro mantische film van Paul Verhoeven „SPETTERS", met de nieuwste mu ziek van Kayak. 16 jr. dagelijks: 13.30-18.30-21.15 uur. 13.00-15.45-18.30-21.15 uur. Grand 4: Terence Hill en Bud Spencer „VIER VUISTEN OP SAFARI". A.l. dagelijks: 13.45-18.45-21.30 uur. zondag: 13.45-16.15-18.45-21.30 uur. Grand 5: Woody Allen's „MANHAT TAN". A.l. dagelijks: 13.45-18.45-21.30 uur. zondag: 13.45-16.15-18.45-21.30 uur. Cinema 1: Tel. 033-18900. Een grandioze film opnieuw in Amers foort! Jack Nicholson in „ONE FLEW OVER THE CUCKOO'S NEST. 16 jr. dagelijks: 13.30-18.30-21.30 uur. Cinema 2: De zenuwen gieren u door de keel, u bent gewaarschuwd! „THE AMITYVILLE HORROR". 16 jr. dagelijks: 13.30-18.30-21.15 uur. zondag: 13.30-16.15-18.45-21.45 uur. Euro: Tel. 033-33655. De film van het jaar (9 oskar nomi naties) „KRAMER VERSUS KRA MER, met Dustin Hoffman en Meryl Streep. 16 jr. dagelijks: 13.45-18.45-21.15 uur. zondag: 13.45-16.15-18.45-21.15 uur. zat. en wo.18.45-21.15 uur. EURO KINDERVOORSTELLINGEN: Euro: KUIFJE EN HET GEHEIM VAN HET GULDEN VLIES". A.l. zaterdag- en woensdagmiddag: 13.45 uur. Duo 1: Tel. 033-16572. Hoe een befaamde pornostar een heel hotel op de knieën kreeg. „DE ZACHTE MEISJES VAN DE HARDE SEX". 18 jr. dagelijks: 14.15-19.15-21.30 uur. zondag: 14.15-16.30-19.15-21.30 uur. Duo 2: De politie in paniek „RACE NAAR DE SCHROOTHOOP". 12 jr. dagelijks: 14.00-19.00-21.15 uur. zondag: 14.00-16.15-19.00-21.15 uur. DUO N ACHTVOORSTELLINGEN Duo 1: Een harde pornokomedie „RITA... VOOR ALLES IN". 18 jr: vrijdag- en zaterdagavond: 24.00 uur. Duo 2: Een monsterlijk moordwerk tuig „DE VLIEGENDE GUILLOTI NE". 16 jr. vrijdag- en zaterdagavond: 23.45 uur. Vanaf 27 maart: De nieuwe Nederland se lachfilm „LAAT DE DOKTER MAAR SCHUIVEN". i/jrTEH Kom k leuvirf Teuke* 1 de Keukenbeurs I ^^^öudenberg I Voorstr 39-41 Tel 03498-2824" Maandags gesloten „Wat is nou eigenlijk Palm zondag en waarom maken we dan een palmpaas? Juf gaat ons helpen, maar we moeten wel zelf spullen meebrengen". Met die vragen en opmerkin gen kwam Bastiaan opgewon den uit school. Geen vjonder, het was ook de eerste keer dat hij het meemaakte. „Weet je dat ik vroeger ook nog met een palmpaas heb gelopen'? lachte moeder, „en heel, heel vroeger - heb ik me laten ver tellen, hoor - zat er een levende vogel op, een haan, een duif of een eend. Nu zijn de brood vogeltjes er voor in de plaats gekomen. Gelukkig maar". „Ja, stel je voor", proestte Bas, dat zo'n vogel op je hoofd poept". „Jesses", riep moeder, „ik moet er niet aan denken. Maar alle gekheid op een stok je - op een palmpaasstokje, als je ivilt - zo'n palmpaas is eigen lijk een meiboom in miniatuur. Vroeger danste men om een versierde meiboom, omdat men zo blij was dat het weer lente werd. Dan komt er weer jong leven, lammetjes, kuiken tjes. Alle planten en bloemen lopen weer uit. Een palmpaas is dus een kleine meiboom, met een krans van groen, stevig vastgemaakt, of horizontaal of vertikaal aan de stok. Bovenop een vogeltje van brood, dat meestal een zwaantje wordt genoemd. We zullen eieren uit blazen en beschilderen", stelde moeder voor, „en ik heb nog slingers en linten. En je mag wat suikergoed kopen en we kunnen er ook mandarijnen in hangen". Nou, Bas vond het al lemaal prachtig. Alleen, die le vende vogel, dat idee liet hem nog niet los. Dat was pas echt. En dan had hij iets heel anders dan de andere kinderen. Was die meiboom dan een palm?", vroeg hij. „Nee, dat heeft meer te maken met Palmzondag. Dat is van kerkelijke oorsprong. De men sen hielden op de Palmzondag - en het gebeurt nog wel - pro cessies om de intocht van Je zus in Jeruzalem te herdenken. En ook in de. palmprocessies, optochten, was de ezel ook een echte ezel. Later maakte men een houten beeld dat meege dragen werd. En eeuwen gele den, honderden jaren dus, was het ook zo dat kinderen zo'n palmoptocht nadeden. Zij gin gen in optocht met een ezeltje langs de huizen, zongen liedjes en haalden op die manier eie ren op. Nog heel lang is het in ons land het gebruik geweest dat kinderen hun palmpaas in de kerk lieten zegenen. Maar dat gebeurt hier niet. O ja, heel vroeger waren palmpasen op de markt kant en klaar te koop". „Het is leuker om er zelf eens een te maken", vond Bas. „Dat vind ik ook", zei moeder. „En wacht niet te lang met het ko pen van het broodzwaantje, want anders zijn die uitver kocht". „Een levende ezel", dacht Bas, „een levend vogeltje. Nou ja, een kip is natuurlijk te gek. Maar m'n parkietje? Ik kan moeilijk de pootjes vastbin den", dacht hij. „Maar als ik nu eens een klein kooitje had, of een vrij open gevlochten mandje, waar hij niet uit kan..." „Kom, eet nu eerst, want het is bijna tijd om weer naar school te gaan", merkte moeder op. Even later ging Bas naar school. Hoantien op 'n stok kien, mit zien roodbont rok- kien. Hoantien mit zien linker poot, vanoavond is mien hoan tien dood. Dat hoeft nou ook weer niet, dacht Bas. En ineens wist hij het. Zijn moeder heeft van die rieten mandjes om de bloem potten. En een is er vrij open, daar kan je goed doorheen kij ken. Hij zou vanavond probe ren of zijn parkiet er door kon. En als het niet zo was, nou dan maakte hij er een bodem in en dan kon hij alles op de stok vastmaken en dan had hij een echte vogel op zijn palmpaas. Maar het zou allemaal een beetje anders gaan. De parkiet vloog wel meer los door de ka mer, maar die keer dat Bas het mandje wilde beproeven, stond het raam open en de vo gel verkoos de vrijheid. Wat een verdriet, stayidjes, verwij ten. Voor Bas was de pret van de palmpaas eraf. Hij had toch nog maar een broodvogeltje gekocht, maar hij had niet echt met plezier de palmpaas ver siert1/ En toen het zover was, had hij net zo lief niet meegedaan. He lemaal omdat hij tegen een paar vriendjes had opgeschept dat hij een levende vogel zou hebben. Ze hadden hem uit gelachen. Toen hij dan eindelijk met zijn palmpaas de deur uit wou gaan, stond hij stokstijf stil. Wat zat daar in de venster bank? Het was zijn parkiet.' Hij was terug! Hij was hele maal hees van opwinding. „Va der, vader, mam, de parkiet! Hij is terug!" Heel omzichtig benaderde vader het vogeltje, terwijl moeder en Bas gespan nen toekeken. Het lukte. Wat was Bas blij. Dan maar geen echte vogel op zijn palmpaas, maar een zwaantje met maar één oog. Het gaf allemaal niet meer, want zijn vogeltje was terug! A.N.W.B. ERKEND VAN LENNEPLAAN 47 F.N.O.P VAMOR TELEFOON 16621 In verband met de komende feestdagen rondom ons Koninklijk Huis heeft Shipmate Vlag J. Thurmer b.v. de reeds in 1955 door hen uitgegeven „Richtlijnen voor het juiste gebruik van de Ne derlandse vlag" opnieuw uitgegeven. Meer dan 49 jaar hebben zij een wereldnaam opgebouwd met de „Gloriedoek-Shipmate" vlaggen. Naast leveranties aan prak tisch de gehele Nederlandse overheid, zoals de Koninklijke Ma rine, Koninklijke Luchtmacht, Koninklijke Landmacht, Rijks waterstaat, Staatsbosbeheer en vele gemeentelijke instellingen exporteren zij vlaggen naar ca. 85 landen in de wereld. Het gebruik van de Nederlandse vlag De Nederlandse vlag is het ho ge symbool van eenheid en on afhankelijkheid van het Ko ninkrijk der Nederlanden. Overal, waar de Nederlandse vlag op Nederlands grondge bied wordt ontplooid, moet zij de ereplaats hebben. De kleuren van de Nederlandse vlag zijn: vermiljoenrood - hel der wit - kobaltblauw. De afmetingen van de Neder landse vlag dienen zich te ver houden als 2:3. Het gebruik De lengte van de vlaggestok moet zodanig zijn dat de vlag ook als zij halfstok is gehesen de grond niet kan raken en het verkeer niet hindert. Op de vlag mag, behoudens uitdruk kelijke toestemming van H.M. de Koningin, geen enkele ver siering of andere toevoeging worden aangebracht. Elke ontplooide vlag moet bij zonsondergang worden binnen gehaald. Geen Nederlandse of buiten landse vlag mag tussen zons ondergang en zonsopgang ge hesen blijven of worden, tenzij volledig verlicht. Een vlag die versleten is, scheuren vertoont, in hevige mate is verkleurd, of zodanig vuil geworden is, dat behoor lijk reinigen niet meer moge lijk is, mag nimmer worden uitgehangen noch voor andere doeleinden worden gebruikt, maar moet op onopvallende wijze worden verbrand. Indien de vlag met andere vlaggen op een podium wordt geplaatst, dient indien er meer dan twee vlaggen zijn, de Ne derlandse vlag in het midden te worden geplaatst. De eerste buitenlandse vlag aan de lin kerzijde van de Nederlandse vlag gezien vanuit de publiek- zijde, of vanaf de openbare weg enz. De tweede buitenlandse vlag aan de rechterkant van de Nederlandse vlag, de derde weer links enz. De buitenlandse vlaggen wor den geplaatst in Franse alfa betische volgorde van de na men der landen. Als er slechts twee vlaggen aanwezig zijn, dient de buitenlandse vlag links van de Nederlandse vlag te worden geplaatst. Ingeval een aantal Nederland se vlaggen dwars over de straat worden gespannen, dan moeten deze vlaggen zodanig hangen, dat bij alle het rood aan dezelfde kant hangt. Bo vendien moeten zij op zodanige hoogte hangen, dat het verkeer er niet door wordt gehinderd. Het bezigen van de vlag voor louter versiering moet worden beschouwd als een ernstig ge brek aan eerbied voor ons hoogste nationale symbool. Voor versiering zoals drape rieën, mag daarentegen wel vlaggedoek worden gebruikt. Gevlagd wordt zonder wimpel Op alle nationale feest- en her denkingsdagen (b.v. 5 mei). Bij bezoek van vreemde Staats hoofden. Bij andere gelegenheden, zoals eeuwfeesten enz. waarbij van gemeentewege gevraagd wordt de vlag uit te hangen. Gevlagd wordt met oranje wimpel Op verjaardagen van alle leden van het Koninklijk Huis en in geval de verjaardag op een zondag valt en bovendien op de daaropvolgende maandag. Bij feestelijke gelegenheden, waarbij de tweeëenheid Neder lands-Oranje tot uitdrukking wordt gebracht. Bij bezoeken van H.M. de Ko ningin of andere leden van het Koninklijk Huis, waarbij van gemeentewege tot vlaggen wordt verzocht. Te 's-Gravenhage bij de ope ning van de Staten-Generaal op de derde dinsdag in september. Op 15 december ter Herden king van het Statuut van het Koninkrijk. Op deze dag wordt gevlagd met oranje wimpel om de tweeëenheid van het Ko ninkrijk en het Oranjehuis tot uitdrukking te brengen. Halfstok vlaggen Ten teken van rouw wordt de vlag, zonder oranje wimpel, halfstok gehesen. Het halfstokhijsen van een vlag behoort op de volgende wijze te geschieden Eerst wordt de vlag vol gehe sen, daarna wordt zij lang zaam en statig neergehaald totdat het midden van de broe king op de helft van de nor male hoogte is%ekomen, ver volgens wordt de vlaggelijn vastgemaakt. Bij het neerhalen van een half stok gehesen vlag woi/dt de vlag eerst langzaam en statig volgehesen en daarna op de zelfde wijze neergehaald. Bij halfstok vlaggen moet de vlag vrij kunnen uitwaaien, al leen wanneer de vlag het ver keer hindert mag de vlag licht worden opgebonden. De vlag wordt halfstok gehesen Bij het overlijden van een lid van het Koninklijk Huis. Bij gelegenheid van een natio nale herdenkingsdag overeen komstig door of vanwege de Regering vast te stellen re gels, zoals b.v. is bepaald ten aanzien van de 4e mei waarop dient te worden gevlagd van 18.00 uur tot 20.05 uur. Welke vlag aan welke mast? Er is een verband tussen de grootte van een vlag en de hoogte van een mast. Bij de hierna volgende richt lijnen gaan we ervan uit dat de mast een vrijstaande posi tie heeft, bijvoorbeeld in een gazon. Afm. Lengte stok in metersvlag in cm. 2 100 x 150 3 120 x180 Lengte mast in meters: 4 120 x180 5 150 x 225 6 150 x 225 7 200 x 300 8 225 x 350 9 300 x 450 10 300 x 450 11 300 x 450 12 300 x 450 De hierbovengenoemde richt lijn geldt weer niet voor plaat sing van masten op daken, of voor masten aan gevels.

Soester Courant | 1980 | | pagina 25