„Instuif" neemt afscheid van penningmeester v.d. Eijnden Voorjaar bij Auto Vandermeer Stichting Jeugdzorg organiseert „Spel zonder grenzen op de Eng vAARöeRhooqt's tuintips VOOR öoe-het-zelveRS Adama-kleding in Honsbergen VVV nieuws Kinderspelen op 5 mei: De Spiekersjop Renault-show met een week verlengd ll! Maart is lente (deel II) 9 Soester Courant van woensdag 12 maart 1980 9 In de nacht van za. op zo. 23 maart zal in Amsterdam weer de traditionele Stille Omgang plaats vinden. Tussen 22.30 en 3.00 uur worden in diverse R.K. Kerken in de binnenstad missen opgedragen, waarna de „bedevaart gangers" individueel „ter omgang" gaan. De Lutherse Kerk op het Spui zal de gehele nacht geopend zijn voor deelnemers die een kop koffie of een broodje willen gebruiken. Van 15 maart t/m 18 mei worden in het Prentenkabinet van het Rijksmu seum 150 litho's getoond van de be roemde Franse Kunstenaar Henri de Toulouse-Lautrec. Onder de tentoon gestelde werken zullen zich o.a. de ver maarde affiches bevinden die hij maakte voor o.a. de Moulin Rouge en artiesten als Artistide Bruant en Jean- ne Avril. De Christ. Oratorium Ver. Baarn geeft op wo. 19 maart een uitvoering van de Johannes Passion in de Nicolaaskerk aan de Kerkstraat in Baarn. Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs 9,50; Pas 65/CJP 6,50. De Geref. Oratoriumver. Magdiël te Amersfoort geeft op vr. 21 maart een uitvoering van de Johannes Passion van J. S. Bach in de St. Joris kerk te Amersfoort. Het geheel staat o.l.v. Jaap Zwart. Aanvang 20.00 uur. Kerk open 19.15 uur. Entree 10,-; CJP ƒ7,-. Wandelen met de A.N.W.B. Vanuit Baarn kunt u op 15, 16, 22 en 23 maart een Oostgooise boswandeling maken. Vertrekpost is VW-kantoor, Stations plein 7 te Baarn. Routes: keuze tus sen 7, 13 en 17 km. Honden mogen mee, mits aangelijnd. Het terreintype is veel naaldbos en oude landgoede ren. Routebeschrijvingen zijn van 9- 14.30 uur verkrijgbaar bij de vertrek- posten. Van do. 20 maart t/m zaterdag 22 maart kunt u in schouwburg Gooi land te Hilversum kijken naar het Am sterdams Volkstoneel met Potasch en Perlemoer, in een bewerking van Eli Asser met o.a. Lex Goudsmit, Hans Boskamp, Carry Tefsen, Wim Wama e.v.a. Regie Jules Croiset. Aanvang 20.00 uur. Prijzen 12,- t/m 23,-. In de Jaap Edenhal te Amsterdam vin den de volgende concerten plaats. Op za, 22 maart een concert van The Shadows. Prijs 25,-; Aanvang 20.15 uur. Op 21 maart is er een optreden van Joe Jackson, Aanvang 20.00 uur. Prijs ƒ20,-. Op 17 april geeft de groep The Po- lice een concert in de Edenhal. Prijs 25,-. Aanvang 20.00 uur. In sportpaleis Ahoy te Rotterdam is op 6 en 7 april (beide Paasdagen) het 3e Intern. Country Festival. Prij zen van 25,- t/m 60,- per dag. Aanvang 17.00 uur, inloop 16.00 uur en einde ongeveer 24.00 uur. Voor de 25e maal wordt in het Concert gebouw te Amsterdam een concert ge geven t.b.v. het Rode Kruis door de Marinierskapel der Kon. Marine op 21 maart. Prijs 10,-. In het concertgebouw te Amsterdam is op wo. 2 april een concert van Char les Aznavour. AanVang 20.15 uur. Prijzen 10,- t/m 40,-, alhier te reserveren. Shirley Bassey komt op 5 april in het Concertgebouw te Amsterdam. Prij zen hiervoor zijn van 25,- t/m 100,-, alhier te reserveren. Vanaf 1 april t/m 1 nov. is dagelijks weer het Nederlands Openluchtmu seum te Arnhem geopend met demon straties van Oude Ambachten w.o. pa pierscheppen, klompenmaken, spin nen, weven, broodbakken enz. In de Rotterdamse Ahoy-hallen vinden op 16 en 17 maart de Internationale Atletiek-wedstrijden de „Indoor- Ahoy" plaats. Op 16 maart is op het circuit de Boef te St. Anthonis de 38e Int. Motorcross „der Azen", 1500, S. Zijspan en 1250 plaats. Op ma. 24 maart is er in theater Car ré te Amsterdam slechts één voorstel ling van „Bruin Brood" met Jan Blaa- ser. Het is de 500e voorstelling. Aan vang 20.15 uur; prijzen 10,- t/m 20.-, alhier te reserveren. Van 14 maart t/m 23 maart gaat in de RAI te Amsterdam voor de 25e keer de Internat. Watersporttentoonstelling HISWA van start. Alle zes tentoonstel lingshallen van het RAI-gebouw zullen gevuld zijn met boten, watersporttoe- behoren en kampeerartikelen. In de haven naast de Rai worden extra steigers gebouwd om alle vaar tuigen een plaatsje te geven. In sportpaleis Ahoy te Rotterdam vindt voor de 10e maal de „Nacht van het Hart" plaats. De voorverkoop is reeds begonnen. De prijzen zijn van 15,-t/m 65,-. In verband met de grote belangstelling dient u niet te lang te wachten met het bestellen der kaarten. Filmhuis Artishock te Soest draait op do. 13 maart de film „Suspicion" van Alfred Hitchcock, met Cary Grant, Joan Fontaine, Nigel Bruce enz. Aan vang 20.30 uur. Prijs 4,50; leden, CJP enz. 3,50. Het Nut is erin geslaagd om de Vlaam se voordrachtkunstenares Tine Ruys- schaert naar Soest te halen voor een bijna twee uur durende monoloog, waarin zij het evangelie van Marcus tot leven brengt. Op ma. 17 maart in dorpshuis „De Borg". Aanvang 20.15 uur. De Soester Kadobon is voor velen van u een begrip. De ontvanger heeft het voordeel rustig zelf naar een kado te kunnen zoeken dat hem/haar bevalt, de bon is immers 6 maanden geldig. heeft kinderkleding TUINBROEKJES in 8 kleuren, xnc van maat 92 t/m 122 I ZD." KINDERBLOUSES /oö van maat 104 t/m 176 T Zu." JEANSBROEKEN vanaf 4 jaar T J".- Steenhoffstraat 66 Je weet wel, waar Japie woont In 1979 werd 37 maal een Instuif voor buitenlandse werknemers georganiseerd. Als dat ongeveer een jaarlijks gemiddelde is, dan werd dit evenement in de afgelopen vijf en een half jaar zo'n tweehonderd keer gehouden. En al die keren was de penningmeester van-het-eerste uur, de heer J. P. v.d. Eijnden, aanwezig. En de paar keren dat hij wegens zijn gezondheidstoestand er niet bij kon zijn, nam zijn echtgenote de honneurs waar. Alles bij elkaar reden te over om hem bij zijn afscheid, j.1. maandagavond, te huldigen. Foto: Herman van Dam ken en 1400 gulden uit de verkoop van consumpties. De rekening werd afgesloten met een tekort van duizend gulden, dat gedekt werd door het batige saldo van gelijke grootte van het voorafgaande jaar. In het jaarverslag wordt tenslotte dank gebracht aan de veertig trouwe mede werkers en het concierge-echtpaar van het gebouw Eltheto, de heer en me vrouw Wildenburg. Dankzij hun aller inzet funktioneert de Instuif nog steeds op een wijze die door de Turken zeer gewaardeerd wordt. Het jaarverslag sluit met de volgende opmerking: De Instuif is nog steeds uitsluitend gericht op Turkse bezoe kers. Over de vraag of aan iets derge lijks ook in Marokkaanse kring behoef te bestaat, zal, nu hun aantal (met name jongeren) toeneemt, opnieuw nagedacht moeten worden. Mot een handdruk neemt de heer F. C. Diks afscheid van Instuif-penningmeester J. P. v.d. Eijnden De coördinator van de „instuiven", de heer F. C. Diks, sprak namens velen toen hij de heer en mevrouw v.d. Eijnden bedankte voor hun voorbeel dige inzet. „Wij hebben u leren kennen als een hardwerkend man, die elke zaterdag avond present was en dan als penning meester niet alleen de penningen be heerde maar ook de eerste koffie verzorgde", aldus de heer Diks. Hij noemde hem een „onverzettelijke" penningmeester en riep de diskussies rond de tarieven in herinnering. Als bestuurder van de instuiven had hij alle aan de oprichting voorafgaande vergaderingen meegemaakt en „de tijd aan de Parallelweg, waarin aan de lopende band geïmproviseerd moest worden", zo memoreerde de heer Diks. Als dank voor de vele verdiensten voor de Instuif kreeg de heer v.d. Eijnden enige cassettes met muziek van Mo- zart, terwijl er bloemen waren voor mevrouw v.d. Eijnden. Een bijzonder aardig slot kreeg dit korte afscheid toen de Nasuf Calikci namens dé Turkse oudercommissie, met enige wel gekozen woorden, een cassette Turkse muziek aanbod. De belangstelling voor de Instuif- avonden nam ook in 1979 weer enigs zins toe. Kon men in 1976 rekenen op gemiddeld 30 Turkse bezoekers; vorig jaar waren er dat 35. Op zes van de gehouden avonden bedroeg het bezoekersaantal minder dan 20 terwijl er acht avonden waren met meer dan 40 turkse gasten. Onder hen weer veel jongeren in de leeftijd van 14 tot 20 jaar. Niet evenredig aan de Turkse belang stelling was evenwel de interesse voor het instuif-werk bij de bevolking van Soest. „Verschillende parochies en wijkge- meenten geven maar weinig of geen blijk van betrokkenheid met het feit, dat namens hen tegenover de buiten landers periodiek een gastheer- funktie wordt vervuld. Sommige ande ren daarentegen treden in deze rol bijzonder aardig op", aldus het jaar verslag. In het .verslagjaar beliepen de uitgaven de som van 7030 gulden, waaronder 2660 gulden voor zaalhuur en 2300 gulden voor muziek en andere evene menten. De inkomsten bedroegen 6025 gulden, waarvan 3052 gulden aan subsidies; 1500 gulden van de deelnemende ker- De Renault-show bij garage Stam aan het Nieuwerhoekplein is zo suksesvol dat de directie heeft moeten besluiten deze met een week, tot en met zaterdag 15 maart, te verlengen. Het was steeds te druk om alle bezoekers goed te woord te kunnen staan. De ballonnen- raadwedstrijd werd gewonnen door mevrouw E. Burm; zij krijgt vandaag de prijs, een autoradio, uitgereikt. Er waren 150 deelnemers. Het juiste aan tal was 154 en het werd door de prijs winnaar met 146 het dichtst benaderd. De drie kinderprijzen (bouwdozen) gingen naar Annemiek Burm (10) 158 ballonnen; Casper Arnold (5) 157 bal lonnen en Marnix van Stiphout (10) 150 ballonnen. ETEN APART Geopend: s maandags t/m zondags vanaf 17.00 uur .Dinsdags gesloten. SOESTERBERGSESTRAAT 107 SOEST -TELEFOON 02155-20202 De voorjaarsshow van zaterdag j.1. bij auto Vandermeer heeft hoge ogen ge-' gooid. Niet alleen wat betreft het bezoekersaantal, maar vooral ook om het geen de firma te bieden had. Behalve Ford automobielen in vele soorten en maten, was er dit keer plaats gemaakt voor verschillende vliegtuigen. Iedere bezoeker werd in de gelegen heid gesteld, o.a. een pipercup en een deel van een zeefvliegtuig in levende lijve te aanschouwen. Overigens staat ook deze week bij auto Vandermeer in het teken van de luchtvaart. De firma stelt ook deze week haar kliënten in de gelegenheid de show te bezoeken. Speciaal voor deze week is een vliegtuigje vanuit het vliegtuigmuseifm Aviodome te Schip hol overgebracht naar de Amersfoort- se showroom aan de Fluorweg. Het is een sportvliegtuigje uit 1933, ontwor pen door de fransman Henri Mignet. Iemand die met het publiceren van zijn boek ,,Le sport de 1'air" een ware vliegtuigbouwrage ontketende. De romp van het tentoongestelde vliegtuig is van hout. Vleugels en richting- snoer zijn bekleed met doek. Om van richting te kunnen veranderen werd gebruik gemaakt van de stuur knuppel die verbonden was met het richting- snoer. Hoogteveranderingen konden worden gemaakt door de invalshoek van de voorste vleugel té wijzigen. Door de onkonventionele vleugelopstel ling werden met deze vliegtuigen veel ongelukken veroorzaakt. In de loop der jaren veranderde dat doordat de vleu gels verder uit elkaar werden ge bouwd. Het vliegtuigje dat bij Vander meer tot het eind van deze week te be zichtigen is, heeft een lengte van 3.60 meter. De vleugelspan is plm. 6.70 me ter. Hoogte van deze '33-er is slechts 1.70 meter. Het vliegtuigje weegt zo'n 260 kg. en kan een snelheid behalen van 100 kilometer per uur. Al kunt u niet meer meedoen aan de uitgeschreven prijsvraag, het is onge twijfeld de moeite waard, in dezer da gen een bezoekje te brengen aan Van- Foto: Goos van der Wilt dërmèër, zeker nu de „Pou du Ciel" van Mignet te bezichtigen valt. Over wedstrijd gesproken: Zestien gelukkigen mogen a.s. zaterdag een rondvlucht boven Amersfoort ma ken. Hun namen zijn Joke Beukens, Amersfoort; J. G. Das, Amersfoort; Erwin Deenhart, Amers foort; Carin v. Essen; J. Holwerda- Malda, Leusden', M. J. Holweida, Leusden; Aart de Jong, Driebergen; Bas Nakman, Amersfoort; C. Pho, Driebergen-Rysenburg; F. v.d. Poel, Spakenburg; G. du Pree, Amersfoort; Jan Schreurs, Soest; Bert v. Straalen, Amersfoort; Velthuizen, Hoogland; H. J. v.d. Werve, Amersfoort. De troostprijs ging naar: Patrlck Se- gaar, Nijkerk. Hij had als enige deelnemer aan de vliegtuigprijsvraag alle antwoorden fout. Ook voor hem een gratis rond vlucht boven Amersfoort. Allemaal een gezellige vliegtuig-rond vlucht toegewenst! We zagen vorige week wanneer en hoe rozen ge snoeid moeten worden. Verder werd het onderhoud van de vijver aangeroerd. Deze week bespreken We nog wat typische maart bezigheden, zodat u de verschillende handelingen juist en op het goede tijd stip kunt uitvoeren. Maart is een erg geschikte maand voor het plan ten van allerlei hagen. Een goed gekozen haag als afsluiting van de tuin, vormt een ideale achter grond, voor bloeiende planten en heesters. Boven dien biedt een haag meer privacy en is een goede beschutting tegen de wind. Denk er bij de aanschaf van haagplanten aan, dat er meer is dan de li guster, die je vrijwel overal tegenkomt. Een kale muur of schutting kunt u ook nu voorzien van een klim- of gevelplant, zodat deze verfraaid of aan het gezicht onttrokken worden. Op de tuin centra is er deze maand een erg ruim assortiment aanwezig, wat voor u natuurlijk erg fijn kopen is. Een handeling die noodzakelijk is voor iedere heide- bezitter, is het snoeien van heide, wat het best in de helft van deze maand kan gebeuren. Dit wordt meestal maar vergeten of half gedaan waardoor de heide na enkele jaren uit zijn kracht is ge groeid. Het resultaat is dan een hoogopgeschoten plant, die van onderen grotendeels bruin is en nog erg weinig bloeit. Als er dan ook werkelijk in een heidetuin van zo'n 4 a 5 jaar oud, nooit gesnoeid is, kunnen alle planten het beste door nieuwe ver vangen worden, omdat een op het hout terug ge snoeide plant niet of nauwelijks meer uitloopt. Om alle ellende te voorkomen kan er dus het best al in een jong stadium gesnoeid worden. Het valt aan te raden de planten bij het poten direct al te knippen. Hierdoor wordt de plant gedwongen om steeds fris jong groen te vormen. De wijze van snoei en is afhankelijk van de groei van de heideplant. Een grove groeier word flink kort geknipt, terwijl bij de dwergsoorten slechts wat kleine uitschie tende twijgjes worden weggenomen. Als regel geldt dat minimaal de oude bloeiwijze van het vorige groeiseizoen wordt verwijderd. Het is aan te ra den, de planten enigszins onregelmatig te snoeien. Wordt te sterk gesnoeid, dan ontwikkelen zich vaak afzonderlijk bolronde planten, terwijl de oppervlak te in het geheel niet dichtgroeit. Bovendien zien de bolvormig geknipte planten er nogal onnatuur lijk uit. Het snoeien kan plaatsvinden tussen half maart en half april bij niet vriezend weer. De winterbloei- ers worden direct na de bloei terug geknipt. Dit blijft beperkt tot het wegnemen van de uitgebloei de bloeiwijzen. Ook het bemesten van de heidetuin kan nu goed gebeuren, wat meestal in een moeite doorgaat. Als mest gebruiken we koemest (al of niet ge droogd), dat we tussen de planten door strooien. Afdekken met een laagje tunturf bevordert de vocht- vastheid van de grond en voorkomt zonnebrand, op de zeer ondiep groeiende wortels. Als laatste maart behandeling noemen we het snoeien van de druif, wat bij veel tuinüefhebbers problemen geeft. Bij het snoeien nemen we alle scheuten, die in het vorige groeiseizoen ontstaan zijn tot op te rug. Hiermee verhogen we de kans op vruchthout, want het is tenslotte puur aardigheid om druiven uit eigen tuin te kunnen oogsten. Foto: Herman van Dam De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afd. Soest organiseerde voor haar leden een mode-show, welke gehouden werd op donderdag 6 maart j.1. in de zaal van Honsbergen. Hiervoor waren ook de bewoonsters van Honsbergen uitge nodigd. Het bestuur van deze vereniging trok zelf de mannequins en lady-speaker aan en voor de te showen modellen maakten de dames een keus uit het winkelassortiment van de firma Adama aan de Soesterbergsestraat, welk mode magazijn belangeloze medewerking gaf. De keus van de dames van bovengenoemde vereniging ging hoofdzakelijk uit naar de modellen voor personen van 30 jaar en ouder en wel voornamelijk in de duurdere prijsklassen. Van het gebodene hebben de plm. 150 aanwezigen zichtbaar genoten. Wij plaatsen hierbij de opmerking, dat het assortiment van Modemagazijn Adama ook ruime keus biedt voor jeugdiger kopers en in zeer populaire prijsklassen. De vier clubhuizen van de stichting Jeugdzorg zijn voor de Soester jeugd een grote trekpleister. Wekelijks wor den er niet minder dan zo'n kleine 1500 bezoeken afgelegd. Ook buiten de club huizen zet Jeugdzorg zich in voor de jeugd. Zo zal men dit jaar op bevrij dingsdag kinderspelen organiseren op de Eng. Voor Koninginnedag staat een kindermiddag op het programma voor de gehandicapte jeugd. Voor gehandicapte kinderen valt er op nationale feestdagen minder te bele ven dan voor anderen en daar wil Jeugdzorg nu een beetje verandering in brengen. Hoe het programma van deze feestelijke middag op Koninginne dag er zal uitzien, is nog niet precies bekend. Het staat wel vast, dat er een clown zal zijn. De kinderspelen op 5 mei zullen de gehele dag duren. Het is de bedoeling, dat het op de Eng een groot „spel zonder grenzen" wordt. Jeugdzorg heeft voor de toekomst nog vele plannen. Eén er van is een club huis in het Soesterveen of in de wijk klaarwater. Clubhuis „De Praatpaal" aan de Molenstraat, dat wekelijks door zo'n 250 kinderen wordt bezocht, ligt door de drukte op de Nieuweweg en de Beukenlaan te ongunstig voor de jeugd uit deze wijken. Men probeert dit nu enigszins op te vangen door het rijden de clubhuis „De Wegwijzer" een mid dag te stationeren in de Varenstraat, de Van Hamelstraat en de Haver- weerd. Zo'n kleine 300 kinderen komen wekelijks in „De Wegwijzer" op be zoek. Verder komen er nog zo'n 300 naar Het Kruispunt aan de Albert Cuyplaan en niet minder dan 600 naar de Vangrail aan de Nachtegaalweg. Behalve handenarbeid en sport en spel is er nog veel meer te doen in de clubhuizen. Vooral bij de jeugd van 10 tot 15 jaar en in het bijzonder juist bij jongens, is veel belangstelling voor het koken. De klaargemaakte gerechten worden ter plaatse opgegeten en ook nemen de kinderen nog wel eens wat mee naar huis om daar te laten proe ven. Er zijn 3 kookclubs in de „Praat paal", 2 in het „Kruispunt" en 8 in de „Vangrail". In de „Vangrail" is ook een natuurgroep, die de konijnen, de waterschildpadden, de vogels en het aquarium verzorgt en die ook wel de bossen intrekt om daar de natuur te verkennen. Het werk in de clubhuizen wordt ge daan door vier gesubsidieerde krach ten, enkele stagiaires en wel zo'n veertig vrijwilligers en vrijwilligsters. Het spreekt voor zich, dat het allemaal veel geld kost en jammer genoeg houdt de subsidie geen gelijke tred met de steeds groter wordende belangstelling bij de jeugd en de steeds stijgende kosten. De jaarlijkse Rommelmarkt, die dit keer op zaterdag 26 april bij en in de „Vangrail", Nachtegaalweg 8c, wordt gehouden, moet voor de zo noodzake lijke financiële aanvulling zorgen. Men heeft met een groot tekort te kampen en dat terwijl men een reserve zou moeten kweken om in het Veen een clubhuis te kunnen inrichten, zodra men daar de kans voor krijgt. Als u nog iets heeft voor de Rommel markt dan kunt u dat inleveren bij de adressen, die1 herkenbaar zijn aan de raambiljetten. Als u grote spullen heeft, die afgehaald moeten worden: tel. 10672.

Soester Courant | 1980 | | pagina 9