r Autonieuws: j>e hougieloze Renault 20 bij garage Stam 50 jaar geleden in Soest Schoonmaak Schoonmaak R. Jaarsma Soesterbergers in verzet CONTANT-BON Wl JOS JwöRÏMANN s Gehannes... SPECIALE AANBIEDING Geld en kleding weggenomen Soesterbergschestraat 30 (op het plein) 21 Maart 1930 Lady Brax - King - Burberry - Loden Frey - Gor Ray Nu óók voor dames. s Wl herenkleding S2 ra Wilson Glenny - Vico - Bleyle - LaCoste UNIEK IN T GOOI Hjjwgm Glaasje op - toch gereden Minimum 4 regels f6,00 - Soester Courant van woensdag 19 maart 1980 17 Voor op comfort gestelde kilometervreters heeft Renault iets heel speciaals ontwikkeldde Renault 20 Diesel. Alhoewel van de „20" met benzinemotor nauwelijks te onderscheiden, spreekt men in vakkringen van de „lancering van het jaar": Le Diesel! Het model Is bij garage Stam aan het Nieuwerhoekplein te bewonderen. De nieuwe dieselmotor van Renault mag zonder overdrijving revolutionair in zijn soort worden genoemd. De Franse technici zijn erin geslaagd een j krachtbron te ontwikkelen, waarin veel historische „nadelen" van een dieselmotor ontbreken. Het zeer lage geluidsniveau, het geringe gewicht, het I bijzonder gunstige brandstofverbruik èn de handhaving van alle comfort - en dat is véél - van de „benzine 20" worden vrijwel unaniem als grote plus- i punten van de nieuwe Renault gezien. De nieuwe dieselmotor is inderdaad een in zijn soort vrij unieke kracht bron. Uitgaande van de 1995 cc meten de viercilinder benzinemotor van de Renault 20TS, is deze 2 liter diesel motor ontwikkeld. Op zichzelf is het niet ongebruikelijk een dieselmotor te baseren op een beproefd benzinemo tor-ontwerp. Maar Renault heeft de 20-motor uit lichtmetaal opgetrokken en dat is geen gebruikelijk materiaal voor een diesel motor, waarin de compressieverhou- ding nu eenmaal veel hoger is dan in een benzinekrachtbron. Gewichtsbesparing Bij Renault heeft men afgerekend met het idee dat een dieselmotor per de finitie van gietijzer moet zijn. De be langrijke voordelen van lichtmetaal zijn uitgangspunt geweest bij de ge hele ontwikkeling. Dank zij deze bena dering is het géwicht van de door zijn constructie toch al zwaardere die selmotor opmerkelijk laag gehouden. Natuurlijk bleef het daar niet bij. De cilinderinhoud werd opgevoerd van 1995 cc naar 2068 cc. Bovendien wer den maatregelen getroffen met het oog op de hoge druk'die bij een die sel bij de compressieslag ontstaat. De compressieverhouding van de 20- benzinemotor is 9,2:1, die van de die sel niet minder dan 21,51 De technici vonden ook een oplossing voor het klassieke probleem van alle dieselmotoren: de hoogte. Omdat het uitgangspunt tevens was dat de diesel zonder aanpassing van het be staande koetswerk van de 20-modellen moest kunnen worden ingebouwd, moest die „groei" binnen de perken worden gehouden. Resultaat: het die- selblok is slechts 1 centimeter hoger dan het benzineblok Dat het blok toch iets zwaarder is geworden, was onvermijdelijk. De zuigers zijn zwaarder, de drijfstangen zijn steviger, de lagers zijn breder: dit alles om de grotere druk van de dieselmotor in actie te kunnen ver werken. Maar met zo'n 150 kilogram is de die selmotor tóch een lichtgewicht. Met alle voordelen van dien: besturing en wegligging blijven zo prettig als in de benzine-20. En uiteraard is het ook voor een zo laag mogelijk brandstof verbruik van belang het gewicht van de motor - en dus het totaalgewicht van de auto - zo laag mogelijk te hou den. Geen ontsteking Bij een benzinemotor wordt een meng sel van benzinedamp en lucht in de cilinder samengeperst en dan door een vonk van de bougie tot ontbran ding (ontploffing) gebracht. Bij een dieselmotor gaat dat anders: in de cilinder wordt alleen maar lucht sa mengeperst en wel tot 21,5 maal zjn normale volume (21,5:1 is dan de com pressieverhouding). De lucht wordt daardoor enorm heet. Als de zuiger bijna op zijn bovenste dode punt in de cilinder is gekomen, wordt er dieselbrandstof in de cilinder gespoten. Door de hoge temperatuur van de samengeperste lucht, ontbrandt die dieselbrandstof spontaan - dus zón der dat er een bougievonk voor no dig is. Een dieselmotor heeft dus geen bougies en dus ook géén ontsteking nodig. En ook géén carburateur, om dat lucht en brandstof niet eerst ge mengd hoeven te worden, maar in de cilinder bij elkaar worden gebracht. Zuinigheid Renault is natuurlijk niet zonder re den met de ontwikkeling van een nieu we dieselmotor voor personenauto's begonnen. De fabriek heeft in het verleden veel diesels gebouwd, maar benzinemoto ren waren de laatste jaren veel meer in zwang. Nu de kosten van brandstof steeds zwaarder gaan wegen - met name voor die automobilisten die veel en vaak rijden - is de diesel weer een interessante krachtbron. Een diesel is zuinig in tweevoud: in de eerste plaats MEER VAKANTIE VOOR M50.- MINDER Bij vertrek in de maanden april, mei en juni naar diverse appartementen of bungalows in Spanje voor 2 weken. Reductie voor 1-weekse reis f75.- p.p. en voor 3-weekse reis f225.- p.p. Meer informatie en boekingen bij HOLLAND INTERNATIONAL REISBURO Steenhoffstr. 15a - Tel. 14905 Nu ook voor al Uw reis- en taalgidsen. Aangifte van diefstal deed mevrouw G. van L. Uit haar fietstas werd een tas met rijbewijs, kentekenbewijs van haar auto en een bedrag van 150 gulden weggenomen. De 22-jarige R. B. meldde de diefstal van zijn sporttas met kledingstukken en persoonlijke bezittingen uit de gar derobe van de sporthal Beukendal. zet hij 32% van de via de brandstof ingevoerde energie om in échte be wegingsenergie, terwijl de benzinemo tor maximaal 24% rendement haalt. Kortom: er komt dus uit elke liter brandstof méér kracht dan bij een ben zinemotor. En. in de tweede plaats is de gebruikte brandstof aanmerkelijk goedkoper dan benzine. Daar komt nog bij dat een dieselmotor in zijn werking milieuvriendelijker is dan een benzinemotor. Er zijn natuurlijk ook punten waarop de diesel in het nadeel is. Zo levert een diesel minder vermogen per cc cilinderinhoud dan een benzinemotor, doordat er als gevolg van de zwaar dere constructie minder hoge toeren tallen gedraald kunnen worden. Maar dat betekent zeker niet dat de Renault 20 Diesel een slome wagen is: de krachtbron levert 45,5 kW (64 pk) bij 4500 toeren per minuut. En dat geeft de wagen een topsnelheid van 146 km. per uur. Op het gebied van zuinigheid presteert de Renault 20 Diesel nog veel meer: 1 op 16,4 bij 90 km/u constant en nog altijd bijna 1 op 11 in de stad. Dat zijn cijfers die boekdelen spreken voor iedere prijsbewuste consument! Als verrassend extraatje heeft de auto een 5-versnellingsbak die ervoor zorgt dat er opvallend soepeitjes gereden kan worden. De GTD-versie heeft bo vendien stuurbekrachtiging. Overigens zijn de carrosserieën van de Diesel en van de „gewone" 20 vol komen Identiek. Dit geldt ook voor het inmiddels bekende comfort, de totale uitrusting en de spreekwoordelijke rij- kwaliteiten. Anders is alleen de voor wielophanging - de zogenaamde nega tieve stuurstraal - die voor een zeer stabiel, uiterst rustig weggedrag zorgt. Modellen De Renault 20 Diesel is verkrijgbaar in twee uitvoeringen. De 20 TD is de standaardversie: de GTD heeft als extra's: stuurbekrachti ging, sportieve velgen, bumpers met beschermstrips, beschermstrips aan de zijkanten, een gelaagde voorruit, intervalschakelaar voor de ruitewis- sers, elektrisch bediende zijruiten vóór, centrale portiersluiting, velours bekleding, hoofdsteunen vóór, inbouw radio voorbereid, armsteunen op de achterportieren en nog wat kleinere zaken die het rijden veraangenamen. Beide modellen hebben dezelfde mees terlijke motor en dezelfde fraaie car rosserie. En beide modellen maken érg duidelijk dat Renault niet zomaar een diesel heeft gemaakt, maar dé diesel: LE DIESEL! Wij hebben groote voorraden Cocosloopers, Chinamattén, Corridor- matten, Closetoatten en diverse andere soorten, welke wij tegen de meest concorreerende prijzen U aanbieden. Onze afdeeling Vitrage ruim 50 verschillende dessins vanaf 11 ct. p. el Dus allen naar den Manufacturenhandel van py» Op aanvraag stalen en zichtzendingen door Soest en Omstreken. ZIE ETALAGE ZIE ETALAGE Lan db ou whuis houd cursus Als slot van bovengenoemden cursus werd aan de volgende 15 meisjes het diploma uitgereikt: A. Kuyer, B. v.d. Bremer, S. Butzelaar, A. Hart man, M. Hilhorst, W. van Logtensteyn, M. Hilhorst, Chr. Wantenaar, G. Wantenaar, C. Hofslot, L. Stalenhoef, R. Stalenhoef, P. v. Logtensteyn, R. van den Bremer en A. Hartman. De heer Ruyter uit Arnhem, secretaris van het hoofdbestuur van den A.B.T.B., reikte de diploma's uit. De leerares mej. Schurink en de leeraar, de heer v.d. Pol, ontvingen respectievelijk een bloemen mand en een kistje sigaren. De eindles werd bijgewoond door den geestelijken adviseur van den A.B.T.B. alhier, pastoor A. C. H. Vossenaar en wethouder A. Endendijk. Chr. Fröbelonderwijs 1 April a.s. zal het comité, dat zich ten doel stelt de belangen van het Christelijk Fröbelonderwijs te behartigen, in een zaal van „Religie en Kunst" aan de Rembrandtlaan eene school openen. Als onderwijzeres aan deze school is benoemd mej. Th. G. Thien, uit Gouda, terwijl een dochter van den heer Kleijn, alhier, als assistente zal optreden. De gemeente zegde bereids eenige subsidie toe. Des Werkmans Welvaart In de j.1. Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders van bovengenoemde coöperatieve Bakkerij werd het dividend over 1929 vastgesteld op 10 pCt. voor de verbruikers en 11 pCt. voor de aandeelhouders. Uit dit jaarverslag van den administrateur bleek, dat 1929 voor de coöperatie een zeer voordeelig jaar is geweest. Op voorstel van het Bestuur werd het dividend over 1930 eveneens reeds vastgesteld; voor de verbrui kers op 10 pCt. en voor de aandeelhouders 12 pCt. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. v. Velzen en W. v. Breukelen en tot commissarissen de heeren C. v. Velzen en W. Tolboom, en gèkozen de heer B. Majoor. Overtreding Arbeidswet Ter zake overtreding van de Arbeids- en Hinderwet is procesverbaal opgemaakt tegen P. W. D., wonen de te Bovenkerk bij Nieuwer Amstel. Wegens overtreding der Arbeidswet tegen den bakker J. v. B. alhier. Frauduleus slachten Door de rijkskommiezen, geassisteerd door de gemeente politie, werd J.1. Maandag in een schuur aan den Dorresteinweg een geslacht kalf aangetrof fen, dat niet voor den accijns was aangegeven. Het dier Is in beslag genomen, terwijl proces-verbaal is opgemaakt. Schennis der eerbaarheid Zaterdagavond deed zich aan den Soester Engweg weder een geval van Schennis der Eerbaarheid voor. Naar den man, die tot heden onbekend bleef, wordt door de politie ijverig gezocht. Lezing met lichtbeelden Dinsdag- en Woensdagavond werd in het Parochie huis op Nieuwerhoek een lichtbeeldenavond gege ven met betrekking tot de Christen-vervolging in Rusland. De heer Jos. Mineur gaf daarbij een zeer duidelijke afschildering van de in Rusland plaatsgrijpende wreedheden, welke daar op christenen worden begaan. Het waren twee mooie avonden. Beide avonden was de zaal vol. Gymnastiek te Soesterberg Dinsdagavond had in Hotel „Huis ten Halve" de oprichtingsvergadering plaats van een algemeene gymnastiek vereeniging, waarvoor zich thans reeds 52 personen als lid hebben opgegeven. Een voorloopig comité werd samengesteld uit de heeren De Raadt, Wegman, Lub, Grootewal, kapi tein Sar, In 't Hout, Koning, Peters, Smits en Van Dam. Als voorzitter werd gekozen de heer Groote wal, als secretaris de heer In 't Hout. Voor samenstelling reglement enz. zal spoedig weer een vergadering worden gehouden. Voor het lid maatschap kan men zich opgeven bij den heer S. Smits, Rademakerstraat 24. Zingen en spreken Belangstellenden wordt er op gewezen, dat zich in onze gemeente heeft gevestigd de alom bekende opera-zangeres Annie Ligthart. Genoemde dame, die de laatste jaren aan de groote opera's te Parijs was verbonden, zal zich in onze gemeente uitslui tend bezig houden met het geven van zang- en spreeklessen. Belanghebbenden verwijzen wij daarom naar de in dit blad voorkomende advertentie. De Soester Turnclub Wegens de uitbreiding van het aantal leden, werd als directeur voor de heeren-afdeelingen aangesteld de heer J. J. v.d. Linden te Amersfoort, tevens hoofdleider van de Amersfoortsche Gymnastiek Vereen. „Excelsior". De oefeningen, welke tot heden op Maandag werden gehouden, zullen met ingang van a.s. week op Dinsdag plaats hebben en wel te 6.30 uur voor adspirant-heeren en te 7.30 uur voor de heeren. Zooals bekend wordt geoefend in de groote zaal van het Stations-koffiehuis, ingang Stationsweg. UIT DE ADVERTENTDËN TENNISCLUB: Jonge dame zoekt club om daarin als lid te worden opgenomen. Brieven bur. v.d. blad. LEERJONGEN gevraagd. Jac. van Wessel, wagen makerij, Veldweg. ANNIE LIGTHART Eerste Dram. Zangeres Natio nale en Kon. Vlaamsche Opera, Oude Utrechtsche- weg 4, Soest. Solo- en Koorzang;. Spreeklessen. Spreekuur: Maandag en Woensdag van 1.00 - 2.30 uur. FRIESCHE KOEK. Reeds langen tijd moesten de vele Friezen hun Echte Friesche Koek ontberen, daar deze hier nergens was te verkrijgen. Thans kan ik U melden dat ik den alleenverkoop heb gekregen van de N.V. Joustra koekfabriek. N. Deventer koek 27,5 ct.Gemberstukjes 27,5 ct.Sucade koeken 13 ct.Witte koek 11 ct.Oude wijf 24 ct.Kalverpooten 13 ct. Vriendelijk aanbevelend M. D. de Leeuw, Van Weedestraat 9c. O) JaC o CO Q> O O U T\j nèt.even anders! TEL? 15118 LUNSTiU.Yl' 1)5 BAARN ra 7? CO In een „open brief" aan alle inwoners van Soesterberg vraagt de commissie „SOMS" of zij tevreden zijn over de wijze waarop „Soest" hen behandelt. Het is een voorbereiding op de hearing van 25 maart waarin de Soesterbergers nog een de kans krijgen zich uit te spreken over de manier waarop het contact met Soest geregeld moet wor den. De commissie „SOMS" (Soesterberg overlegt met Soest) laat in de brief duidelijk blijken hoe zij er over denkt. Men somt een aantal problemen op, waarover de laatste jaren meermalen van gedachten gewisseld is, maar die nog niet tot een oplossing gebracht zijn. Wat daar de oorzaak van was, laat men wijselijk buiten beschouwing. Men vraagt sléchts die dingen te schrappen, die gerealiseerd zijn en daarmee trapt men, zoals dat heet, „een open deur in". Opgesomd worden: de tunnel onder de rijksweg; eeninstructiebad; een sport hal; een dependance van een bejaar denverzorgingshuis; de reconstructie van de Rademakerstraat; woningen voor 1 en 2 persoonshuishoudens; de reconstructie van het Dorpsplein; wo ningbouw in algemene zin; de openstel ling van de hulpsecretaris voor alle handelingende actie voor het verkrij gen van een wijkagent; de bestemming van het landgoed Tetterode; het ont- werp-bestemmingsplan Amersfoortse- straateen eigen onderkómen voor de Stichting Jeugdwerk. „Ongetwijfeld zijn er dingen die nog niet genoemd zijn, maar van deze lijst kunt u schrappen wat er zoal gereali seerd is", aldus „SOMS". En verder: „Een 3e sporthal ls gepland in Soest, een instructiebad zal er wel nooit komen, landgoed Tetterode zal wel conferentie-oord worden, de be jaarden zullen wel naar Soest nioeten blijven uitwijken voor verzorging, het overnemen van de Rademakerstraat zal nog wel op zich laten wachten, de wijkagent is er dan wel gekomen, maar als er een nieuwe aangesteld wordt, neemt men niet de moeite om hem behoorlijk voor te stellen aan de bewoners en zo kan men nog wel doorgaan". De Soesterbergers worden opgeroepen om de hearing van 25 maart te bezoe ken. „Daar kan men z'n ideeën spuien over hoe het nu verder moet met Soesterberg en Soest. Onze vorige bur- genieester zei bij de opening van de sportvelden aan de Kerklaan, dat Soes terberg nu maar tevreden moest zijn. Bent U tevreden?", aldus vraagt „SOMS". De avond wordt in „De Hoeksteen" gehoudengespreksleider is de heer W. Bunskoek. Sfeervol RIJST TAFELEN met zicht op exotische tuin met vogels, o.a. flamingo's. Tevens gezellige bar voor uw aperitief. Let op grote Boeddha op het dak! 422-tel,055-8SJW3 Zit ik me gehanneste schrieve en doar goat ineejns de laamp uut. Eerst daach ik, daat moeder leuk wouw weze, moar die sting boóve bie de traap woa- ter in de plaantebaak te giete en ming al de schuld te geve. Daat heuwe in een heule tied nie gehaad, zo laang in 't duus- ter. Moar we haadde koarse en een pieterölielaamp en zo kwaam d'r nog een baakkie koffie. Ik dee de Tillevisie an om te kieke of ze d'r nog waat vaan zeeje, moar die dee ut ok niet en toen daach ik daat ut stoa- ke waas. Awwe noeng over ne- ge moande een geboortegolf kriege op Soest, daan kaan de nieuwe burgemeester zien, daawwe een aaktieve bevol king hebbe hiero. Voortemee goa je daan met ut nieuwe kroost noar 't waan- delpaark an de Wieksloót. Te- mingste as daatter komt, zoaas ze vaan plaan benne. En daat kost nogaal zoó'n paar cengte. Zeuve miljoen schrieve ze in de kraant en ik daach daawwe zunig an moste doen? Mot daat zoó'n pretpaark wor- re as in Slaaghoare? Daan kaajje aal laache as ze met ze aalle óver die smaalle Wiek- sloóterweg d'r oppaan goan. Ajje daan 's maarreges vroeg staart, majje blie weze ajje 's middaags bie de petaat- kroam ben. En ik schaal dajje in de speel- kuul aallenig moar naatte poö- te kriegt, waant 't is ter haard- stikke draassig. Kiek daan moar uut; d'r zit iesder in 't woater, voortemee roest je nog vaast. Och, och mense, waat een bak. 't Is toch niet eejn april? Aj je op een mooie daag uut wil noar 't bos, daan strukel je bie de Spaareloan over de mense en de hongde, moar een end verderop zie je gelukkig aalle nig moar zaand en struke en boöme. D'r is hiero toch plek zaat. Haalf Soest weet denk niet eejns woar de „Zeuvenspaar" is, loat stoan de „Paaltz". Ajje 't ming vroagt daan mok. zegge, spoar daat kaapitoal moar op veur waat aanders. Een goeie jaachthoave an de Eem kenne we ok best gebru- ke om moar us waat te noeme. HANNES VAN DE NENG. Op de Albert Cuyplaan werd in de nacht van zondag op maandag de 21-jarige militair A. A. uit Soest staan de gehouden. Hij bestuurde onder in vloed een personenauto. De mare chaussee ontfermde zich over hem. In dezelfde nacht, enige uren later, werd op de Amersfoortsestraat de 45-jarige mevrouw G. L. uit Zeist aangehouden. Ook zij reed onder invloed. Tweemaal negeerde zij een stopteken van de politie voordat zij tot staan kon worden gebracht. voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT Naam: Straat: Woonplaats: Tel verzoektmaal plaatsing Op woensdag ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten Ondertekening 1 2 3 4 5 5 regels f 8,00 6 6 regels f 10,00 7 regels f 12,00 8 regels f 14,00 i 9 regels f 16,00 10 regels f 18,00 11 regels f 20,00 12 regels f 22,00 7 8 9 10 11 12 De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer; f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEEpD zenden aan: .advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136, 3760 VB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaart)

Soester Courant | 1980 | | pagina 17