De Borg dag lang nationaal scrabble-huis SCRABBLE- nieuwe stijl? EINDSTAND Nat. Kamp. Scrabble TOP-TIEN Gordijnen blijvende ujaarde.J v^RöeRhooqt's tuintips öoe-het-zelveRS VVV Nieuws Jan Meijnen kampioen 1980 VYY Soest: meer werk - minder leden Auto's botsten Glaasje op - aangereden mm y ENERGIE BESPAREN??? a. SPOUWMUUR-ISOLATIE!!! DELTA B.V. ^Jmbrnarin VOOR Een Prunus voor iedere tuin Drie dichters lezen voor uit eigen werk Schrijfmiddag van Amnesty International 18 19 Soester Courent van woensdag 19 maart 1980 19 ationale onderneming illende gebieden van muziek op plaat en eelfilms entelevisie- i mailorder-activiteiten. ie zoeken wij een .eeftijd: 18-23 jaar. werk bestaat uit de in van de ziektewet :ontacten heeft met oen zijn dus nodig. 13e maand en De werkzaamheden 'ktijden. kunt u richten aan de ïPolygram b.v.,Oude Baarn. Op 29 maart vindt in de St. Joriskerk te Amersfoort een uitvoering van de Mat- thaus Passion van J. S. Bacil plaats. Het is wederom gelukt medewerking te verkrijgen van solisten, orkest en ko ren van goede kwaliteit. De uitvoe ringswijze zal zo oorspronkelijk moge lijk zijn. Aanvang 19.30 uur. Toegangs prijs 17.50; cjp/pas 65 15,-, kaarten ook verkrijgbaar aan ons kantoor. Theo Michels, Theo van de Vathorst en Jaap Kruyff exposeren van 22 maart t/m 19 april n Galerij de Drie Ringen, Kerkstraat llb te Soest. Geopend di., t/m za. van 11-17 uur. Zo. en ma. I gesloten. In de Rijnhal te Arnhem vindt de Inter nationale orchideeententoonstelling de Orchidee 80 plaats op 2 april (van 12-22 uur) 3 tot 8 april (van 9-22 uur). In de Flint theater te Amersfoort komt op 21 en 22 maart Seth Gaaikema met zijn programma „Seth Nu" dat geïn spireerd is op de steeds veranderende politieke actualiteit van de laatste maanden. Aanvang 20.15 uur. Prijs I 22,-; pas 65 18,-; cjp 17,-. Vanaf ma. 25 t/m wo. 26 maart kunt u in schouwburg Gooiland te Hilversum naar „Lachmenu" een nieuwe caba retshow van Ted de Braak, m.m.v. Mini Maxi en Joke Bruys, en een begeleldingscombo. Aanvang 20.00 uur. Kaarten 14,- t/m 25,-, alhier te reserveren. In het RAI-complex te Amsterdam wordt van 11 t/m 20 april weer de Intern. Huishoudbeurs georganiseerd. Deze beurs heeft een nieuwe gezicht gekregen, en belooft een verrassend, feestelijk, informatief en fascinerend schouwspel te worden voor het hele gezin. Aandacht is er voor mode, veiliger wonen, zelf muziek maken in de Huishoudbeurs Music Hall, vakan tie, en viewdata. De beurs is dagelijks open van 10.00-17.00 uur en van 19.00- 22.30 uur. Op zat.-avond en zond.-avond gesloten. In „De Speeldoos te Baarn is op 20 maart een cabaret met Jasperina de Jong met een try-out van haar nieuwe programma „tussen zomer en winter". Aanvang 20.30 uur. Prijs 10,-; cjp/pas 65 7,50. Wandelen met de ANWB. Op 22 en 23 maart kunt U met de ANWB een Oostgooise boswandeling maken van uit het WV kantoor, Stationsplein 7 te Baarn. De afstanden zijn 7-13 en 17 km. Honden mogen mee, mits aangelijnd. Het terrein is veel naaldbos en oude landgoederen. Tevens kunt U met de ANWB een bos- en heuvelwandeling maken vanuit Groesbeek (bij Nijmegen) op 22 en 23 maart. Vertrekpost is het Bondshotel „De Wolfsberg", Mooksebaan 12 te Groesbeek. Routes: keuze uit 5-11 en 16 km. Routebeschrijvingen zijn van 9- 14.30 uur verkrijgbaar bij de vertrek- posten. Op 1 april zal het VVV kantoor ook op zaterdagochtend weer geopend zijn. Tot en met september kunt u er dan terecht van 9.30-12.00 uur. Ook voor theaterbespreken, vanaf 10 uur. Na tuurlijk kunt U dan ook de handige Soester- en Soesterbergse Kadobon kopen. Poppenspeler Pieke Dassen (o.a. be kend als August uit de film van Ome Willem) speelt in de Blauwe Zaal van de Stadsschouwburg te Utrecht op 30 maart „Harlekijn en Mannetje Maan" voor de kinderen vanaf 5 jaar. Aan vang 15.00 uur. Op 22 maart Is in muziekcentrum Vredenburg te Utrecht een Open Mu ziekdag. Georganiseerd door de Fede ratie van Utrechtse Gezelligheidsver- enigingen. Gratis entree. Geopend van 10-17 uur. Filmhuis Artishock aan de Steenhoff- straat draait op do. 20 maart de film Wildwechsel. Regie en scenario: Rai- ner Werner Fassbinder. Muziek van Ludwig van Beethoven. De film duurt 102 min. en is in kleur. Aanvang 20.30 uur. Prijs 4,50; cjp, leden, enz. 3,50. Op 22 en 23 maart is in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag de 17e Intern. Kattententoonstelling de Kat Expo '80. In de Grote Kerk te Naarden wordt van 3 t/m 5 april een uitvoering gegeven van de Matthaus Passion. Aanvang 3 april 19.00 uur. Aanvang 4 en 5 april om 11.30 uur. De Keukenhof te Lisse is dit jaar geopend van 28 maart t/m 26 mei. De kassa's zijn dagelijks geopend van 8.00 tot 20.00 uur. Prijs 6,-; kinderen van 4-12 jaar 3,-. Woensdag is gezinsdag. Ouders mogen op woensdag hun kinderen t/m 12 jr. gratis meenemen. Van 14 t/m 26 mei is er een zeer bijzondere binnenten- toonstelling: een overdekte lelietuin, met een oppervlakte van 2000 m2. Invalide-wagentjes zijn gratis beschik baar. Honden mogen mee, uitsluitend aan de lijn. De tulpen bloeien van half april tot eind mei; de Narcissen van begin april tot eind april en de Hyacin ten bloeien van half april tot eind april. Kleurige folders vol informatie zijn gratis af te halen aan ons kantoor. Op de kruising Albert Cuyplaan-Dal- weg botsten zondagmorgen rond half elf twee personenauto's respectievelijk bestuurd door de 19-jarige L. A. en de 49-jarige C. van H. Van H. reed op de Dalweg en botste tegen de achterzijde van de wagen waarin A. het kruispunt overstak. De beide voertuigen werden zeer zwaar beschadigd. Op de Steenhoffstraat werd vrijdag avond om half twaalf de 47-jarige T. V., bij het oversteken van de rijweg ge schept, door de automobilist W. H. (22) uit Soest. V. werd met een hoofdwond en een hersenschudding naar het zie kenhuis Zonnegloren gebracht. Hij bleek teveel gedronken te hebben. In het weekend werden ook drie onder invloed rijdende autobestuurders aan gehouden. Op de Smitsweg was dat de 33-jarige B. v.d. B. uit Soest; op de Soesterbergsestraat de 22-jarige B. G. uit Zeist en op de Ossendamweg de 24-jarige E. T. uit Soest. Zij kregen alle drie een rijverbod. T. moest zijn auto inleveren in verband met technische gebreken. De 17-jarige L. B. uit Soest zag zijn motor, waarmee hij op het Vedelaar- pad reed, in beslag genomen. De motor was niet verzekerd en hij was te jong om ermee te rijden. ■min Gedeeltelijk overzicht van de scrabble-speelzaal Dat scrabble, een na-oorlogse letter- en woordenbacil, zich in een steeds groter wordende populariteit mag verheugen kon zaterdag j.1. weer eens worden vast gesteld. Uit alle windstreken van ons land, en natuurlijk ook uit Soest en omgeving, waren tientallen fanatici vroeg op weg gegaan, teneinde deel te nemen aan het 8e nationale scrabble-kampioenschap van Nederland waarvan de gereformeer de jongerenorganisatie J.O.C. te Soest het alleenvertoningsrecht heeft. Gezien de overweldigende belangstelling en de verbouwing van het vroegere strijd toneel De Rank hadden de organisatoren bij wijze van uitzondering besloten dat het letter- en woordenfestival zich in 1980 zou afspelen in het ontmoetings centrum De Borg. Foto: Herman van Dam Tussen de wedstrijdrondes door twee opmerkelijke gebeurtenissen die de sfeer en opzet van dit kampioenschap kenmerkten. De op zaterdag 15 maart 75 jaar geworden mevr. v.d. Helm vierde die dag tussen haar scrabble- vrienden en vriendinnen. Zij werd met de gelegenheidsschlager „lang zal ze leven" hartelijk toegezongen en ont ving van de wedstrijdorganisatie bloe men. Nadat met enige verwarring was duidelijk geworden wie de oudste aan wezige speler in De Borg kon worden genoemd werd een 8l-jarige deelnemer een 3-tal LP's rijker. Leeftijden die wellicht doen vermoeden dat dit scrab ble-kampioenschap hoofdzakelijk een aangelegenheid is voor mensen die de A.O.W.-grens reeds ruim hebben ge passeerd. Een niet terechte conclusie. Weliswaar ontbrak de „piepjonge" jeugd, maar die van 15 tot 80 jaar en ou der was wel degelijk aanwezig. Verge lijken wij de prestaties van vorig jaar met die van 1980 dan valt allereerst op dat er zaterdag j.1. qua puntentota len minder werd gescoord. Had Vara's Hans de Graaf Bierbrauer in '79 1139 punten nodig om maar krap op een tiende plaats beslag te leggen, in 1980 had R. van Krimpen uit Garderen aan 1118 punten voldoende voor een zelfde plaats. Kampioen 1979 Jan Leij- endekker vergaarde in dat jaar 1263 punten voor zijn titel, de nieuwe kam pioen van 1980 Jan Meijnen had aan „slechts" 1219 punten voldoende. Een opmerkelijke kampioen. Behaalde ook in 1975 en 1976 de titel en zorgde met een score van 595 punten in èèn partij voor een nieuw persoonlijk en kam pioenschappen record. Foto: Herman van Dam Tijdens de pauzes van het nationale scrabble-kampioenschap werd in de wan delgangen van De Borg uitvoerig gediscussieerd over de steeds weer terug kerende vraag: is scrabble een kennis of kansspel? Het feit dat Jan Meijnen voor de derde maal nationaal kampioen werd stelt scrabbelaars in het gelijk die menen dat hun favoriete ontspanning hoofdzakelijk met kennis te maken heeft. Dat er inmiddels een splitsing der geesten" heeft plaats gevonden werd die zaterdagmiddag ook duidelijk. De Utrechtse scrabble-groep „Itverspreidde folders waarin melding werd gemaakt van een nieuwe scrabble-spelsoort volgens het duplicate-systeem een systeem waarbij iedere speler met betrekking tot de letters dezelfde kan sen worden geboden. Dit scrabble-nieuwe-stijl wordt in Franstalige landen intensief beoefend. Er bestaan bij de „IT"-organisatoren vergevorderde plan nen om voor de nieuwe formule scrabble een nationaal kampioenschap te or ganiseren. Wie met dit soort scrabble wil kennismaken kan iedere 2e en 4e vrij dag van de maand terecht bij Denksportcentrum De Remise, Kanaalstraat 99 te Utrecht. Voor nadere inlichtingen 030 305431. Een verstandig besluit. Niet alleen voldoet de accommodatie meer en be ter aan de te stellen eisen, door een grotere wedstrijdzaal kon een maxi maal aantal titelkandidaten aan deze een-daagse deelnemen. Los van het veranderde decor waren er op deze jaarlijkse happening meer veranderin gen te constateren. J.O.C.'s scrabble- aanvoerder Ab Faas, werker van 't eerste uur, had zich wegens drukke werkzaamheden uit de organisatie te rug getrokken en ontving van voor zitter Richard de Boer bij de opening waarderende woorden voor het vele werk dat door hem was verzet. Op merkelijk was verder dat er dit jaar geen „goud-zilver en brons" voor de jeugd te verdelen was. Merkwaardig, omdat hét J.O.C. in de eerste plaats toch een organisatie van en voor jon geren is. Kanttekeningen mogen ook geplaatst worden bij een overigens voortreffelijke wedstrijdorganisatie. Te luidruchtige „achtergrondmuziek" vormde een storend element tijdens de wedstrijdconcentratie. Hoogst merkwaardig was „de zeef" die door een overigens zeer deskundige jury werd gehanteerd. Bij de vele twijfel gevallen die de jury werd voorgelegd raadpleegde deze instantie de alles be slissende van Dale, uitgave 1970. Het is natuurlijk best mogelijk dat nie mand van de jury-leden een recenter uitgave in bezit heeft, maar de laatste uitgave van de van Dale was in De Borg ter plekke aanwezig. Schoon heidsfoutjes die niet zonder kritiek door de aanwezigen werden geaccep teerd, maar het sukses van dit 8e nationale scrabble-festival tenslotte geen afbreuk deden. Een sukses dat reliëf kreeg door de aanwezigheid van een schatkamer met prijzen waarin AUTO Vandermeer o.a. een aantal geschenken, waaronder als hoofdprijs een auto-radio, had gestoken. Na ie dere ronde, totaal drie stuks, werden de ronde-winnaars (2 per wedstrijd- tafel) bekend gemaakt en de voor naamste tussenstanden vrij gegeven. Ondanks een voor zijn kwaliteiten ma tige eerste en derde wedstrijdronde was dit record de basis van zijn her nieuwde kampioenschap. Titelver dediger Jan Leijendekker, met een score van 456 punten in de eerste ron de goed van start gegaan, bracht het tenslotte in het eindklassement niet verder dan een 7e plaats. Wie zich bij de top-tien in 1980 goed handhaafde was mevrouw A. A Tak-Muis. In 1977 vierde met 1227 punten, zaterdag j.1. met 1210 punten belangrijkste concur rent van kampioen Jan Meijnen. Een resultaat dat werd gehonoreerd met een zeer eervolle tweede plaats. Samen vattend kan worden geconcludeerd dat het J.O.C. ook van het 8e nationale scrabble-kampioensfeest in ieder op zicht een geslaagde happening heeft gemaakt waarop door winnaars en ver liezers met plezier wordt teruggeblikt. Toeschouwer Wim Bosboom, Vara's Koning Klant, in onoplosbare problemen l. J. Meijnen hoogste score: 595 punten J. P. Tak-Muis I. M. te Rijdt R. Smit i. A. Pijls-Rauch I. C. J. Timmers i. J. H. Leijendekker l. G. M. van Sandijk i. R. Robberse R. v. Krimpen Hilversum Soest Amersfoort Aalsmeer Gouda Utrecht Soest bunschoten Eemnes Garderen 1219 punten 1210 punten 1179 punten 1169 punten 1160 punten 1153 punten 1133 punten 1130 punten 1119 punten 1118 punten In het afgelopen jaar is het werk van de plaatselijke WV, zoals dat de laatste jaren reeds het geval was, gestaag toegenomen. Er wordt steeds meer gebruik gemaakt van de diensten en kennis van de vereniging en dan vooral door de inwoners van Soest. Des te merkwaardiger is het dat het ledental met 35 is gedaald en nu op 605 staat. In de vorige week gehouden ledenvergadering verklaarde voorzitter B. van Os dat de terugloop te wijten is aan verhuizingen en in enkele gevallen aan sterfgevallen van oude getrouwen. Merkwaardig is het echter nog steeds dat, ondanks de vele diensten die de VVV bewijst, de animo voor het lidmaatschap en dan speciaal van de grotere instellingen en bedrijven uitermate gering blijft. In 1981 viert de VW-Soest zijn 75-jari ge bestaan. Er zal een boekje over Soest uitgegeven worden, dat min of meer een vervolg is op het vorig jaar verschenen boekje „Verdwenen plek jes van Soest en Soesterberg". Het jubileum zelf wordt geheel ingepast in de traditionele en ver buiten de ge meentegrenzen bekende Hemelvaarts- dagmarkt. Het plan is uiteraard nog niet rond, maar er zullen vermoedelijk ondermeer een flink aantal draaiorgels naar Soest gehaald worden. Voor de jeugd komen wat aparte aktiviteiten. In totaal werden afgelopen jaar, het jaar dat het 950-jarig bestaan van Soest gevierd werd, 11270 informaties gege ven. Daarvan 10810 aan Nederlanders en 460 aan buitenlanders. De vreemde lingen kwamen practisch uit de hele wereld: Amerika, Canada, Australië, Afrika en Azië. In totaal steeg het aantal gegeven informaties met 364. 1059 Theaterbezoekers maakten van de WV-diensten gebruik voor het reser veren van plaatsen, terwijl er ook nog eens 108 busreizen geboekt werden. Kadobonnen Ondanks problemen die enkele winke liers schijnen te maken is de belang stelling voor de Soester kadobon bij het Soester publiek en ook uit de omge ving, toegenomen. In de zeven jaar van haar bestaan groeide de omzet met ongeveer 300 procent. Die omzet is nu 65.680 gulden; een bedrag dat geheel in Soest besteed wordt. De administrateur, de heer A. Mol, zette uiteen dat deelname aan de landelijke geschenkenbon ook via de WV geregeld kan worden en dat de plaatselijke VW er vermoedelijk meer van zal profiteren dan de deel nemende winkeliers. Bulten het verlies aan (kadobonnen) omzet, doordat de bon ook elders besteed kan worden, moet er 75 gulden per jaar per afnemer betaald worden, exclusief het lidmaatschap van de plaatselijke VVV alsmede een niet gering bedrag aan verzend- en admini stratiekosten. De heer Mol merkte tenslotte op dat van de jaaromzet van 26 miljoen (lan delijk), zeven miljoen terecht gekomen was bij een grootwinkelbedrijf; een duidelijk teken aan de wand voorwat de verwachte bestedingen betreft. In de jaarvergadering werd tenslotte afscheid genomen van het bestuurslid mevrouw M. de Wind (zij gaat het Informatiecentrum weer bemannen) en werden de bestuurders B. van Os en H. Vos herkozen. TORENSTRAAT 8 - SOEST - TEL. 19979 Hoe uitgebreid onze collectie gordijnstoffen is weten we soms zelf niet precies. Wat we wél weten, al jaren lang, is dat mooie gordijnen bepalend zijn voor een fijne sfeer, als ook aan de afwerking, alle zorg is besteed. J - L meubilering en stoffering - AMERSFOORT-LANGESTRAAT 63-TEL.13324 r De Prunus of sierkers is een veelzijdige plant met een enorme variatie in groeivormen en rassen, zodat het zeker de moeite waard is, om hier een keer onze aandacht op te vestigen. Er zijn variëteiten die een ruime standplaats nodig hebben en er zijn er die het zelfs in een ruime planten bak nog goed doen. Er zijn vrij ruige en zwaar ge cultiveerde vormen, terwijl er ook een grote varië teit in bloeitijd en bloemkleur valt waar te nemen. Omdat deze planten zo opmerkelijk zijn zullen we gewoon de meest attractieve eens op een rijtje zetten. Eén goede bekende voor de meeste mensen is de „Prunus triloba" of Axmandelboompje (niet te ver warren met de „Prunus amygdalis" of Amandel boom). Het amandelboompje is een soort geknotte kweekvorm. De plant bloeit overdadig met rose bloempjes in de maanden maart en april. Hij bloeit op het eenjarige hout waardoor het nood zakelijk is de plant ieder voorjaar direct na de bloei radicaal ln te snoeien. Hierbij worden alle flikken tot op plm. 10 cm. van de stam afgeknipt. Dit aktiveert het amandelboompje tot een snelle hergroei met jong hout, waarop de plant het vol gende voorjaar weer zal bloeien. Door het jaar lijks snoeien van de plant ontstaat een knotwilg achtige prunus. Een tweede, ook zeker niet onbekende, is de Japan se treursierkers, een op half óf hoogstam geënte treurvorm. Deze bloeit met dubbele felroze bloemen in april-mei en kan vanwege zijn matige groei ook nog in de kleinste tuin worden aangeplant. Het onderhoud bij deze plant blijft beperkt tot het verwijderen van dood hout uit de kroon en het eventueel inkorten van te lange twijgen. Een derde wat minder algemene prunus is de zuilvormige sierkers. Deze heeft net als de treur vorm dubbele bloemen en bloeit ook in april en mei. De bloemkleur van deze sierkers is echter bleekroze. Door zijn zeer slanke uitgroei kan deze prunus zelfs in de kleinste tuin nog wel zijn toe passing vinden. Kortom, erg de moeite waard. Een sterk afwijkende bloeitijd vertoont de herfst- bloeiende sierkers, die al naar gelang de kweek vorm opgaand of treurend op stam te koop is. Ook bestaat de plant gewoon in struik vorm. Dit lid van het prunusgeslacht kan bij zacht herfst weer al eind oktober zijn fijne bleekroze bloemp jes ontvouwen. Ook bij zacht winterweer zijn de bloempjes present, terwijl de hoofdbloei net als bij de rest van zijn familie in april plaats vindt. Er bestaat ook een vrij zeldzame roodbloeiende vorm. Een wat ruiger groeiende sierkers is de „Prunus Kwanzam" die meestal in struik vorm wordt gekweekt. Dit is een vaasvormige flink groei ende struik, die donkerroze bloeit in april-mei. Deze sterkgroeiende heester leent zich ook goed voor het in bloei trekken in huis. In een flink uitgegroeide struik mis je een paar takken niet en we halen het voorjaar op die manier naar ons toe. Drie dichters, Wouter Kot te [47] Rei nout Vreijling [54] en Ton Luiting [44] zullen maandagavond a.s., 24 maart, op de bijeenkomst van het Humanis tisch Verbond Soest /Baarn, in restau rant v.d. Brink, voorlezen uit eigen werk. Daarna volgt een discussie met de bezoekers van de avond. Kotte is rooms-katholiek en publiceer de sinds 1963 twaalf gedichtenbundels en ook enige historische boeken; Vreij ling is protestant en publiceerde in de zestiger jaren gedichten in verschil lende tijdschriften; Luiting is huma nist en was van 1969 tot en met 1979 producer/samensteller van het NOS- radioprogramma „Dichters in de Vaart". Thans maakt hij literaire do cumentaires en is hij redaktiesecreta- ris van het tijdschrift „Argus". BESTELAUTO HUREN? VANAF f 40,- PER DAG 03155-1 GS S7 KOfyiwcsswes -m soest Dinsdagmiddag 25 maart aanstaande van 13.30 tot 15.30 uur wordt er weer een schrijfmiddag gehouden in het Amnes ty Centrum, Middelwijkstraat 72 (zij-ingang). Ook ditmaal zal weer geschreven wor den voor mensen die om hun over tuiging, geloof, huidskleur of ras ge vangen zijn gezet. Zij die zich graag voor deze mensen willen inzetten zijn van harte welkom. Schrijven voor gevangenen heeft resultaat. Gemiddeld komen vijf ge vangenen per dag vrij dankzij deze ak- tiviteit, terwijl veel gevangenen een betere behandeling krijgen. Er zijn voorbeeldbrieven in verschil- lende talen beschikbaar. Voor schrijf materiaal wordt gezorgd. Nadere informatie verstrekt mevrouw J. Tazelaar, Bartolottilaan 32, Soest, tel. 18908.

Soester Courant | 1980 | | pagina 19