Boomplantdag op 26 en 27 maart De A.R.O.S. dankt haar donateurs -- - - De cameraploeg „Van Gewest tot Gewest" tijdens de opname aan de Parallelweg. Op de rug gezien Chris Uiterwijk Jeugd in aktie voor behoud natuur Zo gezien... 1.59 Jyyi 11.25 Raadslid Storimans: „integratie niet af te dwingen" UITLATEN TREKHAKEN Woonwagencentrum: Plan tot oprichting Historische Vereniging Onze poes goede verzekering Hoog-water in Overhees Varkens fricandeau kilo9.98 Honsbergen Honsbergen algemene radio omroep soest opent 22 maart geheel uitgebreide en vernieuwde studio Aardappelen UNIEKAAS Honsbergen Honsbergen Rechtsbijstand verzekering Woensdag 19 maart 1980 58e jaargang no 30 SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 COURANT Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.40 Buiten Soest per halfjaar 20.80 Verschijnt iedere woensdag Foto: Herman van Dam In de gezamenlijke vergadering van de commissies maatschappelijke dienst- verlening en voorlichting, welke vorige week gehouden werd is eens te meer duidelijk geworden dat bij de realisatie van het nieuwe Soester woonwagen centrum de maatschappelijke en so ciale begeleiding minimaal zal zijn. De bereidheid voor deze begeleiding is bij de diverse instanties wel aanwezig, maar dat deze op prijs gesteld zal worden is uiterst twijfelachtig. CDA-- raadslid P. Storimans merkte in de gezamenlijke vergadering eigenlijk als enige op dat integratie nu eenmaal niet af te dwingen is. „De Wet kan zoveel willen; als de mensen niet willen zullen we moeten afwachten hoe het allemaal gaat". In de haast overbodige discussie kwam Jan Visser (PS) niet verder dan het begeleidingsplan „magertjes" te noe men. Hij wilde meer informatie over bijvoorbeeld het werkgelegenheids plan hoe had men zich dat gedacht? Mevrouw Allard (D'66) herhaalde wat in het verleden al zo dikwijls gezegd werd: de wetgever heeft gefaald. Ner gens werd rekening gehouden met de woonwagenbewoner; de décentralisa- tie werd weer opgelegd, zoals indertijd ook de centralisatie zonder meer werd doorgevoerd. Mevrouw N. Blommers (WD) noemde de begeleiding totnogtoe onvoldoende en de CDA-er Verheus constateerde nog eens dat waar het centrumpje ook neergezet werd, de weerstand van omwonenden zich altijd zou manifeste ren. Mevrouw L. Tomassen (PS) meende dat nu ook de beroepen van de toe komstige bewoners van het centrum bekend gemaakt moesten worden. Dat Het natte voorjaar heeft voornamelijk in de nieuwe wijk Overhees 2 voor nogal wat wateroverlast gezorgd. De kruipruimten onder de huizen staan vol water met alle gevolgen vandien. Ook de tuinen zijn soppig en al met al wordt er toch wel aan het woongenot ge knaagd. Naar aanleiding van deze situatie heeft het CDA drie schriftelijke vragen inge diend bij het college van burgemeester en wethouders: 1. Is het uw college bekend dat het grondwaterpeil onder en rondom de woningen in Overhees 2 zodanig hoog is, dat van ernstige wateroverlast moet worden gesprokén? 2. Dat deze wateroverlast in een aantal gevallen reeds zodanig ernstige gevol gen heeft dat het pleisterwerk van de muren, alsmede het behang, loslaten? 3. Indien vraag een en twee bevesti gend door uw college worden beant woord, welke maatregelen denkt u dan te treffen om aan deze wateroverlast een einde te maken? In de maandagavond gehouden CDA- soos werd het probleem zijdelings aan gekaart. Opgemerkt werd dat water in de kruipruimten onder de woningen. In meerdere gemeenten in Nederland, een normale zaak is. Bij bétonnen vloeren zou van overlast nauwelijks sprake kunnen zijn; met houten vloe ren was dat uiteraard anders. Loslaten van pleisterwerk en behang zou kun nen duiden op bij de bouw gemaakte fouten. Door een deskundige van de Grontmij werd overigens opgemerkt dat een grondwaterstand van een halve meter onder de oppervlakte, wat de verdam ping betreft, dezelfde uitwerking heeft als een zichtbare grondwaterstand. Verondersteld werd verder dat de hoge stand mede veroorzaakt werd door de wegenaanleg en huizenbouw. Na ver loop van tijd (enkele jaren) wordt de waterafvoer automatisch beter. zou de vrees voor sloop-toestanden weg kunnen nemen. Eens was men het wel met de voorge nomen fototentoonstelling welke in het clubhuis De Vangrail gehouden zal worden. Men hoopt er maar het beste van. Overigens staat weinig de realisatie van het centrum aan de Koninginne- laan in de weg. Het bestemmingsplan is voor goedkeuring naar Gedeputeer de Staten en de verwachting is voorlo pig dat het centrum tegen het einde van dit jaar in gebruik zal zijn. Aan het bouwplan werd nog iets gewij zigd. Er is zoveel mogelijk rekening gehouden met de wens van de toe komstige bewoners (waarvan de na men inmiddels wel bekend, maar nog niet vrijgegeven zijn) de weg door het centrum achter de wagens aan te leggen. Het is niet helemaal gelukt omdat de brandweer bezwaren had in verband met de bereikbaarheid. Bij de aanvang van de bouwwerkzaamheden zal aan ieder die daar interesse voor heeft, nog eens door het plaatsen van een bord duidelijk gemaakt worden, wat er gaat gebeuren en waar men informatie kan inwinnen. In Soest bestaan verschillende groepen die zich bezig houden met het verle den; met de vraag hoe het vroeger hier allemaal toeging. Archeologie, genea logie, restauratie (Kerkebuurt en de molen „De Windhond", maar al die groepen werken onafhankelijk van el kaar. Men heeft elkaar echter gevonden en zo is het plan ontstaan een Historische Vereniging Soest op te richten. Zo'n vereniging zou de vele aktiviteiten kunnen bundelen, waarbij gedacht wordt aan kursussen, tentoonstellin gen, het uitgeven van een periodiek, excursies en het houden van lezingen. Donderdag 27 maart a.s, 's avonds om acht uur, kan in restaurant van den Brink aan de Soesterbergsestraat mo gelijk de eerste stap gezet worden Voor die avond is uitgenodigd de heer M. C. M. van Adrichem, coördinator van de Streek-Historische Vereniging „Westland". Hij zal ondermeer aan de hand van dia's uiteenzetten hoe een dergelijke vereniging kan werken. Bij voldoende belangstelling zal in de maand april of mei een oprichtings vergadering belegd worden. De jaarlijkse boomplantdag zal In Soest op woensdag 26 maart worden gehouden en in Soesterberg op donderdag 27 maart. Naast de vier zesde klassen van de Soesterbergse lagere scholen neemt dit jaar ook weer een klas van de Amerikaanse school op de vliegbasis Soesterberjj deel aan de plantdag. Om half 10 zal door de jongens en meisjes een aantal beuken, elzen en berken geplant worden langs het nieu we weggetje Kampweg/Kampdwars weg. Aansluitend krijgen de kinderen een film te zien in het gebouw De Hoeksteen, Buys Ballotlaan. In Soest zal dit jaar op een andere manier door de kinderen deelgenomen worden aan de boomplantdag. Namen in het verleden alle scholen deel aan het planten, aanstaande woensdag wordt bij het planten van essen aan de Lange Brinkweg alleen deelgenomen door de zesde klassen van de St. Boni- faciusschool, V.d. Huchtschool, school De Ingenhof en de Da Costaschool. Deze scholen gaan om 9 uur planten en gaan daarna in de brandweerkazerne naar een film kijken. Deze andere opzet is gekozen op ver zoek van het Hoofdenconvent. De an dere scholen in Soest krijgen ook een film te zien en gaan één boom planten. Dit gebeurt echter wijkgericht. Zo komen de scholen in Soest Zuid bijeen in de Min. de Visserschool, in Klaarwa- ter gaat men naar De Schakel, in het Smitsveen naar de Rinke Tolman- school, in Overhees naar De Wegwijzer en in Soestdijk naar de Prins Willem Alexanderschool. Bij genoemde scho len wordt dan een boom geplant. Het wil echter niet zeggen dat dit boom- planten op woensdag 26 maart zal gebeuren, waarschijnlijk zal dit op de volgende dagen in die week plaatsvin den. Zoals wij u de vorige week reeds meldden, zal de Algemene Radio Omroep Soest a.s. zaterdag om 11.00 uur de geheel uitgebreide en vernieuwde studio op het terrein van het Ziekenhuis Zonnegloren aan de Soesterbergsestraat officieel openen. Die opening zal geschieden door één van de oudste donateurs van de A.R.O.S. Daarmee wordt een eerbewijs gebracht aan alle donateurs, die met hun regelmatige bijdragen de basis hebben gelegd voor deze noodzakelijke uitbreiding. Graag had deze vrijwilligersomroep, die werkt aan de ontspanning voor zieken en bejaarden, alle donateurs voor deze opening uitgenodigd. Ruimtegebrek maakte dat helaas onmogelijk. Om dit gemis enigszins te onder vangen is nu besloten speciaal voor de donateurs op diezelfde dag „open-huis" te houden en wel 's middags oan I tot 6 uur. Zij kunnen dan persoonlijk eens komen kijken naar wat met hun bijdragen is gedaan. Er wordt die hele middag naar het Ziekenhuis uitgezonden. Zodoende zien de bezoekers het A.R.O.S.-bedrijf in volle aktie. Dankzij de onovertroffen inspanningen van Chris Uiterwijk stelt steeds meer jeugd zich beschikbaar om wat te-doen aan het behoud van de natuur. Vorige week donderdag waren ruim tachtig leerlingen van de St. Theresiaschool akttefmet het schoonmaken van plantsoenen en omgeving van de Parallelweg en de Dalweg. Het is niet de eerste kéer dat daar „geschoond" moet worden en het is voor menigeen een raadsel waarom juist daar de „grote" mensen de boel de boel maar laten. Van deze prikaktie wérden opnamen gemaakt voor het wekelijkse televisie programma „Van Gewest tot Gewest". Ver moedelijk komen de beelden woensdag 26 maart in de uitzending op Nederland 1 (19.00 uur) op het scherm. Zoals gebruikelijk rondde milieuwcthouder J. Menne de schoonmaakaktie af met de aanbieding van het boek „Doe mee met de natuur". J.l. vrijdag waren 24 leerlingen van de LTS aktief in het natuurreservaat in het Soesterveen. Zij kregen assistentie van drie leden van de werkgroep „Vrijwillig Natuurbeheer" van TVN „Eémland". Nadat de oud-leraar de heer W. van Elmpt de jongens een en ander verteld had over het ontstaan van het Soesterveen, gingen de jongens aan de slag. Het door hen verzette werk mocht er wezen: er werd heel wat wildgroei opgeruimd waar door de oorspronkelijke veenbegroeiïng weer een kans krijgt. Het werk werd een tijd gadegeslagen door de heer Frans Termate van het Stichts Landschapsbeheer. Dat bezoek le verde het voorstel op om in het a.s. najaar een werkweek in Soest te organiseren voor veertig tot tachtig vrijwilligers. Zij zullen dan ook in het natuurreservaat aan de slag gaan. LTS-leerlingen in het natuurreservaat Foto: Herman van Dam GERARD PAUL De direkte verteltrant en het beeldend vermogen van kinde ren als zij opstellen schrijven is iets dat in de loop der jaren vaak verloren gaat. Tussen een bende paperassen vond ik deze. Van mijn dochtertje. Wij hebben: 1 poes, stuk of 10 vissen in een aquarium, stuk of wat vogel tjes in een volière waaronder: 1 kanarie, zebravinken, kwar tels enz. Maar nu onze poes. Het is een zij. Ze heet Eucalypta. Dat is wel een heksenaam, maar dat is ze dus niet. Ze is een heel normale kat. Neus, bef en sokken zijn wit, de rest is helemaal zwart. Het is een Europese korthaar. Dat betekent dat ze uit Europa komt en dat ze kort haar heeft. Dat haar haren dus niet over de grond slepen. Meestal ligt ze op het aqua rium. Het lichtje brandt dan en dat is lekker warm. Op een dag keek ik uit het raam en toen zag ik op het dak van Smink (de melkboer), twee goudvinken. Blijkbaar zag Eu calypta de goudvinken ook. Ze miauwde voor de deur en ik liet haar er uit. Op het terras aangekomen wil de ze weer terug. Ze ging naar binnen, de gang door, de trap op naar mijn kamer. Daar be gon ze te miauwen voor het raam. Ik vraag wat er aan de hand is, maar ze zegt alleen maar miauw. En dat is poezen taal dus dat versta ik niet. Ik probeerde van alles tot ik merkte dat het raam open moest. Ik deed het raam open en ik schrok me rot, want Eucalypta begon zonder aarzelen van de dakpannen af te glijden! Ge lukkig komt een poes altijd op zijn pootjes terecht, nu ook. Ze stond nu op de rand van het dak. Toen liep ze een halve meter naar rechts en sprong op de schutting. Ik hield mijn hart vast (nou ja) Van de schut ting sprong ze op ons schuur- dak dat overloopt naar het dak van Smink. Maar Euclypta bleef staan. Ze loerde op de vogeltjes. Die stomme beesten hadden natuurlijk niet door dat de kat daar lag. Ze kwamen dus ook steeds dichterbij. Tot er eentje op anderhalve meter afstand rus tig brood zat te eten. Eucalypta waagde de sprong, hapte... en weg was het on schuldige vinkje. Eucalypta had haar lunch gehad. VERKOOP VAN EN MET GRATIS MONTAGE ''"'jmiainti'niiiiiMimii/iiiinraniimniiiu'iiHi' Nachtegaal weg Tel. 02155-16731 Ook 's avonds en zaterdags DEZE WEEK ALLEEN DONDERDAG MAGERE AFHAALPRIJS Zie onze advertentie ara? ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG Eerste kwaliteit 5 KILO EXTRA BELEGEN Zié onze advertentie Zie onze advertentie Uw auto is een waard! Informeer eens bij ons. noodzaak! Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 4. 'f

Soester Courant | 1980 | | pagina 1