Me de lente in je bol en de zomer voor ogen Gladiolen brengen veel kleur in het interieur STRIP-f® SS 1 Dahlia's planten ru i u m*- lit^aea FOTO- Het lieflijke leven van de lelie Artisjokken zijn gezond. Bolbloemen SttenïlSf ZOda'het n6t en°rme Soester Courant van woensdag 19 maart 1980 ""v'juag xa iiiuary ïaou de crocussen nog maar net in bloei staan te.,- „„erbloeiende bol. en knolgewassen ,/i. 'k „epen op tot nijvere arbeid, want als we strak«r ^.huis' De kleurige kranties tl» tuin^Willem rullen we nu aan de slag moeten m'""!,"1 di" ""kundigheid voorjaar 'S toch te te waar ik moeite mee heb°UTmn 'en plan,en ta het gemaal beng met het voorjaar en de romer ÏÏttïog^fn hSdetad °U jl Waderend in de bloemrijke folders h., groeit echter in mijn fantasie het beeld In» JïS "V1?" die stiive b"»men nu van een weelderige zomertuin. Gladio metsl k 'USSeI) nette rlWes de prijscouranten voor len, die ik pas mooi vind in grote hoeveelheden, zie ik ineens helemaal ritten In mijn moestuin. Heel strak in Nog even en de voorjaarskleuren zul len al weer te zien zijn in onze tuinen en plantsoenen. Zelfs eind januari, is er al een enkele hele vroege durfal zoals de crocus, het sneeuwklokje of de scilla, die zijn gezicht laat zien. Maar straks in april, mei en juni barsten de bolge wassen en vaste planten uit in een kleurengamma, dat een weelde is voor het oog. Maar nu moet U ook denken aan de latere maanden van dit jaar. Wat is er straks in na-zomer en herfst te zien? Hoe zal straks Uw tuin of balkon er uitzien, als ook de éénjarige zaadbloemen over hun hoogtepunt heen zijn? Daarom is het nu de tijd om Dahlia's te bestellen. Daarmee koopt U de zekerheid dat U vanaf juli in de maanden augustus en september en vaak nog veel langer (als tenminste de eerste flinke nachtvorst in de herfst wat weg wil blijven) volop prachtige bloemen heeft in de tuin of op het balkon of patio. Kleinere bloemen of kortere planten In de grote Dahliafamilie doen het gewel dig in bloembakken. Hiervoor kun U b.v. de mooie enkelbloemige Mignon- of Topmix-soorten kopen. Deze Dahlia's moet U na de eerste bloei wél even ontdoen van de oude bloemen met de zaaddozen. Anders houdt de plant spoedig op met bloeien. Maar er zijn ook nog vele andere variëteiten dahlia's, die niet groot worden. Het zijn vele laaggroeiende decoratieve en b.v. Anemoonbloeiende dahlia's, die weinig of geen zaad produceren en daarom wat minder rigoreus moeten worden nagelopen op oude bloemen. De grote dahliaplanten komen uit de groepen Decoratief, Cactus en Pom pon, planten van 75 cm tot 1,50 m hoog. Zij vragen voedzame grond en vocht, want ze groeien zeer snel. In nauwe lijks acht weken worden ze van plantjes van 10-15 cm, de tuinreuzen van 1.50 m of soms wel meer. Plant ze vooral op een zonnig plekje, want in de schaduw, ook halfschaduw, produce ren ze minder bloemen. De grote, hoge dahlia's hebben een steuntje nodig, vooral op winderige plaatsen. Dahlia's zijn erg populair geworden in de laatste jaren. De Nederlandse jpahr 11a Vereniging maakt nu al een lange tijd erg intensief propaganda voor dit mooie artikel. Het voortdurend onder de aandacht brengen van de dahlia bij het publiek heeft goede vruchten afge worpen. Alle 50 miljoen dahliaknollen, die de Nederlandse dahliakwekers in 1979 hebben geproduceerd, zullen dit jaar gemakkelijk een koper vinden. Wacht daarom niet te lang met bestel len. De knollen moeten in de tweede helft van april de grond in. U zoudt ze een paar weken kunnen vervroegen, door de knollen, geplant in potten of kistjes een paar weken lang voor te trekken in een verwarmde ruimte (met veellicht!Nadat de kansen op nacht vorst voorbij zijn, dus omstreeks half mei kunt U ze dan buiten uitplanten. Dahliaknollen geven over het alge meen wat bossiger planten dan dahlia- stekken. Maar uit knollen komen meer bloemen, omdat bijna steeds, de knol een aantal scheuten geeft. Denkt U er dan wel om, dat de knollen wat meer ruimte nodig hebben? De stekken mag U natuurlijk pas dan uitplanten, als de kansen op nachtvorst minimaal zijn geworden, dus na de LJsheiligen van half mei. Deze stekken zijn meestal wat goedko per dan de knollen en U krijgt uit stekken ook goede planten met prach tige bloemen. Tevens groeien hieron der in één zomer beste knollen. De stekplanten hebben echter de neiging wat lang en iel te worden, vandaar dat het aan te raden is, om al gauw nadat de stek in de grond is aangeslagen, de kop eruit te knijpen, waardoor de plant zal gaan uitstoelen en er meerdere stelen op de plant komen. Om de mooiste en beste bloemen te krijgen, zult U de planten moeten „dieven", d.w.z. de scheuten met bloemknoppen, die in de oksels van de steel en bladeren groeien, moeten worden uit gebroken. Dan zal de hoofdscheut een betere, grotere en mooiere bloem pro duceren. Dahliakwekers, die op keuringen en tentoonstellingen hun beste nieuwe soorten willen laten zien, zullen hun planten altijd dieven. Maar als U minder gesteld bent op erge grote bloemen en er graag wel meer bloe men op wilt zien, dan kunt U dit dieven rustig achterwege laten. Het uitbreken van de okselscheuten gaat gemakkelijk met de hand, vooral 's morgens vroeg, als de plant volop vocht heeft opgenomen gedurende de nacht en de steeltjes bros zijn en gemakkelijk breken. Overdag in de warme zon worden de stelen gauw slap en zijn moeilijker breekbaar. Dahliaplanten zijn ook prima geschikt om er bloemen van te snijden voor de vaas. Als U snijbloemenvoedsel ge bruikt, zult U er lang plezier van kunnen hebben. Wel zult U er voor moeten zorgen, dat de knoppen goed tot ontwikkeling zijn gekomen, want een bloemknop, die is afgesneden, komt moeilijk of helemaal niet uit op water. Als U wat meer van dahlia's wilt weten en lid wilt worden van de Nederlandse Dahlia Vereniging, schrijf dan even naar Postbus 50 te Hiilegom. U krijgt voor een contributie van 20,- een prachtig jaarboek met vele interes sante gegevens over de dahliateelt en op vergaderingen heeft U gelegenheid allerlei praktische vragen te stellen. Ik wens U veel vreugde deze zomer met dahlia's in Uw tuin, in bloem bakken, op balkon of pation. RUTGER L. SCHILPZAND met sla en radijs. Dahlia's maken van mijn aparte snijbloementuin een bont circus en in de herfst zal ik er armen ve J,®" plukken °m er mijn huis mee te Montbretia's, die sierlijke snijbloe men, zet ik aan de rand van de grote vijver alwaar ze hun lisachtig uiterlijk kunnen weerspiegelen in het water. hit ik,door al bonte bloemweelde heen ben gebladerd, besef ik dat ik helemaal geen aparte snijbloementuin neo, noch een moestuin en een vijver. Ik heb een tuin met bomen, heesters en vaste planten waar ik niet zomaar alles Lelies zijn niet alleen erg mooi, ze zijn ook lief-inschikkelijk en alleszins mee gaand. Zij zijn bereid plaats te nemen in zowel perken als borders, tussen vaste planten en heesters, in potten en bakken, binnenshuis danwel op het terras of het balkon. Die exotische en „koninklijke" lelies zijn ook nog bescheiden en verlangen allerminst een uitzonderlijke behande ling en verzorging. Zij komen welis waar niet uit de goedkoopste bloem bollen voort, maar zijn eigenlijk toch voordeliger dan u denkt omdat zij een menigte aan bloemen per stengel voortbrengen en dat jaar in, jaar uit „opbrengen", zonder dat bollen uit de grond genomen hoeven te worden. Lelies zijn, mogen wij wel zeggen, de sterkste van alle in de zomer bloeiende bolbloemen. Zij kunnen zich met recht laten voorstaan op een ongelooflijke verscheidenheid aan vormen en kleu ren, op het feit dat zij heerlijk zacht geuren en er nota bene van juni tot in de maand september stralend bij staan. Lelies groeien tot een hoogte van ongeveer 45 cm, maar er zijn er ook die u nog boven het hoofd kunnen groeien. Mits u niet al te zeer uit de kluiten gewassen bent... De bloemvormen zijn ook heel geva rieerd, van schotelvorm tot trompet en tulbandvorm, van rechtopstaande bloemen tot die, welke wat gebogen en hangeqd zijn. De kleuren zijn onbe schrijflijk mooi. Ze zijn heel- teer en toch helder, .nogal eens licht gespik keld, met eén imposante ster of prach tig gevlekt. Zo plant u uw lelies Iets over het plantenlelies houden van een diepe, goed bewerkte grond die, rijk is aan organische stoffen en boven dien goed gedraineerd Is. In de zomer moet die grond vochtig, een beetje aan de koele kant zijn. De wortels van de lelie zijn erg op schaduw gesteld, maar de toppen koes teren zich graag in een weldadige zon. Kies dus een goede open plaats met lichte schaduw. Mijd vooral die plaat sen, waar de wind nogal eens flink tekeer kan gaan, want daar hebben lelies een bloempje aan dood. Men doet er goed aan om wat arme, lichte tuingrond te „verrijken" met bladaar- de, turfmolm en compost. Zware klei grond behandelt u met nog wat grof zand om het wegvloeien van overtollig water mogelijk te maken. Plantdiepte (onderkant bol)10-15 cm. De wortels van lelies zullen u dankbaar zijn als u hen wat zorgzaam toedekt met turfmolm en daarbij moet u dan niet op een schepje kijken. Sommige lelies, zoals de L.-speciosum-typen hebben een kalkvrije grond nodig, maar de meeste andere soorten maakt dat niets uit. Lelies, vormen in de meeste gevallen wortels aan de sten gel, vlak boven de bol. Daarom doet u er goed aan hen na het planten met een laagje grond van circa 5 cm toe te dekken. Lelies houden van gezelschap Lelies vinden het gezellig om in groep jes van niet minder dan drie geplant te worden. Alleen is maar alleen. Toch maar wel afstand bewaren: kleine leliebollen zo'n 20 cm uit elkaar, de grotere op een afstand van 25 cm of nog iets meer. Er zijn ook lelies die wel een steuntje kunnen gebruiken, de hoog opgroeiende bijvoorbeeld. Geen pro bleem: een stokje brengt al gauw de gewenste uitkomst. In het algemeen kunnen grotere lelies het best worden geplant in een border met andere in de zomer bloeiende bollen of als verticale accenten tussen vaste planten en/of heesters. De nog lievere, kleine (dwerg) lelies zien er werkelijk hart- veroverend uit als ze, net als tulpen en narcissen wat willekeurig worden ge plant. Verdorde bloemen verwijdert u natuurlijk direkt. Maar wacht u dan wel tot het najaar voordat u de stelen afsnijdt. Lelies in potten In potten geplante lelies houden u met genoegen gezelschap vanaf het prille stadium van de zomer tot en met de herfst. Plant de bollen gauw voordat ze uitgedroogd zijn. U kunt een kant-en- klare potgrond gebruiken of een meng sel maken van 2/3 tuingrond en 1/3 goed vergane bladaarde of compost. Om het teveel aan water gelegenheid te geven af te vloeien, verdient het aanbeveling wat potscherven op de bodem van de pot te leggen. Neem vooral een royale pot. Wanneer u geen tuin heeft kunt u toch veel plezier beleven aan deze in potten geplante lelies op uw balkon. Zorg er wel voor dat de potten niet uitdrogen. Ook kuntu wat extra bollen in grote potten planten die tijdelijk op een open plek in uw tuin worden ingekuild. Wanneer de stengel ongeveer 20 cm hoog is kunt u ze vervolgens op die plaatsen ln de tuin of op het terras zetten waar een extra kleuraccent welkom is. tussen kan poten. Toch zal straks in de zomer, als alles zo door en door groen is, wat uitbundige kleur best leuk zijn maar dan zal ik wel een goede keuze moeten maken uit dat grote sortiment zomerbloeiende bol- en knolgewassen. Die miniatuurdahlia's bijvoorbeeld, die zijn heel bescheiden van maat en zouden ook best op mijn balkon in de bloembakken kunnen staan, zodat ik er mooi zicht op heb vanuit de slaapka mer. Knolbegonia's, niet die met die knots- grote bloemen, maar die sierlijke han gende soortjes bestel ik in een mooie zachtrose tint en dan plant ik ze op het terras in de hoge bakken zodat hun sierlijke uiterlijk optimaal tot zijn recht komt. Lelies vind ik zulke ko ninklijke planten dat ik ze ook in mijn tuin wel een apart plaatsje wil geven. Als ik nou eens een aantal van die statige koningslelies plant in het krui dentuintje, daar staan ze zonnig en beschut en kan ik dagelijks van hun kleur en geur genieten. Wat van die stevige boerenlelies zet ik dan in potten op het plaatsje bij de keuken. Waar ik in de tuin ook beslist een plaatsje voor vrij wil maken is de wilde cyclaam die in de herfst bloeit. Deze Qyclamen europaeum zullen best goed gedijen tussen de lage vast planten in de schaduw van de boom. En de Oxalis deppei zal uiteindelijk mijn tuin geluk brengen. Vorig jaar plantte ik dit grappig bolgewasje in potten maar nu wil ik er een hele rand van hebben langs het tuinpad zodat ieder die mijn tuin betreedt, verrast zal zijn door de mooie rose bloempjes met hun sierlijke „klavertjes vier". En wat het werk betreft, bij nader inzien lijkt me bollen planten in het voorjaar toch best een gezellig karwei met de lente in je bol en de zomer voor ogen. BERNADETTE Dahlia's in een apart snijbloemenhoekje huis mee te versieren. om er armenvol van te plukken en het De artisjok komt oorspronkelijk uit Egypte, waar hij reeds in de vroege oudheid als delicatesse bekend was. Zijn faam breidde zich al ras uit tot Griekenland en het Nabije Oosten. In onze regionen moest men wachten tot de 12e eeuw om met deze lekkernij kennis te maken. De kruisvaarders die hem in het Nabije Oosten hadden leren waarderen, brachten de artisjok als merkwaardig nieuwigheidje mee naar Frankrijk, waar hij zich wonderwel bleek aan te passen aan bodem en klimaat. Maar ook bij ons doet de artisjok het best, mits hij 's winters wordt afgedekt tegen de vorst. Het is bovendien een bijzonder decoratieve plant In de siertuin. Alleen de bloembodem en de onderkant van de blaadjes zijn eetbaar. Ze zijn bijzonder rijk aan vitaminen en bevatten heilzame stoffen tegen lever en suikerziekten. Leon Tixier ontdekte daarenboven dat de artisjok een belangrijke rol vervult in het metabolisme van de zo gevreesde cholesterol en een genezende invloed kan uitoefenen bij nierverwikke lingen. In de pharmaceutische wereld wordt extrakt uit deze plant gebruikt als choleretique. De Italianen, altijd vindingrijk op dit gebied, wisten er een aperitief van te maken, een drankje met een wat bittere maar heel aparte, moderne smaak en een laag alcoholgehalte. Artisjokkenbodems lenen zich uitstekend voor conservering in blik, maar ook de verse bloem is tegen woordig courant verkrijgbaar. ROOD HAAR ZELDZAAM - Waarom komt rood haar niet bij negers en Japanners voor? Ik las, dat men in Azië vreemd opkeek toen roodharige Nederlanders er doordrongen. AntwoordHet rode haar is een variant van blond haar en daardoor gebonden aan rassen die van nature blond zijn, zoals Noordras, Faalse ras en Balti- sche ras. De laatstgenoemde be schouwt men wel als subrassen van het Noordras. De faktor rood komt echter ook wel eens tevoorschijn bij kinderen van „gemengd" bloed, d.w.z. die een blonde en een donkerharige ouder heb ben, en ook bij kinderen waarvan beide ouders donkerharig zijn. In het laatste geval moet er evenwel een blonde voorvader in het voorgeslacht voor komen. Maar ook in zuid-Europa ont breekt bij de zuivere Alpienen en op de 100.000 rood! Dat rood een soort blond is (afgezien van het pigment in het haar) blijkt ook uit de zéér blanke huid. Roodharigen bruinen slecht en verbranden gauw in de zon, precies zoals lichtblonde mensen. De gladiool is een bijzondere bloem. In de bloembollenwereld neemt ze een heel aparte plaats in. Niet in het minst omdat de gladiool eigenlijk geen echte bloem bol is, maar een „bloemknol". Bovendien worden bloembollen als tulpen en narcissen in het najaar geplant, terwijl de gladioleknol in maart de grond in gaat. Dat betekent dat de bloem haar prachtige, volle kleuren midden in de zomer tentoonspreidt. Gladiolen zijn dus echte „zomerbloeiers": in juli-augus- tus tonen ze de zon hun volmaakte schoonheid. De gladiool is niet allleen een kleurrijke bloem, ze is ook groot. Sommige soorten worden wel een meter hoog. Hoe hoger ze worden, hoe mooier en rijker de bloem wordt. Daarom is het verstandig de gladiolen op een beschutte plaats in de tuin te planten en het liefst in wat grotere groepen bij elkaar, zodat de wind er niet al te veel vat op kan krijgen. Gladiolen en grootbloemige dahlia's groeien tamelijk hoog en daarom worden dikwijls steunringen gebruikt. Talloze variëteiten De gladiool, dat kan rustig gezegd worden, is een heel veelzijdige bloem, die zich erg goed leent om in veel variëteiten gekweekt te worden. De gladiolenkwekers maken daar gebruik van en het gevolg is dat elk jaar de gro te gladiolenfamilie uitgebreid wordt met een groot aantal nieuwe soorten en kleuren. En over de kleuren gespro ken: alle mogelijke kleuren zijn aan wezig in de grote serie gladiolen. Felle kleuren, mooie zachte pasteltinten, ge mengde kleuren en alle harmonieus passend bij elkaar. Dat maakt het planten van gladiolen ook zo dankbaar. Door gebruik te maken van de vele mogelijkheden die de soorten bieden, kan in de zomer de mooiste kleurscha- keling in de tuin verkregen worden. En dat is een lust voor het oog, waar de zon zijn warme stralen met genoegen op laat weerkaatsen. De gladiool is een kieskeurige bloem. Ze wil elk jaar in andere grond geplant worden. Als men de knol elk jaar op dezelfde plek plant, wordt de knol ziek verplaatsen dus en dat is best aardig, want zodoende kan elk jaar opnieuw variatie in de bloeiwijze van de tuin aangebracht worden. De knollen blij ven na de bloeiperiode tot het najaar in de grond zitten. Daarna worden ze gerooid en gedroogd, bewaard en wor den dan in maart weer geplant. Het is natuurlijk makkelijker om elk jaar nieuwe knollen te kopen. De mooiste boeketten Het is echt een kunst om van gladiolen mooie boeketten te maken. Niet dat het moeilijk is, maar vooral omdat gladio len zo veel combinatiemogelijkheden hebben. Een boeket gladiolen ontwik kelt zich ook heel verrassend. Gladio len worden meestal geplukt als de onderste knoppen heel schuchter te voorschijn zijn gekomen. Staan ze eenmaal in een vaas of in een bloem- stukje dan zullen de knoppen zich één voor één openen. Snijdt u wel met een scherp mes van te voren even een klein stukje van de stengel af. Daardoor nemen ze sneller water op. Goed, we gaan een boeket maken. Het kopen van gladiolen is aantrekkelijk, daar - zoals gezegd - een grote ver scheidenheid bestaat. Houdt u van felle kleuren of ziet u liever zachte tinten... alles is mogelijk. Wilt u de kleuren als contrast laten spreken of moeten ze juist harmoniëren. U kunt alle kanten op. De meeste gladiolen zijn groot, lang van steel en het kan voorkomen dat het boeket wat stijf aandoet. Dat is echter niet nodig. Wanneer 'men wat experimenteert met verschillende hoogten en er eventueel wat andere bloemen aan toevoegt zal het zeker lukken om een opvallend bloemstuk in huis te hebben. Daarbij moet bedacht worden dat het nodig is om een behoorlijk grote vaas te gebruiken, een keulse pot is bijvoor beeld erg geschikt. Maar ook ander hoog vaatwerk leent zich uitstekend voor deze prachtige bloemen. Fijn, om uw fantasie eens goed te kunnen laten werken. Het resultaat is vaak verbluf fend mooi en kleurrijk. Kom naar de Delta Flora Als u nu eens echt wilt zien hoe fantastisch groot de mogelijkheden van gladiolen zijn, moet u beslist dit jaar een bezoek aan de grote gladiolen- tentoonstelling de Delta Flora die van 29 juli tot en met 2 augustus in Stellen dam wordt gehouden. Deze tentoon stelling is uniek. Nergens vindt u zo'n grote verzameling prachtige gladiolen- arrangementen, met veel fantasie, vlijt en kunstzin uitgevoerd. U kijkt uw ogen uit op de fraaie boe ketten en bloemstukken die daar ge maakt zijn. U zult er ook ontdekken dat men op dit ogenblik erg veel moeite doet om kleinere gladiolen te kweken. Dit zijn vooral de vroegbloeiende soor ten met bijzonder sierlijke bloemen in zachte pasteltinten. Voor het creëren van bloemstukjes zijn ze - zoals u zult zien - erg geschikt. Als u echt wilt genieten van de schoon heid van gladiolen is een bezoek aan de Delta Flora zeer aan te bevelen. Sommige mensen weten het precies. „Kijk, daar staan m'n rozen phloxen", zeggen ze vertederd, en wijzen naar een onduidelijke verzameling stokjes die uit de grond steken. Ze vegen met zachte hand wat halfvergaan herfstblad opzij en zien in het onoogelijk groen dat verschijnt de weelderige gele pracht die een paar maanden later het stukje tuin een sprookjesachtig aanzien zal geven. „Alyssym", mompelen ze be scheiden. Het lijkt alsof in hun tuin de natuur altijd extra haar best doet. Alsof bij hén lukt wat een ander nooit lukken zal. Het geheim is simpel. Met de nodige zelfdiscipline, gesteund door de wetenschap die ze uit dikke tuinboe- ken halen, zetten ze hun tuin naar de hand. Ik kan daar zeer jaloers op zijn. Mij overvalt elk seizoen, elk jaar opnieuw. „Het is voorjaar!" denk ik ineens panisch, en zie hoe opgewaaide bladeren van de beuk nog metershoog tegen de schutting liggen. Tegen de tijd dat ik m'n tuin in orde heb voor het voorjaar is het zomer. Tegen de tijd dat m'n tuin ingesteld is op zomer, is het herfst. Ik ren hijgend achter de jaargetijden, en m'n tuin laat luid en duidelijk merken dat ik van haar kant ook geen bijzondere service meer hoef te verwachten. Te laat om struiken in te korten of te verplanten. Te laat om te planten en te laat om te zaaien. Als andere mensen allang bruin zijn, graaf ik m'n tuinstoe len op uit een garage vol rommel van vorige zomers. Als andere mensen hun tuinmeubeltjes keurig opgeknapt weer wegzetten met plastic-beschermhoes, staan de mijne te verpieteren in een regen waarvan iedereen behalve ik weet dat ie nog drie weken zal duren. En toch hou ik van m'n tuin. Ik kan er lang en aandachtig naar staan kijken. Naar de coniferen, waar eigenlijk niets anders aan te zien is dan dat ze groen en betrouwbaar zijn. Naar de for sythia, de magnolia en de prunus, die bewijzen dat een verwaarloosde struik best nog jolig mee kan doen. Naar de bloemetjes van plantjes waarvan ik me niet kan herinneren ze ooit geplant te hebben, en waarvan ik de naam niet weet. En al kijkend word ik me dan pijnlijk bewust van de vele kale plek ken in de border. Als diar nou iets geels... en daar iets roods...! En in een jaarlijks terugkerende bui van op de natuur gerichte aktiviteit stap ik naar die ene winkel, waar altijd weer dat grote rek met Bol len hangt. Ik voel me daar als een kind in een snoepwinkel. Elk zakje met bollen heeft een kleurenfoto met bloe men erop. Het is dat het steeds weer lukt, want diep in m'n hart vertrouw ik het zaakje niet. Zo'n grauwe saaie bol, dat daar zoiets moois uit kan komen. „Natuurlijk", zegt de man van de winkel, met een gezicht alsof hij twij felt aan mijn verstandelijke vermo gens. En dus koop ik. Handenvol. Ean tas vol pakjes met bollen. Montbretia's met die milkshake achtige kleur oranje die een heel stuk tuin opfleurt. Gladio len, niet die hele grote want daarvoor waait het teveel in m'n tuin, maar van die elegante kleine. Ranonkels in aller lei kleuren, Freesia's, Dahlia's en Le lies. Ik leg ze met zakje en al, kleuren foto naar boven, daar waar ik denk dat ze leuk zullen staan. Dan haal ik het pioniersschopje uit de schuur. Bollen planten is zó gedaan. Dat schopje heb ik eigenlijk niet eens nodig als de aarde een beetje los is. Ik bekijk de symbolen op het pakje: plantdiepte, plantaf- stand. Ik zou het de kinderen kunnen laten doen, zo eenvoudig is het. En dan, na het planten, begint het wachten. Op dat eerste groene sprietje, dat vertel len zal dat het ook dit jaar weer gelukt is. En op de eerste bonte bloem, die samen met z'n bolgenoten weer een beetje féést zal maken in m'n tuin. TINEKE BEISHUIZEN eenfoto-drieluik Er zijn mensen, die alleen fotograferen als er een speciale aanleiding voor is. Bijvoorbeeld als ze met vakantie gaan of als de baby de eerste wankele stapjes doet zonder zich ergens aan vast te houden. Er zijn ook mensen, die "aktief" fotograferen. Ze krijgen op een dag een onbedwingbare zin om de kamera te pakken en foto's te gaan maken. Ze trekken er op uit. bij voorkeur op de fiets of wandelend. Lettend op alle dingen, die een goed motief kunnen vormen voor een foto. Zo'n tocht wordt vaak onderbroken om een onderwerp van alle kanten beter te kunnen bekijken. Zo is de achtergrond beter en vanaf dit punt is er een mooiere lichtval. De foto's bij dit stripverhaal zijn het resultaat van zo'n foto-safari. De lente is in het land en dan trekje als stadsmens al gauw naar de polder om te zien wat daar te beleven is. Aan vooijaarsmotieven geen gebrek, kijk maar eens naar die twee lammetjes. Als ze zich even verwijderen van hun moeder neem ik een foto. Omdat Moeder Schaap wantrouwig toekijkt moet het zo vlug gebeuren, dat ik weinig tijd heb om een goed opnamestandpunt te kiezen. Achter af ben ik best tevreden met dit resultaat, dat die kleine baaltjes wol redelijk in beeld brengt. Wandelend door een weiland ontdek ik de eerste madeliefjes, die met hun witte sterretjes in het donkere gras zorgen voor een leuke vlakverdeling. Dar. zie ik vlak bij een boerderij een nest met eieren. Als ik later aan de boerin vraag van welke vogel dat nest is. zegt ze: "O. dat is van één van onze krielkippen". Achteraf bof ik, want een vogelvriend, die deze foto ziet. verwijt me dat ik geen nesten mag verstoren door er foto's van te maken. Hij heeft wel gelijk maar toch niet in dit geval. I

Soester Courant | 1980 | | pagina 27