Nieuwe telg van Renault Motivatie voor vrijwillig energiesparen ontbreekt bij automobilist De Granada Altair Nationale strippenkaart voor tram en bus jyfet Raad en Daad Autosport bevordert verkeersveiligheid Drukkerij Smit Autodiefstal, een zaak van miljarden Einde parkeerirritatie in zicht Fuego: de nieuwe sportief gelijnde Renault met het komfort van een gezinsauto cWat iedereen moet weten over verlovingen, huwelijken geboorte. Van Weedestraat 29 Telefoon 14152 Een nieuw experimenteel ontwerp van Ghia 28 yrtORS KERKJE - Waarom staat er in een Noors kerkje en bii d geen Zwitserse kerk' jjtvvoord: Het Noorse kerkje aan de ivestzeedijk te Rotterdam is gesticht r het Norsk Kirks Selskip, een |5rs kerkelijk genootschap dat in in Oslo werd opgericht en in tal n havenplaatsen zeemanskerken |ced verrijzen. Noorwegen heeft na- jielijk sinds 1537 een lutherse staats- terk. ingesteld door koning Christiaan jivan Denemarken, die in die tijd ook Jfer Noorwegen regeerde. Omdat de e zeelui in vele havens geen se kerk vonden, of de landstaal ,rniet konden verstaan, zijn er specia- okerkgebouwtjes voor hen neergezet. jVitserse zeelui zijn er niet zoveel als jtürse en dank zij de Zwitserse gods dienstvrijheid kunnen katholieken en jotf-stanten uit Zwitserland uit vele 'ierken kiezen als zij in ons land ter lerke willen gaan, en vinden zij in de «gel wel een godsdienstoefening vol- jens eigen opvattingen. i^DlOTEKSTEN - Ik ben geïnteres- ^rd in enkele onderwerpen die nog iel eens door radio en televisie worden ■eitandeld, maar moet dan de comple- I', teksten hebben. Dat kost soms erg üel moeite om die te achterhalen. De groepen kunnen mij er niet altijd aan •Ipen. Zelf kan ik niet de hele dag andopnemers laten draaien. Bestaat i een luisterdienst voor? Utwoord: Ja. U kunt aan de Reporter- trvice, Prof. v.d. Waalsstraat 1, 2014 :DHaarlem de onderwerpen opgeven, .aarinu bent geïnteresseerd. Als men aar op de dagelijks opgenomen ge- jdsbanden en/of video-opnamen uit- endingen over die dingen tegenkomt, jordt u telefonisch gewaarschuwd en fjnt u alsnog beslissen of u daarvan al in niet de tekst wilt hebben. Die kan in woordelijk voor u worden uitge typt, en tegen betaling van ca. 7,50 (er gesproken minuut per post of per telex worden thuisbezorgd. Het tele- ionnummer van deze Reporterservice i 023-249061. Onderzoek bij B.V. - Een familielid ft enkele jaren geleden een B.V. met beperkte aansprakelijkheid opgericht ai ik werd aandeelhouder voor een iwart van het geplaatste kapitaal. Nu jaan de zaken niet zo goed en men volgt mijn adviezen niet op. Ik krijg zelfs de indruk, dat mijn familie de B.V. leeg plukt en mijn geld opeet. Kan ik daar door accountants of een advocaat een onderzoek naar laten instellen? AntwoordU bent als aandeelhouder van tenminste één tiende van het kapitaal gerechtigd een verzoek tot het instellen van enquête in te dienen bij de ondernemingskamer van het gerechts hof, onder welke de B.V. ressorteert. I Deze kamer benoemt dan één of meer personen die namens haar een onder- zoek moeten instellen naar de gang van zaken bij deze rechtspersoon volgens artikel 345 e.v. van het Tweede boek van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. U bent niet ontvankelijk, indien u niet kunt aantonen dat u ruim tevoren schriftelijk uw bezwaren tegen het beleid of de gang van zaken bij deze B.V. hebt kenbaar gemaakt aan het bestuur èn de raad van commissaris sen en er sindsdien voldoende tijd is veretreken om uw bezwaren te onder-, toeken en naar aanleiding daarvan maatregelen te nemen. U kunt zich het besté laten bijstaan door een advocaat procureur. iRAKENDE KUSSENS - De losse leren kussens van ons gloednieuwe rundleren bankstel gaan nu al krakén en knerpen. Wat is er aan te doen? Antwood: In het algemeen stoort dat geluid niet, want het bewijst dat u een goede kwaliteit rundieer kocht en dat •flinkt menigeen „duur" is de oren. Het hangt wel samen met de manier van looien. Afhankelijk van de luchtvoch tigheid in de huizen gaat het over of neemt het toe. U moet dus eerst zorgdragen voor voldoende relatieve vochtigheid via bevochtigers aan uw kamerradiatoren en zo nodig gebruik van de plantenbestuivers (maar die mogen niet op het leer worden ge- ncht). Voorts kunt u de kussens behan delen met een blanke bijenwas. Haal die lederwas bij uw leverancier, zodat u hem kunt aanspreken als er iets mis mocht gaan met de door hem gelever de meubelen. Er bestaat een wassoort het leer soepel maakt en toch niet afgeeft. Kom niet met water aan rund- Ook gemorste drank en evt. Transpiratievlekken onmiddellijk met een zachte doek opnemen en die plek ken snel met blanke bijenwas bijwer ken. T.V. OMBOUWEN - Ik heb een kleu rentelevisie gekocht. Ka ik de 11 jaar oude zwart-witontvanger, waarvan de beeldbuis defect raakte, ombouwen tot versterker voor mijn stereo-installa tie? Antwoord: Neen, beslist niet. Ten eer ste werkt de t.v. niet stereo; ten tweede bad de beeldbuis er dan niet uit gemo gen, want nu is het gloeidraadcircuit onderbroken en zullen de andere bui zen niet branden; en ten derde levert het knutselen door leken aan een tele visie-apparaat weinig of geen resultaat op. behalve dan een levensgevaarlijke schok. Een zg. voedingstransformator die het lichtnet scheidt van de elektro nica in de kast, is namelijk niet aanwe zig en de t.v. werkt met zéér hoge spanningen. Soester Courant van woensdag 19 maart 1980 29 h k°mt op de markt met een geheel nieuw en zeer eigentijds rovaai'ni f Uiterliik een bijzonder gestyleerde auto, maar niettemin h*. biedend aan vier volwassen personen. Opvallend is de aerodyna- ^Ka! vo™Pving. die duidelijk aangeeft, dat de konstrukteurs alle aandacht hebben gehad voor het brandstofverbruik. Tot de geringe luchtweerstand dragen o.a. bij de afgeronde neus, de ge stroomlijnde achterkant, de hellende motorkap, de sterk hellende Voorruit, de mede als spoiler fungerende schild- bumper en de opstaande rand rond de achterruit, die de vorm heeft van een spoiler. Wat men bij het zien Van de Fuego al vermoedt, wordt bewezen door de testresultaten. In het laboratorium van Renault in het Institute Aérotechnique in Saint-Cyr in Frankrijk bleek, dat de luchtweer- standskoëfficient van de FUEGO 0.347 is - het beste resultaat van het gehele Renault-gamma. Handige bagage-ruimte Opvallend element in de vormgeving is ook de zwarte streeplijn, die be gint bij de koplampen en vervolgens ononderbroken doorloopt tot aan de pa noramische achterruit. Deze achter ruit scharniert omhoog en zo heeft men toegang tot de bijzonder ekono- mische bagageruimte. Doordat de rugleuning van de achter bank in twee delen is gescheiden, en deze twee delen afzonderlijk kunnen worden neergeklapt, kan het interieur van de Fuego naar wens worden in gedeeld. Een bijzonder handige voor ziening, die de Fuego tot een echte gezinsauto maakt. Keuze uit drie motoren De Fuego zal in Nederland worden ge leverd met 3 verschillende motoren. De GTL, met 1400 cc motor; de GTS en GTS Automatic met 1650 cc motor en de TX en GTX met 2000 cc motor. Alle uitvoeringen zijn uitgerust met afzonderlijk neerklapbare rugleunin gen van de achterbank, mistachter- licht, dag-teller, watertemperatuurme ter, een elektrische ruitesproeier, een verstelbare stuur kolom, een van bin nenuit verstelbare buitenspiegel, een toerenteller en halogeenlampen. De GTX heeft daarnaast ook nog stuur bekrachtiging, licht-metalen wielen, koplampwissers, een digitale klok, elektrische ruitewisser/-sproeier op de achterruit en mistlampen geïntegreerd in de schildbumper. Alle uitvoeringen zijn uitgerust met een handgeschakelde 5-versnellings- bak, met uitzondering van de GTL (4-bak) en de GTS Automatic. De GTL is leverbaar met een 5-versnellings- bak als optional. Uitgerust met de 1400 cc motor (de GTL) bedraagt de topsnelheid van de Fuego 158 km./u. De top van de GTS ligt bij 180 km. en de top van de GTX bij 190 km. per uur. Bij een konstante snelheid van 90 km. per uur konsumeert de GTL 1 op 16,4 en de GTS 1 op 16,1. In stadsverkeer is dit respektievelijk 1 op 10,3 en 1 op 9,4. Efficiënte fabrikage Ook in dit opzicht is de Fuego geheel eigentijds: Bij het ontwerp en de fa brikage is steeds gezocht naar de meest rationele oplossing - soms met verrassende resultaten. Een voorbeeld is de panoramische achterruit, die dankzij de grote serie- fabrikage - en dus tegen acceptabele kosten - in dit nieuwe model kon wor den toegepast. Een ander voordeel is natuurlijk het feit, dat geprofiteerd kan worden van de reeds voor handen zijnde ervaring en van de service-mogelijkheden van een uitgebreid net van verkooppunten. Veel nieuwe snufjes Dat de Fuego een geheel eigentijdse auto is, blijkt duidelijk uit de toepas sing van de vele nieuwe snufjes. Zo als de ruitewisser met pantograaf. Dit is een voorziening in de vorm van een hulparm aan de hoofdarm van de rui tewisser, waardoor een goed deel van de voor de bestuurder zo hinderlijke dode hoek links beneden - die door dé konventionele ruitewisser niet kan worden bestreken - wordt schoonge maakt. Het is duidelijk dat dit voor de vei ligheid en het rijkomfort van groot belang is. Andere moderne toepassingen zijn de geïntegreerde elektronische ontsteking op de TX en de GTX, de sterk verbe terde stuurinrichting en elektrisch be diende zijruiten op alle modellen. Dankzij de originele en eigentijdse konseptie kombineert de Fuego de ken merken van een sierlijke coupé met die van een efficiënte gezinsauto. Het fraaie uiterlijk! de aërodynami sche vormgeving en het uitgekiende rijkomfort maken de Fuego tot een van de meest aantrekkelijke modellen voor de Tachtiger Jaren, De technische ontwikkelingen in de autosport komen vaak ten goede aan de verkeersveiligheid. Het alledaags gebruik van Brede Banden, waardoor een kortere remweg en betere wegligging wordt verkregen, is hiervan een goed voorbeeld. Gaat het in de autosport primair om verhoging van de snelheid, in het verkeer is veiligheid de belangrijkste factor. Beide aspekten zijn echter het gevolg van o.a. de kwaliteit van de banden. De bandenfabrikanten hechten dan ook veel waarde aan de ervaringen welke worden opgedaan in internationale races en rallies. Walter Rohrl, de winnaar van de afgelopen Rally van Monte Carlo, had bijvoorbeeld de beschikking over ongeveer 300 banden. Tijdens deze, onder extreme weersomstandigheden verreden rally, maakte hij dankbaar gebruik van de kennis van de italiaanse bandenspecialisten van Pirelli. De eerste drie plaatsen, welke met de vernieuwde P7-sport serie werden behaald, zullen dan ook zeker hun weerslag vinden in een kwaliteits verbetering van de banden voor de consument. Doe vooral geen dingen waar u later spijt van zou kunnen krijgenKom tijdig bij ons aan de zaak en laat u vrijblijvend voorlichten op het gebied van verlovings- huwelijks- en dankbetuigingskaarten en geboortekaarten. Kortom; laat ons u de even smaakvolle als uitgebreide KennemerKaarten Kollektie voorleggen! Als u daar uw persoonlijke keuze uit heeft gemaakt, dan kan er werkelijk niets meer misgaan1 Tot ziens bij Een vrijwillige besparing van energie bij het gebruik van de auto kan men niet of nauwelijks verwachten. De automobilist gelooft niet in de noodzaak van energiebesparing. En mocht hij wel overtuigd zijn van de noodzaak om energie te sparen, dan heeft de automobilist geen zin om als enkeling offers te brengen, terwijl niemand om hem heen hetzelfde doet. Dit is de voornaamste conclusie uit een rapport „Belevingsonderzoek naar energiebesparing in het personenauto verkeer", dat in opdracht van Verkeer en Waterstaat door het Amsterdams bureau voor marketing research en sociaal onderzoek Van Den Broecke werd opgesteld. Het rapport is onder meer gebaseerd op een psychologische studie die eind verleden jaar werd verricht. Via dertien groepsdiscussies met in totaal 130 deelnemers werd het nodige materiaal verzameld. De discussie groepen waren zo samengesteld, dat zij een goede doorsnee vormden van autobezitters en -bezitsters uit ver schillende inkomensklassen en uit ver schillende plaatsen in west Nederland. Uit de gesprekken kwam onder meer naar voren, dat de automobilist in het algemeen geen besef heeft hoeveel benzine een bepaalde rit kost, noch de benzineprijs per liter. Dat komt ook doordat het doorsnee instrumentarium in een auto hem geen mogelijkheid biedt het benzinever bruik per rit af te lezen. Bovendien tankt hij nu eenmaal niet een bepaalde hoeveelheid benzine voor een bepaalde rit. Hij laat gewoon regelmatig de tank volmaken, in de mening dat dit er nu eenmaal bijhoort om de auto bedrijfs klaar te houden. Ook bleek, dat de doorsnee automobi list zich niet verantwoordelijk voelt voor benzineverbruik, noch voor even tuele verspilling van brandstof. De fabrikant van de auto is naar de mening van de bestuurder, verant woordelijk voor het verbruik. Autorij ders vinden dat ze alleen rijden als het nodig is. Stoplichten, files en het lange zoeken naar parkeerplaatsen worden als energieverspillend ervaren. De verantwoordelijkheid voor het auto gebruik wordt naar de overheid ge schoven. Zowel het ruimtelijk beleid, als het verkeers- en vervoersbeleid is zodanig dat men wel aangewezen is op de auto. Uit de gesprekken kwam naar voren, dat de noodzaak tot energiebesparing in het autogebruik nauwelijks wordt gevoeld. Men twijfelt aan het nut, de noodzaak en de redelijkheid van ener giebesparing bij het autogebruik. Dit wordt voor een deel veroorzaakt door de tegenstrijdige berichten over de energiesituatie: wel of geen tekort. Ook meent men dat bij een werkelijk tekort een besparing van 5 tot 10 procent weinig zin heeft. Daar komt bij, dat de overheid te vrijblijvend oproept tot energiebesparing. Daar door wordt de indruk gewekt, dat er geen noodzaak bestaat. Er bestaat dan ook een weerstand tegen maatregelen die besparing wil len afdwingen. De overheid moet - aldus een uitkomst van de gesprekken - in andere sectoren besparende maat regelen nemen. En niet het gebruik van de auto aan banden leggen. Moet het autoverkeer er toch aan geloven, dan zal de overheid onder meer moeten zorgen dat er geen files meer zijn, en maatregelen moeten treffen voor de produktie van zuiniger auto's. Er waren enige maatregelen die men unaniem aanvaardde: - strenge controle op de maximum snelheid van 100 km/uur met hoge boetes op overtredingen. - extra heffingen op de prijzen van nieuwe auto's van onzuinige merken en types. De autoloze zondag of een rijverbod voor een dag in de week werden ver schillend beoordeeld. Door een grote meerderheid werd een forse verhoging van de benzineprijs afgewezen. Ook als dit gepaard zou gaan met een verla ging van de motorrijtuigenbelasting. Aan de andere kant zou men op zich onaangename maatregelen best willen accepteren, als ze dan maar iedereen gelijk treffen. De samenstellers van het rapport adviseren onder meer de lust tot sparen aan te kweken, door meer duidelijkheid te scheppen over de zinvolheid van energiebesparing op nationaal niveau. Ook zou de overheid de autorijder meer bewust moeten maken hoe hij met geringe moeite toch zuiniger kan rijden. Vooral voorlich ting op praktisch gebied is dus een vereiste, aldus het rapport. t j .„„-Hitq 11 500 auto's gestolen. Het merendeel over om mat aan andere Kleur en 'uci vdii gaai uiuiicu u- nummerplaat elders te worden verko jaarlijks verdwijnen er In de Verenigde Staten doet men hetanders JW weJg naar ruim een miljoen auto s. Meer dan ktMMAM haf uur clandestiene EmÉe- de nleuwwaarde hoeven neer teH: een Amerikaans weekblad woon lucratieve zaak te zijn, want s r ruim 26.000 dollar op aan brengt een auto ter waarde van ca verzekeringsmaatschap- berooide eigenaren per jaar no- - n duid.ajk e onderdelen. Als men cu»» ren Der jaar nog eens zo'n pijen in de V.S. aan de b=ïï™*^g^oeten uitkeren, is het stadige drie miljard f^dever^ „„Iele miljarden. Het hoogtepunt voor Ford tijdens de Autotentoonstelling in Genève, die gehouden zal worden van 6 tot 16 maart a.s„ zal de onthulling zijn van een nieuw, super-aerodynamisch prototype, geLaseerd op de Ford Granada. Ontworpen door Ghia uit Turijn, Ford's Internationale Ontwerpstudio, zal deze wagen gebaseerd zijn op wetenschappelijke luchtstroomtechnieken om zuiniger te kunnen rijden zonder de rij-eigenschappen negatief te beïnvloeden. Deze experimentele Granada Altair, uitgevoerd als 5-zitter met 4 deuren in zilver en brons, is slechts 5,1 cm langer, 7,6 cm lager en 10,2 cm breder dan het normale Ford Granada pro- duktiemodel, maar het frontoppervlak is verkleind en de luchtweerstands- coëfficiënt is verminderd. Om het gevoel van luxe en ruimte te vergroten zijn alle vier deuren voor zien van brons-getinte, doorzichtige plexiglas panelen, volledig verwerkt in hetstreep-patroon op de zijkant van de wagen. De Granada Altair De Granada Altair, waarin gebruik gemaakt wordt van de normale mecha nische produktie-componenten, wordt aangedreven door en 2.8 liter V6 injec tie-motor. De wagen is uitgerust met air-conditioning, onafhankelijk vóór- en achterwielophanging, aluminium velgen met laag geprofileerde staal- gordel radiaalbanden, een stereo installatie en lederen bekleding. De aërodynamische, 4 -deurs carros serie heeft een luchtweerstands- coëfficiënt van 0.35 (de normale Gra- nad heeft 0.44) en is op een normaal chassis van een produktie-Granada gebouwd. Vóór de vooras is de carrosserie met 6,3 cm uitgebouwd teneinde er de schokabsorberende voorbumper en de grote aërodynamische voorspoiler in op te nemen en tegelijk de hoogte en het totaal-oppervlak van de voorzijde te verminderen. De vier koplampen en twee extra vèrstralers liggen allen weggewerkt achter een doorzichtige plastic af- schermkap om een betere luchtaf- vloeiiing te verkrijgen; de koelings- lucht voor de motor wordt naar binnen gelaten door drie openingen onder de voorbumper. Eén enkele ruitewisser houdt de ronde, getinte voorruit onder alle weersom standigheden schoon en op beide voor deuren is een op afstand bedienbare buitenspiegel gemonteerd. Doorkijk-deurpanelen De ramen van alle vier zijdeuren worden elektrisch bediend. Eronder zijn doorzichtige plexiglas panelen aangebracht om het zicht te verbete ren en het gevoel van ruimte te vergro ten. Deze vier panelen zijn allen .wegge-, werkt in de brede bronzen streep die langs de zijkant en om het kofferdeksel van deze zilverkleurige Granada is aangebracht. Deze contrasterende bronskleurige streep wordt ook ge bruikt om de ingebouwde deurgrepen en de inlaten voor de koelingslucht voor de airconditioning en de verse lucht voor het ventilatiesysteem, in weg te werken. De grootste hoogte van de Granada Altair is in vergelijking met de produk tie-Granada met 7,6 cm verminderd, terwijl de breedte met 10,2 is vergroot. De Altair-heeft een schokabsorberende achterbumper en het openingsmecha- nisme voor het kofferdeksel wordt vanuit de wagen bediend. Luxueus Interieur De luxe-uitgevoerde voor- en achter banken zijn bekleed met lichtbruine, lederen bekleding met bronskleurige strepen. Er ligt hoogpolig tapijt op de vloer van het passagierscompartiment en de kofferruimtehet loopt door tot aan de drempels en is ook aangebracht op de onderzijde van de deurpanelen. De Granada Altair is standaard uitge rust met air-conditioning en heeft het instrumentenpaneel en het vierspakige sportieve stuurwiel van de produktie- Granada. De handrem is echter ver plaatst en bevindt zich nu, in tegenstel ling tot de produktie-Granada, aan de linkerzijde van de bestuurder als een voetbediend pedaal. In het dashboard bevindt zich een diep opbergkastje, voorzien van een gecapi- toneerd afsluitdeksel en in de midden console bevindt zich nog meer opberg ruimte. Een van de grootste irritaties waar de veel geplaagde automobilist mee te kampen heeft is wel de parkeermeter. Niet omdat het betalen voor een parkeerplaats zo vervelend is, immers alles kost geld, maar vooral omdat men altijd de zakken vol kwartjes moet hebben om die parkeermeter te kunnen betalen. Daar is een oplossing voor. Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat onderzoekt de toepasbaarheid in Nhderland van het Israëlische par- keerheffingssyste'em. In Israël betaald men voor het parkeren met een parkeerkaart die men van tevoren koopt in een sigarenhandel of kranten kiosk. Het is en soort knipkaart waarmee je door afscheuren van speciale lipjes en rondjes de datum en tijd van parkeren aangeeft. De kaart legt men achter de voorruit, en is geldig voor een uur, of een halfuur parkeren. In de praktijk zou men voor een tientje een 20-tal kaarten kunnen kopen. Dat klinkt misschien duur, maar al die kwartjes zijn ongemerkt ook wat waard! Een voordeel van dit systeem is ook dat je ermee vooruit kan betalen. Vrijdag ',s-avonds legt U alvast een kaart achter de ruit, geldig voor de volgende dag van 8 tot 9 uur 's morgens, èn U kunt rustig uitslapen. WiltU langer uitslapen, legt U er nog een kaart bij, geldig van 9-10 uur. Het duurt nog wel even voordat het Ministerie van Verkeer en Waterstaat hierover kan beslissen, maar er wordt met ongeduld naar uitgekeken. Minister Tuijnman [Verkeer en Waterstaat] gaat de gemeenten en openbaar vervoerbedrijven verzoeken om met ingang van 1 mei a.s. in het gehele stads- en streekvervoer een zogenaamde strippenkaart in te voeren. Deze nationale kaart zal in vele gevallen de huidige meerrittenkaarten overbodig maken. Dit heeft de minister in de Tweede Kamer meegedeeld, tijdens de behandeling van zijn begroting. Als overgangsregeling blijven tot 1 oktober vele oude rittenkaarten in de verkoop. De nieuwe strippenkaart gaat 5,- kosten voor vijftien strippen. Elke reis kost één strip meer dan het aantal te 'reizen zones. De strippenkaart zal uit-, sluitend verkrijgbaar zijn in de voor verkoop, dus niet in de tram of bus. Het aantal voorverkoopadressen zal wor den uitgebreid. Zo zal de nieuwe strip penkaart in elk geval op alle postkan toren te koop zijn en bij de NS-stations. Daarmee wordt een landelijk net van voorverkoopadressen geschapen, dat nog verder wordt uitgebreid. Boven dien kan men de strippenkaart bestel len met behulp van een acceptgiro kaart. Het is de bedoeling om op de meeste voorverkoopadressen ook abonnementen te gaan verkopen. Juist de zöne-indeling die nu vrijwel overal is doorgevoerd, heeft de invoe ring van de nieuwe uniforme strippen kaart mogelijk gemaakt. De reiziger kan de nieuwe kaart gaan gebruiken voor elk aantal zones. Hij hoeft dus niet langer verschillende kaarten aan te schaffen voor een reis binnen één of meer zones. Met de strippenkaart kan men elke gewenste afstand afleggen. Omdat de mogelijkheden voor het ge bruik van de strippenkaart veel groter zijn dan die van de afzonderlijke ritten kaarten, overweegt minister Tuijnman in hoeverre retours kunnen vervallen. Iedereen die regelmatig met tram of bus reist, zal straks immers de strip penkaart op zak hebben. Een ander voordeel van de strippen kaart is, dat de verkoop op de wagen tot het uiterste wordt beperkt. Dit leidt zowel in stads- als streekvervoer tot minder oponthoud. Minister Tuijnman heeft tevens aangekondigd, dat per 1 oktober a.s. de huidige abonnementen worden vervangen door zogenoemde ster-abonnementen. Zo'n ster-abon nement geeft de reiziger vanaf een door hem centraal gekozen zóne, recht op reizen in elke gewenste richting. De zóne van zijn keuze hoeft niet persé de zone te zijn, waar hij zijn reis begint. Het nieuwe ster-abonnement is dus geen trajectabonnement, maar meer een gebiedsabonnement. Dit in tegen stelling tot de huidige abonnementen die slechts op één traject geldig zijn. De nieuwe abonnementen leveren de reiziger dus meer mogelijkheden. D.

Soester Courant | 1980 | | pagina 29