Jong - dictie f- ervaring JLT20j en Garantie ■"vangen! ;et bij deze diesel- ussen niet die al in bouwd. ijving, uitstekende veel ruimte, vijf- Leur dat meer dan te noemen. ;m 'ns bekijken, ;n, berijden, die ZO Diesel, it klaar voor een r bij de prijs ïpen» 0 Soester Courant van woensdag 19 maart 1980 9 Foto: Goos van der Wilt Mi Stan, ■BBWiiri Hilversum ift 140a, telefoon 035- 44255 straat Diependaalselaan T 77 7.9E - 78 9.8) - 78 11.51 Jt s 8.50, L 11.401 'afraan 78 12.851 TL 8.500 <Aut. 78 16.500] rs 78 12.500, 17.250, 16GLS Aut. 79 13.700, S 8.750, j-installatie t 77 9.500,- rL '78 13.500,- rL 77 14.0»,- rs 76 14.5(0.- rs 76 10.5(0,- >P boven f 4001, laanden Gouder Bovag garantie l e veiligheidskeurriq I 'beurt I 1 s ANWB gekeur| ing mogelijk rel. anwezig. Burgemeester mr. P. Scholten pastin „Profiel" Onze nieuwe burgemeester, mr. P. Scholten, voldoet zo op het oog heel aardig aan het profiel dat de gemeenteraadsleden van hem schetsten. Hij is jong en dynamisch; maatschappelijk ak- tief en heeft bestuurlijke ervaring. Hij nam in Delfzijl het ini tiatief om de bevolking bij het bestuur te betrekken en ge zien het feit dat niet alleen de raad, maar ook de bevolking zijn vertrek in hoge mate betreurt, kan veilig aangenomen worden dat hij aktief voor de belangen van de inwoners opkwam en door de raad als een goed leider ervaren werd. Bij een bezoek aan Delfzijl, een aardig stadje met een echt cen trum, werd ons spontaan en ongevraagd in een restaurant ver teld dat men in Delfzijl niet gelukkig was met het vertrek van de eerste burger. „In Uitwië^dèrt. eéh gehucht bij Delfzijl waar het gezin Scholten woont, wordt hij op handen gedragen. Zijn betrokkenheid bij lief en leed is eerlijk en oprecht'.', aldus een inwoner van Delfzijl. „Waarom dan toch weg?", zo vroegen wij de heer Scholten. Het eerste deel van het ant woord bestond uit de bekende gemeenplaats: „Soest lijkt mij een leuke plaats om het vak te kunnen uitoefenen. Er is daar veel te doen en ik houd van werken; niet van stil staan". Maar in Delfzijl valt toch ook nog wel het een en ander te doen? „Ik vind", komt dan het ant woord, „dat het voor mensen goed is, tot een bepaalde leef tijd, regelmatig van werkkring te veranderen. Met alle respect voor mensen die hun baas veertig jaar trouw blijven, is het voor jongeren uitstekend eens in een andere werksituatie terecht te komen. Het totaal „andere" heeft mij altijd getrokken. Geheel tegen de familie-traditie in ging ik na afloop van de studie, in het bedrijfsleven werken. (Pakhoed-Rotterdam van '67 tot'71). Met het aanvaarden van een betrekking bij de gemeente Purmerend kwam ik wat terug in het familie-gareel, al vond men het nog nietje-dat' Ik werd loco-secretaris en deed er een schat aan bestuurser- varing op, die me naderhand in Delfzijl goed van pas kwam. Ik heb nooit specialist willen worden, wel generalist; nooit de details en finesses, wel de grote lijn, het brede terrein". „U gaat van een probleemge bied naar een dorpje met wat probleempjes, in verhouding gezien dan. De enorme werk loosheid kent Soest niet; in de regio Amersfoort nog geen twee procent van de manne lijke bevolking, in het Noorden zo'n zeven procent. Verlaat u een moeilijk varend schip voor een wat rusteloos dobberend schuitje „Weggaan valt niet mee; dat mag u van mij aannemen. Ik heb hier met erg veel plezier gewerkt en de samenwerking was zo goed als optimaal. De raadsfractie (PvdA 10 zetels, CDA 5, VVD 3 en D'66 één) waren het wat de hoofdlijnen betrof, roerend met elkaar eens. Dat is te lezen in de on derscheiden verkiezingspro gramma's. De werkgelegen heid is hier in Delfzijl een groot probleem en daar werd geza menlijk en hard aan gewerkt' Het Soester probleem, en ook van de regio, is dat er niet genoeg huizen gebouwd wor den om werknemers onder te brengen. Wat is uw mening daarover, gezien de werkloos heid in het noorden. Gaat u zich inspannen voor verplaat sing van bedrijven Tiaar dat probleemgebied, mogelijk met afremming van woningbouw plannen hier? „De problemen van Eemland ken ik nog niet zó om daar nu een oordeel over te geven. Het is aan de Raad om na een gefundeerd oordeel, goede be sluiten te nemen. Besluiten waar niks mee besloten wordt, zijn geen besluiten. Aan voor uit-schuiven hebben we niets", aldus burgemeester Scholten. Hij zegt te hopen dat hij kan bijdragen aan die goede be sluitvorming. „Mijn opvattingen zijn in dat verband secundair. Ik zie mijn funktie niet als: „Ik vind... enz., dus volg mij maar!. Het college komt met voorstellen in nauw overleg met de raad' U bent geen strikt jurist? Dit is van mij.dat is van jullie „Recht is niet statisch, om mijn vader (hoogleraar in Am sterdam) maar eens te citeren; recht is dynamisch. Ik zoek hoeveel speelruimte de wette lijke regels voor de bestuur der overlaat; ik zoek niet de beperking. En dat geldt ook voor plannen die vastgesteld zijn. Als deze volgens de alge mene opvattingen te veel knel len, niet meer van deze tijd zijn, dan moet er aangepast worden. De mensen moeten zelf bepalen wat moet, binnen de regels die de samenleving stelt". Aktiegroepen Met de aktiegroepen heeft mr. Scholten nauwelijks te maken gehad. „Wel met de groep voor het behoud van de Wadden, maar dat waren dan niet de in woners van Delfzijl. U kent dat: hoe dichter bij het Wad, hoe minder protest". We kunnen dat beamen: hoe dichter bij het vliegveld Soes- terberg, hoe minder hinder! Tegen inspraak heeft de heer Scholten geen enkel bezwaar; ook niet tegen gestructureerde inspraak als dat past bij de aanhangige kwestie. De beslissing blijft, hoe dan ook, bij de raad. In Delfzijl bleek voor inspraak nauwelijks interesse. Op zijn initiatief is een inspraakgroep gevormd, in verband met het opstellen van een verkeerscir culatieplan. Bewoners, gebrui kers en middenstanders zijn in zo'n anderhalf jaar zeven a acht keer bij elkaar gekomen om dat circulatieplan te be spreken. Hét initiatief van de burgemeester werd zeer ge-, waardeerd en heeft ook een positieve uitwerking gehad. Met openbare commissiever gaderingen wordt ook in Delf zijl al zo'n zes jaar gewerkt. Spreekrecht van de publieke tribune bestaat er niet, maar de heer Scholten heeft daar geen enkele moeite mee. In Delfzijl is de vergadering van de fractie-voorzitters, val lend onder de noemer commis sie algemene zaken, niet open baar. „Er worden daar dik wijls persoonlijke dingen be sproken en de algemene gang van zaken komt er aan de or de niet zo direct geschikt voor openbaarheid". Een „spreekuurtje" voor de publieke tribune, voorafgaand aan de raadsvergaderingen, kent men in Delfzijl net zo min als in Soest. Raadsvergaderingen „Raadsvergaderingen duren bij ons, met een enkele uit zondering, nooit langer dan drie uur. Om half elf is het mooi geweest. Het gaat bij ons niet om de kwantiteit (van de woorden) maar om de kwa liteit. Ieder heeft wèl het ge voel dat hij alles heeft mogen zeggen, wat nuttig was voor de besluitvorming, maar daarbij wordt wel rekening gèhouden met de ander", aldus de heer Scholten. Er zijn wel eens vergaderingen geweest die wat uitgelopen zijn, een enkele zelfs wel tot twaalf uur, maar dat waren echt hoge uitzonderingen. „Ik heb niet één keer, in al de zeven jaren dat ik hier ge weest ben, het reglement van orde opgeslagen; laat staan gebruikt. Het is natuurlijk wel goed dat het er is. Als regel zijn er twee gespreksrondes; in principe wordt er niet „in derde instantiegesproken bij hoge uitzondering wordt daar de hand mee gelicht' Het moet in Soest ook kunnen, meent hij. Inwerken „Ik heb in Delfzijl heel wat geleerd en dat zal Soest, wat de inwerkperiode betreft, ten goede komen. Toen ik hier kwam moest ik van voren-af-aan beginnen: een zeer jonge bur gemeester (33) en een inge werkte raad. Ieder interview met een kranteman was bij wijze van spreken toen een pro bleem. Nu, na bijna zeven jaar, loopt dat allemaal veel makkelijker. Het „de kat uit de boom kij ken", waarmee ik in Delfzijl begon, zal in Soest aanzienlijk korter hoeven te duren. Ik zal mijn best doen en het is op de lange duur beter, op basis van goed vertrouwen te werken dan nu maar snel besluiten te ne men, waar je later spijt van hebt. "We moeten elkaar even de tijd geven". Dat hij de tijd krijgt zit er dik in. Talloze bloemen en tele grammen werden de laatste dagen ten huize van het echt paar Scholten bezorgd. Daaronder ook een van de oud burgemeester mevrouw Oor ver. „Ik heb het grootste res pect voor haar", zegt de heer Scholten, die haar persoonlijk kent. Hij betreurt het dat hij haar niet bereiken kan vanwe ge haar verblijf in het buiten land. Met zijn echtgenote (mevrouw E. Scholten-van Schelven) was hij de laatste weken enige ke ren in Soest. Zij bracht haar schooljaren in Amersfoort door en wist iets meer van haar toe komstige woonplaats. Het echtpaar heeft twee kinde ren: Reinhard 8- en Olga 6 jaar oud. Beiden zijn op school en dat is er mede de oorzaak van dat de verhuizing naar Soest nog enkele maanden uit gesteld zal worden. De kinderen maken eerst het schooljaar af; de heer Schol ten zal zolang zijn intrek ne men in een hotel. Een andere oorzaak van de wat vertraagde komst naar Soest is de verkoop van het eigen huis in Uitwierden (bij Delf zijl). Pas daarna komt een woning in Soest aan de beurt. Soesterberg Ook uit Soesterberg kwamen gelukwensen, „en" zegt de heer Scholten, .„aan Soester- bergers heb ik de tot nu toe eerste (en ook enige) toe zegging gedaan, dat ik met mijn vrouw hen zo spoedig mo gelijk zal bezoeken. Ik kom dan vooral om te luisteren en met de mensen te praten". Hij rekent het tot zijn taak ook acte de présence te geven bij openingen van scholen e.d. en andere feestelijkheden. „Het is belangrijk om met de mensen in kontakt te komen, om even bij te kunnen praten en dat kan bij zulke gelegenhe den dikwijls heel ongedwon gen". Brandweer De brandweer van Delfzijl neemt bij de heer Scholten een heel aparte plaats in. Het is een vrijwilligerskorps met een paar beroepsmensen. Hij was voorzitter van de re gionale brandweer; een sa menwerkingsverband van cir ca 15 gemeenten. In die samen werking stond en staat het be houd van de eigen identiteit bovenaan. Wat die beroepsmensen be treft, een klein zijsprongetje; de heer Scholten was op de hoogte van het bestaan van de Soester-prioriteitenlijst. De tweede brandpreventie-officier komt daarop voor. Overigens was de regionale sa menwerking van de brand weerkorpsen het enige samen werkingsverband waar Delfzijl, in meedraaide.' De héér'Schiftten is voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. „Iedere burger behoort mee te doen aan zaken buiten zijn directe belangen, om het samen leven mogelijk te maken. Iedereen moet zijn steentje bijdragen, dus ik ook", aldus de heer Scholten. Hij is ook lid van het provinciale Rode Kruis-be- stuur. Hobbies „Ik doe iets aan jogging; zon dags vroeg in de morgen. Ik heb aan alpine-klimmen ge daan en vroeger gezwommen en gehockeyed (Togo en Lei den)". Noch aan bergbeklimmen, noch aan hockeyen kan op het moment wat gedaan worden. „De kinderen gaan nu voor! Koningshuis „Toen bekend werd eind ja nuari, dat H. M. de Koningin haar taak zou overdragen aan Prinses Beatrix, sloten wij net de begrotingsvergadering af red.) Tijdens het gebrui kelijk etentje heb ik aan het naderende afscheid enige woorden gewijd. Misschien is onze opvatting in Delfzijl over het Koningshuis het meest dui delijk als ik zeg dat iedereen het met mij eens was. Wij heb ben bijzonder veel respect voor de Koningin en wij hebben zeer veel vertrouwen in Haar op volgster. Laat daar geen mis verstand over bestaan!", al dus de heer Scholten. Kerk De heer Scholten is belijdend lid van de Nederlands Her vormde Hervormde Kerk; de beide kinderen zijn gedoopt. („Typisch, tot nu toe heeft nie mand mij daar naar ge vraagd!") Blijvertje Er bestaan wat opvattingen over de tijd dat een burge meester dan één plaats gebon den moet blijven. Hoe denkt udaarover? „Ik ben nog niet eens in Soest begonnen. Het heeft echt nog geen punt van bespreking uit gemaakt. Ik kan het echt niet overzien. Maar eerlijk gezegd lijkt 25 jaar, en dat zou het dus nog worden in Soest, mij wel wat lang". Burgemeester Bentinck, een oom van uw echtgenote, maak te de 25 jaar ruim vol. „De tijden zijn sterk veran derd. Ik kan me voorstellen dat de Soester raad een perio de van minimaal zes jaar noemt. En waarom ook niet. Maar nogmaals, ik heb er nog niet bij stil gestaan; ik moet nog beginnen". „Ik hoop op goede samenwer king en goed overleg ook met het provinciaal bestuur. Ik hoop op voldoende begrip, van beide kanten, voor eikaars standpunten en ook van beide kanten op bereidheid om tot gemeenschappelijke besluiten te komen over welk onderwerp dan ook. Ik reken ook op be stendiging van de goede sa menwerking met de buurge meenten' aldus de heer Schol ten. Profiel Zoals wij zeiden: burgemees ter Scholten voldoet bijna ge heel aan het profiel dat de Soester Raad van hem opstelde. De tijd zal leren of het „pro fiel" van onze Raad aan zijn verwachtingen voldoet. Het zou wel eens alles te maken kunnen hebben met de tijd dat hij burgemeester van Soest blijft. In de Eemsbode van woensdag 12 maart, een nieuwsblad dat in Delfzijl verschijnt stond: „Vrijwel iedereen binnen de gemeentegrenzen van Delf zijl toonde zich verrast na de plotselinge mededeling over het vertrek van burgemeester Scholten. Niemand was van de sollicitatie op de hoogte en de bekendmaking kwam dan ook als een donderslag bij heldere hemel". Het werd ons nog eens door zijn secretaresse bevestigd: niemand wist het en de ambte naren waren zo'n drie dagen van slag. Nu praat men over zijn opvolger. Lof ook van alle fractievoor zitters: J. Limburg (PvdA) „Na een moeilijke inwerkpe riode heeft hij zich uitstekend van zijn taak gekweten. Bijzonder aktief op vele fron ten". Drs. J. Klater (CDA): „Erg spijtig dat hij vertrekt"; drs. G. van Egerschot (VVD)„Hij was een trekpaard voor de ge meente en heeft het erg goed gedaan". Installatie Op maandag 31 maart neemt de heer Scholten afscheid van Delfzijl. Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst in het gebouw „De Molenberg". De installatie in Soest staat gepland op woensdag 2 april in het dorpshuis „De Borg". De buitengewone raadsverga dering begint om 15.00 uur. Aansluitend is er voor de bevol king gelegenheid kennis te maken met het echtpaar Schol ten.

Soester Courant | 1980 | | pagina 9