De Savornin Lohmans chool 50 jaar 50 jaar geleden in Soest Be soester Coöp. üer. CONTANT-BON a© GDQt Afslag Koloniale waren! UNIEK IN 'T GOOI Gespreksgroepen gescheiden mensen Gehannes... Loterij voor „Blauwe Vogel Ledenvergadering Dierenbescherming Aaron Sassoon Aaron Sassoon 28 Maart 1930 Dixiaansche Rijmen Stallings mogelijkheden bij De Borg Minimum 4 regels f6,00 15 Soester Courant van woensdag 26 maart 1980 15 De Savornin Lohmanschool zo als ze er nu, na vele verbouwingen, uitziet. „Onder geweldige belangstelling had dinsdagmiddag [6 mei 1930] om half drie de plechtige ingebruikneming plaats der „School met den Bijbel" aan den Driehoeksweg. Toen allen hadden plaatsgenomen, zong men Psalm 103:1, werd gelezen Genesis 26:12-22 en door Ds. Alkema het gebed uitgesproken", aldus een verslag uit onze krant van 9 mei 1930. Het vijftig jarig bestaan van deze school, die pas na de Tweede Wereldoorlog de huidige naam kreeg, gaat gevierd worden. Er komt een uitgebreid feestprogramma, maar het lijkt ons aardig wat herinneringen van het „eerste uur" op te halen. De vijf lokalen tellende school, met een kamer voor het hoofd en een leermid- dellenberging, werd gebouwd naar een ontwerp van de Soester architect P. Beekman. Woensdag 11 september 1929 vond de aanbesteding plaats. Er waren zeven tien inschrijvers te weten: J. G. Wijnands 39.680,-; G. v.d. Berg 41.000,-; J. Mets 41.400,-; Mulder, Soesterberg 41.750,-; B. Verweij 42.460,-; De Goede, Soesterberg, 42.583,-; Klein en De Kruif 43.721,-; B. Vlug 44.650,-; v.d. Lugt 44.757,-; M. Hornsveld 44.887,-.; G. v. Egdom ƒ44.990,-; B. Prins 45.000,-; G. Bos boom 45.339,-Rademaker en Dorre- stein 45.400,-; Gebr. M. C. van Linte ren, Hoevelaken, 46.380,-; H. de Jong, Ouderkerk a.d. IJssel 49.102,-; Klerks, Bussum, 54.500,-. De laagste inschrijver zal het werk on getwijfeld gegund gekregen hebben. Omgerekend kwam de school op onge veer 18.000 gulden per lokaal. Daar moderniseren ze tegenwoordig de toi letten nog niet eens voor. Nu gaat men uit van circa 140.000 gulden per lokaal; een bedrag waar in 1930 bijna vier scholen voor gebouwd konden worden. Wat in de afgelopen vijftig jaar niet veranderde was het aantal sprekers bij de officiële opening. Ds. Alkema heette achtereenvolgens welkom: de heer Raedt vertegenwoordiger van het ge meentebestuur; de heer Van Loon, rijksinspecteur van het Christelijk Na- tionaal Onderwijsafgevaardigden van de Kerkeraden; architect Beek man de aannemers en de onderaanne mers en hun personeel; de hoofden van de Christelijke Scholen; oud-bestuurs leden; de heer Sluijs, oud-schoolhoofd Spoorstraat; ds. Kruishoop uit Bode graven, oud-voorzitter van het comité; het onderwijzend personeel en de ouders. De dominee feliciteerde ver volgens iedereen; de architect en alle arbeiders, de bouwkundig opzichter, die zo'n goed begin maakte in zijn loopbaan; de aannemer die het huis van het schoolhoofd bouwde en het schoolhoofd die het voorrecht had toch maar „in zulk een mooie omgeving te ETEN APART Geopend: 's maandags t/m zondags vanaf 17.00 uur Dinsdags gesloten. SOESTERBERGSESTRAAT 107 SOEST -TELEFOON 02155-20202 De in Soest algemeen bekende Stich- ting „Blauwe Vogel" organiseert een loterij waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan zwaar lichamelijk gehandicapte kinderen. Er komen honderdduizend loten van één gulden beschikbaar met prijzen als o.a. een auto, een kleurentelevisie, en derge- lijken. De trekking zal op 1 juni a.s. plaatsvinden. De organisatoren hebben behoefte aan lotenverlopers en degenen die hieraan hun medewerking willen verlenen, kunnen zich telefonisch aanmelden on der nummer 030-614107 of 030-944016. Schriftelijke aanmelding en/of bestel ling van loten kan geschieden op het adres Stichting Blauwe Vogel '74, Post bus 600, 3500 AP Utrecht. De Stichting tracht sinds 1974 de inte gratie van lichamelijk gehandicapte kinderen te bevorderen door ze uit hun isolement te halen en jong te leren aangepast mee te doen in de maat schappij. Dat probeert men ondermeer te bereiken door de kinderen samen met niet-gehandicapte leeftijdgge- nootjes te laten spelen. Er zijn weke lijkse sportaktiviteiten zoals zwem men, judo, zaalsporten e.d. Dat werk kan ook gesteund worden via donaties. arbeiden". „De school is gezegend", zo besloot ds. Alkema. „Met 88 leerlingen begonnen, telt zij er nu 166, waarvoor dank past". En daarmee verklaarde hij de school voor geopend. Vervolgens sprak, zeer uitvoerig, ds. J. C. W. Kruishoop. Hij zei ondermeer dat het Christelijk onderwijs „begeerd wordtin en terugkeert tot Gods Woord. Het heeft een eigen sfeer en dankzij de wet is ons recht gedaan. Het is wel een lijdensweg geweest, maar de strijd van L.O.school om te blijven bestaan is een guerilla oorlog. De Christelijke school is een zaak naar eigen inzicht, naar Gods gebod. Zij heeft een goede naam". Hij hoopte dat er nog eens een vrije christelijke school zou komen en merk te ook op dat er steeds betaald moest worden voor een godsdienstloze school. Hij voelde niets voor Christelijk onder wijs op een neutrale school en verheel de verder niet dat het Christelijk Foto: Herman van Dam onderwijs dikwijls in eigen kring ver keerd beoordeeld werd. Daarop kwam de Rijksinspecteur aan het woord die ondermeer constateerde dat er een goede regeling was voor hoofd en personeel. Hij riep de ouders op tot eenheid „daar elk tuinier is in 's Heren wijngaard". Namens de Nederlands Hervormde Kerk sprak de heer van Herwaarden; Namens de Gereformeerde Kerk ds. v.d. Meulen; namens de Christelijk Gereformeerde Kerk de heer v.d. Burg; namens het personeel van de school aan de Spoorstraat de heer v.d. Flier en de heer Batenburg namens de Christelijke Fröbelschool. Deze laatste school was enkele dagen eerder, zaterdag 2 mei geopend in het gebouw „Religie en Kunst" aan de Rembrandtlaan. Ook deze school werd op initiatief van ds. Alkema gesticht. Bij de opening van de school aan de Driehoeksweg spraken tenslotte nog de architect P. Beekman, het oud-be stuurslid de heer S. Postmus; het oud schoolhoofd de heer v.d. Sluis en ten slotte de heer Holst. Het verslag uit 1930 besluit met recht te doen aan een vergeten Soester le verancier: „Vermelding verdient nog dat het ijzerwerk geleverd is door de heer P. v.d. Witte alhier". De jaarlijkse algemene ledenvergade. ring van de afdeling Soest van de Dierenbescherming wordt donderdag avond 27 maart, aanvang 19.30 uur, gehouden in gebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat. De agenda ver meldt de gebruikelijke jaarverslagen van secretaris, penningmeester, de kascommissie en de inspekteur. In het tweede gedeelte van de avond zal Chris Uiterwijk een en ander vertel len over Oud-Soest en daarvan dia's vertonen. De voorzitter van de afdeling, de heer C. 't Hart, zegt niet ontevreden te zijn over het jaar 1979 en dat ondanks een financieel tekort van 7000 gulden. Hij verzet zich verder in het afdelings blad „Dierenbelangen" tegen het voor nemen van het bestuur van Mariën- burg, om in de nieuwe flats geen huisdieren toe te laten. „Soms", zo zegt hij, „komen de nieuwe bewoners in een heel andere woon- en leefge meenschap en hebben soms al erg veel moeite met aanpassen. Dan komen zij ook nog eens te staan voor de beslissing hun trouwe hond of poes, die zij soms al jaren hebben, weg te doen". De heer 't Hart doet een beroep op het bestuur van Mariënburg het allemaal nog eens goed te overwegen en hij stelt als oplossing voor te bepalen dat bij overlijden van het huisdier er geen ander mag aangeschaft worden. Dat kan alleen gouden hanger volledig 14 krt goud (voorzien van rijkskeur) met bloedkoraal of saffier (zolang de voorraad strekt, dus wees snel) Rembrandtlaan 13 - Soest (let op nummer: 13!) Laanstraat 18 - Baarn Nu de marktprijzen van thee en koffie zeer sterk zijn gedaald, vroeg het A. H-blad: „worden die artikelen thans goedkooper?" doch zeide, dat volgens deskundigen „in de naaste toekomst hier van geen sprake kon zijn". echter volgt de markt en ver laagde de thee van fl.48 op fl.32 p. pd., de koffie van f 1.17 cp f 1.02 p. pond. Wordt dus lid van onze coöperatie, die ook brandstoffen, rijst, aardappelen, boon en enz. levert voor zeer billijke prijzen. Eenige voorwaarden: 50 cent toetrediugsgelid en 5 gulden renteloos voorschot. Verdere inlichtingen geven gaarne de bestuursleden: Dr. A. Kyl- stra, voorz.; Mevr. T. BeinsBlaauw; W. H. G. Doorman, secr.- penningmeester (Spoorstraat 43, H. Prins en W. F. Ruijgrok. BIJ HET ZILVEREN AMBTS J UBILE VAN DR. RUPERT Wie is het, die bij 't morgen-krieken Zijn eerste hulp brengt aan de zieken? Wie is het, die in diepen nacht Den kranke nog zijn bijstand bracht? Wie gaat den armen lijder vinden, Om diepe wonden te verbinden? Wie stilt zijn droeve lichaams-smart, Stort balsem in 't gewonde hart? Wie offert rust en lichaams-kracht Aan 't heil der menschheid, dag en nacht? Het is de man, die in de jaren Door studie kennis wist te garen Van 't menschdom in den moederschoot Tot d' eindvoltrekking bij den dood. Die 't lichaam in z'n kleinste deelen Ontleden kan, ontelbaar velen Gered heeft in het doodsgevaar En 't leven spaarde menig jaar. Die trots gevaren van besmetting In tijden van de grootst' ontzetting Niet deinsde voor zijn doktersplicht En hulp bracht, 't oog op God gericht! 't Is daarom op dezen dag, Dat ons wenschen, beden, U verzeilen langs de baan, Afgelegd tot heden. Jubilaar, gekroond, geëerd, 't Zilver om uw slapen, Prijk' deez' kroon, na dag en jaar, In het goud herschapen. Rijwielbergplaats bij de Ned. HervKerk. Toen we 14 dagen geleden schreven dat het zeer gewenscht zou zijn dat bij de Ned. Herv. Kerk een rijwielbergplaats achter den muur van het Kerkhof zou worden geplaatst, hadden we zeer zeker niet durven denken, dat die wensch zoo spoedig zou worden vervuld. Thans reeds is de bergplaats kant en klaar. Hulde aan H.H. Kerkvoogden. Vrijwillige Brandweer De algemeene vergadering van de vereen. „Vrijw. Brandweer van Soest", heeft in plaats van den heer D. C. van Kempen tot magazijnmeester benoemd de heer P. Dijkman. Tot gewoon bestuurslid werd in de opengevallen vacature benoemd de heer W. v.d. Velden. Stille Omgang J.L. Zaterdagnacht werd door niet minder dan 112 personen uit onze gemeente deelgenomen aan den Stillen Omgang-te A'dam. Te ongeveer li uur vertrok de groep vanaf station Baarn om Zondag morgen te ongeveer 8 uur weer in de gemeente terug te keeren. Naar wij vernemen bestaan er plannen, om voor de beide R.K. parochiën één Broederschap van den Stillen Omgang op te richten. Groot nationaal zangconcours Op 2 en 3 Juli a.s. organiseert het Soesterberg's gemengd koor een groot nationaal zangconcours. Dit zangconcours zal gehouden worden op de uitgestrekte buitenplaats van Jhr. Holten tot Ech ten. Naar schatting worden op die dagen 10 tot 15000 personen verwacht. Tijdens het concours zullen K. L.M.-vluchten plaatsvinden. Een vlucht wordt iede re le prijs winnende vereeniging aangeboden waar van dan één persoon dier vereeniging kan deelne men. E.S.V.A.C. De besturen der V.V. „Soest" en E.S.V.A.C. waren overeengekomen, de eerste elftallen dezer vereeni- gingen twee wedstrijden te laten spelen, waarvoor als prijs een massief zilveren tak is beschikbaar gesteld, voor het elftal, dat als overwinnaar uit de beide kampen te voorschijn treedt. Mochten de winst punten gelijk zijn, dan beslist het doelgemid- delde. De eerste wedstrijd vond 1.1. Zondag op het Soest-terrein plaats. Er was tamelijk veel publieke belangstelling, toen de scheidsrechter Kool het beginsignaal gaf. Soest was er dadelijk goed in en 2 doelpunten waren daarvan het gevolg. Vooral het 2e doelpunt was een juweel; daarna was het woord aan Esvac, welke keer op keer ten aanval toog, maar doelpunten bleven uit. Eenige minuten voor de rust doelpuntte Esvac na mooi samenspel der rechter vleugel. Direct na de rust maakte Esvac gelijk, welke stand zoo bleef tot plm. 10 min. voor tijd, toen de Soestvoorhoede door flink doorzetten, den stand op 3-2 in haar voordeel bracht, met welken stand ook het einde kwam. Het geheel was een spannende strijd met vooral voor de rust goed spel van de beide efltallen. De return-wedstrijd vindt vermoedelijk plaats in het Burgem. Dekethpark, op 2en Paasch- dag. UIT DE ADVERTENTIËN: G. KROON EN CO., KRUIDENIER, Koninginne- laan 9c: 4 Pond Soda 10 cent; 2 Pond transparant- zeep 25 cent; 3 Groote pakjes chloor 10 cent; Sunlight zeep, per pak 40 cent; Lux per pak 20 cent; Rinso per pak 16 cent; Vim per bus 45,25 cent. Vele soorten Meubel- en Linoleum was, Koperpoets, Schoencrême, Liters flesschen Amonia 30 cent. ZWIJNDRECHTSCHE POOTUIEN 20 cent per 100 stuks (afgehaald) J, Wolff-kweeker; Bosstraat 123, Soest. DE GROOTE BILLARD MEESTER „SOLIAN" speelt op Dindsdagavond 1 April om 8 uur een scéance. 400 Voorgift op 500 caramboles (cadre). G. van Ee, Lunchroom „Zonneheuvel". Sfeervol RIJST TAFELEN met zicht op exotische tuin met vogels. Tevens gezellige bar voor uw aperitief. Let op grote Boeddha op het dak! Hikjtgüijt Jwstdjlwjtraatweg 42- tel. ow-ssmss Vanuit het Centrum Psychosociale Hulpverlening Soest gaan deze maand weer nieuwe gespreksgroepen voor gescheiden mensen starten. De gespreksgroepen blijken in een behoefte te voorzien. Men krijgt een betere blikwerping op de eigen - niet unieke - situatie, terwijl er door het praten met elkaar een stuk herkenning ontstaat. Ook komt men uit het eigen isolement, vaak komt men er achter waarom het fout ging en ontstaan er nieuwe inzichten, waardoor men moed krijgt om nieuwe kontakten te leggen. Ook komt men als lotgenoten vaak tot onderlinge hulpverlening en kontakten, die soms voor langere duur kunnen zijn. Het huwelijk is steeds minder in trek, maar de scheiding wordt steeds méér populair. Afgelopen jaar zijn er in ons land slechts 93.000 huwelijken gesloten. Dat betekent een daling van 4000 ten opzichte van 1976, terwijl in 1970 nog 124.000 huwelijken tot stand kwamen. In 1965 werden er 6000 scheidingen uit gesproken, maar afgelopen jaar Is het na-oorlogse record van 22.000 geboekt. Het aantal gescheiden vrouwen dat niet hertrouwt, zal aanzienlijk stijgen. Op een totaal van 3.364.716 gehuwde vrouwen in Nederland leven er 139.381 vrouwen gescheiden. Ongeveer 4% van het aantal huwelijken in Nederland wordt na kortere of langere tijd door scheiding ontbonden. Dit percentage zal in de komende jaren waarschijnlijk fors stijgen. En zo kunnen we doorgaan met cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Maar wat steekt er allemaal achter deze cijfers en getallen? Ver driet, gekwetstheid, eenzaamheid, rancune, opvoedingsproblemen, finan ciële problemen! E'chtscheiden blijkt in de meeste gevallen een zéér pijnlijke zaak te zijn. We zijn ook niet opgevoed om op volwassen manier afscheid van elkaar te nemen als de noodzaak zich voordoet doordat het huwelijk ontwricht blijkt. De problematiek welke dan voor beide partije om de hoek komt kijken is van velerlei aard, zowel materieel als im materieel. Om maar enkele zaken te noemen: touwtrekken om de boedel, om alimentatie, een slecht of helemaal niet lopende bezoekregeling m.b.t. de kinderen (jaarlijks worden circa 25.000 kinderen bij echtscheiding betrokken! Het leed, veroorzaakt door de naween van een echtscheiding is bij vrouwen zowel als bij mannen erg groot. Tijdens de gespreksgroepbijeenkomsten blijkt ook het aspekt „eenzaamheid" na de scheiding altijd aan de orde te zijn, velen worstelen daar mee en proberen daar een oplossing voor te vinden. Het CPS wil door middel van het organiseren van gespreksgroepen ge scheiden mensen de kans geven met elkaar over de problematiek van ge dachten te wisselen, een stukje mense lijke herkenbaarheid bij elkaar te be vorderen, waardoor andere inzichten kunnen ontstaan. Daardoor kan heel vaak de houding ten opzichte van de ex-partner veranderen en kan in som mige gevallen weer een zekere kom- munikatie tot stand komen, hetgeen voor de kinderen van groot belang kan zijn. Ook het gevoel, dat jij niet de énige bent die met bepaalde gedachten en gevoelens worstelt, maar dat anderen hetzelfde ervaren, kan bevrijdend werken. Onderwerpen welke in vorige groepen aan de orde kwamen waren o.a.: leggen en onderhouden van kontakten, loslaten van'het verladen, eenzaam heid/seksualiteit, alleen op vakantie, reaktie van de kinderen, schuldgevoel ten opzichte van de kinderen, bewust- worden en bespreekbaarmaken van gevoelens, bezoekregeling, alimentatie e.d. De bijeenkomsten zullen gaan plaats vinden in Gebouw „De Rank", Soester bergsestraat no. 18 te Soest in een serie van acht zittingen, elke woensdag avond van 20.00 tot 22.00 uur, voor het eerst op woensdagavond 9 april a.s. De gespreksgroepen gescheiden mensen zijn niet alleen voor belangstellenden uit Soest, doch ook voor mensen uit de omliggende plaatsen. Voor nadere in formatie c.q. toezending van een in schrijfformulier kan men kontakt op nemen met het bureau van het CPS, postbus 453, 3760 AL Soest, telefonisch op iedere werkdag van 9.00-10.00 uur of na 18.00 uur 02155-21598. In de leste Soester Kraant haa'k echreve daa'k niet zo baar veul zaag in un rekreoa- ziepaarkande Wieksloöt. „Be- woart de cengte moar veur un jaachthoave un de Eem", zee ik. As de gemeengte 7 miljoen het espoart veur daat waandel- paarkplaan, breng die guldens daan noar de baank, daan komt d'r nog een mooi kwaakie ren te bie tegen de tied daazze ut noódig hebbe. D'r ben ongderhaand zoveul luu die een bootje hebbe en die motte eerst heulemoal noar Loosdrecht of 't Roaboes om bie d'r schuut te komme. D'r is zoveul insproak en traammelaant eweest toeng ze de Eem wouwe verbetere met ter un poar bochte uut te hoa- le. En noeng is ut kloar en daan mojje us goan kieke zo mooi daazze daat edoan hebbe. Ze hebbe zellufs de kaante weer goed emoakt en nieuw riet in ezoaid. Bie de Groóte Melm is ter een dooie aarm ontstoan. Daat liekt me un praachtige plek veur een jaachthoave. Doar het niemaand laast vaan. D'r is ruumte zaat. Mojje ok us kieke hoe breed of de Eem eworde is: 't liekt de Woal wel. En schoon daat ut woater is: hoechtum. Daat hewwe daan niet te daanke an alle mense die teuge de miljeubelaasting benne. Hier kaajje zien waat ovve ze met die cengte doen. Een poar joar eleje waas 1 woater nog haardstikke zwaart en stinke daat ut dee! Heul baar maan! En noeng zit ter ok weer vis in; voores boar- ze en poaling kaajje d'r weer vaange. Ik lus geejn vismoar ik goat ter welles kieke, waant ik houw vaan daat laandschaap. Ong- derlest vroeg ik an zo iemand woar of tie op zaat te visse, waant ik zaag um d'r nogaal us zitte op z'n klaapstoeltje, moar ik haad nog nooit ezien daat 'ie waat vong. Op mumselszee die. Doar haa'k nog nooit vaan eheurd en toeng ik vroeg waat of daat veur visse woare, zee die: „Ik zaal baarste ak ut weet; 'k het ter nog nooit eejn evaange!" Zuk laache. Ajje 't ming vroagt daan mok zegge: Mr. Scholten goat ter moar us kieke met de Road en bestel moar vaast plaanke en poale. HANNES VAN DE NENG. Om het plaatsen van fietsen en brom fietsen tegen en bij de ingang van het wijkdienstencentrum De Borg in Overhees tegen te gaan zijn onlangs 100 rijwielstandaards en 20 stallings mogelijkheden voor bromfietsen bij De Borg geplaatst. voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT Naam: Straat; Woonplaats: Tel verzoektmaal plaatsing Op woensdag ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten Ondertekening 1 2 3 4 5 5 regels 1 8,00 6 6 regels f 10,00 7 regels f 12,00 8 regels f 14,00 9 regels f 16,00 10 regels f 18,00 11 regels f 20,00 12 regels 1 22,00 7 8 9 10 11 12 De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing jc^de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer: f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: ■advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136,3760 VB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaart) DENK AAN DE ONDERTEKENING!

Soester Courant | 1980 | | pagina 15