Soest heeft geen behoefte aan Wieksloterplas' s Ajax-doelman Schrijvers bij Klomp LA mg mm mg Zo gezien... Concours zondagsdichters Handboek der etiketten Algemene uitnodiging RECEPTIE JAFFA'S Cashewnoten VAT 0M0 Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Dixi-dienst in Emmakerk goede verzekering Rechtsbijstand verzekering Woensdag 26 maart 1980 SOESTER 58e jaargang no 31 COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.40 Buiten Soest per half jaar f20.80 Verschijnt iedere woensdag Het natuurgebied waar „Eemland" de Wieksloterplas wil „Je doet de mensen in Soest geen plezier met het aanleggen van het recreatie oord Wieksloterplas. Hebt u ooit geprobeerd zich te verplaatsen in de gedachten- gang van die recreanten? Ik weet hoe ze willen recreëren; geef ze een gebiedje waar ze wat aan kunnen rotzooien, waar ze mogen graven en spitten, klimmen en bouwen. Dat is aanzienlijk goedkoper dan zo'n duur gebied aanleggen. Er komen geen driehonderd man naar deze Wieksloterplas. Onderzoek eens waar ze behoefte aan hebben; hier hebben ze geen donder aan" aldus de heer A. van Galén tijdens de vorige week gehouden hoorzitting voor het recreatiebasisplan Eemland. Van Galen is een expert; zijn dagtaak ligt in het controleren van de gedragingen van de mens in het Soester natuurgebied. Hij vertolkte zo ongeveer alle meningen: Soest heeft geen behoefte aan de Wieksloterplas. Ook het gemeentebestuur maakte dat geruime tijd geleden al duidelijk aan de plan-opstellers: een werkgroep van het Samenwerkingsorgaan Eemland. Soest is daarbij aangesloten en als zodanig opdrachtgever. Maar reeds bij de opdracht liet het gemeentebestuur duidelijk weten, zoals dat ook al bij andere gelegen heden gedaan was, niets te zien in de ontwikkeling van de Wieksloterplas. Vorige week dat zij kan rekenen op de steun van de plaatselijke bevolking en ook dat is in Soest een memorabel feit. Zo'n zestig a zeventig man, waaronder meerdere raadsleden, woonden de hoorzitting in de kantine van het ge bouw gemeentewerken bij. „Het zou", zo zei de voorzitter van de begelei dingsgroep van Eemland, de heer F. Hoekstra uit Hoevelaken, „geen dis cussie-avond worden, omdat de bege leidingsgroep naar Soest kwam om de ontbrekende paragrafen van het basis plan te kunnen schrijven". Die paragrafen hadden betrekking op de visie van de belanghebbenden en op die van de gemeentebesturen. De laatste paragraaf zou pas geschreven kunnen worden als het plan aan die overheden aangeboden werd. \yat Soest betreft is die visie al duide lijk; geen van de aanwezig raadsleden, die op. één na, de D'66-er Jonker, anoniem opereerden, had een goed woord voor het plan over. De heer Hoekstra werd bijgestaan door de heren G. Schwandt en J. La Brijn van het Adviesbureau Arnhem te Arn hem, meer bekend als het adviesbu reau van de Heidemij. Schwandt en La Brijn gaven een korte toelichting en zij maakten daarbij gebruik van kleurendia's. De heer Hoekstra merkte op dat het recreatie basisplan geen enkele rechtskracht heeft; dat zelfs het accepteren ervan door de gemeentebesturen nog' steeds niets definitiefs betekende. Dat zou pas aan de orde komen bij het opstellen van bestemmingsplannen. En dan zou via inspraak en later via bezwaar schriften protest aangetekend kunnen worden. In zijn korte inleiding merkte de heer Schwandt op dat de begeleidingsgroep op de hoogte was met het protest van „officieel" Soest. En verder zei hij dat door „belemmeringen" van Defensie de recreatiegebieden de Vlasakkers en de Stompert niet beschikbaar waren. Wat de Wieksloterplas betrof ging het om een gebied van circa honderd hectaren, waarvan vijf hectaren „wa terpartij" zouden moeten worden. Het ging dan om, zoals de heer Schwandt dat noemde, „Kijkwater", waarin eventueel gevist kon worden. Oeverrecreatie was niet de bedoeling, zij het dat men zich wel aan de oever kon ophouden voor een vorm van bermtoerisme. „In de naaste omgeving waren ook geen andere gebieden voor dit doel beschikbaar, omdat het te kwetsbaar was", aldus de heer Schwandt. Namens de bos- en recreatiewerkgroep van D'66 zette de heer H. Gerth daarna ■uiteen waarom de „plas" er niet moest komen. In Soest zijn de recreatie mogelijkheden „voor ons zelf" vol doende. De planopstellers maakten naar zijn mening een grote denkfout door te veronderstellen dat mensen die van bossen, duinen en heide hielden, zich met oeverrecreatie zouden willen bezighouden. Omdat de „plas" ook al geen zwemwater zou bevatten, ver onderstelde Gerth dat er alleen maar „stadsmensen" zouden komen „en daar hebben we helemaal geen behoef te aan". Gerth wees ook op het bijkomende autoverkeer, „waar ons wegennet he lemaal niet op ingericht is" en hij pleitte daarom voor de verplaatsing van deze recreatie naar de omgeving van het Soester Natuurbad. „Daar heb je dan alles bij elkaar: bos, water en hei", aldus de heer Gerth. Hij sloot af met enkele vragen: Wat gebeurt er met de boeren bij de Wiek- sloot? Welke gebieden werden van een teveel aan recreanten ontlast? Welke extra attracties komen er bij de Wielsloterplas? Wie gaat dat terrein schoonhouden? Foto: Herman van Dam Jan Visser („vanKlaarwater" zei hij), wilde nadere informatie over het „kijk water". Voor wie was dat bedoeld? Voor Amersfoorters of voor Soesters; voor fietsers of autobezitters met cara vans? De heer J. Stam vestigde de aandacht op de te verwachten verkeersdrukte op de Dorresteinweg „die daar helemaal niet geschikt voor is" en mevrouw Mooi vond dat Soest meer gebaat is met behoud van dit stilte-gebied. De heer Bosch van Drakestein wees daarna als eerste op de overtrokken bewering dat de natuurgebieden van de Lage Vuursche te druk bezocht zouden worden. „In de weekends is Drakestein een soort bedevaarts plaats, maar na een kijkje en een pannekoek, is iedereen weer weg". Door de week is er niet te doen. Hetzelfde was het geval met de rivier de Eem. Geen drukte van belang, misschien alleen in de bouwvakvakan tie. „En waarom", zo vroeg hij later, „heb u de vier poldergemalen in uw fietsrouteplan opgenomen? Het water schap (waarvan hij voorzitter is) is daar helemaal niet gelukkig mee. Het aantal vernielingen zal erdoor toene men". Chris Uiterwljk constateerde dat het Samenwerkingsorgaan tot nu toe al leen maar geld gekost heeft. „Stel dat dit plan aanvaard wordt, waar komt u dan later mee?" Uiterwijk doelde op de plannen het Amersfoortse industrie terrein uit te breiden met Soester grondgebied: de Isselt. Dat mag nooit gebeuren. „U probeert ons van twee kanten te pakken", aldus Uiter wijk die zich ook verzette tegen de fietsroute over het Bremeentje, waar door de A.P.Hilhorstweg een recht streekse aansluiting met Baarn zou krijgen. De heer A. van den Broek merkte op dat het gebied van de Wieksloterplas te kwetsbaar is en dat het niet gecom bineerd kan worden met recreatie. De heer K. Koppenaal wilde weten of onderzocht was of de bewoners van de regio inderdaad niet tevreden waren met de huidige recreatiemogelijk heden. Soest heeft de Wieksloterplas niet nodig. Hij wees ook op de opvat ting (ondermeer opgenomen in het streekplan Utrecht-Oost) dat aanleg van nieuwe recreatieplaatsen, auto matisch grotere druk op de bestaande ontspanningsgebieden betekent. De heer J. van den Brakel wilde weten waar het geld voor de aanleg vandaan zou komen en wie voor het onderhoud zou opdraaien. „Moet Soest gaan beta len voor de mensen die van buiten komen?" Voorzitter Hoekstra antwoordde dat de aanleg deels door CRM en deels door Soest of het samenwerkingsorgaan be taald zou gaan worden. De aanleg en dus ook de betaling daarvan, was een gevolg van „het samenwerken!" De heer C. Groenesteyn, een agrariër die in het gebied woont, informeerde naar zijn toekomst. „Wat gebeurt er met ons bestaan?" Voorzitter Hoekstra vond dat één van de belangrijkste probleem voor de gemeenteraad. Daar dient t.z.t. be slist te worden in het conflict: wat is belangrijker - het agrarisch bezig zijn of de recreatie behoefte? De heer H. Jonker benadrukte nogeens dat er geen sprake was van vaststel ling van het plan. Op de visie over de Wieksloterplas na, kon het werk van de begeleidingsgroep best waardevol zijn, maar het hoofdstuk over Soest kon maar het beste vergeten worden. „Er is geen schijn van kans dat het vast gesteld wordt; er komt geen fluit van terecht", aldus de heer Jonker. Mevrouw E. Korthuis-Elion stelde nog nadrukkelijk vast, dat Soest wel mede opdrachtgever was voor het opstellen van het recreatieplan, maar van begin af aan zich verzet had tegen dit deel van het concept. Daarna volgde de deskundige ontboe zeming van de heer Van Galen, waarna de heer D. Stroband tenslotte de vraag stelde waarom de begeleidingsgroep zich niet bezig gehouden had met het kleinschalig uitbreiden van de bestaan de recreatiegebieden. De Wieksloter plas zou naar zijn overtuiging stads mensen aantrekken, terwijl de inwo ners van Soest voor hun ontspanning verder weg zouden trekken. Op woensdag 2 april zal 's middags in het wijkdienstencentrum ,,De Borg" (Overhees) de heer Mr. P. Scholten in een buiten gewone openbare raadsvergadering worden geïnstalleerd ais burgemeester van Soest. Na afloop van de raadsvergadering zal vanaf 16.30 uur een worden gehouden waarbij iedereen, zowel particulier als ver eniging of instelling, in de gelegenheid wordt gesteld de heer en mevrouw Scholten persoonlijk te ontmoeten. Gaarne nodigt het gemeentebestuur de ingezetenen van Soest en Soesterberg uit om op die middag kennis te maken met de burgemeester. Loco-burgemeester, Drs. G. A. W. G. A. Plomp Secretaris, Mr. J. M. Kruitwagen De termijn, dat Soester zondagsdichters hun produkten konden inzen den, is thans verstreken. Bij de organiserende instanties Artishock, Gemeentebibliotheek, Boek handel v.d. Ven en de Soester Courant zijn in totaal 95 gedichten bin nengekomen van 31 auteurs. Deze mensen worden door middel van dit bericht uitgenodigd aanwezig te zijn bij de prijsuitreiking op donderdagavond 17 april a.s. (opening negende Soestock-festival) om 20.30 uur in de tentoonstellingszaal van het Artishockgebouw, waar de jury bekend zal maken welke twee win naars een dag later mee zullen gaan naar de regionale prijsuitreiking in het Gemeentehuis van Amersfoort. Op woensdag 23 april zal in de Soester Courant uitgebreid verslag wor den gedaan van dit Nationaal Concours Zondagsdichters, georgani seerd door de Kon. Ned. Uitgeversbond in het kader van de Boeken week (van 17 t/m 30 april 1980). Foto: Herman van Dam ir Ajax-doelman Piet Schrijvers bezocht j.1. vrijdag het open-huis van de familie Klomp aan de Koninginnelaan. Hij zette extra luister bij aan de heropening van de groots verbouwde zaak. Schrijvers is een „ouwe getrouwe" en het kon dan ook haast niet anders dan dat hij met zijn „handelsmerk" kwam: een met bloemen opgemaakte voetbalschoen waarmee Ajax, zoals het liedje zegt, „kampioen" wordt. De „slof" kreeg een ereplaatsje tussen de tientallen bloemstukken die werden aangedragen. AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering va. f20,75 Brandinboedelverzekering v.a./ 1,75 Aansprakelijkheidsverz. v.a. f 3,95 Rechtsbijstandverzekering va./ 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw va. /61,60 Kinderen va. f 30,80 4a kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS va. 24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. Uitgebreide munt/postzegelver zekering v.a. /65,- per jaar. Voor verzamelingen met een waarde vanaf 1500,- vindt een kosteloze taxatie plaats door een deskundige. NM J. G. van ROUWEND AAL Burg. Grothestr. 11a Soest - Tel. 02155-16467 ALLEEN DONDERDAG DEZEWEEK ALLEEN DONDERDAG Vol sap 15 STUKS VERS GEBRAND 250 GRAM Zie onze advertentie Zie onze advertentie Zje onze advertentie GERARDPAUL Ik kan mij best voorstellen dal sommige homosexueel geaar de mensen hun omgeving tar ten en met opgeheven hoofd een rose driehoekje op hun ja& dragen, daarmee te kennen ge vend dat zij lak hebben aan de veroordeling van anderen die zichzelf normaal achten. Toch doet het een beetje vreemd aan als je voor de eers te keer ziet dat iemand zich zo openlijk bloot geeft en onwil lekeurig denk je aan de Davids ster, die de Joden tijdens de laatste wereldoorlog brand merkte en door de overleven den nu in goud en zilver als sie raad wordt gedragen. Zo'n her waardering bepaalt misschien juist de meerwaarde boven bij voorbeeld het stuurwieltje op de revers van de Rotary Club leden. De wat elitaire mens kan op deze manier trouwens al aar dig op het eerste gezicht wor den „ingeschat" zoals dat met een splinternieuw woord moet heten). Het zou nog gemakke lijker zijn als hij zijn beroep ook met een bepaalde code kenbaar zou willen maken en natuurlijk het automerk en de hoeveelheid geld waarover de man beschikt. Ons waarde oor deel wordt tenslotte in niet ge ringe mate door deze gegevens beïnvloed. Een simpel cijfertje op een, bijvoorbeeld groen gekleurde ondergrond, vermeldt het aan tal malen dat de drager ervan jaarlijks met vakantie gaat en uiteraard verplicht het echte adeldom elkaar tot het dragen van goed zichtbare insignes verschillend van kleur en vorm naar de mate van doorluchtig heid. De kerk zal, zij het schoorvoe tend en onder protest van splin tergroeperingen, deze trend willen volgen en naast de ge wone kruisjes, de Hugenoten- kruisjes en de crucifixen, per genootschap een ontwerp laten maken, zowel ranke als lood zware. Het handboek dat ik tegen die tijd ga samenstellen zult u niet kunnen missen. Geen dag. A.s. zondag, 30 maart aanvang 19.00 uur, zal in de Emmakerk aan de Regentesselaan een zogenoemde „Di- xi-dienst" gehouden worden. Voorganger is ds. H. K. de Wilde, ter wijl het Dixi-jeugdkoor met combo voor de muzikale omlijsting zorg draagt. Het thema van deze dienst zal zijn: „Help"; het „Hosannah" van de men sen die Jezus bejubelden tijdens zijn intocht te Jeruzalem. Uw auto is een waard! Informeer eens bij ons. noodzaak! Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451

Soester Courant | 1980 | | pagina 1