Weer bomen langs de Stadhouderslaan Regenwater in Overhees blijft staan op leemlaag tra binnen ieders bereik 4490 1990 5500 «Jje Ijfuien Snaar» Apollo neemt deel aan zangersdag Paaszangdienst in Zonnegloren I JANSEN JANSSENS JANSEN JANSSENS oek anker idel B.V. >n is een M W Gemeente al jaren op de hoogte: een een een Y 1980 j ïrsbedrijf b.v. igestocrd rilang. „Hondepoep" openden DE KROON in de S0ESTER- BERGSE- STRAAT 20a waarin gevestigd: BROODJES ZAAK LUNCHROOM een BISTRO een BAR heerlijk SFEERTJE. U bent dagelijks WELKOM van goed VROEG tot mooi LAAT bij Vleesverkoop Soester Orkest Vereniging vraagt musici Oecumenische jeugddienst Gospelfilm in „De Loofhut" „Muziek" uit grof huisvuil ,-'V pro) Don Bosco zet feest voort r~ü: "i Nog één week goedkope paspoorten Lui meisje leende fietsen Zonde van uw goud Aaron Sassoon erberg. in dit onderzoek bedragen aes geboren tussen 1926/ voor de dames geboren 750/53 kost de deelname est - Tel. 17332 erhoud van uw: •mingsinstallaties zink- en mastiek- Soester Courant van woensdag 26 maart 1 alle rust kunt kijken, iet een kopje koffie) U nemen en weten werkelijk ouderwetse voorU! ags van 8 tot 1 uur 02154-18205-13096 thal NZE KEUKENS 30.000 km 1979 55.000 km 1976 59.000 km 1977 38.000 km 1975 15.000 km 1979 58.000 km 1977 30.000 km 1977 52.000 km 1978 S5.000 km 1977 >8.000 km 1978 '..000 km 1977 >.000 km 1977 1.000 km 1977 bewijs onze ijzer- n geen centje en gunstig voor Foto: Herman van Dam Vorige week heeft de gemeentelijke plantsoenendienst langs het gedeelte van de Stadhouderslaan, tussen de Noorderweg en de Praamgracht, zestig eikebomen geplant. Zij zijn in de plaats gekomen van de begin dit jaar gerooide beukebomen, die een gevaar voor het verkeer opleverden. De vier a vijf meter hoge bomen werden door de plantsoenendienst aangekocht om de laan weer een wat vriendelijker aanzicht te geven. Op de foto het plaatsen van een van de laatste bomen op de hoek van de Maatweg. Alles bij elkaar is de laan maar enkele maanden boomloos geweest. Niet het grondwater maar het water dat op een leemlaag blijft staan veroor zaakt de huidige wateroverlast in de wijk Overhees. Het is strikt genomen een euvel dat de gemeente al jaren heeft zien aankomen. Men is daar altijd op de hoogte geweest van het bestaan van deze halve meter dikke ondoordringbare laag, waardoor het regenwater het grondwater niet kan bereiken en in feite niet weg kan. Het oud-gemeenteraadslid voor Binding Rechts, de heer M. de Groot, die in het begin van de jaren zeventig al waar schuwde tegen bebouwing van dit deel van Soest, heeft gelijk gekregen. Hij verzette zich indertijd tegen de bouwplannen, maar zijn bezwaren werden toen, na een bodemonderzoek door de Grontmij, terzijde geschoven. Dit onderzoek richtte zich overigens niet op het opsporen van een leemlaag, maar op de moge lijkheid om in Overhees huizen te bouwen. Dat viel positief uit. Het feit dat de gemeente al jaren op de hoogte is van het bestaan van de op ongeveer 1.40 meter onder het maai- In Uw krant van 12 maart, komt een stukje voor waarin melding gemaakt wordt van het feit dat de heer J. Nuijten, raadslid voor Progressief Soest, enige vragen stelt over het uitlaten van honden en dan wel spe ciaal in het park Honsbergen. Hij ergert zich aan de ,^iondedrollen". Volgens de heer Nuijten is hij daar on geveer een uur geweest en heeft een respectabel aantal van 8 a 10 loslopen de honden gezien; en daar komt zijn betoog neer: geen agent die daarop let! Waarvoor is er dan een politiever ordening. In het bestaan van het park nu pl.m. 6 jaar, is er denk ik van uitge gaan dat het a) een wandelpark is b) een speelpark voor de kleine medebur gers. Voetballen is er onmogelijk, doordat er gewoonweg geen pehoor- lijke veldlengte - resp. breedte is. Wat zien we nu en U kunt dat iedere dag constateren, ook de heer Nuijten dus^ 1. afgerukte takken van bomen 2. vernielde lantaarnpalen 3. tuin- en huisvuil in de greppels 4. bezaaid met kranten, bierblikjes, huisvuil: 5. vergane brom- en/of fietsen; 6. vernielde speeltoren; 7. vernielde glijbanen; 8. vernielde wigwam; 9. vernielde banken; 10. crossende bromfietsers; 11. crossende fietsers (die daarbij het gras vernielen) 12. een enorm druk fietsverkeer op de wandelpaden; 13. omvergegooide springpalen. Misschien heb ik nog wat over het hoofd gezien, doch U kunt dat dan nog zelf aanvullen ook. Dit zijn in ieder geval feiten, waar een hond niets aan gedaan heeft en ook niet kan doen. Natuurlijk vind ik dat een hond niet in de zandbak zijn/haar behoefte moet doen, daar moeten de hondenbezitters wel even opletten. Maar wat is er tegen, dat een hond speelt met een medehond, of met een weggegooide stok? Daarbij vernielt hij niets, dat kunnen we van de mens niet zeggen als U naar bovengenoemde punten kijkt. Of zou het moeten zijn dat niet alleen de hond, doch ook de kinde ren aan de riem uitgelaten moeten worden? Het parkje is er voor iedereen, ook voor een hond! Wat misschien pleit is dat na 1 of 2 regenbuien, alle honde drollen weg zijn, maar niet de vernie lingen hersteld zijn en die kosten de gemeenschap nog geld ook. Tenslotte wil ik de heer Nuijten erop attenderen, dat de politie er is om naleving van de wet te controleren. Maar het is wel dat men moet handelen naar de geest van de wet, doch niet naar de letter. Als het laatste het geval zou zijn, is geen land meer leefbaar en daar gaat het toch om nietwaar heer Nuijten. Voor het overige wil ik de heer Nuijten graag uitnodigen om dit onder een borrel te bespreken. De Bokma staat koud buurman. JANNAUTA oppervlak zittende leemlaag, werd maandagavond onthuld door de heer H. Balk tijdens een bijeenkomst in het dorpshuis ,,De Borg" van gedupeerde bewoners. Hij had zijn kennis verkregen van de adjunct-directeur van gemeentewer ken, de heer J. Poelstra. Poelstra had de bijeenkomst zullen bijwonen, maar hij kreeg te elfder ure geen toestem ming van wethouder D. Hoekstra. Deze stelde zich op het standpunt dat door de schriftelijke vragen van de CD A-fractie, de wateroverlast in Over hees een politieke zaak geworden was, waarvan hij zich als ambtenaar diende te distanciëren. De heer Balk maakte de uitslag bekend van een korte enquête, welke hij in de wijk gehouden had. Van de 150 geïnterviewden werkten 108 mee aan het onderzoek. Van deze 108 hadden er 76 sinds de oplevering van hun woning, last van het water. De overige 32 had den geen of weinig last. Die last bestond uit stank, schimmel op behang en muren, gescheurde vloe ren en plavuizen, insecten, rheuma- klachten en natte tuinen. Ook was er sprake van veel warmteverlies. Opmerkelijk was dat met name van de straten Cimbaal en Bazuin, de meeste klachten kwamen. Ernstig was vooral de klacht over de insecten. Het bleken besmette muggen te zijn, die aangetrokken werden door het vocht. Vooral kleinere kinderen hebben er last van en het kwaad bleek alleen met anti-biotica te bestrijden. Duidelijk werd overigens in de loop van de bijeenkomst wel, dat de hoge waterstand niet de oorzaak kon zijn van schimmel en scheurende vloeren. Dat zou veroorzaakt kunnen worden, zo zei de Hilversumse architect H. Creutz, door gebruik van ondeugdelijk bouwmateriaal, dan wel niet voldoen aan de bouwvoorschriften. Mogelijk was het trasraam (een speciale bouw laag op het fundament van klinkers met tras) in het geheel niet, onvolle dig of niet goed aangebracht. Het verhaal van de leemlaag werd door een van de bewoners, de heer G. de Vries bevestigd. Hij had het leem, dat hij op ongeveer 1.40 meter onder het maaiveld had aangetroffen, laten verwijderen. De laag was onge veer 30 cm. tot een halve meter dik. Daaronder trof hij droge turf aan en op twee en een halve meter diepte nog steeds geen grondwater. Dat de leemlaag voor ondergrondse opslagplaatsen van regenwater zou kunnen zorgen werd beaamd door de heer Nieuwenhuis, een medewerker van provinciale waterstaat. Hij zette uiteen dat dit water daardoor via het grondwater niet in de vijvers terecht kon komen. Die vijvers werden inder tijd gegraven voor het beheersen van de waterhuishouding en zij dienden slechts als waterberging. Van daaruit mpet het overtollige water weggema- len worden, maar het gemaal kwam niet in werking, omdat de waterstand dat niet nodig maakte. Mogelijk was, en de uitslag van de enquête wees daarop, dat de leemlaag niet onder de gehele wijk doorliep. Zandpalen Architect Creutz veronderstelde dat de gemeente uit bezuinigingsoverwegin gen mogelijk bewust nagelaten had de leemlaag weg te halen, danwel te bre ken. Er was echter nog een oplossing mogelijk en wel door het maken van zogenaamde zandpalen. Door de leemlaag heen zouden grote gatèn geboord moeten worden, die dan met zand opgevuld, voor een verticale drainage zorgden. Uitvoerig werd nog ingegaan op de aantasting van de fundamenten, door sulfaatvorming in het grondwater, waardoor betonpest kon ontstaan. De uitwerking daarvan kon snel gevolgen hebben en daarom was haast geboden. De gedupeerden besloten daarom bij de gemeente op haast aan te dringen om aan de overlast een eind te maken. Men wil met spoed een bodemonder zoek door deskundigen laten verrich ten en aan de hand daarvan op korte termijn maatregelen genomen zien. Paaszaterdag treedt het grote „Immanuëlkoor" uit Amersfoort op in de aula van het ziekenhuis Zonnegloren. Men brengt het geestelijk lied. Het concert dat onder leiding staat van dirigent Jaap Zwart is vrij toegankelijk en het begint om 20.00 uur. Brood Morgen, donderdagmiddag om twee uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatshebben aan alle houders van kaarten. AMATEUR MUSICI in Soest! Soest is langzamerhand een grote plaats ge worden. Misschien weten alle nieuw komers nog niet dat Soest een eigen symphonie-orkest bezit. Dit orkest viert volgend jaar zijn tienjarig be staan. De leiding is thans in handen van de dirigent Dick Blokbergen. Er zijn nog enkele plaatsen open in het orkest, voornamelijk bij de strijkers. Ook trompettisten en een hoornist zijn van harte welkom. Het orkest heeft een hoorn ter beschikking voor een eventuele gegadigde. Telefonische inlichtingen kunt u ver krijgen bij het secretariaat van de Soester Orkest Vereniging te Voorthui zen. 03429 - 36 59. Op de avond van Paaszondag, 6 april om 19.00 uur, wordt in De Open Hof de vierde oecumenische jeugddienst van dit seizoen gehouden. Het thema is: „Niet het Woord alleen". In de dienst zal n.1. het verhaal van de „Emmaüsgangers" centraal staan: de reizigers die op hun tocht naar Em- maüs spreken over de kruisiging van hun Verlosser. Een vreemdeling voegt zich bij hen - maar als hij met hen het brood breekt wordt hij herkend: Chris tus zelf! (Lukas 24, 13-35). In dit licht zal deze dienst dan ook niet alléén een woorddienst zijn; de voor ganger, legeraalmoezenier A. Boef uit Amersfoort, zal volgens de traditie van zijn (de katholieke) kerk de Maaltijd des Heren vieren met iedereen die daaraan wil deelnemen. De dienst wordt met zang en snaren spel opgeluisterd door het ensemble Roelofs uit Amersfoort. Berend Weis tra begeleidt aan het orgel de samen zang. Iedereen is hierbij van harte uitgenodigd voor Paaszondag! Op zaterdag 29 maart a.s. wordt in koffiebar „De Loofhut" aan de Steen hofstraat weer een gospelfilm ge draaid voor de jeugd. Het is een spannende film met als thema hoe jongelui, die alleen voor zichzelf leven, ontdekken hoe onbevredigend het le ven dan uiteindelijk is. De grote vraag is, wat ze dan met die wetenschap doen. De avond begint om 19.30 uur met koffie, en de toegang is 2,50. In het kader van het project „Mooie rommel is niet lelijk, als je er maar iets in ziet", wordt volgende week woensdag 2 april het grof huisvuil in de wijk Soestdijk/'t Hart door school kinderen aan een nader onderzoek on derworpen. Dit onderzoek gaat „georganiseerd" en in overleg met de gemeentelijke reinigingsdienst. De meegenomen spullen worden door de kinderen „be werkt" en het resultaat daarvan zal te beluisteren zijn tijdens het grote con cert dat eind mei in het openlucht theater gegeven wordt. Daaraan ne men circa 1300 schoolkinderen deel. \ZET EENS EEN TENT OrJ A.s. zaterdag 29 maart, zetten de scouts van Don Bosco de viering van het 50-jarig bestaan van hun groep voort. Voor alle kabouters en welpen uit heel Soest is er 's middags een filmvoorstelling in de „basis" aan de Dalweg (achter de St. Bonifacius- school). Om half vier diezelfde middag is de groep te beluisteren in het TROS-radio- programma (op Nederland 2) „Jan boel". Daar wórdt ondermeer gespro ken over scouting en daaraan hebben de leden van Don Bosco meegewerkt. Tenslotte is dan 's avonds in de Paltz een grote speurtocht uitgezet, waaraan honderd verkenners, zeeverkenners en gidsen uit Soest deelnemen. De nacht wordt in tenten doorgebracht en de volgende morgen wordt dit deel van de feestviering afgesloten met een geza menlijk ontbijt. De complete uitvoering van J. S. Bach Matthëus Passion! Wij selecteerden voor u de drie volgende zéér goede uitvoeringen. Uit Duitsland importeerden wij de uitvoering o.I.v. Karl Richter, met solisten a/s Irmgard Seefried, Ernst HaefHgeren Dietrich Fischer-Diskau. Voor de begeleiding tekenden het Münchener Bachkoor- en orkest. n 4L.P. s JGHANN SEBASE1AN BACH .Wortw si O -Oitfvste KbriSlcftter Eugen Jochum dirigeerde het Concertgebouworkest met de solisten Ernst Haefliger, Wa/ter Berry en Ag nes Giebel in een zeer dramatisch gezongen uitvoering die bekroond werd met de ,,Deutscher Schal/platten Preis". De koren werden verzorgd door het Nederlands omroepkoor. 4L.P/S De authentieke uitvoering gespeeld op originele instrumenten komt van de specialist op dit gebied, n.1. Niko/aus Harnoncourt met als solisten o.a. Paul Esswood en Max van Egmond. De koren: Regensburger Domkoor en het King's College Choir. Voor de barokliefhebber de aangewezen uitvoering. 4L.P.'s Adviescentrum voor Audio f± Video Steenhoffstraat 15 - Telefoon 12132 Het bijna 80-jarige Soester Mannenkoor Apollo neemt a.s zaterdag voor het eerst in haar veelbewogen bestaan deel aan een zogenaamde „Zangersdag". Deze dag wordt onder auspiciën van het Koninklijke Nederlandse Zangers Verbond [K.N.Z.V.] georganiseerd in theater Gooiland te Hilversum. Dat zangfestijn begint 's avonds om acht uur en er nemen ook aan deel het Amersfoort» Mannenkoor onder leiding van Godfried van der Horst; het Koninklijk Utrechts Mannenkoor „Euterpe" onder leiding van Johan Bril; het Baarns Mannenkoort onder leiding van Majel Lustenhouwer en het Hilversums Mannenkoor „Zang en Vriendschap" onder leiding van Koos Damman. „Apollo" nam vroeger vaak deel aan concoursen en kwam daar dikwijls met eerste prijzen uit de bus. Concoursen zijn echter uit de mode en worden nauwelijks meer georganiseerd. Tot en met 31 maart bestaat nog de mogelijkheid om tegen het zogenaam de wintertarief reispapieren te verkrij gen. Het aanvragen en verlengen van een paspoort kost dan nog 53,10; na die datum bedragen de kosten 66,60. De toeristenkaart kost tot en met 31 maart 33,10; na die datum ƒ46,60. De afdeling bevolking, Van Weede- straat li, is geopend iedere werkdag van half 9 tot 12 uur. Het 15-jarige meisje E. K. uit Soest maakte er een gewoonte van om na haar terugkomst met de trein uit de fietsenstalling van het N.S.-station Soestdijk fietsen weg te nemen. Ze reed er op naar huis en liet de fiets dan zomaar ergens langs de weg staan. Op die manier „leende" zij tien fietsen. De politie heeft de zaak met haar doorge praat. Zij had een collega in een 19-jarige jon gen uit Baarn, die de fietsen evenwel verkocht. Hij raakte er drie kwijt; twee in Soest en een in Baarn. Door aansluiting (1 januari 1978) bij het K.N.Z.V. kan Apollo nu deelnemen aan een zangersdag. Het verschil met een concours zit hem in de beoordeling. Werden op concoursen direct de prij zen bekend gemaakt, deelnemers aan zangersdagen worden beoordeeld en schriftelijk wordt binnen veertien da gen de bevinding geraporteerd. Prij zen zijn er niet. Ieder deelnemend koor zingt een eigen repertoir. Van Apollo is dat: O sacrum Convivium; Agnus Dei; Nacht; Rader rollen. Voor de deelnemers is er in de pauze een zogenaamde „Workshop"; iets nieuws dat inhoudt dat alle koren samen een tot dan onbekend stuk muziek instuderen. Dat gebeurt dan onder leiding van de heer René Ver- hoeff van het KNZV. De zangersdag is ook toegankelijk voor publiek; kaarten a vijf gulden zijn verkrijgbaar op de dag van de uitvoe ring aan de zaal. Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Wij kopen dit graag van u. diamantair - juwelier Rembrandtlaan 13 - Soest (let op nummer:'13!) Laanstraat 18 - Baarn

Soester Courant | 1980 | | pagina 9