T I Problemen met sportstichting vAARöeRhoocyt's tuintips VOOR öoe-het-zelveRS Drie kunstenaars exposeren in De Drie Ringen VVV nieuws Springbokken eren verdienstelijke leden: rijschool ROB ^TUIIM 3om de )EAUX 18.561 T.V.-toestel uitgebrand Promotie dr. A. Pilot Soest en De Isselt Uw succes is onze reclame!!! Voor alle RIJBEWIJZEN Autorij- en Verkeersschool De Hazelaar PIETER BOR'S KAASHUIS wenst u Prettige Paasdagen! Zacht belegen kaas 7 nn Franse Emmentaler 500 gram 6.50 Pakje Dadels met een pakje Mon chou3.95 Kaaspaashaas 4.50 PIETER BOR'S KAASHUIS „De angst van de doelman" in filmhuis Artishock in ligt direkt n Soest nneplaan 73 11004 avond. Soester Courant van woensdag 2 april 1980 13 leplantsoen 17 - Soest Rob en Anneliese. iaal: Golf L en Golf D 55-11172 - 21258 antrekkers 100 IV61977 I00GLV61977 100 GHIA 4-drs1977 000 Base1977 000 Base1978 300 t1977 rREKT! amfort Op maandag 7 april wordt in de St. Joriskerk te Amersfoort een Paascon- cert gegeven, een orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Aanvang 20.00 uur. Prijs 5,-; Pas 65/CJP 4.-. Kaarten verkrijgbaar aan de kerk. De Veluwse Wielervereniging organi seert op 14 juni voor de vijfde maal de Veluwse Toertocht over: 55-100 en 220 km. Het is één van de mooiste en pittigste toertocht over de Veluwe. Er zijn verschillende heuvels in de route, waaronder de Knobbel, Dassenberg, Posbank en de Emma Pyramide. Een folder met de route kunt u afhalen aan de balie. Filmhuis Artishock draait op do. april de kleurenfilm ,,De angst van de doelman voor een strafschop". De re gie is van Wim Wenders en de film duurt 100 min. Aanvang 20.30 uur. Prijs 4,50; leden, CJP enz. 3,50. In het Rai-complex te Amsterdam is van 11 t/m 20 april de Internationale Huishoudbeurs. Deze beurs heeft een nieuw gezicht gekregen en belooft een verrassend, feestelijk. Informatief en fascinerend schouwspel te worden voor het hele gezin. Aandacht is er voor mode, veiliger wonen, zelf muziek maken in de Huis houdbeurs Music Hall, vakantie en vieuwdata. De beurs is dagelijks open van 10.00-17.00 uur en van 19.00-22.30 uur. Op za.-avond en Zond.-avond ge sloten. In de Groenoordhallen te Leiden is op 5 mei Dreampop 80, waar de volgende artiesten zullen optreden: Cheyenne, New Adventures, Sweet d'Buster, Pho- ny The Hard Core, Margriet Es- huijs Band, Vitesse, Houseband, Massada en Herman Brood His wild romance. Aanvang 11.00 uur; Einde 23.00 uur. Toegangsprijs 35,- p.p. Presentatie Alfred la Garde. Voorverkoop van kaarten vanaf 2 april, alhier te reserveren. Elke woensdag- en zaterdagmiddag B om 15.00 uur zijn er voorstellingen in poppentheater Toermalijn aan de Kop- B pelpoort te Amersfoort. Camilla Koe- voets presenteert „De hoed van Tra de Trol", voor kinderen vanaf 5 jr. Prijs 4,50, incl. koffie of lim. Tot medio mei is het Frans Halsmu seum te Haarlem weer 's avonds open bij kaarslicht, tevens klassieke achter grondmuziek. Op 1 april opent 's werelds, kleinste stad, Madurodam, weer haar poorten. 1 april t/m 30 juni dagelijks van 9.30- 22.30 uur; van i juli t/m 31 aug. dag. van 9.30 uur-23.00 uur; van 1 sept. t/m sluitingsdag dag. van 9.30-21.30 uur. Wie Madurodam ook bij avond (na zonsondergang) bezoekt, beleeft een feeëriek avontuur', de meer dan 50.000 lampjes in het stadje gaan bran den. De entree is voor volw. 5,-; kind. t/m 12 jr. 2,50. Op vr. 18 april treedt Golden Earring op in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijs 15,- in de voorverkoop; 17,50 aan de zaal. Op vr. 6 juni organiseert Organisatie bureau Circle in de Groenoordhallen te Leiden een optreden van Santana. Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs 30,-, De voorverkoop van kaarten voor beide concerten is reeds begonnen en u kunt reserveren aan ons kantoor. In Rijksmuseum Het Catharijnecon- vent aan de Nieuwe Gracht 63 te Utrècht is van 4 april tot 1 juni een expositie Kant in de Kerk. Geopend: di. t/m zo. In het Tropenmuseum te Amsterdö is van 3 april t/m 18 mei de World Press Phototentoonstelling. Er is een selectie te zien uit de ca. 5000 foto's die werden ingezonden voor de World Press Photo 1980. In totaal dongen dit jaar ruim 900 persfotografen uit 54 landen mee naar een van de hoofd prijzen. De veelbezongen A'damse grachten zullen dit jaar verlicht zijn van 3 april t/m 15 oktober, en wel vanaf een half uur na zonsondergang tot 23.30 uur. Tot de verlichte grachtgedeelten beho ren o.a, de Herengracht-van Brouwers gracht tot Beulingsloot, de Leidse- gracht en delen van Singel, Amstel en Prinsengracht. In de Rotterdamse Ahoy-hallen vindt van 5 t/m 7 april de jaarlijkse ooster se paasmarkt de Pasar malam plaats. Van 5 t/m 7 april zijn op de Loos- drechtse plassen de Internationale Paas-zeilwedstrijden in diverse klas- Op het circuit van Zandvoort worden op 7 april internationale Paas-autora- ces gehouden. Op de Varsselring te Hengelo worden op 7 april Internationale motor-wegra ces gehouden in de super-klasse. Op de renbaan van het drafcentrum aan de Soestdijkerstraatweg te Hilver sum worden op 8 april draverijen ge houden voor het Europese kampioen schap beroepspikeurs, met 5 koersen, elk 2000 m. Van 5 t/m 7 april is in Rotterdam in de Ahoy-hal de „visma plus", een sport visserijbeurs. In de Brabanthallen in Den Bosch is op 9 april een paasveetentoonstel- ling. Van 2 t/m 7 april is in de Rijnhal te Arnhem de expositie „orch-idee '80". Geopend: op 2 april van 12-22 uur; van 3 tot 8 april van 9-22 uur. In de Grote Kerk te Naarden wordt van 3 t/m 5 april uitvoeringen gegeven van de Mattheus Passion. Aanvang 3 april 19.00 uur; Aanvang 4 en 5 april om 11.30 uur. Op do. 17 april wordt in de Mariakerk aan de Nieuwerhoek te Soest een con cert gegeven door de gospelgroup The Messengers o.l.v. Peter J. Houtzagers. In het programma van gospels, spiri tuals en folkloristische liederen. Aanvang 20.15 uur. Toegang 5,-; CJP/Pas 65 3,50. In de woning van de familie W. aan het Choristenpad raakte zondagavond, zonder aanwijsbare reden, het televi sietoestel in brand. Buren hadden de vlammen gedoofd, voordat de brand weer arriveerde. Op het proefschrift „Over leren oplos sen van natuurwetenschappelijke pro blemen" zijn vorige week donderdag aan de Technische Hogeschool Twente gepromoveerd tot doctor in de techni sche wetenschappen de heren A. Pilot en C. T. C. W. Mettes. Het gezamen lijke proefschrift behandelt een me thode voor ontwikkeling en evaluatie van onderwijs, toegepast op een cursus Thermodynamica. De promotoren waren prof. drs. C. F. van der Klauw van de' Erasmus Uni versiteit te Rotterdam; prof. dr. C. F. van Parren van de Rijksuniversiteit Twente en prof. dr. C. A. Smolders van de Technische Hogeschool Twente. Dr. A. Pilot werd op 6 juli 1946 te Soest geboren. Van 1958 tot 1964 bezocht hij het Corderius Lyceum te Amersfoort. Na het behalen van het einddiploma gymnasium studeerde hij in de facul teit der Wiskunde en Natuurweten schappen van de RU te Utrecht. In 1971 behaalde hij het doctoraal diploma met analytische chemie als hoofdvak en onderwijskunde als bij vak. Van 1971 tot 1978 was hij als onderwijsdeskundige verbonden aan de afdeling Chemische Technologie van de Technische Hogeschool Twente en werkte hij ondermeer aan een „In dividueel Studie Systeem Materiaal kunde" en een onderzoek naar verbe teringen in de cursussen Thermodina- mica. Sinds 1978 is dr. Pilot werkzaam bij het Centrum voor Didaktiek en Onderzoek van Onderwijs van de TH Twente. Zijn werk richt zich vooral op de bevorde ring van de studievaardigheid bij stu denten en de onderwijsbekwaamheid van de docenten. Zowel studenten als docenten zijn tevreden over deze nieuwe opzet van het onderwijs. Uit de tentamencijfers en een gelijktijdig uit gevoerd tijdbestedingsonderzoek is ge bleken dat de studenten zonder extra tijd aan enkele vakken te besteden toch duidelijk betere resultaten behaalden. Er zijn inmiddels aanwijzingen dat de onderwijsmethode ook succes heeft bij andere natuurwetenschappelijke vak ken op de T.H. Twente. Daarnaast is de verwachting dat de methode ook kwaliteitsverbetering van natuur wetenschappelijk onderwijs kan geven in andere onderwijsinstellingen zoals HTS, VWO, HAVO en het middelbaar beroepsonderwijs. De laatste tijd is de Kamer van Koop handel weer met enige regelmaat in het nieuws met een oud plan, nl. om het Amersfoortse industrietrrein De Isselt door te trekken op Soester grond gebied. „Oud", omdat ook enkele ja ren geleden daartoe al eens pogingen in het werk zijn gesteld. De gemeen te Soest heeft daarop toen afwijzend gereageerd. Ik weet niet waarom het na die afwijzing'nu opnieuw te berde wordt gebracht maar wil er een drie tal kanttekeningen bij maken. Allereerst over die afwijzing. Die was volkomen juist want het betreffende gebied valt onder het onlangs defini tief van kracht geworden Bestem mingsplan Landelijk Gebied en het heeft daarin de bestemmingen Agra risch Productiegebied, Agrarisch Ge bied met Landschappelijke Waarde en Agrarisch Gebied met Landschappelij ke en Natuurwetenschappelijke Waar de gekregen. Ook die bestemmingen zijn volkomen terecht want het gaat hier inderdaad om gronden met landbouwkundige, landschappelijke en natuurweten schappelijke betekenis. De Soester ge meenteraad heeft die betekenis erkend en vastgelegd in het kader van een ruimtelijk ordeningsbeleid. Impliciet werd dat beleid nog eens bevestigd door de recent genomen maatregelen om te bevorderen dat de Hilhorstweg primair als agrarische ontslultingsweg zal functioneren. Het is duidelijk dat industriële ontwikkeling wel het aller laatste is dat zich met het gevoerde beleid en de toegekende bestemmin gen laat verenigen. De wet verbiédt het trouwens. Vervolgens wil ik eraan herinneren dat uitbreiding van De Isselt door de Ka mer van Koophandel met name nodig wordt geacht omdat het toekomstige Amersfoortse industrieterrein De Hoef pas in 1985 beschikbaar is. Het is ech ter zeker dat eventuele pogingen tot wijziging van het bestemmingsplan op groot verzet zullen stuiten zowel bij natuur- en landschapsbeschermers als bij agrariërs. Het is ook zeker dat dat verzet tot aan de Kroon zal worden doorgezet. Dat betekent dat tegen de tijd, dat er een uitspraak van de Kroon is, ook De Hoef beschikbaar is, waar mee het probleem vanzelf is opgelost. Mijns inziens kan men zich dus de moeite beter besparen. Tenslotte: wat zou u vinden van de ze gedachtengang: „Landbouwkundig, natuurwetenschappelijk en landschap pelijk waardevolle gebieden gaan t.g.v. allerlei ontwikkelingen in snel tempo verloren. Het is dringend nood zakelijk dat het ten behoeve van die drie functies beschikbare areaal wordt vergroot in ons aller belang. Het ge bied van het huidige industrieterrein De Isselt is potentieel zeer geschikt om zo'n vergroting te realiseren. Daar om zou afschaffing van De Isselt een uitstekende oplossing zijn die boven dien op grond van de Wet Gemeen schappelijke Regelingen goed te rea liseren is". Onzin? Misschien wel (want je kunt toch niet een functionerend industrie terrein afschaffen omdat niet-indus- triële sectoren van de maatschappij daaraan behoefte hebben?). Maar bedenk u dan wel dat de Kamer van Koophandel volgens exact hetzelfde schema redeneert. Soest. W. Zweers Weegbreestraat 58 Soest. Na-schrift redaktie Als de dames en heren politici in de Soester gemeenteraad, maar vooral In provinciale staten van Utrecht echt mensen zijn waar men op rekenen kan, dan maakt de Kamer van Koophandel geen schijn van kans. Niet alleen de Soester raad wees in het nabije verleden dat Isselt-plan af, maar ook provinciale staten deed In dertijd niet voor tweërlei uitleg vat bare uitspraken. In het streekplan Utrecht-Oost werd dat nog eens beves tigd. Als we op deze mensen niet meer rekenen kunnen, dan is het eind zoek. Foto: Herman van Dam Bloemen voor erelid M. Smit en een standaard voor lid van verdienste mevrouw Casander. Zowel uiterst links als uiterst rechts Springbokken-voorzitter Piet Ekel De kaderleden van de gymnastiekvereniging „De Springbokken", de handvol trouwe bezoekers van de jaarvergaderingen, zou deze bijeenkomsten eigenlijk graag kort willen houden. Maar het bestuur moet de gelegenheid aangrijpen om wat noodzakelijke zaken duidelijk te maken en dan gaat er iedere keer toch weer heel wat tijd inzitten. Het draaiend houden van een club met ruim duizend leden vergt heel wat in spanningen en er moet een hele berg werk voor verzet worden. Als dat bestuurswerk dan ook nog op de schouders rust van enkelen, dan is het begrijpelijk dat er tijdens de jaarvergadering ook wat woorden van oprechte dank gesproken moeten worden, als de gelegenheid zich voor doet. En zo'n gelegenheid was het vorige week vrijdagavond. Voorzitter Ekel zette de secretaresse mevrouw G. Casander en de penningmeester M. J. M. Smit in hpt zonnetje voor hun veeljarig lidmaatschap en promoveerde hen met instem ming van de vergadering tot respectievelijk lid van verdienste en erelid. De voor alle leden bedoelde vergade ring werd door circa 25 kaderleden en één gewoon lid bijgewoond. In zijn wel komstwoord merkte voorzitter P. Ekel op dat het bezoek aan dergelijke verga deringen duidelijk minder was dan aan de nieuwjaarsbijeenkomst. Hij consta teerde verder dat de georganiseerde gymnasten een bezoek aan het bestuur van de sportstichting brachten om on dermeer de precaire financiële situatie van de gymnastiekverenigingen uiteen te zetten. „De bestuurders toonden veel begrip", aldus Ekel, „maar daarna hebben we nooit meer iets van hen gehoord. We zullen dat optimistisch beoordelen, want geen bericht, zullen we maar zeg gen, is goéd bericht. Penningmeester Smit maakte later duidelijk dat de sportstichting de gym nasten eigenlijk nog steeds discrimi neert. „We zijn er na de invoering van het passepartout-systeem goed op achteruit gegaan. Betaalden we vroeger 21.000 gulden voor zaalhuur, nu moeten we voor de passepartouts 24.00 gulden op tafel leggen. In Sóésterberg heeft de sport stichting geen zeggenschap over de za len en dus hoeven de Soesterbergers geen passepartout te hebben. Maar de subsidie is met de invoering van dat systeem opgeheven en de Soesterber- gers betalen nu wel zaalhuur, maar krijgen geen subsidie". Penningmeester Smit noemde het be leid van de plaatselijke overheid niet consistent en vond eens te meer dat er in de sportstichting wat aan de stemverhouding gedaan moest wor den. „Wij als vereniging met duizend leden hebben op het moment net zoveel in te brengen als een willekeurige kleine club met vijftig leden. Daardoor ook werd het passepartout- systeem ingevoerd, want had men op de aantallen leden ingegaan, dan was het er nooit gekomen", aldus de heer Smit. Voorzitter Ekel voegde daar nog aan toe dat het de moeite waard was een regionaal onderzoek in te stellen naar de wijze van betaling door - en subsidieverlening aan sportverenigin gen. Ook de diverse sportbonden zou den zich ermee kunnen belasten. Om uit de zorgen te komen waren de Springbokken overigens bezig met een sanering en samenvoeging van de lessen. Hulde De secretaresse, mevrouw G. Casan der werd tot lid van verdienste be noemd. Zij diende eerst de Soester Turn Club in vele functies. Naast het innen van contributies be geleidde zij, indertijd in samenwer king PVO, het eerste majoretten-pelo- ton dat Soest ooit rijk was. Na de fusie met de katholieke gymnas tiekvereniging Crescendo, bleef zij de gymnastiek trouw en werd zij de leid ster van het kantoor; een functie die de aandacht trok van de KNGV en ten voorbeeld werd gesteld aan alle gym nastiekverenigingen in het land. Voorzitter Ekel vond dat De Spring bokken haar uiterst dankbaar mochten zijn voor haar inzet; zij had de conti nuïteit gehandhaafd en de chaos voor komen. Hij benoemde haar daarom tot lid van verdienste en onderstreepte de be noeming met het aanbieden van een standaard, bloemen, een fles Spring- bokkenwijn en een envelop met inhoud. Dezelfde geschenken kreeg ook pen ningmeester Smit. Hij werd benoemd tot erelid (een onderscheid dat te ma ken heeft met statutaire bepalingen en verdiensten. De heer Smit was enige jaren voor zitter van Crescendo en bereidde in 1971 de fusie met de STC mede voor. Al spoedig was hij penningmeester van „de Springbokken", waarvoor hij zelfs een hobby er aan geven moest. Ekel noemde zijn penningmeester „een stille kracht" die beter dan wie ook de penningen beheerde en boven dien in staat was vakkundige en dui delijke overzichten op tafel te leggen. „Waar niemand een oplossing ziet, weet hij nog wel een verdeelsleutel te hanteren waardoor een probleem opge lost kan worden". Met instemming van de vergadering werd Smit daarna het negende erelid van De Springbokken. Mineur Een mineurverslag was er van de showband. Ondanks méér uitnodigin gen om op te treden en medewerking te verlenen, was het showband-bestuur niet tevreden. Er haperde van alles aan de techni sche leiding en met name kwam dat door het falen van een instructeur. Het bestuur moest nodig uitgebreid worden, waardoor aan de algehele ma laise een eind zou kunnen komen. Betreurd werd vooral dat de ouders van de showbandleden het af lieten weten, ondanks de vele pogingen die men deed hen meer bij de liefhebbe rij van hun kinderen te betrekken. Tijdens de vergadering bleek evenwel dat men er toch in geslaagd was een nieuwe instructeur aan te trekken. Soest Dtl. Tenslotte werd aan het eind van de ver gadering nog duidelijk dat deelname aan de sportuitwisseling, in mei a.s., met het Duitse Soest nog steeds niet rond was. „Wat er precies aan de hand is, mag Johan weten", liet voorzitter Ekel zich ontvallen, „maar het klopt niet". Uit Duitsland was nog steeds niets ge hoord, zodat een oefenstof niet kon worden doorgenomen met de zes deel neemsters. Té gek vond men het dat de sportstichting ervan uitging dat de Nederlandse Soesters daarvoor kon- takt op moesten gaan nemen met de gastheren. „Wij organiseren toch niets", zo stelde men vast. Er bleef hoop bestaan dat het alle maal nog goed zou komen, waarna met een rondvraag de vergadering werd besloten. A.N.W.B. -myr T F.N.O.P ERKEND ÏVA. A^AAÖ VAMOR VAN LENNEPLAAN 47 - TELEFOON 16621 Evenals de twee voorgaande artikelen, hebben we ook dit keer besloten een heel artikel te wijden aan één plantengeslacht, de Hazelaar. De haze laarfamilie biedt een vrij beperkt assortiment fa milie-leden, die wel ieder door hun uiterlijk nog al in het oog vallen en daardoor nogal gewild zijn. Een heel belangrijke vertegenwoordiger van de familie, is de kronkel- of kurketrekkerhazelaar ofwel Corylus avellana „Contorta". Deze plant is vooral erg aantrekkelijk wanneer hij geen blad heeft (Dit is bij de bladverliezende heesters meest al de helft van het jaar), omdat dan zijn bizar kronkelende takken het meest uitkomen. De plant bloeit van februari tot april met zowel mannelijke als vrouwelijke bloemen. De mannelijke bloemen bestaan uit lange botergele „katjes" die nogal opvallen. De vrouwelijke bloemen echter zijn don kerrood van kleur; maar zo minuscuul (plm, 2 a 3 mm. doorsnede) dat deze pas bij nadere bestu dering te vinden zijn. De kronkelhazelaar is ge ënt op een gewone hazelaar. Het gebeurt dan ook wel eens dat de onderstam weer uit begint te groei en, zodat er door de kronkeltakken heen enkele rechte takken opschieten. Deze moeten tot aan de oorsprong worden verwijderd, omdat anders het gekrulde deel van de plant geheel verdwijnt. Een erg goede eigenschap van de plant is zijn aanpas singsvermogen. j Hij verdraagt zowel zon als schaduw en gedijt op praktisch iedere grond. Een heel andere hazelaar die qua sterkte niet voor bovengenoemde onder doet is de Corylus ma xima „Purperea" een hazelaar met bruin-rood blad gedurende de hele zomer. De struik groeit vrij krachtig en is ook Ideaal te gebruiken als vul- heester. Het bruin-rode blad kan vaak een heester border meer laten spreken. Op oudere leeftijd krijgt de struik evenals de gewone groene hazelaar nor maal vruchten, de bekende hazelnoten. De manne lijke en vrouwelijke bloeiwijzen zijn vrijwel eender met die van de kronkelhazelaar. De toverhazelaar mag officieel niet zomaar tot fa milielid van de voornoemde hazelaars gerekend worden. Deze toverhazelaar of Hamamelis vormt namelijk een heel eigen geslacht. We hebben deze wonderlijke „winterbloeier" al eens eerder bespro ken in dit artikel, maar hij is dan ook erg de moeite waard. Afhankelijk van de variëteit spreidt hij van de cember (met zacht winterweer) tot april zijn helder gele of bruin-rode bloemen ten toon. Een erg mooie tuinplant voor de iets grotere tuinen. Weer een apart geslacht vormt de schijtthazelaar of Corylopsis. Ook een plant die door zijn holland- se naam al gauw tot een verkeerd geslacht wordt gerekend. De C. pauciflora is een vrij klein hees tertje tot maximaal 1,5 m. hoogte die nu in volle bloei staat. De bloempjes doen denken aan klok jes en zijn botergeel van kleur: Momenteel dus een pracht om naar te kijken. Maar ook 's zomers is de plant lang niet gewoon, door zijn fraaie rozeachtige bladkleur. Een wat grovere uitvoering van deze plant ls rijn zusje de Corylopsis spicata, die verder alles hetzelfde heeft, maar wel een hoogte van 2-2,5 m. kan behalen. In een iets grotere tuin dus erg geschikt. v/h A. van Dijk Kilo, van 9.50 nu voor J bwU Nu keuze uit meer dan 10 soorten NATUURHONING, o.a. boek weit, linde, heide en raathoning. Kom zelf even zien naar ons assortiment en kwaliteit. Ook in voorraad de KERKSTRAAT 40 - TELEFOON 12771 {waar het Kaasboertje buiten staat) Tot en met 19 april is in galerij De Drie Ringen het werk te zien van drie be langrijke. kunstenaars: Theo Michels met gouaches in expressionistische styl, Jaap Kruyff met sprookjesachtige litho's en Theo van de Vathorst, die met zijn monumentale beelden, penningen en keramiek, een markante bijdrage aan deze tentoonstelling levert. Bij het zien van het werk van Theo Michels verwacht men niet te maken te hebben met een nu 71 jaar oude schilder. Zijn gouaches doen bij eers te kennismaking denken aan werkstuk ken van een jonge moderne kunste naar, maar - als men er wat langer naar kijkt - blijken rijn ongepolijste uit beeldingen toch een geweldige vitali teit uit te stralen. Naast enkele stillevens, maakt Theo Michels portretten, voornamelijk van vrouwen. Het zijn zuivere en sterke voorbeelden van wat men in de moder ne schilderkunst expressionisme noemt. Toch heeft een dergelijk eti ket bij Michels weinig zin. Hij heeft zich niet bewust een stijl gekozen of zich bij een stroming aangesloten. Bij Michels komt de stijl vanzelf. Zijn wijze van uitdrukken komt wanneer de stroom van zijn gevoel hem naar een hoogtepunt van inspiratie voert. De verf, die kleur en vorm wordt, is met grote kundigheid zó geschikt, dat de gewenste uitdrukking met een maxi mum aan intensiteit wordt overge bracht. Hij flatteert rijn figuren aller minst maar hij vertelt in zuivere kleu ren van de wijsheid die hij verworven heeft in een lang en open gesprek met zijn medemensen. Van geheel andere aard ls het werk vanJaap Kruyff, de graficus, die nog niet elk gevoel voor romantiek verlo ren heeft. Zijn litho's verraden een voorliefde voor het literaire motief dat schilders als Giorgione en Titiaan verwerkten in hun Arcadische land schappen. Zij beelden de vrije natuur uit, waarin mijmerende figuren wer den opgenomen, veelal onder schaduw rijke bomen en in het warme avond licht. In veel opzichten steunt Jaap Kruyff op voorbeelden van deze oudere voor gangers. Ook hij laat ons genieten van landschappen vol van liefelijkheid, waaraan vrouwenfiguren als in een ge droomd Arcadië een lyrisch accent geven. Jaap Kruyff is nog een van de wei nige kunstenaars die op oud-am bachtelijke wijze de steendruk beoe fenen. In de galerij wordt aan belang stellenden op aanschouwelijke wijze uitgelegd hoe deze grafische techniek tot stand komt. Het werk van Kruyff is niet uitsluitend bestemd om door liefhebbers van gra fiek in portefeuilles te worden be waard, maar is bijzonder geschikt om als „wandkunst" te worden gebruikt. De ruimte van de galerij wordt verder deze keer opgevuld met het werk van Theo van de Vathorst, een jonge beeld houwer uit Utrecht, die aan de opmer- Jongen met tolletje; gouache van Theo Michels kelijke bloei van de beeldhouwkunst van onze dagen een overtuigende bij drage levert. Wie in Utrecht over de Vismarkt wan delt, ontmoet aan het einde daarvan een bronzen gestalte dat daar enkele jaren geleden in opdracht van een warenhuisconcern werd geplaats. Het is een marktvrouw, een blozende, ste vig op haar benen staande vrouw, een beeld dat representatief is voor de ruimtekunst van Theo van de Vathorst. Op de expositie in De Drie Ringen laat hij daarvan een aantal goede voorbeelden zien: een bronzen clown, die glimlachend zijn publiek „be speelt", de „zonaanbidsters", in terra cotta uitgevoerd, die het hoofd van de toeschouwer schijnen af te wenden, enkele fraaie reliëfs, die de historie van de fiets uitbeelden en een serie penningen, die laten zien dat de kun stenaar ook in kleine formaten tot ver rassende resultaten komt. Topstuk van de tentoonstelling is een beeld van de Keizer van China en de nachtegaal, dat het gelijknamige sprookje van An- dersen verbeeldt. Vertederd kijkt de oude keizer naar de nietige vogel, die zoveel mooie wijsjes in zijn repertoire heeft. Wie belangstelling heeft voor heden daagse beeldende kunst verzuime niet deze aantrekkelijke expositie te bezoe ken, Galerij De Drie Ringen - Kerk straat 11B - is geopend dinsdag t/m zaterdag van 11-17 uur en bij uitzonde ring ook op de 2e Paasdag. Morgenavond, donderdag 3 april, aan vang 20.30 uur, wordt in het filmhuis Artishock „De angst van de doelman voor de strafschop" gedraaid. Het ls een Duitse film van regisseur Wim Wenders naar het gelijknamige boek van Peter Handke. Het is het verhaal van een doelman die uit het veld gehaald wordt; tijdens zijn omzwervingen een vriendin ver moordt; Naar Joegoslavië vertrekt en daar bij een café ruzie in elkaar geslagen wordt. Een voetballer die gelaten reageert als hij faalt als doel man, maar toch agressief wordt in de samenleving.

Soester Courant | 1980 | | pagina 13