Anton Pieck exposeert in het Singer Museum te Laren N.H. De Kraammarkt in Soest viert le lustrum Dogum Sergisi Utrecht-Amersfoort via Soesterberg „De Jongste Dag" HOOIJER MEDEWERKER I ENERGIE BESPAREN??? I SPOUWMUUR-ISOLATIE!f Koffieconcert in „De Borg" I DELTA B.V. i 31 mei: Marathon CDA-soosen Overtuigend solo-toneel van Rutger Weemhof Vrouwencafé in kinderboerderij Zonde van uw goud Aaron Sassoon 11 Soester Courant van woensdag 9 april 1980 11 WCK: Ijzerwaren en Gereedschappen vraagt een aktieve Hooijer ijzerwaren en gereedschappenhandel ver koopt aan particulieren, aannemers en metaal industrie in geheel Gooi- en Eemland. Door een toenemende waardering voor het uitge breide assortiment en de vakkundige service wordt op korte termijn kontakt gezocht met een enthou siaste medewerker die de kliënten in de zaak helpt en informeert. Hierbij is enige kennis van de ijzerwaren- en de doe-het-zelfbranche gewenst, ten/vijl het Covij- diploma tot aanbeveling strekt. Een aktieve medewerker kan zonder meer rekenen op een goed salaris en ook de secundaire condities zijn vanzelfsprekend uitstekend. Belangstelling? Schrijf of neem telefonisch kontakt op met de Fa. Hooijer, Soesterbergsestraat 30 - Postbus 462 - 3760 AL Soest. Telefoon 02155-16793. nci TA D \f w. TORENSTRAAT 8 - SOEST - TEL. 19979 SS Op maandag 14 april 1980, om 19.30 uur zal voor de 5e keer een Kraammarkt gehouden worden in het Medisch Centrum, Nieuweweg 14 te Soest. Evenals de voorgaande keren is het weer een unieke manier voor a.s. ouders en belangstellenden om Informatie te krijgen over de vele aspecten van bet a.s. ouderschap. In de hal van het Medisch Centrum hebben alle medewerkers 'n eigen kraampje" waar men terecht kan met vragen zoals b.v.: waar de be valling?; waar de controle van de baby? etc. Naast deze kraampjes zijn er nog doorlopend andere acti viteiten georganiseerd, in verschillen de ruimten, zoals korte filmpjes, dia's en een lezing. De onderstaande medewerkers ver zorgen de voorlichting op de kraam markt: Artsen, verloskundigen, wijkver pleegkundigen, leraressen zwanger- schapsgymnastiek, leidster kraam- centrum Amersfoort, verpleegkun dige kraamafdeling ziekenhuis Zonne gloren, tandarts, diëtiste, afgevaar digden van de werkgroep Borstvoe ding Natuurlijk en van de Werkgroep Moeders voor Moeders, Artishock en Stichting Buitenlandse Werkne mers. Ook zal gedurende deze avond in de bovenzaal van het Medisch Centrum een film van een geboorte vertoond worden. In verband met het beperkt aantal plaatsen is het de bedoeling deze film 3x te vertonen, n.1. om 19.45 uur, 20.45 uur en 21.45 uur. Hier voor worden gratis plaatsbewijzen uitgereikt aan de ingang. Er zullen bij deze film deskundigen zijn, om ge stelde vragen te beantwoorden. Ieder een die belangstelling heeft is van harte welkom. Voor nadere informatie, kan men elke dag terecht in het Medisch Centrum, Nieuweweg 14, 's morgens tussen 9.00-12.00 uur, telefoon 18770. De toegang tot de Kraammarkt is gra tis. Dogum Sergisi Soest' ta besinci de fa tertipleniyor. 14 Nisan 1980 Pazartesi günü, saat 19.30 da, Medisch Centrum, Nieuwe weg 14 Sost ta 5ci defa olarak terti- plenecektir. Yine en az gecen sergilerdeki gibi gelecekteki anne ve babalar icin cesitli konular ve fikirler hakkin- da bilgiler verilecektir. Medisch Centrumda bütün ilgililer „kendi sergilerinde" entrese eden- lerin dogum hakkinda ve bebek kon- turolu hakkindaki sorulari cevap- landirilacaktir. Bunlarin yaninda dgum hakkinda diger kültïel ve aydinlatici filim, dia's ve bir konusma yer alacaktir. Dogum sergisinde halki aydinlatmak icin asagidaki personellerde buluna- caktir. Doktorlar, ebeler, bölge hemsi- releri, hamilelik cimnasligi ögret- menleri, Amersfoort dogum evi sefi, Zonnegloren hastahanesinin dogum kismi gurubu, disdoktoru, perhiz ve gida doktoru, „Tabii meme gidasi" calisma guruludan bir kac ilgili, „Annéler anneler icin" calisma guru- bundan bir kac ilgili, Artishock ve yabanci isciler calisma gurubu. Yine bu aksam devamli olarak yukari- daki salonda bir dogum filmi göste- rilecektir. Oturma yerlesinin az olma- si dolayisi ile bu filim 3 defa tekrar- lanacaktir: 19.45, 20.45 ve 21.45. Giri- te yer adedine göre kart verilecektir. Bu filim gösterilirken sorulacak sorulari cevaplandirmak icin bir il- gilide bulunacaktir. Simdiden herkese kalpten hosgeldiniz deriz. Dogum sergisi hakkinda danisma lari- nizi, her gün saat 9.00-12.00 arasinda Nieuweweg 14, Medisch Centrum, telefon 1877Ó a yapabilirsiniz. Dogum sergisine giris ücretsizdir. „De Prins met de anjer" Op zaterdag 31 mei 1980 zal voor de derde maal de marathonloop tussen Utrecht en Amersfoort worden gehou den. De start heeft om 11.00 uur plaats op de sintelbaan Maarschalkerweerd in Utrecht. Het parcours loopt via de Uithof, Zeist [Vollenhove], Soester berg naar Amersfoort. In Amersfoort finishen de deelnemers, die hebben ingeschreven voor de halve marathon. De lopers die de hele marathon willen volbrengen, 42.192 kilometer, keren in Amersfoort en finishen weer op de sintelbaan in Utrecht. Vorig jaar werd Utrecht - Amersfoort gewonnen door Bertus de Haan, de afstand in 2 uur, 29 minuten en 42 seconden aflegde. Verwacht wordt dat er dit jaar een aantal lopers snellere tijden zullen noteren. Utrecht - Amers foort Is namelijk de laatste mogelijk heid voor Nederlandse atleten om zich te plaatsen voor de Olympische Spelen in Moskou. De limiet daarvoor is gesteld op 2 uur en 14 minuten. Cor de Vriend, die inmiddels de limiet met de marge van één minuut haalde, zal zeker op 31 mei in Utrecht starten. De eerstaankomende marathondeel nemer uit de provinie Utrecht wint een reis naar het Griekse plaatsje Mara thon, waar in oktober de echte histori sche lange afstandsloop wordt georga niseerd. In het jaar 490 voor Christus legde een Griekse soldaat met volle bepakking de ruim 42 kilometer tussen Marathon en Athene hardlopend af om de overwinning van zijn leger te mel den. Hij stierf daarop van uitputting. De marathon heeft daarna altijd zeer tot de verbeelding gesproken bij atle ten en trimmers. Utrecht - Amersfoort verwacht dit jaar zo'n 1500 deelnemers. De organisatie is in handen van de atletiekverenigingen Hellas in Utrecht en Altis in Amers foort. Een belangrijk aandeel in de organisatie heeft de Utrechtse Politie- sportclub, die in samenwerking met de politiecorpsen van Zeist, Soesterberg Zondag 13 april a.s., na afloop van de r.k. kerkdienst rond half twaalf wordt in de gemeenschapsruimte van het dorpshuis „De Borg" het eerste van een serie koffieconcerten gegeven. De uitvoerenden zijn Hanneke Delis, klarinet en Yolanda Broekman, piano. Zij voeren werken uit van Robert Schu- mann, F. Poulenc, G. Pierné, Claude Debussy, D. Milhaud en A. Templeton. Hanneke Delis studeerde vijf jaar aan het Amsterdams conservatorium bij Bram de Wilde en daarna drie jaar aan het Utrechts conservatorium bij Bas de Jong. In Utrecht behaalde zij haar solo-diploma. en Amersfoort de bewaking van het 21 kilometer lange parcours op zich heeft genomen. De lopers krijgen voorrang op het verkeer. De marathon Utrecht-Amersfoort heeft plaats in het kader van de 14e Stadionloop, een trimevenement waar aan met name duizenden scholieren uit midden Nederland wordt deelge nomen. Martin (Ren-je-rot) Brozius zal op 31 mei het startschot voor de jeugdloop lossen. luaiiud tsroekman studeerde vanaf 1969 aan het Amsterdams conserva torium bij Else Klein-Krijgsman. In 1975 slaagde zij voor haar eindexamen. Zij is werkzaam als muziekdocente aan de muziekschool te Baarn en be geleidt daarnaast diverse koren, waar onder het Volendams Opera-koor. De dames spelen sinds 1973 samen en gaven sindsdien in diverse plaatsen in ons land concerten. In De Borg is de toegang vrij. Urn een ander een plezier te doen kunt u fijn een kadobon kopen. De Socs*or Kadobon doet ook wonderen. De anjer van de prins dateert al van ver voor de oorlog. Op 17-jarige leeftijd sierde deze bloem voor 't eerst zijn knoops gat. Zonder enige bedoeling, zoals hij later meerdere malen vertelde. Tegenover verslag gevers heeft hij dan ook steeds verklaard, dat het dragen van deze bloem niets bijzonders voor hem betekende. Voor zover in de geschiedenis te achterhalen, heeft de prins eenmaal zijn charmante blik- vangertje verstek laten gaan. Dat was op 15 september 1936, Prinsjesdag, toen de prins een rijtoer maakte door de stad. Inplaats van de bekende anjer, droeg hij toen een oranje afri kaan in het knoopsgat. Op 29 juni 1940, toen de prins 29 jaar oud was, werd zijn sneeuwwitte anjer verheven tot symbool van Neerlands vrijheid. De waanzinnige oorlog met Duitsland was begonnen en de verjaardag van de prins bleek een dankbaar uitgangspunt om duidelijk te maken, dat men het nationaal-socialisme veraf schuwde. Alras luidde het motto: „Draag in navolging van de prins als teken van verzet, een anjer in uw knoopsgat' Een verzoek, waaraan maar al te graag duizenden gevolg ga ven. Iedereen stak spontaan een an jer in het knoopsgat. Zelfs zij, die niet Oranje gezind waren, droegen uit protest een rode of rose anjer. En, wee je ge beente, de WA-man die de an jers wilde verwijderen; hij zou meteen hardhandig worden af gestraft. Toen de prins in Londen van het anjer-gebeuren hoorde, was hij diep ontroerd over dit stilzwijgend protest tegen de Duitse overmacht. SS-generaal Rauter dacht er duidelijk anders over en noem de de anjer-demonstraties een groot belachelijk bloemencor so. Op Prinsjesdag in september 1976, staat de anjer van de prins ten tweede male volop in het nieuws. Bijna even legendarisch als de sigaar van Chur- chill is de anjer van prins Bernhard. Zonder de grote witte anjer in het knoopsgat, zal de prins zelden in het openbaar verschijnen. Het dragen van de anjer is een soort traditie voor hem ge worden, die ook thuis wordt voortgezet. Een goede vriend van de prins zou ooit op een feestelijke bijeenkomst de lakonieke uitlating hebben gedaan, dat de prins onmogelijk de slaap kon vatten zonder anjer in zijn pyama. Uit protest tégen het rapport- Donner in de alom bekende Lockheed-affaire, organiseert de gravin van Limburg Stirum een immense anjer-aktie. Haar eerbied en liefde voor het ko ninklijk huis probeert zij ge stalte te geven, door witte an jers en oranjestrikken uit te delen. De gravin loopt zich het vuur uit de sloffen om het volk ervan te overtuigen, dat er juist op deze prinsjesdag witte anjers gedragen moeten worden. Ook kooplieden deden op deze gedenkwaardige dag goede za ken; voor een kwartje per stuk gingen de anjers grif van de hand. De anjers voor de prins komen niet - zoals zo vaak wordt ge dacht - uit de paleistuin, maar worden door een bloemist gele verd. Verblijft de prins in het buiten land, dan worden de anjers daar gekocht. Eenmaal is het gebeurd, dat de sneeuwwitte anjer van de prins voor de nodige opschudding heeft gezorgd. Het pijnlijk misverstand deed zich voor in een van de groot ste warenhuizen in New York, waar het bedienend personeel traditiegetrouw ook een bloem in het knoopsgat droeg. Toen de prins zijn inkopen wil de afrekenen, werd hem ge vraagd van welke afdeling hij was. De prins maakte zich be kend, maar werd door een mis verstand niet geloofd. Men had de indruk gekregen, dat hij Bernhard Prince heette. Speurwerk in verschillende kaartsystemen leverde niets op, zodat men even dacht met een oplichter te doen te hebben. Alras werd de hulp van de di- rektie van het warenhuis inge roepen, die weinig woorden no dig had om het raadsel op te lossen: „beste mensen u bent geheel abuis. De man met de witte anjer is niemand meer dan de prins der Nederlan den". SIMON COUVÉE. De gebruikelijke politieke CDA-soosen worden de komende dagen weer gehou den; morgenavond donderdag 10 april in gebouw De Hoeksteen te Soester berg en maandag 14 april a.s. in restaurant v.d. Brink aan de Soester bergsestraat. De aanvangstijd is in beide gevallen 20.00 uur. Alle plaatse lijke problemen, waarmede gemeente raad vandoen heeft kunnen worden aangesneden. De agenda voor de ko mende raadvergadering biedt ook wel enige stof voor het stellen van vragen. In de soos is de raadsfractie altijd met enige leden vertegenwoordigd. Soest heeft een vrouwencafé. Elke vrijdagavond kunnen de vrouwen te recht in kinderboerderij „De Vrije Teugel". Vrijdag, 18 april om 20.30 zal voor de eerste maal het „café" ge opend worden. In de toekomst zullen die avonden mogelijk volgens een pro gramma worden ingedeeld. Het gebeu ren zal vermoedelijk de naam „vrou wenstuf" krijgen. Alle vrouwen zijn welkom. Telefonische inlichtingen zijn te verkrijgen bij Marijke (tel. 10084) en Jozé (tel. 10131). Op 16 april vindt in de Borg de volgende avond van het Nut plaats. Een bijzondere avond, waarop Rutger Weemhof een cabareteske one-man- show zal brengen. Na enkele jaren bij toneelgroep Cen trum te hebben gewerkt en daarna bij Poëzie Hardop is Rutger Weemhof op voorbeeld van Henk van Ulsen en Henk Batenburgh op de solotoer gegaan. Hij brengt nu een programma getiteld „De Jongste Dag", waarbij de muzikale omlijsting wordt verzorgd door een kleine band, bestaande uit piano, alt sax, gitaar en drums. Uitgangspunt van Rutger Weemhof's optreden is recent maatschappelijk gebeuren op de korrel te nemen. Hij doet dit door een reeks zeer uiteenlopende types op het toneel te zetten. Ieder type, of het een hippie is, een uitgetreden priester of een recensent, vervolmaakt hij door karakterizerende kleding en tekst. Zijn kracht ligt niet in overdrijving of in woordspelingen, maar in een treffende accuratesse, waarmee hij elk karakter gestalte geeft. Voor de meeste nummers heeft Rutger Weemhof de tekst zelf geschreven. Het N.R.C./Handelsblad (d.d. 9 april 1979) noemde deze teksten van een verras sende kwaliteit en kwalificeerde het hele programma als „prima". Afgaan de op de recensies van de N.R.C. en van de Volkskrant (d.d. 19 maart 1979) heeft het bestuur van het Nut gemeend dat Rutger Weemhof in staat zal zijn alle Nutsleden en belangstellenden een bijzonder interessante, zij het hier en daar wat schokkende avond te bezor gen. De aanvang van deze avond is als gewoonlijk om 20.15 uur. Entree voor leden van het Nut Soest is vrij, niet leden betalen een toegangsprijs van 5,- en C.J.P.- en Pas- 65 houders 3,50. Deze avond zal nog niet de laatste Nutsavond van het seizoen zijn, zoals aanvankelijk werd verwacht. In mei zal voor en door de Stichting tot Herbouw Molen „De Windhond" nog een speciale Molenavond verzorgd worden. Openingstijden: dinsdag t.e.m. zaterdag-Van 10-17 uur; zon.- en feestdagen van 13-17 uur; maandag en Koninginnedag gesloten. Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Wij kopen dit graag van u. diamantair - juwelier Rembrandtlaan 13 - Soest (letfop nummer: 13!) Laanstraat 18 - Baarn Behalve zijn bekende tekeningen en' aquarellen voor boek- en kalenderil lustraties en Kerstkaarten zullen ook schilderijen, reistekeningen en etsen geëxposeerd worden. Veel hiervan was nooit eerder te zien. De werken komen uit het bezit van de kunstenaar en uit een aantal particuliere collecties. De vroegste werken op de tentoonstelling zijn een aquarel en een tekening uit 1906. Met de eerste, een stilleven, won hij als tienjarige een prijs. In 1911 maakte hij zijn eerste ets. In deze techniek maakte hij tot 1930 o.a. vele stadsgezichten. Na die tijd beoefende hij het etsen, jammer genoeg niet meer. Ook maakte hij houtsneden. De 25 geëxposeerde schilderijen date ren uit verschillende perioden van zijn leven. Ook hier vindt men onderwer pen, als Nederlandse stadsgezichten, herinneringen aan buitenlandse reizen en een enkel stilleven. Anton Pieck, heeft veel gereisd, waar van de enorme hoeveelheid reisteke ningen uit België, Duitsland, Oosten rijk, Engeland, Italië, Polen en Marok ko getuigt. Verder zijn er natuurlijk vele met Nederlandse onderwerpen, waaronder Amsterdam vertegen woordigd is. Tenslotte noemen we de bekende aqua rellen, die hij voor boekillustraties (o.a. Sprookjes van Grimm; Charles Dickens, A Christmas Carol) en vanaf 1939 voor kalenderplaten maakte. Uitgeverij Unieboek geeft het boek „Anton Pieck, een wonderlijk feno meen" uit, waarin de geëxposeerde werken gereproduceerd zijn. Van zaterdag 19 april t.e.m. zondag 15 juni zal in het Singer Museum te Laren N.H. een overzichtstentoonstelling gehouden worden van het werk van Aton Pieck, naar aanleiding van zijn 85ste verjaardag. Het is de eerste maal, dat een overzichtstentoonstelling van Anton Pieck gehouden wordt.

Soester Courant | 1980 | | pagina 11